Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Μοτο για κάθε μέρα ή μόνο για απόλαυση.....

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

Το MOTO στην καθημερινοτητά σου???

Οδηγάω μότο καθημερινά παρ'όλο το χάος της πόλης
13
68%
Οδηγάω το μότο μόνο για την ευχαρίστηση μου (βόλτες,ταξίδια,χώμα κτλ)
6
32%
 
Σύνολο ψήφων : 19

Μοτο για κάθε μέρα ή μόνο για απόλαυση.....

Δημοσίευσηαπό sacram » 27 Απρ 2007, 09:23

Οδηγάτε μότο καθημερινά? Το έχετε δηλαδή ως καθημερινό μέσο μεταφοράς?

ή έχετε το μότο έτοιμο και μάχημο για ταξίδια, βόλτες και off-road???
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Μοτο για κάθε μέρα ή μόνο για απόλαυση.....

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 27 Απρ 2007, 10:15

Καθημερινά εδώ και πολλά χρόνια.
Ταξίδια στο παρελθόν αρκετά αλλά εδώ και 5-6 χρόνια τέλος με μηχανή. Μόνο αυτοκίνητο. Ασε που δε γουστάρω διακοπές χωρίς ψαροντούφεκο.
Αν μπορούσα θα έκοβα και το καθημερινό.
Μοτοσυκλέτα θα πάρω με το εφ'απαξ πια. Να είμαι χαλαρός και να μην βιάζομαι. Για κανα Guzzi με βλέπω.
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Δημοσίευσηαπό alexandros » 27 Απρ 2007, 10:31

δεν οδηγαω ποτε στην ασφαλτο, φοβαμαι μην με πατησουν !!!!

τωρα ψιλοψαχνω κανα μηχανακι για το δρομο αλλα μην τρελενεστε, κανα africa και αυτο απο αργο εως χελωνα. ειμαι και λιγο επιρρεπης ...

αλλα να πω μια μ@λ@κι@ ? θα επρεπε κατα την ταπεινη μου αποψη καθε χρονο για μια βδομαδα να ηταν υποχρεωτικη η κινηση με μοτο για ολο τον κοσμο μεχρι και για αυτους που δεν εχουν, μονο και μονο για να δουν τι σημαινει καβαλαω στην πολη,
παω στην δουλεια και βγαζω το ψωμι μου απο αυτο και οχι τρωω το ψωμι μου μεσα στο αμαξι και επειδη η ντοματα μου λερωσε το παντελονι τραβαω τιμονια δεξια και σταματω οπου περνω σβαρνα οποιον περναει ...

ουφ !! εσκασα !! χα χα !!

την καλημερα μου σε ολους


Υς ο κατανας επεσε θυμα καποιου καραγκιοζη που ελπιζω ο υπνος που θα χασει να ειναι Χ2 απο τους μηνες που θα μεινει ο Σταυρακος ξαπλα στο κρεββατι για χαρη του.
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό sacram » 27 Απρ 2007, 10:38

Και εγώ έχω μειώσει την άσφαλτο κατά πολύ....
Εννοώ την πόλη...τα ταξίδια είναι άλλη υπόθεση
΄κουράστικα πια με τους κάγκουρες που κυκλοφορούνε εκεί έξω...
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Δημοσίευσηαπό Papasouzas » 27 Απρ 2007, 12:49

Εγώ δυστυχώς γράφω πολλά χιλιόμετρα καθημερινά στην Αθήνα με την μηχανή και πλέον έχω φοβηθεί τόσο πολύ που ειλικρινά οδηγάω πιο αργά και από την καθυστέρηση...
Αλλά αναγκαίο κακό βλέπεις,δεν μπορείς να κάνεις δουλειές στο κέντρο ούτε να πας σε 10 διαφορετικά σημεία της Αθήνας με αυτοκίνητο.....
Πάντως το χειρότερο για εμένα που δεν μου περισσεύουνε είναι πως δεν μπορείς να έχεις μία μηχανή για να κάνεις και τις δουλειές σου,και εντουράδες,και αγώνες...
Δεν λέω,μια χαρά τα καταφέρνει το XRάκι,δεν βγάζει κανένα πρόβλημα,αλλά αν βρέξει το εντουρολάστιχο δεν στρίβει,και αν πάω εντουράδα το τελευταίο που θέλω μετά είναι να την πλύνω για να πάω στην δουλειά σε μία ώρα...
Άσε που αν έχεις κάτι πιο πολεμικό από XR δεν μπορείς να το βγάλεις στον δρόμο και λόγω συντήρησης...
Όσο υπάρχει τράπουλα,θα βγένουνε ρηγάδες
κι όσο υπάρχουν δάσκαλοι θα βγαίνουν μαθητάδες!

TEAM 65- !!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Papasouzas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 769
Εγγραφή: 18 Ιαν 2007, 18:36
Τοποθεσία: Κάτω από τις λάσπες και το μηχανάκι απο πάνω!

Δημοσίευσηαπό patrinos » 27 Απρ 2007, 13:41

Εγω οδηγω καθημερινα και στην ασφαλτο και στο χωμα και σπιτι-δουλεια και για βολτα...Και το γουσταρω.οσο μπορω θα οδηγω και παντου.Εχουμε την προσοχη μας.Στο βουνο 1 φορα,στο ταξιδι 2 φορες και στην πολη 100...Απο κει και μετα την χάρη στους μ@λ@κες τους ΙΧηδες που αντι να οδηγουν,πυροβολουν δεν θα την κανω να σταματησω αυτο που με ευχαριστει.Να σταματησω να οδηγω μοτο.Προσοχη λοιπον και παντα το νου μας.Και βουρ με τη μοτο μας. :wink: Εξαλλου καθε πραμα στον καιρο του(και στον χωρο του)...Θελω να ξεκ@υλωσω στην ασφαλτο.Θα παω πιστα.Θελω να ξεδωσω στο χωμα.Θα παρω τα βουνα.Θελω να απολαυσω ανοιχτο δρομο.Παω ταξιδακι. Θελω να παω στη δουλεια.Το νου μου στο 100% και παω.Απλα.Και να εχουμε δίπλα μας το Θεο να βαραει καμμια σφαλιαρα που και που στους ασυνηδειτους που κυκλοφορουν και να μας φυλαει :wink:
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 27 Απρ 2007, 13:53

Εχεις δίκιο Patraman αλλά με το καιρό κουράζεσαι ρε. Είτε Αθήνα είτε Πάτρα τα ίδια χάλια είναι η πόλη.
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Δημοσίευσηαπό drMel » 27 Απρ 2007, 15:01

ktmakis έγραψε:Εχεις δίκιο Patraman αλλά με το καιρό κουράζεσαι ρε. Είτε Αθήνα είτε Πάτρα τα ίδια χάλια είναι η πόλη.


Τα πράγματα είναι παντού τα ίδια, σε όποια πόλη του εξωτερικού και να πάς, η κατάσταση δεν αλλάζει. Ας προσπαθήσει να μπεί κάποιος στο Λονδίνο στις 4 το απόγευμα και θα καταλάβετε τι εννοώ.
Η διαφορά είναι στους οδηγούς και στους αναβάτες.
By the book είναι η συμπεριφορά τους και δεν είναι τυχαίο ότι εμείς και οι Πορτογάλοι έχουμε τα περισσότερα θανατηφόρα.
Φταίμε και μείς, οι αναβάτες, στην πλειοψηφία μας κινούμαστε σαν να μας ανήκει δικαιωματικά κάθε τετραγωνικό εκατοστό των δρόμων.
Φταίει και το ότι τα διπλώματα παραδίδονται στο σπίτι με courrier.
Φταίει και το ότι το διπλωμά μου θα λήξει στα 75 μου χωρίς να χρειαστεί να περάσω πάλι απο γιατρούς και ειδικούς.
Ο Σταύρος σίγουρα δεν φταίει σε τίποτα αλλά είμαστε τόσοι αναβάτες που μιλάμε καθημερινά μεταξύ μας. Σήμερα αυτός, αύριο εγώ, μετά καποιος άλλος.
drMel
 

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 27 Απρ 2007, 15:46

Eγώ οδηγώ (μέσα στην ζούγκλα) όσο χρειάζεται μέχρι να βγώ στο βουνό.
Δυστηχώς η παιδεία μας η οδηγική είναι σαν την υπουργό Γιαννάκου....για τα μπάζα.!! :lol:
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 27 Απρ 2007, 16:00

Οταν πήγα Ιταλία (Ρώμη) τα είδα όλα με το χαμό που γινότανε....Λες και κυνηγάγανε τα μηχανάκια επι τούτου...και όλα τα αυτοκίνητα τρακαρισμένα....Στη Νάπολη λέει είναι χειρότερα και δεν μπορώ να το φανταστώ!!
Κεντρική Ευρώπη όμως Γερμανία και Ελβετία ήταν άνετα.
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Δημοσίευσηαπό klri » 27 Απρ 2007, 20:37

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΟΔΗΓΟ ΜΟΤΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΛΕΕΙ.ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΒΟΤΕΣ,ΤΑΞΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΝΤΟΥΡΟ ΚΑΒΑΛΑΩ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.
Άβαταρ μέλους
klri
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 22:50

Δημοσίευσηαπό patrinos » 27 Απρ 2007, 22:07

THANOS_KTM έγραψε:Eγώ οδηγώ (μέσα στην ζούγκλα) όσο χρειάζεται μέχρι να βγώ στο βουνό.
Δυστηχώς η παιδεία μας η οδηγική είναι σαν την υπουργό Γιαννάκου....για τα μπάζα.!! :lol:

To θεμα της παιδείας ειναι κατι που το αναμασαμε ολοι αλλά επι της ουσιας θα αργησουμε πολυ να γινουμε Σουηδοι...γιατι μη νομιζεις,δεν ειναι μονο οι Ελληνες.Υπαρχουν και οι Ιταλοι και οι Βαλκανιοι και αλλοι λαοι που ειναι αξεστοι ως οδηγοι ...Απλα εμεις εχουμε ενα ΜΕΓΑΛΟ κακο.Οταν μιλαμε για παιδεία ΠΑΝΤΑ νομιζουμε οτι αφορα ολους τους υπολοιπους ΕΚΤΟΣ απο εμας... :?
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό ullyses » 28 Απρ 2007, 14:22

patrinos έγραψε:εχουμε ενα ΜΕΓΑΛΟ κακο.Οταν μιλαμε για παιδεία ΠΑΝΤΑ νομιζουμε οτι αφορα ολους τους υπολοιπους ΕΚΤΟΣ απο εμας...


συμφωνώ απόλυτα και επαυξάνω!

και για να απαντήσω στο ερώτημα του Sacram... ευτυχώς μου δόθηκε η δυνατότητα να πηγαίνω στην δουλειά μου με μετρό κ λεωφορείο ήρεμος και χαλαρός...
...άσε που βλέπεις και κάτι αστεράκια μμμμμμ!! :lol:

αλλά που και που με πιάνει, δεν αντέχω και την παίρνω! :D
ullyses
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 29 Μαρ 2005, 13:15
Τοποθεσία: στον δρόμο για την.....Ιθάκη

Re: Μοτο για κάθε μέρα ή μόνο για απόλαυση.....

Δημοσίευσηαπό GFiotakis » 29 Απρ 2007, 02:01

sacram έγραψε:Οδηγάτε μότο καθημερινά? Το έχετε δηλαδή ως καθημερινό μέσο μεταφοράς?

ή έχετε το μότο έτοιμο και μάχημο για ταξίδια, βόλτες και off-road???

παντα και παντου με μοτο και μονο με μοτο..... :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GFiotakis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 01:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Περιστέρι

2 μοτό...

Δημοσίευσηαπό Igor_Giganski_Antiatom » 29 Απρ 2007, 03:06

sacram αγώρι μου δεν είναι τόσο απλό το θέμα,γιατί πολύ απλά μπορεί να έχουμε 2 μηχανάκια(όπως κάποιοι 2 γυναίκες :oops: ) και να έχουμε το ένα για δουλειά και το άλλο για διασκέδαση, γιατί αλήθεια πόσοι 4χ4ακιδες έχουν και ένα starlet για μέσα στην πόλη? τώρα όσον αφορά την οδήγηση μέσα στην πόλη ναι είναι τρομακτική...κάθε μέρα κάτι θα με τρομάξει άσχετα αν θα το ξεχάσω σπίτι και θα κάτσω στο pc σαν να μην τρέχει τίποτα είναι που έχουμε συνηθίσει τα καυτά κάρβουνα της κόλασης και δεν τα νιόθουμε πιά...ίσως είναι που είμαστε και εμείς λίγο αμαρτωλοί του κ.ο.κ.(όχι της θρησκείας)
be a racer not a poser(death to cafe posers)! GAS GAS EC 250 01' "ERZBERG CERTIFIED"
Άβαταρ μέλους
Igor_Giganski_Antiatom
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 13 Απρ 2005, 03:08
Τοποθεσία: Athens

Επόμενο

Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες