Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πάμε καλά?!

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό PanY » 11 Δεκ 2008, 11:08

Για να μπορεσουν οι Ελληνες να διεκδικησουν οτιδηποτε θα πρεπει πρωτα να απελευθερωθουν απ τα δεσμα που οι ιδιοι, συνειδητα ή οχι, εβαλαν στον εαυτο τους.

Οταν παψουμε να χρωσταμε σε πιστωτικες, καταναλωτικα, στεγαστικα και πασης φυσεως δανεια, οταν αποφασισουμε να ζησουμε με οσα εχει μεσα το πορτοφολι μας, τοτε ισως, μπορεσουμε να νοιωσουμε ελευθεροι. Τοτε ισως αρχισουμε ξανα να απολαμβανουμε το σημερα και να κανουμε ονειρα για το αυριο αντι να το φοβομαστε, τοτε ισως να μπορεσουμε να διεκδικησουμε και παλι αυτα που πραγματικα μας ανηκουν.

Οσο ο Ελληνας χρωσταει εστω κι ενα ευρω σε χρηματοπιστωτικο οργανισμο, δεν θα μπορεσει ποτε ξανα να διεκδικησει τιποτα, μικρο ή μεγαλο, αυτονοητο ή εστω και ρομαντικο.
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΡΕ ΓΑ$#ΤΟ!!!

Δημοσίευσηαπό david71 » 11 Δεκ 2008, 11:20

mytilini Συμφωνώ μαζί σου, αλλά μέχρι ένα σημείο. Συμφωνώ με την αλήθεια ότι η «κουκουλοφόροι» είναι στημένη δουλειά. Το ξέρω πρώτο χέρι εδώ στην Θεσσαλονίκη που μερικές μεγάλες εταιρίες εμπορικού κέντρου θέλουν να ρημάξουν την αγορά μέσα στην πόλη, που σαν αποτέλεσμα πέφτουν οι αξίες ακινήτων, για να τα αποκτήσουν αργότερα σε ξεφτιλιστική τιμή, και όλα αυτά πριν γίνει το μετρό. Αυτό είναι ένα από τα πολλά παραδείγματα συμφέροντος που υπάρχει σε αυτή την χώρα, μην σου πω για όλες τις χώρες παγκοσμίως. Θα ήμασταν ζώα εάν δεν καταλαβαίνουμε εμείς οι ίδιοι ότι η πράξεις μας έχουν συνέπειες, όπως για δανεισμό στης τράπεζες κτλ. Το ερώτημα είναι,

ΤΙ ΚΆΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΧΩΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΖΩΗ ΤΟ ΠΟΛΙΤΩΝ;

Εάν καθίσουμε και σκεφτούμε τα τελευταία γεγονότα, αυτή η αντίδραση του λαού ήταν από αγανάκτηση όλων των τρόπο ζωής στην Ελλάδα. Για να σου δώσω να το καταλάβεις πιο έντονα, στην Αμερική, Καναδά, Αγγλία, και Αυστραλία τα σκάνδαλα υπάρχουν σε μεγαλύτερο βαθμό από την Ελλάδα, αλλά η διαφορά εκεί είναι το εξής:

Παιδεία: ΆΡΙΣΤΗ. Υγεία: ΆΡΙΣΤΗ, Φορολογία = ΣΑΦΗΣ, Υποδομή για ανάπτυξη επιχειρήσεων όλον των τομέων (Μικρό, Μεσαίο, Μεγάλο) = ΆΡΙΣΤΗ, Επικοινωνία μεταξύ φορέων για οποιαδήποτε δουλειά η εξακρίβωση εξυπηρέτησης = ‘ΑΡΙΣΤΗ. Σεβασμό στην νομοθεσία της χώρας = ‘ΑΡΙΣΤΗ, Αποτελεσματικότητα και συντομία στα δικαστήρια = ΆΡΙΣΤΗ, συντάξεις των πολιτών = ΣΑΦΗΣ.

Εάν το σκεφτείς, όταν ο απλός πολίτης δεν έχει να σκεφτεί ότι θα τυραννιέται σε οποιαδήποτε υπηρεσία του κράτους για να μπορεί να επεξέλθει στην επιβίωση της οικογένειάς του, τότες, δεν τον ενδιαφέρει εάν θα φάει το κράτους, όπως στην Εγνατία οδός, ΕΡΓΟΣΕ, Βατοπαίδι, κτλ. Η μεγάλη διαφορά είναι ότι ναι μεν τρώνε, αλλά τρώνε και το ψωμί από το τραπέζι μας.

Το κίνητρο και μήνυμα που πρέπει να σκεφτεί οποιαδήποτε κυβέρνηση είναι:
«ΔΩΣΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΔΟΜΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ ΖΩΗ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ»
***** WWW.XXDRIVER.COM *****
TRIAL 250cc LIQUID COOLED DIRT BIKES

"If your mother in law is bothering you, just send her to Sweden"
Άβαταρ μέλους
david71
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 11 Δεκ 2008, 09:47
Τοποθεσία: Thessaloniki

Re: ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΡΕ ΓΑ$#ΤΟ!!!

Δημοσίευσηαπό vagelis » 11 Δεκ 2008, 11:28

david71 έγραψε:mytilini Συμφωνώ μαζί σου, αλλά μέχρι ένα σημείο. Συμφωνώ με την αλήθεια ότι η «κουκουλοφόροι» είναι στημένη δουλειά. Το ξέρω πρώτο χέρι εδώ στην Θεσσαλονίκη που μερικές μεγάλες εταιρίες εμπορικού κέντρου θέλουν να ρημάξουν την αγορά μέσα στην πόλη, που σαν αποτέλεσμα πέφτουν οι αξίες ακινήτων, για να τα αποκτήσουν αργότερα σε ξεφτιλιστική τιμή, και όλα αυτά πριν γίνει το μετρό. Αυτό είναι ένα από τα πολλά παραδείγματα συμφέροντος που υπάρχει σε αυτή την χώρα, μην σου πω για όλες τις χώρες παγκοσμίως. Θα ήμασταν ζώα εάν δεν καταλαβαίνουμε εμείς οι ίδιοι ότι η πράξεις μας έχουν συνέπειες, όπως για δανεισμό στης τράπεζες κτλ. Το ερώτημα είναι,

ΤΙ ΚΆΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΧΩΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΖΩΗ ΤΟ ΠΟΛΙΤΩΝ;

Εάν καθίσουμε και σκεφτούμε τα τελευταία γεγονότα, αυτή η αντίδραση του λαού ήταν από αγανάκτηση όλων των τρόπο ζωής στην Ελλάδα. Για να σου δώσω να το καταλάβεις πιο έντονα, στην Αμερική, Καναδά, Αγγλία, και Αυστραλία τα σκάνδαλα υπάρχουν σε μεγαλύτερο βαθμό από την Ελλάδα, αλλά η διαφορά εκεί είναι το εξής:

Παιδεία: ΆΡΙΣΤΗ. Υγεία: ΆΡΙΣΤΗ, Φορολογία = ΣΑΦΗΣ, Υποδομή για ανάπτυξη επιχειρήσεων όλον των τομέων (Μικρό, Μεσαίο, Μεγάλο) = ΆΡΙΣΤΗ, Επικοινωνία μεταξύ φορέων για οποιαδήποτε δουλειά η εξακρίβωση εξυπηρέτησης = ‘ΑΡΙΣΤΗ. Σεβασμό στην νομοθεσία της χώρας = ‘ΑΡΙΣΤΗ, Αποτελεσματικότητα και συντομία στα δικαστήρια = ΆΡΙΣΤΗ, συντάξεις των πολιτών = ΣΑΦΗΣ.

Εάν το σκεφτείς, όταν ο απλός πολίτης δεν έχει να σκεφτεί ότι θα τυραννιέται σε οποιαδήποτε υπηρεσία του κράτους για να μπορεί να επεξέλθει στην επιβίωση της οικογένειάς του, τότες, δεν τον ενδιαφέρει εάν θα φάει το κράτους, όπως στην Εγνατία οδός, ΕΡΓΟΣΕ, Βατοπαίδι, κτλ. Η μεγάλη διαφορά είναι ότι ναι μεν τρώνε, αλλά τρώνε και το ψωμί από το τραπέζι μας.

Το κίνητρο και μήνυμα που πρέπει να σκεφτεί οποιαδήποτε κυβέρνηση είναι:
«ΔΩΣΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΔΟΜΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ ΖΩΗ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ»


Φιλε επειδη ειχαμε για παραδειγμα τις ΑΡΙΣΤΕΣ χωρες που αναφερεις καταντησαμε εδω που καταντησαμε.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό mytilini » 11 Δεκ 2008, 12:50

Εικόνα
Αυτοί είχαν λόγους να κρύβουν τα πρόσωπά τους..."Δείχτουλες" της Κατοχής...Τα σκατά πάντα προσπαθούν να μην φαίνονται
mytilini
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2004, 06:32
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό mytilini » 11 Δεκ 2008, 12:53

Οχι ρε,στον τόπο αυτό ποτέ κανένας κουκουλοφόρος δεν μπόρεσε να επιβάλει τις απόψεις του και τις μεθόδους του.Οσο δίκιο κι αν έχεις, με το που φοράς κουκούλα το χάνεις.
mytilini
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2004, 06:32
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ

RE: Re: ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΡΕ ΓΑ$#ΤΟ!!!

Δημοσίευσηαπό david71 » 11 Δεκ 2008, 12:54

Όχι βέβαια, αλλα αφου υπάρχουν αυτά τα παραδείγματα, το ερώτημα είναι γιατί το αγνοούν. Εδώ είναι το ερώτημα. Μόλις μπορούν με ελικρίνια να απαντήσουν αυτήν την ερώτηση, τότες υπάρχει τον σωστό δρόμο για την βελτίωση της χώρας, από όλους τους τομείς.
***** WWW.XXDRIVER.COM *****
TRIAL 250cc LIQUID COOLED DIRT BIKES

"If your mother in law is bothering you, just send her to Sweden"
Άβαταρ μέλους
david71
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 11 Δεκ 2008, 09:47
Τοποθεσία: Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό gtsit » 11 Δεκ 2008, 14:36

mytilini έγραψε:Εικόνα
Αυτοί είχαν λόγους να κρύβουν τα πρόσωπά τους..."Δείχτουλες" της Κατοχής...Τα σκατά πάντα προσπαθούν να μην φαίνονται


ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ ΝΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑΖΕΤΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΤΙΔΡΟΥΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΛΑΘΟΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΟΣΙΛΟΓΟΥΣ ΤΩΝ ΓΕΡΜΑΝΩΝ.

Με τέτοιες απαντήσεις δεν πίθετε κανέναν πια γιατί η πραγματικότητα είναι διαφορετική.
1985 ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΟΥ 15ΧΡΟΝΟΥ ΜΑΘΗΤΗ ΜΙΧΑΛΗ ΚΑΛΤΕΖΑ ΑΠΟ ΜΑΤΑΤΖΗ.
ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΛΑ Η ΨΥΧΟΥΛΑ ΤΟΥ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ.

ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΔΟΣΙΛΟΓΟΣ ΗΤΑΝ???
ΕΛΕΟΣ. ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΣΙΠΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ. ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΜΙΚΡΟΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟΥΣ.
ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΤΑ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ. ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ.

Ο Μιχάλης
Εικόνα

Παρά τις κουκούλες πολλά παιδιά φαίνονται ότι δεν είναι πάνω από 15 χρονών σε όλα αυτά που γίνονται. Και αυτά δοσίλογοι είναι?? ΕΛΕΟΣ. ΕΧΕΤΕ ΞΕΦΥΓΕΙ. ΣΤΑΘΗΤΕ ΔΙΠΛΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΑΦΗΣΤΕ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ. ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 40 ΚΑΙ ΤΟ 50.
Άβαταρ μέλους
gtsit
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 03:54

Δημοσίευσηαπό Landless » 11 Δεκ 2008, 16:15

Αδερφέ, άλλο πράγμα να χρησιμοποιείς το κασκόλ σου για να προφυλαχθείς από τα καπνογόνα, και άλλο να φοράς κουκούλα, νομίζω καταλαβαίνεις τη διαφορά....

Κανένας δεν προσπαθεί να δικαιολογήσει δολοφονίες. Η οργή όμως δεν στρέφεται προς τη σωστή κατεύθυνση. Αν υπήρχαν έστω και ψήγματα γνησιότητας σε αυτές τις κινητοποιήσεις τότε θα ήμασταν όλοι στο δρόμο...
Άβαταρ μέλους
Landless
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 11:07
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gtsit » 11 Δεκ 2008, 16:44

Landless έγραψε:Αδερφέ, άλλο πράγμα να χρησιμοποιείς το κασκόλ σου για να προφυλαχθείς από τα καπνογόνα, και άλλο να φοράς κουκούλα, νομίζω καταλαβαίνεις τη διαφορά....

Κανένας δεν προσπαθεί να δικαιολογήσει δολοφονίες. Η οργή όμως δεν στρέφεται προς τη σωστή κατεύθυνση. Αν υπήρχαν έστω και ψήγματα γνησιότητας σε αυτές τις κινητοποιήσεις τότε θα ήμασταν όλοι στο δρόμο...


Την Δευτέρα το βράδυ υπήρχε 50.000 κόσμος στην διαδήλωση. Δείξανε τα κανάλια πλάνα μήπως από την διαδήλωση?? Από αυτούς πάρα πολλοί μα πάρα πολλοί προξενούσαν καταστροφές και σε μικρομάγαζα. Προσωπικά προσπάθησα κάποιους να τους συγκρατήσω. Ξέρεις τι απάντηση πήρα?? Παιδικές φωνούλες όσο και αν σας φαίνεται απίστευτο (μέχρι και κοριτσάκια) που μου λέγανε "τους μισούμε θα τα διαλύσουμε όλα".
Αυτό σου λέω. Είναι γνήσιο. Είναι αυθόρμητο. Απλά δεν έχει τη στοιχεώδη παιδεία ή έστω ιδεολογία. Ακόμα και οι πάρα πολλοί αναρχικοί που ήταν συγκροτημένοι και οργανωμένοι σε μπλοκ (τα τελευταία 8 χρόνια τώρα όχι μόνο την Δευτέρα) και με κανονικό πανό, είναι υπέρ των επιθέσεων απέναντι στα ΜΑΤ και καταστροφών μόνο σε τράπεζες άντε και σε κυβερνητικά κτίρια (υπουργεία) αλλά όχι υπέρ του να γίνουν ζημιές σε μικρομάγαζα. Ακόμα και αυτοί φωνάζανε ΟΧΙ ΟΧΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΜΙΚΡΟΜΑΓΑΖΑ. ΟΧΙ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΓΑΜΩΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ. Επικρατούσε ένα κομφούζιο. Ένας πόλεμος κανονικά. Τα δακρυγόνα πέφτανε βροχή. Τρέχαμε. Εγώ τυφλώθηκα από τα δακρυγόνα και δεν έβλεπα μπροστά μου. Άλλοι κλαίγανε. Αυτό σας λέω. Μην ψάχνετε να βρείτε λογικές σε τέτοιες στιγμές. Δυστυχώς εκεί μας φτάσανε με τις πολιτικές τους.
Για την κουκούλα είναι καθαρά θέμα μόδας και θα το δεις σε όποια χώρα και να γίνονται διαδηλώσεις. Λόγω καθαρά της παρακολούθησης με κάμερες.
Επίσης ξέρεις εσύ να μου πεις πόσοι από αυτούς που παρσουσιάζουν ως κουκουλοφόρους προστατεύονται απλώς από τα δακρυγόνα και πόσοι τις φοράνε απλά για να τις φοράνε?? Είναι πολύ μπερδεμένα τα πράγματα.
Γινότανε πλιάτσικο στα μαγαζιά από μετανάστες. Άλλοι εξαθλιωμένοι αυτοί. Όταν με τις πολιτικές σου δημιουργείς ορδές εξαθλιωμένων βασανισμένων στα τμήματα κλτπ τι περιμένεις να γίνει μετά??
Το κακό είναι πως μέσα σε αυτό το κομφούζιο βγήκαν και οι παρακρατικοί στους δρόμους με την μορφή των αγανακτισμένων πολιτών.
Οι καταστηματάρχες που απλώς θέλανε να υπερσπιστούν τις περιουσίες ανοίγανε διάλογο με τα παιδιά που καταστρέφανε και τους αφήνανε ήσυχους. Σας λέω γίνονται πολλά απλά δεν τα λένε. Δεν έχω κανένα λόγο να πω ψέματα. Στο λόγο της τιμής μου.
Άβαταρ μέλους
gtsit
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 03:54

Δημοσίευσηαπό Landless » 11 Δεκ 2008, 19:10

gtsit έγραψε:Την Δευτέρα το βράδυ υπήρχε 50.000 κόσμος στην διαδήλωση. Δείξανε τα κανάλια πλάνα μήπως από την διαδήλωση?? Από αυτούς πάρα πολλοί μα πάρα πολλοί προξενούσαν καταστροφές και σε μικρομάγαζα. Προσωπικά προσπάθησα κάποιους να τους συγκρατήσω. Ξέρεις τι απάντηση πήρα?? Παιδικές φωνούλες όσο και αν σας φαίνεται απίστευτο (μέχρι και κοριτσάκια) που μου λέγανε "τους μισούμε θα τα διαλύσουμε όλα".


Αυτό δείχνει μυαλά θολωμένα, το τυφλό μίσος και η βία δεν βγάζει πουθενά, ίσα ίσα που στις μέρες μας γίνεται αντικείμενο άγριας εκμετάλλευσης.

Αυτά τα παιδιά που μιλούσαν έτσι δυστυχώς δεν ξέρουν ούτε τι θέλουν ούτε που πάνε. Και όταν δεν σκέφτεσαι καθαρά τότε η συνείδησή σου εξαγοράζεται πολύ εύκολα. Σε λίγα χρόνια θα είναι κι αυτά μέρος του συστήματος που θα εξαγοράζει την ψήφο τους, τις ιδέες τους, την ηθική και την αξιοπρέπειά τους και σε μερικές περιπτώσεις και την ψυχή τους με αντάλλαγμα την κοινωνική "άνοδο" και δυνατότητα να καταναλώνουν όλα αυτά για τα οποία τους πιπιλίζουν συστηματικά το μυαλό εδώ και χρόνια.
Άσε, το έργο το 'χω ξαναδεί.

Βέβαια δεν φταίνε τα παιδιά για όλα αυτά. Απλά η συστηματική αποδόμηση της παιδείας και η απαράδεκτη αδιαφορία των γονιών (εξαγοράζουν το χρόνο που θα έπρεπε να αφιερώνουν στα παιδιά με υλικά αγαθά και χρήματα) φέρνει πια καρπούς.

Λυπάμαι, αλλά δεν πιστεύω ότι η βία και το μίσος (και ειδικά όπως εκδηλώνεται τώρα, χωρίς στόχο και όραμα) μπορεί να οδηγήσει κάπου. Χθές το Αριστοτέλειο έγινε πάλι "καλοκαιρινό". Σημαίνει αυτό ότι θα φτιάξουν τα "στραβά" του; Θα γίνει καλύτερο πανεπιστήμιο; Θα αναστηθεί μήπως κάποιος νεκρός; Στη δικιά μου λογική τουλάχιστον όχι...
Άβαταρ μέλους
Landless
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 11:07
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 11 Δεκ 2008, 19:17

δλδ το παληκαρακι με την κουκουλα και την μολοτοφ ειναι το παραδειγμα για μια αντιδραση σε κατι σαπιο οπως ειναι το συστημα?Μην απαντησεις πριν σκεφτεις τι θα ελεγες αν αντι για δακρυγονα τα ματ εριχναν εναντιων τους μολοτοφ? Οσο και να ηθελε ο κακομοιρης που του καψανε το αυτοκινητο ή το μαγαζι να ειναι διπλα στα παιδια αυτα δεν του το επιτρεψανε αυτοι οι ιδιοι.Το εγραψα και πιο πανω με ολα αυτα το μονο που κανουν αυτοι ειναι να ριχνουν νερο στον μυλο της εκαστοτε κυβερνησης και να ειναι το καλυτερο προϊον για το μεγαλυτερο κακο αυτης της χωρας που ειναι τα καναλια!
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

Δημοσίευσηαπό jdelis » 11 Δεκ 2008, 22:28

gtsit έγραψε:Οι καταστηματάρχες που απλώς θέλανε να υπερσπιστούν τις περιουσίες ανοίγανε διάλογο με τα παιδιά που καταστρέφανε και τους αφήνανε ήσυχους.

Τελικά ανακαλύψαμε ποιανών οι περιουσίες καταστράφηκαν: αυτών που δεν μπήκανε στον κόπο να ανοίξουνε διάλογο με τα "παιδιά". Καλά να πάθουν λοιπόν, αφού είναι σίγουρο πως τα "παιδιά" είχανε παει βασικά να συζητήσουν εκεί αλλά η έλλειψη επικοινωνίας τα εκνεύρισε!

gtsit έγραψε:Το κακό είναι πως μέσα σε αυτό το κομφούζιο βγήκαν και οι παρακρατικοί στους δρόμους με την μορφή των αγανακτισμένων πολιτών.

Φυσικά αν βγήκε κάποιος να προστατέψει την περιουσία του που καιγόταν δε μπορεί παρά να είναι παρακρατικός, φασίστας, αντιδραστικός και σίγουρα εχθρός του διαλόγου, για τον οποίον άλλωστε είχαν συγκεντρωθεί εξ΄αρχής τα παιδιά!!

Τελικά η απάντηση στον τίτλο του θέματος είναι: όχι, σίγουρα δεν πάμε καλά...
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 11 Δεκ 2008, 23:34

……….Προς τον φίλο gtsit….

Οπα για κάτσε γιατί μάλλον το πρωί αντί για καφέ θα πρέπει να πείρα το ποτό της μαλακιας , γιατί η δεν καταλαβαίνω αυτά που γράφεις η σε κάποια επεισόδια ήμουν «μπλεγμένος» και εγώ αλλά μάλλον ήταν σε άλλη χώρα η σε άλλον πλανήτη.

Δηλαδή , θέλεις να μας πεις τώρα ότι :

1. ΕΣΥ ( που τέλος πάντων δεν σε ξέρω , και δεν έχω λόγω να μην πιστέψω αυτά που τέλος πάντων γράφεις) ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ…..!!!!!!!!!!!

2. ΟΙ ΑΝΑΡΧΙΚΟΙ ( που όπως μας λες ήταν και συγκροτημένοι σε μπλοκ με
πανο κ.λ.π. ) ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΑ
ΣΠΑΖΑΝΕ…….!!!!!!!!!!!!!

3. ΟΙ ΜΑΓΑΖΑΤΟΡΕΣ ( που για σένα …τόσο…. «απλά»… προστάτευαν τις περιουσίες τους ) ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΠΟΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΟ ΔΙΑΛΟΓΟ ΜΕ ΤΑ «ΠΑΙΔΙΑ» ΤΟΥΣ ………ΑΦΗΝΑΝΕ ΚΑΙ ΦΕΥΓΑΝΕ…….!!!!!!!!!!!

Τελικά στο ΔΙΑ ΤΑΥΤΑ δες μας λες παλικαρά μου ΓΙΑΤΙ ????? ΤΟ ΚΑΝΑΝΕ ….ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΑΝΕ !!!!!!!!!!

ΠΟΙΟΙ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ????

Είναι όλα αυτά τα παιδιά ΤΟΟΟΟΟΟΟΣΟ «απελπισμένα» από την ζωή τους , που στα 15 η στα 16 φτάσανε στο συμπέρασμα , ότι δεν υπάρχει αύριο???
....ΓΙΑΤΙ….????????
ΓΙΑ ΕΞΗΓΗΣΕ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΤΟΝ ΜΑΛΑΚΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ

Ξαφνικά , με το που κοπήκανε τα ΔΑΝΕΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ και τους είπε ο μπαμπάς ότι τέρμα το πολύ χαρτζιλίκι , και ότι δεν μπορούμε να πάμε διακοπές τα Χριστούγεννα γιατί οι τράπεζες ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ ΑΛΛΟ ΔΙΑΚΟΠΟΔΑΝΕΙΟ τότε ξαφνικά θυμηθήκανε τα 15χρονα ότι είναι ΞΕΒΡΑΚΩΤΑ στην κοινωνία και ότι τα δάνεια και οι πλαστικές καρδούλες τόσα χρόνια που τους συντηρούσαν ………
…….δεν υπάρχουν πια??????..........τότε θυμηθήκανε να βγούνε στους δρόμους.??????

Δηλαδή τα 15χρονα μέχρι προχτές ήταν αραχτα με την φραπεδια , και μέσα σε μια νύχτα , αποκτήσανε Ιδεολογία ,Πιστεύω ,Άποψη κλ.π.???

Δηλαδή κατά τα λεγόμενα σου ( αφού όπως λες ….και περιγράφεις….ήσουν στην «πρώτη γραμμή του πυρός»……) ήταν «φωνές γεμάτες αθωότητα» που βρίσκανε διέξοδο στην καταστροφή , ΓΙΑΤΙ????.........μήπως ίδρωσαν στα 15 η στα 16 χρόνια σε καμιά σκαλωσιά η τους έφαγε το ξενύχτη να βγάλουνε βάρδια σε φαμπρικα.για να έχουν και το «ιερό δικαίωμα» έστω και τις «εν΄ όπλις διαμαρτυρίας» ???????

Απλά φίλε μου να σου πω εγώ ,……..είχανε συνηθίσει να τα έχουν όλα , και να μην προσπαθούνε για Τ Ι Π Ο Τ Α , και ξαφνικά καταλάβανε ότι η «πόρτα έκλεισε» και θα πρέπει τώρα να πληρώνουνε για τα επόμενα 30 – 40 χρόνια όλη αυτή την καλοπέραση , που με τα δάνεια που παίρνανε οι δικοί τους σαν ΣΤΡΑΓΑΛΙΑ νόμισαν ότι είχαν κατακτήσει όλο τον κόσμο και «κάθε μέρα θα είναι του Αι Γιαννιου» και ξαφνικά βρεθήκανε στην σκληρή πραγματικότητα.

ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΩΡΑ…………φίλε gtsit

Δηλαδή ξύπνησε μέσα τους η σοφή παροιμία «ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΛΕΒΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ»
Δηλαδή …αμ !! από την μια να περνάμε καλά….αμ!! από την άλλη αν στραβώσει κάτι το παίζουμε ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ ΤΗΣ ΒΙΤΡΙΝΑΣ…!!!!!! ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ κ.λ.π κ.λ.π.!!!!!!!

Και οι γονείς , τι έκαναν οι γονείς τους ???????στις 2 και στις 3 και 4 το πρωί τα «παιδιά» στους δρόμους να διαμαρτυρηθούν με κουκούλες γιατί ???

Εγώ προσωπικά σαν γονέας θα ανισηχουσα αν το παιδί μου ήταν στο δρόμο στις 10 το βράδυ και όχι στις 3 και 4 το πρωί.!!!!!

Σου επαναλαμβάνω σαν γονέας ή θα ήμουν μαζί με το παιδί μου έστω και σε διαδήλωση ή δεν θα το άφηνα να βγει έξω από το σπίτι στις 3 το πρωί


……..απλά έτσι τους βόλευε κάποιους «γονείς»……σαν να λέμε …σπάστε διαλύστε μπας και «υποχωρήσει» η κυβέρνηση ( χαχαχαχα κυβέρνηση …εδώ χωράει γέλιο…χαχαχα) και χαρίσει κανα δάνειο στον υπερχρεωμένο λαό……!!!!!

Συμφωνώ ότι ο λαός είναι υπερχρεωμένος αλλά , ( και χωρίς καμιά μα καμιά διάθεση να δικαιολογήσω τους τραπεζικούς οργανισμούς ) δεν ξέρω καμιά τράπεζα να ΕΠΙΑΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΝΙΚΙ να τον βάλει μέσα και να πάρει ΔΙΑΚΟΠΟΔΑΝΕΙΟ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ για να τον στείλει να δει το Λονδίνο και την Ταϊλάνδη τα Χριστούγεννα.!!!!!!!!

Δεν ξέρω καμιά τράπεζα να ΤΡΑΒΗΞΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΝΙΚΙ να τον βάλει μέσα για να πάρει ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΔΑΝΕΙΟ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ επειδή βρήκε το νέο 4Χ4
και η αντιπροσωπεία κάνει… «ειδική προσφορά» …και γλιτώνει 4000 ευρώ στο μοντέλο Limited των 4500cc αλλά θα πρέπει να δώσεις άλλα 86000 ευρώ.

Δεν ξέρω καμιά τράπεζα να ΤΡΑΒΗΞΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΝΙΚΙ να τον βάλει μέσα και να του δώσει ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ δάνειο, αλλά ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ να αγοράσει σπίτι στην π.χ. Άνω ΒΟΥΛΑ με 4 δωμάτια με τζάκι με μπαλκοναρα με θέση με γκαραζ με αποθήκη κ.λ.π. χρεώνοντας 350.000 ευρώ για 30 χρόνια …ΟΤΑΝ η ίδια οικογένεια ζούσε στα π.χ. Πετραλωνα σε ένα 3αρι που θεωρούσε ότι το ενοίκιο είναι ΚΑΙ….. ακριβό!!!!!!

Μήπως θέλεις να σου φέρω και άλλο παράδειγμα πιο κραυγαλέο…..αν ναι ..!!
τότε να συνεχίσω με το Χρηματιστήριο ( είμαι και εγώ ένας από τους χαμένους και μάλιστα με αρκετά χρήματα ) και την «μεγάλη καμπίνα» που όλοι φωνάζανε….. «ΣΚΑΝΔΑΛΟ – ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΜΑΣ ΕΦΑΓΑΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ»…………

Εγώ φίλε gtsit δεν ξέρω κανέναν να πέρασε έξω από την Σοφοκλέους και να έφαγε ένα χέρι ξύλο για να τον βάλουνε με τοΖΟΡΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΜΕΤΟΧΕΣ ,αντίθετα ξέρω και είδα πάρα πολλούς να παίρνουνε δάνεια και να ΤΖΟΓΑΡΟΥΝΕ τα σπίτια τους και τις οικονομίες τους για να κερδίσουνε σε ένα παιχνίδι που ΔΕΝ το ξέρανε και ΔΕΝ είχαν το «επίπεδο» να το μάθουνε και όταν όλα ήταν καλά και δούλευε η καμπίνα του “limit up” ( ναι αυτό το «limit up” ήταν η μόνη καμπίνα στο χρηματιστήριο ) ΚΑΘΟΝΤΟΥΣΑΝ ΣΤΑ ΚΑΦΕΝΕΙΑ ( παρένθεση …οι κακοί Αλβανοί δούλευαν μόνο τότε….κλείνει η παρένθεση) και λέγανε 400.000 Δρχ. «έβγαλα» σήμερα και κορόιδευαν κάποιον που «έβγαλε» μόνο 100.000Δρχ. ότι ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ και ο «δικός του» έχει καλύτερες πληροφορίες …………………………την ώρα που αυτά τα ΖΩΑ δεν ξέρανε τι σημαίνει π.χ. «Μεσαία Κεφαλαιοποίηση»………….

Τα ιδία αυτά ΖΩΑ που είχαν καταργήσει το τσιγάρο και καπνίζανε μόνο πούρα όταν όλα καρτέρευσαν βρήκαν και φωνάζανε ότι στο χρηματιστήριο τους κλέψανε τα λεφτά , και τους έφταιγε η κυβέρνηση , ο υπουργός με τις δηλώσεις τους , ο μαύρος γάτος του γείτονα που κατουρισε 10 λεπτά νωρίτερα , η φρατζόλα το ψωμί που είχε ήδη ακριβύνει αλλά πάνω στην μέθη …..της «κονομάς» δεν τα βλέπανε όλα αυτά……..

Συγνώμη κύριοι αλλά προσωπικά δεν μπορώ να βάλω στην ίδια μοίρα τον εξαθλιωμένο οικονομικά πολίτη αυτής της χώρας , τον συνταξιούχο των 480 ευρώ , που δικαίως διαμαρτύρεται όταν γύρω του βλέπει τα σκάνδαλα, τις μίζες και τα εκατομμύρια του Βατοπαιδιου………στην ίδια μοίρα……….. με τον «Μπατιρονεοπλουτο» που αφού πέρασε από όλα τα δάνεια , αφού διασκέδασε την ζωή του , αφού ΑΠΑΞΙΩΣΕ ΚΑΘΕ ΕΝΝΟΙΑ ΕΓΚΡΑΤΕΙΑΣ και είναι χρεωμένος για άλλα 50 χρόνια , να διαμαρτύρεται γιατί παίρνει 785 ευρώ το μήνα και ….πλέον δεν τα βγάζει πέρα., και να παίρνει θέση αδικημένου και «κοινωνικά παραπεταμενου» και για αυτόν και για ΤΑ 15χρονα ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ που τα χρησιμοποιεί σαν μοχλό πίεσης .

………Δηλαδή πριν κάποια χρόνια την «επανάσταση» την κάνανε οι 18ριδες
σήμερα την κάνουν οι 15αριδες , δηλαδή με το συμπάθιο ρε παιδιά αλλά σε καμιά 20 χρονιά θα βρίσκονται στους δρόμους για επανάσταση τα 9χρονα ??????

Συγνώμη που δεν μπορώ να βάλω στην ίδια μοίρα τα παλικάρια του Πολυτεχνείου του ΄73 με τους ληστές κουκουλοφορους του2008 που κρύβονται μέσα στο Πολυτεχνείο.

Α…!!! και κάτι άλλο επειδή ανέφερες για «1985 ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΟΥ 15ΧΡΟΝΟΥ ΜΑΘΗΤΗ ΜΙΧΑΛΗ ΚΑΛΤΕΖΑ» και πραγματικά το γεγονός ήταν παραπάνω από λυπηρό και το θυμάμαι σαν τώρα ( μέσω εφημερίδων) γιατί εκείνη την χρονική περίοδο ήμουν στον Καναδά.
Αν σου θυμίσω ένα όνομα και μια ημερομηνία θα μπορέσεις να μου πεις πως αισθάνεσαι για
για την εν ψυχρό δολοφονία του Χρήστου Ματη 24/12/84 παραμονή της γιορτής του …… …ήταν μόνο 23 χρονών και αυτός με μάνα και πατέρα , θα μπορούσαν να είχαν μεγαλώσει στην ίδια γειτονιά με τον Μιχάλη Καλτεζα να ήταν και φίλοι……………………. και ας βάλανε το μπιστόλι σε ένα κουτί γλυκά για να νομίσει μέχρι και ο ίδιος ότι ένας συνάδελφος του ηλθε να τον κερασει για την γιορτη του …………….
Και όμως για τον έναν ειχε κατακαει η Αθήνα 10 φορές ................
...................τον άλλον ούτε που τον θυμάται κανένας…..

Βλέπεις η Δημοκρατία σου δίνει το δικαίωμα να κοιτάς από όποια «κλειδαρότρυπα» θέλεις , σκοπός είναι να ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ……….!!!
ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΓΑΛΑΝΗ νέα επιτυχία «ΑΝΤΕ ΓΡΑΜΜΙΣΟΥ»

http://www.youtube.com/watch?v=ukhWJ-JF ... re=related

το κομμάτι ….!
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό gtsit » 12 Δεκ 2008, 03:58

Captaindim έγραψε:……….Προς τον φίλο gtsit….

Οπα για κάτσε γιατί μάλλον το πρωί αντί για καφέ θα πρέπει να πείρα το ποτό της μαλακιας , γιατί η δεν καταλαβαίνω αυτά που γράφεις η σε κάποια επεισόδια ήμουν «μπλεγμένος» και εγώ αλλά μάλλον ήταν σε άλλη χώρα η σε άλλον πλανήτη.

Δηλαδή , θέλεις να μας πεις τώρα ότι :

1. ΕΣΥ ( που τέλος πάντων δεν σε ξέρω , και δεν έχω λόγω να μην πιστέψω αυτά που τέλος πάντων γράφεις) ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ…..!!!!!!!!!!!

2. ΟΙ ΑΝΑΡΧΙΚΟΙ ( που όπως μας λες ήταν και συγκροτημένοι σε μπλοκ με
πανο κ.λ.π. ) ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΑ
ΣΠΑΖΑΝΕ…….!!!!!!!!!!!!!

3. ΟΙ ΜΑΓΑΖΑΤΟΡΕΣ ( που για σένα …τόσο…. «απλά»… προστάτευαν τις περιουσίες τους ) ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΠΟΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΟ ΔΙΑΛΟΓΟ ΜΕ ΤΑ «ΠΑΙΔΙΑ» ΤΟΥΣ ………ΑΦΗΝΑΝΕ ΚΑΙ ΦΕΥΓΑΝΕ…….!!!!!!!!!!!

Τελικά στο ΔΙΑ ΤΑΥΤΑ δες μας λες παλικαρά μου ΓΙΑΤΙ ????? ΤΟ ΚΑΝΑΝΕ ….ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΑΝΕ !!!!!!!!!!

ΠΟΙΟΙ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ????

Είναι όλα αυτά τα παιδιά ΤΟΟΟΟΟΟΟΣΟ «απελπισμένα» από την ζωή τους , που στα 15 η στα 16 φτάσανε στο συμπέρασμα , ότι δεν υπάρχει αύριο???
....ΓΙΑΤΙ….????????
ΓΙΑ ΕΞΗΓΗΣΕ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΤΟΝ ΜΑΛΑΚΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ

Ξαφνικά , με το που κοπήκανε τα ΔΑΝΕΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ και τους είπε ο μπαμπάς ότι τέρμα το πολύ χαρτζιλίκι , και ότι δεν μπορούμε να πάμε διακοπές τα Χριστούγεννα γιατί οι τράπεζες ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ ΑΛΛΟ ΔΙΑΚΟΠΟΔΑΝΕΙΟ τότε ξαφνικά θυμηθήκανε τα 15χρονα ότι είναι ΞΕΒΡΑΚΩΤΑ στην κοινωνία και ότι τα δάνεια και οι πλαστικές καρδούλες τόσα χρόνια που τους συντηρούσαν ………
…….δεν υπάρχουν πια??????..........τότε θυμηθήκανε να βγούνε στους δρόμους.??????

Δηλαδή τα 15χρονα μέχρι προχτές ήταν αραχτα με την φραπεδια , και μέσα σε μια νύχτα , αποκτήσανε Ιδεολογία ,Πιστεύω ,Άποψη κλ.π.???

Δηλαδή κατά τα λεγόμενα σου ( αφού όπως λες ….και περιγράφεις….ήσουν στην «πρώτη γραμμή του πυρός»……) ήταν «φωνές γεμάτες αθωότητα» που βρίσκανε διέξοδο στην καταστροφή , ΓΙΑΤΙ????.........μήπως ίδρωσαν στα 15 η στα 16 χρόνια σε καμιά σκαλωσιά η τους έφαγε το ξενύχτη να βγάλουνε βάρδια σε φαμπρικα.για να έχουν και το «ιερό δικαίωμα» έστω και τις «εν΄ όπλις διαμαρτυρίας» ???????

Απλά φίλε μου να σου πω εγώ ,……..είχανε συνηθίσει να τα έχουν όλα , και να μην προσπαθούνε για Τ Ι Π Ο Τ Α , και ξαφνικά καταλάβανε ότι η «πόρτα έκλεισε» και θα πρέπει τώρα να πληρώνουνε για τα επόμενα 30 – 40 χρόνια όλη αυτή την καλοπέραση , που με τα δάνεια που παίρνανε οι δικοί τους σαν ΣΤΡΑΓΑΛΙΑ νόμισαν ότι είχαν κατακτήσει όλο τον κόσμο και «κάθε μέρα θα είναι του Αι Γιαννιου» και ξαφνικά βρεθήκανε στην σκληρή πραγματικότητα.

ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΩΡΑ…………φίλε gtsit

Δηλαδή ξύπνησε μέσα τους η σοφή παροιμία «ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΛΕΒΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ»
Δηλαδή …αμ !! από την μια να περνάμε καλά….αμ!! από την άλλη αν στραβώσει κάτι το παίζουμε ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ ΤΗΣ ΒΙΤΡΙΝΑΣ…!!!!!! ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ κ.λ.π κ.λ.π.!!!!!!!

Και οι γονείς , τι έκαναν οι γονείς τους ???????στις 2 και στις 3 και 4 το πρωί τα «παιδιά» στους δρόμους να διαμαρτυρηθούν με κουκούλες γιατί ???

Εγώ προσωπικά σαν γονέας θα ανισηχουσα αν το παιδί μου ήταν στο δρόμο στις 10 το βράδυ και όχι στις 3 και 4 το πρωί.!!!!!

Σου επαναλαμβάνω σαν γονέας ή θα ήμουν μαζί με το παιδί μου έστω και σε διαδήλωση ή δεν θα το άφηνα να βγει έξω από το σπίτι στις 3 το πρωί


……..απλά έτσι τους βόλευε κάποιους «γονείς»……σαν να λέμε …σπάστε διαλύστε μπας και «υποχωρήσει» η κυβέρνηση ( χαχαχαχα κυβέρνηση …εδώ χωράει γέλιο…χαχαχα) και χαρίσει κανα δάνειο στον υπερχρεωμένο λαό……!!!!!

Συμφωνώ ότι ο λαός είναι υπερχρεωμένος αλλά , ( και χωρίς καμιά μα καμιά διάθεση να δικαιολογήσω τους τραπεζικούς οργανισμούς ) δεν ξέρω καμιά τράπεζα να ΕΠΙΑΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΝΙΚΙ να τον βάλει μέσα και να πάρει ΔΙΑΚΟΠΟΔΑΝΕΙΟ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ για να τον στείλει να δει το Λονδίνο και την Ταϊλάνδη τα Χριστούγεννα.!!!!!!!!


Δεν ξέρω καμιά τράπεζα να ΤΡΑΒΗΞΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΝΙΚΙ να τον βάλει μέσα για να πάρει ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΔΑΝΕΙΟ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ επειδή βρήκε το νέο 4Χ4
και η αντιπροσωπεία κάνει… «ειδική προσφορά» …και γλιτώνει 4000 ευρώ στο μοντέλο Limited των 4500cc αλλά θα πρέπει να δώσεις άλλα 86000 ευρώ.

Δεν ξέρω καμιά τράπεζα να ΤΡΑΒΗΞΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΝΙΚΙ να τον βάλει μέσα και να του δώσει ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ δάνειο, αλλά ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ να αγοράσει σπίτι στην π.χ. Άνω ΒΟΥΛΑ με 4 δωμάτια με τζάκι με μπαλκοναρα με θέση με γκαραζ με αποθήκη κ.λ.π. χρεώνοντας 350.000 ευρώ για 30 χρόνια …ΟΤΑΝ η ίδια οικογένεια ζούσε στα π.χ. Πετραλωνα σε ένα 3αρι που θεωρούσε ότι το ενοίκιο είναι ΚΑΙ….. ακριβό!!!!!!

Μήπως θέλεις να σου φέρω και άλλο παράδειγμα πιο κραυγαλέο…..αν ναι ..!!
τότε να συνεχίσω με το Χρηματιστήριο ( είμαι και εγώ ένας από τους χαμένους και μάλιστα με αρκετά χρήματα ) και την «μεγάλη καμπίνα» που όλοι φωνάζανε….. «ΣΚΑΝΔΑΛΟ – ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΜΑΣ ΕΦΑΓΑΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ»…………

Εγώ φίλε gtsit δεν ξέρω κανέναν να πέρασε έξω από την Σοφοκλέους και να έφαγε ένα χέρι ξύλο για να τον βάλουνε με τοΖΟΡΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΜΕΤΟΧΕΣ ,αντίθετα ξέρω και είδα πάρα πολλούς να παίρνουνε δάνεια και να ΤΖΟΓΑΡΟΥΝΕ τα σπίτια τους και τις οικονομίες τους για να κερδίσουνε σε ένα παιχνίδι που ΔΕΝ το ξέρανε και ΔΕΝ είχαν το «επίπεδο» να το μάθουνε και όταν όλα ήταν καλά και δούλευε η καμπίνα του “limit up” ( ναι αυτό το «limit up” ήταν η μόνη καμπίνα στο χρηματιστήριο ) ΚΑΘΟΝΤΟΥΣΑΝ ΣΤΑ ΚΑΦΕΝΕΙΑ ( παρένθεση …οι κακοί Αλβανοί δούλευαν μόνο τότε….κλείνει η παρένθεση) και λέγανε 400.000 Δρχ. «έβγαλα» σήμερα και κορόιδευαν κάποιον που «έβγαλε» μόνο 100.000Δρχ. ότι ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ και ο «δικός του» έχει καλύτερες πληροφορίες …………………………την ώρα που αυτά τα ΖΩΑ δεν ξέρανε τι σημαίνει π.χ. «Μεσαία Κεφαλαιοποίηση»………….

Τα ιδία αυτά ΖΩΑ που είχαν καταργήσει το τσιγάρο και καπνίζανε μόνο πούρα όταν όλα καρτέρευσαν βρήκαν και φωνάζανε ότι στο χρηματιστήριο τους κλέψανε τα λεφτά , και τους έφταιγε η κυβέρνηση , ο υπουργός με τις δηλώσεις τους , ο μαύρος γάτος του γείτονα που κατουρισε 10 λεπτά νωρίτερα , η φρατζόλα το ψωμί που είχε ήδη ακριβύνει αλλά πάνω στην μέθη …..της «κονομάς» δεν τα βλέπανε όλα αυτά……..

Συγνώμη κύριοι αλλά προσωπικά δεν μπορώ να βάλω στην ίδια μοίρα τον εξαθλιωμένο οικονομικά πολίτη αυτής της χώρας , τον συνταξιούχο των 480 ευρώ , που δικαίως διαμαρτύρεται όταν γύρω του βλέπει τα σκάνδαλα, τις μίζες και τα εκατομμύρια του Βατοπαιδιου………στην ίδια μοίρα……….. με τον «Μπατιρονεοπλουτο» που αφού πέρασε από όλα τα δάνεια , αφού διασκέδασε την ζωή του , αφού ΑΠΑΞΙΩΣΕ ΚΑΘΕ ΕΝΝΟΙΑ ΕΓΚΡΑΤΕΙΑΣ και είναι χρεωμένος για άλλα 50 χρόνια , να διαμαρτύρεται γιατί παίρνει 785 ευρώ το μήνα και ….πλέον δεν τα βγάζει πέρα., και να παίρνει θέση αδικημένου και «κοινωνικά παραπεταμενου» και για αυτόν και για ΤΑ 15χρονα ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ που τα χρησιμοποιεί σαν μοχλό πίεσης .

………Δηλαδή πριν κάποια χρόνια την «επανάσταση» την κάνανε οι 18ριδες
σήμερα την κάνουν οι 15αριδες , δηλαδή με το συμπάθιο ρε παιδιά αλλά σε καμιά 20 χρονιά θα βρίσκονται στους δρόμους για επανάσταση τα 9χρονα ??????

Συγνώμη που δεν μπορώ να βάλω στην ίδια μοίρα τα παλικάρια του Πολυτεχνείου του ΄73 με τους ληστές κουκουλοφορους του2008 που κρύβονται μέσα στο Πολυτεχνείο.

Α…!!! και κάτι άλλο επειδή ανέφερες για «1985 ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΟΥ 15ΧΡΟΝΟΥ ΜΑΘΗΤΗ ΜΙΧΑΛΗ ΚΑΛΤΕΖΑ» και πραγματικά το γεγονός ήταν παραπάνω από λυπηρό και το θυμάμαι σαν τώρα ( μέσω εφημερίδων) γιατί εκείνη την χρονική περίοδο ήμουν στον Καναδά.
Αν σου θυμίσω ένα όνομα και μια ημερομηνία θα μπορέσεις να μου πεις πως αισθάνεσαι για
για την εν ψυχρό δολοφονία του Χρήστου Ματη 24/12/84 παραμονή της γιορτής του …… …ήταν μόνο 23 χρονών και αυτός με μάνα και πατέρα , θα μπορούσαν να είχαν μεγαλώσει στην ίδια γειτονιά με τον Μιχάλη Καλτεζα να ήταν και φίλοι……………………. και ας βάλανε το μπιστόλι σε ένα κουτί γλυκά για να νομίσει μέχρι και ο ίδιος ότι ένας συνάδελφος του ηλθε να τον κερασει για την γιορτη του …………….
Και όμως για τον έναν ειχε κατακαει η Αθήνα 10 φορές ................
...................τον άλλον ούτε που τον θυμάται κανένας…..

Βλέπεις η Δημοκρατία σου δίνει το δικαίωμα να κοιτάς από όποια «κλειδαρότρυπα» θέλεις , σκοπός είναι να ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ……….!!!


1. Ναι όσον αφορά τα μικρομάγαζα τουλάχιστον και όσο περνούσε από το χέρι μου. Γιατί σου κάνει τόσο εντύπωση??

2. ΔΙΑΒΑΣΕ ΞΑΝΑ ΤΙ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ.

3. ΔΙΑΒΑΣΕ ΞΑΝΑ ΤΙ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΠΑΨΕ ΝΑ ΠΑΡΑΠΟΙΗΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ. Ή ΔΕ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΛΑ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ...

ΣΤΟ ΔΙΑ ΤΑΥΤΑ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ POST. ΕΧΩ ΗΔΗ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.

ΕΤΣΙ ΕΣΥ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΕΙΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ?? ΜΙΑ ΧΑΡΑ.
ΑΥΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΑΝ ΕΝΗΛΙΚΙΩΘΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ.... ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΩ ΕΓΩ. ΟΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟΙ ΤΑ ΛΕΝΕ.

Όσο για τον Χρήστο Μάτη που σκοτώθηκε σε μια επιχείρηση της 17Ν αν θυμάμαι καλά, έχει τεράστεια διαφορά με αυτούς που προανάφερα πριν.
Η ΒΑΣΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ. ΗΞΕΡΕ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΘΥΜΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΕΓΚΛΗΜΑ. ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΑΛΛΩΣΤΕ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ. ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΠΛΟΦΟΡΟΥΝ.
ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΗΣ ΔΕΗ ΚΑΙ ΔΕ ΤΟ ΞΕΡΑ?? ΔΕ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΚΑΝΟΥΝ?? ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΟΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ?? ΔΕ ΘΑ ΕΞΕΓΕΡΘΩ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΟΧΙ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΩ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ. ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ Ο ΝΕΚΡΟΣ ΜΑΘΗΤΗΣ Ή Ο ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΛΤΕΖΑΣ Ή ΟΛΟΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΑΣΑΝΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΔΟΛΟΦΟΝΗΘΕΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΑ ΤΜΗΜΑΤΑ. ΟΤΙ ΕΛΑ ΜΩΡΕ ΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΠΥΡΟΒΟΛΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΝ ΦΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ.
ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΡΩΝΙΚΟ (ΜΗ ΠΩ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΛΕΞΗ) ΥΦΟΣ ΣΟΥ. ΕΧΕΙΣ ΜΠΛΕΞΕΙ ΤΑ ΜΠΟΥΤΙΑ ΣΟΥ.

Για τους παρακρατικούς οι λογικές είναι γνωστές εδώ και 10ετίες και πίστεψέ με τους ξεχωρίζω από χιλιόμετρα όπως και πολλοί άλλοι.....
Α ρε δύστυχε Τεμπονέρα.....

ΘΕΛΩ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΟΣΟΙ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ THREAD ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΠΩ ΤΙΠΟΤΑ.
ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΟΜΩΣ. ΕΥΘΕΩΣ.

ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ ΟΤΙ ΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΜΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ?? ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΠΩΣ ΝΑΙ.
ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥΣ ΟΜΩΣ ΠΟΙΟΙ ΜΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ??

ΝΑ ΣΤΕ ΚΑΛΑ......
Άβαταρ μέλους
gtsit
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 03:54

Δημοσίευσηαπό Landless » 12 Δεκ 2008, 10:43

Δεν θεωρώ χρήσιμο να προσθέσω ένα ακόμα κατεβατό.

Όποιος θέλει, ας ρίξει μια ματιά εδώ:

http://www.antibaro.gr/articles/society/1208-ealw.html

Τουλάχιστον εγώ προσυπογράφω αυτή την άποψη...
Άβαταρ μέλους
Landless
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 11:07
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες