Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

SUVλακι...με απ'ολα ...οσο γινεται!!!

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

SUVλακι...με απ'ολα ...οσο γινεται!!!

Δημοσίευσηαπό patrinos » 20 Μαρ 2008, 16:02

Εδω και καμποσο καιρο ειμαι στην γύρα για τετρακινητο οχημα...Εψαξα απο Jimny εως και τα μεγαλα 2λιτρα+ SUV...
Απαιτησεις:
1.Κοστος κτησης και χρησης οχι ΥΠΕΡΟΓΚΟ...
Αυτο σημαινει για μενα,τιμη αγορας μεχρι 33.000 το πολυ και απο χρηση φτηνα service,καλη καταναλωση...
2.Οικογενειακες αναγκες...4 μελη στην φαμίλια με αποσκευες...(για 10...)
Αυτο σημαινει οτι θελω χωρους επιβατων και αποσκευων,αλλά και ανεση και να ταξιδευει ανετα και αθορυβα.
3.Κανω ταξιδια κανω χωμα...
Αυτο σημαινει περα απο χαμηλη καταναλωση και ηχομονωση,ανεση
4.Απο χωμα θελω να μην ειναι ουτε Hummer ουτε Χάλιαμερ...
Αυτο σημαινει.Ευπροσδεκτα οσα περισσοτερα κλειδωματα και διαφορικά και κοντα και σχετικά off "καλουδια".Να εχει και καλη αποσταση απο το εδαφος...Ουτε θα κανω σκληροπυρηνικο off-road ουτε χαλαρο πατημενο...Θα εξαρτηθει απο τις δυνατοτητες που θα εχω(απο το οχημα).
5.Υπαρχει δευτερο αυτοκινητο για αστικες μετακινησεις.
Αυτο σημαινει οτι το 4Χ4 θα ειναι "ταξιδιωτικο,φυσιολατρικο και μεταφορεας"... Δηλαδη ας ειναι κατι τι μεγαλο...Δεν με νοιαζει η πολη και τα στενα...
6.Κυβισμος δεν θελω "πιασοκολέ"...
Αυτο σημαινει για μενα εως 2.3 ΤΟ ΠΟΛΥ...Καθολου παραπανω...

Βαζοντας κατω ολα αυτα τα κριτηρια......................................καταληγω σε δυο συμπερασματα
ΠΡΩΤΟΝ:Οσο και να ψαχνεις το τελειο 4Χ4 παντου σε αυτη ειδικα την κατηγορια απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
ΔΕΥΤΕΡΟΝ:Θελω ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ.....

Με αυτα τα ανωτερω,οι επιλογες μου ειναι αναμεσα σε τρια οχηματα
1.Suzuki Grand Vitara 5d 1.9 DDS
2.Hyundai Santa Fe CRD 2.2
3.VW Tiguan 1.4 TSi
με την τριτη επιλογη να με κανει να σκεφτομαι την αγνωστη αξιοπιστια του πουσαρισμενου κινητηρα στο χρονο και βεβαια οτι η καταναλωση ειναι στο Θεο σε σχεση με τα 2 αλλα πετρελαιοκινητα...


ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ...Και αν καποιος εχει ενα απο τα Suzuki Grand Vitara 5d 1.9 DDS ή Hyundai Santa Fe CRD 2.2 θα ηθελα να τους ακουσω...

Ποια η αξιοπιστια και αντοχη των πετρελαιοκινητηρων;Ποια τα κοστη service;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :)
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

SUVλακι...με απ

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 20 Μαρ 2008, 16:27

χωρις να εχω οδηγησει κανενα απο τα παραπανω, και με βαση τα κριτηρια που θετεις ( + καποια δικα μου κριτηρια οπως ειναι η εξωτερικη εμφανιση πχ) θα διαλεγα το Hyundai Santa Fe CRD 2.2. .εχω οδηγησει το βενζινοκινητο και ομολογω οτι μου αρεσε παρα πολυ !...σαν αυτοκινητο παντα....
τα αλλα δυο δεν μου αρεσουν .....εμφανησιακα παντα !
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

SUVλακι...με απ

Δημοσίευσηαπό Quadmaniac » 20 Μαρ 2008, 17:51

Με τα 4Χ4 δεν έχω σχέση αλλά μείνε μακριά από το TSi.
Quadmaniac
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 12 Ιαν 2005, 11:38
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό stamos » 20 Μαρ 2008, 18:27

Το Santa Fe το εχει ενας φιλος και ειναι αρκετα ευχαριστιμενος, βεβαια σε κανα χωματοδρομο το παει μονο!
Απο κατι βολτες που πηγαμε ηταν ανετο μεσα και αρκετα κυριλε.
Λεει οτι του παει 10ltr/100klm και γενικα οτι κανει περιπου 800 χιλιομετρα με ενα ρεζερβουαρ!
Δεν ξερω αν ισχυει αλλα καλο ακουγεται (σε σχεση με το cherokee!). το εχει 6 μηνες και το χρησιμοποιη και σαν αυτοκινητο για τη δουλεια.

Για τα αλλα δυο δεν ξερω τιποτα αλλα κυκλοφορει ενα μπλε tiquan με δυο ξανθα καθε μεσημερι στο πειραια πολυ καλα!!!
Άβαταρ μέλους
stamos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 06 Φεβ 2008, 16:06

Δημοσίευσηαπό Ahnold » 20 Μαρ 2008, 22:57

Ίσως να αξίζει να περιμένεις μέχρι το Φθινόπωρο γι'αυτό:

http://www.greencarsite.co.uk/GREENNEWS ... rester.htm
Άβαταρ μέλους
Ahnold
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 05 Σεπ 2005, 12:04

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 21 Μαρ 2008, 11:36

Ρε μεγαλε ετσι οπως τα γραφεις θελεις <το σκυλο χορτατο και το πιατο γεματο>
Παντως απο 3 που αναφερεις προτειμοτερο το πρωτο γιατι θα εχεις καλη μεταπωληση, και πιο εμπορικο 'εννοειτε'.
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό patrinos » 21 Μαρ 2008, 13:57

BILLJEEP έγραψε:Ρε μεγαλε ετσι οπως τα γραφεις θελεις <το σκυλο χορτατο και το πιατο γεματο>
Παντως απο 3 που αναφερεις προτειμοτερο το πρωτο γιατι θα εχεις καλη μεταπωληση, και πιο εμπορικο 'εννοειτε'.


Φιλε μου,αν προσεξες τα γραφομενα μου θα εβλεπες οτι πριν απο σενα διαπιστωσα οτι
Βαζοντας κατω ολα αυτα τα κριτηρια......................................καταληγω σε δυο συμπερασματα
ΠΡΩΤΟΝ:Οσο και να ψαχνεις το τελειο 4Χ4 παντου σε αυτη ειδικα την κατηγορια απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

...
Μεταξυ των τριων επιλογων ειμαι,με το 3ο να μην με πολυενδιαφερει λογω κινητηρα...To Suzuki οντως ισως ειναι πιο "μεταπωλησης ικανο",αλλά και το Hyundai πηγα σημερα και το ειδα απο κοντα...και ειναι αχανες...Ομως ειναι κι αυτες οι κοντες του GV ...Δηλαδη απο αυτα τα δυο...καποιο θα διαλεξω :?:
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό stamos » 21 Μαρ 2008, 15:17

φίλε κοίτα και εδώ

http://www.autotriti.gr/news/preview_ne ... A_ID=68680

Πάντως αν ήμουν στη θέση σου θα κοίταγα και το PATHFINDER 2.5D :D
Άβαταρ μέλους
stamos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 06 Φεβ 2008, 16:06

Δημοσίευσηαπό xtrail » 21 Μαρ 2008, 18:13

Το path ξεφεύγει σημαντικά. Πιστεύω πως και το Santa Fe θα σε καλύψει καλύτερα αφού το θέλεις και για οικογενειακό(χώρους)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό patrinos » 23 Μαρ 2008, 13:24

H συνεχεια στο "εργο"...Πηγα χθες και ειδα και το Grand Vitara απο κοντα...
Εως στιγμης μεταξυ των δυο συγκριτικα,του Santa Fe & Grand Vitara 5d εχω τα εξης :
Το Santa Fe εχει πολυ μεγαλυτερο χωρο αποσκευων.
Το Santa Fe εχει καλυτερους χωρους επιβατων.
Το Santa Fe εχει καλυετρη ποιοτητα κυλισης-διαβαζω-Αυτο σημαινει ασφαλτινα ταξιδια "καλυτερα"...
Το Grand Vitara μού αρεσε πιο πολυ μεσα.Πιο "Ευρωπαϊκο" σε σχεση με το "Αμερικανιζον"Santa Fe και πιο νεανικο επισης το Grand Vitara...
Το Grand Vitara μού δινει τη "σιγουρια" του "θα περασω πολυ περισσοτερα μερη" στο χωμα/χιονι/λασπη...Αυτο το "μαγικο κουμπι" μού διωχνει το αγχος που ειχα και με το Maverick 2.3..."Τωρα θα περασω ή οχι";...

Μια βασικη και κοινη τους ομοιοτητα ειναι η παραπανισια τιμη ως πετρελαιοκινητα περιπου στα 6.000-7.000 απο τα βενζινοκίνητα...Ρε παιδια γνωριζω μεν οτι το πετρελαιο εχει καποια προτερηματα(ροπη-καταναλωση)... αλλά ΑΞΙΖΕΙ τελικα τόση διαφορά τιμης;...Δηλαδη αναμεσα στο GV 2.0 και στο GV 1.9dds τι διαφορές βρισκει καποιος;Με βοηθατε σε αυτο;...

Και μενω σε αυτα,περιμενοντας την αποψη σας...
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό vaxevana » 24 Μαρ 2008, 09:05

Για να σου λυθούν αρκετές απορίες μπορείς να κοιτάξεις την ενότητα suzuki στο παρόν site.
Είμαι κάτοχος του νέου GV 1.9 DDis 5d και με όση αξία έχει η γνώμη ενός πρωτάρη σε SUV και off road γενικά μπορώ να αναφέρω ότι με εντυπωσίασε το "τράβηγμα" του diesel απο χαμηλά (ανεβαίνεις όσο αργά θέλεις τον κακοτράχαλο, απότομο χωματόδρομο χωρίς να κουράζεις τον συμπλέκτη σου και χωρίς να βάλεις κοντα) καθώς και η άνεση που έχει στα ρεπρίζ (λόγω ροπής).
Το αν θα σου βγεί οικονομικό εξαρτάται από τα χιλιόμετρα που κάνεις ... αν κάνεις τα μαθηματικά (χιλιόμετρα το χρόνο, διαφορά τιμής βενζίνης - diesel, διαφορά τιμής αγοράς) θα βρεις αν σε συμφέρει.
Α, το diesel κάνει αρκετό θόρυβο, ... σε σχέση με τους ήσυχους βενζινοκινητήρες ... έχει βέβαια και ένα άκρως πορωτικό (για μένα) σφύριγμα (μάλλον από το turbo) ιδίως στην αρχή ...

Αυτά τα ολίγα από ένα που βρισκόταν στη θέση σου το προηγούμενο εξάμηνο, καλή επιλογή, ότι πάρεις να το χαρείς όπως το θέλεις :P
Άβαταρ μέλους
vaxevana
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2007, 08:19
Τοποθεσία: Δράμα

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 24 Μαρ 2008, 12:16

Αν μπορεις να το βγαλεις πετρελαιο παρτο με κλειστα τα ματια. Δεν θα το μετανιωσεις.
Χιλιες φορες πετρελαιο !!!!!!!!!!!
Μακαρι να μπορουσα, θα το ειχα βγαλει και 'γω πετρελαιο.
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό stydio » 25 Μαρ 2008, 00:30

Εγώ θα έλεγα, αν τα χιλιόμετρα που κάνεις δεν είναι πολλά, να αποφύγεις το πετρέλαιο. Δεν αξίζει τα παραπάνω λεφτά. Άσε που στην Ελλάδα ακόμη η πετρελαιοκίνηση είναι σε νηπιακό στάδιο.
Εγώ πήρα το GV 5d βενζίνη σαν δεύτερο οικογενειακό για εξορμήσεις. Δεν ξέρω τι παραπάνω θα μου προσέφερε το πετρέλαιο.
Άβαταρ μέλους
stydio
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 10 Δεκ 2007, 01:29

Δημοσίευσηαπό pitbullakos » 25 Μαρ 2008, 06:39

ροπη χωρις ζορι και απο χαμηλα παρακαλω.μεγαλητερη αξιοπιστια και μακροζωηα του μοτερ
Άβαταρ μέλους
pitbullakos
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 412
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 18:59
Τοποθεσία: πολιχνη,θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό stydio » 25 Μαρ 2008, 11:42

pitbullakos έγραψε:ροπη χωρις ζορι και απο χαμηλα παρακαλω.μεγαλητερη αξιοπιστια και μακροζωηα του μοτερ

Συμφωνώ για την ροπή αλλά στο GV την έχεις ούτως ή άλλως εξαιτίας των αργών. Οσο για μακροζωία του κινητήρα, για αυτό λέω αν κάνει πολλά χιλιόμετρα ναι, αν δεν κάνει όμως τότε απόσβεση δύσκολα γίνετε. Ας μην ξεχνάμε επίσης πως ο πετρελαιοκινητήρας έχει τις "αδυναμίες" του που αναλύονται σε άλλα τοπικ.
Απο εκει και μετά περί ορέξεως...........
Άβαταρ μέλους
stydio
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 10 Δεκ 2007, 01:29

Επόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες