Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Τι "μαστόρεψα" σήμερα στο Land Rover μου;

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Re: Τι "μαστόρεψα" σήμερα στο Land Rover μου;

Δημοσίευσηαπό superspy » 25 Φεβ 2014, 08:53

Στα τύμπανα που το συρματοσχοινο είναι χωνευτό (πχ 8274 αλλα και άλλοι) δεν υπάρχει τέτοιο θέμα ;-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Τι "μαστόρεψα" σήμερα στο Land Rover μου;

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 28 Φεβ 2014, 22:02

Ο μπροστινος αξονας εκλεισε σημερα, οποτε περιμενω τα πραγματα για πισω μεσα στη βδομαδα.
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Re: Τι "μαστόρεψα" σήμερα στο Land Rover μου;

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 11 Μαρ 2014, 16:42

Σημερα πηγα να κανω το τεστ που λεει για το μπλοκε, αλλα τιποτα οποτε λυσιμο... Εντωμεταξυ αν το προσεξετε λεει να σηκωσω το αμαξι και να βαλω ταχυτητα?? Μα ετσι δεν γυρνανε οι τροχοι. Θεωρητικα πρεπει να γυρνανε και οι δυο αλλα μολις σταματησει ο ενας ο αλλος να γυρναει απο την αλλη (αντιθετη φορα) σωστα καταλαβα?
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Re: Τι "μαστόρεψα" σήμερα στο Land Rover μου;

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 11 Μαρ 2014, 18:48

από αυτά που κατάλαβα διαβάζοντας το τεστ, για να ελέγξεις την αποσύμπλεξη χρειάζεται δύο άτομα.

όταν σηκώσεις το διαφορικό και τραβήξεις χειρόφρενο, δύο άτομα γυρίζουν προς τα εμπρός τον κάθε τροχό μέχρι να κλειδώσει το γκρουπ (δεν θα γυρίσουν πραγματικά, σαν να κουρδίζουν σκέψου)

μετά κρατά ο ένας σε τάση προς τα εμπρός τον ένα τροχό και ο άλλος γυρίζει προς τα πίσω τον αντίθετο τροχό,

σύμφωνα με το τεστ ο τροχός που θα γυρίσεις προς τα πίσω θα ξεκλειδώσει (θα κάνει ίσως και ένα ελαφρυ κλικ) και θα ελευθερωθεί...

κατόπιν ξανακλειδώνεις (και οι δύο τροχοί προς τα εμπρός) και δοκιμάζεις να ξεκλειδώσεις τον άλλο τροχό...
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Re: Τι "μαστόρεψα" σήμερα στο Land Rover μου;

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 11 Μαρ 2014, 18:55

α και άμα περάσει με επιτυχία το τεστ, το κάνεις και από την ανάποδη (κλειδώνεις με περιστροφή προς τα πίσω) :alright:
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Re: Τι "μαστόρεψα" σήμερα στο Land Rover μου;

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 12 Μαρ 2014, 13:22

Μα ρε Μανωλη αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως θα γυρισουν οι τροχοι αν εχω τραβηξει χειροφρενο, ή εχω βαλει ταχυτητα..
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Re: Τι "μαστόρεψα" σήμερα στο Land Rover μου;

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 12 Μαρ 2014, 22:28

δεν θα γυρίσουν - σύμφωνα με το τεστ - η τάση που θα βάλεις να τους περιστρέψεις προς τα εμπρός με κλειδωμένο κεντρικό, θα κομπλάρει το διαφορικό και ενώ συνεχίζεις να κρατάς τον έναν με τάση προς τα εμπρός αν γυρίσεις τον άλλον προς τα πίσω, θα ξεκλειδώσει (θα γυρίσει ελεύθερα με κλειδωμένο κεντρικό και ακινητοποιημένο τον άλλο τροχό), οπότε και θα πιστοποιήσεις ότι δουλεύει το σύστημα αποσύμπλεξης...

με τα auto locker που αγοράζετε, πρέπει να γίνεις τιραμόλα για να τα δοκιμάσεις...
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Re: Τι "μαστόρεψα" σήμερα στο Land Rover μου;

Δημοσίευσηαπό fatman » 13 Μαρ 2014, 17:29

Ελυσα το πισω ΚΑΜ για να δω γιατι δεν μπλοκαρει.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Τελικα ειχε το γνωστο προβλημα,μαζευει λαδι μεσα στο ηλεκτρομαγνητικο και το εμβολακι δεν μπορει να τραβηχτει ολο μεσα και να παρασυρει την φουρκετα και το κομπλερ(κανει υδραυλικη)
Η λυση που προτεινει η ΚΑΜ ειναι να τρυπησεις το εμβολακι κατα μηκος(να γινει κουφιο) και μετα μια καθετη οπη να φευγει το λαδι.
Εκανα μια προσωρινη χαρακια μπας και φευγει το παγιδευμενο λαδι μεχρι να παρω ενα καινουργιο αξονακι να παει σε τορνο να τρυπηθει σωστα και τοτε θα βαλω και μια καινουργια φλαντζα...το φαγα το δυωρακι..τουλαχιστον δεν μου στοιχισε τιποτα(εκτος απο κατι κοληματα στο βουνο :oops: )
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Re: Τι "μαστόρεψα" σήμερα στο Land Rover μου;

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 17 Μαρ 2014, 02:19

Σημερα δεν μαστορεψα, αλλα μαγειρεψα ρυζακι, αυτο που βρηκα ανοιγοντας το Detroit \:D/ Με λιγα λογια ειχα φαει ολα τα δοντια του ενος πλανητη, και τωρα ψαχνω να δω που θα βρω clutch assembly. Εχει κανεις καμια ιδεα?? Η θα ξαναβαλω το ελευθερο διαφορικο? :alright:
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Re: Τι "μαστόρεψα" σήμερα στο Land Rover μου;

Δημοσίευσηαπό vanleiv » 17 Μαρ 2014, 08:08

Μίλα με τον David Ashcroft κατι θα σου πεί
Discovery 1
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vanleiv
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2009, 11:55
Τοποθεσία: Αν. Αττική

Re: Τι "μαστόρεψα" σήμερα στο Land Rover μου;

Δημοσίευσηαπό superspy » 17 Μαρ 2014, 08:24

Mudnolis έγραψε:Εχει κανεις καμια ιδεα?? Η θα ξαναβαλω το ελευθερο διαφορικο? :alright:


Καντο βάζο και βάλε επιτέλους ένα διαφορικό της προκοπής (ARB/Ashcroft) \:D/
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Τι "μαστόρεψα" σήμερα στο Land Rover μου;

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 17 Μαρ 2014, 08:47

αν δεν βρείς άκρη από αυτήν την πλευρά κοίτα και από την άλλη πλευρά του ατλαντικού,

ρώτα και τον GBR

http://www.gbrutah.com/order_inquiry.html

από αυτόν είχα πάρει - όπως και ο Σπύρος στο παρελθόν - είναι καλό παιδί, εξυπηρετικός και ξέρει καλά τα LR...
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Re: Τι "μαστόρεψα" σήμερα στο Land Rover μου;

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 17 Μαρ 2014, 12:29

Θα μιλησω με μερικα μαγαζια Αγγλια και βλεπουμε. Το εχω βρει Αμερικη αλλα δεν ξερω τι παιζει με τελωνεια. Κοστιζει 130 δολλαρια και καμια 40αρια τα μεταφορικα. Μεχρι τι ποσο περναει ετσι και απο τι ποσο και πανω εκτελωνιζεται?
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Re: Τι "μαστόρεψα" σήμερα στο Land Rover μου;

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 17 Μαρ 2014, 21:21

στα διαφορικά θυμάμαι πριν 15 χρόνια, είχαμε πληρώσει πολύ χαμηλό δασμό 4% + ΦΠΑ βέβαια, οπότε υπολόγιζε 30% για να είσαι μέσα

άλλη φορά στο ταχυδρομείο δεν πλήρωσα τίποτε, μου το παρέδωσαν σπίτι έτσι, ούτε φόρος, ούτε φπα και ήταν και ογκώδες (μία ολόκληρη κούτα redline MTL πάνω από 100 ευρώ με τα μεταφορικά και είχα ακούσει και άλλους τέτοιους τυχερούς)

το καλύτερο νομίζω είναι να πάρεις DHL - ΕΛΤΑ να διασταυρώσεις πληροφορίες και να προτιμήσεις ΕΛΤΑ ...
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Re: Τι "μαστόρεψα" σήμερα στο Land Rover μου;

Δημοσίευσηαπό superspy » 17 Μαρ 2014, 21:59

Εδώ δεν είναι το κατάλληλο σημείο για να μιλάμε για τα μεταφορικά.
Το θέμα έχει συζητηθεί ξανά: Από αμερική παραγγέλνουμε ΜΟΝΟ με USPS και με κανέναν άλλο τρόπο. Κατά 99.9% θα το παραλάβετε χωρίς τίποτα άλλο (ούτε φάπα ούτε φόρους κλπ).
Έχουμε παραγγείλει τα τελευταία 12+ χρόνια από τεπόζιτο βενζίνης, ελατήρια land, διαφορικά, αμορτισέρ κλπ.
Αν ο αποστολέας δεν δέχεται να κάνει USPS τότε απλά τον σβύνουμε από την λίστα των "ενεργών" καταστημάτων.
(Μην μπλέξετε την UPS με την USPS άλλο το ένα άλλο το άλλο - ΜΟΝΟ USPS).
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες