Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

FREELANDER ???

FREELANDER ???

Δημοσίευσηαπό simoboy » 08 Απρ 2008, 20:27

Καλησπέρα στην καλύτερη παρέα ,
Αγόρασα πριν μια εβδομάδα το δικό μου FREELANDER χωρίς να ξέρω για τα προβλήματα που παρουσιάζει . Το καλό είναι ότι το πείρα από γνωστό άτομο και για τα χρόνια που το είχε δεν παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα. Το Free έχει 80.000 χιλιόμετρα και είναι σαν καινούργιο , με δερμάτινο σαλόνι και όλα τα έξτρα που μπορείς να βάλεις πάνω σ’ένα 4χ4.
Θέλω να πιστέψω ότι θα είμαι ένας από τους λίγους που δεν θα έχει πρόβλημα με το Free.
Σας αφήνω τώρα και να θα πούμε από κοντά καμία φορά…
Χαιρετώ….
Τελευταία επεξεργασία από simoboy και 10 Απρ 2008, 19:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
simoboy
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 06 Απρ 2008, 19:38
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: FREELANDER ???

Δημοσίευσηαπό ollram » 08 Απρ 2008, 21:10

simoboy έγραψε:Καλησπέρα στην καλύτερη παρέα ,
Αγόρασα πριν μια εβδομάδα το δικό μου FREELANDER χωρίς να ξέρω για τα προβλήματα που παρουσιάζει . Το καλό είναι ότι το πείρα από γνωστό άτομο και για τα χρόνια που το είχε δεν παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα. Το Free έχει 80.000 χιλιόμετρα και είναι σαν καινούργιο , με δερμάτινο σαλόνι και όλα τα έξτρα που μπορείς να βάλεις πάνω σ’ένα 4χ4.
Θέλω να πιστέψω ότι θα είμαι ένας από τους λίγους που δεν θα έχω πρόβλημα με το Free.
Σας αφήνω τώρα και να υα πούμε από κοντά καμία φορά…
Χαιρετώ….


Καλως ήρθες στην Παρέα!!!
Ετος κατασκευής του FREELANDER??
για να δούμε θα είσαι η "εξαίρεση στον κανόνα" :?: :roll: :?:
LR3 - TDV6
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Re: FREELANDER ???

Δημοσίευσηαπό simoboy » 08 Απρ 2008, 21:28

Ειναι μοντέλο 2003.....www.- , στο Web Gallery υπάρχουν φωτο
Άβαταρ μέλους
simoboy
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 06 Απρ 2008, 19:38
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: FREELANDER ???

Δημοσίευσηαπό simoboy » 10 Απρ 2008, 19:41

Παιδιά , μήπως κάποιος από εσάς με μεγαλύτερη εμπειρία μπορεί να μου δόση μερικές συμβουλές για το Freelander . Δηλαδή τι να προσέχω και τι να περιμένω άπω βλάβες κ.τ.λ. .
Ευχάριστο εκ προτέρων ,
ΣΙΜΟΣ
FREELANDER 2003
ΑΘΗΝΑ , ΠΑΤΗΣΙΑ
http://www.myfreelander.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
simoboy
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 06 Απρ 2008, 19:38
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό stelioskal » 11 Απρ 2008, 01:21

Αγοράζεις τάχιστα το Hayns manual και το έχεις μονιμα στο πορτ μπαγκάζ.
Μαζί αγοράζεις ΚΑΛΟ σετ εργαλείων και τα έχεις επίσης μονιμα στο πορτ μπαγκάζ.
Γράφεσαι συνδρομητής σε οδική βοήθεια ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.
Να προσέχεις:
1. Τα νερά στο ψυγείο: Είναι ΒΕΒΑΙΟ οτι θα κάψει φλάτζα. Αν το αντιληφθείς έγκαιρα απλώς αλλάζεις φλάτζα (~600€). Αν το αντιληφθείς αργά αλλάζεις καπάκι (~2.500€).Καπάκι, όχι πλάνισμα και μ@λ@κίες. Αν το αντιληφθείς πολύ αργά αλλάζεις κινητήρα (καθόλου σπάνιο, αντίθετα μάλιστα, πολύ συχνό).
Προμηθεύεσαι λοιπόν ΑΜΕΣΑ το σετ ένδειξης στάθμης ψυκτικού και το βάζεις. Καλό είναι να βάλεις και ένα έξτρα θερμόμετρο. Μπορείς να βρείς πολλές πληροφορίες γι΄αυτά στο παρόν φόρουμ.
2. Διαφορικά
Τακτικός έλεγχος του συνεκτικού συμπλέκτη. Μπορεί να τα διαλύσει ΟΛΑ. Επίσης θα βρείς πληροφορίες εδώ.
3. Αγορά εφεδρικής τρόμπας συμπλέκτη (επίσης θα σπάσει σίγουρα). Την έχεις μονιμα στο πορτ μπαγκάζ. Μαζί με το manual θα σε σώσει απο πολύ δύσκολες καταστάσεις.

Αν κάνεις αυτά τότε δύσκολα θα "μείνεις" κάπου. Λέω δύσκολα, όχι αποκλείεται. Έχω "μείνει" δύο φορές απο αντλία βενζίνης. Μετά την πρώτη φορά είχα μια εφεδρική στο πορτ μπαγκάζ και με έσωσε.
Έχω "μεινεί και απο σπάσμένο πίσω διαφορικό. Για λίγο ευτυχώς thanks to Freelander και τις ψύχραιμες οδηγίες του.
Εχω "μείνει" και απο φλάτζα.
Μου έχει σπάσει και η τρόμπα συμπλέκτη (δις) αλλά δεν έχω μείνει.
Κατά τα άλλα όμως, σκέτο Μπουρδέλο... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Οροφή, display ραδιοφώνου,πίσω γρύλος παραθύρου, ψυγείο καλοριφέρ,ψαλίδια,βάσεις, κόντρα βάσεις, ηλεκτροκολλήσεις πλαισίου κλπ (τα εύκολα...)
Στέλιος Καλτσούνης
Φιλελευθερη Συμμαχία
Στάση Πολιτών
www.greekliberals.net
Άβαταρ μέλους
stelioskal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: 28 Δεκ 2005, 22:52
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Re: FREELANDER ???

Δημοσίευσηαπό 4X4sc » 11 Απρ 2008, 08:12

simoboy έγραψε:Παιδιά , μήπως κάποιος από εσάς με μεγαλύτερη εμπειρία μπορεί να μου δόση μερικές συμβουλές για το Freelander . Δηλαδή τι να προσέχω και τι να περιμένω άπω βλάβες κ.τ.λ. .
Ευχάριστο εκ προτέρων ,


Φίλε simoboy, καταρχήν καλοτάξιδο. Επειδή πάντα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις θα σου πρότεινα να μην αγχώνεσαι, κάνε αυτά που πρέπει να κάνεις όσο αφορά στην συντήρηση, έχε στο μυαλό σου αυτά που θα ακούσεις σ΄αυτό το forum, και προσπάθησε να το χαρείς όσο μπορείς περισσότερο.
Δεν έχω ιδία πείρα απ' το Freelander, έχω ακούσει ότι βγάζει διάφορα προβλήματα, αλλά αρκετά σύγχρονα αυτοκίνητα ταλαιπωρούν τους ιδιοκτήτες τους σε μικρότερο ή μεγαλύτρο βαθμό.
Δεν αξίζει να ζείς με το άγχος μιας πιθανής μελλοντικής βλάβης. Άσε πρώτα να σου συμβεί και μετά θα βρείς τρόπο να το αντιμετωπίσεις. Ρώτησε και μάθε για ένα καλό συνεργείο όπου θα σου σταθεί στα προβλήματα που ίσως αντιμετωπίσεις και ...... χαλαρά πάνω απ' όλα.
Άβαταρ μέλους
4X4sc
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 23 Οκτ 2007, 09:03

Δημοσίευσηαπό simoboy » 11 Απρ 2008, 08:57

Καλημέρα Στέλιο ,
Ευχάριστο πολύ για τις συμβουλές που μου έδωσες. Ήθελα απλά να σημειώσω ότι έμεινα τόσο απογοητευμένος που σκεφτούμε να πουλήσω το Freelander. Δηλαδή κάθε φορά που φεύγω θα υπαρχή ένα μεγάλο ερωτηματικό , θα φτάσω στο προορισμό μου η θα μείνω στο δρόμο. Από την άλλη όμως το αυτοκίνητο το αγόρασα από ένα φιλαράκι και για τα χρόνια που το είχε δεν έμεινε ποτέ από βλάβη. Παντός εγώ θα πάρω αυτά τα απαραίτητα που έγραψες και ο Θεός βοηθός……
Α , και κατή ακόμα να ρωτήσω . Ο συμπλέκτης είναι κάπως σκληρός , είναι φυσιολογικό αυτό η πρέπει να ανησυχώ ???
ΣΙΜΟΣ
FREELANDER 2003
ΑΘΗΝΑ , ΠΑΤΗΣΙΑ
http://www.myfreelander.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
simoboy
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 06 Απρ 2008, 19:38
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό freeandrew » 11 Απρ 2008, 11:55

Ο συμπλεκτης του φρι ειναι σε σχέση με τα υπόλοιπα αυτοκίνητα κάπως σκληρός οπότε μην σε απασχολεί.
Μετά απο 9 χρόνια και 170000χλμ δεν μπορώ να πώ οτι ειναι τόσο 'παρταλι' που σε αφήνει κάθε τρεις και λίγο. Εμένα 2 φορές με άφησε, μία απο συμπλέκτη και μια απο αντλία βενζίνης.
Γενικά βγάζει προβλήματα αλλά τα περισσότερα σε προειδοποιούν αρκετά νωρίτερα οπότε παίρνεις τα μέτρα σου. Αν είσαι άσχετος απο αυτοκίνητα τότε μακριά απο φρι γιατί και τα συνεργεία θα σε γδάρουν αλλα και θα ταλαιπωρηθείς αρκετα........και στο τέλος θα καταλήξεις με μια άσχημη πιστη-αξιόπιστη γιαπωνέζα.(Γιωργο μην παρεξηγηθεις!!!! :D )


GOD BLESS INDIA
Άβαταρ μέλους
freeandrew
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 05 Ιουν 2006, 23:24

Δημοσίευσηαπό simoboy » 11 Απρ 2008, 13:55

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια φιλαράκο freeandrew.
Τελικά δεν θα ακυρώσω την κυριακάτικη βόλτα μου με το φρι στη Πάρνηθα .
Οικογένεια , φωτογραφική και έφυγα……
ΣΙΜΟΣ
FREELANDER 2003
ΑΘΗΝΑ , ΠΑΤΗΣΙΑ
http://www.myfreelander.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
simoboy
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 06 Απρ 2008, 19:38
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό stelioskal » 11 Απρ 2008, 16:16

simoboy χαλάρωσε...
Το manual, ένα καλό σετ εργαλείων και την οδική βοήθεια πρέπει να την έχεις σε κάθε αυτοκίνητο. κοστίζουν ελάχιστα και σε σώζουν κυριολεκτικά σε κάποια δύσκολη στιγμή.

Το θέμα της φλάτζας είναι Νο1 στα Freelander αλλά το κιτ μέτρησης στάθμης ψυκτικού κοστίζεις λίγα (~30-50€) και σε εξασφαλίζει απο κάψιμο κινητήρα ή καπακιού. Τώρα δεν θεωρώ τραγικό το ποσό των 600€ κάθε 3-6 χρόνια (ανάλογα με τη χρήση) για αλλαγή φλάτζας. Στην επαρχία φαίνεται πως η φλάτζα "τα φτύνει" σε πολύ περισσότερα χλμ. Απλώς ΜΗΝ το αμελήσεις για ΚΑΝΕΝΑ λόγο!
Τα διαφορικά δεν σε αφήνουν, προειδοποιούν (εκτός απο εμένα τον γκαντέμη...). Τσεκάρεις κάθε χρόνο την κατάσταση του συνεκτικού συμπλέκτη.
Η τρόμπα συμπλέκτη ΧΑΛΑΕΙ. Αλλά κοστίζει σχτικά φθηνά (περί τα 60€ από Αγγλία πάντα). Αν έχεις μια στο πορτ μπαγκάζ και το manual θα είσαι ΟΚ. Για την αντλία βενζίνης επίσης. Αλλάζει πανεύκολα (την έχω αλλάξει σε φανάρι) αλλά κοστίζει 380€. Δεν ξέρω αν αξίζει να πάρεις μια καβάτζα. Δεν έχει πολυακουστεί.
Γενικώς ΔΕΝ σε αφήνει. Ειδικά με εφεδρική τρόμπα συμπλέκτη (ή και αντλία βενζίνης) και έλεγχο της φλάτζας πολύ δύσκολα θα σε "αφήσει", ίσως και ποτέ.
Τώρα τα ψιλολόγια υπάρχουν αλλά έχει σχετικά φθηνά ανταλλακτικά απο Αγγλία και με το manual θα μπορείς να κάνεις πολλά μόνος σου. Αν πάλι δεν σου αρέσει τόσο, δεν "βάζεις χέρι" και θέλεις κάτι αξιόπιστο τότε δώστο και πάρε ένα ιαπωνικό.

Σαν αυτοκίνητο τώρα είναι πάρα πολύ καλό! Γι΄αυτό και δεν το αλλάζω κι ας μου έχει βγάλει την πίστη. ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΟ! Μην το ξανασκεφτείς να το κλειδώσεις! Μπορεί να σε πάει και 3 χρόνια χωρίς να βγάλει το παραμικρό, να σου βγάλει ζημιά, να βρίσεις, να πληρώσεις και να το ξαναχαρείς για άλλα τρία. Σαν αυτοκίνητο είναι πραγματικά εξαιρετικό και σε άσφαλτο και σε χώμα (και σε μούρη 8))

Ενημερώσου για ανταλλακτικά απο Αγγλία. Έρχονται στο 1/2 έως 1/3 της εδώ τιμής.

Να το χαρείς. Είναι πραγματικά απολαυστικό!
Στέλιος Καλτσούνης
Φιλελευθερη Συμμαχία
Στάση Πολιτών
www.greekliberals.net
Άβαταρ μέλους
stelioskal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: 28 Δεκ 2005, 22:52
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Δημοσίευσηαπό simoboy » 11 Απρ 2008, 21:17

Καλησπέρα ,
Θα ήθελα να μου πείτε για κανένα αξιόπιστο συνεργείο για να ξέρω που να πάω όταν μου αρρωστήσει το φρι…
Σίμος
ΣΙΜΟΣ
FREELANDER 2003
ΑΘΗΝΑ , ΠΑΤΗΣΙΑ
http://www.myfreelander.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
simoboy
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 06 Απρ 2008, 19:38
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό discoman » 12 Απρ 2008, 09:42

simoboy ειλικρινα λυπαμαι


Επρεπε πρωτα να ρωτησεις και μετα.........
Δεν υπαρχει περιπτωση να μην παθεις ολα αυτα ,δεν υπαρχει περιπτωση να μην ταλαιπωρηθεις ψυχικα οικονομικα και σωματικα /οταν μενεις/

φανταζομε οτι δεν θα τα θες ολα αυτα ?
Για αυτο βαλε αμεσα πωλητηριο και παρε και κινεζικο ακομα ειναι καλυτερο...... ΑΝ θες συνεργειο =πετρος στειλε πμ να σου πω
THE BEST 4X4XFAR
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Δημοσίευσηαπό mefi » 13 Απρ 2008, 21:21

Γεια και χαρα σε ολη την παρεα.

Παιρνω το θαρρος να γραψω σε αυτη την ενοτητα ,παρολο που δεν ειμαι κατοχος LR,διοτι ομολογουμενως αποτελει την πιο ενδιαφερουσα ενοτητα σε αυτο τον χωρο.Πολυ καιρο πριν βρεθω εδω ,η αληθεια ειναι οτι ημουν σχεδον ετοιμος να προχωρησω κι εγω στην αγορα μεταχειρισμενου freelander,μιας και οι τιμες ηταν στα μετρα μου,ο κιβισμος ,αλλα και το βαρυ ονομα το οποιο α μη τι αλλο ηταν πολλα υποσχομενο οσον αφορα τις επιδοσεις και την αξιοπιστια.Για καλη μου τυχη σε ενα δυο εμπορους που πηγα δε τα βρηκαμε στα λεφτα ,μιας και μου παιρνανε το focus που ειχα σε ελεινοτατη τιμη και εν τελει κατεληξα στη δευτερη επιλογη μου ,που ειναι ενα vitara wagon 1.6,αυτοκινητο που το ειχα δοκιμασει στο παρελθον εκτεταμενα και καλυπτε και τις εκτος δρομου αναγκες μου,αλλα ηταν και στα μετρα μου οσον αφορα χωρους ,κυβισμο καταναλωσεις κλπ.

Οταν μπηκα εδω και διαβασα τα οσα διαβασα για το freelander ,ειλικρινα αισθανθηκα σα να με τραβηξε ενα "μαγικο χερι" την τελευταια στιγμη και δεν επεσα στο γκρεμο...Υπηρξα απλα ΤΥΧΕΡΟΣ.Δεν αδικω κανεναν,ο οποιος απεκτησε freelander διοτι απλουστατα (κακα τα ψεμματα) το αυτοκινητο ειναι πανεμορφο...

Ακομη και σημερα εχοντας διαβασει τα οσα εχω διαβασει,αυτο που σκεφτομαι οταν βλεπω ενα freelander στο δρομο,δεν ειναι τοσο το οτι "γλυτωσα",αλλα ποσο κριμα ειναι,ενα τοσο ομορφο αυτοκινητο με τοσο βαρυ ονομα ,που κοστιζει (καινουργιο) τοσα πολλα χρηματα παρουσιαζει τοσο μεγαλα και βασικα προβληματα ,ωστε να το καθιστα πλεον απαγορευτικο σε μενα στο να το αποκτησω καποτε....


Φιλικα
Κωνσταντινος
Άβαταρ μέλους
mefi
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 29 Απρ 2007, 09:56
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό simoboy » 14 Απρ 2008, 18:52

Καλησπέρα παιδιά ,
Έκανα την βόλτα μου την Κυριακή στη λίμνη Βουλιαγμένη με το φρι και αν αφήσουμε στην άκρη το άγχος που είχα(θα με βγάλει η δεν…) , πέρασα πολύ καλά.
Μόνο δυο πράγματα με ανησυχούν .
Το πρώτο είναι ένα πολύ ενοχλητικό τρίξιμο όταν πατάω φρένο (τα τακάκια είναι καινούργια αλλά έχω περάσει 250km.) , και το δεύτερο , όταν στρίβω δεξιά κάτι κτυπάει από κάτω.
ΣΙΜΟΣ
FREELANDER 2003
ΑΘΗΝΑ , ΠΑΤΗΣΙΑ
http://www.myfreelander.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
simoboy
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 06 Απρ 2008, 19:38
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 14 Απρ 2008, 19:42

Εγώ το αγόρασα καινούριο 2005 και δεν έχω και την άνεση να αγοράζω συχνά αυτοκίνητα της αξίας του. Έχω διαβάσει τα πάνδεινα, έχω ακούσει τα πάντα, το μόνο που μου έχει βγάλει προς το παρών είναι το λαμπάκι της στάθμης ψυκτικού υγρού το οποίο -αν και αλλαγμένο- έχει δική του νοημοσύνη (ό,τι άλλο έχω πληρώσει είναι δικά μου λάθη). Κάθε φορά που το βλέπω και συνεχίζει -κατά την ταπεινή μου γνώμη- να είναι το πιο όμορφο και πιο ισορροπημένο αυτοκίνητο της Land Rover και στέκεται άνετα απέναντι σε καινούρια SUV και τελικά, μου φτιάχνει τη μέρα κάθε φορά που το βλέπω ή το οδηγάω, γι αυτό αξίζει τα λεφτά του.

Απλά ήταν η μεγάλη ευκαιρία όλων όσων φθονούν την LR (και πίστεψέ με είναι πολλοί) να βγάλουν -και δικαιολογημένα- το άχτι τους.
Είναι LR, είναι ικανότατο (όταν δουλεύει σωστά) στην κατηγορία του και πολύ απλά με έχει πείσει όταν και αν αρχίζει να βγάζει προβλήματα να το δώσω για να αγοράσω ένα παλαιότερο (με όσο το δυνατόν λιγότερα ηλεκτρονικά) Disco ή Defender.

Όπως είχε ειπωθεί παλαιότερα, νομίζω από τον Παντελή, είναι ότι και η πουτ@ν@ γκόμενα. Θα σου ψήσει το ψάρι στα χείλη, θα σε τυραννήσει , όμως αυτά που περνάς μαζί της είναι αξέχαστα...

Όπως κάθε Land Rover, είναι αυτοκίνητο με ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ.
Simoboy, απόλαυσέ το όσο κρατήσει. Ή θα το λατρέψεις ή θα αγοράσεις γιαπωνέζικο (και ίσως δικαιολογημένα).
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Επόμενο

Επιστροφή στο Freelander

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες

cron