Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Λίμνη Πλαστήρα λάσπη......

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Λίμνη Πλαστήρα λάσπη......

Δημοσίευσηαπό airclub » 27 Οκτ 2007, 03:15

ΛΙΜΝΗ ΠΛΑΣΤΗΡΑ ΛΑΣΠΗ........ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΛΑΣΠΗ.......



Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
airclub
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 30 Ιαν 2006, 09:45
Τοποθεσία: palamas karditsa

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 27 Οκτ 2007, 09:06

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:


ω ρε .............γ@μ@τ@ !!!!

θελω και εγω λεμε !!!
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό superspy » 27 Οκτ 2007, 10:35

Είναι πραγματικά ένα μέρος που πρέπει να επισκευτεί κάποιος!

Η τσάπα στη φωτό είναι όλα τα λεφτά!
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό NIKOSXIOS » 27 Οκτ 2007, 20:10

θα είμαι εκεί σε 15 μέρες, η λίμνη έχει νερό η θα πάω άδικα?????
είναι ωραία αυτή την εποχή αξίζει να πάω????
Άβαταρ μέλους
NIKOSXIOS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 30 Μάιος 2006, 07:48
Τοποθεσία: XIOS

Δημοσίευσηαπό superspy » 27 Οκτ 2007, 20:31

Μα ναι!
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό pantg » 28 Οκτ 2007, 20:43

Nίκο γειά,

η περιοχή της λίμνης Πλαστήρα είναι πανέμορφη ΟΛΟΥΣ τους μήνες του χρόνου. (ήμουν εκεί φέτος το καλοκαίρι για διακοπές. Οταν ζεις διπλα στη θάλασσα όλο το χρόνο, το καλοκαίρι που όλοι πάνε παραλία εσύ πας βουνο...)

Να μην ξεχάσεις να πας στο παρατηρητήριο (πηγαίνοντας από το φράγμα προς τον Μπελοκομίτη), στο μοναστήρι της Πελεκητής (εκπληκτική θέα και από εκεί αλλά και ένα από τα καλύτερα διατηρημένα και αναπαλαιωμένα κρυφά σχολειά) και να φας πέστροφα μόλις πιασμένη από τα δύο πεστροφεία, το ένα προς τον Μπελοκομίτη και το δεύτερο προς το Καροπλαίσιο.

Ομορφες διαδρομές πολλές. Ακόμη και το καλοκαίρι ήθελε προσοχή για τις κοτρώνες προς το σπήλαιο του Γάκη.

Ωραίες διαδρομές και στο δρόμο που βγάζει στα Αγραφα.

Μην πας μόνος όμως αν βγείς εκτός της ασφάλτου.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό NIKOSXIOS » 28 Οκτ 2007, 21:39

Για σου Παντελή.
Θα είμαι μόνος!!! Σκέφτομαι να πάρω στην επιστροφή το δρόμο για Καρπενήσι για να περάσω και μια βραδιά από εκεί είναι δύσκολος ο δρόμος?
Να μην το επιχειρήσω?
Ποια είναι η γνώμη σου?
Η αλήθεια είναι ότι με έβαλες σε σκέψης αν και δεν θα ρισκάρω αν δεν είμαι
100% σίγουρος. :(
Τελευταία επεξεργασία από NIKOSXIOS και 29 Οκτ 2007, 08:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
NIKOSXIOS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 30 Μάιος 2006, 07:48
Τοποθεσία: XIOS

Δημοσίευσηαπό superspy » 28 Οκτ 2007, 21:57

Αν δεν μπείς στη λίμνη ;-) ;-) και είσαι γενικά λογικός δεν θα έχεις πρόβλημα...
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 28 Οκτ 2007, 22:18

Ο δρόμος από Νεράιδα προς Καρπενήσι (από Κλειστό-Φουρνά) είναι ο μόνος που ενώνει τις δύο περιοχές και είναι πολύ βατός. Ενα κομμάτι μόνο είναι χώμα στο οποίο άνετα το καλοκαίρι μας ακολούθησε ΙΧ φορτωμένο με 4 άτομα.

Μόνο πρόβλημα κάποιες πεσμένες πινακίδες πριν το χωριό Γιαννουσέικα που μας ανάγκασαν να κάνουμε έναν ολόκληρο κύκλο, να ξαναβρεθούμε στο χωριό, να ρωτήσουμε και μετά να φύγουμε κανονικά...

Αρα μην φοβάσαι τίποτε, δεν θα έχουν προλάβει να δημιουργηθούν προβλήματα, έχει και πινακίδες Καρπενήσι γενικά συνέχεια (εκτός των πεσμένων)

Ο δρόμος που βγάζει στ' Αγραφα είναι δύσκολος το χειμώνα (κλείνει από χιόνια στα ψηλά του), πρίν αρχίσουν οι κακοκαιρίες όμως και αυτός είναι πολύ βατός και πανέμορφη διαδρομή.
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό NIKOSXIOS » 28 Οκτ 2007, 22:22

superspy έγραψε:Αν δεν μπείς στη λίμνη ;-) ;-) και είσαι γενικά λογικός δεν θα έχεις πρόβλημα...

Είπαμε ότι έχουμε βάρκες αλλά οχι και έτσι :D
Άβαταρ μέλους
NIKOSXIOS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 30 Μάιος 2006, 07:48
Τοποθεσία: XIOS

Δημοσίευσηαπό pantg » 29 Οκτ 2007, 07:29

Νίκο καλημέρα,

η πρόταση για παρέα αφορά κυρίως τις διαδρομές εκτός δρόμου και ασφάλτου.

Καλού κακού όταν πηγαίνεις μόνος ενημέρωνε τα ξενοδοχεία/πανδοχεία/ενοικιαζόμενα δωμάτια του προορισμού σου για την κατά προσέγγιση ώρα που θα φτάσεις καθώς και για την διαδρομή που θα διαλέξεις για να φτάσεις μέχρι εκεί. Και ζήτα τους αν καθυστερήσεις υπέρ του δέοντος να ενημερώσουν τους δικούς σου για αυτό ή να ειδοποιήσουν το Αστυνομικό τμήμα της περιοχής. Ιδίως αν δεν πιάνει το κινητό ή δεν έχεις CB/UHF-VHF με παντόφλες/αρβύλες/μοκασίνια/γόβες στιλέτο.

Προσοχή στον καιρό γιατί εκεί πάνω οι συνθήκες μπορεί να αλλάξουν απότομα όταν αρχίζουν τα δύσκολα.

Δεν πιστεύω όμως ακόμη να υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα με χιόνια. Οι λάσπες είναι άλλη ιστορία (Γιώργο ωραίο το λασπόλουτρο. Ελπίζω μετά να έπλυνες πολύ καλά το αυτοκίνητο από κάτω και ιδίως στα εσωτερικά του σασσί και στα χειριστήρια του κεντρικού (για να μην "παστωθούν" στη λάσπη και μετά δεν κουνιούνται)

Χαιρετώ και καλή εβδομάδα σε όλους
pantg
 

Δημοσίευσηαπό NIKOSXIOS » 29 Οκτ 2007, 08:34

Μιας και ανοίξαμε συζήτηση για την λίμνη ρίξτε και καμιά πρόταση για διαδρομές off-road που να αξίζει να πάω. :)
Άβαταρ μέλους
NIKOSXIOS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 30 Μάιος 2006, 07:48
Τοποθεσία: XIOS

Δημοσίευσηαπό griou » 30 Οκτ 2007, 11:32

Αν πας απο Άγραφα να σταματήσεις όπωσδηποτε για φαγητό στον Νερόμυλο βγαίνοντας από το χωριό.
Καλό τσίπουρο και SUPER προβατίνα.
griou
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2003, 12:57
Τοποθεσία: Κυψέλη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 30 Οκτ 2007, 20:05

Το Σαβ/κο ήμουν Πρέσπες και μες τη βδομάδα Παγγαίο.

Στις μεν Πρέσπες, έχει τρομερές διαδρομές διαφόρων δυσκολιών αλλά γενικά βατές (μην ξεχνάμε άλλωστε ότι μλκιες στις Πρέσπες απαγορεύονται, είναι Εθνικός Δρυμός). Ερείπια χωριών, πολλές φυτευτές πέτρες, ανηφόρες-κατηφόρες, νεροφαγώματα, σπηλιές και πάει λέγοντας. Προσοχή όμως γιατί μετά είναι τα σύνορα...

Στο Παγγαίο, μετά το Κοκκινοχώρι (όπου οι εκπληκτικές εγκαταστάσεις του Κτήματος Βιβλία Χώρα, άριστο οινοποιείο) και πρίν τον Πλατανότοπο (Παλαιά Ε.Ο. Θεσ/νίκης-Καβάλας) υπάρχει ένας δρόμος που ανεβαίνει προς Παγγαίο, πρίν την πίστα του Club 4X4 Καβάλας. Δεν ξέρω που βγάζει, γιατί σε κάποιο σημείο γίνεται πολύ στενός, δίπλα σε ποταμάκι. Αλλά είναι μες τη φύση και φαίνεται εκπληκτική διαδρομή. Αν δε σπάσω το Freebie, θα έχω φωτογραφίες μες τον επόμενο μήνα.

:twisted:

(Α! Εδώ και 2 μέρες παίρνουν σπίτι, δε ξέρω γιατί δε παίρνουν στο κινητό, από την LR για να με ρωτήσουν για ποιότητα εξυπηρέτησης απ' ό,τι μου είπε ο πατέρας μου. Καλό ε; ).

:D :D :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :lol: :twisted: :twisted: :twisted:
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό niva13 » 03 Νοέμ 2007, 21:34

κοντα στην λιμνη υπαρχει και μια αλλη διαδρομη εαν πατε προς ανθηρο που σε βγαζει κατευθειαν στουρναραικα φοβερη διαδρομη 30 χιλιομετρων οπου ενωνει τρικαλα - καρδιτσα και απο εκει σε 20 λεπτα φτανεις χιονοδρομικο περτουλι και στις ταβερνες στην ελατη
Άβαταρ μέλους
niva13
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: 16 Μαρ 2005, 12:40
Τοποθεσία: zografou attiki

Επόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες