Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ΑΓΓΙΖΕΙ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ATV ?

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ΑΓΓΙΖΕΙ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ATV ?

Δημοσίευσηαπό thanos_oith » 19 Μαρ 2009, 16:01

Ρε παιδιά έχω μια απορία.. Ακούω για κρίση στην αγορά αυτοκινήτου αλλά στις μηχανές και στα ATV, οι τιμές είναι οι ίδιες. Μάλιστα, σε μια αντιπροσωπία που ρώτησα για ένα γουρούνι και προσπαθώντας να πετύχω καλύτερη τιμή μου είπε το απίθανο ο πωλητής, ότι ακριβώς λόγο κρίσης οι τιμές είναι πιο ακριβές. Εδω να σημειώσω ότι ηταν αντιπροσωπία ιαπωνέζικου γουρουνιού και όχι Ασίας.. :protest: Ακούω γνώμες
Άβαταρ μέλους
thanos_oith
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 12 Μαρ 2008, 12:51

Re: Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ΑΓΓΙΖΕΙ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ATV ?

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 19 Μαρ 2009, 16:30

thanos_oith έγραψε: και προσπαθώντας να πετύχω καλύτερη τιμή μου είπε το απίθανο ο πωλητής, ότι ακριβώς λόγο κρίσης οι τιμές είναι πιο ακριβές. Εδω να σημειώσω ότι ηταν αντιπροσωπία ιαπωνέζικου γουρουνιού και όχι Ασίας.. :protest: Ακούω γνώμες


επρεπε να του απαντησεις με κακια :

"αυτα τα λεγανε κι αλλοι αλλα τελικα .........κλεισανε !! " και αν σηκωθεις να φυγεις !
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό thanos_oith » 19 Μαρ 2009, 16:50

Απλά του ευχήθηκα καλή τύχη για το τσουνάμι που θα τους έρθει και να μην χάσει την δουλειά του στο μέλλον. Πάντως είναι τρομέρο ότι αντί να μειώσουν τις τιμές εξακολουθούν να πουλάνε μηχανοκίνητα με μεγάλο περιθώριο κέρδους ενώ η αγορά πραγματικά βουλιάζει.
Άβαταρ μέλους
thanos_oith
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 12 Μαρ 2008, 12:51

Δημοσίευσηαπό vaserfos » 19 Μαρ 2009, 19:52

ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥΣ ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΤΙΜΕΣ ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
vaserfos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 23 Φεβ 2009, 20:04
Τοποθεσία: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ-ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό qnicks » 19 Μαρ 2009, 21:02

οπότε προλάβαμε και τις πήραμε τουλάχιστον...
εμένα το καλύτερο που μου έκανε είναι έκπτωση -150 ευρώ, μετρητοις .. από το τίποτε....
Άβαταρ μέλους
qnicks
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 01 Μαρ 2009, 23:16

Δημοσίευσηαπό thanos_oith » 20 Μαρ 2009, 09:37

Νομίζω ότι τα μεγάλα κεφάλια στις αντιπροσωπίες πρέπει να αρχίσουν να σκέφτονται όπως οι συνάδελφοι τους με τα αυτοκίνητα, δηλαδή να αρχίσουν να κάνουν προσφορές είτε με την μορφή μείωσης της τελικής τιμής ή με δώρο τα τέλη ταξινόμησης ή με επιπλέον εξοπλισμό. Φυσικά δεν μιλάω για τις κινέζικές γουρούνες που οι αντιπροσωποι τους δίνουν κάτι από όλα τα προαναφερόμενα, αλλά για τις ιαπωνέζικες όπου το κόστος αγοράς αγγίζει τιμές αυτοκινήτου!!
Άβαταρ μέλους
thanos_oith
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 12 Μαρ 2008, 12:51

Δημοσίευσηαπό meco » 20 Μαρ 2009, 11:05

Τα ATV είναι οχήματα αναψυχής. Σε περιόδους κρίσης ο κόσμος κόβει τα περιττά. Η κρίση λοιπόν φυσικά και θα έχει επηρεάσει τις πωλήσεις. Περίμενε λίγο ακόμα αφού δε βρίσκεις ακόμα εκπτώσεις.
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό thanos_oith » 20 Μαρ 2009, 15:12

Δυστυχώς meko η απάντηση βρίσκεται στην πρώτη σου πρόταση. Πολλοί "μάγκες" σκέφτονται ότι το κοινό είναι συγκεκριμένο και δεν έχουν να χάσουν πολλά αφού σαν ειδικά οχήματα απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό που πιθανόν να τα σκάσει για να τα πάρει.
Άβαταρ μέλους
thanos_oith
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 12 Μαρ 2008, 12:51

Δημοσίευσηαπό vaserfos » 20 Μαρ 2009, 18:15

EMENA ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΡΗΤΗΣ ΣΕ ΑΤV ΤΗΣ SYM.ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΑΖΕΨΩ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΑΝ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΩ Η ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΕΙ Η ΤΙΜΗ....
Άβαταρ μέλους
vaserfos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 23 Φεβ 2009, 20:04
Τοποθεσία: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ-ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό G@rret » 21 Μαρ 2009, 06:42

η απαντηση ειναι ΝΑΙ αλλα για λαθος λογους


μας εδωσαν την καραμελα κριση και τωρα την μασαμε οσο μπορουμε(το δεμονιο του Ελληνα....) αφου πριν πουλαγαν μηχανες και σαν εξτρα γουρουνια σου λεει τορα που δεν υπαρχει πολυ ζητησει αν ριξω την τιμη σε μηχανακι(που ειναι ειδη φτηνο)θα εχω μια καλη προσφορα αν παλι ριξω τιμή σε γουρουνι(που ειναι ακριβο) τι θα κανω οταν φτιαξει λιγο η αγορα?αφου ο λογος που το διαθετω ειναι για εξτρα χρηματα ?ετσι αρπαζω τωρα που εχω δικαιολογια και για αυριο βλεπουμε........γιατι το να κανει μια καλη τιμη την στιγμη που εχει τον πελατη δεν θα ξεπερασει το 100Ε ενω αν ριξει την τιμη γενικα θα πει "εχω ριξει την τιμή ειδη"εμενα μου ακουγετε ποιο καλα το δευτερο και πυστευω πωε ετσι κερδιζει πελατες γιατι η τιμή φενεται δεν την βγαζει την στιγμή που θα τον ρωτισεις.


οποιος καταστηματαρχης καταλαβει οτι πρεπει να δωσει ευκαιριες, θα βγαλει
κερδος.μπορει αυτο να μην ειναι παρα πολυ αλλα θα εχει ελπιδες να ανοιξει και αυριο ....
Έγω κανονικά οδηγούσα η κολώνα ήταν στον δρόμο μου.....
Άβαταρ μέλους
G@rret
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 16 Σεπ 2007, 16:26
Τοποθεσία: σε βάρκα

Δημοσίευσηαπό thanos_oith » 23 Μαρ 2009, 09:52

Χωρίς μείωση τιμών αγορά δεν γίνεται....Ας μειώσουν το περιθώριο κέρδους τους και βλέπουμε..Ο κόσμος πλέον νιώθει την μέγκενη ποιό κοντά του.
Για παραδειγμα, την Παρασκευή στην δουλειά μου μας ανακοίνωσαν ότι ένα επίδομα παύει πλέον να ισχύει και έρχεται και συνέχεια..Ξαφνικά το ελαστικό ωράριο (με την ανάλογη μείωση αποδοχών) τους φένεται πολύ ελκυστικό. Με βλέπω το καλοκαίρι να στέλνω την γυναίκα μου με τα δύο παιδιά (γεννάει το δεύτερο σε ένα μήνα) στο χωριό με την πεθερά, και εγώ να ψάχνω για δουλειά ανευ ωραρίου...Η πίκρα είναι ότι ακούμπησα την γουρούνα (για αγορά) και αυτή πάτησε γκάζι και έφυγε... Μάλλον θα αγοράσω καμιά αληθινή για να έχω και κρέας!!!!!
Άβαταρ μέλους
thanos_oith
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 12 Μαρ 2008, 12:51

Δημοσίευσηαπό xj_jcb » 31 Μαρ 2009, 18:04

πηγα με τον κουμπαρο μου στην ymc στην θεσσαλονικη για να παρουμε 2 lander 300 μας ειπαν 4500 και μετριτης 4300 εμεις ειπαμε για 4100 αλλα δεν συμφωνισαν.τελικα αμμα μαζευτουμε 5 6 παιδια θα τα παρουμε με καλη τιμη.Στην αναμπουμπυλα ο λυκος χαιρετε αυτο για ολα τα παραπανω που αναφερατε.
Άβαταρ μέλους
xj_jcb
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 31 Μαρ 2009, 17:46
Τοποθεσία: ΖΙΜΠΑΜΠΟΥΕ

DODGE

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 31 Μαρ 2009, 21:00

Να κανω και γω μια ερωτηση ?
Αν καποιος δεν εχει σταθερη μονιμη δουλεια , ή πλουσιο μπαμπα , ή φουσκωμενες καταθεσεις , ή χρυσο , ή τσαγανο για να κλεβει τραπεζες ...γιατι παντρευεται και κανει παιδια ? :roll: Για να τα βασανιζει δηλαδη ? Η κριση του φταιει ?
Εντος ολιγου οποιος χρειαζεται το οτιδηποτε θα μπαινει και θα το περνει χωρις λεφτα ...βουρ στο σουπερ μαρκετ ,βουρ στη τραπεζα , βουρ στο γουρουναδικο Ιαπωνεζικο ή μογγολικο !!
ΠΟΛΥΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΡΟΠΑΛΟ ... ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΘΑ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΟΜΟΥΝΑ ΤΟΣΟ ΣΥΝΤΟΜΑ !! :evil:
ΕΜΠΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟ ΔΡΟΜΟ !!!
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

DODGE

Δημοσίευσηαπό thanos_oith » 03 Απρ 2009, 10:55

SHADOW200, μετά από έναν γάμο έρχεται η στιγμή που (όποιος θέλει βέβαια)αποφασίζει να κάνει και παιδία. Σταθερή δουλειά έχω (ακόμα) τα τελευταία 15 χρόνια αλλά η κρίση δεν χτυπάει μόνο τα χαμηλότερα οικονομικά στρώματα αλλά και την μεσαία αστική τάξη όπου ανήκει και ο περισσότερος κόσμος (μέσα σε αυτούς και εγώ). Επειδή τα πράγματα όμως είναι ρευστά στην δουλειά μου, θα περιμένω να δω τι θα γίνει μέχρι το καλοκαίρι και τότε θα πράξω την αγορά μου.Αλλωστε λένε ότι θα γίνει μείωση στα τέλη ταξινόμησης και οι τιμές θα πέσουν. Οστόσο θα συμφωνήσω με τον xj_jcb ότι εάν μαζευτούν πολλοί υποψήφιοι γουρουνάδες, οι πωλητές θα ρίξουν τις τιμές!!
Άβαταρ μέλους
thanos_oith
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 12 Μαρ 2008, 12:51

DODGE

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 28 Απρ 2009, 19:02

Αυτό με τα παιδιά χωράει συζήτηση...

Λοιπόν επειδή ψάχνω κι εγώ για ενα lander 300 ρώτησα τηλεφωνικά και μου είπανε ιδια τιμή μετρητά και ίδια με ατοκες (18). Κάπου 4500+120πινακίδες.
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Επόμενο

Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot]. Υπάρχουν 8 επισκέπτες