Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Τι "μαστόρεψα" σήμερα στο Land Rover μου;

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Τι "μαστόρεψα" σήμερα στο Land Rover μου;

Δημοσίευσηαπό superspy » 29 Νοέμ 2013, 20:01

Είπα να βγάλω επιτέλους τα μεσαία πίσω ελατήρια από το 110 μου (330lb) και να βάλω τα σκληρά (420lb).
Μια και είχα βγάλει ήδη τα πίσω λάστιχα άλλαξα και τα "καλοκαιρινά" fedima extreme με τα "χειμωνιάτικα" fedima sirocco.
Μετά έπιασα να αλλάξω τα μπροστινά μπράτσα (μαμά) με της Qt 3μοιρών και να βάλω και τα σιλεντμπλοκ.
Κάπου εκεί ανακάλυψα ότι μια βίδα από τα μπράτσα την έχει ακούσει και την έβαλα πίσω με πατέντα (μέχρι να βρώ καινούργια).

Είδα και τον κεντρικό που και πάλι παίζει ο ένας σταυρός...
τα υπόλοιπα αύριο, λεώ να αλλάξω και τα υπόλοιπα σιλεντμπλοκ μπροστά και να πιάσω και το πίσω μέρος...
....
:badairday:
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Τι "μαστόρεψα" σήμερα στο Land Rover μου;

Δημοσίευσηαπό vanleiv » 30 Νοέμ 2013, 08:30

Κι εγώ το έχω μαστορέψει όλο σιγά σιγά από το καλοκαίρι και το έχω σχεδόν έτοιμο.
Κάτι ρεύματα θέλω ν'αλλάξω σε ένα σπουδαίο οργανάκι, τα χειμωνιάτικα λέω να φορέσω σήμερα αύριο και να δω πότε θα μου κλείσει το μάτι ο Νίνος για να ασχοληθεί με τον πίσω προφυλακτήρα και μια υποτυπώδη ποδιά για το tank.

Ακούει ο Πέτρος και κάνει το παπί :haha:
Discovery 1
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vanleiv
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2009, 11:55
Τοποθεσία: Αν. Αττική

Re: Τι "μαστόρεψα" σήμερα στο Land Rover μου;

Δημοσίευσηαπό superspy » 10 Δεκ 2013, 22:57

Δεν πρόλαβα την προηγούμενη βδομάδα να αλλάξω τα πίσω σιλεντμπλοκ και... παρέδωσαν πνεύμα. Σήμερα έβγαλα τα πίσω μπράτσα και ταχω στο πάγκο για να αλλαχθούν τα γνήσια με πολυαιρεθάνης.... και έχουμε ακόμα δουλειά.
Τα πιο σκληρά πίσω ελατήρια συμπεριφέρθηκαν άψογα...
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Τι "μαστόρεψα" σήμερα στο Land Rover μου;

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 05 Φεβ 2014, 19:57

Αρχισα σημερα την αναζητηση της βλαβης στο εμπρος διαφορικο. Μεχρι στιγμης εβγαλα και τα δυο ημιαξονια τα οποια ειναι οκ. Ο ενας μπιλιοφορος την εχει ακουσει στερεοφωνικα, εχει κανει ρηγμα, χωρις ομως να εχει διαλυθει, δουλευει κανονικα. Το ζητημα ειναι οτι δεν βρηκα κατι που να αιτιολογει την ακινησια του μπροστα αξονα, οποτε φοβαμαι τι θα βρω οταν ανοιξω το μπροστινο γκρουπ...
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Re: Τι "μαστόρεψα" σήμερα στο Land Rover μου;

Δημοσίευσηαπό superspy » 05 Φεβ 2014, 20:39

Ε... αφού έβγαλες τα ημιαξόνια με ένα κλικ θα πάρεις και το γκρουπ στο χέρι...
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Τι "μαστόρεψα" σήμερα στο Land Rover μου;

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 05 Φεβ 2014, 22:17

τα στανταρ διαφορικά έχουν την τάση όταν ζορίζονται να πετάνε από το στρες-flex την ασφάλεια του άξονα των δορυφόρων και μετά είναι θέμα τύχης το τι θα συμβεί...

αν δεν σου έχει καταστρέψει κανένα δόντι στο κορωνοπήνιο, μάλλον είναι ευκαιρία ν' αναβαθμίσεις και το μπροστινό διαφορικό με κανένα heavy duty ή truetrack, αντε περαστικά...
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Re: Τι "μαστόρεψα" σήμερα στο Land Rover μου;

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 06 Φεβ 2014, 00:04

Μανωλη μπροστα truetrack φοραω, γι αυτο φοβαμαι μηπως το χω παρει στο χερι...
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Re: Τι "μαστόρεψα" σήμερα στο Land Rover μου;

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 06 Φεβ 2014, 08:18

για βγάλε λοιπόν να δούμε, το truetrack κανονικά δεν σπάει έτσι (εφόσον δεν είχες και προηγ συμπτώματα ώστε να προηγηθεί υπερβολική φθορά), υπάρχουν άλλα πιό αδύναμα εξαρτήματα στην μετάδοση να την ακούσουν πρώτα...
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Re: Τι "μαστόρεψα" σήμερα στο Land Rover μου;

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 06 Φεβ 2014, 16:41

οπως??
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Re: Τι "μαστόρεψα" σήμερα στο Land Rover μου;

Δημοσίευσηαπό iatros » 06 Φεβ 2014, 19:27

Μανώλη καλησπέρα.
Κατ΄αρχήν, από το κεντρικό διαφορικό, ο μπροστινός άξονας γυρνάει?, αν ναι και αφού τα ημιαξόνια είναι καλά όπως λες, τότε κοιτάς το γκρούπ του διαφορικού, που μάλλον εκεί πρέπει να είναι η ζημιά.
Πάντως αυτού του είδους οι εργασίες και ειδικά όταν τελειώνεις και πιστώνεσαι το αποτέλεσμα είτε άμεσα(οδηγώντας),είτε έμμεσα(γλιτώνοντας χρήματα), είναι ότι καλλίτερο για να σου ανεβάσουν το ηθικό, προσωπικά για μένα η καλλίτερη "ψυχοθεραπεία".
Άβαταρ μέλους
iatros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 02 Ιαν 2007, 16:33
Τοποθεσία: ΛΟΥΤΡΑΚΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

Re: Τι "μαστόρεψα" σήμερα στο Land Rover μου;

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 07 Φεβ 2014, 08:24

Mudnolis έγραψε:οπως??


μπιλιοφόροι - ημιαξόνια...

όταν το διαφορικό έχει στιβαρή κάσα, θεωρητικά πάντα την ακούνε πρώτα τα παραπάνω...
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Re: Τι "μαστόρεψα" σήμερα στο Land Rover μου;

Δημοσίευσηαπό iatros » 07 Φεβ 2014, 10:08

ekarpod έγραψε:
Mudnolis έγραψε:οπως??


μπιλιοφόροι - ημιαξόνια...

όταν το διαφορικό έχει στιβαρή κάσα, θεωρητικά πάντα την ακούνε πρώτα τα παραπάνω...


Αν διάβασα καλά, τα ημιαξόνια και οι μπιλιοφόροι(εκτός από έναν που είχε ρήγμα αλλά δούλευε), είναι ΟΚ., σωστά?
Οπότε αν ο μπροστινός άξονας παίρνει κίνηση από το κεντρικό διαφορικό, επαναλαμβάνω "παίρνει κίνηση από το κεντρικό διαφορικό", πιθανόν το πρόβλημα να είναι στο γκρούπ του εμπρός διαφορικού.
Μανώλη περιμένω να ανοίξεις - λύσεις το εμπρός διαφορικό για να δούμε τι τελικά φταίει.
Άβαταρ μέλους
iatros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 02 Ιαν 2007, 16:33
Τοποθεσία: ΛΟΥΤΡΑΚΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

Re: Τι "μαστόρεψα" σήμερα στο Land Rover μου;

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 07 Φεβ 2014, 22:19

Ανοιξα το γκρουπ του μπροστα διαφορικου, ολα φαινονται οκ, κορωνα πηνιο, ουτε φθορα ουτε τζογοι. Φοβαμαι μηπως την ακουσε το truetrack. Οταν ειχα πανω τους τροχους γυρναγα τον δεξι τροχο (με το πληγωμενο μπιλιοφορο) προς τα μπροστα και γυρναγε και τον απεναντι.Προς τα πισω εκανε ενα ηχο οπως οταν δεν μαγκωνει καπου το καρε. Το ζητημα ειναι πως θα καταλαβω τι φταιει...
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Re: Τι "μαστόρεψα" σήμερα στο Land Rover μου;

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 07 Φεβ 2014, 23:06

Mudnolis έγραψε:Ανοιξα το γκρουπ του μπροστα διαφορικου, ολα φαινονται οκ, κορωνα πηνιο, ουτε φθορα ουτε τζογοι. Φοβαμαι μηπως την ακουσε το truetrack. Οταν ειχα πανω τους τροχους γυρναγα τον δεξι τροχο (με το πληγωμενο μπιλιοφορο) προς τα μπροστα και γυρναγε και τον απεναντι.Προς τα πισω εκανε ενα ηχο οπως οταν δεν μαγκωνει καπου το καρε. Το ζητημα ειναι πως θα καταλαβω τι φταιει...


μήπως το πρόβλημα ήταν στον μπιλιοφόρο και σε μπέρδεψε ?

αμα το έχεις στο χέρι το γκρουπ μπορείς να κάνεις όλες τις δοκιμές να γυρίσεις το πηνίο μπρός πίσω και μετά αν αυτό δουλεύει κανονικά, με κάποιο κατάλληλα διαμορφωμένο λαμάκι να γυρίσεις το διαφορικό από το σημείο που κουμπώνει το κάθε ημιαξόνια...

(όπως είπες το truetrack όταν γυρίζεις το ένα ημιαξόνιο, γυρίζει το αντίθετο με την ίδια φορά)

το truetrack λύνει πολύ εύκολα, πρόσεχε ότι τα γρανάζια έχουν φορά διαφορετική στα μπροστινά-πισινά διαφορικά...

http://discoweb.org/truetracgears/index.htm

δεν νομίζω βέβαια να φτάσεις εκεί

βρήκες τίποτε ρινίσματα-θραύσματα μέσα ?
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Re: Τι "μαστόρεψα" σήμερα στο Land Rover μου;

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 09 Φεβ 2014, 22:04

Τελικα ηταν ο μπιλιοφορος...ολα οκ. Πως βγαινει το ημιαξονιο πανω απο τον μπιλιοφορο? Εχει καποια ασφαλεια, ή απλα το χτυπαω?
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Επόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot]. Υπάρχουν 3 επισκέπτες

cron