Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Περί Zeitgeist

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Περί Zeitgeist

Δημοσίευσηαπό Researcher » 22 Ιαν 2009, 00:16

Το κατέβασα το είδα, και έπαθα πλάκα!
Δεν ξέρω αν δείχνει όλα αυτά που κάποιοι από μας μπορεί να φαντάζονταν, δεν ξέρω αν κάποιοι τα είχαν τουλάχιστον σκεφτεί...
Αν όντως ένα μικρό κομμάτι από αυτά που λέει είναι αλήθεια...
τότε πιασ'το αυγό και κούρευτο!
Θα ήθελα πραγματικά την αποψή σας επί τούτου.
Γιατί καλά και τα "τουτού" αλλά κάποια πράγματα (που όντως βιώνουμε), είναι πολύ πιο σοβαρά...

Το κατεβάζετε από το επίσημο site των δημιουργών του ντοκυμαντερ
http://www.zeitgeistmovie.com/
ή απλά το βλέπετε online...
Με λίγο και απλό ψάξιμο θα βρείτε και τους ελληνικούς υπότιτλους...

ΥΓ. Αξίζει και το Νο1 (Zeitgeist-The movie)
Για να μπαίνετε στο "κλίμα"...
Ποτέ μην αφήνεις τίποτα στην τύχη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Researcher
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Μαρ 2007, 08:36
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα

Περί Zeitgeist

Δημοσίευσηαπό ZooL » 22 Ιαν 2009, 13:04

Διαβάζοντας λίγο εδώ http://thezeitgeistmovement.com/joomla/ το όλο concept φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον, έβαλα και τις ταινίες να κατεβαίνουν...

Thanx Γιώργο!

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Re: Περί Zeitgeist

Δημοσίευσηαπό Researcher » 22 Ιαν 2009, 15:33

Περιμένω εντυπώσεις φίλε Χρήστο...
Ποτέ μην αφήνεις τίποτα στην τύχη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Researcher
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Μαρ 2007, 08:36
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα

Re: Περί Zeitgeist

Δημοσίευσηαπό nikos79 » 22 Ιαν 2009, 19:03

Λοιπον,καλο ειναι οταν διαβαζουμε η οταν βλεπουμε οτιδηποτε,να ψαχνουμε και το ποιος το δημιουργει γιατι οι πραξεις μας και το παρελθον μας δειχνει το πραγματικο μας προσωπο.Στην συγκεκριμενη περιπτωση οι δημιουργοι αυτου του <<ντοκιμαντερ>> ειναι ενας γκουρου του ινδουισμου,ενας αστρολογος και μια αθεη κατα την ομολογια της ιδιας.Με λιγο ψαξιμο στο διαδικτυο θα τα βρειτε κι εσεις.Ετσι λοιπον,συμφωνα με την παγια τακτικη,μπερδευουν τα ψεμματα που θελουν να περασουν με αληθειες και σου δινουν ενα εντυπωσιακο αποτελεσμα με περασμενα μηνυματα που τους βολευουν.Καλυτερα μην το δειτε,δεν αξιζει.
Άβαταρ μέλους
nikos79
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 08 Αύγ 2008, 12:02
Τοποθεσία: Ανω Τουμπα Θεσααλονικη

Re: Περί Zeitgeist

Δημοσίευσηαπό Researcher » 22 Ιαν 2009, 19:35

Αυτό είναι που με φοβίζει φίλε Νίκο. Το μπέρδεμα των ψεμμάτων με αλήθειες, γιατί έστω ότι λίγο να ισχύουν αυτές οι αλήθειες....:roll:
Τώρα, αν οι δημιουργοί είναι γκουρού ή όχι, δεν νομίζω ότι τους κατατάσει σε ανθρώπους χαμηλότερης νοημοσύνης ή ψεύτες, από άλλους "τεχνοκράτες νοήμονες"...Τρανή απόδειξη είναι ο κόσμος που ζουμε, κοίτα μόνο τριγύρω σου...
Βέβαια δεν τα ασπάζομαι τα της ταινίας αλλά καλό είναι να βλέπουμε κάποια πράγματα και υπό διαφορετική σκοπιά.

ΥΓ. Οσο για την άθεη που αναφέρεσαι, το θεωρείς δηλαδή κακό ή μήπως ότι είναι "μίασμα της κοινωνίας"?
Ποτέ μην αφήνεις τίποτα στην τύχη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Researcher
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Μαρ 2007, 08:36
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα

Re: Περί Zeitgeist

Δημοσίευσηαπό Mauragoritis » 22 Ιαν 2009, 21:14

Παίδες έχει βγεί και το 2.Δέν έχω καταφέρει να το κατεβάσω ακόμα.Άν βρεί κάποιος κάτι ας postάρει.Όσο για την άθεη φίλτατε, κ εγώ άθεος είμαι.Πιστεύω οτι το αναφέρεις με το σκεπτικό οτι δέν μπορεί να είναι αντικειμενική.Άν ήταν μια ακόμα θεούσα ή ένας ακόμα παπάς-προσυλητιστής όμως, τότε όλα καλά.Αυτά που μας πασάρουν αυτοί απο το δημοτικό ακόμα, είναι αρεστά και καλά ε;Ο κλήρος προσυλητίζει και γαλουχεί απο τα πρώτα χρόνια της ζωής, τους αυριανούς πελάτες των μαγαζιών του.Απορώ πώς είναι δυνατών να υπάρχουν άνθρωποι που δέν βλέπουν τί παιχνίδια παίζονται γύρο του...Γιά να ξυπνάμε λίγο και να είμαστε αντικειμενικοί και ουδέτεροι σε θέματα που αφορούν την κούφια πίστη που μας μαθένουν να ακολουθούμε, και ποιό πολύ σε θέματα πολιτικού ενδιαφέροντος.Ζούμε σε μία χώρα που όλα τα κόμματα έχουν αποδείξει την ανικανότητά τους και εξακολουθούν να υπάρχουν υποανάπτυκτοι, ανεγκέφαλοι άνθρωποι που κατεβαίνουν στις ομιλίες και χειροκροτάν τα καθίκια που ευθύνονται για την κατάντια μας.
Άβαταρ μέλους
Mauragoritis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 17 Ιαν 2009, 04:16
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Περί Zeitgeist

Δημοσίευσηαπό nikos79 » 22 Ιαν 2009, 21:23

Κατ"εμε δεν υπαρχει αθεος αλλα θεομαχος.Εχω την εντυπωση οτι και αυτοι που δηλωνουν αθεοι οταν τα βρισκουν σκουρα το ονομα Του επικαλουνται.Το να επιλεγεις να μην πιστευεις στον Θεο ειναι της μοδας τωρα τελευταια.Και αυτο κατακρινω,το να κανουμε κατι επειδη ειναι της μοδας.Αυτοι που αυτοονομαζονται αθεοι εχουν σαν επιχειρημα οτι δεν εχουν δει ποτε τον Θεο.Θελουν μια επιστημονικη εξηγηση.Λες και τα εχουμε εξηγησει ολα επιστημονικα και μας εμεινε μονο αυτο.Αφου θελουν επιστημονικα διαπιστευτηρια ας μας εξηγησουν τι ανθρωπος ηταν ο πατερ Παισιος,ο πατερ Πορφυριος και αλλοι σημαντικοι πατερες του αιωνα μας.Και λεω του αιωνα μας γιατι τωρα υποτιθεται οτι ειμαστε τεχνολογικα προηγμενοι να εξηγησουμε τα παντα.Που βρηκαν αυτα τα χαρισματα αυτοι οι ανθρωποι;Ποιος τους τα εδωσε;Οσο αναφορα τους δημιουργους της ταινιας δηλωνουν αθεοι και πιστευουν στον ινδουισμο,δηλωνουν αθεοι και πιστευουν στα αστρα,μιλανε για εξαπατηση των μαζων αλλα παιρνουν κι αυτοι μερος στην εξαπατηση με τα λεγομενα τους.Πως μπερδευουν τα ψεμματα και τις αληθειες;Λενε οτι ο Χριστος υπηρξε(αληθεια) αλλα στην πραγματικοτητα ειναι ο θεος Ηλιος(ψεμματα) και σου προσφερουν στο πιατο την αμφισβητηση.
Άβαταρ μέλους
nikos79
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 08 Αύγ 2008, 12:02
Τοποθεσία: Ανω Τουμπα Θεσααλονικη

Re: Περί Zeitgeist

Δημοσίευσηαπό nikos79 » 22 Ιαν 2009, 21:32

Aυτή είναι μια από τις καλύτερες εξηγήσεις του γιατί ο Θεός επιτρέπει
τον πόνο και τη δυστυχία που βλέπουμε στον κόσμο.
Μια φορά πήγε ένας τύπος στο κουρείο για το καθιερωμένο κούρεμα και
ξύρισμα.
Καθώς ο κουρέας άρχισε να δουλεύει, άρχισε μια καλή συζήτηση.
Μίλησαν για τόσα πολλά πράγματα και πάρα πολλά θέματα...
Όταν τελικά άγγιξαν το θέμα της θρησκείας και του θεού, ο κουρέας
αναφώνησε:
'Δε πιστεύω ότι ο Θεός υπάρχει.'

'Γιατί το λες αυτό;' ρώτησε ο πελάτης. Και ο κουρέας είπε: 'Λοιπόν, απλά
βγες έξω στο δρόμο για να καταλάβεις γιατί ο Θεός δεν υπάρχει. Πες μου
γιατί αν ο Θεός υπάρχει, υπάρχουν τόσοι διεστραμμένοι;
Γιατί τόσα εγκαταλελειμμένα παιδιά;
Αν ο Θεός υπήρχε, δε θα υπήρχε ούτε δυστυχία ούτε πόνος.
Δε μπορώ να φανταστώ ένα Θεό που αγαπάει και συμπονεί να επιτρέπει όλα
αυτά που γίνονται.'

Ο πελάτης το σκέφτηκε για μια στιγμή, αλλά δεν απάντησε γιατί δεν ήθελε
να χαλάσει τη συζήτηση.
Ο κουρέας τελικά τελείωσε τη δουλειά του και ο πελάτης έφυγε.

Όμως μόλις έφυγε από το κουρείο, είδε ένα άντρα στο δρόμο με μακρυά
κατσαρά βρώμικα μαλλιά και γένια. Φαινόταν πολύ βρώμικος και
απεριποίητος. Εκείνη τη στιγμή ο πελάτης γύρισε πίσω και ξαναμπήκε στο
κουρείο.
Τότε είπε στον κουρέα:
'Ξέρεις τι; Οι κουρείς δεν υπάρχουν!'
'Πως μπορείς να το λες αυτό;' ρώτησε ο έκπληκτος κουρέας.
'Είμαι εδώ και είμαι κουρέας! Μόλις σε κούρεψα, τι είναι αυτά που λες;'
'Όχι!' απάντησε ο πελάτης και εξήγησε: 'Οι κουρείς δεν υπάρχουν γιατί αν
υπήρχαν, δε θα υπήρχαν αχτένιστοι άνθρωποι και με μακρυά βρώμικα μαλλιά,
όπως ο τύπος απ' έξω.'

'Μα... οι κουρείς ΌΝΤΩΣ υπάρχουν! Αυτό συμβαίνει όταν οι άνθρωποι δεν
έρχονται σε μένα.'
'Ακριβώς!' απάντησε ο πελάτης. 'Αυτό είναι το θέμα! Ο Θεός, επίσης
ΥΠΆΡΧΕΙ! Και αυτό συμβαίνει όταν οι άνθρωποι δεν πηγαίνουν σε αυτόν και
δεν αναζητούν σε αυτόν βοήθεια.
Γι' αυτό υπάρχει τόσος πόνος και δυστυχία στον κόσμο.'
Άβαταρ μέλους
nikos79
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 08 Αύγ 2008, 12:02
Τοποθεσία: Ανω Τουμπα Θεσααλονικη

Re: Περί Zeitgeist

Δημοσίευσηαπό nikos79 » 22 Ιαν 2009, 21:44

Ένας πανεπιστημιακός καθηγητής σε ένα ινστιτούτο υψηλού επιπέδου προκάλεσς τους σπουδαστές του με αυτήν την ερώτηση: "Είναι ο Θεός δημιουργός των πάντων;". Ένας σπουδαστής απάντησε θαρραλέα: "Ναι! Ο Θεός δημιούργησε τα πάντα".
Ο καθηγητής συνέχισε: "Εάν ο Θεός δημιούργησε τα πάντα, συνεπάγεται ότι δημιούργησε και το Κακό. Δεδομένου ότι το Κακό υπάρχει και αφού οι πράξεις μας καθορίζουν ποιοί είμαστε, μπορούμε να υποθέσουμε ότι ο Θεός είναι κακός". Ο σπουδαστής έμεινε σιωπηλός και δεν αποκρίθηκε στο υποθετικό συμπέρασμα του καθηγητή. Ο καθηγητής, αρκετά ευτυχής με τον ευατό του, καυχήθηκε στους σπουδαστές ότι είχε αποδείξει ακόμα μία φορά ότι η χριστιανική πίστη είναι ένας μύθος.
Ένας άλλος σπουδαστής σήκωσε το χέρι του και είπε: "Μπορώ να σας υποβάλω μία ερώτηση κύριε καθηγητά;"."Φυσικά" απάντησε ο καθηγητής.
Ο σπουδαστής σηκώθηκε όρθιος και ρώτησε:
"Κύριε καθηγητά το κρύο υπάρχει;". "Τι είδους ερώτηση είναι αυτή; Φυσικά και υπάρχει. Εσύ δεν έχεις αισθανθεί κρύο;".
Ο νεαρός σπουδαστής απάντησε: "Στην πραγματικότητα, κύριε, το κρύο δεν υπάρχει. Σύμφωνα με τους νόμους της Φυσικής, αυτό που θεωρούμε κρύο είναι στην πραγματικότητα η απουσία θερμότητας. Απόλυτο μηδέν (-460 Φ) είναι η συνολική απουσία θερμότητας και κάθετι γίνεται αδρανές και ανίκανο να αντιδράσει σε εκείνη τη θερμοκρασία. Το κρύο δεν υπάρχει. Έχουμε δημιουργήσει αυτή τη λέξη για να περιγράψουμε πως αισθανόμαστε εάν δεν έχουμε καμία θερμότητα".
Ο σπουδαστής συνέχισε: "Κύριε καθηγητά, το σκοτάδι υπάρχει;". Ο καθηγητής αποκρίθηκε: "Φυσικά". Ο σπουδαστής απάντησε: " Άλλη μία φορά κάνετε λάθος, κύριε, ούτε το σκοτάδι υπάρχει. Το σκοτάδι είναι στην πραγματικότητα η απουσία φωτός. Το φως μπορούμε να το μελετήσουμε, το σκοτάδι όχι. Στην πραγματικότητα, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το πρίσμα Νewton για να αναλύσουμε το λευκό φως σε πολλά χρώματα και να μελετήσουμε τα διάφορα μήκη κύματος κάθε χρώματος. Δεν μπορείτε να μετρήσετε το σκοτάδι. Μία απλή ακτίνα φωτός μπορεί να σπάσει σε έναν κόσμο του σκοταδιού και να το φωτίσει.
Πώς μπορείτε να ξέρετε πως το σκοτάδι απλώνεται σε έναν χώρο; Μετρώντας την ποσότητα του παρόντος φωτός; Έτσι δεν είναι; Το σκοτάδι είναι ένας όρος που χρηρισοποιείται από το άτομο για να περιγράψει τι συμβαίνει όταν δεν υπάρχει παρουσία φωτός". Τέλος, ο νεαρός σπουδαστής ρώτησε τον καθηγητή: "Κύριε, το Κακό υπάρχει;".
Αβέβαιος ο καθηγητής αποκρίθηκε: "Φυσικά, όπως έχω πει ήδη. Το βλέπουμε στα καθημερινά πράγματα της ανθρώπινης απανθρωπιάς, στο πλήθος εγκλημάτων και βίας που υπάρχει παντού στον κόσμο. Αυτές οι εκδηλώσεις δεν είναι παρά μόνο αυτό, η εκδήλωση του Κακού". Ο σπουδαστής απάντησε: "Το Κακό δεν υπάρχει,κύριε, ή, τουλάχιστον, δεν υπάρχει από μόνο του. Το Κακό είναι η απουσία του Θεού. Είναι ακριβώς όπως το σκοτάδι και το κρύο, μία λέξη που το άτομο έχει δημιουργήσει για να περιγράψει την απουσία του Θεού. Ο Θεός δεν δημιούργησε το Κακό. Το Κακό είναι αποτέλεσμα που προκύπτει όταν το άτομο δεν έχει την αγάπη του Θεού παρούσα στην καρδιά του. Είναι όπως το κρύο που έρχεται όταν δεν υπάρχει καμία θερμότητα ή το σκοτάδι που έρχεται όταν δεν υπάρχει κανένα φως". Ο καθηγητής κάθισε στην έδρα του. Το όνομα του νεαρού σπουδαστή, Αλβέρτος Αϊνστάιν.
Άβαταρ μέλους
nikos79
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 08 Αύγ 2008, 12:02
Τοποθεσία: Ανω Τουμπα Θεσααλονικη

Re: Περί Zeitgeist

Δημοσίευσηαπό Researcher » 22 Ιαν 2009, 22:13

nikos79 έγραψε:Το να επιλεγεις να μην πιστευεις στον Θεο ειναι της μοδας τωρα τελευταια.Και αυτο κατακρινω,το να κανουμε κατι επειδη ειναι της μοδας.


Ακριβώς φίλε Νίκο,...
μόνο που η πρώην μόδα που αναφέρεις κρατάει χρόνια, και είναι αυτή που μας κάνει να σκοτωνόμαστε στο ονομά Του...
Οσο για τις ιστοριούλες, καλές αλλά δεν με πείθουν...τουλάχιστον προσωπικά...
Θα δανειστώ μια φοβερότατη ατάκα από την ταινία,

"" Η θρησκεία κατάφερε να πείσει τον κόσμο ότι
υπάρχει ένας αόρατος άντρας που ζει στον ουρανό

ο οποίος βλέπει ότι κάνετε κάθε λεπτό της κάθε μέρας

και ο αόρατος άντρας έχει μια λίστα με δέκα
πράγματα που δεν θέλει να κάνετε

και άμα κάνετε κάτι από αυτά τα δέκα πράγματα
έχει ένα ειδικό μέρος, γεμάτο φωτιές

και καπνό και κάψιμο και βασανισμό και οδύνη
που θα σας στείλει να ζήσετε και να υποφέρετε

και να πνίγεστε και να ουρλίαζετε και να κλαίτε
εις τους αιώνες των αιώνων μέχρι το τέλος του χρόνου........

......ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ....
..........ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΕΙ!!!!!!!""



Δεν τα λέω αυτά για να αποδείξω κάτι, ούτε αν πιστεύω ή δεν πιστεύω σε κάτι, απλώς πρέπει καμιά φορά να σκεφτόμαστε και να παρατηρούμε το τι συμβαίνει γύρω μας και ευτυχώς που κάποιοι το έκαναν ή το κάνουν για μας, γιατί αλλιώς στον Μεσαίωνα ακόμα θα ήμασταν με τις Ιερές Εξετάσεις και τα συγχωροχάρτια...
Ποτέ μην αφήνεις τίποτα στην τύχη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Researcher
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Μαρ 2007, 08:36
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα

Re: Περί Zeitgeist

Δημοσίευσηαπό PanY » 22 Ιαν 2009, 22:51

Εγω στο μονο που πιστευω αμιγκος, ειναι η τυχη. Η καλη ή κακη τυχη. Ειναι η μονη εννοια στην οποια μπορω να αποδωσω ολα εκεινα, ευχαριστα ή δυσαρεστα, δικαια ή αδικα, παραλογα ή μη, που ετυχε να ακουσω ή να βιωσω μεχρι σημερα κι απ τη στιγμη που μου ειναι εξαιρετικα δυσκολο να αποδεχτω την συνυπαρξη της με την φραση "θελημα Θεου".
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Re: Περί Zeitgeist

Δημοσίευσηαπό jdelis » 23 Ιαν 2009, 09:06

nikos79 έγραψε:Κατ"εμε δεν υπαρχει αθεος αλλα θεομαχος.

Πόσο δογματικό αλήθεια ακούγεται αυτό; "όποιος δεν είναι μαζί μου είναι εναντίον μου" δηλαδή;

Έχεις μιλήσει με σοβαρή βάση επιχειρημάτων με κάποιον άθεο και αναφέρεις όλα αυτά που λες; Γιατί ισχυρίζεσαι πως γνωρίζεις το σκεπτικό του και αυτό που τον οδήγησε στις αποφάσεις του (λες και είναι ένα μόνο...).

Την επιχειρηματολογία για τους "πατέρες" δε μπορώ να τη θεωρήσω σοβαρή. Όλοι οι θρησκευόμενοι άνθρωποι, σε όλα τα μέρη και τις εποχές, έχουν τους δικούς τους "θαυματοοποιούς". Εκτός αν εμείς διεκδικούμε το μονοπώλιο.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Re: Περί Zeitgeist

Δημοσίευσηαπό vagelis » 23 Ιαν 2009, 10:15

jdelis έγραψε:
nikos79 έγραψε:Κατ"εμε δεν υπαρχει αθεος αλλα θεομαχος.

Πόσο δογματικό αλήθεια ακούγεται αυτό; "όποιος δεν είναι μαζί μου είναι εναντίον μου" δηλαδή;

Έχεις μιλήσει με σοβαρή βάση επιχειρημάτων με κάποιον άθεο και αναφέρεις όλα αυτά που λες; Γιατί ισχυρίζεσαι πως γνωρίζεις το σκεπτικό του και αυτό που τον οδήγησε στις αποφάσεις του (λες και είναι ένα μόνο...).

Την επιχειρηματολογία για τους "πατέρες" δε μπορώ να τη θεωρήσω σοβαρή. Όλοι οι θρησκευόμενοι άνθρωποι, σε όλα τα μέρη και τις εποχές, έχουν τους δικούς τους "θαυματοοποιούς". Εκτός αν εμείς διεκδικούμε το μονοπώλιο.


+1000000000000000
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Re: Περί Zeitgeist

Δημοσίευσηαπό nikos79 » 23 Ιαν 2009, 15:17

jdelis έγραψε:
nikos79 έγραψε:Κατ"εμε δεν υπαρχει αθεος αλλα θεομαχος.

Πόσο δογματικό αλήθεια ακούγεται αυτό; "όποιος δεν είναι μαζί μου είναι εναντίον μου" δηλαδή;

Έχεις μιλήσει με σοβαρή βάση επιχειρημάτων με κάποιον άθεο και αναφέρεις όλα αυτά που λες; Γιατί ισχυρίζεσαι πως γνωρίζεις το σκεπτικό του και αυτό που τον οδήγησε στις αποφάσεις του (λες και είναι ένα μόνο...).

Την επιχειρηματολογία για τους "πατέρες" δε μπορώ να τη θεωρήσω σοβαρή. Όλοι οι θρησκευόμενοι άνθρωποι, σε όλα τα μέρη και τις εποχές, έχουν τους δικούς τους "θαυματοοποιούς". Εκτός αν εμείς διεκδικούμε το μονοπώλιο.




Υπαρχει αναλογη ιστιοσελιδα που δημοσιευονται οι αποψεις των αθεων.Απο εκει αντλησα τις πληροφοριες οσο αναφορα τις αποψεις τους.Αν και μιλησα και προχθες με καποιον που δηλωνει αθεος και πραγματικα δεν ξερει για ποιο λογο ειναι αθεος.Τωρα οσο αναφορα για τους πατερες που αποκαλεσες..... θαυματοποιους.....μπορεις να μου αναφερεις καποιον απο καποια αλλη θρησκεια;Και το πιο σημαντικο απο ποιον πηρε αυτην την δυναμη για να κανει θαυματα;Οσο αναφορα τους πολεμους που εχουν γινει δηθεν για θρησκευτικους λογους αν το ψαξεις καλυτερα θα δεις οτι υπηρχαν αλλοι λογοι.Κυριως οικονομικοι.Αλλωστε δεν φταιει η θρησκεια και ο Θεος για οτι πραττει ο ανθρωπος.Οπου υπαρχει ανθρωπος υπαρχει και αμαρτια.Τωρα το ποσο δογματικο ακουγεται το "οχι αθεος αλλα θεομαχος" ειναι το ιδιο δογματικο με αυτο που λενε οι "αθεοι":δεν υπαρχει Θεος αλλιως θα τον βλεπαμε.Λες και ειμαστε ετοιμοι να αντικρυσουμε τον Θεο.Οπως λοιπον λενε οι"αθεοι" οτι αφου δεν Τον βλεπουμε αρα δεν υπαρχει,ετσι λεω και γω οτι επειδη δεν Τον βλεπουμε δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει.Οπως καποτε δεν υπηρχε ο ηλεκτρισμος επειδη δεν ηταν και δεν ειναι ορατος σε εμας αν και το μετρο συγκρισης δεν ειναι σωστο.
Άβαταρ μέλους
nikos79
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 08 Αύγ 2008, 12:02
Τοποθεσία: Ανω Τουμπα Θεσααλονικη

Δημοσίευσηαπό jdelis » 23 Ιαν 2009, 15:43

Κοίταξε εγώ προφανώς δε μπορώ να σου αναφέρω άλλον που κάνει θαύματα, μια και προσωπικά δεν πιστεύω σε αυτά. Αλλά υπάρχουν κάποιοι που πιστεύουν το ίδιο δυνατά στους δικούς τους θαυματοποιούς όσο και εσύ στους "πατέρες" σου. Για εμένα όλες οι απόψεις βαρύνουν το ίδιο μια και δεν έχω κάποιο πειστικό επιχείρημα για το αντίθετο. Δεν υποτιμώ κανένα πιστεύω και σέβομαι όσους κάνουν το ίδιο.

Τώρα από ποίον αντλούν τη δύναμη; Ε κατ' αυτούς από το δικό τους "Θεό", Βούδα, Αλλάχ, Δία και δεν ξέρω τι άλλο. Μα τι απάντηση περιμένεις σε αυτό ειλικρινά...;

Αναφέρεις ένα απλοϊκό επιχείρημα για τους άθεους αλλά δε μπαίνω εκεί. Αυτοί στο κάτω κάτω αναφέρουν τι πιστεύουν και κυρίως τι ΔΕΝ πιστεύουν. Αν και προσωπικά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει κάποιος να αιτιολογεί γιατί ΔΕΝ πιστεύει σε κάτι!

Όταν όμως τους χαρακτηρίζεις "θεόμαχους" ακούγεται σαν εχθρούς του "θεού", ότι αντιμάχονται την θρησκεία (προφανώς τη δική σου) και άλλα τέτοια. Δηλαδή όσοι δεν πιστεύουν αυτό που εσύ (πολύ πιο αυθαίρετα αλλά δικαίωμά σου) πιστεύεις, είναι εχθροί και σε "μάχονται";
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες