Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ανάβαση και θέση σώματος

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

Ανάβαση και θέση σώματος

Δημοσίευσηαπό GFiotakis » 21 Ιουν 2007, 00:58

Ανάβαση και θέση σώματος

Διάβασα σε άρθρο από ένα μοτοσικλετιστικό περιοδικό ότι όταν ανεβαίνουμε ανηφορικό κομμάτι (σχετικά δύσκολο ) το κορμί μας το έχουμε προς τα πίσω …αντιγράφω ακριβώς απόσπασμα
«κορμί πίσω και βλέμμα πάντα στην κορυφή. Ψυχραιμία Ανοίξτε το γκάζι όλο και περισσότερο φτάνοντας στο τέρμα»….και …… «Διατηρείστε τον κορμό σας προς τα πίσω ακόμα και στην άνοδο.»
μου δημιουργήθηκε απορία μιας και χρόνια οδηγώ «ανάποδα» σε δύσκολα κομμάτια ανηφορικά είτε χώμα είτε κροκάλα το σώμα το ρίχνω μπρος για να μην έρθω καπάκι.
Αν μπορείτε να μου πείτε σαν ποιο έμπειροι …ποιος είναι τελικά ο ποιο σωστός τρόπος ???
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GFiotakis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 01:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Περιστέρι

Δημοσίευσηαπό doc » 21 Ιουν 2007, 03:29

Αυτο που διαβασες παντως ειναι εν μερη σωστο, εν μερη λλαθος...
Εξαρταται την ανηφορα.

Σε ανηφορα εχουμε το σωμα πισω ΜΟΝΟ οταν προκειται για ανηφορα που παμε με χιλιομετρα, για να αποφορτιζεται η εμπρος αναρτηση και να ξεπερνα ευκολοτερα τα εμποδια. Στην ουσια την ανεβαινουμε "σουζαροντας"!
Σε ανηφορες-"καπακωτες", ζω-πεθαινω, πεφτω-δε πεφτω, τη βγαζω-δε τη βγαζω, αν δεν καθομαστε μπροστα, πιεζοντας πισω τα μαρσπιε και τραβωντας το τιμονι, δεν προκειται να τις βγαλουμε...
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Ανηφόρα

Δημοσίευσηαπό Bleu » 21 Ιουν 2007, 07:47

doc έγραψε:Αυτο που διαβασες παντως ειναι εν μερη σωστο, εν μερη λλαθος...
Εξαρταται την ανηφορα.

Σε ανηφορα εχουμε το σωμα πισω ΜΟΝΟ οταν προκειται για ανηφορα που παμε με χιλιομετρα, για να αποφορτιζεται η εμπρος αναρτηση και να ξεπερνα ευκολοτερα τα εμποδια. Στην ουσια την ανεβαινουμε "σουζαροντας"!
Σε ανηφορες-"καπακωτες", ζω-πεθαινω, πεφτω-δε πεφτω, τη βγαζω-δε τη βγαζω, αν δεν καθομαστε μπροστα, πιεζοντας πισω τα μαρσπιε και τραβωντας το τιμονι, δεν προκειται να τις βγαλουμε...



Καλημέρα
Επειδή έτυχε πρίν 3-4 χρόνια να παρακολουθήσω ένα μινι σεμινάριο βασικών με τον Fasola Πιστεύω ότι αυτά που λοίπουν από όλους η τους περισσότερους από εμάς που δεν είμαστε καθε ΣΚ στο βουνο είναι τα βασικά.
Γιατί αν είσαι συνέχεια στο βουνό τα μαθαίνεις the hard way
Ο Doc έχει δίκιο. Αν δεν το πιστευετε γιατί η ωρα που έγραψε έιναι ξημερώματα και ποιός ξέρει που γυρνούσε το κ@45#σκυλο αρκεί να δεί κάποιος τις ανηφόρες στο erzberg.
Θυμάσαι Doc πως τη γλύτωσε ο Χούντρας και καρφώθηκα στο συρματόπλεγμα? Γιούχου :oops: :oops: :oops: :shock: :shock: :shock: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Bleu
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: 10 Απρ 2005, 18:20

Δημοσίευσηαπό GFiotakis » 21 Ιουν 2007, 15:13

Δεν υπαρχει θεμα να μην πιστεψω τον φιλο doc …εγω εβαλα την απορια εδω μιας και αρκετοι ανθρωποι μπορουν να θεωρητικοποιουν την πρακτικη εμπειρια που αποκτουν και αυτο ειναι καλο.
Εγω τοσα χρονια που οδηγω (27) δεν το ειχα σκεφτει ποτε θεωρητικα παρα μονο ειχα την εννοια ανεβαινοντας γενικα τα ανηφορικα κομματια να εχω μια κληση στο σωμα μου εμπρος για να μην χασω το εμπρος ….δεν καταλαβα ποτε να χανω το πισω …ισως γιατι το βαρος μου ειναι αρκετο εως πολυ οποτε μαλλον ο πισω τροχος δεν εχανε την προσφυση του και ας το ηθελε. :P

Παντα ειμαι ανοικτος να μαθαινω γιατι πιστευω πως κανεις δεν μπορει να εχει την απολυτη γνωση για αυτο και δεν ντρεπομαι παρολο που ειμαι πολλα χρονια οδηγος να ζηταω συμβουλες απο ανθρωπους που εχουν μελετησει περισσοτερο το θεμα
Ευχαριστω πολυ τον doc που απαντησε και αν υπαρχει και αλλη αποψη να την ακουσουμε :wink:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GFiotakis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 01:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Περιστέρι

Δημοσίευσηαπό Boomerang » 26 Ιουν 2007, 11:41

Αν δεν κάνω λάθος, το απόσπασμα που αναφέρεις είναι από το περιοδικό MOTO και το γράφει ο Σπανός. Η ανηφόρα που ανεβαίνει είναι με κροκάλα και εξηγεί γιατί το σώμα θέλει πίσω στην συγκεκριμένη ανηφόρα. Δεν ξέρω αν αυτό που λέει είναι σωστό αλλά κάτι θα ξέρει ο τύπος παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Boomerang
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 24 Ιαν 2005, 01:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό doc » 26 Ιουν 2007, 19:06

Boomerang έγραψε:Αν δεν κάνω λάθος, το απόσπασμα που αναφέρεις είναι από το περιοδικό MOTO και το γράφει ο Σπανός. Η ανηφόρα που ανεβαίνει είναι με κροκάλα και εξηγεί γιατί το σώμα θέλει πίσω στην συγκεκριμένη ανηφόρα. Δεν ξέρω αν αυτό που λέει είναι σωστό αλλά κάτι θα ξέρει ο τύπος παραπάνω.


Αναφερεσαι στο πρωτο ποστ του GFiotakis?

Αν ναι,
ουδεν σχολιον... και χωρις παρεξηγηση... :? :? :?

Να θυμασαι παντα κατι:
- Αλλο enduro, αλλο εντουροβολτες με μαστοδοντα big on-off.
- To να διαθετεις σωτατικες διαστασεις και δυναμη δεν υπερκαλυπτουν την τεχνικη. Το θεμα ειναι, αυτα που μαθαινεις και εφαρμοζεις να μπορει να τα κανει -και να πετυχαινουν- κι ο 1.65 των 60 κιλων...
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό squirrel » 27 Ιουν 2007, 08:35

έτσι είναι,εγώ κάποια στιγμή είχα διαβάσει σε ένα άρθρο του Καρέτσου με ποιόν τρόπο περνάμε απο έναν πεσμένο κορμό,κ θυμάμαι πολύ χαρακτηριστικά πως στο τέλος έλεγε πως το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε προκειμένου να είμαστε προετοιμασμένοι για όταν συναντήσουμε κάποιον(κορμό)είναι με πρώτη ευκαιρία να αφιερώσουμε χρόνο απο την βόλτα μας σε κάποιον για εξάσκηση.
κατ'αρχήν εγώ μέχρι τότε το έκανα τελείως λάθος.
τώρα μετά απο αρκετή εξάσκηση(κ τους φίλους να βρίζουν:αντε ρε λαλάκα,τελείωνε με τον κ@λ@κορμό επιτέλους να φύγουμε...)είμαι ικανός να το αντιμετωπίσω με αρκετά μεγάλο βαθμό επιτυχίας.
δυστυχώς για τους περισσότερους απο εμάς η εκμάθηση του τρόπου γίνεται με τον δύσκολο τρόπο,αφου δεν υπάρχει δυνατότητα μαθημάτων ή κ τα μαθήματα που γίνονται(αν έχεις φράγκα)είναι για τύπους που θέλουν να κάνουν εντούρο με GS...
ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙ,ΜΗΝ ΠΕΤΑΞΕΙΣ ΠΕΤΣΕΤΑ.
Άβαταρ μέλους
squirrel
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: 13 Απρ 2007, 13:42
Τοποθεσία: Περιστέρι,Αθήνα

Δημοσίευσηαπό marios8 » 27 Ιουν 2007, 12:47

Γι αυτό η λύση είναι μονόδρομος. Σεμινάριο με τον Doc :blob: :blob: :blob:
Άβαταρ μέλους
marios8
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 04 Μαρ 2006, 19:05
Τοποθεσία: Nεα Σμυρνη

Δημοσίευσηαπό Boomerang » 28 Ιουν 2007, 17:00

Boomerang έγραψε:
Αν δεν κάνω λάθος, το απόσπασμα που αναφέρεις είναι από το περιοδικό MOTO και το γράφει ο Σπανός. Η ανηφόρα που ανεβαίνει είναι με κροκάλα και εξηγεί γιατί το σώμα θέλει πίσω στην συγκεκριμένη ανηφόρα. Δεν ξέρω αν αυτό που λέει είναι σωστό αλλά κάτι θα ξέρει ο τύπος παραπάνω.


Αναφερεσαι στο πρωτο ποστ του GFiotakis?

Αν ναι,
ουδεν σχολιον... και χωρις παρεξηγηση...

Να θυμασαι παντα κατι:
- Αλλο enduro, αλλο εντουροβολτες με μαστοδοντα big on-off.
- To να διαθετεις σωτατικες διαστασεις και δυναμη δεν υπερκαλυπτουν την τεχνικη. Το θεμα ειναι, αυτα που μαθαινεις και εφαρμοζεις να μπορει να τα κανει -και να πετυχαινουν- κι ο 1.65 των 60 κιλων...


Η αλήθεια είναι ότι δεν καταλαβαίνω την απάντηση σου. Με τι ακριβώς δεν συμφωνείς σε αυτό που γράφω και απαντάς : "ουδέν σχόλιο"? Αμφισβητείς το ότι το απόσπασμα είναι του Σπανού ή αμφισβητείς το ότι σε μια ανηφόρα με κροκάλα σαν αυτή που ανεβαίνει στο συγκεκριμένο περιοδικό δεν απαιτείται ο κορμός πίσω?Όσον αφορά την προσπάθεια του Σπανού να δείξει κάποια πράγματα, που έστω τα πετυχαίνει λόγω δύναμης κλπ, είναι πιο θεμιτή από όλους αυτούς που τα ξέρουν αλλά δεν είδα να τα δείχνουν πουθενά με τρόπο τόσο προσιτό όσο σε ένα περιοδικό. Όσο για το να παρεξηγηθώ δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος. Ο καθένας λέει τη γνώμη του και επιλέγει ελεύθερα με το αν θα συμφωνήσει ή θα διαφωνήσει με τις γνώμες των υπολοίπων. Δεν βλέπω λόγο παρεξήγησης σε αυτό. Εξάλλου μέσω forum ή όποια διαφωνία είναι επί "ηλεκτρονικής" βάσης και όχι επί προσωπικής.
Άβαταρ μέλους
Boomerang
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 24 Ιαν 2005, 01:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη


Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες