Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ

Δημοσίευσηαπό spz » 06 Δεκ 2004, 14:37

Φίλοι συνφορουμίστες για πείτε μου την γνώμη σας.

μετα απο μια βόλτα στις λάσπες που πάτε το αυτ/το για πλύσιμο?

σας βλέπουν και στραβώνουν τα μούτρα τους ?

ειστε ευχαριστημένοι απο το πλύσιμο και γενικώς απο την συμπεριφορά τους ?

πώς θα θέλατε να ειναι ενα πλυντήριο αυτ/των?


περιμένω απαντήσεις και ιδέες?

φιλικά ΜΙΧΑΛΗΣ
Άβαταρ μέλους
spz
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 20 Αύγ 2003, 10:34
Τοποθεσία: Ν.ΙΩΝΙΑ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό superspy » 06 Δεκ 2004, 14:48

Φίλε SPZ....

Α. ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΠΙΕΣΤΙΚΟ!
Μετά απο κάθε βόλτα στο βουνό υπολόγισε 30'-1ώρα για πλύσιμο, αν πας και με τη μοτο, βάλε και 1 ακόμη χειριστή στο "πακέτο" που θα πλένει ταυτόχρονα και εσένα απο τις λάσπες

Β. Περιμένεις να βρέξει!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 06 Δεκ 2004, 14:56

Θα συμφωνήσω με τον Σπύρο, πάρε πιεστικό. Εγώ πάντως έχω πλυντήριο κοντά μου (Μελίσσια) που αναλαμβάνει όλα τα λασπωμένα τετρακίνητα της περιοχής με 6 € (συν 1 € από κάτω) μόνο :!: :!:
Υ.Γ. Που είσαι ρε Μιχάλη, χάθηκες :cry:
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό teroulas » 06 Δεκ 2004, 15:49

Metalaxe έγραψε:Θα συμφωνήσω με τον Σπύρο, πάρε πιεστικό. Εγώ πάντως έχω πλυντήριο κοντά μου (Μελίσσια) που αναλαμβάνει όλα τα λασπωμένα τετρακίνητα της περιοχής με 6 € (συν 1 € από κάτω) μόνο :!: :!: Υ.Γ. Που είσαι ρε Μιχάλη, χάθηκες :cry:


Που ? Που ? Θα έρθω πριν τις γιορτές να το ανακαλύψω και με την ευκαιρία να σου δώσω και το cd. Ελπίζω να βάζει και κρεμούλες (ημέρας και νυκτός) και σαμπουαν και λοιπά καλούδια :D :D :lol: :D :D
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό IKE » 06 Δεκ 2004, 18:07

Να συμπληρώσω τους προλαλήσαντες που μίλησαν για αγορά πιεστικού προτείνοντας αγορά δυνατού πιεστικού, εγώ έχω ενα karcher των 100 ευρώ που αν και καλύτερο απο το καθόλου είναι λίγο ποτιστίρι :roll:
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό superspy » 06 Δεκ 2004, 18:13

IKE έγραψε:Να συμπληρώσω τους προλαλήσαντες που μίλησαν για αγορά πιεστικού προτείνοντας αγορά δυνατού πιεστικού, εγώ έχω ενα karcher των 100 ευρώ που αν και καλύτερο απο το καθόλου είναι λίγο ποτιστίρι :roll:


Έχεις σκοπό να ... κάνεις υδροβολή;;;;
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό IKE » 06 Δεκ 2004, 18:37

superspy έγραψε:
IKE έγραψε:Να συμπληρώσω τους προλαλήσαντες που μίλησαν για αγορά πιεστικού προτείνοντας αγορά δυνατού πιεστικού, εγώ έχω ενα karcher των 100 ευρώ που αν και καλύτερο απο το καθόλου είναι λίγο ποτιστίρι :roll:


Έχεις σκοπό να ... κάνεις υδροβολή;;;;


Οχι, αλλα λέω να βάλω στο δοχείο του απορρυπαντικού άμμο και να κάνω αμμοβολή :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Τι υδροβολή μου λές, το karcher που έχω μόνο για σχολικό μπουγέλο κάνει :P

Εντάξει δεν είναι τόσο κακό, απλώς μετάνοιωσα που δεν πήρα ένα πιο δυνατό :roll:
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό dista » 06 Δεκ 2004, 21:23

Για να έχετε γρήγορα αποτελέσματα στο πλύσιμο απο λάσπη δεν χρειάζεται μεγάλη πίεση, τα 90-110 bar είναι αρκετά, αλλά πολλά νερά (όπως λένε στη "πιάτσα") που μεταφράζεται σε πολλά λίτρα νερό παροχή του μηχανήματος. Μια καλή παροχή είναι τα 600l/h, ικανοποιητική τα 900l/h και άριστη τα 1200l/h (αυτή έχουν τα μηχανήματα που πλένουν φορτηγά). Το πρόβλημα είναι ότι τα κοστολόγια, το μέγεθος και η ισχύς μεγαλώνουν πολύυυυυυ. Στα μεγάλα βέβαια μιλάμε μόνο για τριφασικά.
Αν το πιεστικό είναι με μικρή παροχή σε νερό είναι προτιμότερο πρώτα ένα καλό κατάβρεγμα με το λάστιχο με πολύ νερό για να μαλακώσει και να ποτίσει η λάσπη και μετά η χρήση που πιεστικού.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό taxideytis » 06 Δεκ 2004, 22:52

Σωωωστοοοοοος ο dista.... Μαλακωνεις πρωτα την λασπη και μετα την βγαζεις... βεβαια αμα την αφησεις και κανα μηνα επανω να ψηθει καλα..τι να σου κανει και το πιεστικο.... :lol:
Άβαταρ μέλους
taxideytis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2003, 23:42
Τοποθεσία: menidi

Δημοσίευσηαπό tazmania » 07 Δεκ 2004, 00:24

teroulas έγραψε:
Metalaxe έγραψε:Θα συμφωνήσω με τον Σπύρο, πάρε πιεστικό. Εγώ πάντως έχω πλυντήριο κοντά μου (Μελίσσια) που αναλαμβάνει όλα τα λασπωμένα τετρακίνητα της περιοχής με 6 € (συν 1 € από κάτω) μόνο :!: :!: Υ.Γ. Που είσαι ρε Μιχάλη, χάθηκες :cry:


Που ? Που ? Θα έρθω πριν τις γιορτές να το ανακαλύψω και με την ευκαιρία να σου δώσω και το cd. Ελπίζω να βάζει και κρεμούλες (ημέρας και νυκτός) και σαμπουαν και λοιπά καλούδια :D :D :lol: :D :D


Τι να το κάνεις βρε το πλύσιμο; Για λάσπες λέμε :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό IKE » 07 Δεκ 2004, 02:05

Πολύ σωστός ο Dista, Την τακτική του "μουλιάσματος" την είχα εφαρμόσει και εγώ πριν πάρω το πιεστικό.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 07 Δεκ 2004, 09:01

teroulas έγραψε:Που ? Που ? Θα έρθω πριν τις γιορτές να το ανακαλύψω και με την ευκαιρία να σου δώσω και το cd. Ελπίζω να βάζει και κρεμούλες (ημέρας και νυκτός) και σαμπουαν και λοιπά καλούδια :D :D :lol: :D :D

Το παιδί που το έχει (ο Μάνος) είναι λάτρης της τετρακίνησης και γνωρίζει καλά τον "πόνο" μας. Παναγή Τσαλδάρη, απέναντι από το Weider Gym :wink: :wink:
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό pavlox » 07 Δεκ 2004, 15:55

dista έγραψε:Για να έχετε γρήγορα αποτελέσματα στο πλύσιμο απο λάσπη δεν χρειάζεται μεγάλη πίεση, τα 90-110 bar είναι αρκετά, αλλά πολλά νερά (όπως λένε στη "πιάτσα") που μεταφράζεται σε πολλά λίτρα νερό παροχή του μηχανήματος. Μια καλή παροχή είναι τα 600l/h, ικανοποιητική τα 900l/h και άριστη τα 1200l/h (αυτή έχουν τα μηχανήματα που πλένουν φορτηγά). Το πρόβλημα είναι ότι τα κοστολόγια, το μέγεθος και η ισχύς μεγαλώνουν πολύυυυυυ. Στα μεγάλα βέβαια μιλάμε μόνο για τριφασικά.
Αν το πιεστικό είναι με μικρή παροχή σε νερό είναι προτιμότερο πρώτα ένα καλό κατάβρεγμα με το λάστιχο με πολύ νερό για να μαλακώσει και να ποτίσει η λάσπη και μετά η χρήση που πιεστικού.


ΑΑΑΑ ρε Δημήτρη !!!

Είσαι ο Master των "Πλυστικών"
Των φρονίμων τα παιδιά, πριν πεινάσουν δεν πεινoύσαν!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pavlox
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 23 Δεκ 2002, 11:28
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό discoman » 09 Δεκ 2004, 16:08

ειμαι εκπρωσοπος της λασπης που ειναι πανω στα εργαλεια και διαφωνω ριζικα Θελω να μεινω πανω σε αυτα και δεν θελω πλυστικα τα αντιπαθω :blob8: :blob7: :blob6: :blob5: :blob4: :blob8: :santa: :santa: :santa: :santa: :santa: :santa: :santa: :santa: :santa: :santa: :santa: :santa: :santa: :santa: :santa: :santa: :santa: :santa: :santa: :santa: :santa: :santa: :santa: :santa: :santa:
THE BEST 4X4XFAR
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 09 Δεκ 2004, 19:24

Έχω ακούσει πως κάπου στα Βόρεια προάστεια υπάρχει πλυντήριο ειδικό για 4Χ4 που μετά το πλύσιμο μέσα-έξω και σαλονιού, κάνουν και τεχνητό λάσπωμα (sic) σε λαμαρίνες και τζάμια. Αληθεύει; :?: :?: :?:
Ά ..... και οι λάσπες μπορούν να έχουν διάφορες εσάνς (Πεντέλης, Παρνασσού, Αγράφων κλπ, κλπ....) :evil: :evil: :evil:
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες