Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΚΤΜ - Η Hellinmoto και εμεις, μια ιστορία μίσους και αγάπης.

KTM - HUSABERG - HQV - BMW - GASGAS - VOR - Exotics - κλπ κλπ κλπ!

ΚΤΜ - Η Hellinmoto και εμεις, μια ιστορία μίσους και αγάπης.

Δημοσίευσηαπό Gorgorofteros » 22 Νοέμ 2004, 11:10

Το παρακάτω email στάλθηκε απο τον φίλο και μέλος του κερασι club (8 ενεργά μέλη) Δημήτρη Παπακυρίλου, τόσο στην εδω αντιπροσωπεία όσο και στην ΚΤΜ στην Αυστρία.

Μέσα απο το κείμενό του προσπαθεί να εξηγήση στούς Αυστριακούς γιατί τελικά το σύστημα δεν δουλεύει.

Ξέχασε μόνο να τους γράψει οτι, αν και αρχικά με καλό σκοπό ίσως η hellinmoto έσπασε το δίκτυο ανταλλακτικών και απο τα κεντρικά της πλαταιών τώρα μπορείς να αγοράσεις ανταλλακτικά απο όλα τα Hellinstrore, μόνο που ποιός λογικός επιχειρηματίας θα στοκάριζε εκατομμύρια σε ψιλοπράγματα ?
Ετσι παλιά πηγαίναμε στην Πλαταιών που βρίσκαμε τα πάντα και φεύγαμε, σήμερα αν δεν θέλουμε κάποιο συνηθισμένο εξάρτημα , τα περιφερειακά κέντρα πρέπει να το παραγγείλουν και ίσως την επόμενη να το έχεις , μου έχει τύχει πάντως να με παιδεύουν για περισσότερο απο τρείς ημέρες.

Τέλος το ύψος των τιμών είναι κάτι που θα πρέπει να ελεχθεί, δεν γίνεται να ψωνίζουμε απο Γερμανία και να φτάνουν στην πόρτα μας κατά πολύ φτηνότερα, όλα τα ανταλλακτικά.

Παρακάτω σας παραθέτω αυτούσιο το γράμμα .



Dear all

The reason I am writing this letter is to address some of the problems me and my friends have encountered with the KTM products & services here in Athens Greece.

The friends you see on the Cc list on this email all have KTMs most of them 640 Adventures some of them have two KTM bikes and some have the 950 Adventures, most of them are members on the http://www.950riders.com and the http://www.advrider.com and as you probably already know on these two sites you can find most the official paper work regarding problems the 950 has (as example I have attached a pdf file).


After the 950 of my friend Andreas went nuts and blew the Head Gaskets we started a search of finding the Service Center that would do the job under warranty. After going to 5 different KTM service Centers here in Athens and spoken with the mechanics we found out that none of them was informed about all the problems the 950s have so far and none of them received the paper work about each and everyone of the problems.

Most of the mechanics informed us that some of the problems like the Clutch Dragging and the Oil return Valve - Oil pressure e.t.c. don't have a solution yet and that KTM still tries to find out what to do. In this letter I am not going to state the full mechanical details about all the problems we have found so far because its going to take a lots of writing. Just for your information among the friends in the list three of them are engineers with a lot of experience and already have the service and engine manual.

The conclusion of this email is that we as loyal customers of the brand feel that :

1) There is no communication channel between the Service Centers and Hellimoto
2) It seems that you wait until the problems arise and then you do something about it
3) If you already know the major problems why don't you call customers for an official recall?
4) Are we the Beta Testers Drivers for KTM........Do you know how it feels when someone is calling you like that after you pay 14.000 Euro for a motorcycle?

5) The parts availability and pricing here in Greece really sucks, most of the time we place orders to Sommer in Germany with much much better prices and delivery at your home door in 4 working days. Not in a month or so like Hellinmoto. The people at Sommer really love our orders (most of them are more than 800 Euro each time) and on the other hand they are asking for what the KTM dealer here in Greece is doing wrong.

Isn't time for KTM to start building a KTM Greece subsidiary? Maybe not maybe the numbers of bikes selling here in Greece its not big enough for something like that. But we people feel that nothing is changing.

Maybe this letter goes down the drain as some people believe maybe not.

I just tried to explain what is the situation at this time .

Best regards
Papakirillou Dimitris
Senior IT Consultant

PS I hope Mr St. Wabnegger gets this email too because I dont have his email.
KΕΡΑΣΙ CLUB
Άβαταρ μέλους
Gorgorofteros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 13 Απρ 2004, 08:19
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό pino » 22 Νοέμ 2004, 11:55

Σας εύχομαι καλά ξεμπερδέματα παιδιά...Οι συμπάθειές μου μαζί σας


Δυστυχώς...You are Beta Testers Drivers for KTM :alright:
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό superspy » 22 Νοέμ 2004, 12:05

Σε τρείς μέρες..... που το είδες αυτό..... για μια τσιμούχα πίσω τροχού, που ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν υπάρχει στο εμπόριο, κάνανε πάνω από 2 ΜΗΝΕΣ!

Άκου τρείς μέρες!!!!

Και μην ανοίξω το στόμα μου για τα πηνία έτσι;
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό Gorgorofteros » 22 Νοέμ 2004, 13:07

Θυμήθηκα μια ημέρα που ο άνθρωπος καιγόμουνα για ακτίνες τροχού (ήταν Παρασκευή και έφευγα ταξίδι και το πρωϊ μου είχε σπάσει η μία ακτίνα ) και ευτυχώς βρήκα στο Αιγάλεω (μένω Χαλάνδρι) ή κάποια άλλη φορά που ήθελα τις βίδες του φαίρινκ και επι μιάμιση βδομάδα ο συμπαθέστατος και φιλικότατος υπάλληλος γνωστού Hellinstore μου έλεγε διάφορα , ακόμη και οτι το φορτηγό της Hellinmoto είχε πάθει λάστιχο, τελικά μάλλον με βαρέθηκε, άνοιξε το συρτάρι του και μου έδωσε δικές του μεταχειρισμένες δωρεάν.

Αν υπήρχε περίπτωση να με ακούει ο Ιδιοκτήτης της Hellinmoto θα του έλεγα οτι αφού έχει δυνατό κοινό θα ήταν πολύ άσχημο να το χάσει.
Θέλουμε κεντρικό κατάστημα που να έχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ και φυσικά ΑΠΟ ΧΘΕΣ.
Ως παράκληση ζητάω να επαναξεταστεί το θέμα των τιμών.
Εχοντας ως βασικό μισθό τα 500-800 ευρώ δεν είναι λογικό ο sommer να γίνει το κατάστημά μας ?

Pino οταν έρθει το Africa πες μου, δεν με βλέπω καλά, τώρα τελευταία πολύ κίτρινος είμαι .
KΕΡΑΣΙ CLUB
Άβαταρ μέλους
Gorgorofteros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 13 Απρ 2004, 08:19
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 22 Νοέμ 2004, 13:18

Βίδες για το φαιρινγκ; [-X

Τ' πες τώρα;
Το άλλο με τον τοτό το ξέρεις; :banging:
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό Gorgorofteros » 22 Νοέμ 2004, 15:15

superspy έγραψε:Βίδες για το φαιρινγκ; [-X

Τ' πες τώρα;
Το άλλο με τον τοτό το ξέρεις; :banging:


Κάτι τέτοια με κάνανε μπεκρή, και οχι τίποτα άλλο παρασέρνω και κείνο το άγιο παιδί τον tsunami.
KΕΡΑΣΙ CLUB
Άβαταρ μέλους
Gorgorofteros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 13 Απρ 2004, 08:19
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Berg » 23 Νοέμ 2004, 14:54

Μην απαγοητεύεστε! :P
Την υπόθεση ανταλακτικών KTM την ζώ από το 1990! Τότε ήταν αλλιώς αλλά τώρα που τα ΚΤΜ πουλάνε έτσι και αλλιώς η αντιμετώπιση έχει γίνει όπως ήταν στις γιαπωνέζικες αντιπροσωπείες.

Ευτυχώς για μένα τα τελευταία 3 χρόνια με το Husaberg έχουν αλλάξει τα δεδομένα.

Πάντως για ανταλακτικά κοιτάξτε στο Hellinstore 018 :redhotevil: στον Πειραιά. Ζητήστε εκ μέρους μου τον Δημήτρη Σταματόπουλο. Ο άνθρωπος ξέρει πολύ καλά τι γίνεται στην Hellinmoto, (γιατί δούλευε για χρόνια εκεί), και το σημαντικό είναι ότι έχει αυτό που λείπει από τους υπόλοιπους "εμπορους". Την προσωπική επαφή και την εγγύση του λόγου του.

Πάρις Berg
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gorgorofteros » 24 Νοέμ 2004, 14:36

Berg έγραψε:Πάντως για ανταλακτικά κοιτάξτε στο Hellinstore 018 :redhotevil: στον Πειραιά.


Εδω φτάσαμε Αιγάλεω (απο χαλάνδρι) Πειραιά δεν θα πάμε, που είναι και πιο γρήγορα ?

Ευχαριστώ Πάρη
KΕΡΑΣΙ CLUB
Άβαταρ μέλους
Gorgorofteros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 13 Απρ 2004, 08:19
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό alp » 29 Νοέμ 2004, 18:18

γοργορόφτερε αετέ της Ρούμελης για πες μου κάτι :

γιατί χαϊδέψατε τους στροφάλους σας ? τι ζιγκλέρ - φίλτρα - εξατμίσεις φοράτε πουλάκια μου ?

γιατί σπάτε τις ακτίνες σας ? (ξέρεις ποιος τσίπης είναι αρχηγός σε αυτό...)

γιατί χρειάζεστε βίδες φαίρινγκ ? (και φαιρινγκ και πλαισια και υποπλαίσια....)

γιατί το δικό μου 640 δεν έχει χρειαστεί ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ανταλλακτικό :?: :?: :?:

ε... γιατί ?

μήπως από κεράσι κλαμπ να το αλλαξετε σε ούνοι κλαμπ ???

λέω... μήπως....?

(και μην ακούσω την καραμελα οτι πατε γρηηγορα, διότι εγώ πάω σίγουρα πιο γρήγορα .... από τα αγροτικά... τοπιασες το υπονοούμενο έτσι ?)

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Δημοσίευσηαπό Gorgorofteros » 30 Νοέμ 2004, 09:49

2 λύσεις υπάρχουν .
Η πρώτη, είναι να σου στείλω ψάρια σε εφημερίδα. (Σικλιάνικος τρόπος)

Η Δεύτερη, είναι λίγο σύνθετη, σε κανα δίωρο θα πάω με τον tsunami στην καντινα για leffe και θα συσκευτούμε για τον τρόπο τιμωρίας.
KΕΡΑΣΙ CLUB
Άβαταρ μέλους
Gorgorofteros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 13 Απρ 2004, 08:19
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό on-off » 24 Φεβ 2005, 22:55

Ο άνθρωπος ξέρει πολύ καλά τι γίνεται στην Hellinmoto, (γιατί δούλευε για χρόνια εκεί), και το σημαντικό είναι ότι έχει αυτό που λείπει από τους υπόλοιπους "εμπορους". Την προσωπική επαφή και την εγγύση του λόγου του.
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΟΙΑ HELLINSTORE ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΛΟΓΟΥ .
ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ. ΟΙ ΑΕΡΟΛΟΓΙΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
on-off
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 04 Φεβ 2005, 09:09
Τοποθεσία: N.ERITHREA

Απάντηση

Δημοσίευσηαπό AXAROS » 29 Σεπ 2005, 11:40

Επίσημη απάντηση στα ερωτήματα σου πήρες από την KTM;
ΧΩΜΑ και ξερό ψωμί
Άβαταρ μέλους
AXAROS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 18 Ιαν 2005, 14:13
Τοποθεσία: Να μη σας νοιάζει αδιάκριτοι

Απάντηση

Δημοσίευσηαπό Sarevock » 04 Οκτ 2005, 15:00

Gorgorofteros
Φιλε μου επειδη το μαιλ σου "καει" πολλους θα ηθελα να σε ρωτησω αν πηρες τελικα επισημη απαντηση απο την ΚΤΜ?

Ευχαριστω!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Sarevock
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 04 Οκτ 2005, 14:56
Τοποθεσία: Sto Sinergeio

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 05 Οκτ 2005, 08:59

Δεν νομίζω ότι θα πάρει ποτέ απάντηση. :evil:
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Δημοσίευσηαπό axelkal » 05 Οκτ 2005, 16:06

Εστω & να πάρει την όποια απάντηση , πείτε μου πιό μπόρει να είναι το ώφελος ;
Εκει κάτω στο γυάλινο κόσμο
της ΕΛΛΗΝΜΟΤΟ , επικρατεί αποικιοκρατική νοοτροπία ως προς τους
σκλάβους πελάτες τους . :twisted: :twisted: :twisted:

VAYA CON DIOS
Άβαταρ μέλους
axelkal
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 900
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 08:04
Τοποθεσία: kantza-pallini

Επόμενο

Επιστροφή στο Ευρωπαϊκά!

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες