Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Athens Enduro 2007 - 24-25 Mαρτίου ΕΡΧΕΤΑΙ!

Enduro, Scramble, Supermoto, Trial κ.α.

Δημοσίευσηαπό mavrofidi » 26 Μαρ 2007, 09:35

THANOS_KTM έγραψε:Σίγουρα....μόνο που αν δεν υπήρχαν οι "ερασιτέχνες",δεν θα υπήρχαν και οι Πρωταθλητές. :wink:


συμφωνω, να μην φτασουμε ομως στο σημειο να αγωνιζονται αλλου οι πρωταθλητες και αλλου οι "ερασιτεχνες".
δεν εξυπηρετει πουθενα αυτο.
ουτε τους "ερασιτεχνες", που το μονο που κερδιζουν ειναι κυπελα, που δεν θα τα βλεπαν ουτε στον υπνο τους.
Άβαταρ μέλους
mavrofidi
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 11:04
Τοποθεσία: οπου υπαρχει λασπη...

Δημοσίευσηαπό LC8er » 26 Μαρ 2007, 10:42

mavrofidi έγραψε:...ουτε τους "ερασιτεχνες", που το μονο που κερδιζουν ειναι κυπελα...


Να σου πω τι παραπάνω κέρδισα:

- Αυτοπεποίθηση. Τερμάτισα στους χρόνους μου.
- Γνωριμία, με μία μορφή αγώνων που "φάνταζε" ακατόρθωτη... και παρέμενα στη βαρυμπόμπη.
- Αυτογνωσία. Που υστερώ, που θέλω βελτίωση. (παντου θα μου πείς και θα έχεις δίκαιο). Αλλά έχω τα κίνητρα και τις εικόνες για να τα αναπτυξω.
- Εμπειρία. Έκανα 6 γύρους και κάθε έναν απ' αυτους χρησιμοποιούσα την εμπειρία του προηγούμενου.

Όπως και σε κάθε άλλο άθλημα ή δραστηριότητα, η εμπλοκή σε αγώνες μπορεί να μη σε κάνει επαγγελματία, αλλά σίγουρα σε κάνει καλύτερο...

Και αν λείψουν οι ερασιτέχνες... θέλω να δώ πόσες συμμετοχές θα έχει ένας αγώνας και πόσα $$$ θα μείνουν στον χώρο (μαγαζια, συνεργεία)...
LC8er
xrepia.gr-SCRAT team
_________________
Άβαταρ μέλους
LC8er
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 29 Δεκ 2004, 14:42
Τοποθεσία: ανατολικά...

Δημοσίευσηαπό drMel » 26 Μαρ 2007, 10:48

mavrofidi έγραψε:............


Καλώς την Espresso του Ελληνικού Enduro.
Οι αγώνες εκτός απο όλα τα άλλα χρειάζονται και καλοπροαίρετους ανθρώπους να τους στηρίξουν.
Με κακοήθειες και κουτσομπολιό, ανυπόστατο, δεν γίνεται παιχνίδι.
Τώρα που μπαίνεις και στο στίβο της ενημέρωσης, θές βελτίωση στην αντικειμενικότητα σου.

Φιλικά, όπως πάντα
Μελέτης
drMel
 

Δημοσίευσηαπό dirtbird » 26 Μαρ 2007, 11:02

mavrofidi έγραψε:
THANOS_KTM έγραψε:Σίγουρα....μόνο που αν δεν υπήρχαν οι "ερασιτέχνες",δεν θα υπήρχαν και οι Πρωταθλητές. :wink:


συμφωνω, να μην φτασουμε ομως στο σημειο να αγωνιζονται αλλου οι πρωταθλητες και αλλου οι "ερασιτεχνες".
δεν εξυπηρετει πουθενα αυτο.
ουτε τους "ερασιτεχνες", που το μονο που κερδιζουν ειναι κυπελα, που δεν θα τα βλεπαν ουτε στον υπνο τους.


Eγώ, εδώ και καιρό προσπαθώ να καταλάβω τι ακριβώς θέλεις να πεις.

Μήπως ότι στα Αττικά Enduro του 88-93 είμασταν 120-130 επαγγελματίες?
Δεν νομίζω, ειδικά τότε μόνο ένας μπορούσε να θεωρηθεί επαγγελματίας (πιο πολύ από τον τρόπο που αντιμετώπιζε το σπορ παρά από το πόσα κέρδιζε).

Με απόψεις σαν αυτές που γράφεις, σε λίγο θα έχουμε αγώνες των 20 συμμετοχών. ΔΕΝ διαφωνώ ότι οι πραγματικά υψηλού επιπέδου συμμετοχές μετριόντουσαν στα δάκτυλα -αν όχι του ενός ,άντε των δύο χεριών-, αλλά θα ήθελα να σου υπενθυμίσω ότι οι αγώνες enduro, πρωτίστως δεν είναι αγώνες απόλυτης ταχύτητας αλλά αντοχής.

Συνεπώς όσοι τερμάτισαν (ειδικά ακαπέλωτοι), σίγουρα δεν είναι ανάξιοι λόγου.

Σωτ. Λαμπ.

:wink:
Τελευταία επεξεργασία από dirtbird και 26 Μαρ 2007, 11:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Clutchless member
Άβαταρ μέλους
dirtbird
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2006, 14:40

Δημοσίευσηαπό mavrofidi » 26 Μαρ 2007, 11:10

drMel έγραψε:Με κακοήθειες και κουτσομπολιό, ανυπόστατο, δεν γίνεται παιχνίδι.


νομιζω οτι βρεθηκαμε στο ιδιο τοπο και την ιδια χρονικη περιοδο.
μπορεις να μου πεις που ειναι οι κακοηθειες και το ανυποστατο κουτσομπολιο?
φιλικα
o espressos
Άβαταρ μέλους
mavrofidi
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 11:04
Τοποθεσία: οπου υπαρχει λασπη...

Δημοσίευσηαπό superspy » 26 Μαρ 2007, 11:13

Άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας....
Φορώντας παρωπίδες δεν πάμε μπροστά...
Τελευταία επεξεργασία από superspy και 26 Μαρ 2007, 11:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό mavrofidi » 26 Μαρ 2007, 11:14

LC8er έγραψε:.....


εχεις την εντυπωση οτι υπαρχουν σημερα επαγγελματιες του χωρου στο enduro.
ξερεις κανεναν που να μην εχει αλλο επαγγελμα και να ζει απο αυτο? (τους αγωνες δηλαδη)
ακομα και οι καλοι εχουν φαει το "τυρακι" των εμπορων και βγαζουν τα εξοδα τους, αντε τους μενει και κανενα φραγκο, που δεν θα φτασει οταν τους συμβει κανενα κακο και μεινουν γυψωμενοι κανενα 3μηνο.
Άβαταρ μέλους
mavrofidi
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 11:04
Τοποθεσία: οπου υπαρχει λασπη...

Δημοσίευσηαπό LC8er » 26 Μαρ 2007, 11:23

mavrofidi έγραψε:
LC8er έγραψε:.....


εχεις την εντυπωση οτι υπαρχουν σημερα επαγγελματιες του χωρου στο enduro.
ξερεις κανεναν που να μην εχει αλλο επαγγελμα και να ζει απο αυτο? (τους αγωνες δηλαδη)
ακομα και οι καλοι εχουν φαει το "τυρακι" των εμπορων και βγαζουν τα εξοδα τους, αντε τους μενει και κανενα φραγκο, που δεν θα φτασει οταν τους συμβει κανενα κακο και μεινουν γυψωμενοι κανενα 3μηνο.


Έχει δίκαιο ο DRmel δεν αξίζει να σου απαντάμε... λες...ξε'λές...

έχω μία καλή ψυχοθεραπεύτρια, πες μου να σου στείλω πμ με τα στοιχεία της.... και παράτα το off-road για αύτον το σκοπό. Και τους αγώνες αστους στους αναβάτες!

ΥΓ. Σπυρο, αν θες μετακίνησε αυτό και άλλα σκουπιδοποστ... Την πέτρα την αντέχουμε τα σκουπίδια όμως...
LC8er
xrepia.gr-SCRAT team
_________________
Άβαταρ μέλους
LC8er
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 29 Δεκ 2004, 14:42
Τοποθεσία: ανατολικά...

Δημοσίευσηαπό superspy » 26 Μαρ 2007, 11:23

Δημιουργείται ένα πρόβλημα που στο μόνο που θα οδηγήσει είναι ο μαρασμός.
Παντού υπάρχει καχυποψία .
Και το χειρότερο είναι ότι το θέμα υπάρχει και πάλι γιατί τα μάτια ορισμένων βλέπουν $$$

Οι αναβάτες βαφτίζονται "αθλητές" για τις «μελλοντικές» επιχορηγήσεις. Απ’ την άλλη η πικρή αλήθεια είναι ότι ... πέρα από 2 άντε 3 ανθρώπους από την άλλη πλευρά δεν υπάρχει κανείς. Με λόγια στο αέρα δεν γίνεται δουλειά. Χρειάζονται και έργα.
Ίσως να φταιει και η ιδιαίτερη ιδιοσυγκρασία των «χωματερών» αναβατών – που σίγουρα κανείς δεν μπορεί να την κατακρίνει. Επιλέγουν την απλή βόλτα στο βουνό, γιατί μην ξεχνάμε ότι το ιδιαίτερα «μαζοχιστικό» παιχνίδι που παίζουμε, είναι η διέξοδος από την καθημερινότητα.
Είναι κρίμα γιατί είμαστε πολύ λίγοι... Αν δεν εκφραζόμαστε κι όλας, είναι πιο εύκολο να δίνουμε τη δυνατότητα σε άλλους να ... εκφράζονται στο όνομα μας.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 26 Μαρ 2007, 11:34

Ρε παιδιά στην Ελλάδα ουτε υπάρχουν ούτε γίνεται να υπάρξουν επαγγελματίες αναβάτες. Ολοι λοιπόν είναι ερασιτέχνες πρωταθλητές, κυπελλούχοι και χομπίστες. Δεν υπάρχει ακόμα η αγορά για κάτι τέτοιο και θα αργήσει πολύ. Δεν είναι κακό αυτό. Οποιος θέλει και του αρέσει ένα σπορ το κάνει και το ευχαριστιέται χωρίς να υπάρχει επαγγελματίας στο χώρο. Προς τι τώρα όλη αυτή η κουβέντα δεν εχω καταλάβει. Εχουμε αλλάξει και το θέμα του τοπικ. Πιο πολλά συγχαριτήρια πάντως αξίζουν σε ένα ερασιτέχνη βιοπαλαιστή που τερματίζε ένα αντρικό αγώνα παρά σε ένα πρωταθλητή.
Εικόνα
Δίχρονο μέλος :dancing:
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Δημοσίευσηαπό mavrofidi » 26 Μαρ 2007, 11:41

dirtbird έγραψε:Eγώ, εδώ και καιρό προσπαθώ να καταλάβω τι ακριβώς θέλεις να πεις.

Μήπως ότι στα Αττικά Enduro του 88-93 είμασταν 120-130 επαγγελματίες?
Δεν νομίζω, ειδικά τότε μόνο ένας μπορούσε να θεωρηθεί επαγγελματίας (πιο πολύ από τον τρόπο που αντιμετώπιζε το σπορ παρά από το πόσα κέρδιζε).


στα Αττικα που περιγραφεις (ετρεξα τα περισσοτερα απο το πρωτο μεχρι το 91) υπηρχε συναγωνισμος.
χθες υπηρχε?
ο Μαντας (πχ) εκλεβε εκκλησια.
η αξια των ηττημενων δινει αξια στη νικη του νικητη...

dirtbird έγραψε:Με απόψεις σαν αυτές που γράφεις, σε λίγο θα έχουμε αγώνες των 20 συμμετοχών. ΔΕΝ διαφωνώ ότι οι πραγματικά υψηλού επιπέδου συμμετοχές μετριόντουσαν στα δάκτυλα -αν όχι του ενός ,άντε των δύο χεριών-, αλλά θα ήθελα να σου υπνθυμίσω ότι οι αγώνες enduro, πρωτίστως δεν είναι αγώνες απόλυτης ταχύτητας αλλά αντοχής.

Συνεπώς όσοι τερμάτισαν (ειδικά ακαπέλωτοι), σίγουρα δεν είναι ανάξιοι λόγου.

Σωτ. Λαμπ.

:wink:


ακριβως γι αυτο γραφω.
υπαρχει λογος να γινει αγωνας πανελληνιου πρωταθληματος των 20 συμμετοχων?
αλλο ενας φιλικος ή τοπικος αγωνας και αλλο το πρωταθλημα.
εδω κοντευει το ΠΠ να γινει πρωταθλημα νοτιου Ελλαδος.
ο σκοπος δεν αγιαζει τα μεσα....

ολοι οσοι τερματιζουν αξιζουν συγχαρητηρια, γι αυτο και πανω απο ενα αιωνα σε ολους τους αγωνες (εκτος Ελλαδος...) παιρνουν ολοι μεταλια, ας ειναι και 200 ή 300.
Άβαταρ μέλους
mavrofidi
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 11:04
Τοποθεσία: οπου υπαρχει λασπη...

Δημοσίευσηαπό mavrofidi » 26 Μαρ 2007, 11:46

LC8er έγραψε:Έχει δίκαιο ο DRmel δεν αξίζει να σου απαντάμε... λες...ξε'λές...

έχω μία καλή ψυχοθεραπεύτρια, πες μου να σου στείλω πμ με τα στοιχεία της.... και παράτα το off-road για αύτον το σκοπό. Και τους αγώνες αστους στους αναβάτες!

ΥΓ. Σπυρο, αν θες μετακίνησε αυτό και άλλα σκουπιδοποστ... Την πέτρα την αντέχουμε τα σκουπίδια όμως...


προτιμω για την ψυχοθεραπεια μου τον DrMel.
τι στο καλο Dr ειναι?
τωρα, αν λεω και ξελεω, το κουβεντιαζουμε (αν η δημοκρατικοτητα σου φτανει ως εκει...).

μην ξεχνας, οι αγωνες για να υπαρχουν δεν χρειαζονται μονο αναβατες......
Άβαταρ μέλους
mavrofidi
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 11:04
Τοποθεσία: οπου υπαρχει λασπη...

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 26 Μαρ 2007, 11:57

Tι μια λές ότι οι περισσότεροι είναι για την Βαρυμπόμπη και την άλλη ότι αξίζουν συγχαρητήρια......αποφάσισε επιτέλους. :wink:
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Δημοσίευσηαπό dirtbird » 26 Μαρ 2007, 12:00

mavrofidi έγραψε:
στα Αττικα που περιγραφεις (ετρεξα τα περισσοτερα απο το πρωτο μεχρι το 91) υπηρχε συναγωνισμος.
χθες υπηρχε?
ο Μαντας (πχ) εκλεβε εκκλησια.
η αξια των ηττημενων δινει αξια στη νικη του νικητη...

ακριβως γι αυτο γραφω.
υπαρχει λογος να γινει αγωνας πανελληνιου πρωταθληματος των 20 συμμετοχων?
αλλο ενας φιλικος ή τοπικος αγωνας και αλλο το πρωταθλημα.
εδω κοντευει το ΠΠ να γινει πρωταθλημα νοτιου Ελλαδος.
ο σκοπος δεν αγιαζει τα μεσα....

ολοι οσοι τερματιζουν αξιζουν συγχαρητηρια, γι αυτο και πανω απο ενα αιωνα σε ολους τους αγωνες (εκτος Ελλαδος...) παιρνουν ολοι μεταλια, ας ειναι και 200 ή 300.


ΟΚ.

Αλλά για το πλήθος των συμμετοχών μάλλον ευθύνονται οι διοργανωτές παρά οι αγωνιζόμενοι (οι οποίοι έχουν μπερδευτεί, επιλέξει, γονατίσει οικονομικά κ.ο.κ.).

Τα 2 παράλληλα πρωταθλήματα δεν ξέρω ποιόν εξυπηρετούν (εκτός ίσως από τους 10-15 καλούς αναβάτες που έχουμε οι οποίοι μπορούν να έχουν αυξημένη αγωνιστική παρουσία ενόψει του SixDays - αν και αυτό είναι μία εντελώς διαφορετική συζήτηση).
Clutchless member
Άβαταρ μέλους
dirtbird
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2006, 14:40

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 26 Μαρ 2007, 12:05

Να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το θέμα ασφάλιση?
Χτές μετά την δεύτερη ειδική Motocross κάποιος έκανε σούζα μετα το τέλος της ειδικής και έφαγε καπάκι.Το μηχανάκι σύρθηκε και πέρασε ξυστά από το αυτοκίνητο μου.Σε περίπτωση που το χτύπαγε τι θα έπρεπε να γίνει (εκτός από το ξύλο που θα έτρωγε).Εννοώ πρέπει να έρθει τροχαία κτλ ή υπάρχει άλλη "οδός"?
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αγώνες Μοτοσυκλέτας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 0 επισκέπτες