Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΜΗΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΦΥΓΕΙ??? ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΣΚΕΨΗ

4Χ4, Enduro, Trophy & Trial, Rally κ.α.

Δημοσίευσηαπό tazmania » 01 Οκτ 2004, 09:06

Σας παραθέτω άρθρο από τους 4Τ Οκτωβρίου τεύχος 409, της κυρίας Ελένης Ξενάκη:

Το «δούναι και λαβείν»

Ρίξαμε μια ματιά στα επίσημα, ανεπίσημα, τοπικά, δημοτικά, κτλ. Κτλ. Ημερολόγια «αγωνιστικών» εκδηλώσεων για τετρακίνητα αυτοκίνητα και δεν πιστεύαμε στα μάτια μας. Από την πρώτη ημέρα του Οκτώβρη μέχρι και τα μέσα Δεκεμβρίου, δεν υπάρχει ούτε ένα σαββατοκύριακό ανάπαυλας! Η μια λέσχη κάνει trial, η άλλη enduro, η Τρίτη τάδε challenge, ο ένας σύλλογος δείνα raid, ο άλλος οργανισμός «λασπόλουτρο» και … πάει λέγοντας. Λεφτά για διαζύγιο να ‘ χουν οι αγωνιζόμενοι και τα προλαβαίνουν όλα. Πριν από ένα χρόνο, αισιοδοξούσαμε για το αύριο του χώρου, που έδειχνε να ξαναζωντανεύει, με περίπου πενήντα φανατικούς να συμμετέχουν στο έπαθλο παιδιών, το οποίο αποτελείτε από έξι, επτά εκδηλώσεις ετησίως. Πριν από περίπου έξη μήνες, η αισιοδοξία μας μεγάλωσε, γιατί ακούσαμε πως οι κατά τόπους αρμόδιοι αποφάσισαν να μοιραστούν, κατά κάποιον τρόπο, την υπάρχουσα πίτα των εκδηλώσεων, ώστε το έπαθλο να μην πέφτει στην πλάτη ενός και μόνο οργανωτή. Αλλά, απ’ ότι φαίνεται, το χόμπι επάγγελμα δεν γίνεται, οπότε «δος ημίν σήμερον»… Αν και ο χώρος έχει ανάγκη από υγιείς προσπάθειες με γερές βάσεις και όχι από εφήμερες καταστάσεις, οι «αγωνιστικές» εκδηλώσεις φυτρώνουν καθημερινά σαν τα μανιτάρια. Σήμερα, ο καθένας σκέφτεται να κάνει μια εκδήλωση, χωρίς να μπαίνει στην διαδικασία να βάλει θεμέλια για το αύριο – του χώρου, όχι το δικό του. Πολύ περισσότερο, χωρίς να σκεφτεί το πώς οι πενήντα αγωνιζόμενοι θα καταφέρουν να … διακτινιστούν στις περίπου σαράντα εκδηλώσεις (με τον ρυθμό που πάμε τόσες θα γίνουν) του 2005. Τα πάρτι είναι ωραία. Όταν όμως, έχεις να πας σε ένα κάθε μέρα, ε, χάνουν την ομορφιά τους. Κάτι από την φούσκα του χρηματιστηρίου μας φέρνουν στο μυαλό αυτές οι εξελίξεις. Μια σκέψη κάνουμε, το μέλλον θα δείξει._ Ελένη Ξενάκη

Τελικά ίσως να μην είμαστε και τόσο παράλογοι... :?:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 01 Οκτ 2004, 09:26

tedos έγραψε:
giagoulas έγραψε:Αγαπητοί φίλοι,

Αν και δεν ασχολούμε με αγώνες (προς το παρόν) έχω να κάνω την εξής παρατήρηση.

.


Δημητρη τι εγινε βγαλαμε ειδηση??? :lol: :lol: :lol: :lol:



My lips are sealed :) :) :)
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Δημοσίευσηαπό superspy » 06 Οκτ 2004, 10:11

Μέρος Β.

Για τον περασμένο Μάιο ανακοινώθηκαν από την ΕΘΕΑ 48 ΕΠΙΣΗΜΟΙ αγώνες...
Μέσα σε αυτό το επίσημο πρόγραμμα υπήρχαν αγώνες από το Τυχερό Έβρου έως τα Χανιά και από τη Μυτιλήνη έως το Αγρίνιο. Το ΣΚ μάλιστα 1-2 Μαίου διοργανώνονταν 12 επίσημοι αγώνες και μέσα σε αυτούς υπήρχαν 5 αγώνες μοτοσικλέτας!

Α. Μέσα σε αυτούς τους επίσημους δεν ήταν κανένα Trail Ride ή Raid ή άλλο σχετικό.
Β. Έχω τη δυνατότητα να τρέξω απο αγώνες αυτοκινήτου ασφάλτινους, χωμάτινους έως μοτοσυκλέτας Enduro κλπ
Γ. Εμένα μου αρέσουν αυτοί οι αγώνες (Trail ride ή Raid ή αντοχής όπως θέλετε πέστε το)
Δ. Το 0300 διοργάνωσε ένα ανεπίσημο Trail Ride στις 2/5/2004 στην Πάρνηθα (μιά εβδομάδα μετά την Ρούμελη!)
Ε. Φυσικά και ήμουν εκεί και έλαβα μέρος με ευχαρίστηση
ΣΤ. Όλοι όσοι ήρθαν περάσανε καλά και καταλήξαμε γεμάτοι σκόνη, λάσπες κουβαλώντας εξαρτήματα που... περίσσεψαν από τα «οικόπεδα» που αγοράσαμε (Έχω δυο από εκείνη την ημέρα με.... καταπληκτική θέα σε μια διαδρομή μόλις 75 χιλιομέτρων)

Μήπως δεν έπρεπε να λάβω μέρος γιατί τον αγώνα τον έκανε το 0300 και όχι η ΧΥΖ λέσχη;
Μήπως δεν έπρεπε να λάβω μέρος γιατί ήταν "μικρός" αγώνας;
Μήπως δεν έπρεπε να λάβω μέρος γιατί "αυτοί δεν ξέρουν";
Μήπως δεν έπρεπε να γίνει επειδή υπήρχαν και άλλοι αγώνες εκείνη την ημέρα;
Όλοι οι συμμετέχοντες σε όλους τους αγώνες εκείνο το ΣΚ δεν έκαναν την επιλογή τους;
Βγήκε κανείς οργανωτής η συμμετέχων από το χώρο της μοτοσικλέτας να «γκρινιάξει» για θεατές, κόστος κλπ;
(Οι "γκρίνιες" που σίγουρα υπήρξαν ήταν .... για την τιμή της μπριζόλας στον... τερματισμό!)
Μήπως κάποιοι δεν θέλουν να γίνονται αγώνες που στοχεύουν σε ανθρώπους που με το ίδιο όχημα πηγαίνουν την Κυριακή σε αγώνα και τη Δευτέρα στη δουλειά τους;
Οι φίλοι που έλαβαν μέρος τότε δεν "αγωνίσθηκαν"; Δεν ίδρωσαν; Δεν κουράσθηκαν; Δεν... φουντάρισαν; Δεν ήρθαν πρώτοι και τελευταίοι; Δεν εγκατέληψαν;
Ξέρει κανείς πόσοι ακόμα "ανεπίσημοι" αγώνες έγιναν εκείνο το ΣΚ; (Μοτό & Αuto)
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό tedos » 06 Οκτ 2004, 11:51

superspy έγραψε:[
Μήπως δεν έπρεπε να λάβω μέρος γιατί τον αγώνα τον έκανε το 0300 και όχι η ΧΥΖ λέσχη;
Μήπως δεν έπρεπε να λάβω μέρος γιατί ήταν "μικρός" αγώνας;
Μήπως δεν έπρεπε να λάβω μέρος γιατί "αυτοί δεν ξέρουν";
Μήπως δεν έπρεπε να γίνει επειδή υπήρχαν και άλλοι αγώνες εκείνη την ημέρα;
)


Aλοιμονο αν ισχυαν τετοια κριτηρια.....ο καθενας οπως λες παρακατω διαλεγει που θελει να παει και που τον παιρνει οικονομικα και .....καλη επιτυχια :D :D :D

Μήπως κάποιοι δεν θέλουν να γίνονται αγώνες που στοχεύουν σε ανθρώπους που με το ίδιο όχημα πηγαίνουν την Κυριακή σε αγώνα και τη Δευτέρα στη δουλειά τους;


Αυτο φαινεται μαλλον δυσκολο για τα 4χ4......εκτος απο ορισμενους ισως αγωνες κοντα στο λεκανοπεδιο.

Νομιζω ομως οπως εχω πει και παραπανω οτι το μελλον θα δειξει προς τα που παμε....ας ευχηθουμε ολα να ειναι αψογα το 2005 :D :D :D
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό tedos » 09 Οκτ 2004, 07:26

Στις 7 Νοεμβρίου 2004 διοργανώνεται στην Καλαμάτα από την λέσχη μοτοσυκλετιστών καλαμάτας αγώνας Trail Ride στον οποίο θα συμμετέχουν 80 μηχανές και 80 αυτοκίνητα. Ο αγώνας ανήκει στο πρόγραμμα αγώνων της ΕΘΕΑ και είναι πανελλήνιας εμβέλειας. Ο αγώνας θα προβληθεί στα περιοδικά «0-300» και «4 ΤΡΟΧΟΙ» και στο Internet στο site www.endurο.gr


Τι είναι το Trail Ride – Raid;
Σύμφωνα με τον κανονισμό:

«Ό αγώνας τύπου Trail Ride – Raid, είναι μια αγωνιστική εκδήλωση που διοργανώνεται μέσα στα όρια της Ελλάδας, με την σύμφωνη γνώμη της ΕΘΕΑ.
Μπορεί να έχει μήκος ανά ημέρα από 90χλμ μέχρι και 500χλμ και συνολικό μήκος έως 1200 χλμ. Η διάρκειά του δεν πρέπει να ξεπερνά τις 3 ημέρες.
Το μέγιστο επιτρεπτό ποσοστό διαδρομής που διεξάγεται σε άσφαλτο, είναι 25% των συνολικών χιλιομέτρων της διαδρομής. Το υπόλοιπο ποσοστό πρέπει να διεξάγεται σε χωματόδρομους κακής βατότητας ή εντελώς εκτός δρόμου.
Ο αγώνας τύπου «Trail ride – raid» δεν είναι αγώνας Enduro ή Trial και ούτε μπορεί να τους αντικαταστήσει. Είναι αγώνας αντοχής και προσανατολισμού.»
Με απλά λόγια, είναι ένας χωμάτινος αγώνας, για 4Χ4 και μοτοσικλέτες, με απαιτήσεις αντοχής και προσανατολισμού. Για λόγους ασφαλείας οι διαδρομές πρέπει να είναι τέτοιες ώστε να μην υπάρχει δυνατότητα για υψηλές μέσες ωριαίες ταχύτητες.

Με τι θα έρθω;
Σύμφωνα με τον κανονισμό:
ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΕΣ: Οι αγώνες τύπου «Trail Ride - Raid» δέχονται συμμετοχές μοτοσικλετών που διαθέτουν επίσημη άδεια κυκλοφορίας. Αυτές οι μοτοσικλέτες πρέπει να πληρούν τους κανονισμούς ασφάλειας που προβλέπει η Διεθνής Σύμβαση Οδικής Κυκλοφορίας, όπως επίσης και τους κανονισμούς ασφαλείας του παρόντος Κανονισμού.
Οι μοτοσικλέτες υποδιαιρούνται στις πιο κάτω ομάδες:
• Ομάδα Enduro.
• Ομάδα On-Off.
• Ομάδα Μεγάλα On-Off»

ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ: Οι αγώνες τύπου «Trail Ride - Raid» δέχονται συμμετοχές αυτοκινήτων που διαθέτουν κίνηση στους τέσσερις τροχούς, μόνιμη ή κατ’ επιλογή και επίσημη άδεια κυκλοφορίας. Αυτά τα αυτοκίνητα πρέπει να πληρούν τους κανονισμούς ασφάλειας που προβλέπει η Διεθνής Σύμβαση Οδικής Κυκλοφορίας, και του ειδικού Κανονισμού.

Τα αυτοκίνητα υποδιαιρούνται στις πιο κάτω ομάδες:
• -Ομάδα 4Χ4 – Raid: Αυτοκίνητα παντός εδάφους (Cross – Country), με κίνηση στους τέσσερις τροχούς και βοηθητικό κιβώτιο ταχυτήτων, βελτιωμένα σύμφωνα με Τ1,Τ2,Τ3
• Ομάδα 4Χ4: Αυτοκίνητα παντός εδάφους (Cross – Country), σειράς παραγωγής, με κίνηση στους τέσσερις τροχούς και βοηθητικό κιβώτιο ταχυτήτων.
• Ομάδα SUV: Αυτοκίνητα παντός εδάφους (Cross-country) σειράς παραγωγής με δυνατότητα κίνησης στους τέσσερις τροχούς, χωρίς βοηθητικό κιβώτιο ταχυτήτων. Σε αυτή την κατηγορία κατατάσσονται και όλες οι εκδόσεις του SUBARU FORESTER

Δρομοβιβλίο:
Σύμφωνα με τον κανονισμό: «Κάθε πλήρωμα θα εφοδιαστεί με ένα δρομοβιβλίο όπου θα περιγράφεται λεπτομερώς η διαδρομή που πρέπει να ακολουθήσει και η οποία είναι υποχρεωτική επί ποινή αποκλεισμού.» Η διαδρομή παραμένει μυστική μέχρι την ώρα της εκκίνησης, οπότε και οι συμμετέχοντες θα παραλάβουν το δρομοβιβλίο με τις αναλυτικές οδηγίες της κατεύθυνσης που πρέπει να ακολουθήσουν.

Θα πληρώσω συμμετοχή;
Ναι 40 € (Μέσα σε αυτά συμπεριλαμβάνονται η ημερήσια αγωνιστική άδεια & ασφάλιση του αγώνα)


Eπανερχομαι στο θεμα με αφορμη την παραπανω ανακοινωση.....

1. Ιδιες ημερομηνιες με Ροδοπη :shock: :shock: :shock:

2. Κοστος (μονοημερο υποθετω) 40ε (ολα μεσα) :shock: :shock: :shock:

3.Συμμετοχες 80 μοτο και 80 4χ4 (που βρεθηκαν η ειναι αυτο το οριο?) :shock: :shock: :shock:

Νομιζω οτι εχουμε πολλα να πουμε.......
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό vagelis » 09 Οκτ 2004, 08:05

Προσωπικα δεν νομιζω οτι ειναι κακο που γινονται οι δυο αυτοι αγωνες την ιδια μερα,κρινοντας απο εμενα που δεν μπορω να φυγω απο την δουλεια μου για τεσσερις μερες,και νομιζω οτι ειναι πολλοι στην θεση μου,γιατι να μην υπαρχει και εναλακτικη λυση?
Το κοστος ειναι η συμετοχη και οι βενζινες σου μια και μπορεις να το κανεις αυθημερον και ειναι ευκολο για τους κοντινους λατρεις του 4χ4 (Τριπολη Σπαρτη Ναυπλιο κλπ) να συμετασχουν σε εναν αγωνα με πολυ λιγα εξοδα.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό tedos » 09 Οκτ 2004, 11:11

vagelis έγραψε:Προσωπικα δεν νομιζω οτι ειναι κακο που γινονται οι δυο αυτοι αγωνες την ιδια μερα,κρινοντας απο εμενα που δεν μπορω να φυγω απο την δουλεια μου για τεσσερις μερες,και νομιζω οτι ειναι πολλοι στην θεση μου,γιατι να μην υπαρχει και εναλακτικη λυση?
Το κοστος ειναι η συμετοχη και οι βενζινες σου μια και μπορεις να το κανεις αυθημερον και ειναι ευκολο για τους κοντινους λατρεις του 4χ4 (Τριπολη Σπαρτη Ναυπλιο κλπ) να συμετασχουν σε εναν αγωνα με πολυ λιγα εξοδα.


Βαγγελη μου καθολου κακο δεν ειναι......μου δινεται ομως η ευκαιρια να εξηγησω ορισμενα πραγματα που ειχα απο την αρχη στο μυαλο μου οταν ανοιγα την ενοτητα αυτη.....

1. Επιλογη ημερομηνιας???? Γιατι αφου ειναι γνωστη η Ροδοπη εδω και μηνες.... Ετσι πιθανον να κοπουν συμμετοχες απο λεκανοπεδιο που θα ετρεχαν Ροδοπη :? :? :? :?

2. 40ε συμμετοχη μεσα στα οποια ειναι και τα 16 της αδειας.....γιατι τετοια διαφορα??? :? :? Εγω προσωπικα πιστευω οτι στα 100ε η Ροδοπη ειναι στη σωστη τιμη αλλα με τα 40ε για το μονοημερο ισως σε καποιους νεοφερμενους να φανει πανακριβη.....γιατι να δημιουργουνται εντυπωσεις???

3. Ε ναι θα ηθελα να τρεξω και σε Raid Πελλοπονησου.....τωρα δεν μπορω και πολυ φοβουμαι οτι τα ιδια θα δουμε και το 2005......Ασχετο αν ορισμενοι στα φανερα βαρανε τον πιανιστα και στα κρυφα....... :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό vagelis » 09 Οκτ 2004, 12:14

Δεν νομιζω να γινεται ζημια στο Ροδοπης,οι συμμετοχες δεν αντιπροσωπευουν ουτε το ο,1% των τετρακινητων,Αττικη και Πελοπονησος ειναι πανω απο το 50% των Ελληνων οσο για την συμμετοχη σου πιστευω οτι καποια αλλη φορα ,που θα ειναι συντομα ,ετσι που εχουν παρει φορα οι λεσχες και διωργανωνουν αγωνες.
Το κοστος δεν νομιζω οτι εχει διαφορα απο της Ροδοπης αν συγκρινουμε τους δυο αγωνες,τωρα αν καποιοι κακοπροαιρετοι θελουν να πουν κατι,αυτοι να εισαι σιγουρος,οτι θα το πουν και τζαμπα να ειναι.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό pavlox » 09 Οκτ 2004, 17:40

Δειλά ...δειλά να πω και γω τήν γνώμη μου.....

Σκεφτόμαστε μαζι με ένα φίλο (xontros)να τρέξουμε παρέα για τήν πλάκα μας σε ένα RAID....η Ροδόπη φαντάζει...σαν DAKAR.. στα δικά μου μάτια...600 km...κλπ...(Θα είναι η 1η φορά για μένα..)
Σύν το ότι πρέπει να αφήσω το μαγαζι μια μερα πρίν και μια μέρα μετα τόν αγώνα (4ημερο).....οπότε.... είναι καλή εναλακτική...και πιο κοντα και πιο φτηνά το Trail Ride της Καλαμάτας....για μερικούς "αρχάριους" σάν εμένα που απλα θέλουν να διασκεδάσουν με αυτο τον τρόπο...
Τώρα όσον αφορα τίς ημερομηνίες....μακάρι να ειχε 6 Σ/Κ ο μήνας....
Των φρονίμων τα παιδιά, πριν πεινάσουν δεν πεινoύσαν!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pavlox
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 23 Δεκ 2002, 11:28
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό tedos » 09 Οκτ 2004, 20:49

pavlox έγραψε:Δειλά ...δειλά να πω και γω τήν γνώμη μου.....

Σκεφτόμαστε μαζι με ένα φίλο (xontros)να τρέξουμε παρέα για τήν πλάκα μας σε ένα RAID....η Ροδόπη φαντάζει...σαν DAKAR.. στα δικά μου μάτια...600 km...κλπ...(Θα είναι η 1η φορά για μένα..)
Σύν το ότι πρέπει να αφήσω το μαγαζι μια μερα πρίν και μια μέρα μετα τόν αγώνα (4ημερο).....οπότε.... είναι καλή εναλακτική...και πιο κοντα και πιο φτηνά το Trail Ride της Καλαμάτας....για μερικούς "αρχάριους" σάν εμένα που απλα θέλουν να διασκεδάσουν με αυτο τον τρόπο...
Τώρα όσον αφορα τίς ημερομηνίες....μακάρι να ειχε 6 Σ/Κ ο μήνας....


Τετοια να ακουω να χαιρομαι :D :D :D Δυστυχως οπως ξερετε το Stratego θα ειναι Ροδοπη οποτε δεν θα μπορεσουμε να το κανουμε μαζι.
Ομως οτι χρειαστειτε ξερετε τα τηλεφωνα :D :D :D
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό tazmania » 09 Οκτ 2004, 23:53

tedos έγραψε:...2. 40ε συμμετοχη μεσα στα οποια ειναι και τα 16 της αδειας.....γιατι τετοια διαφορα??? :? :? Εγω προσωπικα πιστευω οτι στα 100ε η Ροδοπη ειναι στη σωστη τιμη αλλα με τα 40ε για το μονοημερο ισως σε καποιους νεοφερμενους να φανει πανακριβη.....γιατι να δημιουργουνται εντυπωσεις???...


Θοδωρή, στα 40€ εκτός από την αγωνιστική άδεια είναι και τα λεφτά της ασφάλειας που πάνε στην ΕΛΠΑ και είναι περίπου 25€. Άρα τα 40€ είναι ακριβώς όσα θα δώσουν στην ΕΛΠΑ, για να μην πω ότι θα βάλουν και από την τσέπη τους. Βέβαια, αυτό ισχύει για τα αυτοκίνητα, για τις μηχανές δεν ξέρω τα ποσά.
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tedos » 10 Οκτ 2004, 07:02

Προφανως ειναι μια πρωτη προσπαθεια τετοιας εκδηλωσης εκει. Μακαρι να εχουν κοσμο και να παει καλα :D :D :D :D
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό pavlox » 10 Οκτ 2004, 14:54

tedos έγραψε:
pavlox έγραψε:Δειλά ...δειλά να πω και γω τήν γνώμη μου.....

Σκεφτόμαστε μαζι με ένα φίλο (xontros)να τρέξουμε παρέα για τήν πλάκα μας σε ένα RAID....η Ροδόπη φαντάζει...σαν DAKAR.. στα δικά μου μάτια...600 km...κλπ...(Θα είναι η 1η φορά για μένα..)
Σύν το ότι πρέπει να αφήσω το μαγαζι μια μερα πρίν και μια μέρα μετα τόν αγώνα (4ημερο).....οπότε.... είναι καλή εναλακτική...και πιο κοντα και πιο φτηνά το Trail Ride της Καλαμάτας....για μερικούς "αρχάριους" σάν εμένα που απλα θέλουν να διασκεδάσουν με αυτο τον τρόπο...
Τώρα όσον αφορα τίς ημερομηνίες....μακάρι να ειχε 6 Σ/Κ ο μήνας....


Τετοια να ακουω να χαιρομαι :D :D :D Δυστυχως οπως ξερετε το Stratego θα ειναι Ροδοπη οποτε δεν θα μπορεσουμε να το κανουμε μαζι.
Ομως οτι χρειαστειτε ξερετε τα τηλεφωνα :D :D :D




:wink: :wink: :wink: :wink:
Θα τα πούμε πιό σύντομα......
Των φρονίμων τα παιδιά, πριν πεινάσουν δεν πεινoύσαν!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pavlox
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 23 Δεκ 2002, 11:28
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 11 Οκτ 2004, 08:34

Μάλλον θα είμαι κι εγώ Καλαμάτα :D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό superspy » 11 Οκτ 2004, 09:18

tedos έγραψε:
Νομιζω οτι εχουμε πολλα να πουμε.......


Ναι!
Επιτέλους γίνεται και κάτι από άλλους… (Έλιωσα αυτή τη χρονιά!)

Έχω επικοινωνήσει ήδη με τα παιδιά στην Καλαμάτα και έχουμε κανονίσει για να έρθουν και να πάρουν την εφαρμογή για την ψηφιοποίηση του Road Βοοκ ώστε η μορφή να είναι ενιαία, όπως απαιτείται από τους κανονισμούς.

Μέλη της λέσχης Καλαμάτας, είχαν τρέξει και στο Ξυλόκαστρο και είχαν ενθουσιαστεί με την ιδέα (σε αντιθέση με άλλους που βάλουν με κάθε μέσο και τρόπο εναντίον αυτών των αγώνων, γιατί άραγε;) και έτσι έκατσαν και σχεδίασαν μια διαδρομή 130 χιλιομέτρων στον τόπο τους και να αποκτήσουν εμπειρία σε αυτούς τους αγώνες με σκοπό να "παίξουν" και του χρόνου!

Με χαροποίησε ιδιαίτερα το ότι «τα πράγματα» αρχίζουν και προχωράνε. Σίγουρα θα ήθελα να τρέξω και εγώ αν γινόταν κάποια άλλη ημερομηνία και πιστεύω ότι θα ερχόντουσαν και πολλοί άλλοι μαζί.
ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ δεν έχει το δικαίωμα να λέει (όπως άλλοι κάνανε σε εμένα) «φύγε από το ημερολόγιο» και σίγουρα δεν θα το κάνω εγώ!
Θα στηρίξω ΚΑΘΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ σε αυτό το χώρο και ιδιαίτερα ανθρώπους που «βλέπουν» μπροστά και όχι πίσω!

Επίσης όπως διαπιστώνετε δεν θα λείπουν και οι μικροί αγώνες από το ημερολόγιο ώστε όλοι να δοκιμάσουν!

Σας υπενθυμίζω ότι οι αγώνες Trail Ride – Raid είναι ίσως οι μοναδικοί που είναι «πραγματικοί» αγώνες και παρόλαυτα οι συμμετέχοντες μπορούν να λάβουν μέρος με το κανονικό τους 4Χ4 ή ΜOTO.

Tedos, το επίπεδο των αναβατών είναι τέτοιο, που μπορεί και υπάρχει συνεννόηση: Η αγάπη μας είναι ίδια: Το χώμα!

Η Καλαμάτα από τη Δράμα απέχει 830 χιλιόμετρα και από την Αθήνα 250 χιλιόμετρα. Δεν είναι κακό που γίνεται αγώνας εκεί ώστε και οι τοπικοί να γνωρίσουν αυτό το παιχνίδι!

Αν είναι έτσι τι να πω για το κυνήγι θησαυρού του Περιστερίου, που όπως – όπως, «μετακινήθηκε» ξαφνικά απάνω στην ημερομηνία της Ροδόπης; Τίποτα!
Ο καθένας, όπως είπα και προηγουμένως, μπορεί να κάνει ότι θέλει και οι συμμετέχοντες επιλέγουν!
Θα προτιμούσατε να ζούμε σε καθεστώς φεουδαρχών;
Τελευταία επεξεργασία από superspy και 11 Οκτ 2004, 09:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αγώνες αυτοκινήτων

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες