Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΓΟΡΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ

Γενικώς!
Mountain bike, ορειβασία, σκι, κατασκήνωση κλπ, κλπ κλπ

ΑΓΟΡΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ

Δημοσίευσηαπό PKKGV2006 » 23 Ιαν 2007, 15:14

Καλησπέρα,
Ειμαι μέλος του Forum και διαβάζω κάθε μέρα τα post για τα ποδήλατα με μεγάλο ενδιαφέρον.Έχοντας κόψει το τσιγάρο εδώ και 15μέρες , σκέφτηκα την αγορά ενός ποδηλάτου, για να θυμηθώ τις παλαιές εποχές μου.
Τοποθετούμαι, λοιπόν για να ακούσω τις προτάσεις σας για την αγορά που σκέφτομαι να κάνω. Η χρήση του θα είναι μεικτή : ΣΚ χώμα κλπ και Καθημερινές ανάλογα του διαθέσιμου χρόνου κάποια βόλτα στην Γλυφάδα.
Είμαι 1,88 και περίπου 90 κιλά.
Τα οικονομικά των ποδηλάτων δέν τα ξέρω αλλά προτάσεις σας είναι ευπρόσδεκτες (π.χ κάποιο μαγαζί , σχετικό κόστος )
Φιλικά

PKK GV 2006 Αλλά αγορασμένο το 2005
Άβαταρ μέλους
PKKGV2006
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 06 Μάιος 2006, 12:02

Re: ΑΓΟΡΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 23 Ιαν 2007, 16:13

PKKGV2006 έγραψε:Καλησπέρα,
Ειμαι μέλος του Forum και διαβάζω κάθε μέρα τα post για τα ποδήλατα με μεγάλο ενδιαφέρον.Έχοντας κόψει το τσιγάρο εδώ και 15μέρες , σκέφτηκα την αγορά ενός ποδηλάτου, για να θυμηθώ τις παλαιές εποχές μου.
Τοποθετούμαι, λοιπόν για να ακούσω τις προτάσεις σας για την αγορά που σκέφτομαι να κάνω. Η χρήση του θα είναι μεικτή : ΣΚ χώμα κλπ και Καθημερινές ανάλογα του διαθέσιμου χρόνου κάποια βόλτα στην Γλυφάδα.
Είμαι 1,88 και περίπου 90 κιλά.
Τα οικονομικά των ποδηλάτων δέν τα ξέρω αλλά προτάσεις σας είναι ευπρόσδεκτες (π.χ κάποιο μαγαζί , σχετικό κόστος )
Φιλικά

PKK GV 2006 Αλλά αγορασμένο το 2005


Μπές εδώ και θα βρείς ότι θέλεις να μάθεις. :wink:

http://www.cyclist-friends.gr/
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Re: ΑΓΟΡΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ

Δημοσίευσηαπό sacram » 23 Ιαν 2007, 18:34

αν σε ενδιαφέρει cross-country χρήση, δηλαδή διάσχιση δασικών δρόμων, μονοπάτια, ποταμάκια, ή τελος πάντων εξερεύνηση και εκδρομές στη φύση αλλά και καμιά βολτούλα στην γειτονιά κτλ κτλ, τότε πάρε ενα mtb κατηγορίας cross-country. Aυτής της κατηγορίας τα mtb εχoυν μπροστινή ανάρτηση, είναι ελαφρυά (αλουμίνιο), και φρόντισε να διαλέξεις μία σχετικά άνετη σέλα.
Λεφτά???? 220 με 250 είναι οκ

Αν με τον καιρό ανέβουν οι απαιτήσεις στο χώμα ή αν γενικά έχεις σκοπό να κανεις enduroΜΤΒ(έτσι πρέπει..:P )
πλήρωσε κάτι παραπάνω και δώσε σημασία στην επιλογή ανάρτησης.
Αντε και καλες βόλτες
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

ΑΓΟΡΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 24 Ιαν 2007, 14:09

Για τα κιλα σου και το υψος σου μην πας για τα φθηνα που πουλανε στα σουπερ μαρκετ. Προτιμησε κατι με στιβαρο σκελετο και περιφερειακα. Εχω καταφεριε να ξηλωσω με μια μονο πεταλια ολο το σασμαν απο ποδηλατο των 23.000 δραχμων, πιστεψε με δεν θες να σου συμβει.

Η αγορα αυτη τη στιγμη ειναι γυρω απο τα mountain bikes. Οι κουρσες ειναι μονο για ποδηλατες ασφαλτου οι οποιοι συμμετεχουν συνηθως και σε αγωνες.
Το ποδηλατο βολτας με το καλαθακι καλο ειναι αλλα δεν ειναι φτιαγμενο για καταπονηση. Το ΜΤΒ αντεχει σχεδον τα παντα, τα κανει ολα και συμφερει Τα λεφτα που σου ειπε ο sacram ειναι καλα αν και στα 500 ευρω θα βρεις πολυ καλα πραγματα αν θες να δωσεις κατι παρπανω. Καλα με τη εννοια των περιφερειακων.
Εα κοντερ και δυο φωτακια (ασπρο και κοκκινο) θα σου φανουν χρησιμα οπως και ενα κρανος (γυρω στα 60 ευρω).
Η αναρτηση μπροστα ειναι γενκα αποδεκτη και οντως βοηθαει. Η πισω αναρτηση στην ουσια ειναι μονο για καταβασεις καθως στον ανηφορο σου βγαζει την πιστη αφου χανεται η μιση πεταλια σου μεσα στο αμορτισερ. Αν σε ενδιαφερουν οι αποστασεις και η περιπετεια θα χρειαστεις και καποιο ειδος παγουριου καθως στην Ελλαδα ακομα και τον χειμωνα ο ιδρωτας τρεχει ποταμι και η αφυδατωση ειναι πολυ πιο επικυνδυνη απο οσο φανταζεσαι και δημιουργει και αλλα προβληματα στην πορεια.
ΚΑλες βολτες!
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό PKKGV2006 » 24 Ιαν 2007, 16:36

Παιδιά ευχαριστώ για τις πρώτες πληροφορίες.
Σε μιά κουβέντα που είχα με κάποιον πωλητή-dealer των Ideal μου πρότειναν τα off road tracking και ειδικά με μεγάλους τροχούς (δεν θυμάμαι ακριβώς , αλλά νομίζω 28'' ???).
Τι ισχύει γι'αυτά??Αξίζουν και σε τι χρήματα παίζουν?
Τα οικονομικά τα υπολογίζω περίπου 300-350€ με δυνατότητα αγοράς παρελκομένων σε σύντομο χρονικό διάστημα.Μην ζεχνάμε και την σχάρα οροφής για το GV 2006 που δεν ρώτησα ακόμα αλλά φοβάμαι πως θα μου φύγει το κεφάλι (ευτυχώς αγόρασα το καλοκαίρι τις μπάρες για να βάλω την μπακαζιέρα και ελπίζω πως το κόστος θα είναι μικρό).

Πάντως το ύψος μου είναι σημαντικός παράγοντας αγοράς γιατί με το αγωνιστικό μου , δεκαετίας 80 μοντέλο , που είναι μεσαίου μεγέθους, η κατηφόρα είναι καλή αλλά στην ανηφόρα παίρνω αγκαλιά τα γονατά μου και μου βγαίνει η γλώσσα.

Αναμένω πληροφορίες και ομολογώ ότι το site που μου έδωσε ο φίλος είναι αρκετά χρήσιμο.
Πάντως επειδή είμαι Γυμναστής , οποιαδήποτε γνώμη έχετε περί προπόνησης ή διατροφής είναι σημαντικό να την παραθέσετε , πιθανά σε κάποιο άλλο post .
Φιλικά PKK GV 2006
Άβαταρ μέλους
PKKGV2006
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 06 Μάιος 2006, 12:02

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 24 Ιαν 2007, 16:59

PKKGV2006 έγραψε:Πάντως επειδή είμαι Γυμναστής , οποιαδήποτε γνώμη έχετε περί προπόνησης ή διατροφής είναι σημαντικό να την παραθέσετε , πιθανά σε κάποιο άλλο post .
Φιλικά PKK GV 2006


Αν είσαι γυμναστής.....εσύ πρέπει να μας δώσεις συμβουλές. :wink:

αντεε γιατί αυτά τα 2 κιλά που θέλω να ξεφορτωθώ για να φύγω από το ΤΕΑΜ 100+ δεν λένε να με "αφήσουν". :(
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Δημοσίευσηαπό PKKGV2006 » 24 Ιαν 2007, 18:05

Μάλλον είσαι σαν το φίλο μου το Χρήστο απο τους BRAT , στα κιλά εννοώ.
Η λύση είναι μία , πολλές φορές και λίγο ............... το φαγητό εννοώ όχι το sex.
Καλό βράδυ
Αύριο πάλι , γιατί η συνδεσή μου γίνεται απο το γραφείο και πεινάω.
PKKGV 2006
Αλλά αγορασμένο το 2005
Άβαταρ μέλους
PKKGV2006
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 06 Μάιος 2006, 12:02

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 16 Ιούλ 2007, 15:30

ΦΙΛΕ PKKGV2006 ΕΓΩ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΜΤΒ ΑΛΛΑ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ.ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΟΛΛΑ ΜΤΒ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΕ ΕΝΑ SCOTT ME ΣΚΕΛΕΤΟ CARBONFIBER.ΤΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ.ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΣΟ ΤΟ ΠΗΡΕ ΠΟΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.ΘΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΦΩΤΟ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ.
...A hundred clocks are ticking
The line becomes a circle
Spin the wheel of fortune
Or learn to navigate...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Δημοσίευσηαπό makfrag » 16 Ιούλ 2007, 18:06

Νομίζω φίλε PKKGV2006 ότι η κατηγορία των 300-350 ευρώ που επέλεξες για να κινηθείς είναι η πλέον κατάλληλη για να πάρεις ένα αξιοπρεπές mtb hardtail (με μπροστινή ανάρτηση μόνο) φυσικά. Κι εγώ όταν πριν αρκετό καιρό ήμουν στην θέση σου αγόρασα τελικά ένα GT Avalanche 3.0 , το οποίο έχω καταευχαριστηθεί μέχρι τώρα. Οπότε η γνώμη μου είναι αγόρασε κάτι σε αυτήν την κατηγορία τιμής και αργότερα, εάν δεν σε καλύπτει πλέον, βλέπεις! 8)
It's the first day of the rest of your life......
makfrag
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2004, 18:58

Δημοσίευσηαπό PATELIS » 16 Ιούλ 2007, 18:29

Εγω με σχεδον ιδια σωματικα χαρακτηριστικα πηρα πριν μερικες μερες αυτο
http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=ORB07DAKAR

μεχρι στιγμης εχω κανει περι τα 60κμ , οκ δεν ειναι top αλλα μια καλη νομιζω επιλογη-προταση στα χρηματα αυτα απο επωνυμο κατασκευαστη και με επωνυμα περιφεριακα.
Δες και Scott , Gt , Giant, Trek κλπ και αποφασισε με γνωμονα αυτο που ζητας και φυσικα την οικονομικη σου ανεση
Και εδω http://www.kassimatisbikes.gr/

Εισαι τυχερος γιατι πας μια βολτιτσα και τα βλεπεις απο κοντα
Και ατυχος γιατι θα μπεις στην πριζα και θα ξεπερασεις το οριο σου :P
PATELIS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 10 Αύγ 2004, 19:54

Δημοσίευσηαπό johncap » 22 Ιαν 2008, 21:31

Απέφυγε τα πολυκαταστήματα (οι πωλητές εκεί δεν έχουν ιδέα από ποδήλατα), διάλεξε ένα εξειδικευμένο μαγαζί. Είναι οι πλέον κατάλληλοι να σου βρουν ποδήλατο σύμφωνα με τις ανάγκες σου & τον σωματότυπο σου
Άβαταρ μέλους
johncap
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 22 Ιαν 2008, 21:16
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό DEPONABRALON » 06 Φεβ 2008, 16:34

καλησπερα σας
Ειμαι ενα νεο μελος (και υποψηφιος νεος ποδηλατης). Διστυχως οι γνωσεις μου πανω στο θεμα ειναι απειρο ελαχιστες εως ανυπαρκτες και γι αυτο θα ηθελα την κατανοηση κ την βοηθεια σας. Ειμαι 35 ετων με σχετικα καλη φυσικη κατασταση (ασχολουμε με αεροβια κ αναεροβια αθληματα απο τα 15 μου μεχρι σημερα). Θελω να ασχολειθω με το χομπι της ποδηλασιας. Μενω αθηνα (με τις πολλες λακουβες πεζοδρομια κινηση κλπ) επομενος στις καθημερινες μου μετκινησεις με το ποδηλατο χρειαζομαι σιγουρα κατι στιβαρο, να μην σπαει, να μην στραβωνει. Επισης σκεφτομαι σαβ-κα μικρες αποδρασεις εκτος οριων, επομενως πρεπει να αναπτυσει στοιχιωδως ταχυτητες και να ειναι σχετικα ξεκουραστο.Τελος ισως το χρησιμοποιω και σε εκδρομες σε βουνα μια κ ειμαι φυσιολατρης και λατρης γενικοτερα της φυσης. Αρχικα ειχα σκεφτει για ποδηλατο mountain , βλεπεω ομως πως υπαρχουν και αλλες κατηγοριες καποιων ψευτοmountan με μεγαλυτεους τροχους και λεπτοτερα ελαστικα. Ειλικρινα δεν ξερω τι να επιλεξω και τι πρπει να παρω, δεν θελω σαν μ..ς αδαης που ειμαι να παρω κατι που δεν θα μου κανει. Επισης απο αυτα που ακουω μαλλον θα ηθελα να εχει δισκοφρενα κ εμπρος αναρτηση (θελω γνωμες κ για αυτο, ειδικα για την συντηρηση τους. Οσο για το κοστος, ενταξει δεν θελω να πεταξω τα λεφτα μου, αλλα σε πρωτη φαση κοιταω να δω τι μου κανει κ μετα κοιταω τιμες. Εχω ακουσει και για αγορες μεταχειρησμενου σε καλη κατασταση αλλα δεν ξερω που μπορω να ψαξω και πως για να μ ην πιαστω κοροιδο.Εχω ακουσει για τα ideal δεν ξερω κατι παραπανω. Ελπιζω να σας βοηθησα λιγο στο τι ψαχνω και τωρα περιμενω τις δικες σας βοηθειες. Παρακαλω αν ειναι ευκολο να μου λετε ακριβως και συγκεκριμενα τις προτασεις σας γιατι δεν ξερω και πολλα και θα μπλεξω. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΟΥ ΜΗΝΥΝΑ!
Άβαταρ μέλους
DEPONABRALON
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 06 Φεβ 2008, 16:33

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 07 Φεβ 2008, 09:56

Πόσα λεφτά θέλεις να δώσεις καταρχήν?
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

agora

Δημοσίευσηαπό DEPONABRALON » 07 Φεβ 2008, 15:24

THANOS_KTM έγραψε:Πόσα λεφτά θέλεις να δώσεις καταρχήν?
400-1000 stin xiroteri
Άβαταρ μέλους
DEPONABRALON
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 06 Φεβ 2008, 16:33

agora

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 07 Φεβ 2008, 16:35

Πάρε για αρχή κανένα μεταχειρισμένο ΜΤΒ Hardtail κανά 300αρι ευρώ και είσαι ΟΚ.
Αν δείς ότι σου αρέσει πολύ...μετά ψάχνεσαι περισσότερο.
Μπές και στο http://www.cyclist-friends.gr και διάβασε τα άρθρα που έχει για να μπείς περισσότερο στο πνεύμα του ποδηλάτου.
Αντε και καλές πεταλιές.! :wink:
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Επόμενο

Επιστροφή στο Mountain

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες