Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αγώνες 2013;

4Χ4, Enduro, Trophy & Trial, Rally κ.α.

Αγώνες 2013;

Δημοσίευσηαπό superspy » 18 Ιαν 2013, 20:44

Στις 9 Ιανουαρίου βγήκε στον αέρα μέρος από το πρόγραμμα του 2013, μαζί με μια - κάτι σαν απολογητική - γρίφο (;) ανακοίνωση:

http://www.omae-epa.gr/pressrelease/875

Πρόγραμμα αγώνων 2013

Σήμερα, Τετάρτη 9 Ιανουαρίου, η ΕΘΕΑ ανακοινώνει το πρόγραμμα των Ελληνικών αγώνων του 2013.

Με την ευκαιρία, είναι σημαντικό να αντιληφθούμε όλοι οι εμπλεκόμενοι, ότι για την υλοποίησή του, όπως και για την τέλεση όλων των αγωνιστικών εκδηλώσεων, πρέπει να ολοκληρωθούν οι διαπραγματεύσεις, για ένα νέο ασφαλιστικό συμβόλαιο προσαρμοσμένο στη σημερινή, Ελληνική πραγματικότητα.
Με την οικονομική κρίση να έχει πληγώσει και τους Ελληνικούς αγώνες, είναι σαφές πως έχουν μειωθεί σημαντικά, η έκδοση αγωνιστικών αδειών, οι συμμετοχές στους αγώνες, όπως πλέον και ο αριθμός των Ελληνικών αγώνων. Μετά από αυτή τη δυσάρεστη εξέλιξη, αποτελεί υπερβολή η υποστήριξη ενός ασφαλιστικού συμβολαίου ύψους 340.000 ευρώ όπως είναι το υπάρχον.
Η προσπάθεια της ΕΘΕΑ τις τελευταίες εβδομάδες, επικεντρώνεται στο να μειωθεί το κόστος του συμβολαίου ώστε να είναι δυνατή η πληρωμή του. Είναι αυτονόητο, ότι στο νέο συμβόλαιο θα παραμείνουν αμετάβλητες οι ασφαλιστικές καλύψεις, ώστε να εξελιχθεί η αγωνιστική χρονιά με υψηλού επιπέδου ασφαλιστική κάλυψη.

Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς

Ο Πρόεδρος και τα μέλη της ΕΘΕΑ.


Στο χώρο κυκλοφορεί η φήμη (;) ότι η ασφαλιστική εταιρία κατήγγειλε το συμβόλαιο ( που έχει ισχύ από καλοκαίρι του 2012 έως καλοκαίρι του 2013), λόγω μη καταβολής των ασφαλίστρων. Αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε φέρνει σε ακόμα χειρότερη θέση τα αγωνιστικά πράγματα.

Εντωμεταξύ, με γλοιώδη τρόπο, κάποιοι προσπαθούν να ρίξουν στάχτη στα μάτια (;), να εξηγήσουν τα ανεξήγητα και να δημιουργήσουν εκ των υστέρων άλλοθι, σχετικά τόσο με την - στο παρελθόν- μη καταβολή των εισπραχθέντων ασφαλίστρων από τους αγωνιζόμενους στην αρχή, (κάτι που στη συνέχεια τους ανάγκαζε να ζητάνε απο τους αγωνιζόμενους να κάνουν δήλωση !!! ) όσο και να γίνει η κατάλληλη προετοιμάσια στους συμμετέχοντες, ότι στο μέλλον θα πρέπει να τα "βρουν" με την κανονική τους ασφαλιστική εταιρία (!) για την πληρωμή τυχόν ατυχήματος εν ώρα αγώνα, ενώ είναι γνωστό ότι οι ασφαλιστικές δεν καλύπτουν τα συμβάντα κατά τη διάρκεια αγωνιστικών εκδηλώσεων (ολόκληρων) !

Παράλληλα αποσιωπάται έντεχνα μεν - αλλά για όσους δεν έχουν ιδέα δε - η ευθύνη που έχει η οργανωτική επιτροπή, ο αλυτάρχης και ο τεχνικός έφορος σε περίπτωση σοβαρού ατυχήματος (κατά τρίτου και κυρίως με σωματικές βλάβες) εν ώρα αγώνα....
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Αγώνες 2013;

Δημοσίευσηαπό superspy » 13 Φεβ 2013, 13:27

Ανακοίνωση ΕΛΟΑΑΜ σχετικά με το ασφαλιστήριο συμβόλαιο: http://www.off-road.gr/article1823.html
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Αγώνες 2013;

Δημοσίευσηαπό fokion » 13 Φεβ 2013, 14:00

Κοίτα να δεις που είχα δίκιο τελικά γιατί μετακόμισε το πρώτο TR....
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Αγώνες 2013;

Δημοσίευσηαπό superspy » 13 Φεβ 2013, 14:05

Γιατί δεν βγαίνουν τα $$$ και κάποιος έχει ακόμα ελπίδα ότι ίσως να του χαρίσουν τα $$$.
Κάτσε να δούμε πόσο γρήγορα θα αλλάξει απόψεις περί αρχής - πάλι :-) :-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Αγώνες 2013;

Δημοσίευσηαπό SUVord » 15 Φεβ 2013, 17:29

Οι καθαρές κουβέντες δεν επιδέχονται υπονοούμενα και παρασκήνια.
Για τα υπονοούμενα και τα παρασκήνια υπάρχει άλλη θεματική ενότητα νομίζω.
Σήμερα ανακοινώθηκε οτι παραπέμπεται στο πειθαρχικό της ΕΘΕΑ-ΟΜΑΕ ο Γιάννης Αθανασίου για "ανάρμοστη συμπεριφορά σχετικά με τα όσα θλιβερά συνέβησαν μετα την ανακοίνωση του προγράμματος αγώνων".
Ποιά είναι αυτά τα "θλιβερά" ούτε κουβέντα.
Σχολιάζω την επιγραμματικής φύσης ανακοίνωση και κατα πόσον αυτή σέβεται τους εμπλεκομένους στο χώρο, μέρος των οποίων είναι και οι αγωνιζόμενοι που έχουν κάθε δικαίωμα να γνωρίζουν.
Λόγω του οτι δεν παίρνω τηλέφωνα για κουτσομπολίστικη ενημέρωση, σχετικά με το τι λέει ο ένας και ο άλλος, ποτέ δεν πήρα και ούτε πρόκειτα να πάρω, καθότι είμαι αντίθετος με οποιαδήποτε μορφή βυζαντιολογικής πολιτικής, απαίτησή μου είναι απο την διοικούσα αρχή ξεκάθαρες κουβέντες.Ιδιαίτερα μάλιστα όταν πρόκειται για θέμα παραπομπής.

ΥΓ.Επι του συγκεκριμένου δεν είμαι με κανέναν, ποτέ δεν ήμουν και ούτε πρόκειται να είμαι.
Μία μόνο ταπεινή απαίτηση διεκδικώ:"Καθαρές κουβέντες και επεξηγηματικές".
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Αγώνες 2013;

Δημοσίευσηαπό fokion » 16 Φεβ 2013, 15:21

Πανο προσωπικές αποψεις δεχεσαι?
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Αγώνες 2013;

Δημοσίευσηαπό superspy » 16 Φεβ 2013, 15:38

SUVord έγραψε:Οι καθαρές κουβέντες δεν επιδέχονται υπονοούμενα και παρασκήνια.
Για τα υπονοούμενα και τα παρασκήνια υπάρχει άλλη θεματική ενότητα νομίζω.
Σήμερα ανακοινώθηκε οτι παραπέμπεται στο πειθαρχικό της ΕΘΕΑ-ΟΜΑΕ ο Γιάννης Αθανασίου για "ανάρμοστη συμπεριφορά σχετικά με τα όσα θλιβερά συνέβησαν μετα την ανακοίνωση του προγράμματος αγώνων".
Ποιά είναι αυτά τα "θλιβερά" ούτε κουβέντα.
Σχολιάζω την επιγραμματικής φύσης ανακοίνωση και κατα πόσον αυτή σέβεται τους εμπλεκομένους στο χώρο, μέρος των οποίων είναι και οι αγωνιζόμενοι που έχουν κάθε δικαίωμα να γνωρίζουν.
Λόγω του οτι δεν παίρνω τηλέφωνα για κουτσομπολίστικη ενημέρωση, σχετικά με το τι λέει ο ένας και ο άλλος, ποτέ δεν πήρα και ούτε πρόκειτα να πάρω, καθότι είμαι αντίθετος με οποιαδήποτε μορφή βυζαντιολογικής πολιτικής, απαίτησή μου είναι απο την διοικούσα αρχή ξεκάθαρες κουβέντες.Ιδιαίτερα μάλιστα όταν πρόκειται για θέμα παραπομπής.

ΥΓ.Επι του συγκεκριμένου δεν είμαι με κανέναν, ποτέ δεν ήμουν και ούτε πρόκειται να είμαι.
Μία μόνο ταπεινή απαίτηση διεκδικώ:"Καθαρές κουβέντες και επεξηγηματικές".



Πάνο, ειλικρινά αν δε σε γνώριζα θα έλεγα ότι με το παραπάνω θες να δημιουργήσεις "θέμα"! :disgusted:

Σαφώς το εκλαμβάνω ως αστείο που απλά θέλει να δείξει την κατάσταση...
\:D/
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Αγώνες 2013;

Δημοσίευσηαπό SUVord » 16 Φεβ 2013, 18:29

fokion έγραψε:Πανο προσωπικές αποψεις δεχεσαι?


Ασφαλώς.Δεν είμαι πάντα όμως υποχρεωμένος και να τις ασπάζομαι.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Αγώνες 2013;

Δημοσίευσηαπό SUVord » 16 Φεβ 2013, 18:42

Οχι Σπύρο.Κανένα "θέμα" δεν θέλω να δημιουργήσω.
Την κατάσταση την κρίνω εξέχως κρίσιμη με την ανάλογη σοβαρότητα που της αρμόζει μπροστά στους δύσκολους καιρούς που ζούμε.Σιγά-σιγά το "πράγμα" εξελίσεται σε φάρσα.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Αγώνες 2013;

Δημοσίευσηαπό fokion » 16 Φεβ 2013, 19:18

SUVord έγραψε:
fokion έγραψε:Πανο προσωπικές αποψεις δεχεσαι?


Ασφαλώς.Δεν είμαι πάντα όμως υποχρεωμένος και να τις ασπάζομαι.


προφανως....
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Αγώνες 2013;

Δημοσίευσηαπό fokion » 19 Φεβ 2013, 17:00

Προς το παρον στοπ


http://www.omae-epa.gr/pressrelease/911

19 Φεβ 2013
ΕΠ.Α./ΕΘ.Ε.Α..: Αναστολή Αγώνων

Παρά τις συνεχείς προσπάθειες της ΟΜΑΕ για την εξεύρεση λύσης στο φλέγον ζήτημα του Ασφαλιστηρίου Συμβολαίου για τους Ελληνικούς αγώνες, μέχρι στιγμής κάτι τέτοιο δεν έχει επιτευχθεί.

Ως εκ τούτου η ΕΠ.Α/ΕΘ.Ε.Α. αποφασίζει την αναστολή όλων των αγώνων

μέχρι να βρεθεί λύση που να ανταποκρίνεται στην σημερινή οικονομική πραγματικότητα.

Διευκρινίζεται ότι η ΕΠ.Α./ΕΘ.Ε.Α. δεν θα εγκρίνει οποιαδήποτε αγωνιστική εκδήλωση έχει ενταχθεί στο αγωνιστικό πρόγραμμα για το 2013, αν προηγουμένως δεν ολοκληρωθούν οι επαφές και η υπογραφή του νέου συμβολαίου.



Από τη Γραμματεία της ΕΠΑ/ΕΘΕΑ
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Αγώνες 2013;

Δημοσίευσηαπό superspy » 19 Φεβ 2013, 21:50

Σ.Ο.Α.Α.: Ανακοίνωση 19/2/2013

Γνωρίζοντας ότι το ασφαλιστήριο συμβόλαιο που κάλυπτε τους αγώνες αυτοκινήτου μέχρι πέρυσι δεν είναι πλέον σε ισχύ, καλούμε όλους τους φίλους συναθλητές να μην συμμετέχουν σε κανένα αγώνα οποιουδήποτε είδους, αν δεν καλύπτεται από ίδιο επίπεδο ασφάλισης με το παλαιότερο συμβόλαιο.

Οποιαδήποτε κίνηση από μεριάς οργανωτών να κάνουν αγώνες με πρόχειρα ασφαλιστήρια ,κατωτέρου επιπέδου μας βρίσκει αντίθετους και θα εναντιωθούμε σε αυτήν με όσα μέσα διαθέτουμε, γιατί προσωπικός μας σκοπός είναι η ασφάλεια των θεατών και των οδηγών.

Το Δ.Σ.


http://www.soaa.eu/web/index.php
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Αγώνες 2013;

Δημοσίευσηαπό superspy » 27 Φεβ 2013, 17:14

SUVord έγραψε:... απαίτησή μου είναι απο την διοικούσα αρχή ξεκάθαρες κουβέντες.Ιδιαίτερα μάλιστα όταν πρόκειται για θέμα παραπομπής.


Δηλαδή Πάνο μου, τι περίμενες; να βγάλουν αναλυτικά το βρισίδι που έπεσε στον αέρα;
Μην ανησυχείς θα τη γλιτώσει με καμιά μικροποινή με αναστολή - δε νομίζω να έχει αλλάξει τίποτα στο κλείσιμο ματιών...
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Αγώνες 2013;

Δημοσίευσηαπό superspy » 01 Μαρ 2013, 16:24

Εντός της ημέρας αναμένεται να ολοκληρωθούν οι διαπραγματεύσεις για το νέο ασφαλιστήριο συμβόλαιο και να "τρέξουν" οι αγώνες του Μαρτίου.
Ήδη κάποιοι οργανωτές που έχουν αγώνα στο τελείωμα του Μαρτίου, επιστρέψαν στο "πεδίο μάχης"
σε ρυθμό τρεχάτε ποδαράκια μου :-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Αγώνες 2013;

Δημοσίευσηαπό fokion » 01 Μαρ 2013, 18:39

Μακαρι....
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Επόμενο

Επιστροφή στο Αγώνες αυτοκινήτων

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες