Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Bάψιμο πλαστικών

Φτιάξτο μόνος σου. Μοιραστείτε εμπειρίες σχετικά με την συντήρηση.Μυστικά και κόλπα...από ψαγμένους

Bάψιμο πλαστικών

Δημοσίευσηαπό TarTaros » 29 Μαρ 2007, 02:59

Θέλω ,αν ξερει καποιος,να μου πει το εξής.Εχω ενα ΤΤ-R και επειδή τα πλαϊνα πλαστικά και το φτερό εχουν φθαρει-ξεφάψει απο την πολυκαιρία και την όχι και τόσο καλη ποιότητα βαφής τους,σκέφτομαι αν μπορώ να τα βάψω.Αλλά πώς μπορεί να γίνει αυτο για να έχει καλό αποτέλεσμα και να μην φαινονται σαν τις πλαστελίνες που φτιάχναμε μικροι και ειχανε "ο,τι να'ναι σχημα και χρωμα" :twisted: :twisted: :twisted: .Μήπως ξέρει καποιος;Σκεφτηκα και τη λύση να αγοράσω καινούρια αλλά επειδή κανουν κοντα 95 ευρω και δεν τα διαθέτω άμεσα :? λέω μήπως τα βάψω μόνος μου. :?:
Κώστας-Μεσολόγγι
Άβαταρ μέλους
TarTaros
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 29 Μαρ 2007, 02:21
Τοποθεσία: Όπου γής και πατρίς

Bάψιμο πλαστικών

Δημοσίευσηαπό TarTaros » 29 Μαρ 2007, 10:47

Καμμιά ιδέα κανενας φίλος;
Κώστας-Μεσολόγγι
Άβαταρ μέλους
TarTaros
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 29 Μαρ 2007, 02:21
Τοποθεσία: Όπου γής και πατρίς

Bάψιμο πλαστικών

Δημοσίευσηαπό pino » 29 Μαρ 2007, 11:19

Κράτα αυτά που έχεις. Στο βουνό αυτά ειναι αναλώσιμα. Όταν αποφασίσεις να το πουλήσεις πάρε ένα καινούργιο σετ.
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό macedonas » 29 Μαρ 2007, 14:31

Αν ήταν ήδη βαμένα δε χρειάζεσαι ιδιαίτερα πράγματα.
Πάνε σε ένα μαγαζί που φτιάχνει σπρέι με χρώματα αυτοκινήτου και παράγκηλε το χρώμα που θέλεις.
Αν δεν είναι βαμένα αλλά είναι χρωματισμένο το πλαστικό θα πρέπει να τα περάσεις πρώτα με ένα πλαστικοποιητή(και αυτό σε σπρέι) για να δέσει το χρώμα στο πλαστικό και να μή ξεφλουδίζει.
Ότι και να κάνεις απο τα δύο θα πρέπει να τα τρίψεις πρώτα ελαφρά με ένα ψιλό γιαλόχαρτο νερού.
Αν έχεις γρατζουνιές πριν τα τρίψεις θα πρέπει να τα στοκάρεις με ένα στόκο για πλαστικά(κυκλοφοράει σε σωληνάριο σαν της οδοντόκρεμας).
Σύνολο σε ευρά μαζί με τον πλαστικοποιητή κανένα τριαντάρι αλλά θα σου μείνει αρκετό υλικό για κάμποσες βαφές.
Άβαταρ μέλους
macedonas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: 08 Μάιος 2005, 08:37
Τοποθεσία: Πολύκαστρο

Δημοσίευσηαπό TarTaros » 31 Μαρ 2007, 19:59

macedonas έγραψε:Αν ήταν ήδη βαμένα δε χρειάζεσαι ιδιαίτερα πράγματα.
Πάνε σε ένα μαγαζί που φτιάχνει σπρέι με χρώματα αυτοκινήτου και παράγκηλε το χρώμα που θέλεις.
Αν δεν είναι βαμένα αλλά είναι χρωματισμένο το πλαστικό θα πρέπει να τα περάσεις πρώτα με ένα πλαστικοποιητή(και αυτό σε σπρέι) για να δέσει το χρώμα στο πλαστικό και να μή ξεφλουδίζει.

Τωρα δεν ξερω τι εννοεις βαμμενα.Εννοεις μετα απο την αγορα;Γιατι πρωτο χερι ειναι το ΤΤ και δεν τα εχω βαψει ποτέ.Το χρωμα ειναι οπως μου ηρθε απο την αντιπροσωπεια.Απλα εχει ξεθωριασει με τον καιρο :?
Κώστας-Μεσολόγγι
Άβαταρ μέλους
TarTaros
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 29 Μαρ 2007, 02:21
Τοποθεσία: Όπου γής και πατρίς

Δημοσίευσηαπό macedonas » 03 Απρ 2007, 14:05

Ενοώ αν τα πλαστικά είναι άσπρα και μετά βαμένα πχ κόκκινα τα βάφεις κατευθείαν.
Μερικές εταιρίες για να αποφύγουν το έξτρα κόστος του βαψίματος του πλαστικού , βγάζουν τα πλαστικά μέρη στο χρώμα που θέλουν,αλλά αυτά ξεθωριάζουν πολύ γρήγορα.Σ'αυτή την περίπτωση θα χρειαστείς πλαστικοποιητή.
Μπορείς να το καταλάβεις βγάζοντας ένα πλαστικό και ξύνοντάς το απο την πίσω πλευρά
Άβαταρ μέλους
macedonas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: 08 Μάιος 2005, 08:37
Τοποθεσία: Πολύκαστρο

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 11 Απρ 2007, 00:54

Tartaros, πιστευω οτι ο Πινο ειναι σωστος σε αυτο το θεμα. Παρε καλιτερα ενα σετ ετοιμα και μην καθεσαι να ασχοληθεις. επειδη την εχω κανμει αυτη την δουλεια, ννα βαψω πλαστικα μηχανης απλα θα σου πω οτι μονο αν εχεις εξοπλισμο θα σου ερθει στα ιδια λεφτα. Αν το πας με απλα σπρευ σε μαλακο, ευκαμπτο πλαστικο ειναι προτιμοτερο να δωσεις τα 15 ευρω σε βενζινες παρα στον τυπο για τα χρωματα. Με το που θα το ακουμπησεις με την μποτα θα φυγει το χρωμα με την μια, και θα εχεις λερωσει και την μποτα σου!

Ειναι μεγαλη ιστορια το βαψιμο πλαστικου που εξαρταται απο πολλες παραμετρους. επειδη το εχω δουλεψει αρκετα , απλα να σου πω οτι σε αυτα τα μηχανακια και για αυτα τα ποσα δεν αξιζει τον κοπο. Αν θελεις σου εξηγω το πως και το γιατι αλλα το συμπερασμα πολι το ιδιο θα ειναι.
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό Papasouzas » 11 Απρ 2007, 02:40

Πήγενε στον Καρρέρ και ρώτα για πλαστικά!
Εχθές πήρε όλα τα πλα'ι'νά και το πίσω φτερό σε μαύρα για LC4 ο ξάδερφος μου για 100$!
Τώρα αν εσύ θές 2 πλαινά μόνο θα είναι πολύ φτηνότερα!
Πάντως κι εγώ συμφωνώ σε όσα είπε ο Λειψιππος!
Όσο υπάρχει τράπουλα,θα βγένουνε ρηγάδες
κι όσο υπάρχουν δάσκαλοι θα βγαίνουν μαθητάδες!

TEAM 65- !!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Papasouzas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 769
Εγγραφή: 18 Ιαν 2007, 18:36
Τοποθεσία: Κάτω από τις λάσπες και το μηχανάκι απο πάνω!

Δημοσίευσηαπό sacram » 11 Απρ 2007, 10:58

To πακέτο με τα βαμμένα πλαστικά είναι οτι σε κάθε τούμπα θα μετράς και ένα ξεφλούδισμα. Εγώ είχα βάψει ένα xr250 κάποτε και μετά πήγα και πήρα καινούργια πλαστικά και ξεμπέρδεψα.
Η γνώμη μου..δοκίμασε να παίξεις με κάνα αυτοκόλητάκι..... κομμάτια αυτοκόλητου στο χρώμα του ΤΤR και κάνα διαφημιστικό κτλ κτλ. Μπορεί να δουλέψει !!!
Αργότερα αγοράζεις καινουργια.
Αν το έχεις για enduro μην τα αλλάξεις μέχρι να τρυπίσουν!!! 8)
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Δημοσίευσηαπό Chronis » 11 Απρ 2007, 11:00

Αν το έχεις για enduro μην τα αλλάξεις μέχρι να τρυπίσουν!!!

Η ακόμα καλύτερα μέχρι να σπάσουν
Snail4 - Μεγαλοφυΐα είναι κάποιος που σε μια παράλια γυμνιστών μπορεί να θυμάται φάτσες.
www.myspace.com\PicosApicosAndThePinaColadas
Άβαταρ μέλους
Chronis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 644
Εγγραφή: 26 Σεπ 2006, 11:13
Τοποθεσία: Πεντέλη

Δημοσίευσηαπό Papasouzas » 11 Απρ 2007, 11:43

Αν το μηχανάκι είναι για enduro δεν βρίσκω καν το νόημα στο να τα αλλάξεις!
Ούτως ή άλλως στην πρώτη βόλτα θα γεμίσουνε γρατσουνιές...
Μόνο άμα σπάσουνε όπως είπε και ο Χρόνης!
Όσο υπάρχει τράπουλα,θα βγένουνε ρηγάδες
κι όσο υπάρχουν δάσκαλοι θα βγαίνουν μαθητάδες!

TEAM 65- !!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Papasouzas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 769
Εγγραφή: 18 Ιαν 2007, 18:36
Τοποθεσία: Κάτω από τις λάσπες και το μηχανάκι απο πάνω!

ΠΛΑΣΤΙΚΑ

Δημοσίευσηαπό DRZakias » 12 Απρ 2007, 02:37

Παρε after market και καθαρισες.Συμφωνω με τον chronis αμα σπασουν τα αλλαζεις.Το βαψιμο σε πλαστικα κομματια ειναι μπελαλοδουλεια και δεν συμφερει(αν κανεις εντουρο βεβαια). :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
DRZakias
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 12:55
Τοποθεσία: ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΓΙΑΠΙ

Δημοσίευσηαπό patrinos » 12 Απρ 2007, 10:25

Εγω πηγα και πηρα ενα πληρες σετ απο τη Yamaha και ειναι σαν καινουρια (αφου καινουρια ειναι...τι λεω ο μ.. :lol: :lol: :lol: ).93 ευρωπουλα πληρες σετ(φτερο,μασκα.πισω πλαινα)και δεν καθομαι να ασχοληθω.Προτεινω το ιδιο να κανεις.Αν και εγω δεν τα εχω βαλει ακομα επανω,εχω τα παλιά και θα τα βαλω αυτα αν σπασουν τα παλιά.Γιατι εντουρο με το ΤΤ ειναι λιγο ρισκο με τις πτωσεις...(Τα χερια μου το ξερουν...ΑΤΛΑΣ εχω γινει :twisted: :twisted: :twisted: ).
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό TarTaros » 12 Απρ 2007, 18:20

patrinos έγραψε:Εγω πηγα και πηρα ενα πληρες σετ απο τη Yamaha και ειναι σαν καινουρια (αφου καινουρια ειναι...τι λεω ο μ.. :lol: :lol: :lol: ).93 ευρωπουλα πληρες σετ(φτερο,μασκα.πισω πλαινα)και δεν καθομαι να ασχοληθω.Προτεινω το ιδιο να κανεις.Αν και εγω δεν τα εχω βαλει ακομα επανω,εχω τα παλιά και θα τα βαλω αυτα αν σπασουν τα παλιά.Γιατι εντουρο με το ΤΤ ειναι λιγο ρισκο με τις πτωσεις...(Τα χερια μου το ξερουν...ΑΤΛΑΣ εχω γινει :twisted: :twisted: :twisted: ).

Μαλλον κι εγω δεν θα κανω τιποτα,γιατι αρχισα να μπαινω χωμα και μαλιστα καλοοοο και δεν αξιζει τον κοπο.Αν σπασουνε απο καμμια επαφη περιεργη τότε το βλεπουμε.Παμε yamaha και κανουμε μια παραγγελιά.Ευχαριστω παντως για τις συμβουλες.Καλες βολτες παιδιά :wink:
Κώστας-Μεσολόγγι
Άβαταρ μέλους
TarTaros
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 29 Μαρ 2007, 02:21
Τοποθεσία: Όπου γής και πατρίς

Re: Bάψιμο πλαστικών

Δημοσίευσηαπό Mauragoritis » 17 Ιαν 2009, 06:02

TarTaros έγραψε:Θέλω ,αν ξερει καποιος,να μου πει το εξής.Εχω ενα ΤΤ-R και επειδή τα πλαϊνα πλαστικά και το φτερό εχουν φθαρει-ξεφάψει απο την πολυκαιρία και την όχι και τόσο καλη ποιότητα βαφής τους,σκέφτομαι αν μπορώ να τα βάψω.Αλλά πώς μπορεί να γίνει αυτο για να έχει καλό αποτέλεσμα και να μην φαινονται σαν τις πλαστελίνες που φτιάχναμε μικροι και ειχανε "ο,τι να'ναι σχημα και χρωμα" :twisted: :twisted: :twisted: .Μήπως ξέρει καποιος;Σκεφτηκα και τη λύση να αγοράσω καινούρια αλλά επειδή κανουν κοντα 95 ευρω και δεν τα διαθέτω άμεσα :? λέω μήπως τα βάψω μόνος μου. :?:



Μήν το σκέφτεσαι καθόλου.Καινούρια πάρε.Δέν είναι απλό πράμα η βαφή αν θέλεις να έχεις σωστό και όμορφο αποτέλεσμα.Και επίσης μιλάμε για μαλακό πλαστικό οπότε θέλεις επιπλέον ειδικά υλικά πρόσφυσης του χρώματος για να μην σου το πετάξει αργότερα.Βάλε και τα αστάρια κλπ + το χρόνο σου και τις πιθανότητες λάθους...Βαφές κάνω.Ξέρω τί σου λέω.Πάρε καινούρια.
Άβαταρ μέλους
Mauragoritis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 17 Ιαν 2009, 04:16
Τοποθεσία: Αθήνα


Επιστροφή στο Do it your self

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες