Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Περί Zeitgeist

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό vram » 08 Φεβ 2009, 21:05

ΑΓΙΟΙ ειναι τα παιδια της Αφρικης της Μεσης Ανατολης της Ασιας της ν.Αμερικης τα παιδια των φαναριων τα παιδια της διπλανης πορτας...Οσο για τους πολεμοκαπηλους που το ΠΑΤΡΙΣ -ΘΡΗΣΚΕΙΑ -ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ η ΕΛΛΑΣ-ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ειναι το συνθημα που δονει την ψυχη τοους ας συνεχισουν να προφητευουν μεσα απο την ασφαλεια του μοναστικου τους χωρου και μαζι τους ολοι οσοι τους ασπαζονται ας ριξουν στην πυρα την οποιαδηποτε αλλη φωνη τους χαλαει την σουπα...Μαζι τους ειναι και οι αλλοθρησκοι που απο την σκοπια της δικης τους Θρησκειας-Πατριδας οραματιζονται την επιβολη της δικης τους ΑΛΗΘΕΙΑΣ...σε ολους οσους εχουν αλλο χρωμα-γλωσσα-θρησκεια.........
Άβαταρ μέλους
vram
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 07 Ιαν 2009, 22:37
Τοποθεσία: Trinida & Tobago

Δημοσίευσηαπό nikos79 » 08 Φεβ 2009, 21:20

Angel.O.S έγραψε:Όσο για τον Παισιο που λες, Και εγώ έχω ακούσει πολλά. Μπράβο του, το γεγονός όμως ότι είναι καλός άνθρωπος το βασίζεις στο γεγονός οτι το έκανε επειδή φοβότανε να μην πάει στη κόλαση? Επειδή ήτανε χριστιανός ή επειδή ήτανε ένας σωστά μεγαλωμένος άνθρωπος χωρίς κόμπλεξ που αφιέρωσε τη ζωή του στο να κάνει καλό στους συνανθρώπους του? Δηλαδή δεν υπάρχουν άλλοι τέτοιοι ΜΗ χριστιανοί?



Αφου λοιπον παραδεχεσαι και θαυμαζεις τον πατερ Παισιο γιατι δεν πιστευεις και στα λεγομενα του;
Άβαταρ μέλους
nikos79
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 08 Αύγ 2008, 12:02
Τοποθεσία: Ανω Τουμπα Θεσααλονικη

Δημοσίευσηαπό nikos79 » 08 Φεβ 2009, 21:23

vram έγραψε:ΑΓΙΟΙ ειναι τα παιδια της Αφρικης της Μεσης Ανατολης της Ασιας της ν.Αμερικης τα παιδια των φαναριων τα παιδια της διπλανης πορτας...Οσο για τους πολεμοκαπηλους που το ΠΑΤΡΙΣ -ΘΡΗΣΚΕΙΑ -ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ η ΕΛΛΑΣ-ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ειναι το συνθημα που δονει την ψυχη τοους ας συνεχισουν να προφητευουν μεσα απο την ασφαλεια του μοναστικου τους χωρου και μαζι τους ολοι οσοι τους ασπαζονται ας ριξουν στην πυρα την οποιαδηποτε αλλη φωνη τους χαλαει την σουπα...Μαζι τους ειναι και οι αλλοθρησκοι που απο την σκοπια της δικης τους Θρησκειας-Πατριδας οραματιζονται την επιβολη της δικης τους ΑΛΗΘΕΙΑΣ...σε ολους οσους εχουν αλλο χρωμα-γλωσσα-θρησκεια.........





Αυτοι που λες σιγουρα θα αγιασουν.Εμεις τι κανουμε;
Άβαταρ μέλους
nikos79
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 08 Αύγ 2008, 12:02
Τοποθεσία: Ανω Τουμπα Θεσααλονικη

Δημοσίευσηαπό Angel.O.S » 08 Φεβ 2009, 21:42

nikos79 έγραψε:Και που το ξερεις οτι δεν εψαξα να βρω την αληθεια;Το θεμα ειναι που ψαχνεις να την βρεις.


Που την έψαξες ρε φίλε.. Μην μας τρελαίνεις.. αν είσαι σαν τον μέσο ελληνα όπως είμαι και εγώ, από μωρό παιδί τρως την προπαγάνδα του κύριε ελέησον. Μεγάλωσες σε ένα ασφαλές περιβάλλον χωρίς μεγάλους πειρασμούς, γιατί πολύ απλά οι περισσότεροι στην ελλάδα είναι ελληνες, πιστεύουν στο χριστιανισμό, μιλάνε ελληνικά, είναι λευκοί. Δεν είχες ποτέ φίλους αλλόθρησκους, δεν μπήκες ποτέ στη διαδικασία να αναρωτηθείς αν οι παπαριες που σου λενε στα θρησκευτικά ειναι αλήθεια, δεν αναρωτηθηκες καν αν υπάρχει λογος να κάνεις το σταυρό σου κάθε πρωί στο σχολείο για 12 χρόνια, δεν αναρωτηθηκες καν αν πρέπει να σου διδάσκουν θρησκευτικά στο σχολείο, και δεν αντεδρασες ποτε αν τα θρησκευτικά στα δίδασκε ο παπας και οχι κάποιος θεολόγος.

Εισαι ένα προιον μιας χώρας αποξενωμένης μεχρι τα τελευταια χρονια απο τις υπόλοιπες χώρες, βαθιά χωμένη στις παραδόσεις της. Κοινως και εσυ και εγω και οι περισσότεροι ελληνες μεγαλώσαμε μέσα σε μια γυάλα που λέγεται ελλαδα. Όταν μεγαλώνεις σε ενα τοσο ελεγχόμενο περιβάλλον , εσύ που κάθισες και εψαξες την αληθεια? Σε ενα περιβάλλον που δεν σου έχει παρουσιάσει εναλλακτικές ποτέ? Μη τρελαθούμε τώρα.

Σέβομαι τις απόψεις σου αλλά μην υποτιμάς και τη νοημοσύνη μας.

nikos79 έγραψε:Το αοριστο και το τυχαιο πως το αποδεικνυεις;


Δεν υπάρχει κατι να αποδείξω, το γεγονός οτι γεννήθηκες στην ελλαδα δεν είναι τυχαίο γεγονός? οχι μονο το οτι γεννήθηκες στην ελλαδα, το οτι βρίσκεσαι σε αυτό το κόσμο. Εγω απο οσο θυμάμαι πάντως δεν με ρωτησε κανεις ουτε ειχα την επιλογή για το που πότε και απο ποιον θα βρεθώ σε αυτο το κόσμο... Αρα το χαρακτηρίζω ώς τυχαίο και αόριστο.

nikos79 έγραψε:Μπορεις να αποδειξεις την μη υπαρξη του Θεου;


Όσο μπορείς και εσύ να αποδείξεις την ύπαρξη του.
Τελευταία επεξεργασία από Angel.O.S και 08 Φεβ 2009, 22:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Angel.O.S
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2007, 22:07

Δημοσίευσηαπό Angel.O.S » 08 Φεβ 2009, 21:47

nikos79 έγραψε:
Αφου λοιπον παραδεχεσαι και θαυμαζεις τον πατερ Παισιο γιατι δεν πιστευεις και στα λεγομενα του;


Με την ίδια λογική θα πρέπει να πιστεύω και στα λεγόμενα και των υπολοίπων καλών ανθρώπων που τυγχάνει να ΜΗΝ είναι χριστιανοί αλλά κάτι άλλο... Έτσι δεν είναι? Η μήπως δεν υπάρχουν "άγιοι" που να μην είναι χριστιανοί?

Δηλαδή εγώ αν σου παρουσιάσω αύριο έναν άνθρωπο που έχει προσφέρει στην ανθρωπότητα το ίδιο οσο ο Παισιος και ο κάθε παισιος και δεν είναι χριστιανός αλλά βουδιστής , θα αρχίσεις να πιστεύεις και στην ύπαρξη του Βούδα?
Άβαταρ μέλους
Angel.O.S
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2007, 22:07

Δημοσίευσηαπό jdelis » 08 Φεβ 2009, 21:57

Το αστείο της υπόθεσης (γιατί μου έχει ξανατεθεί) είναι να σου αναφέρουν κάποιους παπάδες, καλόγερους κλπ. οι οποίοι είναι όντως καλοί, τίμιοι, ανιδιοτελείς, βοηθάνε τους συνανθρώπους τους και όλα τα σχετικά. Και να θεωρούν πως με αυτό κάτι αποδεικνύουν!

Μα βρε παιδιά αυτά που λέτε είναι τα αυτονόητα χαρακτηριστικά από κάποιον που υποτίθεται υπηρετεί τη θρησκεία του. Και βρίσκετε κάποιους μεμονωμένους (που δεν θα τους αμφισβητήσω) που κάνουν πράξη όσα πιστεύουν και διδάσκουν,ανάμεσα σε χιλιάδες άλλους, και κάτι έγινε...;

Και εξίσου "άγιοι" άνθρωποι (που έχουν απαρνηθεί τα εγκόσμια, βοηθούν τους άλλους κλπ) υπήρξαν και υπάρχουν σε όλα τα μέρη και από όλες τις θρησκείες. Δε μπορούμε όμως να τους θεωρήσουμε έτσι γιατί δεν είναι ορθόδοξοι, σωστά;
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό jdelis » 08 Φεβ 2009, 22:17

camelg4 έγραψε:Ειμαι εξω γιατι νομιζα πως συζητουσαμε σοβαρα.Παω να ξαναδιαβασω .............


Και πάνω που είχε αποκτήσει ένα σοβαρό επίπεδο η συζήτηση...



ετσι ετσι οσοι λενε κατι αλλο ειναι ασοβαροι, ενω εσεις ε?


Εδώ γίνεται μία προσπάθεια συζήτησης, με αναπτύξεις απόψεων κλπ Μπορώ να πω μάλιστα πως με έχει εκπλήξει ευχάριστα το αξιόλογο επίπεδο κάποιων από εδώ μέσα, αλλά αυτό είναι υποκειμενικό.

Αν θεωρείς ότι το κατεβατό που παρέθεσε από κάπου o gourouna10 μπορεί να θεωρηθεί άποψη και συμβάλλει στο διάλογο, τότε όντως έχω άδικο και ζητώ συγγνώμη.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 08 Φεβ 2009, 22:32

jdelis έγραψε:
camelg4 έγραψε:Ειμαι εξω γιατι νομιζα πως συζητουσαμε σοβαρα.Παω να ξαναδιαβασω .............


Και πάνω που είχε αποκτήσει ένα σοβαρό επίπεδο η συζήτηση...



ετσι ετσι οσοι λενε κατι αλλο ειναι ασοβαροι, ενω εσεις ε?


Εδώ γίνεται μία προσπάθεια συζήτησης, με αναπτύξεις απόψεων κλπ Μπορώ να πω μάλιστα πως με έχει εκπλήξει ευχάριστα το αξιόλογο επίπεδο κάποιων από εδώ μέσα, αλλά αυτό είναι υποκειμενικό.

Αν θεωρείς ότι το κατεβατό που παρέθεσε από κάπου o gourouna10 μπορεί να θεωρηθεί άποψη και συμβάλλει στο διάλογο, τότε όντως έχω άδικο και ζητώ συγγνώμη.


Εσυ αν θεωρεις τον εαυτο σου καποιου επιπεδου το λιγοτερο που θα μπορουσες να κανεις ειναι να σεβεσαι τις αποψεις των αλλων ασχετα με το αν συμφωνεις με αυτες.Ετσι νομιζω πως εχει το πραγμα.
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 08 Φεβ 2009, 22:35

και οσο για το αν πιστευεις εσυ , εγω ή καποιοι αλλοι νομιζω πως ειναι θεμα του καθενος.Και δεν νομιζω οτι θα πρεπει να πολεμαμε με τοσο παθος και μισος το πιστευω καποιου αλλου οσο αυτο δεν επηρεαζει την δικια μας ελευθερια!
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

Δημοσίευσηαπό superspy » 08 Φεβ 2009, 22:38

superspy έγραψε:Τα ζητήματα της θρησκείας είναι πάντα «δυνατά» και δημιουργούν αντιθέσεις.
Σας ευχαριστώ που εκφράζετε τις απόψεις σας με κόσμιο τρόπο κάτι που δείχνει ότι μάλλον περνάμε σε άλλα επίπεδα, γενικά.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 08 Φεβ 2009, 22:44

vram έγραψε:ΑΓΙΟΙ ειναι τα παιδια της Αφρικης της Μεσης Ανατολης της Ασιας της ν.Αμερικης τα παιδια των φαναριων τα παιδια της διπλανης πορτας...Οσο για τους πολεμοκαπηλους που το ΠΑΤΡΙΣ -ΘΡΗΣΚΕΙΑ -ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ η ΕΛΛΑΣ-ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ειναι το συνθημα που δονει την ψυχη τοους ας συνεχισουν να προφητευουν μεσα απο την ασφαλεια του μοναστικου τους χωρου και μαζι τους ολοι οσοι τους ασπαζονται ας ριξουν στην πυρα την οποιαδηποτε αλλη φωνη τους χαλαει την σουπα...Μαζι τους ειναι και οι αλλοθρησκοι που απο την σκοπια της δικης τους Θρησκειας-Πατριδας οραματιζονται την επιβολη της δικης τους ΑΛΗΘΕΙΑΣ...σε ολους οσους εχουν αλλο χρωμα-γλωσσα-θρησκεια.........


Εσυ εχεις καποιο προβλημα με αυτους που εχουν αυτο το πιστευω?
Αν εισαι πιο δημοκρατικος απο αυτους δεν θα τους εβαζες ταμπελα!!(πολεμοκαπηλους)

Βλεπω μεγαλο προβλημα μεσα σου και δεν μπορω να καταλαβω τον λογο.

Σου επεβαλε κανεις να πιστεψεις στο τριπτυχο που αναφερεις πιο πανω?

Εσυ γιατι προσπαθεις να τους επιβαλεις ως σωστη την δικια σου αποψη?Νομιζω οτι εισαι και κανεις ακριβως το ιδιο με αυτους που κατα τα αλλα εισαι αντιθετος και μαλιστα με χειροτερο τροπο!
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

Δημοσίευσηαπό vram » 08 Φεβ 2009, 23:55

Προβλημα υπαρχει οταν οι ανθρωποι αρνουνται εσκεμμενα η ακουσια να αντιληφθουν το τι λες η γραφεις και προσπαθουν να ανακαλυψουν πισω απο λεξεις κρυφα νοηματα ...Ειμαι ξεκαθαρα τοποθετημενος απεναντι στην καθε μορφη θρησκειας και κοσμικης εξουσιας προς τον ανθρωπο..ταμπελες του τυπου ..δημοκρατης-φασιστας-χριστιανος-ειδωλολατρης δεν αρμοζουν στην φιλοσοφια μου.Οσο για το τριπτυχο που αναφερεις μου το επεβαλλαν απο την γεννηση μου..Ειμαι κατοικος και πολιτης ολου του κοσμου και αδερφια μου ειναι ολοι οι ανθρωποι...ισος απεναντι ισων...ταπεινος απενατι σε ταπεινους..Αναλυσε την τοποθετηση σου και διαμορφωσε την αποψη σου με κτιτηρια ορθολογιστικα και ξεκαθαρα...Ταμπελες εχουμε βαλει σε καθε πραξη μας...
Άβαταρ μέλους
vram
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 07 Ιαν 2009, 22:37
Τοποθεσία: Trinida & Tobago

Δημοσίευσηαπό jdelis » 09 Φεβ 2009, 10:08

camelg4 έγραψε:Εσυ αν θεωρεις τον εαυτο σου καποιου επιπεδου το λιγοτερο που θα μπορουσες να κανεις ειναι να σεβεσαι τις αποψεις των αλλων ασχετα με το αν συμφωνεις με αυτες.Ετσι νομιζω πως εχει το πραγμα.


Σε καμία περίπτωση δεν θα κατηγορούσα ή θα απαξίωνα αντίθετες απόψεις. Αυτό που υποστηρίζω είναι πως το κείμενο που ανέφερα σε καμία περίπτωση δε συνιστά άποψη. Απλώς υποβάθμιζε τη συζήτηση (κι αυτό άποψη είναι...).

camelg4 έγραψε:και οσο για το αν πιστευεις εσυ , εγω ή καποιοι αλλοι νομιζω πως ειναι θεμα του καθενος.Και δεν νομιζω οτι θα πρεπει να πολεμαμε με τοσο παθος και μισος το πιστευω καποιου αλλου οσο αυτο δεν επηρεαζει την δικια μας ελευθερια!


Καλά όλα τα υπόλοιπα, αλλά το μίσος πού το είδες...; Το ότι κάποιος μπορεί να απορρίπτει κάποιες ιδέες, πρακτικές και ανθρώπους δε συνεπάγεται αυτόματα και μίσος εναντίον τους.

Αν δηλαδή δεν είμαι κομμουνιστής σημαίνει ότι θέλω και το κακό όσων είναι; Μπορεί απλώς να μη με έχει πείσει η ιδεολογία τους. Το θέμα είναι να είσαι ανοιχτός σε αντίθετες απόψεις και να υπάρχει πάντα η δυνατότητα να αλλάξεις γνώμη, αν κάποιος σε πείσει για το αντίθετο.

Το ίδιο θεωρώ πως ισχύει και για κάθε θρησκεία. Εγώ (σε αντίθεση με πολλούς) δεν ισχυρίζομαι ότι κατέχω την απόλυτη αλήθεια, το αντίθετο θα έλεγα. Η γνώση αυτή όμως (της άγνοιας δηλαδή) είναι αυτή που με σπρώχνει να ερευνήσω, να συζητήσω και να είμαι δεκτικός σε ότι μπορεί να με φέρει έστω και λίγο πιο κοντά. Η εύκολη λύση θα ήταν να κλείνομαι στο κουτάκι του δόγματός μου και να αποκλείω κάθε άλλη άποψη σαν λανθασμένη εξ' αρχής. Έτσι ούτε προβληματισμούς έχεις ούτε τίποτα.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 09 Φεβ 2009, 10:46

Καλά όλα τα υπόλοιπα, αλλά το μίσος πού το είδες...;


δεν ηταν για σενα.
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 09 Φεβ 2009, 10:53

Το ίδιο θεωρώ πως ισχύει και για κάθε θρησκεία. Εγώ (σε αντίθεση με πολλούς) δεν ισχυρίζομαι ότι κατέχω την απόλυτη αλήθεια, το αντίθετο θα έλεγα. Η γνώση αυτή όμως (της άγνοιας δηλαδή) είναι αυτή που με σπρώχνει να ερευνήσω, να συζητήσω και να είμαι δεκτικός σε ότι μπορεί να με φέρει έστω και λίγο πιο κοντά. Η εύκολη λύση θα ήταν να κλείνομαι στο κουτάκι του δόγματός μου και να αποκλείω κάθε άλλη άποψη σαν λανθασμένη εξ' αρχής. Έτσι ούτε προβληματισμούς έχεις ούτε τίποτα.[/quote]

+1 τωρα μαλιστα
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες