Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

CRUISE CONTROL

Συντονιστής: SUVord

Δημοσίευσηαπό mavlover » 11 Δεκ 2004, 10:13

Το ξέρω και εγώ. Είναι μαγνητικές σχάρες. Αλλά θεωρώ ότι είναι εντέλως ανασφάλείς. Άμα ταξιδεύεις στην εθνική με 140 και για κάποιο λόγο ξεκολλήσουν στην έχει κάνει την τζαμαρία θρίψαλλα. Εγώ θέλω σχάρες που να μπαίνουν απο πάνω να εφαρμόζουν στις υπάρχουσες μπάρες ώστε να είμαι αφαλής να μπορώ να τις κλειδώνω και να ταξιδεύω σαν κύριος.
mavlover
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004, 00:02

Δημοσίευσηαπό skiace » 11 Δεκ 2004, 10:36

Υπαρχουν στο εμπόριο είδικά πιασίματα που εφαρμοζονται στο μπροστινό καπό του αυτοκινήτου και τοποθετείς εκεί διαγώνια τα πέδιλα. Ρώτα σε αξεσουάρ αυτοκινήτων. Τα έχω δεί και είναι πολύ ωραία και πρακτικά.


Ναι, αν θελεις να σου ερθουν τα πεδιλα μεσα απο το παρμπριζ αυτο ακριβως να βαλεις. :roll: :roll: :roll:

Εγώ θέλω σχάρες που να μπαίνουν απο πάνω να εφαρμόζουν στις υπάρχουσες μπάρες ώστε να είμαι αφαλής να μπορώ να τις κλειδώνω και να ταξιδεύω σαν κύριος.


Στην Subaru (λογω Forester) που ειχα ρωτησει παλαιοτερα ειχαν μια τελειως τρελλη (αρα απαγορευτικη) τιμη για τις μπαρες. Δεν γνωριζω αν υπαρχουν στο εμποριο no name που να ταιριαζουν. Παντως μην νομιζεις πως η κλειδαρια παρεχει καμμια ουσιαστικη ασφαλεια κατα της κλοπης. Προσωπικα σε μετακινησεις με 2-3 ατομα βαζω τα πεδιλα μεσα (ριχνοντας την 1 πλατη του πισω καθισματος) και σε ταξιδια με 4-5 ατομα, λογω αποσκευων χρησιμοποιω 2 ζευγαρια μαγνητικες στην ΟΡΟΦΗ (και ΜΟΝΟΝ εκει).
Παντως μου φαινεται οτι φετος θα αργησουμε πολυ να δουμε χιονι και αν τελικα το δουμε πολυ αργα μαλλον εγω δεν θα μπορω να το χαρω.
skiace
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 18:30

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 11 Δεκ 2004, 14:44

mavlover έγραψε:Ρε παιδιά όλο ακούω τσεκ τεμπ και δεν ξέρω τι είναι. Πείτε μου σας παρακαλώ να μάθω.

Επειδή το θυμήθηκα: Ασχολείται κανείς με χειμερινό σκί? Πήρα τηλεφωνο την Φορντ να ρωτήσω για σχάρες σκί οι οποίες εφαρμόζουν πάνω στις γνωστές μπάρες που εχει η μαβερια. Τις έχω δει στο αμερικάνικο site και αυτοί μου είπαν ότι ούτε καν έχουν στην Ελλάδα. Κουφάθηκα.Που θα τα βάζω τα σκί? Ξέρετε κανένα που μπορεί να βρώ??/




ΠΑΡΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ 2106208707 ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΤΙ ΕΙΝΑΙ......ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ ΝΑ ΣΤΟ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΜΑΝΙΟΥΑΛ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑΣ>>>>>>>>>>>>>>>>>>!!!
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Δημοσίευσηαπό mavlover » 11 Δεκ 2004, 22:46

Απάντηση προς Skiace: Το ξέρω δεν γίνεται συζήτηση για να τα βάλω στο καπώ. Αλλά συνήθως ταθιδεύουμε 4 ή 5 άτομα με αντίστοιχα 4 η 5 ζευγάρια σκί + 4 ή 5 ζευγάρια μπότες σκί + πράγματα...... ΌΠως καταλαβαίνεις τιγκάρούμε άρα για μέσα στο αμάξι το βλέπω χλωμό. Από προσωπική πείρα ξέρω ότι μεσα έξω στο αυτοκίνητο τα σκί, σε δύο χρόνια η οροφή και τα καθίσματα θα έχουν γίνει >>>>>. Επίσης σκέφτηκα για τις μαγνητικές στη οροφή αλλά η επιφάνεια της οροφής του μαβερικ κάνει συνεχείς κουρμπες οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν θα εφάρμοζαν καλά κάτι που με φοβίζει....

Απάντηση προς iperodigo: Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου αλλά πές μου τι ακριβώς είναι το τηλέφωνο που μου έδωσες....


Με έχει τσαντίσει η ελληνική φόρντ.. Ολόκληρη εταιριάρα φρου φρου και αρώματα και δεν έχουν αξεσουάρ ... Θα στείλω email στους Αμερικάνους μπάς και καταλάβουν τι ζώα αντιπροσώπους έχουν στην Ελλάδα..!!!!
mavlover
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004, 00:02

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 12 Δεκ 2004, 19:05

mavlover έγραψε:Απάντηση προς Skiace: Το ξέρω δεν γίνεται συζήτηση για να τα βάλω στο καπώ. Αλλά συνήθως ταθιδεύουμε 4 ή 5 άτομα με αντίστοιχα 4 η 5 ζευγάρια σκί + 4 ή 5 ζευγάρια μπότες σκί + πράγματα...... ΌΠως καταλαβαίνεις τιγκάρούμε άρα για μέσα στο αμάξι το βλέπω χλωμό. Από προσωπική πείρα ξέρω ότι μεσα έξω στο αυτοκίνητο τα σκί, σε δύο χρόνια η οροφή και τα καθίσματα θα έχουν γίνει >>>>>. Επίσης σκέφτηκα για τις μαγνητικές στη οροφή αλλά η επιφάνεια της οροφής του μαβερικ κάνει συνεχείς κουρμπες οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν θα εφάρμοζαν καλά κάτι που με φοβίζει....

Απάντηση προς iperodigo: Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου αλλά πές μου τι ακριβώς είναι το τηλέφωνο που μου έδωσες....


Με έχει τσαντίσει η ελληνική φόρντ.. Ολόκληρη εταιριάρα φρου φρου και αρώματα και δεν έχουν αξεσουάρ ... Θα στείλω email στους Αμερικάνους μπάς και καταλάβουν τι ζώα αντιπροσώπους έχουν στην Ελλάδα..!!!!


Μου ήρθε χθες με ταχυδρομείο νέος καταλογος της Fordservice με αξεσουάρ κλπ. Έχει μέσα προσφορές σε μπάρες οροφης απο 88,40 ευρω και βάσεις σκί απο 44,22 ευρω και διάφορα συστηματα φόρτωσης, κοτσαδόρους, τάσια, υαλοκαθαριστήρες κλπ.. Πηγαινε σε κανενα επίσημο service να σου δώσουν κατάλογο. Το τηλεφωνο τους ειναι 2105709900.
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό juan » 13 Δεκ 2004, 00:19

MaverickLover έγραψε:Μου ήρθε χθες με ταχυδρομείο νέος καταλογος της Fordservice με αξεσουάρ κλπ. Έχει μέσα προσφορές σε μπάρες οροφης απο 88,40 ευρω και βάσεις σκί απο 44,22 ευρω και διάφορα συστηματα φόρτωσης, κοτσαδόρους, τάσια, υαλοκαθαριστήρες κλπ.. Πηγαινε σε κανενα επίσημο service να σου δώσουν κατάλογο. Το τηλεφωνο τους ειναι 2105709900.


Και εμένα μου ήρθε χθες ο κατάλογος αλλά εαν πρόσεξες έχει κάτι αστεράκια στις τιμές και σε παραπέμπει σε σημείωση που λέει ότι οι τιμές είναι ενδεικτικές και δεν περιλαμβάνουν εργασία ....

Δηλαδή ασε δεν βγάζεις άκρη !!!
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 13 Δεκ 2004, 00:48

juan έγραψε:
MaverickLover έγραψε:Μου ήρθε χθες με ταχυδρομείο νέος καταλογος της Fordservice με αξεσουάρ κλπ. Έχει μέσα προσφορές σε μπάρες οροφης απο 88,40 ευρω και βάσεις σκί απο 44,22 ευρω και διάφορα συστηματα φόρτωσης, κοτσαδόρους, τάσια, υαλοκαθαριστήρες κλπ.. Πηγαινε σε κανενα επίσημο service να σου δώσουν κατάλογο. Το τηλεφωνο τους ειναι 2105709900.


Και εμένα μου ήρθε χθες ο κατάλογος αλλά εαν πρόσεξες έχει κάτι αστεράκια στις τιμές και σε παραπέμπει σε σημείωση που λέει ότι οι τιμές είναι ενδεικτικές και δεν περιλαμβάνουν εργασία ....

Δηλαδή ασε δεν βγάζεις άκρη !!!


Δικιο εχεις ....ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΚΑΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΙ 200 ΕΥΡΩ.... και ο κατάλογος ειναι γενικός για όλα τα Ford όχι μόνο για Mav....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό skiace » 15 Δεκ 2004, 13:25

Επίσης σκέφτηκα για τις μαγνητικές στη οροφή αλλά η επιφάνεια της οροφής του μαβερικ κάνει συνεχείς κουρμπες οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν θα εφάρμοζαν καλά κάτι που με φοβίζει....


Και η οροφη του Forester εχει ραβδωσεις ( η κουρμπες ???) στα πισω 2/3 της επιφανειας της. Δεν το πηρα με ηλιοροφη για αυτον ακριβως τον λογο. Απο Προσωπικη πειρα μπορω να ενημερωσω οτι με 2 ζευγαρια μαγνητικες με 5 ξευγαρια πεδιλα επανω και με 130-140κλμ δεν υπηρξε προβλημα.
Οσον αφορα στις τιμες που αναφερονται πιο πανω και εγω το ειχα θεωρησει υπερβολικο και τζαμπα λεφτα τα χρηματα που ζητουσε η αντιπροσωπεια.
skiace
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 18:30

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχει 1 επισκέπτης

cron