Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Navigation για GV

Navigation για GV

Δημοσίευσηαπό STEVE1970 » 03 Ιουν 2007, 16:50

ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜMΑ ΤΟΥ NAVIGATION στο GV ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΟΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ?
Άβαταρ μέλους
STEVE1970
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007, 15:59
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΚΡΗΤΗΣ

NAVIGATION ΓΙΑ GV

Δημοσίευσηαπό artaserse » 06 Ιούλ 2007, 16:17

Aν έχεις κάποια νεότερη έκδοση αυτοκινήτου (2007), δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι. Για παλαιότερες εκδόσεις, δεν έχω ιδέα. Το GPS, μέσω των ρυθμίσεων στην οθόνη, μιλάει πλέον άπταιστα τα Ελληνικά και οι χάρτες του είναι σχετικά ικανοποιητικοί... Τώρα για κάτι πιο αξιόπιστο, δεν ξέρω, αλλά θα ήθελα να μάθω κι εγώ!
Άβαταρ μέλους
artaserse
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 15 Μαρ 2007, 23:56
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάδα

NAVIGATION ΓΙΑ GV

Δημοσίευσηαπό STEVE1970 » 07 Ιούλ 2007, 18:07

τι ακριβως ρυθμισεις ρε μεγαλε κανεις και μετατρεπεις την αγγλιδουλα σε ελληνιδα απο την κυψελη ? για πες για πες .....
Άβαταρ μέλους
STEVE1970
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007, 15:59
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΚΡΗΤΗΣ

NAVIGATION ΓΙΑ GV

Δημοσίευσηαπό artaserse » 17 Ιούλ 2007, 16:36

Φίλε, συγνώμη για τις μεγάλες καθυστερήσεις, αλλά κατά καιρούς είμαι τόσο απασχολημένος που ούτε με τα απλά του αυτοκινήτου δεν προλαβαίνω να ασχοληθώ... Το Vitaraki το έχω ένα μήνα και μόλις τώρα πλησιάζω τα 1500 χλμ. Μόλις χτες κατάφερα να αποθηκεύσω σταθμούς στο ραδιόφωνο, αλλά ακόμα δεν έχω βρει πώς γίνεται το transition από το GPS που είναι το αγαπημένο μου παιχνίδι (γιατί μου κρατάει παρέα όταν οδηγώ μόνος) σε αποθηκευμένους σταθμούς στο ραδιόφωνο -και τούμπαλιν. Τους ψάχνω ακόμα με το χέρι από τη ρύθμιση στο τιμόνι! Για την αλλαγή γλώσσας, παρόλο που βρήκα τη ρύθμιση τυχαία, είναι εύκολο και βρίσκεται κάπου στις αρχικές ρυθμίσεις (εκεί που αλλάζουν και τα μίλια σε χιλιόμετρα, κλπ.). Θα το ψάξω πάλι και θα σου πω.......
Άβαταρ μέλους
artaserse
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 15 Μαρ 2007, 23:56
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάδα

NAVIGATION ΓΙΑ GV

Δημοσίευσηαπό artaserse » 23 Ιούλ 2007, 12:07

Είναι πολύ εύκολο! Πηγαίνεις στα SETTINGS, μετά GENERAL και LANGUAGE και εκεί (δηλαδή στο VOICE LANGUAGE και TEXT LANGUAGE) βάζεις ΕLLINIKA....
Άβαταρ μέλους
artaserse
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 15 Μαρ 2007, 23:56
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάδα

NAVIGATION ΓΙΑ GV

Δημοσίευσηαπό vaggos247 » 26 Σεπ 2007, 22:44

όταν έρθει το αμάξι μου θα το ψάξω πολύ πάντως γιατί ασχολουμε και επαγγελματικά με τα gps και είμαι σίγουρος πως θα βρεθεί λύση! απλά θέλω να δω τη λειτουργικού τρέχει το μαραφέτι που έχει!!
Άβαταρ μέλους
vaggos247
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 26 Σεπ 2007, 22:33
Τοποθεσία: ηρακλειο κρητης

Δημοσίευσηαπό alex23 » 09 Δεκ 2007, 13:51

Τελικά έχετε βρει κάτι???
Εγώ χτες πήγα στην Χαλκίδα και δεν είχε τους δρόμους!!!
Το μόνο που βρήκα στο internet είναι αυτό αλλά μου φάνηκε λίγο ακριβό.

http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM ... finder#tmp
Άβαταρ μέλους
alex23
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 05 Δεκ 2007, 10:58
Τοποθεσία: μαρουσι

Δημοσίευσηαπό kfanis » 09 Δεκ 2007, 16:31

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω φίλε αλλά όποιος έχει χρησιμοποιήσει άλλα συστήματα πλοήγησης το συγκεκριμένο του φαίνεται της πλάκας!
Πρόσφατα του πέρασα την τελευταία έκδοση στην sd αλλα πολύ μικρές διαφορές........... (σημεία ενδιαφέροντος κτλ.)
Αυτό που πρέπει να κάνουμε όλοι όσοι έχουμε το συγκεκριμένο είναι να "κολλήσουμε" στην Ανάβαση για να υποστηρίξει το μηχάνημά μας!
Εγώ το έχω κάνει ήδη!

http://www.mapforum.gr/viewtopic.php?t= ... c&start=15

Έλα για να μαζευτούμε όλοι!!!!! :o

Φάνης
Άβαταρ μέλους
kfanis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: 10 Οκτ 2007, 01:36
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, ΔΑΦΝΗ

Δημοσίευσηαπό alex23 » 10 Δεκ 2007, 00:57

kfanis έγραψε:Αυτό που πρέπει να κάνουμε όλοι όσοι έχουμε το συγκεκριμένο είναι να "κολλήσουμε" στην Ανάβαση για να υποστηρίξει το μηχάνημά μας!
Εγώ το έχω κάνει ήδη!

Φάνης


καλά δηλαδή εξαρτιόμαστε από την ανάβαση.
Και αν αυτοί δεν μα υποστηρίξουν?

Έχω παίξει και με αλλά navigator και αυτό του kenwood μου φαίνεται πολύ της πλακάς. :?
Άβαταρ μέλους
alex23
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 05 Δεκ 2007, 10:58
Τοποθεσία: μαρουσι

Δημοσίευσηαπό kfanis » 10 Δεκ 2007, 02:57

Έχει χάρη που παίζουν και τα dvd,tv, και το ράδιο μαζί!
Αλλιώς θα γινότανε ενα ενυδρείο μούρλια!!!!! :lol: :lol: :lol:

Πάντως πιστεύω οτι αν τους την "πέσουμε" όλοι μαζί κάτι μπορεί να γίνει!
Ούτως ή άλλως δεν μπορούμε να κάνουμε και τίποτε άλλο....... Φοβάμαι οτι έχουμε κολλήσει με ενα navigator περιορισμένων δυνατοτήτων!
Εγώ για την ώρα χρησιμοποιώ ενα pda με το destinator 7 για τις διαδρομές μου. Βεντούζες καλώδια κτλ.......... :(
Αλλα το μηχανάκι (Garmin) δυστυχώς δεν έχει μπέσα!
Άβαταρ μέλους
kfanis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: 10 Οκτ 2007, 01:36
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, ΔΑΦΝΗ

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 10 Δεκ 2007, 16:42

φιλε kfanis σε αυτον τον τομεα εχω μαυρα μεσανυχτα.απο gps ξερω αλλα μονο χειρος.απο navigation δεν εχω ιδεα.τι προτεινεις?σκεφτομαι στο μελλον να αποκτησω κανα τετοιο μηχανακι.γιατι εχω μεινει "αναλογικο ρολοι στην ψηφιακη εποχη" αλλα τις περισσοτερες φορες μου αρεσει...
...A hundred clocks are ticking
The line becomes a circle
Spin the wheel of fortune
Or learn to navigate...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Δημοσίευσηαπό kaliakouda » 10 Δεκ 2007, 16:58

παντως εγω παιδια ηδη εκανα αυτο που ειπατε.Εκανα εγγραφη στην αναβαση και τους καλλησα.θετικα παντως το βλεπουν.καντε το ολοι.νομιζω μονο ετσι θα μας καλυψουν.εμπειρια και εγω 'μηδεν'απο τετοια αλλα που θα παει.Θα μαθω.
Άβαταρ μέλους
kaliakouda
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 29 Σεπ 2007, 18:47
Τοποθεσία: iraklio attikis

Δημοσίευσηαπό kfanis » 10 Δεκ 2007, 22:23

Μπράβο kaliakouda! Το είδα το post σου! Μα ακριβώς επειδή "ψήνονται" λέω και εγω να επιμείνουμε! Και φυσικά αν δούν οτι είμαστε πολλοί θα δείξουν εμπορικό ενδιαφέρον!
ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΜΑΖΕΥΤΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙΑ!!! ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΙΣΑΚΟΥΣΤΟΥΜΕ!!
Πάντως αν συμβεί αυτό θα είναι μεγάλο "μπαμ" για όλους εχουν το συγκεκριμένο σύστημα γιατί οι χάρτες της Ανάβασης απλά δεν παίζονται!
Έχω δουλέψει το Toponavigator με χάρτες της Ανάβασης σε laptop με gps και έχουν την πιο πήρη κάλυψη εκτός δρόμου που υπάρχει!
Μέχρι και τι θα βρείς κάτω απο την πέτρα που θα γυρίσεις έχει!

απο navigation δεν εχω ιδεα.τι προτεινεις?σκεφτομαι στο μελλον να αποκτησω κανα τετοιο μηχανακι.γιατι εχω μεινει "αναλογικο ρολοι στην ψηφιακη εποχη" αλλα τις περισσοτερες φορες μου αρεσει...


Κώστα φίλε τι εννοείς?
Ολοκληρωμένο σύστημα θέλεις να βάλεις σαν του νέου GV η κάτι άλλο?
Πάντως αν "περπατήσεις" τα βουνά με τέτοιο βοήθημα σαν της Ανάβασης θα ξετρελλαθείς!
Ειδικά σε άγνωστη διαδρομή..... τα σπάει!

Φάνης
Άβαταρ μέλους
kfanis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: 10 Οκτ 2007, 01:36
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, ΔΑΦΝΗ

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 10 Δεκ 2007, 22:40

θελω ενα navigator απο αυτα που κολανε με βεντουζα και τροφοδοσια απο τον αναπτηρα.δεν θελω να βαλω οθονη σαν του νεου gv.
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Δημοσίευσηαπό kfanis » 10 Δεκ 2007, 23:05

Άνετα!
Θα πάρεις ενα pda με την μεγαλύτερη διαθέσιμη μνήμη που κυκλοφορεί (νομίζω οτι αυτή την στιγμή είναι ενα HP με 350 ευρώ περίπου) και μετά του βάζεις όποιο πρόγραμμα θέλεις.
Destinator 7, η το Navimate xtreme που έχει και χάρτες της Ανάβασης.
Πάντως οτι και να κάνεις θα σου σύστηνα να μην πάρεις αυτά τα fixαρισμένα μηχανάκια με ενσωματωμένα gps τα οποία κανουν μόνο πλοήγηση αλλά ενα pda.
Για οτι άλλες πλήροφορίες θέλεις διαθέσιμος! :D

Φάνης
Άβαταρ μέλους
kfanis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: 10 Οκτ 2007, 01:36
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, ΔΑΦΝΗ

Επόμενο

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες

cron