Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

mountain bike - εξοπλισμος

Γενικώς!
Mountain bike, ορειβασία, σκι, κατασκήνωση κλπ, κλπ κλπ

mountain bike - εξοπλισμος

Δημοσίευσηαπό giannelos13 » 02 Μαρ 2009, 20:15

γεια σασ παιδια..! εχω τρελη πορωση με το ποδηλατο και οτιδηποτε δικυκλο (στο βουνο !!!!!) αλλα μεχρι τωρα δεν εχω ασχοληθει εντονα. μονο καμια βολτουλα με τουσ φιλουσ μου. σκεφτομαι να το κανω πιο συστηματικα αλλα δεν ξερω τι εξοπλισμοσ χρειαζεται περα του κρανους .... διαβασα προηγουμενα αρθρα για πεταλια, στολεσ κλπ αλλα 8α ηθελα μια καλυτερη αναλυση για αρχαριουσ.... επισησ διαβασα για τισ 8εσεισ του πεταλιου( 3 , 9)
τι σημαινουν αυτα?

παρακαλω βοηθηστε με να μπω στη παρεα σασ.........!!!!!!!!!!! ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!!! :D
Άβαταρ μέλους
giannelos13
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 02 Μαρ 2009, 19:56

mountain bike - εξοπλισμος

Δημοσίευσηαπό giannelos13 » 02 Μαρ 2009, 20:20

3εχασα να πω οτι εχω ενα ideal spark. κανει ? επισησ στο mtb χρειαζεται μπροστα , πισω αναρτηση η και τα δυο?
Άβαταρ μέλους
giannelos13
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 02 Μαρ 2009, 19:56

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 02 Μαρ 2009, 23:15

Κατ΄ αρχήν καλωσόρισες .
Αυτό (-τά) που θα χρειασθείς σίγουρα είναι μπλουζάκια ποδηλατικά , ιδαίτερα άν ιδρώνεις με το παραμικρό όπως εγώ . Καλό είναι επίσης να πάρεις και σορτστάκια - κολάν ποδηλάτου . Τα υπόλοιπα θα τα βρείς και μόνος σου ανάλογα με τις ανάγκες και τις διαδρομές που κάνεις . Συγχρόνως βέβαια πάρε και τις συμβουλές άλλων που ασχολούνται χρόνια με το άθλημα .
Το μοντέλο του ποδηλάτου σου δεν το ξέρω , αλλά εάν είναι mountain , γιατί να μην κάνει....
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Δημοσίευσηαπό giannelos13 » 04 Μαρ 2009, 19:29

αντε ρε παλικαρια......... τοσοι ειστε εδω μεσα!!! φωτιστε με σασ παρακαλω!
Άβαταρ μέλους
giannelos13
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 02 Μαρ 2009, 19:56

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 05 Μαρ 2009, 19:39

Κάνε υπομονή , μερικές φορές αργούν οι απαντήσεις που θέλουμε . Συμβαίνει σε όλους , και δεν σημαίνει κάτι . Μπορείς να πάρεις όμως υποδείξεις και συμβουλές από ποδηλάτες της περιοχής σου , που θα συναντήσεις .... στον δρόμο !
Εγώ π.χ. έμαθα αρκετά πράγματα έτσι . Επίσης μέσα στην ενότητα "Mountain" , θα διαβάσεις και για άλλες μάρκες ποδηλάτου κ.λ.π.
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 05 Μαρ 2009, 19:43

Και κάτι ακόμα : μάθε άν υπάρχει κάποιος σύλλογος ποδηλατιστών στην περιοχή σου . Μπορείς να έχεις πολλές πληροφορίες και από εκεί χωρίς είναι ανάγκη να γραφτείς άν δεν θέλεις .
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Re: mountain bike - εξοπλισμος

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 11 Μαρ 2009, 11:41

giannelos13 έγραψε:γεια σασ παιδια..! εχω τρελη πορωση με το ποδηλατο και οτιδηποτε δικυκλο (στο βουνο !!!!!) αλλα μεχρι τωρα δεν εχω ασχοληθει εντονα. μονο καμια βολτουλα με τουσ φιλουσ μου. σκεφτομαι να το κανω πιο συστηματικα αλλα δεν ξερω τι εξοπλισμοσ χρειαζεται περα του κρανους .... διαβασα προηγουμενα αρθρα για πεταλια, στολεσ κλπ αλλα 8α ηθελα μια καλυτερη αναλυση για αρχαριουσ.... επισησ διαβασα για τισ 8εσεισ του πεταλιου( 3 , 9)
τι σημαινουν αυτα?

παρακαλω βοηθηστε με να μπω στη παρεα σασ.........!!!!!!!!!!! ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!!! :D


Για γίνε ποιό σαφής στο τι ακριβώς θέλεις να μάθεις. :wink:
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Δημοσίευσηαπό giannelos13 » 11 Μαρ 2009, 18:49

οτιδηποτε πιστευετε οτι πρεπει να γνωριζει ενασ ποδηλατησ απο θεμα εξοπλισμου.......

πιο συγκεκριμενα: για τα κολαν (μπορω ασ πουμε πανω απο το κολαν να φοραω αλλη φορμα)

η μπλουζα ειναι απαραιτητη?

ενα καλο κρανοσ τι τιμη εχει?
αν μπορειτε να μου προτεινετε καποιο ευχαριστωσ ( μεχρι 50 ευρω)

...........και οτι αλλο πιστευετε πωσ 8α μου φανει χρησιμο και δεν το γνωριζω
Άβαταρ μέλους
giannelos13
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 02 Μαρ 2009, 19:56

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 12 Μαρ 2009, 10:33

giannelos13 έγραψε:οτιδηποτε πιστευετε οτι πρεπει να γνωριζει ενασ ποδηλατησ απο θεμα εξοπλισμου.......

πιο συγκεκριμενα: για τα κολαν (μπορω ασ πουμε πανω απο το κολαν να φοραω αλλη φορμα)

η μπλουζα ειναι απαραιτητη?

ενα καλο κρανοσ τι τιμη εχει?
αν μπορειτε να μου προτεινετε καποιο ευχαριστωσ ( μεχρι 50 ευρω)

...........και οτι αλλο πιστευετε πωσ 8α μου φανει χρησιμο και δεν το γνωριζω


Το κολάν είναι απαραίτητο από απόψεως προστασίας που προσφέρει το μαξιλαράκι στην περιοχή των γεν.οργάνων.Αν θέλεις βέβαια μπορείς να πάρεις κ βερμούδα με μαξιλαράκι.
Η μπλούζα η καθαρά ποδηλατική δεν είναι τόσο απαραίτητη,μπορείς να φορέσεις κ enduraδικη ή τρεξίματος(εγώ στο βουνό φοράω μερικές φορές).
Κράνος....πάρε με υποσιάγωνο,υπολόγιζε γύρω στα 130-150 για καλό.
Αυτά....ότι αλλο θές, ρώτα.
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Δημοσίευσηαπό SUVord » 12 Μαρ 2009, 12:37

Καλημέρα σε όλους σας.

Επιτρέψτε μου μερικές πρόσθετες παρατηρήσεις σε συνέχεια των σωστών συμβουλών.

Ιδιαίτερα για κάποιον/α που πρωτοξεκινάει το ποδήλατο επιβάλεται αυτό να είναι το σωστό μέγεθος για τον ποδηλάτη και αν δεν είναι με μηδαμινό κόστος μπορεί να πλησιάσει το σωστό μέγεθος. Διαφορετικά ή κούραση, τα πιασήματα και οι μικροτραυματισμοί, κυρίως μυικοί, θα έρχονται και θα επανέρχονται.

Το κολάν, πέρα απο το προστατευτικό μαξιλαράκι συσφίγγει τους μύς των μηρών και των οπισθίων παρατείνοντας το σημείο κόπωσης των. Επίσης δεν σουρώνει απο το πεταλάρισμα ή τον αέρα με οτι αυτό συνεπάγεται.

Ανάλογα με την απόσταση που κάποιος ποδηλατεί είναι και ο ποδηλατικός εξοπλισμός.
Η ύφανση και ο σχεδιασμός των ποδηλατικών μπλουζών δείχνουν την αποτελασματικότητά τους οταν τα χιλιόμετρα αρχίσουν να ανεβαίνουν και οι τσέπες τους με τα καλούδια που μεταφέρεις για ανεφοδιασμό κρίνονται αναντικατάστατα.

Σε όλα τα σοβαρά ποδηλατάδικα μπορεί κάποιος να βρεί ένα καλό κράνος ακόμη και με 50 ευρώ. Δεν θα είναι το ίδιο ελαφρύ με ένα πολύ πιο ακριβό αλλα το ίδιο αποτελεσματικό οταν φορεθεί σωστά.

Ευτυχώς, στο Λεκανοπέδιο Αττικής, απο τα βόρεια προάστεια μέχρι και τη Γλυφάδα υπάρχουν αρκετά σοβαρά ποδηλατάδικα με ανθρώπους γνώστες του αντικειμένου και ασχολούνται το ίδιο σοβαρά τόσο με κάποιον που κάνει πρωταθλητισμό όσο και με έναν ερασιτέχνη.

Καλά χιλιόμετρα.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό giannelos13 » 12 Μαρ 2009, 13:22

μπορω να παρω ενα κοντο κολαν και το χειμωνα να φοραω απο πανω μια φορμα?
Άβαταρ μέλους
giannelos13
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 02 Μαρ 2009, 19:56

Δημοσίευσηαπό SUVord » 12 Μαρ 2009, 13:34

[quote="giannelos13"]μπορω να παρω ενα κοντο κολαν και το χειμωνα να φοραω απο πανω μια φορμα?[/quote]

Ο χειμωνιάτικος εξοπλισμός έιναι ένα μεγάλο και ξεχωριστό κεφάλαιο απο μόνο του.
Μπορείς να φορέσεις φόρμα πάνω απο το κοντό κολάν αλλα συντομα θα διαπιστώσεις οτι δεν είναι η ενδεδειγμένη λύση, γι αυτό υπάρχου τα μακρυά κολάν για το χειμώνα όπως και τα ειδικά καλύματα για τα παπούτσια, όπως...όπως...όπως...
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό giannelos13 » 16 Μαρ 2009, 07:37

ευχαριστω για τισ απαντησεισ σασ! :D
Άβαταρ μέλους
giannelos13
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 02 Μαρ 2009, 19:56

Δημοσίευσηαπό G@rret » 23 Μαρ 2009, 02:38

απο ποδηλατο καλα εισαι(εγω εχω ideal trial) με των καιρο αν συνεχισεις θα χρειαστεις κατι καλητερο με αναρτηση εμπρος -πισω καθως χρειαζεται στης extreme διαδρομες για πρακτηκους λογους(θα το δεις με τον καιρο).

για βουνο βασικα χρειαζεσαι εξοπλισμο για σαβουρες.......
δηλαδη
κρανος(καλο θα ηταν να ειναι full face αλλα κοστιζει)
προστατευτικα για γονατα και αγκονες
π.χ.
http://www.tsirikosbikes.gr/proddet.asp?id=88
http://www.tsirikosbikes.gr/proddet.asp?id=467

απο εκει και περα παμε σε πρακτικα οπως γαντια(λιγοτερους κραδασμους και καλητερο κρατιμα)
επισης βοηθαει να φορας παπουτσια με σκλιρο λεπτο και οσο δυνατον ακαμπτο πατο(υπαρχουν ειδικα για ΜΤΒ αλλα και αυτα ειναι αρκετα ακριβα... :lol:)
τωρα για πεταλια αν θες μπορεις να παρεις(η να βαλεις αν εχουν υποδοχες) δεστρες για να υπαρχει ενα κρατιμα πανω στο πεταλι
και για λαστιχα δεν λεω λογικα δεν εχεις τελειως λια οσοτου εισαι οκ

συμαντικο ειναι να εχεις το ποδηλατο σε καλη κατασταση και να το ελενχεις πριν απο το βουνο (ειδικα) για αποφυγη εκπληξεων που οδηγουν σε πτωση....

αν θες να φορας φορμες-παντελιονια παρε εσωρουχο με μαξιλαρακι
εγω θα παω να παρω αυτο εδω http://www.tsirikosbikes.gr/pr_we.asp μαλλον θα κανει δουλεια θα δειξει.....το καλητερο ειναι το κολαν γιατι δεν φουσκονει ειναι ανετο αποβαλει τον υδροτα και εχει τελεια εφαρμογη.



μην βιαστεις να αγορασεις ,πρωτα η προστασια, μετα η ανεση και σιγα σιγα πραγματακια στο ποδηλατο.Επισης σιμαντικο ειναι να ψαξεις ,γιατι υπαρχουν πολλες μαρκες και διαφορες τιμες στα μαγαζια.
για τα παραπανω τα χρηματα δεν ειναι λιγα. :eeeek:
αν μενεις αθηνα εισαι τυχερος υπαρχουν καλες τιμες και πολλες επιλογες σε προιοντα
να σε καλα και καλη διασκεδαση!!!!!
πανος
Έγω κανονικά οδηγούσα η κολώνα ήταν στον δρόμο μου.....
Άβαταρ μέλους
G@rret
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 16 Σεπ 2007, 16:26
Τοποθεσία: σε βάρκα

Δημοσίευσηαπό billarasmotor » 12 Σεπ 2009, 14:56

geia sas kai apo emena............ asxoloumai poli kairo me ta podilata kai kirios me mtb .....!!!!!! iparxoun para polla eidi eksoplismou ........ ayto omos poy ontos tha se prostateysi den tha einai i stoli (mono) alla kai i paratiritikotita sou!!!!!!!!! sto edafos opoy patas .........................
:multi: :multi: javascript:emoticon(':multi:')
Άβαταρ μέλους
billarasmotor
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 07 Ιουν 2009, 18:58

Επόμενο

Επιστροφή στο Mountain

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες