Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΜΗΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΦΥΓΕΙ??? ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΣΚΕΨΗ

4Χ4, Enduro, Trophy & Trial, Rally κ.α.

Δημοσίευσηαπό tedos » 29 Σεπ 2004, 19:04

Φιλοι μου πιστευω και παρακαλω το θεμα αυτο να κλεισει εδω.

Να επανελθουμε λοιπον στο θεμα μας. Ποσες τελικα ειναι οι αγωνιστικες εκδηλωσεις το επομενο τριμηνο?? 12 οπως λεει ο γιαννης???
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό superspy » 29 Σεπ 2004, 19:24

Ένα απο τα προηγούμενα post μου που μας έβγαλε τελικά από το θέμα ήθελε να δείξει ότι μάλλον θα πρέπει να διαχωρίσουμε τους αγώνες όπως παρατήρησαν και άλλοι.
Το 12 με 15 δεν έχει πράγματι μεγάλη διαφορά όμως....
Νομίζω ότι όπως είπα και παραπάνω οι νέες μορφές αγώνων που μπήκαν στο χώρο, ήρθαν από νέους που θέλανε κάτι διαφορετικό από το κατεστημένο.
Μαζί ήρθαν και τα νέα πρόσωπα που τους αρέσανε τα νέα παιχνίδια. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα μια έκρηξη εκδηλώσεων που σιγά σιγά θα καταλαγιάσει, θα σταθεροποιηθεί και θα αποκτήσει τους οπαδούς της.

Tedos εννοείς ότι θα ήθελες να πάς σε όλες τις υπόλοιπες εκδηλώσεις μέχρι το τέλος της χρονιάς;

θα ήθελες να μην γίνουν οι εκδηλώσεις απο τους νέους οργανωτές ή να περιορίσουν οι παλιοί τις δικές τους; Το ότι έχουμε ξεφύγει είπα και στην αρχή ότι το θεωρώ δεδομένο!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό tedos » 30 Σεπ 2004, 04:15

Superspy κανεις δεν εχει το χρονο η τα χρηματα να παρακολουθησει ολες αυτες τις εκδηλωσεις ουτε σαν θεατης ποσο μαλλον σαν συμμετεχων! Αυτο κατα την γνωμη μου δειχνει το παραλογο του πραγματος καθως φαινεται οτι απο μια κατασταση που ειχαμε δεδομενη και απαραλλαχτη για χρονια παμε σε μια καινουργια οπου

Α. Προκειμενου να ειναι ολοι(οι οργανωτες) μεσα στο παιχνιδι ολοι οργανωνουν απο κατι ανεξαρτητως.......
Β. Η υπερβολη αγγιζει τα ορια του παραλογισμου .....πχ δοκιμαστηκε φετος για πρωτη φορα το Trophy πηγε καλα.....οποτε το 2005 παρτε 4 απο δαυτα ναχετε.....
Γ. Ηδη απο καποια σχολια αλλων μελων φαινεται οτι εχει περασει η αντιληψη στον κοσμο οτι ο καθε οργανωτης κοστολογει οτι θελει οπως θελει.......
Δ. Χωρις κεντρικο συντονισμο και με τοσες εκδηλωσεις ατακτως εριμμενες δεν υπαρχει αξιοπιστια ουτε σπονσορες (καπου στα αρχικα μου post ειχα κανει μια παρατηρηση για την suzuki η οποια περασε μαλλον απαρατηρητη αλλα θα επανελθω.....)
Ε. Χωρις κοινη γραμμη δεν θα υπαρχει ομοιοτυπια στους αγωνες.....ο καθε οργανωτης θα το κανει οπως νομιζει εκεινος καλυτερα με τους δικους του κανονες δικα του μετρα ασφαλειας και κατα πως βολευει αυτον και την τσεπη του.........

Θα μου πειτε τι με νοιαζει εμενα.....γιατι δεν καθομαι να το απολαυσω διαλεγοντας οτι με βολευει γεωγραφικα και οικονομικα......
Υποθετω θα μπορουσα.....ομως κανεις δεν θελει να λαμβανει μερος σε εκδηλωσεις που με το ζορι να μαζευουν 15 συμμετοχες με οτι αυτο σημαινει...

Συμφωνω μαζι σου οτι η σκονη θα καταλαγιασει και θα δουμε ποιοι θα μεινουν....ομως δεν θα μπορουσαν οι οργανωτες να φτιαξουν ενα καλυτερο πακετο πιο λογικο για ξεκινημα(18-22 αγωνες για το 2005) και να αναπτυχθει αυτο σταδιακα τα επομενα 3 χρονια αν προκυπτουν οι αναγκες ???


ΥΓ. Φιλε Γιαννη (Jdelis) ελπιζω να ημουν αρκετα σαφης. :)
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό jdelis » 30 Σεπ 2004, 08:05

tedos έγραψε:ΥΓ. Φιλε Γιαννη (Jdelis) ελπιζω να ημουν αρκετα σαφης. :)


Θοδωρή, φυσικά καταλαβαίνω τι λες εξακολουθώ όμως να πιστεύω πως δεν υπάρχει σχέση ανάμεσα στα Κυνήγια Θησαυρού και στα Mad Challenge. Αν εμένα μου αρέσουν τα Trial θα έπρεπε να βγει κάποιος και να πει πως θα τα μειώσουμε του χρόνου γιατί αυξήθηκαν τα 24άωρα...;

Εγώ το πήρα απόφαση πως έτσι που το φτιάχνω το Pajero τα ξεχνάω τα Trail Ride με αυτό. Δε μπορεί να τα έχεις όλα. Οι μετατροπές που γίνονται το καθιστούν πρώτιστα μη ανταγωνιστικό, σε ένα σχετικά γρήγορο αγώνα και ίσως και μη ασφαλές (κάπου έχει δίκιο ο Σπύρος εδώ). Θα με δείτε όμως σα συνοδηγό στη Ροδόπη. :wink:
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Tetrakinisi » 30 Σεπ 2004, 10:34

tedos έγραψε:Α. Προκειμενου να ειναι ολοι(οι οργανωτες) μεσα στο παιχνιδι ολοι οργανωνουν απο κατι ανεξαρτητως.......


Και είναι κακό αυτό; Το ότι έχεις το δικαίωμα της επιλογής; Αν ναι, συγνώμη, δεν θα το ξανακάνουμε.

tedos έγραψε:Β. Η υπερβολη αγγιζει τα ορια του παραλογισμου .....πχ δοκιμαστηκε φετος για πρωτη φορα το Trophy πηγε καλα.....οποτε το 2005 παρτε 4 απο δαυτα ναχετε.....


Είναι κακό η αναβάθμιση ενός πετυχημένου θεσμού; Αν ναι, εφάρμοσε την απάντηση 1β.

tedos έγραψε:Γ. Ηδη απο καποια σχολια αλλων μελων φαινεται οτι εχει περασει η αντιληψη στον κοσμο οτι ο καθε οργανωτης κοστολογει οτι θελει οπως θελει.......


Απόλυτα ανακριβές!!! Οι οργανωτές για το 2005 συμφώνησαν σε κοινή τιμολογιακή πολιτική.

tedos έγραψε:Δ. Χωρις κεντρικο συντονισμο και με τοσες εκδηλωσεις ατακτως εριμμενες δεν υπαρχει αξιοπιστια ουτε σπονσορες (καπου στα αρχικα μου post ειχα κανει μια παρατηρηση για την suzuki η οποια περασε μαλλον απαρατηρητη αλλα θα επανελθω.....)


Τον κεντρικό συντονισμό τον έχει η ΕΛΠΑ, η οποία φρόντισε και για την συνάντηση των φορέων των Ιούνιο.

Το "ατάκτως ερριμένες" για το 2005 που το είδες;

Δεν έχω δει κάποιο υποστηρικτή στα αυτοκίνητα με τα οποία έχεις συμμετάσχει. Αν είναι τόσο εύκολο γιατί δεν τους χρησιμοποιείς, να κατεβάσεις το κόστος και να τρέξεις σε περισσότερους αγώνες;

Αν δεν επενδύσεις σε σωστούς αγώνες δεν μπορείς να περιμένεις με το καλημέρα σε υποστηρικτές. Και σου μιλάει ο άνθρωπος που έφερε την πρώτη αντιπροσωπεία μετά απο χρόνια στους αγώνες 4Χ4 (HONDA) και φέρνει τη δεύτερη στο Trophy (LAND ROVER).

tedos έγραψε:Ε. Χωρις κοινη γραμμη δεν θα υπαρχει ομοιοτυπια στους αγωνες.....ο καθε οργανωτης θα το κανει οπως νομιζει εκεινος καλυτερα με τους δικους του κανονες δικα του μετρα ασφαλειας και κατα πως βολευει αυτον και την τσεπη του.........


?????? Ξέρεις κάτι για το 2005 που δεν ξέρουμε; Ανακοινώθηκαν ειδικοί κανονισμοί για τους αγώνες;

tedos έγραψε:Θα μου πειτε τι με νοιαζει εμενα.....γιατι δεν καθομαι να το απολαυσω διαλεγοντας οτι με βολευει γεωγραφικα και οικονομικα......
Υποθετω θα μπορουσα.....ομως κανεις δεν θελει να λαμβανει μερος σε εκδηλωσεις που με το ζορι να μαζευουν 15 συμμετοχες με οτι αυτο σημαινει...


Αγώνας με 15 συμμετοχές το 2004; Για 22 ξέρω τον μικρότερο και για πάνω απο 35 το μέσο όρο. Και όλα αυτά με 32 αγώνες. Λες με 25 να μειωθούν οι συμμετοχές;

tedos έγραψε:Συμφωνω μαζι σου οτι η σκονη θα καταλαγιασει και θα δουμε ποιοι θα μεινουν....ομως δεν θα μπορουσαν οι οργανωτες να φτιαξουν ενα καλυτερο πακετο πιο λογικο για ξεκινημα(18-22 αγωνες για το 2005) και να αναπτυχθει αυτο σταδιακα τα επομενα 3 χρονια αν προκυπτουν οι αναγκες ???


Τί κακοί άνθρωποι αυτοί οι οργανωτές. Πάντα θέλουν το κακό των αγωνιζόμενων και των αγώνων.

Ποιά ή διαφορά ανάμεσα στο 22 και το 25;

Αν το 2006 γίνουν 25, δεν θα έχεις πρόβλημα; Πάνω απο τόσους δεν χωρά ένα λογικό ημερολόγιο!!!

Έλεος Θοδωρή!!! Ποιοί είναι οι αγώνες στους οποίους έχεις συμμετάσχει και έβγαλες αυτά τα συμπεράσματα; Ποιοί είναι αυτοί στους οποίους θέλεις να τρέξεις το 2005 και το πρόγραμμα δεν σου το επιτρέπει; Αυτά είναι στοιχεία τα οποία θα μας βοηθούσαν να λύσουμε τα όποια προβλήματα του 2005.

Να θυμίσω ότι το Μάρτη του 2004, το ίδιο Σαββατοκύριακο, είχαμε 2 αγώνες 4Χ4. Κάποιοι γκρίνιασαν γιατί δεν μπορούσαν να τρέξουν και στους δύο. ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΤΡΕΞΑΝ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ. Δεν σου θυμίζει το "...δυό γάιδαροι μαλώνανε σε ξένο αχυρώνα...";
Tetrakinisi
 

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 30 Σεπ 2004, 10:53

Tetrakinisi έγραψε:...Δεν σου θυμίζει το "...δυό γάιδαροι μαλώνανε σε ξένο αχυρώνα...";

:dude: :flames: :band:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tedos » 30 Σεπ 2004, 10:56

Γιαννη (tetrakinisi)

Aκουω και σεβομαι την αποψη σου. Οι δικες μου θεσεις(σεβαστες και αυτες ελπιζω) ειναι αυτες που διατυπωσα γραπτως παραπανω.

Το 2005 ειναι πολυ κοντα και ελπιζω αυτα που πολυ σωστα θετεις επι χαρτου να υπαρξουν και επι της ουσιας.
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό superspy » 30 Σεπ 2004, 17:29

Μέρος Α:

Άποψή μου είναι ότι αν κάποιος θέλει να οργανώσει κάτι (από συνεστίαση στο σπίτι του μέχρι τον γύρω του κόσμου σε ΧΧΧ μέρες) έχει δικαίωμα να το κάνει και ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΚΑΝΕΙΣ να του το απαγορεύσει, εφόσον δεν προβαίνει σε κάποια παράνομη πράξη. (Για αυτό υπάρχουν οι αρμόδιες αρχές)

Ακραίο παράδειγμα στο χώρο μας: Αποφασίζω να κάνω ένα ΧΥΖ φιλικού τύπου Α αγώνα, ας πούμε στην περιοχή της Αττικής.

Διαλέγω ημερομηνία που με βολεύει.

Ρωτάω την ΕΛΠΑ και την εγκρίνει καθώς και τον κανονισμό, απλά με ενημερώνει ότι την ίδια ημερομηνία η ΥΧΤ λέσχη κάνει πρωταθληματικό αγώνα τύπου Β στην περιοχή της Αττικής και ότι θα πρέπει να φροντίσω να μην συμπίπτουν οι διαδρομές αν κρατήσω την ίδια ημερομηνία.

ΟΚ θα το τακτοποιήσω. Επιστρέφω στο σχεδιαστήριο μου και ξεκινάω προετοιμασία. Σωστά;
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό tazmania » 30 Σεπ 2004, 18:07

Προσωπικά θα διάλεγα άλλη ημερομηνία, αλλά εγώ δεν είμαι οργανωτής και δεν μπορώ να σκευτώ σαν οργανωτής. Σκεύτομαι όμως ότι θα ήθελα να έχω όσες δυνατών περισσότερες συμμετοχές και αγωνιζόμενων αλλά και θεατών :wink:

Οι αγώνες, εκτός από αγωνιζόμενους φέρνουν και θεατές και οι θεατές χορηγούς και κανείς δεν μπορεί να πει όχι σε αυτό. Οι δε χορηγοί φέρνουν ακόμα περισσότερες συμμετοχές :!:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Shaka » 30 Σεπ 2004, 20:36

tazmania έγραψε:Προσωπικά θα διάλεγα άλλη ημερομηνία, αλλά εγώ δεν είμαι οργανωτής και δεν μπορώ να σκευτώ σαν οργανωτής. Σκεύτομαι όμως ότι θα ήθελα να έχω όσες δυνατών περισσότερες συμμετοχές και αγωνιζόμενων αλλά και θεατών :wink:

Οι αγώνες, εκτός από αγωνιζόμενους φέρνουν και θεατές και οι θεατές χορηγούς και κανείς δεν μπορεί να πει όχι σε αυτό. Οι δε χορηγοί φέρνουν ακόμα περισσότερες συμμετοχές :!:


Γιώργο! ποιοί αγώνες φέρνουν θεατές; των αυτοκινήτων; σε ραλί ή 4χ4;που τους είδες; μπορούν να πάνε θεατές (εννοούμε μεγαλό αριθμό έτσι; 1000 και πάνω ) σε ένα 24ωρο; σε ένα experience; σε ένα enduro (πλέον trophy); που; πως; οι μόνοι αγώνες που θα μπορούσαν σε θεωρητική βάση να μαζέψουν θεατές είναι τα trial και τα τύπου mad challenge, που είναι "στατικοί" αγώνες. Σε όλους τους άλλους θα μαζευτούν οι "έμπειροι", οι "γνώστες" και οι "κολλητοί" . Δεν είναι κακό αυτό, έτσι γινόταν πάντα και έτσι θα γίνεται. Πρέπει να κυλήσει πολύ νερό στ' αυλάκι για να φτάσουμε στο επίπεδο να μαζεύουμε θεατές.

Και κατά συνέπεια χορηγούς... Και οι χορηγοί για να ξεπεράσουμε την παραφιλολογία, δεν θα κάνουν τους αγώνες φθηνότερους, όπως πολλοί μπορεί να ελπίζουν, αλλά θα βοηθήσουν στην καλύτερη οργάνωση και τη σωστότερη παροχή υπηρεσιών προς τους αγωνιζόμενους.

Γενικά βέβαια δεν έχω καταλάβει γιατί αυτή η αναμόχλευση θεμάτων που πολλές φορές δεν τα κατέχουμε (όλοι μας). Τόσο λάθος τα κάνουν όλοι αυτοί οι "τρελλοί" που τα οργανώνουν;
YOU HAVE TO TRY HARDER IF YOU WANT TO FOLLOW ME

RR P38
RRC BOBTAIL
EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
LAND ROVER MEETING
Άβαταρ μέλους
Shaka
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: 14 Σεπ 2003, 20:49
Τοποθεσία: Μαρούσι, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 30 Σεπ 2004, 22:50

Αγαπητοί φίλοι,

Αν και δεν ασχολούμε με αγώνες (προς το παρόν) έχω να κάνω την εξής παρατήρηση.

Ριξτε μια ματιά γύρω σας, στη χώρα μας , στη κοινωνία μας, στα πολιτικά, στον αθλητισμό, ...........και γενικά στην καθημερηνοτητα μας. Σας αρέσει αυτό που βιώνετε ?

Με ποιά λογική ο χώρος των αγώνων θα ξεφευγε απο τα υπόλοιπα ?
Οι ασχολούμενοι με το 4χ4 προέρχονται απο την κοινώνία μας και συμετέχουν στο γενικότερο μπάχαλο.

Ειμαι σίγουρος ότι αν σε όλα τα προηγούμενα ποστ αντικαταστήσουμε το θέμα "αγώνες 4χ4" με οποιοδήποτε άλλο θέμα που αφορά ομαδική δράση, θα το περιέγραφαν με ακρίβεια. Π.χ Μια συζήτηση για το Ερασιτεχνικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου θα αντανακλώταν μια χαρά απο τα προηγούμενο ποστ.

Υπάρχει ελπίδα ?

Φυσικά και υπάρχει αλλά να μην περιμένουμε και θαυματα.

Ο χώρος (οπως και κάθε άλλος) θα καθαρίσει μόνος του μέσα απο χρονοβόρες και αιματηρές διαδικασίες.

Εξ' 'αλλου ότι δεν χρειάζεται ή δεν έχει λόγω υπαρξής πεθαινει.

Υ.Γ. Τεντούλη όποτε κάνεις κέφι, περνα να παραλάβεις τη κουπα σου.
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Δημοσίευσηαπό tazmania » 30 Σεπ 2004, 23:59

Shaka έγραψε:
tazmania έγραψε:Προσωπικά θα διάλεγα άλλη ημερομηνία, αλλά εγώ δεν είμαι οργανωτής και δεν μπορώ να σκευτώ σαν οργανωτής. Σκεύτομαι όμως ότι θα ήθελα να έχω όσες δυνατών περισσότερες συμμετοχές και αγωνιζόμενων αλλά και θεατών :wink:

Οι αγώνες, εκτός από αγωνιζόμενους φέρνουν και θεατές και οι θεατές χορηγούς και κανείς δεν μπορεί να πει όχι σε αυτό. Οι δε χορηγοί φέρνουν ακόμα περισσότερες συμμετοχές :!:


Γιώργο! ποιοί αγώνες φέρνουν θεατές; των αυτοκινήτων; σε ραλί ή 4χ4;που τους είδες; μπορούν να πάνε θεατές (εννοούμε μεγαλό αριθμό έτσι; 1000 και πάνω ) σε ένα 24ωρο; σε ένα experience; σε ένα enduro (πλέον trophy); που; πως; οι μόνοι αγώνες που θα μπορούσαν σε θεωρητική βάση να μαζέψουν θεατές είναι τα trial και τα τύπου mad challenge, που είναι "στατικοί" αγώνες. Σε όλους τους άλλους θα μαζευτούν οι "έμπειροι", οι "γνώστες" και οι "κολλητοί" . Δεν είναι κακό αυτό, έτσι γινόταν πάντα και έτσι θα γίνεται. Πρέπει να κυλήσει πολύ νερό στ' αυλάκι για να φτάσουμε στο επίπεδο να μαζεύουμε θεατές.

Και κατά συνέπεια χορηγούς... Και οι χορηγοί για να ξεπεράσουμε την παραφιλολογία, δεν θα κάνουν τους αγώνες φθηνότερους, όπως πολλοί μπορεί να ελπίζουν, αλλά θα βοηθήσουν στην καλύτερη οργάνωση και τη σωστότερη παροχή υπηρεσιών προς τους αγωνιζόμενους.

Γενικά βέβαια δεν έχω καταλάβει γιατί αυτή η αναμόχλευση θεμάτων που πολλές φορές δεν τα κατέχουμε (όλοι μας). Τόσο λάθος τα κάνουν όλοι αυτοί οι "τρελλοί" που τα οργανώνουν;


Γιώργο μου, θεωρώ ότι τουλάχιστον στα ράλι, στα baja (και ιδικά στο διεθνές), καθώς και στα trial θα μπορούσαν να έρθουν θεατές, εάν υπήρχαν καλά αυτοκίνητα που συνεπάγονται χορηγούς κλπ (τα γνωρίζεις πολύ καλύτερα από εμένα). Ειδικά για τα ράλι, αυτό έχει αποδειχθεί παλιότερα αλλά και πρόσφατα.

Όσον αφορά τους χορηγούς, αναφερόμουν στους χορηγούς για τους συμμετέχοντες. Θα συμφωνήσω μαζί σου απόλυτα, ότι οι χορηγοί των διοργανωτών δεν θα ρίξουν το κόστος αλλά θ' ανεβάσουν την ποιότητα. Προσωπικά δεν είπα ποτέ ότι το κόστος είναι μεγάλο και δεν μ' ενδιαφέρει. Εάν μπορώ και με παίρνει θα τρέξω εάν όχι θα πάω να δω. Ξέρεις πολύ καλά την άποψη μου. Ότι πληρώνεις παίρνεις και στην οργάνωση και στην ασφάλεια.

Προς θεού, δεν είπα ποτέ ούτε πιστεύω ότι οι οργανωτές κάνουν "άσχημα" την δουλειά τους. Ακριβώς το αντίθετο πιστεύω. Αναφέρομαι στην ποσότητα των παιδιών και όχι στην ποιότητα, που πιστεύω ότι ολοένα αυξάνετε.
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Shaka » 01 Οκτ 2004, 00:55

Αν και το θέμα έχει πλατιάσει αρκετά σε σχέση με τον τίτλο του, πρέπει να σου δώσω την δική μου εκδοχή:
Στα ράλι, στα baja (και ειδικά στο διεθνές), καθώς και στα trial θα μπορούσαν να έρθουν θεατές, όχι εάν υπήρχαν καλά αυτοκίνητα που συνεπάγονται χορηγούς κλπ, αλλά από τη σωστή συμπεριφορά των οργανωτών. Έχεις δει τον Σπύρο τι κάνει πριν από κάθε του αγώνα; 3 -4 μήνες πριν ξεκινά το "promotion" . Δελτία τύπου, χορηγοί επικοινωνίας και ότι άλλο μπορεί για να προωθήσει τον αγώνα του. Πόσοι άλλοι το κάνουν τόσο ευρέως; (κάποιοι υπάρχουν, η πλειοψηφία όμως;;;)

Όσον αφορά τους χορηγούς, αναφερόμουν στους χορηγούς για τους συμμετέχοντες.



Δύσκολο, πολύ δύσκολο. Πως θα τον πείσεις το χορηγό, ότι θα πάρει πίσω τα λεφτά του; Ποιό κανάλι θα τον δείξει στην τηλεόραση, πόσα περιοδικά θα τον προβάλουν; αυτά μετράνε. Κι αν τα βάλεις κάτω είναι σχεδόν μηδενική η προβολή. Ο giagoulas τα είπε καλά. Θέλει κόπο και χρόνο όλο αυτό για να ανδρωθεί. Και υποστήριξη από όλους εμάς τους αγωνιζόμενους. αλλιώς... Μην τον είδατε τον Παναγή!

Προς θεού, δεν είπα ποτέ ούτε πιστεύω ότι οι οργανωτές κάνουν "άσχημα" την δουλειά τους. Ακριβώς το αντίθετο πιστεύω. Αναφέρομαι στην ποσότητα των παιδιών και όχι στην ποιότητα, που πιστεύω ότι ολοένα αυξάνετε


Δεν είναι κακό να υπάρχουν αρκετές επιλογές. Αρκεί ομοειδείς αγώνες να μην "πέφτουν" ο ένας πάνω στον άλλο. π.χ.φιλικό τράιαλ να πέφτει πάνω σε τράιαλ επάθλου, ή φιλικό trophy, πάνω σε trophy ή mad challenge επάθλου. Αν τώρα ένας 24ώρος πέφτει πάνω σε ένα τράιαλ δε νομίζω ότι έγινε και τίποτα. Αυτοί που τρέχουν 24ωρο κατά βάση δε συμμετέχουν σε τράιαλ και το αντίστροφο. Πίστεψέ το έτσι είναι. Και στο δικό μας χώρο σύντομα θα επέλθει η "εξειδίκευση". Ο καθένας μας θα επιλέξει το έπαθλο που θέλει να συμμετάσχει και αυτό είναι όλο. Αν κάποιος τώρα θέλει να τα παρακολουθήσει όλα , ε! αυτός είναι η εξαίρεση και τι να κάνουμε τώρα, ας επιλέξει τους καταλληλότερους για εκείνον.
Πιστεύω να σε κάλυψα. Ας αφήσουμε να έρθει το 2005, αφού φαίνεται ότι κάποιες βάσεις άρχισαν να μπαίνουν και αν αποδειχθεί ότι το "σενάριο" δεν "παίζει", οι οργανωτές θα βρουν τρόπο να το κάνουν διαφορετικό.
YOU HAVE TO TRY HARDER IF YOU WANT TO FOLLOW ME

RR P38
RRC BOBTAIL
EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
LAND ROVER MEETING
Άβαταρ μέλους
Shaka
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: 14 Σεπ 2003, 20:49
Τοποθεσία: Μαρούσι, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tazmania » 01 Οκτ 2004, 01:02

Με κάλυψες απόλυτα :D

Είδατε τελικά που με την κουβέντα όλα βρίσκονται;

Ας περιμένουμε το 2005 και μακάρι να έχουμε άδικο. Καλό σε όλους μας θα κάνει.
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tedos » 01 Οκτ 2004, 07:27

giagoulas έγραψε:Αγαπητοί φίλοι,

Αν και δεν ασχολούμε με αγώνες (προς το παρόν) έχω να κάνω την εξής παρατήρηση.

.


Δημητρη τι εγινε βγαλαμε ειδηση??? :lol: :lol: :lol: :lol:

Σοβαρα τωρα, ετσι οπως τα λες ειναι. Ομως δυστυχως το θεμα ξεφυγε και εξελιχτηκε και σε προσωπικες επιθεσεις εδω και αλλου. Αυτο εμενα με δυσαρεστει ιδιαιτερα καθως πιστευω οτι γινοταν μια καλοπροαιρετη συζητηση και θα μπορουσε καπου να βγει....οπως πχ στο να κατανοησουμε οι "μη αγωνιζομενοι" καποιες παραμετρους του προγραμματισμου για το 2005 και για το τι αναμενουν οι "ιθυνοντες" για το χωρο.

Δυστυχως ολοι επιλεξαμε για αλλη μια φορα την αντιπαραθεση εμμενοντας στις θεσεις μας και διεκδικωντας το αλαθητο του Παπα.

Ειναι λυπηρο βεβαια αλλα τι να κανουμε...ετσι πρωτος εγω επελεξα να κλεισω την κουβεντα (οπως μπορεις να δεις σε προηγουμενη δημοσιευση).
Εαν επελεγα να αρχισω να απανταω σε προσωπικο επιπεδο.....πχ στο Γιαννη Αθανασιου θα καταληγαμε μετα απο λιγο καιρο να τρεχουμε μαζι και να μη μιλιομαστε.
Αυτο ομως ειναι κατι που δεν το θελω ουτε εγω και ειμαι βεβαιος ουτε εκεινος.

Αυτα λοιπον και ολα να πανε αψογα το 2005 :D :D :D :D
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αγώνες αυτοκινήτων

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες