Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Καλώς σας βρήκα.Να ρωτήσω;

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

Καλώς σας βρήκα.Να ρωτήσω;

Δημοσίευσηαπό TarTaros » 29 Μαρ 2007, 02:44

Καλως σας βρηκα.Διαβάζω κατα καιρούς τα όσα κουβεντιάζετε εδω μέσα και μπορώ να πω οτι είσαστε μια μεγάλη παρεα.Ειμαι ο Κώστας αυτη την εποχή βρίσκομαι λόγω δουλειάς στην Κω.Οδηγω ενα ΤΤ-R 600 του 2001(μπλε) χωρίς απολύτως καμμία μετατροπή αφου το γουστάρω και όπως ειναι.
Θέλω να ρωτησω τους πιό μπασμένους στο σπορ του "χωματος" καποια πράγματα.Εδω και μερικες μέρες,κοντά μηνα,αγόρασα επιτέλους μετα απο 4 χρόνια αναμονής (στρίμωγμα τα λαλάκια :? )ενα καλό ζευγαρι μπότες της hebo για off-road χρήση.Τοσο καιρό ειχα μεν μπότες αλλά τουριστικές.Και διαλύθηκαν σιγα-σιγα.Οχι οτι εχω τις τρελλές ικανοτητες-δεν τις εχω-αλλά λογω χώματος και βουνού σκίστηκαν.Το πρόβλημα με τις μπότες offroad ειναι οτι ενω έκανα αυτα που μου προτεινε και ο πωλητής,δηλαδή τις φόρεσα μεσα στο σπιτι να τις συνηθισω,μετα βγηκα περπατημα και χαλαρά βολτα περπάτημα(σα μ@λ@κ@ς αισθανομουν με φόρμα γυμναστικης και απο κατω μποτα οφ... :twisted: :twisted: )και ενω καπως τις συνηθισα στο πόδι μου,εχω επιχειρήσει αρκετές φορές να οδηγήσω το ΤΤ με αυτές αλλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ. :? Γιατι;Γιατι ειναι "κοκκαλο" χωρις αισθηση,δεν αισθανομαι πότε και πόσο παταω το πίσω φρένο και γιαυτο προσπάθησα να τον κατεβάσω λίγο τον λεβιέ του σε υωος(στο πόδι κατω)αλλά μετά ενω οκ δεν τον πατάω κατα λάθος γιατι εχει 1 μιση πόντο πιο κάτω,ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΙΣΩ ΦΡΕΝΟ.Πατάω πατάω αλλά δεν σταματάει,δηλαδή δεν πιάνει το πίσω φρένο.Δηλαδή δεν ξερω,ισως εσφιξα παραπάνω τις δυο βίδες που εχει δίπλα στο λεβιε;Ξερει κανεις;......
Και το κυριότερο με τον λεβιέ ταχυτήτων ΕΚΕΙ γίνεται πανηγύρι........ :? :? Ή δεν θα αλλαξω ταχυτητα,ή θα αλλάξω αλλά δεν ξερω πότε ή θα αλλάξω δύο μαζί ενω αν το λεβιε τον εχω στο υψος που ειναι ως συνηθως τότε δεν χωραει η μποτα απο κατω για να ανεβάσω ταχυτητα(σχεση).Αν τον ανεβασω το λεβιε κανα δυο κιλ πανω,χωραει η μποτα απο κάτω αλλά με δυσκολεύει πάρα πολυ(σφηνωνει κιολας απο κατω...)στο να βγαλω το πόδι πανω απο το λεβιέ.και ολα αυτά εννοείται οχι σε χώμα αλλά σε ασφαλτο και με ταχύτητες "υπερατλαντικες".Σκεψου δηλαδή σε χώμα και πιο σβέλτα.παει...τσακίστηκα.ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ;;; :? :?
Επίσης το σωστό σφιξιμο στη μπότα ποιο ειναι;Εχει τεσσερεις "πόρπες" που κλειδωνουν με αυξομειούμενους πλαστικους ιμάντες με δοντάκια.πόσο θελουν να τις σφίγγω για να ειναι σωστα δεμένες;Υπάρχει κανενα κολπο για να στρωσουν(μαλακωσουν) ή ειναι θέμα συνηθειας μέχρι να μην με κουράζουνε;Αλήθεια οταν αρχίσω (αν ..αν αρχισω πιο σωστα..)να τις χρησιμοποιώ,πώς πλένονται και συντηρούνται αυτες οι μπότες;Απο νερά και λάσπες μπάζουν οι οφφάδικες μπότες;
Ενα αλλο θέμα ειναι οτι πηρα κάτι γυαλιά καλής ποιότητας οff road Scott αλλά δυο φορές που τα εχω βαλει,ενω εχουν σφουγγαράκι αερισμου πανω(στα φρυδια) μου θαμπώνει η μασκα απο τον ιδρωτα οταν οδηγω στο χώμα και πρεπει να σταματάω για να την καθαρίζω.Υπάρχει κανενα "κολπο" γιαυτο;
Αυτα ήθελα να ρωτήσω και ευχαριστώ αν απαντήσει κάποιος και με βοηθήσει. :wink: Αντε μπας και αρχίσω καμμιά βολτίτσα εδώ στο νησί γιατι δεν περνά η ώρα με τίποτα.(Για όσο θα ειμαι εδω βέβαια).μετα καπου αλλού.Αυτά εχει η δουλειά.Τι να κανουμε.
Λοιπον με συγχωρείτε αν σας επρηξα ακόμα δεν μπήκα στο φόρουμ.Καλως σας βρήκα και θα τα λέμε.Κώστας :wink:
Κώστας-Μεσολόγγι
Άβαταρ μέλους
TarTaros
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 29 Μαρ 2007, 02:21
Τοποθεσία: Όπου γής και πατρίς

Δημοσίευσηαπό KaLeXakis » 29 Μαρ 2007, 08:01

ΚΑΛΗΜΕΡΑ, καλώς ηρθες.

Ανοιξε τα ματια σου, αναμένεται καταιγισμός απαντήσεων.
Στου κουνγκ-φου την πόρτα,
αν σε παίρνει βρόντα !
KaLeXakis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 12 Ιαν 2007, 00:38
Τοποθεσία: 240m-750m

Δημοσίευσηαπό sacram » 29 Μαρ 2007, 08:47

Οδηγω ενα ΤΤ-R 600 του 2001(μπλε) χωρίς απολύτως καμμία μετατροπή αφου το γουστάρω και όπως ειναι.

Kαλώς ήρθες!!! Και καλά κάνεις και οδηγάς ΤΤ600R γιατί γ@@@εί!!! :) :wink:
εχω επιχειρήσει αρκετές φορές να οδηγήσω το ΤΤ με αυτές αλλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ. Γιατι;Γιατι ειναι "κοκκαλο" χωρις αισθηση,δεν αισθανομαι πότε και πόσο παταω το πίσω φρένο

Θα το συνηθίσεις!!! Ολοι το ίδιο πακέτο τρώνε στην αρχή!!!
Μην της φοράς για περπάτημα τσάμπα κόπος!!! Φόρατες σε μία καλή endurada και σο γυρισμό θα τις έχεις συνηθήσει
Το λεβιέ ταχυτήτων ρυθμισέ των έτσι ώστε να μπορείς να αλλάζεις άνετα ταχύτητα όταν οδηγείς όρθιος. Δηλαδη μία θέση πάνω από τη <μαμα> σίγουρα
Σχετικά με το πίσω φρένο: στο συγκεκριμένο μοτο είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε να έχει καλή αίσθηση όταν φοράς μπότες!!! Χωρίς μπότες είναι σκληρό
ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΙΣΩ ΦΡΕΝΟ.Πατάω πατάω αλλά δεν σταματάει,δηλαδή δεν πιάνει το πίσω φρένο.Δηλαδή δεν ξερω,ισως εσφιξα παραπάνω τις δυο βίδες που εχει δίπλα στο λεβιε;Ξερει κανεις;......

το προβλημα κατα 99% είναι οτι τώρα που το κατέβασες, όταν πατάς φρένο βρίσκει ο λεβιές στη βάση του μασπιέ οδηγού!!! Τσεκαρέ το και βάλτο στην θέση του.
(επίσης να χεις το νου σου μην πεφτει σπρέι αλυσίδας στα δισκοφρενο και οταν γυρνάς από λάσπες να το πλένεις με το λάστιχο..και τον δίσκο και την δαγκάνα, εφόσον έχει κρυώσει ο δίσκος εε )
Θα συνηθίσεις...μη μασάς
Σχετικά με τις μπότες...να τις σφίγγεις τόσο ώστε να νιώθεις το πόδι σου <δεμένο> αλλά όχι ασφυκτικά!!! Είναι σχετικά αδιάβροχες, από συντήρηση εγώ απλά μετά από Endurada τις πλένω με το λάστιχο.
θαμπώνει η μασκα απο τον ιδρωτα οταν οδηγω στο χώμα και πρεπει να σταματάω για να την καθαρίζω

Θάμπωμα??? εεε μην ιδρώνεις. :shock: :lol: ϊσως αν αφήσεις λίγο ξεκούμπωτη τη ζελατίνα στο υψος πάνω απο την μύτη, υπάρχουν και κάπιοα μαντιλάκια στο εμπόριο με τα οποία καθαρίζεις την ζελατινα πριν την φορέσεις και υποτιθετε οτι μετά δεν θαμπώνει

ΑΑΑ
πέρνα και από δώ να δηλώσεις συμμετοχή...έτσι για να γινόμαστε περισσότεροι :) :wink: :wink:
http://off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-1693.html
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Δημοσίευσηαπό TarTaros » 29 Μαρ 2007, 10:47

sacram έγραψε:Μην της φοράς για περπάτημα τσάμπα κόπος!!! Φόρατες σε μία καλή endurada και σο γυρισμό θα τις έχεις συνηθήσει
Το λεβιέ ταχυτήτων ρυθμισέ των έτσι ώστε να μπορείς να αλλάζεις άνετα ταχύτητα όταν οδηγείς όρθιος. Δηλαδη μία θέση πάνω από τη <μαμα> σίγουρα
Φοβαμαι πως αν τις φορέσω σε εντουράδα και καλή οπως λες θα μετράω τα χωραφάκια απο ...πολύ κοντα.ΔΕΝ εχω καθόλου αίσθηση με τις μπότες.

το προβλημα κατα 99% είναι οτι τώρα που το κατέβασες, όταν πατάς φρένο βρίσκει ο λεβιές στη βάση του μασπιέ οδηγού!!! Τσεκαρέ το και βάλτο στην θέση του.

Το 1cm που λεει ο κατασκευαστης αποσταση μεταξυ της ευθειας του μαρσπιε που παταμε και του πεντάλ φρένου ειναι απόλυτο;Δηλαδή ΔΕΝ μπορούμε να "παιξουμε" με το ύψος του πεντάλ του φρένου κατά πώς μας βολεύει;

θαμπώνει η μασκα απο τον ιδρωτα οταν οδηγω στο χώμα και πρεπει να σταματάω για να την καθαρίζω

Θάμπωμα??? εεε μην ιδρώνεις. :shock: :lol: ϊσως αν αφήσεις λίγο ξεκούμπωτη τη ζελατίνα στο υψος πάνω απο την μύτη, υπάρχουν και κάπιοα μαντιλάκια στο εμπόριο με τα οποία καθαρίζεις την ζελατινα πριν την φορέσεις και υποτιθετε οτι μετά δεν θαμπώνει

Μα ειναι μάσκα όχι ζελατίνα κράνους.Ειναι γυαλιά δηλαδή.Δεν εχει περιθώριο να αφησω λίγο ανοιχτή ζελατίνα.Αν βγάλω το σφουγγαράκι που εχει στα φρύδια θα μπαίνει σκόνη.Οπότε;;;

Σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις φίλε :wink:
Κώστας-Μεσολόγγι
Άβαταρ μέλους
TarTaros
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 29 Μαρ 2007, 02:21
Τοποθεσία: Όπου γής και πατρίς

Δημοσίευσηαπό pino » 29 Μαρ 2007, 11:22

Αγοράζεις ανταλλακτική ζελατίνα με διπλό "τζάμι". Τα scott λέγονται turbo flow και είναι μια χαρά.
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό patrinos » 29 Μαρ 2007, 12:39

Kαλωσηρθες συνονόματε και ομοσταυλε. :D Οσο για τα θεματε που βαζεις εχουμε "κοινο μυστικο" το θεμα της μπότας και μαλιστα κι εγω ζορίστηκα ΠΟΛΥ στην αρχη,αλλά τελικα ισως ειναι θεμα συνηθειας.Παιξε λιγο και με τον λεβιε ταχυτητων και εκει που θα σε βολεψει περισσοτερο ρυθμισε τον.
Υ.Γ.Στην Κω εμεινα 3 χρονάκια(στο Ζηπάρι).Ειχα ενα Τενερε 660 τότε και θα δεις.Στο νησι εχει πολλααααα μονοπάτια να χαρείς το ΤΤ. :wink:
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό Papasouzas » 29 Μαρ 2007, 12:58

Ρε TarTare μην τρελένεσαι με τις μπότες!
Εγώ για ένα μήνα τουλάχιστον όταν ήμουνα όρθιος ανέβαζα καρφωτές χωρίς να θέλω καν και όταν ήμουνα καθιστός και πάταγα πίσω φρένο η ρόδα μόνο "κοκκάλωνε"...
Μετά από 3-4 βόλτες στο χώμα τις συνίθησα...Πάνω από μήνα δηλαδή!
Καλές σου βόλτες!
Όσο υπάρχει τράπουλα,θα βγένουνε ρηγάδες
κι όσο υπάρχουν δάσκαλοι θα βγαίνουν μαθητάδες!

TEAM 65- !!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Papasouzas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 769
Εγγραφή: 18 Ιαν 2007, 18:36
Τοποθεσία: Κάτω από τις λάσπες και το μηχανάκι απο πάνω!

Δημοσίευσηαπό SALVATOR » 29 Μαρ 2007, 15:09

το κολπο με την ζελατινα ειναι το εξεισ. κανεισ με το πιο ψιλο τρυπανι 2-3 τρυπεσ απο καθε πλευρα και τερμα η θαμπαδα.... οχι μεγαλεσ ουτε πολλεσ γιατι μετα θα εχεισ προβλημα με τη σκονη!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
SALVATOR
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 29 Σεπ 2005, 14:21

Δημοσίευσηαπό TarTaros » 31 Μαρ 2007, 19:58

SALVATOR έγραψε:το κολπο με την ζελατινα ειναι το εξεισ. κανεισ με το πιο ψιλο τρυπανι 2-3 τρυπεσ απο καθε πλευρα και τερμα η θαμπαδα.... οχι μεγαλεσ ουτε πολλεσ γιατι μετα θα εχεισ προβλημα με τη σκονη!!!!!!!!!!!!

Αυτο φιλε δεν το ειχα σκεφτει μάλλον αυτο θα κανω.Ελπιζω να μην τρωω σκονη. :wink:
Κώστας-Μεσολόγγι
Άβαταρ μέλους
TarTaros
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 29 Μαρ 2007, 02:21
Τοποθεσία: Όπου γής και πατρίς


Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες