Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Π.Π.Enduro AMOTOE - Attika Enduro Cup

Enduro, Scramble, Supermoto, Trial κ.α.

Δημοσίευσηαπό maria1970 » 08 Νοέμ 2007, 23:56

:D
Τελευταία επεξεργασία από maria1970 και 08 Νοέμ 2007, 23:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
maria1970
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 02 Ιουν 2007, 23:11

Δημοσίευσηαπό maria1970 » 08 Νοέμ 2007, 23:57

emerald έγραψε:
maria1970 έγραψε:+10000
Για αυτό η Μαρία πήγε και αγόρασε μπουκαλάκια για τους αναβάτες της ΛΕΜΟΤ και τους πότισε.
Κρίμα που δεν μπορούσα να κουβαλήσω και για τους υπολοίπους...
Οσο για την αλλάγη χρόνων...
Συγχαρητήρια στον Σταθούλια που περίμενε να ξεκινήσει το άττικα για να δώσει χρόνους και στο τέλος έδωσε τους ιδιους χρόνους με τον αγώνα του πρωταθλήματος...
Βασίλη,ωραίους αγώνες τον μάθατε να κάνει....


μπραβο βρε μαρακι που εισαι και ΛΕΜΟΤομανα πως φροντιζεις τα ερμα τα παιδια σου!
γιατι ομως τετοια επιλογη τα υπολοιπα παιδια ειναι ενος κατωτερου θεου?
τελος παντων εσυ ξερεις...
οσο για τον Βασιλη δεν εχεις κανει μπροστα του ουτε ενα μοριο απο τον ισκιο του και καλο θα ειναι να μη κανεις μονο κριτικη εσυ που θα ξεκιναγες αγωνα εντουρο απο το συνταγμα(α ρε Στεργιοπουλε που εμπλεξες).

ο Βασιλης αν θελεις να ξερεις πρωτοστατησε καποτε σε ενα σωρο γατουληδες που αν δε ξερεις τι ειναι καλο θα ειναι να ρωτησεις.
το πραγμα εγινε αρκετα μεγαλυτερο(το πηγε εκει ο ιδιος)αλλα καπου στη μεση εχασε την ουσια του αγωνα προς οφελος της καλης παρουσιασης που δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο μεγαλους αγωνες!
συν οτι οι αγωνες του με το καιρο σκληραιναν αρκετα αποκαρδιωνοντας αναβατες απλους και οχι τοσο εμπειρους.

καλο λοιπον θα ειναι να παρουσιασεις πρωτα εργα δικα σου που να αξιζουν και οχι να ασκεις σκληρη κριτικη σε ανθρωπους που εχουν προσφερει πολλα σε συγκεκριμενο χωρο.

καλο σου βραδυ με ονειρα μαρακι και προσοχη οχι αλλες απιστιες!!!!


:poked: :poked: :poked:


Ακριβώς για όλα αυτά που περιγράφεις και πολλά περισσότερα,συν το ότι ήρθε σε έναν χώρο που φημίζεται για τους αγώνες enduro,με ικανούς στην πλειοψηφία τους οργανωτές. Κατά συνέπεια περίμενα πολύ περισσότερα πράγματα απο αυτά που έκανε την Κυριακή στο Σοφικό...

Έχεις το δίκιο σου Βασιλάκη μου,αλλά καλό είναι να βελτιωνόμαστε και να μην γυρίζουμε 100 χρόνια πίσω απο την αρκούδα...
Ούτε την γνώση σου έχω,ούτε την εμπειρία σου.Είμαι χτεσινή. Εχω όμως ματάκια και βλέπω. Και ο αγώνας στο Σοφικό δεν ήταν καλός απο πολλές πλευρές.

Υ.Γ 1Πως περιμένεις να σου είμαι πιστή? Ένα συνολάκι μου έταξες και δεν μου το έφερες ποτέ. :D
Υ.Γ2 Αν έρθεις στα Μέγαρα θα τα πούμε από κοντά.Θα χαρώ πολύ να σε δω.
Άβαταρ μέλους
maria1970
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 02 Ιουν 2007, 23:11

Δημοσίευσηαπό maria1970 » 09 Νοέμ 2007, 00:08

mavrofidi έγραψε:δηλαδη Μαρια, παμε Π.Ο.Μ.?
εγω παντως το αποφασισα: παω ΗΛΙΟ:sunny:
εχει προεδρο ωραιο τυπο. ασχολειται και με υποχθονια ειδη σαν εμενα.
το μονο κακο του ειναι οτι εμφανιζεται μονο με ηλιοφανεια και τωρα με τις κακοκαιριες χαθηκε.
αντε να ξαναγραψει παλι......

ΥΓ Μαρια, αν δεν ξερεις που ειναι τα γραφεια του, να σου στειλω διευθυνση και τηλεφωνο.


Κάτσε Θόδωρε γιατί εδώ τίθεται θέμα...
Ο ΗΛΙΟΣ μου έκανε σκηνή ζηλοτυπίας που σου μιλάω...
Είσαι κακή συναναστροφή!!! :D :D :D

Υ.Γ Βασίλη πλάκα κάνουμε μην στραβώσεις πάλι και γράφεις τα τρελά σου :razz:
Άβαταρ μέλους
maria1970
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 02 Ιουν 2007, 23:11

Δημοσίευσηαπό mavrofidi » 09 Νοέμ 2007, 10:06

maria1970 έγραψε:Κάτσε Θόδωρε γιατί εδώ τίθεται θέμα...
Ο ΗΛΙΟΣ μου έκανε σκηνή ζηλοτυπίας που σου μιλάω...
Είσαι κακή συναναστροφή!!! :D :D :D

Μαρια, κοψε τις κακες παρεες....
μπορει να κερδισεις και καμμια τουαλετα, αν αλλαξεις λιγο.
σκεψου το.
παντως τον φιδογνωστη δεν τον βλεπω να ξαναγραφει.
μαλλον τον μαζεψε η ΕΣΑ του χωρου......
:clubbed:
Άβαταρ μέλους
mavrofidi
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 11:04
Τοποθεσία: οπου υπαρχει λασπη...

Δημοσίευσηαπό emerald » 09 Νοέμ 2007, 11:01

mavrofidi έγραψε:
maria1970 έγραψε:Κάτσε Θόδωρε γιατί εδώ τίθεται θέμα...
Ο ΗΛΙΟΣ μου έκανε σκηνή ζηλοτυπίας που σου μιλάω...
Είσαι κακή συναναστροφή!!! :D :D :D

Μαρια, κοψε τις κακες παρεες....
μπορει να κερδισεις και καμμια τουαλετα, αν αλλαξεις λιγο.
σκεψου το.
παντως τον φιδογνωστη δεν τον βλεπω να ξαναγραφει.
μαλλον τον μαζεψε η ΕΣΑ του χωρου......
:clubbed:


πως σου αρεσει να σου δειχνουν ενδιαφερον βρε μαυρο νεροφιδο(συνηθως ειναι μαυρα)ωστε εχεις αρχισει και γραφεις π@π@ριες.
δεν ειπα ποτε οτι θα σταματησω να γραφω εδω.
τωρα ποια ΕΣΑ εννοεις εσυ ξερεις....

μαρια επισης για να απαντησω στην πιο πανω ερωτηση σου δε θα σε δω στα μεγαρα και θα μου λειψεις πολυ βρε!
ειμαι και ζηλιαρης οπως ειπες.

και τελος ρε μαυροφιδε ξερεις αρκετα τη μαρια που της λες να ξεκοψει απο μενα?
μονο κερδισμενη μπορει να βγει και το ξερει και η ιδια να στο πει!
το οτι εφυγε απο διπλα μου για πανω απο 1 χρονο θεωρω οτι τη ψιλοκαιει.

αντε δεν ανοιγουμε κανενα αλλο θεμα για τα παραλειπομενα?

:flames: :flames: :flames:
κουκουρικου ξυπνηστε!!!
Άβαταρ μέλους
emerald
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 17 Ιαν 2007, 18:58
Τοποθεσία: γλυφαδα

Δημοσίευσηαπό Berg » 09 Νοέμ 2007, 11:11

Προς mavrofidi.

Διαπιστώνω Θόδωρε από τα παραπάνω που έχεις γράψει ότι, (αν δεν κάνω λάθος), θεωρείς ότι οι αγωνιζόμενοι είναι αθλητές και πρέπει να ανεβάσουμε το επίπεδο τους κλπ κλπ. Δεκτή άποψη.

Νομίζω πάντως ότι η πραγματικότητα είναι άλλη. Η πλειοψηφία τρέχει στους αγώνες για να κάνει το κέφι της και να περάσει καλά. Δεν την ενδιαφέρει ούτε η ΕΛΠΑ ούτε η ΑΜΟΤΟΕ, απλά θέλει κάποιον διοργανωτή σωστό και αγώνες στα μέτρα τους. Με δυσκολίες αλλά όχι σιχτίριασμα.

Δεν υπάρχουν αθλητές, ίσως μόνο πολύ λίγοι. Πιθανόν κρίμα. Πιστεύω ότι ούτε θα υπάρξουν στο μέλλον. Οι περισσότεροι περνάνε την φάση των αγώνων για 3-4 χρόνια και μετά ασχολούνται με κάτι άλλο, για διάφορους λόγους.

Αν ψάξεις μόνος σου τα ονόματα στις συμμετοχές τα τελευταία 10 χρόνια θα δεις ότι αυτό ισχύει.

Τέλος πάντων ο χρόνος θα δείξει. Το 2007 και πιστεύω και το 2008 είναι μεταβατικές περίοδοι. Προς το καλύτερο ή το χειρότερο θα δείξει.

Αυτά από γραπτά. Τώρα που ο καιρός έχει φτιάξει καλές βόλτες και καλούς αγώνες σε διοργανωτές και αναβάτες.
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό mavrofidi » 09 Νοέμ 2007, 11:47

emerald έγραψε:......ωστε εχεις αρχισει και γραφεις π@π@ριες.....


μαλλον με κατηγορεις αδικα.
για να σου αποδειξω το αντιθετο, ας αρχισουμε ενα κουιζ.
η παρακατω εικονα σου θυμιζει τιποτε?
Άβαταρ μέλους
mavrofidi
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 11:04
Τοποθεσία: οπου υπαρχει λασπη...

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 09 Νοέμ 2007, 14:01

Eίστε off-topic κύριοι και κυρίες.
Το θέμα είναι άλλο.
Οι αγώνες εντούρο παρεπιμπτόντως πρέπει να γίνουν πιο δύσκολοι.
Πάνε οι ελληνες στο εξωτερικό και βλέπουν extreme enduro που μόνο 5 θα τερματίζαν από τους 80 στην Ελλάδα. Το πρόβλημα δεν ήταν η δυσκολία των απλών διαδρομών στο συγκεκριμένο αγώνα.
Αντιθέτως στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια που τρέχω εχω δεί αρκετούς αγώνες με εύκολες απλές και σφιχτούς χρόνους πράγμα πολύ επικίνδυνο για την ασφάλεια των αναβατών.
Εικόνα
Δίχρονο μέλος :dancing:
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Δημοσίευσηαπό mavrofidi » 09 Νοέμ 2007, 15:41

συμφωνω απολυτα για την μορφη που πρεπει να εχουν οι αγωνες στην Ελλαδα και αν διαβασεις προηγουμενα post θα δεις οτι το υποστηριζω.
αλλο τοσο με το παραπανω ομως, ειναι ενδιαφερον να μαθουμε και ποιοι ειναι οι μελλοντικοι οργανωτες αγωνων.
και αφου καποιοι απο αυτους "κανουν το παγωνι" στα αντιστοιχα topic και λενε οτι γραφουμε "π@π@ριες", ας μας απαντησουν μια και τους βρηκαμε....
δεν εχεις περιεργεια να μαθεις τι παιζεται πισω απο την πλατη σου?
εκτος αν ξερεις τι γινεται....
Άβαταρ μέλους
mavrofidi
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 11:04
Τοποθεσία: οπου υπαρχει λασπη...

Δημοσίευσηαπό mavrofidi » 09 Νοέμ 2007, 16:10

προς Berg

οι αγωνες εντουρο, εξ ορισμου, ειναι αγωνες που φερνουν τον αγωνιζομενο (αθλητη ή οχι) στα ορια του.
πρωτος αθλος ειναι ο τερματισμος και ακολουθουν τα επαθλα των πρωτων θεσεων.
γι' αυτο ειναι και οι μονοι αγωνες μοτοσυκλεττας (σε παγκοσμιο επιπεδο τουλαχιστον) που ολοι οι τερματισαντες παιρνουν μεταλλιο.
αν με την δικη σου λογικη, τερματιζουν ολοι, δεν ειναι αδικο να βραβευονται?
οποιος δεν μπορει να ακολουθησει την εξελιξη των υπολοιπων συμμετεχοντων (στη βελτιωση της φυσικης καταστασης και της οδηγικης ικανοτητας) δεν ειναι κριμα να τους καταδικαζει σε στασιμοτητα?
γιατι θα πρεπει να γινονται αγωνες ευκολοι και να τερματιζω εγω, ο παρ' ολιγον 50αρης και υπερβαρος? (το παραδειγμα αφορα τον εαυτο μου, προς αρση παρεξηγησεων...)
γιατι δεν πρεπει το νεο αιμα, αλλα και οι ικανοτεροι να εξελισονται?
προσωπικη μου αποψη ειναι οτι η μορφη των αγωνων ειναι αδιαπραγματευτη. το δυσκολοτερο δυνατον....
δεν μπορει να τους φερνω στα μετρα μου, εγω ο αχρηστος, για να καλυψω την ματαιοδοξια μου.
τελος, αν επιμενω να συμμετεχω, σημασια εχει η συμμετοχη και το οτι την επομενη φορα θα φτασω μακρυτερα απο την προηγουμενη.
Άβαταρ μέλους
mavrofidi
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 11:04
Τοποθεσία: οπου υπαρχει λασπη...

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 09 Νοέμ 2007, 16:39

Αγαπητέ Θοδωρή πίσω από τη πλάτη μου και όλων μας παίζονται πολλά που επηρεάζουν τη ζωή μας σε πολύ σημαντικότερα πράγματα από τα χόμπυ μας.
Το εντούρο για εμένα είναι ένα παιχνίδι οπως μαζί με άλλα απλά γεμίζει τον ελεύθερο χρόνο μου. Οταν το βαρεθώ θα συνεχίσω με τα άλλα παιχνίδια που δεν τα επηρεάζει η ηλικία.
Αν πιστεύω πως θα περάσω καλά πάω στον αγώνα. Αν πάλι πάω και δεν περάσω καλά φροντίζω να μην το επαναλάβω.
Υστερα λοιπόν απο δοκιμή φέτος κατέληξα στο οτι όταν κάνει αγώνα ο Doc θα πάω γιατι περνώ καλά. Αν κάνει άλλος απλά θα προτιμήσω να πάρω το σκαφάκι μου και να πάω για ψάρεμα. Δεν γνωρίζω κανένα διοργανωτή προσωπικά και ούτε με ενδιαφέρει να γνωρίσω μιας και ο χρόνος μου είναι ήδη πιεσμένος για νέες γνωριμίες. Δίνω τα λεφτάκια μου για να κάνω το χόμπυ μου. Δεν είναι επίσης ανάγκη να πάω σε κάποιον αγώνα για να κάνω το εντούρο μου. Περνάω καλά και όταν φορτώνουμε τα μηχανάκα με τους φίλους μας και πάμε 2μερο ή πολυήμερο εκδρομικό στα βουνά της χώρας μας. Πίνουμε και τα τσιπουράκια μας και γυρνάμε κουρασμένοι σωματικά και ξεκούραστοι νοητικά στις καθημερινές μας υποχρεώσεις.
Το μεγαλύτερο ποσοστό των συμμετεχόντων λοιπόν είναι όπως και εγώ χομπίστες και πελάτες τους αγώνες. Αυτό από μόνο του δεν αφήνει το επίπεδο των αγώνων να γίνει επαγγελματικό αφού η δύναμη αποτελείται από χομπίστες. Αυτό από μόνο του μπορεί να εξηγήσει τι γίνεται τώρα και τι θα γίνεται στο εγγυής μέλλλον. Σημασία έχει να περνάμε καλά και να κάνουμε το κέφι μας γιατί η ζωή είναι μικρή και όμορφη. ;)
Εικόνα
Δίχρονο μέλος :dancing:
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 09 Νοέμ 2007, 16:44

Πώς ακόμα το endurο.gr και το motorsite.gr δεν έχουν κάνει καμμιά αναφορά στον αγώνα??
Εικόνα
Δίχρονο μέλος :dancing:
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Δημοσίευσηαπό dirtbird » 09 Νοέμ 2007, 20:23

ktmakis έγραψε:Πώς ακόμα το endurο.gr και το motorsite.gr δεν έχουν κάνει καμμιά αναφορά στον αγώνα??


....όντως.
Πάντως στο site του ΑΤΤΙΚΑ CUP υπάρχει αναφορά.
Clutchless member
Άβαταρ μέλους
dirtbird
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2006, 14:40

Δημοσίευσηαπό Stelios_Christodoulou » 10 Νοέμ 2007, 01:02

Να ‘μαι και εγώ!
Βλέπετε έλλειπα στα εξωτερικά για δουλειά. Και δεν ήμουν στο Σοφικό για να έχω άμεση άποψη περί του αγώνα. Ο οποίος κατ’ εμέ, ειδικά αυτός του Αττικα, είχε εξ ορισμού πρόβλημα, και είναι απορίας άξιο που οι διοργανωτές, έμπειροι σύμφωνα με όλους σας, δεν το καταλάβαν και τον όρισαν έτσι. Βασικός κανόνας διοργάνωσης είναι ή ισοτιμία και η δικαιοσύνη (όχι ότι δεν το ξέρουμε όλοι αλλά αναφέρονται και στα πρώτα άρθρα του Αγωνιστικού Κώδικά της FIM, υπάρχει στην ιστοσελίδα της). Αυτό είχε χαθεί από την στιγμή που δύο αγωνιζόμενοι του Αττικα έκαναν διαφορετικές απλές διαδρομές. Αλλά και αυτοί του πρωταθλήματος, θα μπορούσαν να εμπλακούν με αναβάτες του Αττικα και να καθυστερήσουν (π.χ.) και πολλά άλλα.

Θα συμφωνήσω με αμφότερους τους berg και mavrofidi αφού, και οι αγώνες και μάλιστα οι σκληροί βελτιώνουν το είδος αλλά και οι αγώνες χρειάζονται πληθώρα συμμετοχών για να γίνονται ολοκληρωμένοι και με προοπτική. Απλά, «παν μέτρον άριστον» σε κάθε κατεύθυνση και επίπεδο. Επίσης, ο καλός διοργανωτής «στήνει» τον αγώνα ανάλογα με το ποιούς περιμένει και όταν έχεις τον Σιαφαρίκα μαζί με τον αναβάτη που ξεκίνησε πριν από λίγους μήνες με το XR του, έχεις πρόβλημα. Αποψή μου, που την εκφράζω με κάθε επιφύλαξη είναι ότι θα έπρεπε να μην υπάρχουν σημεία για «κόλλημα» σε έναν τέτοιο αγώνα, ή αν υπήρχαν (εφ’ όσον δεν γινόταν αλλιώς) θα έπρεπε να υπάρχουν οι αντίστοιχοι κριτές-βοηθοί. Και φυσικά, να υπάρχουν μεγάλες ειδικές ώστε ο αγώνας να παίζεται εκεί.

Οσον αφορά στα νερά, άλλο ένα σφάλμα της οργάνωσης και θα έλεγα με ευκολία ότι εκεί που έχουν φτάσει τα πράγματα σήμερα (δυστυχώς) ο αγώνας αυτός ήταν, (απ’ ότι κατάλαβα) αρκετά καλύτερος από άλλους πρωταθληματικούς, άλλου «φορέα». Αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς, το κακό δεν δικαιολογείται από το χειρότερο, είναι κακό και νερά έπρεπε να υπάρχουν. Μάλιστα, ένας διοργανωτής όπως τον προσδιορίζει ο επανεμφανισθείς emerald (αλήθεια πέρασε ο χειμώνας και ξυπνά η φύση από την χειμερία νάρκη; ) δεν κάνει τέτοια λάθη. Αλήθεια γιατί τον «καρφώνεις» βρε emerald λέγοντας πόσο έμπειρος είναι; Για να φανεί οτι ο διοργανωτής ξέπεσε;;; (εγώ δεν σου ζητώ να μπεις και να γράψεις στο «άλλο» θέμα, τι να γράψεις άλλωστε;…).

Φυσικά και το ζήτημα, είναι ότι ο αγώνας έγινε και το αν, τελικά, πήγε καλά ή όχι θα φανεί στον επόμενο που θα κάνουν οι ίδιοι διοργανωτές. Και αναφέρομαι σε διοργανωτές γιατί, τον αγώνα τον διοργανώνει το Σωματείο, αλλά το πρωτάθλημα το διοργανώνει η Ομοσπονδία, άρα έχει και αυτή τις ευθύνες της. Και μία της ευθύνη, σημαντική (!), την εκπληρώνει καλά 2 χρόνια τώρα. Δηλαδή, διοργανώνει τους αγώνες σε ημερομηνία και περιοχή που ανακοίνωσε στην αρχή της χρονιάς. Όχι ότι αυτό φτάνει από μόνο του πάντως αλλά είναι σημαντικό!

Τώρα για την ΛΕΜΟΤ, έχει και θα έχει «ένα όνομα βαρύ σαν ιστορία» (και το «σαν» δεν χρειάζεται – έχω τρέξει σε αγώνα της ΛΕΜΟΤ και ξέρω), οπότε καλά έκανε και δεν διοργάνωσε έναν αγώνα που ίσως δεν θα μπορούσε, για διάφορους λόγους, να φτάσει στο επίπεδο που έπρεπε. Αλλά μια λιτή ανακοίνωση, μαζί ίσως με αυτήν που θα έλεγε για το που, πως και από ποιόν θα γινόταν ο αγώνας, θα ήταν μια κίνηση επιπέδου ΛΕΜΟΤ.

Ελπίζω να μην κούρασα!

Στέλιος
Υ.Γ.1 Μπράβο στην maria1970 για τα νερά!! Γνήσιο αθλητικό-σωματειακό πνεύμα.
Υ.Γ2. μόλις μπορέσω, θα ανεβάσω 1-2 φωτογραφίες, στο «άλλο» θέμα, παραδίπλα. Εχουν, κατ’ εμέ, νόημα.
Stelios_Christodoulou
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 02 Ιουν 2007, 14:09
Τοποθεσία: Πεντέλη, (μεγάλο χωριό...)

Δημοσίευσηαπό emerald » 10 Νοέμ 2007, 10:43

Stelios_Christodoulou έγραψε:Να ‘μαι και εγώ!
Βλέπετε έλλειπα στα εξωτερικά για δουλειά. Και δεν ήμουν στο Σοφικό για να έχω άμεση άποψη περί του αγώνα. Ο οποίος κατ’ εμέ, ειδικά αυτός του Αττικα, είχε εξ ορισμού πρόβλημα, και είναι απορίας άξιο που οι διοργανωτές, έμπειροι σύμφωνα με όλους σας, δεν το καταλάβαν και τον όρισαν έτσι. Βασικός κανόνας διοργάνωσης είναι ή ισοτιμία και η δικαιοσύνη (όχι ότι δεν το ξέρουμε όλοι αλλά αναφέρονται και στα πρώτα άρθρα του Αγωνιστικού Κώδικά της FIM, υπάρχει στην ιστοσελίδα της). Αυτό είχε χαθεί από την στιγμή που δύο αγωνιζόμενοι του Αττικα έκαναν διαφορετικές απλές διαδρομές. Αλλά και αυτοί του πρωταθλήματος, θα μπορούσαν να εμπλακούν με αναβάτες του Αττικα και να καθυστερήσουν (π.χ.) και πολλά άλλα.

Θα συμφωνήσω με αμφότερους τους berg και mavrofidi αφού, και οι αγώνες και μάλιστα οι σκληροί βελτιώνουν το είδος αλλά και οι αγώνες χρειάζονται πληθώρα συμμετοχών για να γίνονται ολοκληρωμένοι και με προοπτική. Απλά, «παν μέτρον άριστον» σε κάθε κατεύθυνση και επίπεδο. Επίσης, ο καλός διοργανωτής «στήνει» τον αγώνα ανάλογα με το ποιούς περιμένει και όταν έχεις τον Σιαφαρίκα μαζί με τον αναβάτη που ξεκίνησε πριν από λίγους μήνες με το XR του, έχεις πρόβλημα. Αποψή μου, που την εκφράζω με κάθε επιφύλαξη είναι ότι θα έπρεπε να μην υπάρχουν σημεία για «κόλλημα» σε έναν τέτοιο αγώνα, ή αν υπήρχαν (εφ’ όσον δεν γινόταν αλλιώς) θα έπρεπε να υπάρχουν οι αντίστοιχοι κριτές-βοηθοί. Και φυσικά, να υπάρχουν μεγάλες ειδικές ώστε ο αγώνας να παίζεται εκεί.

Οσον αφορά στα νερά, άλλο ένα σφάλμα της οργάνωσης και θα έλεγα με ευκολία ότι εκεί που έχουν φτάσει τα πράγματα σήμερα (δυστυχώς) ο αγώνας αυτός ήταν, (απ’ ότι κατάλαβα) αρκετά καλύτερος από άλλους πρωταθληματικούς, άλλου «φορέα». Αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς, το κακό δεν δικαιολογείται από το χειρότερο, είναι κακό και νερά έπρεπε να υπάρχουν. Μάλιστα, ένας διοργανωτής όπως τον προσδιορίζει ο επανεμφανισθείς emerald (αλήθεια πέρασε ο χειμώνας και ξυπνά η φύση από την χειμερία νάρκη; ) δεν κάνει τέτοια λάθη. Αλήθεια γιατί τον «καρφώνεις» βρε emerald λέγοντας πόσο έμπειρος είναι; Για να φανεί οτι ο διοργανωτής ξέπεσε;;; (εγώ δεν σου ζητώ να μπεις και να γράψεις στο «άλλο» θέμα, τι να γράψεις άλλωστε;…).

Φυσικά και το ζήτημα, είναι ότι ο αγώνας έγινε και το αν, τελικά, πήγε καλά ή όχι θα φανεί στον επόμενο που θα κάνουν οι ίδιοι διοργανωτές. Και αναφέρομαι σε διοργανωτές γιατί, τον αγώνα τον διοργανώνει το Σωματείο, αλλά το πρωτάθλημα το διοργανώνει η Ομοσπονδία, άρα έχει και αυτή τις ευθύνες της. Και μία της ευθύνη, σημαντική (!), την εκπληρώνει καλά 2 χρόνια τώρα. Δηλαδή, διοργανώνει τους αγώνες σε ημερομηνία και περιοχή που ανακοίνωσε στην αρχή της χρονιάς. Όχι ότι αυτό φτάνει από μόνο του πάντως αλλά είναι σημαντικό!

Τώρα για την ΛΕΜΟΤ, έχει και θα έχει «ένα όνομα βαρύ σαν ιστορία» (και το «σαν» δεν χρειάζεται – έχω τρέξει σε αγώνα της ΛΕΜΟΤ και ξέρω), οπότε καλά έκανε και δεν διοργάνωσε έναν αγώνα που ίσως δεν θα μπορούσε, για διάφορους λόγους, να φτάσει στο επίπεδο που έπρεπε. Αλλά μια λιτή ανακοίνωση, μαζί ίσως με αυτήν που θα έλεγε για το που, πως και από ποιόν θα γινόταν ο αγώνας, θα ήταν μια κίνηση επιπέδου ΛΕΜΟΤ.

Ελπίζω να μην κούρασα!

Στέλιος
Υ.Γ.1 Μπράβο στην maria1970 για τα νερά!! Γνήσιο αθλητικό-σωματειακό πνεύμα.
Υ.Γ2. μόλις μπορέσω, θα ανεβάσω 1-2 φωτογραφίες, στο «άλλο» θέμα, παραδίπλα. Εχουν, κατ’ εμέ, νόημα.


φοβερο κι αυτο!
ελλειπες(ποιον ενδιαφερει αλλωστε)και εχεις και αποψη εκ του μακρωθεν!
οπως παντα διαπρεπεις!

θα σου απαντησω μονο για τον διοργανωτη αφου τον γνωριζω προσωπικα πανω απο 20 χρονια.

ειμαι απολυτα σιγουρος οτι η διαδρομη του θα ηταν καλη.

ειμαι πεπεισμενος πια οτι θα ''εντυσε'' τον αγωνα του καλυτερα απο τον πρωταθληματικο.

και τελικα ειμαι σιγουρος οτι εκανε παραχωρηση ωραριου για το δικο του αγωνα εναντι του πρωταθληματικου που δεθηκε στο αρμα του κυπελλου(ηταν να γινει αθηνα).

ποιος εκμεταλλευτηκε ποιον ειναι φανερο ενωνοντας για το ''κοινο'' του συμφερον σπονσορες (οσοι υπηρχαν) και εσοδα.
αληθεια τους ρωτησες αν ηρθαν στα ισα τους οικονομικα η μπηκαν αρκετα μεσα ?

μαθε λοιπον οτι εγω δε καρφωνω κανεναν οργανωτη και δε πεφτω στις δικες σου εκφρασεις που μαλλον ατυχεις ειναι για να δωσουν ενδιαφερον στη συζητηση(νομιζεις).

επισης για το αλλο θεμα εφοσον ξερεις αρκετα δε χρειαζεται να τα ξαναλεμε για αναλωση(τελικα εισαι καλα δικτυωμενος).
η πληροφορηση εκ των εσω ηταν αλλωστε απο τα γερα σου ατου!!!

οπως λοιπον δεν εχεις απαντησει σε ερωτηση του tagre (ποιος ο διακαης σου ποθος για τη νεα ομοσπονδια)ετσι να μη περιμενεις απαντησεις απο μενα ειδικα αν σε εχω παρακαλεσει να μην ασχολεισαι μαζι μου για πολυ γνωστους λογους.

εξαλου εγω εχω μαθει απο αγνωμοσυνη παλαιων συνεργατων που ομως τελικα πολλαπλασιαζονται επικινδυνα!

μενει να ξυπνησουν και τα τρωκτικα του δασους......


καλη σας μερα και καλους χρονους στα μεγαρα!!!


:flames: :flames: :flames:
κουκουρικου ξυπνηστε!!!
Άβαταρ μέλους
emerald
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 17 Ιαν 2007, 18:58
Τοποθεσία: γλυφαδα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αγώνες Μοτοσυκλέτας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες