Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

4Χ4, Enduro, Trophy & Trial, Rally κ.α.

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό GENERAL LEE » 23 Απρ 2015, 20:38

mopedsmile: mopedsmile: mopedsmile:

Άβαταρ μέλους
GENERAL LEE
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 23 Δεκ 2009, 19:58
Τοποθεσία: ATHENS

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό fokion » 23 Απρ 2015, 20:53

επειδη ειναι πολλές οι ερωτησεις θα προσπαθησω χωρις παραθεσεις, προταση προταση.

- Οταν βλεπεις αυτο που αγαπας ( απλά και μονο χωρις καμια επαγγελματική σχεση ) να εχει καταστραφει χρονο με το χρονο?? τι πρεπει να εισαι ηρεμος?? να μην ζητας να "αλλαξει κατι"??? σε τελική ΠΟΣΟ χειρωτερα να παει απο την πληρη ανυπαρξια του φετος?

ναι. στοχους της εντρυ με 36αρι, οχι δε μπορω να τους καταλαβω. εντρυ με long arm ελευθερες δε μπορω να τους καταλαβω. στοχους με επωνυμο και μονο μη J cage δεν μπορω να τους καταλαβω. Εντρυ με οδηγο που να μην εχει ξανατρεξει στη ζωη του ( κατα κυριο λογο ) ναι μπορω να τους καταλαβω. Το παραδειγμα που ειπα και πιο πριν. Με φανταζεσαι να οδηγω μονο και μονο επειδη εχω φραγκα ενα καθαροαιμο Τ1 στην Ζ1?? ειναι αυτο λογικό να επιτρεπεται?

Ελεγα περι της επιτροπής αλλα αρμοδιοτερα οπως λεχθηκε και απο τον Κο Μιχελακακη χτες, οταν του ελεγαν ηδη απο τον Ιουνιο του 14 οτι η επιτροπη "ετσι" δε θα λειτουργησει, και αποδειχτικε ενα χρονο ( ας πουμε ) μετά... "τωρα θα πεις οτι εσυ τα ελεγες" ηταν συγκαταβατικα η ατακα του

κατα ΔΗΛΩΣΗ του ΔΣ ( του κυριου που ειναι δικηγορος ) οι κανονισμοι ΔΕΝ συνταχθηκαν απο την Επιτροπή ( WT και τριαλ ) αλλα "συνταχθηκαν απο γνωριζοντα μελη της ΕΠΑ" και σε ερωτηση απο το Μελετη "και ποιοι ηταν αυτοι" δοθηκε η αοριστη απαντηση "μελη που γνωριζουν".

Πηγα στη ΓΣ ως μελος του Ιχνιλατη ( υφισταται το δικαιωμα παρακολουθησης - και λογω καποιου θεματος υπηρχε περιπτωση μεχρι τελευταια στιγμη ενας να μην παρασταθει οποτε εγω οπως και περσι θα τον αντικαθιστουσα ) χωρις προφανως δικαιομα λογου και ψηφου μια που υπηρχε και εκπροσωπος και αντικαταστατης - Ουτε το λογο πηρα, ουτε ψηφισα.

Με σκοπο να εχω προσωπικη αποψη για τα τεκταινομενα, κι οχι απο "το τι μου ειπαν κι οπως μου το ειπαν"...

Μια επιτροπή προτεινει ( αλλα κυριως υπαρχει ) λογω των γνωσεων που εχει. Αυτο που δεν ειχε ηταν κατα δηλωση του Προεδρειου και παλι, την ικανοτητα "ζημωσεων" ωστε να βγει αποτελεσμα. Και κατα δηλωσην επικεφαλής Τεχνικής επιτροπής παλιωτερα οτι "περιμενω απο την επιτροπή που ξερει". Πηγαινω σε καθε εν Αθηναις σεμιναριο και προσπαθω να κραταω επαφη με τον εκαστοτε επικεφαλής...

Τι περιμενα να γινει??? Οχι παντως αυτο που εγινε - να ζητηθουν οι παραιτησεις τους. Ιδεαλιστης ων περιμενα ΤΕΛΙΚΑ να βγαλει το οποιο "αποτελεσμα" εστω και με μια απλή ανακοινωση οτι "δεν βγαινει οπως το θελουμε - τρεξτε για φετος οπως και περσι - και θα τα φτιαξουμε για το 16"... Οπως και τελικά - αλλα τον Μαρτιο αντι του υποσχεθεντος Δεκεμβριου, εγινε.
Και σημερα ακομα - 23 Απριλιου - ΔΕΝ υπαρχει προκυρηξη / προγραμμα για ΤΙΠΟΤΑ.

Κι οπως ειπε ο Κος Σιδερης μεχρι την ημερομηνια που επρεπε ( Οκτωβρη αν δεν κανω λαθος) μονο 8 Α. Σωματεια ειχαν ζητησει αγωνες παντος ειδους. Θα μπορουσε να βγει ενα "προσωρινο" προγραμμα και να συμπληρονονταν στην πορεια. Οπως εγινε και περσι.

Το οτι ψηφισαν 50 δε μου λεει απολυτως τιποτα. Οπως ειπα παιζω το οποιοδηποτε στοιχημα οτι ΔΕΝ ειχαν διαβασει τι ψηφιζαν.... Δεν ειχαν καν την αυτογνωσια, πλην ενός, να ψηφισουν λευκο, οπως αν μη τι αλλο εκαναν οι παροντες λεσχες 4χ4 (τρεις ολες κι ολες...) για τους κανονισμους καρτ πχ....

Οχι δεν εχω οργανωσει και γι αυτο δεν εκρινα τον γενικο κανονισμό. Εκρινα τον τεχνικο κανονισμό και την προφανη ελλειψη φιλοσοφιας. Καθως και αλλα προβληματα που θα δημιουργησει ετσι οπως εχει συνταχθει... Ειδικά αυτο το cage στη σκαλα εκανε ακομα και αρχαιο αγωνιζομενο με αξιωματα και δοιηκιτικά να ανατριχιασει...

Το οτι οι επισκεψεις - κι αυτο τεθηκε - εγιναν τον Φεβρουαριο του ΤΡΕΧΟΝΤΟΣ ετους οταν το λεω και παλι η δεσμευση ηταν για κανονισμους τον Δεκεμβρη τι δειχνει???

Θεωρω πως ναι - Εξαλου ποσο πιο χαλια απο το τιποτα...

Νομιζω οτι την αποψη μου την εχω πει καποια μηνηματα πριν. Καθοσον η τοτε επιτροπή πρακτικά δεν εκανε τιποτα απο το 09 παρ' ολο που τα αυτοκινητα εξελισονταν ανα τα χροονια, και εξελισονταν στα τυφλα λογω της ανυπαρξιας της και των σχετικών κανονισμών, σημερα θα επρεπε να βγει ενα ΔΤΤ για ΟΛΑ τα αυτοκινητα "ως εχουν" , να "μαζευτει οτι μαζευεται" και σε 3-5 χρονια οτι δεν εχει φτιαχτει "πετιεται" αλλα αν ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ ο αγωνιζομενος που εχει βαλει χρηματα προς "αδιορθωτη" κατευθυνση χωρις κατ' ουσιαν να φταιει θα ευχαριστηθει καπως την επενδυση του.
Παραλληλα θα εκμεταλευει το χρονο η οποια επιτροπη προκειψει τελικα, να ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ τις λεσχες και τους αγωνιζομενους... Και τελικά εκει παμε οπως εγινε μια που η φετινη χρονια ειναι γεματη απο "εκδρομες" και "Βουλγαρια".... Αλλη μια πτυχη το θεματος....

Οχι. Οπως ειπα η αναπτυξη ΔΕΝ συμαινει ασυδοσια. Ακριβως αυτο υπηρχε χρονια τωρα και να το αποτελεσμα. Ο καθενας "χτιζει" οτι του κατεβασει και οπως το κατεβασει η γκλαβα του.... Και αντι οι κανονισμοι να "οδηγουν" τα αυτοκινητα, τα αυτοκινητα "οδηγουν" τους κανονισμους.


Ελπιζω ειλικρινά να μην σας κουρασα...
( ισως εχω ξεχασει καποια - θα τα συμπληρωσω στην πορεια)
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό superspy » 23 Απρ 2015, 21:21

fokion έγραψε:...
( ισως εχω ξεχασει καποια - θα τα συμπληρωσω στην πορεια)



Ε ναι πες να στα στείλουν και αυτά....
Εμείς θα περιμένουμε (24ωρο) ;-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό fokion » 23 Απρ 2015, 21:25

Δεν "μου στελνουν" κατι Σπυρο...
Αν παντως ετσι πιστευεις νομιζω οτι δεν εχει σκοπο η συνεχεια της - ομορφης δε λεω -, συζητησης...

Ουτος η αλλως πλεον δε μπορω να κανω επεξεργασια...
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό GENERAL LEE » 23 Απρ 2015, 21:31

δεν παίζει κανένα ρόλο τι και πως ... Και δεν μας ενδιαφέρει ...
Για να ειναι επικοδομητικη η συζήτηση θα πρέπει να απαντούται τα ερωτήματα που τίθενται ...
Πάρε μπάλα Σπύρο ...
Άβαταρ μέλους
GENERAL LEE
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 23 Δεκ 2009, 19:58
Τοποθεσία: ATHENS

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό fokion » 23 Απρ 2015, 21:34

Συγνωμη Αρη, αλλα για εμενα και ρολο παιζει και με ενδιαφερει....
Νομιζω οτι στο βαθμο που μπορουσα απαντησα ολα τα ερωτηματα του Σπυρου με τις αποψεις μου...
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό fokion » 23 Απρ 2015, 21:47

Και λιγο χιουμορ... με φωτο μια που δεν ειμαι καλος στα βιντεο.....
( ναι οκ πιθανοτατα ειναι photoshop εξ ου και το χιουμορ...)


Εντρυ 36+ αυτο??????
εχει "μαμα" καπα και φτερα......

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό GENERAL LEE » 23 Απρ 2015, 22:09

Ρε Φωκίωνα ...
Δεν εχεις καταλάβει τι ειναι η εντρυ ...
Μα σίγουρα δεν εχεις καταλάβει !
Άβαταρ μέλους
GENERAL LEE
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 23 Δεκ 2009, 19:58
Τοποθεσία: ATHENS

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό fokion » 23 Απρ 2015, 22:12

Μπορει να ναι κι ετσι.....
Μπορει ομως και ως "απ' εξω" να τα βλεπω διαφορετικά, ισως θα μπορουσες να το πεις και "πιο καθαρα"...
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό GENERAL LEE » 23 Απρ 2015, 22:31

Ο σκοπός ειναι να μπορέσεις να βάλεις καινούργια αυτοκίνητα στο παιχνίδι .
Αυτοκίνητα που τους νοιάζει να μην γινει φανοζημια !
Για να μην σου μπούνε τέρατα στην κατηγορία , ζητάει εργοστασιακό μοτέρ .
Και για να μην σου μπούνε στην κατηγορία κατασκευές που αποστολή τους ειναι μονο να κερδίζουν ζητάει κανονικές πινακίδες , ασφάλεια και ΚΤΕΟ .
Αν ανάμεσα στα νορμαλ αυτοκίνητα εμφανιστεί και κάποιο μεγαλύτερο , που μπορεί να φορέσει και μεγαλύτερα λάστιχα , δεν θα το κόψεις , θα τρέχει στην ίδια κατηγορία αλλα σε άλλη κλάση για να μην εχουν παράπονο οι < μικροί >
Το βασικο ειναι να καταλάβεις οτι ειναι στην ουσία ένας άλλος αγωνας μεσα στο παλιό wt που ήξερες .
Άβαταρ μέλους
GENERAL LEE
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 23 Δεκ 2009, 19:58
Τοποθεσία: ATHENS

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό fokion » 23 Απρ 2015, 22:44

To προβλημα Αρη ειναι οτι 'ετσι οπως ειναι στημενο" εστω και αθελα, σε ΟΛΟ το ΠΟΛΥ κοσμο που θα ηθελε να μπει μεσα δινει την εντυπωση οτι θελει να μπουν ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ αυτοκινητα και μονο....

Κι αυτο εχει ξενερωσει τους πολυ περισσότερους απο οσους εννοεις...
κι απο οσους θα μπουν τελικά απο αυτους που "στοχευει"...

να το τραβηξω λιγο??
εργοστασιακο μπορει να γινει το 2,5ατι TJ ( xj, βαλε οποιο θες ) που εγινε 4λιτρο και με κομπρεσορα... και δηλωθηκε αν θες και σα κινητηρας.

Πρακτικά τι σχεση εχει "αυτο" με ενα σαμουραι με 1.6αρι μοτερ ( που δε μπορει να δηλωθει... ) με κοντα απο 1000αρι... τι σου λεω... ο καλος "στρατηγός" ειναι αυτο που εχω στο νου μου.... μονο που.... τα king του "αλλου" και η long arm κανουν οσο το... σαμουραι ολοκληρο.....
αυτος ειναι ο "πολυς κοσμος"????

σα να προσπαθουμε να συσχετισουμε την βουρτσα με την..... καμπανα...!!!!!!!
Μη κοροηδευομαστε με τη φαναρτζοσυζητηση...ημαρτον....
Και μη κοροηδευομαστε και με το ΚΤΕΟ επεισεις....

Ενα εντρυ 36αρι + δεν περναει ουτε απεξω "αλαδοτο"....
και αν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θες να εφαρμοσεις το ΚΤΕΟ και την εγγριση τυπου....
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό fokion » 23 Απρ 2015, 22:50

Καλο βραδυ για σημερα.........
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό GENERAL LEE » 23 Απρ 2015, 22:55

fokion έγραψε:To προβλημα Αρη ειναι οτι 'ετσι οπως ειναι στημενο" εστω και αθελα, σε ΟΛΟ το ΠΟΛΥ κοσμο που θα ηθελε να μπει μεσα δινει την εντυπωση οτι θελει να μπουν ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ αυτοκινητα....

Κι αυτο εχει ξενερωσει τους πολυ περισσότερους απο οσους εννοεις...
κι απο οσουν θα μπουν τελικά απο αυτους που "στοχευει"...
.


Ξέρεις κάποιον που ήθελε να τρέξει στην εντρυ αλλα ξενέρωσε όπως λες γιατι δεν θέλει τα wrangler στην κατηγορία του ;
Αν ξέρεις μιλά με ονόματα !
Η Κρήτη έχει ήδη 4 συμμετοχές στην εντρυ ....
Αν αυτά τα αυτοκίνητα τρέξουν και στη Πατρα θα γίνουν 5 γιατι εκεί θα τρέξω κι εγω το μαμα 410 που εχω ... έτσι γιατι γουστάρω να κανω πλάκα ... Και άμα κάτσει και τρέξει και κανά wrangler με 40αρια θα το νταβανιασω ! :mrgreen:
Τι λες τρέχεις με το κια σου να σου ρίξω κι εσένα ενα νταβανακι να γουστάρεις ? :twisted:
Άβαταρ μέλους
GENERAL LEE
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 23 Δεκ 2009, 19:58
Τοποθεσία: ATHENS

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό GENERAL LEE » 23 Απρ 2015, 22:58

fokion έγραψε:. ο καλος "στρατηγός" ειναι αυτο που εχω στο νου μου....


Ο καλός στρατηγός by the way , φοράει 3.7 , stack mini monster 3 speed , ohlins και custom made Dana 44 ... Αλλα δεν το ξέρεις ! \:D/
Άβαταρ μέλους
GENERAL LEE
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 23 Δεκ 2009, 19:58
Τοποθεσία: ATHENS

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό superspy » 23 Απρ 2015, 23:10

fokion έγραψε:ναι. στοχους της εντρυ με 36αρι, οχι δε μπορω να τους καταλαβω. εντρυ με long arm ελευθερες δε μπορω να τους καταλαβω. στοχους με επωνυμο και μονο μη J cage δεν μπορω να τους καταλαβω. Εντρυ με οδηγο που να μην εχει ξανατρεξει στη ζωη του ( κατα κυριο λογο ) ναι μπορω να τους καταλαβω. Το παραδειγμα που ειπα και πιο πριν. Με φανταζεσαι να οδηγω μονο και μονο επειδη εχω φραγκα ενα καθαροαιμο Τ1 στην Ζ1?? ειναι αυτο λογικό να επιτρεπεται?

(Προφανώς καμία σχέση δεν έχουν τα T1 κλπ στην κουβέντα μας, αλλά και πάλι τι θες να πεις; Δηλαδή αν έχεις χρήματα δεν τρέχεις αύριο στον επόμενο αγώνα του Π.Π.Ρ. με οποιοδήποτε κορυφαίο αυτοκίνητο;)


Κατά τα άλλα καλό είναι να λάβεις μέρος κάποια φορά σε έναν αγώνα WT ώστε να δείς ότι γενικά το παιχνίδι είναι ελεύθερο και ευτυχώς! (πέρα από τα αυτονόητα περι 4τραδιεύθυνσης που ούτε αυτό το καταλαβαίνεις όπως έγραψες παραπάνω).

Iσως σε βοηθήσει να καταλάβεις ότι στην πιάτσα κυκλοφορούν ένα κάρο «έτοιμα» καθημερινά τα οποία μπορεί να μην τους νοιάζει να σπάσουν τρεις κεντρικούς και δυό εργάτες σε ένα παιχνίδι, αλλά δε θέλουν γρατζουνιές – καλώς ή κακώς.

Το να έρθουν λοιπόν έστω και 3 αυτοκίνητα παραπάνω σε έναν αγώνα είναι καλύτερο από το να μην έρθουν καθόλου και αυτό είναι κάτι που ζητήθηκε. Ξεπέρασε λοιπόν αυτό το κόλλημα με την Entry και δες το με άλλο μάτι.
That’s it επιτέλους και πάμε παρακάτω!



fokion έγραψε:Ελεγα περι της επιτροπής αλλα αρμοδιοτερα οπως λεχθηκε και απο τον Κο Μιχελακακη χτες, οταν του ελεγαν ηδη απο τον Ιουνιο του 14 οτι η επιτροπη "ετσι" δε θα λειτουργησει, και αποδειχτικε ενα χρονο ( ας πουμε ) μετά... "τωρα θα πεις οτι εσυ τα ελεγες" ηταν συγκαταβατικα η ατακα του κατα ΔΗΛΩΣΗ του ΔΣ ( του κυριου που ειναι δικηγορος ) οι κανονισμοι ΔΕΝ συνταχθηκαν απο την Επιτροπή ( WT και τριαλ ) αλλα "συνταχθηκαν απο γνωριζοντα μελη της ΕΠΑ" και σε ερωτηση απο το Μελετη "και ποιοι ηταν αυτοι" δοθηκε η αοριστη απαντηση "μελη που γνωριζουν".


Ο άνθρωπος που σε χρησιμοποίησε σα φερέφωνο έχει κάνει ότι μπορεί φέτος ώστε να καταστρέψει όλους τους αγώνες, ακόμα και αυτούς που δεν έχει ιδέα περι τίνος πρόκειται.

Ο ΣΙΔΕΡΗΣ απάντησε χαρακτηριστικά οτι οι κανονισμοί Trial και Wild Terrain συντάχθηκαν απο την επιτροπή και καλώς συντάχθηκαν.




fokion έγραψε:Πηγα στη ΓΣ ως μελος του Ιχνιλατη ( υφισταται το δικαιωμα παρακολουθησης - και λογω καποιου θεματος υπηρχε περιπτωση μεχρι τελευταια στιγμη ενας να μην παρασταθει οποτε εγω οπως και περσι θα τον αντικαθιστουσα ) χωρις προφανως δικαιομα λογου και ψηφου μια που υπηρχε και εκπροσωπος και αντικαταστατης - Ουτε το λογο πηρα, ουτε ψηφισα.
Με σκοπο να εχω προσωπικη αποψη για τα τεκταινομενα, κι οχι απο "το τι μου ειπαν κι οπως μου το ειπαν"...

Μάλιστα.


fokion έγραψε:Μια επιτροπή προτεινει ( αλλα κυριως υπαρχει ) λογω των γνωσεων που εχει. Αυτο που δεν ειχε ηταν κατα δηλωση του Προεδρειου και παλι, την ικανοτητα "ζημωσεων" ωστε να βγει αποτελεσμα. Και κατα δηλωσην επικεφαλής Τεχνικής επιτροπής παλιωτερα οτι "περιμενω απο την επιτροπή που ξερει". Πηγαινω σε καθε εν Αθηναις σεμιναριο και προσπαθω να κραταω επαφη με τον εκαστοτε επικεφαλής...


Σαφώς. Θα θυμάσαι ίσως τι ανάφερα φέτος στο σχετικό σεμινάριο λοιπόν.



fokion έγραψε:Τι περιμενα να γινει??? Οχι παντως αυτο που εγινε - να ζητηθουν οι παραιτησεις τους. Ιδεαλιστης ων περιμενα ΤΕΛΙΚΑ να βγαλει το οποιο "αποτελεσμα" εστω και με μια απλή ανακοινωση οτι "δεν βγαινει οπως το θελουμε - τρεξτε για φετος οπως και περσι - και θα τα φτιαξουμε για το 16"... Οπως και τελικά - αλλα τον Μαρτιο αντι του υποσχεθεντος Δεκεμβριου, εγινε.


Χμ, πρώτα απόλα τα WT και τα Trial έχουν κανονισμούς, δεν ισχύουν του ’14. (Δηλαδή του ’09) Δεύτερο εκτιμώ ότι και οι υπόλοιποι θα ολοκληρωθούν καθώς έχουν αλλάξει αρκετά πράγματα τα τελευταία χρόνια και από νομοθετικής πλευράς.



fokion έγραψε:Και σημερα ακομα - 23 Απριλιου - ΔΕΝ υπαρχει προκυρηξη / προγραμμα για ΤΙΠΟΤΑ.
Κι οπως ειπε ο Κος Σιδερης μεχρι την ημερομηνια που επρεπε ( Οκτωβρη αν δεν κανω λαθος) μονο 8 Α. Σωματεια ειχαν ζητησει αγωνες παντος ειδους. Θα μπορουσε να βγει ενα "προσωρινο" προγραμμα και να συμπληρονονταν στην πορεια. Οπως εγινε και περσι.


Δε νομίζω Τάκη. :mrgreen:
Αρχικά δεν ήταν 8 σωματεία αλλά 8 αγώνες με ερωτηματικά. Ακόμα και τώρα υπάρχουν λέσχες που δεν έχουν στείλει τα απαραίτητα – με εξαίρεση την Κρήτη και την Πάτρα.



fokion έγραψε:Το οτι ψηφισαν 50 δε μου λεει απολυτως τιποτα. Οπως ειπα παιζω το οποιοδηποτε στοιχημα οτι ΔΕΝ ειχαν διαβασει τι ψηφιζαν.... Δεν ειχαν καν την αυτογνωσια, πλην ενός, να ψηφισουν λευκο, οπως αν μη τι αλλο εκαναν οι παροντες λεσχες 4χ4 (τρεις ολες κι ολες...) για τους κανονισμους καρτ πχ....


Το ότι ψήφισαν θα έπρεπε να σου λέει πολλά, πολύ περισσότερο ύστερα από τη βαβούρα που είπες ότι έγινε!



fokion έγραψε:Οχι δεν εχω οργανωσει και γι αυτο δεν εκρινα τον γενικο κανονισμό. Εκρινα τον τεχνικο κανονισμό και την προφανη ελλειψη φιλοσοφιας. Καθως και αλλα προβληματα που θα δημιουργησει ετσι οπως εχει συνταχθει...


Fok καταλαβαίνεις ότι αυτό που λες δε παιζει έτσι;



fokion έγραψε:Ειδικά αυτο το cage στη σκαλα εκανε ακομα και αρχαιο αγωνιζομενο με αξιωματα και δοιηκιτικά να ανατριχιασει...


Δεν πειράζει, πολλοί δεν γνωρίζουν τα σχετικά με τα τετρακίνητα (και δεν είναι και υποχρεωμένοι)



fokion έγραψε:Το οτι οι επισκεψεις - κι αυτο τεθηκε - εγιναν τον Φεβρουαριο του ΤΡΕΧΟΝΤΟΣ ετους οταν το λεω και παλι η δεσμευση ηταν για κανονισμους τον Δεκεμβρη τι δειχνει???


Αργοπορία μεν, αλλά σίγουρα θέληση για βελτίωση δε, καθώς δεν είδα να πει κανείς, «έλα ας το κουκουλώσουμε γιατί πέρασε ο χρόνος.» Κάμια διοίκηση δε το είχε κάνει ποτε αυτό - να πάει αυτή να βρει τις λέσχες. Είναι επίσης σημαντικό να αναφερθεί ότι ουσιαστικά μετά τις επισκέψεις άρχισε να φαίνεται ένα κάποιο φώς για κάποιο -έστω - υποτυπώδες πρόγραμμα.



fokion έγραψε:Νομιζω οτι την αποψη μου την εχω πει καποια μηνηματα πριν. Καθοσον η τοτε επιτροπή πρακτικά δεν εκανε τιποτα απο το 09 παρ' ολο που τα αυτοκινητα εξελισονταν ανα τα χροονια, και εξελισονταν στα τυφλα λογω της ανυπαρξιας της και των σχετικών κανονισμών, σημερα θα επρεπε να βγει ενα ΔΤΤ για ΟΛΑ τα αυτοκινητα "ως εχουν" , να "μαζευτει οτι μαζευεται" και σε 3-5 χρονια οτι δεν εχει φτιαχτει "πετιεται" αλλα αν ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ ο αγωνιζομενος που εχει βαλει χρηματα προς "αδιορθωτη" κατευθυνση χωρις κατ' ουσιαν να φταιει θα ευχαριστηθει καπως την επενδυση του.
Παραλληλα θα εκμεταλευει το χρονο η οποια επιτροπη προκειψει τελικα, να ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ τις λεσχες και τους αγωνιζομενους... Και τελικά εκει παμε οπως εγινε μια που η φετινη χρονια ειναι γεματη απο "εκδρομες" και "Βουλγαρια".... Αλλη μια πτυχη το θεματος....



Fok, οι κανονισμοί των Trial και WT δεν επιφέρουν πρόσθετους περιορισμούς σε όσα αυτοκίνητα ακολουθούσαν τους ήδη υπάρχοντες κανονισμούς από το ’09, αντίθετα επιτρέπουν και περισσότερες ελευθερίες σε σχέση με τότε.

Άρα αυτό που γράφεις πιο πάνω δε στέκει, τουλάχιστον με αυτό που αναφέρεις περί εξέλιξης. Επίσης η διαδικασία για τα ΔΤΤ είναι ενιαία για όλα τα αγωνίσματα και τα ΔΤΤ τα εκδίδει ένας Τ.Ε. αυξημένης εμπειρίας ο οποίος έχει τις γνώσεις για να κρίνει και να αναγνωρίσει τα απαραίτητα.



fokion έγραψε:Οχι. Οπως ειπα η αναπτυξη ΔΕΝ συμαινει ασυδοσια. Ακριβως αυτο υπηρχε χρονια τωρα και να το αποτελεσμα. Ο καθενας "χτιζει" οτι του κατεβασει και οπως το κατεβασει η γκλαβα του.... Και αντι οι κανονισμοι να "οδηγουν" τα αυτοκινητα, τα αυτοκινητα "οδηγουν" τους κανονισμους.


Ε, αυτό δε δείχνει να είναι έτσι.



fokion έγραψε:- Οταν βλεπεις αυτο που αγαπας ( απλά και μονο χωρις καμια επαγγελματική σχεση ) να εχει καταστραφει χρονο με το χρονο?? τι πρεπει να εισαι ηρεμος?? να μην ζητας να "αλλαξει κατι"??? σε τελική ΠΟΣΟ χειρωτερα να παει απο την πληρη ανυπαρξια του φετος?


ΠΟΛΥ! Αλλά άλλο είναι να ζητάς και άλλο να απαιτείς να αλλάξει κάτι απλά και μόνο γιατί μπορεί να μην το καταλαβαίνεις.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αγώνες αυτοκινήτων

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες