Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΧΩΡΟ????

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΧΩΡΟ????

Δημοσίευσηαπό jfk60 » 02 Μαρ 2007, 11:43

Οπως γνωριζετε η φετινη χρονια εχει 3 TR στην επαρχια, σιγουρα
θα υπαρχουν αρκετοι που θελουν να τα τρεξουν αλλα δεν εχουν τροπο
να μεταφερουν τα μηχανακια (ενας απο αυτους και εγω).

Νομιζω οτι θα ηταν καλο οσοι εχουν τρειλερ η φορτηγακια και περισσευει
χωρος να συννενοηθουμε, ωστε να μπορεσουμε να μεταφερουμε και τα δικα μας, εννοειτε οτι θα υπαρξει συμμετοχη στα εξοδα.

Ας χρησιμοποιησουμε αυτο το ποστ για τον λογο αυτο.

1. Ζαφειρης
2.
3.
4.
Άβαταρ μέλους
jfk60
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 02 Μαρ 2005, 16:21
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό doc » 02 Μαρ 2007, 18:36

Στην διάθεση όποιου ενδιαφέρεται ένα τριθέσιο τρέιλερ, μεγάλο, με μπαγκαζιέρα.

Θα βρούμε κι άλλα... :wink:
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό iatrodikastis » 04 Μαρ 2007, 12:49

Ωραίο το θρεντ.
Μπράβο γιατί εμείς που διαθέτουμε τρέιλερ,ψάχνουμε πολλές φορές γιά παρέα...και γιά να μοιραστούμε τα έξοδα.
Γιά Πάτρα μάλλον είμαι γεμάτος.Θα ενημερώσω άν αλλάξει κάτι.
1 χρόνο μπροστά τουλάχιστον.

iatrodikastis
Άβαταρ μέλους
iatrodikastis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3389
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2005, 16:52
Τοποθεσία: n.smirni

Δημοσίευσηαπό jfk60 » 05 Μαρ 2007, 10:35

Πετρο, αν αλλαξει κατι ειδοποια.
Άβαταρ μέλους
jfk60
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 02 Μαρ 2005, 16:21
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

ΤΡΕΪΛΕΡ

Δημοσίευσηαπό geco » 05 Μαρ 2007, 11:07

Ζαφείρη δεν νομίζω πως χρειάζεται ειδική ενότητα !

Πρέπει να έχουν όλοι υπόψη τους ότι η χρήση τρέιλερ έχει να κάνει με πολλές μικρές (αλλά ουσιαστικές) λεπτομέρειες και απαιτεί πείρα, γνώση και μέτρα προφύλαξης !

Δεν μπορεί να γίνει συμφωνία μιά και έξω ! Σε κάθε αγώνα οι συνθήκες είναι διαφορετικές.

Επομένως, όπως μέχρι τώρα, όποιος χρειάζεται μεταφορά θα το ζητάει σε κάθε αγώνα και όποιος μπορεί θα ανταποκρίνεται !

Το λέω γιατί και εγώ έχω τριθέσιο τρέιλερ και κουβαλάω μηχανάκια πάνω από 25 χρόνια τώρα.

Έχω λοιπόν κουβαλήσει πολλούς, έχω γνωρίσει κόσμο και έχω πάθει και διάφορα που μου έμαθαν τι πρέπει και τι δεν πρέπει να γίνεται στην φόρτωση και μεταφορά με αυτό το μέσον.

Η τεχνογνωσία στην διάθεσή σας !!!
Ένας στο χώμα - χιλιάδες στον αγώνα !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Re: ΤΡΕΪΛΕΡ

Δημοσίευσηαπό KaTaNaS » 05 Μαρ 2007, 13:13

geco έγραψε:Η τεχνογνωσία στην διάθεσή σας !!!



είμαστε όλοι αφτιά!
Άβαταρ μέλους
KaTaNaS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 851
Εγγραφή: 14 Δεκ 2005, 15:42

Re: ΤΡΕΪΛΕΡ

Δημοσίευσηαπό iatrodikastis » 05 Μαρ 2007, 15:45

geco έγραψε:Ζαφείρη δεν νομίζω πως χρειάζεται ειδική ενότητα !

Πρέπει να έχουν όλοι υπόψη τους ότι η χρήση τρέιλερ έχει να κάνει με πολλές μικρές (αλλά ουσιαστικές) λεπτομέρειες και απαιτεί πείρα, γνώση και μέτρα προφύλαξης !

Δεν μπορεί να γίνει συμφωνία μιά και έξω ! Σε κάθε αγώνα οι συνθήκες είναι διαφορετικές.

Επομένως, όπως μέχρι τώρα, όποιος χρειάζεται μεταφορά θα το ζητάει σε κάθε αγώνα και όποιος μπορεί θα ανταποκρίνεται !

Το λέω γιατί και εγώ έχω τριθέσιο τρέιλερ και κουβαλάω μηχανάκια πάνω από 25 χρόνια τώρα.

Έχω λοιπόν κουβαλήσει πολλούς, έχω γνωρίσει κόσμο και έχω πάθει και διάφορα που μου έμαθαν τι πρέπει και τι δεν πρέπει να γίνεται στην φόρτωση και μεταφορά με αυτό το μέσον.

Η τεχνογνωσία στην διάθεσή σας !!!


Γιά πες μας...
έχω πολλές φορές μεταφέρει μοτο άλλων...χωρίς ευτυχώς να μου προκύψει πρόβλημα.
Εχω άδεια ρυμούλκησης του τρέιλερ καθώς και extra ασφάλιση...
Τι άλλο πρέπει να προσέξουμε γιά να μην έχουμε κάποιο πρόβλημα.
1 χρόνο μπροστά τουλάχιστον.

iatrodikastis
Άβαταρ μέλους
iatrodikastis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3389
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2005, 16:52
Τοποθεσία: n.smirni

Re: ΤΡΕΪΛΕΡ

Δημοσίευσηαπό jfk60 » 05 Μαρ 2007, 16:46

geco έγραψε:Ζαφείρη δεν νομίζω πως χρειάζεται ειδική ενότητα !

Πρέπει να έχουν όλοι υπόψη τους ότι η χρήση τρέιλερ έχει να κάνει με πολλές μικρές (αλλά ουσιαστικές) λεπτομέρειες και απαιτεί πείρα, γνώση και μέτρα προφύλαξης !

Δεν μπορεί να γίνει συμφωνία μιά και έξω ! Σε κάθε αγώνα οι συνθήκες είναι διαφορετικές.

Επομένως, όπως μέχρι τώρα, όποιος χρειάζεται μεταφορά θα το ζητάει σε κάθε αγώνα και όποιος μπορεί θα ανταποκρίνεται !

Το λέω γιατί και εγώ έχω τριθέσιο τρέιλερ και κουβαλάω μηχανάκια πάνω από 25 χρόνια τώρα.

Έχω λοιπόν κουβαλήσει πολλούς, έχω γνωρίσει κόσμο και έχω πάθει και διάφορα που μου έμαθαν τι πρέπει και τι δεν πρέπει να γίνεται στην φόρτωση και μεταφορά με αυτό το μέσον.

Η τεχνογνωσία στην διάθεσή σας !!!



Γιωργο, συμφωνω απολυτα μαζι σου, αν και εχω βρει τρειλερ
δεν μπαινω στην διαδικασια ρυμουλκησης για τους λογους που αναφερεις.

Σαφως και δεν κανουμε συμφωνιες, προθεση μου ειναι να βρω καποιον
απο τα παιδια που λιγο -πολυ γνωριζομαστε
ωστε και αυτος να μοιραστει τα εξοδα και εγω να μεταφερω την μοτο.



Άβαταρ μέλους
jfk60
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 02 Μαρ 2005, 16:21
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Trailer

Δημοσίευσηαπό geco » 05 Μαρ 2007, 17:48

Οι μικρές λεπτομέρειες έχουν να κάνουν κυρίως με τον τρόπο φόρτωσης, δεσίματος, οδήγησης κλπ.

Βασικές αρχές :

Όσο μικρότερο το φορτίο τόσο το καλύτερο ! Δηλαδή αλλοιώς συμπεριφέρονται τρέιλερ και αυτοκίνητο με μία, δύο ή τρείς μοτοσυκλέτες.

Το καλύτερο μέτρο ασφάλειας είναι οι ΚΑΛΟΙ ΙΜΑΝΤΕΣ !Χρόνια τραβιόμασταν με σχοινί, ιμαντάκια της πλάκας και άλλα ημίμετρα. Πήρα ιμάντες Acerbis με soft loop και τα δένω όλα καλά! Το τελευταίο μοντέλο έχει και "παραμάνες" ασφαλείας να μην φεύγουν οι γάντζοι!

Δεν βιαζόμαστε !
Δεν ρισκάρουμε με φορτωμένο τρέιλερ να πάμε πολύ γρήγορα, να κάνουμε προσπεράσματα "γκράν γκινιόλ", να πλησιάζουμε πολύ κοντά στους προπορευόμενους, να κάνουμε σφήνες ...

Τσεκάρουμε τακτικά κοτσαδόρο και "χούφτα", βάζουμε λιπαντικό στην μπίλια, ελέγχουμε γιά φθορά και καταπόνηση το τρέιλερ, συντηρούμε τα απαραίτητα μέρη ... Κάποτε μου κόπηκε τρέιλερ με τρία μηχανάκια και άρχισε τις κωλοτούμπες στην εθνική οδό !!!

Φορτώνουμε με τάξη και προσοχή !
Αν έχουμε π.χ. 2 ελαφριές μοτό και 1 βαριά, την βάζουμε στην μέση! Προσέχουμε να μην κάνουμε ζημιές σε μηχανάκια που τρίβονται μεταξύ τους, προσέχουμε που δένουμε τους ιμάντες, ελέγχουμε άν χαλάρωσε το δέσιμο σε κάθε ευκαιρία. Προσπαθούμε να μοιράσουμε το βάρος όσο πιό ομοιόμορφα (Μπρός-πίσω, δεξιά-αριστερά)

Αποφεύγουμε τις υπερβολές !
Το τρέιλερ δεν είναι ... νταλίκα ! Δεν γίνεται να κουβαλάμε 5 άτομα, 3 μηχανάκια, εργαλεία και εξοπλισμό και όλες τις απαραίτητες αποσκευές μαζί ! Ας δώσουμε κάτι και σε άλλους να ελαφρώσουμε λίγο !

Διαλέγουμε (ή κατασκευάζουμε) καλό, γεροφτιαγμένο τρέιλερ!Η καλύτερη βάση είναι άξονες & τροχοί αυτοκινήτου. Κάτι ροδάκια από ... καροτσάκι λαικής αγοράς και υπερελαφρές κατασκευές δεν πάνε πολύ μακρυά ...

Ρωτάμε όσους ξέρουν !
Εχω ακούσει ιστορίες με τρέιλερ να σε προσπερνάνε και παραλίγο ... πολύνεκρα και χαμένα μηχανάκια και ξενύχτια στις εθνικές οδούς και, και, και ...
Ένας στο χώμα - χιλιάδες στον αγώνα !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Re: Trailer

Δημοσίευσηαπό drMel » 05 Μαρ 2007, 18:12

geco έγραψε:Οι μικρές λεπτομέρειες έχουν να κάνουν κυρίως με τον τρόπο φόρτωσης, δεσίματος, οδήγησης κλπ.


και κάτι ακόμα, η πίεση στα ελαστικά του τρειλερ είναι πιο σημαντική απο του αυτοκινήτου.
Περισσότερο φορτίο, μεγαλύτερη πίεση εφ'όσον τα λάστιχα είναι σε καλή κατάσταση, αν δεν είναι αλλάξτε τα, δεν είναι ντροπή.

Οδηγικά μια συμβουλή,
δεν το αφήνετε να σας σπρώχνει. Προσπαθείτε συνεχώς να το τραβάτε όσο γίνεται παραπάνω.
drMel
 

Re: Trailer

Δημοσίευσηαπό doc » 05 Μαρ 2007, 18:52

drMel έγραψε:650 Dakar Rallye Touratech
Πείτε μου καλορίζικο


Καλορίζικο!!!
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Re: Trailer

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 05 Μαρ 2007, 23:45

Επίσης συχνός έλεγχος στα ρουλεμάν των τροχλων του τρειλερ. Από εκεί ξεκινάνε τα πιο πολλά ατυχήματα.
Και οταν βλέπουμε λακούβα ΠΟΤΕ φρένο...Μονο γκάζι για να ελαφρώσει το τρειλερ και να μην πέσει στη λακούβα ή το εμπόδιο σπρώχνοντας.
Εικόνα
Δίχρονο μέλος :dancing:
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Re: Trailer

Δημοσίευσηαπό drMel » 06 Μαρ 2007, 00:14

doc έγραψε:
drMel έγραψε:650 Dakar Rallye Touratech
Πείτε μου καλορίζικο


Καλορίζικο!!!


στωωωωωωωω
drMel
 

Re: Trailer

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 06 Μαρ 2007, 10:06

Geco έγραψε: Δεν βιαζόμαστε !
Δεν ρισκάρουμε με φορτωμένο τρέιλερ να πάμε πολύ γρήγορα, να κάνουμε προσπεράσματα "γκράν γκινιόλ", να πλησιάζουμε πολύ κοντά στους προπορευόμενους, να κάνουμε σφήνες ...


Γκουχουγκουχουγκουχουμητσοακουςγκουχουγκουχουγκουχου...
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Re: Trailer

Δημοσίευσηαπό markd » 06 Μαρ 2007, 10:23

ρε ουστ !!!
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Επόμενο

Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες