Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αττικό Rally Raid 2007 - Εντυπώσεις

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Αττικό Rally Raid 2007 - Εντυπώσεις

Δημοσίευσηαπό Nik0s » 01 Απρ 2007, 17:51

Δύσκολα τα πράγματα σήμερα, αλλά όχι ακατόρθωτα...

λάσπη αρκετή και το 950 είναι βαρύ το μαμημένο...

έπεσα, ξανα-έπεσα, ξανα-μανα έπεσα αλλά συνέχισα ....

έφτασα μέχρι την τουλίπα 118-119, 62 χιλιόμετρα περίπου.

μια λάθος στροφή και τέλειωσαν όλα... τα μηχανάκια μετά δεν ανέβαιναν την σαθρή απότομη ανηφόρα (το 950, ένα GS 1200 κι ένα XR400) και μας έβγαλε η σκούπα, το παιδί με το μπλε Defender, να είναι καλά ο άνθρωπος, μετά από 2 ώρες προσπάθειας, με εργάτη και ιμάντες.... :(

τα ΣΕΧ κλείσανε, μείναμε εκτός..
κρίμα, ήθελα να τερματίσω για το γαμώτο...

Ελπίζω να περάσατε όλοι καλά και να γυρίσατε όλοι σπίτια σας ασφαλείς.


:wave: :wave: :wave:
Τελευταία επεξεργασία από Nik0s και 01 Απρ 2007, 20:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Nik0s
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 08 Μάιος 2006, 23:08
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Nik0s » 01 Απρ 2007, 20:04

Βλέπω οτι το ποστ μου διακτινίστηκε στο σωστό thread και χαίρομαι γιατί δεν χρειάζεται να το κάνω copy-paste :D

Πάντως θα ήθελα την γνώμη σας και την εμπειρία σας, ώστε να καταλάβω πόσο εύκολο ή δύσκολο θεωρήθηκε το σημερινό RR.

Να ξεκαθαρίσουμε οτι ξέρω οτι το 950 είναι ένα βαρύ μηχάνημα, κτλ κτλ..

Αλλά, αν ας πούμε ήταν ο πιο εύκολος της χρονιάς (συντελεστής δυσκολίας 1), η πρώτη φορά που επιτράπηκε να τρέξουν νέοι αναβάτες (με ή χωρίς προηγούμενη εμπειρία), κτλ, αναρωτιέμαι πώς θα είναι οι επόμενοι...

Ξέρω οτι η διαδρομή σχεδιάστηκε "στεγνή".. προσωπικά η λάσπη και η γλίτσα στις πλάκες και τις πέτρες με δυσκόλεψε σε κάποια σημεία... Πιστεύω πως τα πράγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά αν το χώμα ήταν στεγνό !

Πάντως, ήλπιζα και περίμενα, οτι τα RR θα ήταν πιο ανοιχτά, περισσότερες φλαταδούρες, λιγότερες τουλίπες, κτλ.. Αν αυτό ήταν έτσι, φαντάζομαι πως θα είναι τα Trail Ride !
Άβαταρ μέλους
Nik0s
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 08 Μάιος 2006, 23:08
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 01 Απρ 2007, 20:07

Ηταν ένα κλασικό Αττικό Rally Raid.
Mε την πετρούλα του :shock: ...την λασπούλα του και τις δεκάδες τουλίπες. :wink:
Εμένα ήταν ο δεύτερος αγώνας που τρέχω μόνος μου (ο πρωτος ήταν το trail ride το περασμένο) και κατάλαβα πόσο δίκιο εχει ο geco που λέει για τα καλά όργανα πλοήγησης.Με το χειροκίνητο δεν γίνετε δουλειά :( ....κάθε λίγο και λιγάκι έπρεπε να σταματάω για να διορθώσω το χαρτί που κόλλαγε,ασε που το πρωί δεν έβλεπα τις ενδείξεις λόγω σκότους ..... ήταν και επικίνδυνο σε μερικές φάσεις να οδηγώ με το ένα χέρι.Χάθηκα...ξαναχάθηκα...και φυσικά ξαναχάθηκα 8) αφού πρίν τον Αυλώνα έμεινα από βενζίνη(με το 18λιτρο) :oops: Πρέπει να έκανα πάνω από 30 χιλιόμετρα με χασίματα.Σε ένα ειδικά παραλίγο να με φάνε κάτι μαντρόσκυλα. :evil:
Εγινα μούσκεμα σε μια λούμπα.....μου ξεβιδώθηκε το τιμόνι από το καπάνημα....μου έφυγε το καπάκι του Roadcase και έψαχνα 10 λεπτά να το βρώ μέσα στα χόρτα(κρίμα που δεν είχα μαχαίρι μαζί...να μάζευα μερικά :D ) αλλά τελικά το ευχαριστήθηκα.Μάλλον είμαι μαζόχα και εγώ :D
Αντεεε και στον επόμενο.
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Re: Αττικό Rally Raid 2007 - Εντυπώσεις

Δημοσίευσηαπό KaTaNaS » 01 Απρ 2007, 22:21

Nik0s έγραψε:τα ΣΕΧ κλείσανε, μείναμε εκτός..
κρίμα, ήθελα να τερματίσω για το γαμώτο...



de peirazei Nik0...

η προσπάθεια μετράει... δεν είσουν και προπονημενος σε διαβασμα RB ...

σας έπιασε βροχή;

το χασες με πολλά ή απο κούραση σε σφιχτα κομμάτια;
Άβαταρ μέλους
KaTaNaS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 851
Εγγραφή: 14 Δεκ 2005, 15:42

Re: Αττικό Rally Raid 2007 - Εντυπώσεις

Δημοσίευσηαπό superspy » 02 Απρ 2007, 07:26

Αποτελέσματα

Α3-Raid

M3 & Quad

A1 & A2

M1 & M2


Η απονομή έγινε με τα προσωρινά αποτελέσματα.
Ύστερα από τον επανέλεγχο και κυρίως των ποινών των ενδιάμεσων απλών, διαπιστώθηκε ότι η σειρά της τελικής κατάταξης στην κατηγορία Α2-Normal άλλαξε από τη δεύτερη θέση και διαμορφώθηκε:
1ος 102-Δημητριάδης / Κάλφας
2ος 114-Σιλέλης / Μιλάτος
3ος 116-Κουτσουμπός / Κουτσουμπός.


Ζητούμε συγνώμη και συγχαίρουμε και πάλι τους νικητές. Η οργάνωση θα επικοινωνήσει μαζί τους για την αποστολή των κυπέλλων τους.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό ayrton » 02 Απρ 2007, 08:41

Αλλο ένα Αττικό τελείωσε..
Ενα Αττικό made by Spy σε όλα του.
Πάμε λοιπόν στις εντυπώσεις.
Χώρος εκκίνισης και τερματισμού εξαιρετικός, ζεστός, φιλόξενος με φυλασσόμενο παρκινκ, χλύδα.Η σοβαρή δουλειά φάνηκε απο τον τεχνικό έλεγχο,τα κορίτσια της γραμματείας με το χαμόγελο, ατομικός φάκελος με όλα μέσα για τον καθένα,διαφιμιστική σακούλα με περιοδικά και DVD όλα κίνησαν γρήγορα και χωρίς ταλαιπωρία.Εριξα κλεφτές ματιές στην ενημέρωση κριτών και ΣΕΔ και είδα πολύ καλή δουλεια και εκεί υλικά, χρονόμετρα, επικοινωνίες, ακρβές σημείο που θα στηθεί ο καθένας και τι ώρα,μεχρι και φωτο του σημείου τους για να μην χαθεί κανείς.Πολύς κόσμος απο πλευράς Οργάνωσης εκεί, Γραμματεία,σκούπες, κριτές,γιατροί σου δημιούργούσαν μια αίσθηση ασφάλειας οτι την επομένη ...πανω από όλα δεν θα ήσουν μόνος στα βουνά.
Και βέβαια όλοι οι συμμετέχοντες με άριστο κλίμα, με πειράγματα, δηλώσεις, αγχος για τον αγώνα, προετοιμασίες της τελευταίας στιγμής μα πάνω από όλα φιλικο και χαμογελαστό κλίμα. Η παράδοση των Raiders καλά κρατεί.
Διαδρομή με από όλα πέτρα, λάσπη, σφιχτή δεν σε αφηνε να βαρεθείς πουθενά.Road book απλά άψογο, δεν έχανε μέτρο.

Στα του αγώνα σε πρώτο πρόσωπο τώρα....
Ξεκινήσαμε με τον Ανδρέα DRZ400S και τον Γιάννη KTM 250EXC, ψιλοκαπελωμένοι μιας και δεν βίδωνε το roadbook στο ΚΤΜ.
Μάλλον σε καλό μας βγηκε η μικρή καθυστέρηση αφού φτάσαμε στον αγωγό ισα ισα με το πρώτο φως και τον βγάλαμε ευκολα αφού οι πρωινοί ψιλοταλαιπωρήθηκαν απο ότι έμαθα με το καλημέρα. Πετύχαμε τα παιδιά με τα BMW και τον Θύμιο με το Africa προσπαθεί να τους τα ανεβάσει.
Κάπου μετα την ΕΥΔΑΠ αφού δώσαμε ένα χεράκι βοήθειας στον Kilr προστέθηκε και αυτός στην παρέα, μεχρι τα πρώτα πετρωτα, οπου φτου γαμώτ' βρίσκουμε τον Θύμιο φαρδύ πλατύ κάτω με τη μηχανή άσχημα χτυπημένη και αυτόν ακόμα χειρότερα. Το φαρμακείο που κουβαλούσα πιάνει τόπο, τσιροτο στο δαχτυλό του, θερμοπλαστική κουβέρτα μιας και ξυρίζει εκει πάνω, τηλέφωνα στον Σπύρο γαι την ακριβή τουλίπα, τσιπουράκι να ζεσταθεί και μένουμε όλοι εκεί μεχρι να έρθει ο Μαρκάτος κι να μας διαβεβαιώσει ότι έρχεται και γιατρός.Συνεχίζουμε μουδιασμένοι και παγωμένοι.Στο βενζινάδικο στο Σούλι πετυχένουμε τον Σαββα με πρόβλημα στο γουρούνι ψιλοβοήθεια να βάλει την ζάντα, και φτάνουμε μέχρι το πετρωτό πριν το Γραμματικό.Εχουν πλέον περάσει όλα τα αυτοκίνητα και έχει γίνει κόλαση γλυστραέι απίστευτα, πολύ σπώξιμο και πριν το τελειώμα του ο Λείπσιπός με το 640 χτυπημένος αφου ήρθε καπάκι με το βαρίδι δηλώνει εγκατάληψη όπως και ο Kilr όπυ δεν το προσπάθησε καθόλου. Προσπαθώ να εμψυχώσω τον Γιώργο μπας και, αλλά δεν.Περιμένουμε μέχρι να έρθει η φτερωτή σκούπα που ακούει στο όνομα Μαρκάτος και συνεχίζουμε.
Με αυτά και αυτά βέβαια ποιός ρυθμός και ποιός αγώνας. Αποφασίζουμε να οδηγήσουμε μετά απο εκεί στα αέρα πατέρα κομμάτια πανω απο την Αγκώνα και μας φτιάχνει η διαδρομή και το παιχνιδιάρικο τερέν.
Γύρω στα 100 χλμ σταματαμε για τσιγάρο και βλέπω στο roadbook του Γιάννη 2.28 χρόνο που έιχε κάτσει ο Geco το προηγούμενο βράδυ και του είχε σημειώσει με πολύ προσοχή σε εκατοστα!!!
Με πίανουν τα γέλια κοιτάω τον χρονόμετρο μου και διαπιστώνω ....μόνο 2 ώρες καπέλο!!! Μια χαρα είμσατε ....πάμε,πάμε.
Τερματίζουμε πάνω από όλα όρθιοι στις θέσεις 12,13 και 14 μια χαρά τηρουμέων των αναλογιών. τερματίζουμε μαζι με τον Doc με την μόνη διαφορά οτι εμείς κάναμε το μικρό και αυτός το μεγάλο!!!
56 μέση ωριαία το θηρίο και ξενύχτης κατευθείαν απο Καλαμάτα. Δηλαδή αμα ήταν ξεκούραστος??Αξιος Γιατρέ!!!

Χάρηκα γιατί....

Συμμετείχα σε ένα άψογα οργανωμένο αγώνα και τερμάτισα.
Γιατί την κατηγορια την κέρδισαν άξια δυο φίλοι.Συγχαρητήρια Elvis και Αxekal!!!!
Γιατί είδα καλό κλίμα και χαμόγελα.
Γιατί τελικά ο Ψηλός πήγε τον Μαρμαρά πίπα κώλο τον μισό αγώνα και τελικά αποδείχτηκε ότι έιναι πιο γρήγορος αφού τερμάτισε μπροστά του!!!
Που είδα διασώστες και κόσμο στο βουνό στο πουθενά.
Που πήρα κύπελλο Τιμή Ενεκεν, αν και δεν κατάλαβα το γιατί.Ευχαριστώ πολύ, Σπύρε.

Χαλάστηκα πού........

Χτύπησε ο Θύμιος (κάταγμα λεκάνης) και οχι μόνο, γαμώτο.Περαστικά φίλε.
Που εγκατέλειψε ο Geco νωρίς νωρίς από λάστιχο 2 φορές και δεν έκανε τον αγώνα που τόσο περίμενε.Δεν πειράζει Γιώργο τρίτωσε το κακό.Πάμε γυάλα που λέει και ο Γιατρός.
Που εγκατέλειψε ο bebekos μετα απο τόσο καιρό αποχής. Μην μασάς Κωστή.
Που εμεινε ο Αλεξανδος Νικολάου απο τη Πατρα 5 χλμ πριν το τερματισμο, συμμετέχοντας με το παλιό μου μηχανάκι και πρώτη φορά χωρίς το BMW.Κρίμα.
Που δεν έτρεξε ο φίλος μου ο Στέλιος και μου ετοίμασε και μου έδωσε την μηχανή του για να τρέξω, εγώ. Ευχαριστώ πολύ Στελάρα.

Αυτα.

Ευχαριστούμε για όλα και Καλό Πάσχα σε όλους.
Τελευταία επεξεργασία από ayrton και 02 Απρ 2007, 09:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ayrton
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: 15 Ιαν 2004, 20:49
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευσηαπό dimitrios » 02 Απρ 2007, 09:03

ayrton έγραψε:Που πήρα κύπελλο Τιμή Ενεκεν, αν και δεν κατάλαβα το γιατί.Ευχαριστώ πολύ, Σπύρε.


Το κύπελο πρέπει να το πήρες για τρείς λόγους:
α) για το ήθος σου
β)για την κορμοστασιά σου
γ) για τα καθαρά σου ρούχα
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ :pimpdaddy:
BE NICE, IT'S NICE TO BE NICE!!
dimitrios
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Αγιος Δημητρης

Re: Αττικό Rally Raid 2007 - Εντυπώσεις

Δημοσίευσηαπό Nik0s » 02 Απρ 2007, 09:45

KaTaNaS έγραψε:
Nik0s έγραψε:τα ΣΕΧ κλείσανε, μείναμε εκτός..
κρίμα, ήθελα να τερματίσω για το γαμώτο...



de peirazei Nik0...

η προσπάθεια μετράει... δεν είσουν και προπονημενος σε διαβασμα RB ...

σας έπιασε βροχή;

το χασες με πολλά ή απο κούραση σε σφιχτα κομμάτια;


Όχι με πολλά δεν το έχασα πουθενά....

Από έλλειψη πρόσφυσης/λάσπη/βαρύ μηχανάκι.... τούμπες της πλάκας μεν, που κόστιζαν χρόνο πολύ δε...

Στεναχωρέθηκα πολύ που διάβασα οτι χτύπησαν ο Λείψιππος και ο Θύμιος..

περαστικά στα παιδιά!
Άβαταρ μέλους
Nik0s
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 08 Μάιος 2006, 23:08
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό fotisalp » 02 Απρ 2007, 10:53

Καλημέρα και από τα xrepia.gr,
Καταρχήν συγχαρητήρια στους διοργανωτές για τον πολύ ωραίο αγώνα. Η τεχνική υποδομή ήταν, όσο είχα την ευκαιρία να κρίνω, άψογη,ο Ayrton τα λέει πολύ σωστά.
Το αχάραγο της εκκίνησης και το ψιλόβροχο δεν μας πτόησαν και η διαδρομή πήγε μέχρι την πετροανηφόρα πολύ στρωτά και σβέλτα. Εκεί μας ντούμπλαρε το Range Rover 101 προς μεγάλη μας έκπληξη μια και με βάση τους υπολογισμούς μας ήμαστε εντός ΜΩΤ. Ήταν το δεύτερο RR που συμμετείχα και όντας συνηθισμένος από τα TR που δεν τρέχουν 4Χ4 πραγματικά απόρησα με τον ριψοκίνδυνο τρόπο (δεδομένου του σημείου) που προσπέρασε κινούμενους και κολλημένους αναβάτες που βρίσκονταν κατά μήκος της ανηφόρας εκείνη τη στιγμή. Τεσπα, αφού σταυροκοπηθήκαμε συνεχίσαμε απρόσκοπτοι μέχρι το κομμάτι πάνω από το Βαρνάβα. Εκεί ο Τηλέμαχος αποσπάστηκε μπροστά και έχασα οπτική επαφή (BTW συγχαρητήρια για την τρίτη θέση :dancing: ).
Και μετά ξεκίνησαν τα ωραία. Έπεσα στην παγίδα του 61-62ου χιλ όπου ακόμα δεν έχω καλοκαταλάβει τι έγινε. Υπήρχε ένα σημείο μέσα στο δασάκι με τις κουμαριές («κατηφορικό με θέα που χάνεται» έλεγε το RB) όπου αντί για αριστερά έφυγα στο (αδιέξοδο όπως οδυνηρά αποδείχτηκε) κομμάτι δεξιά. Όταν άρχισε όντως να ψιλοχάνεται ο δρόμος δεν ανησύχησα γιατί το έλεγε και το RB. Και ξαφνικά, σε ένα δύσκολο κατηφορικό σημείο, φρεσκοσκαμμένο και γεμάτο κλάρες και ρίζες που γλίστραγαν σα σαπούνι) αντικρύζω ξανά το Range Rover μούρη, με έξαλλο τον οδηγό να προσπαθεί να ανέβει το σύντομο αλλά κολασμένα δύσκολο λόγω πρόσφυσης σημείο (προφανώς ο NikOs εκεί αναφέρεται ). Παρόντες ήταν και άλλοι αναβάτες. Δε θα μπω σε λεπτομέρειες, απλά θα πω ότι η λύσσα του οδηγού (και δεν υπερβάλλω με τη λέξη-ο τύπος έβριζε θεούς και δαίμονες σε έξαλλη κατάσταση) να βγει το συντομότερο από το δύσκολο σημείο με/μας έβαλε σε μεγάλο κίνδυνο για άλλη μια φορά. Η έννοια του ευ αγωνίζεσθαι φαίνεται ότι είναι παντελώς άγνωστη στο συγκεκριμένο οδηγό και αν δεν έχει ήδη προκαλέσει ατύχημα σε παλαιότερο αγώνα και δεν το ξέρω, εκτιμώ ότι είναι θέμα χρόνου να προκαλέσει. Και πρέπει να καταλάβει ότι δεν υπάρχει κύπελλο που να αξίζει τέτοιο βαρύ τίμημα. Επιβεβαίωση των παραπάνω είναι ότι στη γραμματεία του τερματισμού πολλοί αναβάτες είχαν παραπονεθεί για το συγκεκριμένο άτομο πριν από εμένα. Το μπαλάκι στους διοργανωτές πλέον…Ας κάνουν κάτι πριν γίνει τίποτα που δε θα μαζεύεται, είναι πλέον ενήμεροι για το θέμα.
Ξέπνοος για αρκετή ώρα από την υπερπροσπάθεια, κατάφερα με τα πολλά να ανεβάσω το μηχανάκι από το δύσκολο σημείο για να ανακαλύψω ότι παραπάνω είχε πακεταριστεί άγνωστος αριθμός τζιπ (άλλος με μούρη άλλος με κώλο) που επίσης είχαν στρίψει λάθος. Μέχρι να επανακινητοποιηθούν όλα αυτά το ρολόι έγραψε +1,30 ώρα!
Το υπόλοιπο της διαδρομής κύλησε μοναχικά και απροβλημάτιστα. Το κυριότερο τερμάτισα σώος.
Ομολογώ ότι γύρισα σπίτι πιο πολύ εκνευρισμένος παρά ευχαριστημένος (με το χάσιμο, με τον απίστευτο οδηγό κλπ) σήμερα όμως μπορώ με νηφαλιότητα να πω ότι ήταν άλλος ένας ωραίος αγώνας που κυρίως με έκανε καλύτερο αναβάτη.Και πάλι συγχαρητήρια σε διοργανωτές και αγωνιζόμενους
Να’ναι όλοι καλά.

Φώτης Δημητρακόπουλος

ΥΓ:
-Πολύ λυπηρός ο τραυματισμός του αναβάτη με το ΑΤ. Εύχομαι ολόψυχα ταχεία και τελεία ανάρρωση σε αυτόν και σε όσους άλλους τραυματίστηκαν.
-Προς NikO: να υποθέσω (πέραν του χασίματος παγίδας) ότι τα δύσκολα σημεία για τα «βαριά» ήταν ο αγωγός και η πετροανηφόρα ? (θαυμάζω το κουράγιο σας πάντως)
-Επιτέλους «πέρασα» από το σπιράλ RB στο χειροκίνητο της Touratech.Δούλεψε άψογα!
-Προς Ayrton: Ξέρω ότι είχες τις καλύτερες προθέσεις αλλά εφεξής ποτέ αλκοόλ σε τραυματία. Μπορεί να προκαλέσει επιδείνωση αιμορραγίας και επιδείνωση-εμφάνιση υποθερμίας. Πολύς κόσμος νομίζει ότι βοηθάει αλλά είναι μύθος!
-Προς Superspy: Όποτε είναι εύκολο δημοσίευσε και λοιπά στατιστικά από τον αγώνα, δηλ πόσοι πήραν εκκίνηση, πόσοι εγκατέλειψαν κλπ
Fotisalp
xrepia.gr-SCRAT team
_________________
fotisalp
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2006, 12:35
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό dodo » 02 Απρ 2007, 11:01

Μπράβο στην διοργάνωση για την διαδρομή....
Το ευχαριστηθήκαμε πολύ, ειχε απ'όλα... Λασπη, βούρκο, Πετρα...
Αν και απο την τουλίπα 15 μείναμε χωρις 4κίνηση δώσαμε την μάχη μας...
Μια χασούρα σε μια τουλιπα μας κοστισε 20+ λεπτά αλλα τι να κανουμε.. ολα ειναι μέσα στο παιχνιδι...
Μενω με απορείες στο πως τελικά υπολογίζεται αυτός ο ιδανικός γαμωχρόνος τερματισμού (θα το ψάξω όμως) μιας και σύμφωνα με τα δικα μου κομπιουτεράκια θα έπρεπε να ήταν διαφορετικός, εν'τούτις το κυριότερο ειναι οτι το ευχαριστήθηκα και τερμάτισα αν και με πρόβλημα...

Να'μαστε καλα και αντε για τα επόμενα... :megaman:
Live free or die...
Άβαταρ μέλους
dodo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2005, 09:07
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά

Δημοσίευσηαπό vagelis » 02 Απρ 2007, 11:06

dodo έγραψε:Μπράβο στην διοργάνωση για την διαδρομή....
Το ευχαριστηθήκαμε πολύ, ειχε απ'όλα... Λασπη, βούρκο, Πετρα...
Αν και απο την τουλίπα 15 μείναμε χωρις 4κίνηση δώσαμε την μάχη μας...
Μια χασούρα σε μια τουλιπα μας κοστισε 20+ λεπτά αλλα τι να κανουμε.. ολα ειναι μέσα στο παιχνιδι...
Μενω με απορείες στο πως τελικά υπολογίζεται αυτός ο ιδανικός γαμωχρόνος τερματισμού (θα το ψάξω όμως) μιας και σύμφωνα με τα δικα μου κομπιουτεράκια θα έπρεπε να ήταν διαφορετικός, εν'τούτις το κυριότερο ειναι οτι το ευχαριστήθηκα και τερμάτισα αν και με πρόβλημα...

Να'μαστε καλα και αντε για τα επόμενα... :megaman:


To επομενο ολοκληρο,οχι μισαδακια.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό Nik0s » 02 Απρ 2007, 11:30

@ fotisalp

Ναι φίλε μου, σωστά τα λες, ακριβώς σε εκείνα τα σημεία δυσκολεύτηκα... και στο ίδιο σημείο που αναφέρεις (τουλίπα 118-119) χαθήκαμε και μπήκαμε στην αδιέξοδη κατηφόρα... Το τζιπ που είχε περάσει και άφησε σημάδια συνέβαλε στο να νομίζουμε αρχικά οτι πάμε σωστά....

Πάντως, πέρνοντας θάρρος από τους υπόλοιπους, γιατί ως νέος στο άθλημα δεν ήθελα να πω κάτι, να προσθέσω κι εγώ οτι μετά τον αγωγό, στην ανηφόρα κάτω από τον πυλώνα, κινδύνεψα ΑΜΕΣΑ από διερχόμενο 4χ4 το οποίο κυριολεκτικά πήγε να με πατήσει, ενώ η μηχανή μου ήταν κάτω..... :?
Άβαταρ μέλους
Nik0s
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 08 Μάιος 2006, 23:08
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό dodo » 02 Απρ 2007, 11:33

vagelis έγραψε:To επομενο ολοκληρο,οχι μισαδακια.
Οι αμφιβολίες που είχα για την πιστότητα του ημιαξονίου-μπιλιοφόρου με εκαναν να επιλέξω την μικρή διαδρομή, και δυστηχώς επαληθευτηκαν... Την επομενη φορά ομως.... ;)
Live free or die...
Άβαταρ μέλους
dodo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2005, 09:07
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά

Δημοσίευσηαπό LEOPOTAMOS » 02 Απρ 2007, 12:19

Τι να πω.Να εχω μπροστα μου για 50χλμ. τον Ψωμακη στη ροδα και να μην με αφηνει να τον περασω.ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.Η οργανωση τι λεει; Σπυρο δεν θα παρεις ;Ευτυχως στο τελος τον ΠΕΡΑΣΑ! ΕΠίσης είδα ότι το γουρούνι μου δεν καίει καθόλου βενζίνη.

Για τον αγωνα.Η διαδρομη λιγο πολυ γνωστη.Η Αττικη εχει πλέον χαρτογραφηθεί. Η Μ.Ω.Τ. πολυ μικρη ,με αποτελεσμα γυρω στο 50χλμ βλεπω τον Ψωμακη και μου λεει να σταματησω γιατι εχουμε μιση ωρα προπορεια.Πηγαιναμε πιο αργα και απο βολτα.

Η οργανωση σε επιπεδο off-road.gr ,η ατμόσφαιρα γνωστή, φιλική και ευχάριστη. Συγχαρητήρια στον Σπύρο και σε όσους συνέβαλαν για την διασκέδασή μας.

Συγχαρητήρια επίσης στον Ελβις και στον Axelkal που τερμάτισαν στις πρώτες δύο θέσεις (πηγαίναμε σε όλη την διαδρομή μαζί, μέχρι να μου σπάσει η φακαδόρα αλυσίδα). Συγχαρητήρια επίσης στην κουφάλα τον Κόνι που τα κατάφερε να βγει πρώτος στον φίλο μου τον Γιατρό που βγήκε πρώτος όλων και ένα μεγάλο Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ω στον φίλο μου τον Ψωμάκη που αν και πρώτος γύρισε πίσω όταν έμαθε ότι είχα μείνει, και για 50 χλμ. με έδεσε και τερματίσαμε τον αγώνα κωλοφεράντζα.

Ραντεβού στον επόμενο

Σταύρος Κανελλέας
Άβαταρ μέλους
LEOPOTAMOS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 31 Μάιος 2006, 09:09
Τοποθεσία: Αγιος Στέφανος

"Το βεσπάκι, το κορίτσι μου κι εγώ" !

Δημοσίευσηαπό geco » 02 Απρ 2007, 13:43

Τελικά ο Σπύρος είχε δίκιο !

"Θα μπορεί κανείς να λέει με περηφάνια : Τερμάτισα στο Αττικό RR" είπε !

Εγώ θα πώ : Τρίτη φορά που δεν τερμάτισα στο Αττικό !!!

Την μία από μηχανικό πρόβλημα, την δεύτερη από ... βενζίνη και την τρίτη από λάστιχα !

Η ατυχία που με δέρνει τελευταία, χτύπησε ξανά.
Αμέσως μετά τον αγωγό διαπίστωσα ότι το μπροστινό λάστιχο ήταν σκασμένο ! Γύρισα στην αφετηρία, άλλαξα σαμπρέλα και ξανάφυγα με φοβερή όρεξη και με ιδανικές συνθήκες ! Ξανανέβηκα τον αγωγό και διαπίστωσα ότι η 9βολτη μπαταριούλα του ΙΜΟ πέθανε και στην αναμπουμπούλα ξέχασα να πάρω την "ρεζέρβα" μαζί μου ! Θα βλέπω τις ροδιές, σκέφτηκα και συνέχισα με φόρα γιά να αντιληφθώ σύντομα ότι το μπροστινό λάστιχο είχε ... χαιρετίσει ξανά !

Δεν μπορώ να πω πολλά γιά την διαδρομή αφού δεν ευτύχησα να την ολοκληρώσω, αλλά έκανα μερικές ενδιαφέρουσες διαπιστώσεις !

1. Πρώτα απ'όλα ο "Κατσιμαλέσκου" (όπως τον λέει ο Σίμος) έχει ανεβάσει το επίπεδο της οργάνωσης των ΡΡ πολύ ψηλά !!!

2. Λιγοστεύουν ανησυχητικά τα "Παλληκάρια". Κάτι οι λισάνς, κάτι η μεγάλη απόσταση, κάτι τα πολλά εντούρο στην Αττική, κάτι η κόντρα ΕΛΠΑ-ΑΜΟΤΟΕ και λοιποί συγγενείς και στην Μ1 -Μ2 ... δεν γεμίζαμε ταξί !

3. Η παρέα των trail riders είναι τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ !!!

Κατά τα άλλα με έφτιαξε το ξημέρωμα στο βουνό μετά την λίγη ... νύχτα! Με απογείωσε το τέλειο τεραίν και το μηχανάκι μου που δούλευε τέλεια, το υπέροχο, ακριβέστατο, καρατσεκαρισμένο, αλάνθαστο road book του σχολαστικά ψαγμένου οργανωτή το υπέροχο κλίμα στην γραμματεία και τους χλιδάτους χώρους της "Μοτορ Πρες" που μας φιλοξένησε.

Με χαροποίησε η επιτυχία των φίλων μου που διακρίθηκαν και η αγάπη και συμπαράσταση όλων γιά τα βάσανά μου.

Επειδή όμως είμαι αποφασισμένος και αθεράπευτος μανιακός off roader δεν το βάζω κάτω. Όπως ο δημιουργός στο παλιό τραγουδάκι του τίτλου λέει : " Το βεσπάκι μου θα το επισκευάσω και κορίτσι άλλο, πιό όμορφο θα πιάσω ..." , έτσι και εγώ θα πάρω καινούργιο μηχανάκι και ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΣΩ ΚΑΝΕΝΑ RALLY RAID της χρονιάς !!!

Ευχαριστώ !!!
Ένας στο χώμα - χιλιάδες στον αγώνα !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Επόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot]. Υπάρχουν 15 επισκέπτες