Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Bidgestone Dueler 694

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Bidgestone Dueler 694

Δημοσίευσηαπό s_christos » 20 Οκτ 2004, 08:53

Μεταφέρω εδώ τη συζήτηση γιατί ήταν σε λάθος θέμα.
Λοιπόν, έβαλα τα εν λόγω λάστιχα σε διάσταση 215-65-16 με 530 ευρώ.
Εντός δρόμου δεν κατάλαβα καμμία διαφορά σε ότι αφορά τον θόρυβο σε σχέση με τα παλιά μου H/T. Κανά δύο γλιστρίματα μόνο όταν ήταν ολοκαίνουργια.
Εκτός δρόμου τώρα η μέρα με τη νύχτα. Εκεί που έβαζα 4χ4 (αυτόματο ή και μπλοκαρισμένο) τώρα απλά αφήνω την πίσω κίνηση. Αυτά σε πολύ σαθρό χώμα με μεγάλη ανηφόρα και σε λάσπες. :D :D
Σε βροχή την περασμένη εβδομάδα που έριξε καρέκλες δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Αυτά τα ολίγα.
Άβαταρ μέλους
s_christos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 10:40
Τοποθεσία: Βριλήσσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 20 Οκτ 2004, 13:39

Έβαλα το ίδιο ελαστικό σε διάσταση 215-70/R16. Τα παλιά ήταν τα Dunlop που βάζει η αντιπροσωπία. Κι εγώ μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος. Στον δρόμο πολύ καλά και σε βροχή και σε ψιλόβροχο. Σε λάσπη πολύ καλύτερο κράτημα, εχει χάσει εκείνο το παιχνιδιάρικο χάσιμο του αυτοκινήτου, που εμένα δεν με ενοχλούσε παρά μονο όταν είχε γκρεμό από την μια πλευρά! :D
Κόστος σχεδόν το ίδιο κι εγώ.
Α! και όσοι είσαστε από Θεσσαλονίκη μακριά από Παπαφλωράτο. Απατεώνας...αφού άλλη τιμή (χαμηλότερη-485€) είπε και σε εμενα και σε 2 φιλαράκια και άλλη τα έδωσε και δεν το παραδεχόταν με τίποτα. Μην μου πείτε να του έλεγα να βάλει τα παλιά. Ηταν ήδη σε αθλια κατάσταση, είχε πάρει χώμα και μεσα. Τουλαχιστον έμεινα ευχαριστημένος από λάστιχο
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Geo » 20 Οκτ 2004, 17:57

Ευχαριστώ για τα σχόλιά σας!

Αλέξανδρε βρήκα τα λάστιχα στη διάσταση του Terios 205-70-15 me 390 Ευρώ... απο τον Καπιτάλη (πριν τη Γεωργική σχολή).Το μόνο που με ξίνισε ήταν τα σχόλια αυτού του τύπου για το συγκεκριμένο ελαστικο... :roll:
Άβαταρ μέλους
Geo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 16 Μάιος 2004, 21:56
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό s_christos » 21 Οκτ 2004, 09:31

Προσοχή στα φθηνά λάστιχα!!!
Αν δεν σας δίνουν μαζί με τα λάστιχα Bridgestone και την κάρτα μέλους από την επίσημη αντιπροσωπεία τότε αποτελούν προϊόν παραεισαγωγής.
Αυτό δεν θα πεί ότι τα λάστιχα είναι μαϊμούδες (εξ' άλλου η Bridgestone τα φτιάχνει κι αυτά) αλλά είναι με χαρακτηριστικά άλλης ηπείρου. Π.χ. μπορεί να είναι Αφρικής ή Καναδά όπου είναι φτιαγμένα να λειτουργούν στις αντίστοιχες θερμοκρασίες οι οποίες διαφέρουν πάρα πολύ απ' αυτές της Ευρώπης.
Αυτά μου τα είπε ο λαστιχάς μου τον οποίο τον εμπιστεύομαι. Επίσης το τσέκαρα με κανα δύο μαγαζιά με Bridgestone όταν έψαχνα για τιμές.
Άβαταρ μέλους
s_christos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 10:40
Τοποθεσία: Βριλήσσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Geo » 23 Οκτ 2004, 09:47

s_christos έγραψε:Προσοχή στα φθηνά λάστιχα!!!
Αν δεν σας δίνουν μαζί με τα λάστιχα Bridgestone και την κάρτα μέλους από την επίσημη αντιπροσωπεία τότε αποτελούν προϊόν παραεισαγωγής.
Αυτό δεν θα πεί ότι τα λάστιχα είναι μαϊμούδες (εξ' άλλου η Bridgestone τα φτιάχνει κι αυτά) αλλά είναι με χαρακτηριστικά άλλης ηπείρου. Π.χ. μπορεί να είναι Αφρικής ή Καναδά όπου είναι φτιαγμένα να λειτουργούν στις αντίστοιχες θερμοκρασίες οι οποίες διαφέρουν πάρα πολύ απ' αυτές της Ευρώπης.
Αυτά μου τα είπε ο λαστιχάς μου τον οποίο τον εμπιστεύομαι. Επίσης το τσέκαρα με κανα δύο μαγαζιά με Bridgestone όταν έψαχνα για τιμές.


Για να καταλάβω δηλαδη:

Αν είναι Αφρικής ή Καναδά δε σου δίνουν κάρτα μέλους από την επίσημη αντιπροσωπεία;;

Πως εξασφαλίζω ότι είναι κατασκευασμένα για Ευρώπη ;;

Δεν το έπιασα αυτο..
Άβαταρ μέλους
Geo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 16 Μάιος 2004, 21:56
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό juan » 23 Οκτ 2004, 20:18

Λοιπόν έγω έβαλα τα 694 σε διάσταση 225/75/15 και 450€. Έχω κάνει σχεδόν 10000κμ τα έχω δοκιμάσει παντού.

Χιόνι , Βροχή και χώμα πολύ καλά. Στην άσφαλτο δεν είδα διαφορά με τα wrangler hp της Goodyear το μόνο είναι ότι με τα καινούργια έχω σχεδόν ξεχάσει την αίσθηση του Abs. Με τα παλιά με το παραμικρό εμπαίνε σε λειτουργία το ABS.

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό J-LAND » 25 Οκτ 2004, 07:23

καλημέρα
σε διάσταση 190/80/15 πολύ καλό σε όλες τις συνθήκες και μετά από 13000χιλ σε terios
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
Άβαταρ μέλους
J-LAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 25 Οκτ 2004, 06:47

Δημοσίευσηαπό s_christos » 25 Οκτ 2004, 09:33

Εξηγώ:
Τα λάστιχα που φέρνει η επίσημη αντιπροσωπεία είναι φτιαγμένα για Ευρώπη και είναι αυτά που έχουν και εγγύηση (ό,τι σημαίνει αυτό) και παίρνεις και κάρτα εγγύησης.
Τα άλλα είναι προϊόν ανεπίσιμης εισαγωγής από έμπορο.
Τουλάχιστον έτσι λέει ο λαστιχάς μου που ως τώρα δεν έχει πει κάτι λάθος.
Άβαταρ μέλους
s_christos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 10:40
Τοποθεσία: Βριλήσσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Geo » 25 Οκτ 2004, 09:43

s_christos έγραψε:Εξηγώ:
Τα λάστιχα που φέρνει η επίσημη αντιπροσωπεία είναι φτιαγμένα για Ευρώπη και είναι αυτά που έχουν και εγγύηση (ό,τι σημαίνει αυτό) και παίρνεις και κάρτα εγγύησης.
Τα άλλα είναι προϊόν ανεπίσιμης εισαγωγής από έμπορο.
Τουλάχιστον έτσι λέει ο λαστιχάς μου που ως τώρα δεν έχει πει κάτι λάθος.


Οπότε αν είναι κατασκευασμένα για άλλη Ήπειρο, δεν σου δίνουν κάρτα εγγύησης;
Άβαταρ μέλους
Geo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 16 Μάιος 2004, 21:56
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό s_christos » 27 Οκτ 2004, 20:51

Οταν δεν είναι επίσημη εισαγωγή δεν σου δίνουν κάρτα εγγύησης και είναι πιθανό τα λάστιχα να είναι κατασεκυασμένα με προδιαγραφές άλλης ηπείρου.
Άβαταρ μέλους
s_christos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 10:40
Τοποθεσία: Βριλήσσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Geo » 28 Οκτ 2004, 12:04

OK ευχαριστώ για τις πληροφορίες
Άβαταρ μέλους
Geo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 16 Μάιος 2004, 21:56
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό discoman » 28 Οκτ 2004, 14:50

Οποιον και αν ρωτησεις για τα καινουρια λαστιχα πουεβαλε θα σου πει οτι ειναι τα καλυτερα και πιο καλα απο αυτα που φοραγε πριν . Δεν εχετε καταλαβει οτι ολα τα λαστιχα ειναι καλα? Το ενα ειναι εκει το αλλο αλλου μικροδιαφορες και πουλαει τελικα αυτο που εχει το καλυτερο μαρκετινκ και δημοσιες σχεσεις . Τωρα το brigestone εκανε ονομα στην ελλαδα απο την formoula και το potenza sστις κουρσες . Δεν λεω οτιτο dueler ειναι κακο αλλλα ειναι κι αλλα καλα πχ geolader και γω ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τα synghrone που ειχα . :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Δημοσίευσηαπό xakou » 31 Οκτ 2004, 21:46

discoman έγραψε:Οποιον και αν ρωτησεις για τα καινουρια λαστιχα πουεβαλε θα σου πει οτι ειναι τα καλυτερα και πιο καλα απο αυτα που φοραγε πριν . Δεν εχετε καταλαβει οτι ολα τα λαστιχα ειναι καλα? Το ενα ειναι εκει το αλλο αλλου μικροδιαφορες και πουλαει τελικα αυτο που εχει το καλυτερο μαρκετινκ και δημοσιες σχεσεις . Τωρα το brigestone εκανε ονομα στην ελλαδα απο την formoula και το potenza sστις κουρσες . Δεν λεω οτιτο dueler ειναι κακο αλλλα ειναι κι αλλα καλα πχ geolader και γω ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τα synghrone που ειχα . :lol: :lol: :lol:


Έβαλα Bridgestone 694 ΑΤ και έπαθα πλάκα....
Εκεί που το αμάξι κολλούσε (άμμο , με τα 684) με τα 694 πετάει.....
xakou
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό Geo » 31 Οκτ 2004, 22:07

Αν είναι δυνατό, πόσο τα βρήκες Σάκη και απο πού;
Άβαταρ μέλους
Geo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 16 Μάιος 2004, 21:56
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό s_christos » 01 Νοέμ 2004, 11:50

discoman έγραψε:Οποιον και αν ρωτησεις για τα καινουρια λαστιχα πουεβαλε θα σου πει οτι ειναι τα καλυτερα και πιο καλα απο αυτα που φοραγε πριν . Δεν εχετε καταλαβει οτι ολα τα λαστιχα ειναι καλα? Το ενα ειναι εκει το αλλο αλλου μικροδιαφορες και πουλαει τελικα αυτο που εχει το καλυτερο μαρκετινκ και δημοσιες σχεσεις . Τωρα το brigestone εκανε ονομα στην ελλαδα απο την formoula και το potenza sστις κουρσες . Δεν λεω οτιτο dueler ειναι κακο αλλλα ειναι κι αλλα καλα πχ geolader και γω ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τα synghrone που ειχα . :lol: :lol: :lol:


Ένας σημαντικός λόγος που με οδήγησαν σ' αυτά τα λάστιχα (εκτός από τις κριτικές όλων αυτών που τα χρησιμοποιούν) είναι και η κριτική σ' αυτό το site: http://www.1010tires.com/tiresearch.asp

Δεν είναι λοιπόν μόδα για Ελλάδα μόνο. Παρεπιπτόντως ο λαστιχάς μου μου πρότεινε τα Geolandar σαν καλύτερα, αλλά είχα ήδη αποφασίσει.
Άβαταρ μέλους
s_christos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 10:40
Τοποθεσία: Βριλήσσια, Αθήνα

Επόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες

cron