Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

4Χ4, Enduro, Trophy & Trial, Rally κ.α.

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό GENERAL LEE » 05 Μάιος 2015, 21:01

Ποιος καυγάς ?
Αυτός που έκαναν αυτοί που δεν γνωρίζουν την τύφλα τους ?
Η κλάση δεν είναι κατηγορία fok ...
Άβαταρ μέλους
GENERAL LEE
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 23 Δεκ 2009, 19:58
Τοποθεσία: ATHENS

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό fokion » 05 Μάιος 2015, 21:06

( απο το τελος )

δε διαφωνω οτι ΔΕΝ ειναι ( εκτός αν συμπληρωνει οποτε ειναι - πχ η Ν1 Ν2 κ.λ.π. στα ραλλυ )
Αρα συμφωνεις οτι ΕΓΙΝΕ καυγας για τις περιφημες κλάσεις - εν πολλοις χωρις - ουσιατικό - λογο....

και που να δεις κατι "αστερατα" που πηρε "το αυτι μου" για την Ζ2.... ( οκ ασχετο αλλα δειχνει νοοτροπιες..)
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό fokion » 05 Μάιος 2015, 21:17

και επειδη την αποψη μου την λεω ευθαρσως.

Αν το προβλημα "σας" για την Ζ2 ειναι ο Νταης και ο Σταματακης, αποκτήστε πρωτα τα "χερια τους" και μετα σηζηταμε...

γιατι

α. ο "παππους" ( sorry Μανωλη και με ολο το σεβασμο ) με "αυτο" το αυτοκινητο μονο..... αναβαση και πιστα δεν εχει τρεξει - ακόμα - κι εχει σαρωσει.... εν αντιθεση...

κaι

β. ο Ντινος με ενα 1600αρι ( προσφατως) απο λιανα και 4 hotbits.....


για να μη θυμηθω παλιοτερα οταν ολα ηταν σαν τα σημερινά Ζ2 κατ ουσιαν, το Σιουτη με ενα 1300αρι τζιμνι να παιρνει τρεις 24ωρους γενική αναγκαζοντας τον πολυ Γκαντασιν να δυαλυσει το Μιτσου...
το Δημητριαδη επεισεις με ενα 1300αρι να δυαλυει ολα τα υπολοιπα
το κουτσουμπο με ενα 1600αρι που ολοι ελεγαν οτι ηταν τοτε 2λιτρο που πιο πολυ ειχε αργκόν και tierap απο σασι....

αστο γιατι θα πω κι αλλα.....
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό GENERAL LEE » 05 Μάιος 2015, 22:14

fok ..
Αλήθεια δεν ξέρω να σου πω κάτι για τους αντοχής ...η γνώσεις μου είναι τελειως επιφανειακές οπότε δεν έχω γνώμη ... :-?
Τα 20 αυτοκίνητα στην Κρήτη σε WT είναι ένας καλός αριθμός για τον τύπο του αγώνα .. για να καταλάβεις τι εννοώ κανε αναδρομή στις συμμετοχές παλιότερων αγώνων του είδους και θα καταλάβεις .
Άβαταρ μέλους
GENERAL LEE
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 23 Δεκ 2009, 19:58
Τοποθεσία: ATHENS

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό fokion » 05 Μάιος 2015, 22:21

Αρη

Οπως ευχηθηκα και στον Αγγελο ευχομαι πραγματικά καλη επιτυχια γιατι ο χωρος το εχει αναγκη....
και ο επομενος αγωνας στην Κρητη να εχει αλλα 10 αυτοκινητα....

γιατι ΚΑΘΕ συμετοχη ειναι πολυτιμη στο να ξαναστηθει το 4χ4 σε ολες τις "ποικιλιες" του...

Πιστευω για τα WT ( οπου αντιστοιχα δεν ειμαι "ειδικός") οτι αξιζε μια προσπαθεια για αντιστοιχο επαθλο στην βορεια ελλαδα....
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό aggelosk » 06 Μάιος 2015, 06:53

fokion έγραψε:Αρη

Οπως ευχηθηκα και στον Αγγελο ευχομαι πραγματικά καλη επιτυχια γιατι ο χωρος το εχει αναγκη....
και ο επομενος αγωνας στην Κρητη να εχει αλλα 10 αυτοκινητα....

γιατι ΚΑΘΕ συμετοχη ειναι πολυτιμη στο να ξαναστηθει το 4χ4 σε ολες τις "ποικιλιες" του...

Πιστευω για τα WT ( οπου αντιστοιχα δεν ειμαι "ειδικός") οτι αξιζε μια προσπαθεια για αντιστοιχο επαθλο στην βορεια ελλαδα....


Ευχαριστούμε fokion.
Σας παρακαλουθω και μου αρεσουν πολυ οι λεπτομερειες που αναφερατε διοτι για ολες ολο και καποιος με ρωτησε αυτες της μερες.
Τωρα για τισ κλασεις απλα ειναι για να διαχωριζουν τη δυναμικοτητα μεσα στισ κατηγοριες χωρις να εχουν καποια ιδιαιτερη αξια ,,και να μας κάνουν να εχουμε 100 έπαθλα σε καθε αγωνα.. χαχαχαχα
entry ολες οι συμμετοχες απλα οχηματα μεχρι και μπλοκε δεν εχουν καποια!! με νεους οδηγους σημαντικο κατα την αποψη μου , σε διαφορετικές διαδρομές πολύ πιο light απο τιs wt διαδρομες , θα την περιεγραφα σα εισαγωγη στο wild terrain.
αυτο που εισέπραξα αυτες τισ μερες αντιθετα με τα προηγουμενα χρονια ειναι μετα την ενημερωση για τους κανονισμοιυς που καναμε εδω στα μελη μας, ειναι αρκετο ενδιαφερον για συμμετοχη στους αγωνες .
ΥΓ . WT36 9 συμμετοχες !!! αν ηταν 37 απλα θα ειχε 10 τουλαχιστον για τον δικο μας αγωνα . αφου να φανταστιτε το σκεφτομαι να βαλω και γω 36 για φοβαμαι λιγο το Ψιστακη ... χαχαχαχαχ
aggelosk
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 26 Απρ 2015, 22:58

WILD TERRAIN XANIA 2015

Δημοσίευσηαπό fokion » 18 Μάιος 2015, 22:46

aggelosk έγραψε:Μετά από την προγραμματισμένη συνεδρίαση της ΕΠ.Α. της Ο.Μ.Α.Ε. στης 11 Μαΐου 2015
αποφασίστηκε να τεθεί εκτός κατάταξης το όχημα με αριθμό συμμετοχής 21 στον αγώνα.
Το συγκεκριμένο όχημα τίθεται εκτός κατάταξης δεδομένου ότι δεν είναι σύννομο με το άρθρο 2.4.1 του Τεχνικού Κανονισμού Wild Terrain.
Με αφορμή τη συμμετοχή του εν λόγω οχήματος στον αγώνα και προκειμένου να ενθαρρύνει στο μέλλον ανάλογες συμμετοχές στους αγώνες 4Χ4, η Τεχνική Επιτροπή της ΕΠΑ/ΟΜΑΕ θα επεξεργαστεί τον Τεχνικό Κανονισμό, ενώ η ΕΠ.Α. θα τροποποιήσει άμεσα την Προκήρυξη και τον Γενικό Κανονισμό Wild Terrain προσθέτοντας μία νέα κατηγορία στην οποία θα γίνονται δεκτά οχήματα τύπου SSV.
Η οργανωτική επιτροπή του αγώνα της Λέσχης Χανίων 4Χ4 έρχεται στην δυσχερή θέση να αναπροσαρμόσει τα αποτελέσματα του αγώνα θέτοντας εκτός κατάταξης το όχημα με αριθμό συμμετοχής 21.
Ευχαριστεί θερμά τον συγκεκριμένο αγωνιζόμενο για την συμμετοχή του στον αγώνα.



Και την Πληρωσε ο τελευταιος που ευθυνόταν για ολο αυτο.... ο οδηγός.....
Και ο προτελευταιος, η λεσχη....

Αληθεια... οταν δηλωσε σημετοχή ΚΑΝΕΙΣ δε "πονηρευτηκε" να δει που/αν κολλάει μια και ηταν η πρωτη φωρά που ετρεχε κατι τετοιο????
Ηδη τουλαχιστον απο τις 5 του μηνός εμφανιζεται στις συμετοχες.....

Οσο για το οτι δεν ειχε παρμπριζ.... τελος παντων..... λες κι ηταν το μονο "προβληματικό" εντρυ...
ή και σε αλλη κατηγορια.....
Εξαντήθηκε η αυστηρότητα στο πιο... νορμαλ ( συμφωνα με τον κατασκευαστη του ) αυτοκινητο....
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: WILD TERRAIN XANIA 2015

Δημοσίευσηαπό fokion » 18 Μάιος 2015, 23:10

Και μαλιστα κατοπιν εορτης.
ΑΦΟΥ του επετραπει να πληρωσει παραβολο
ΑΦΟΥ του "επετραπει" να ξοδεψει χρηματα να προετοιμαστει
ΑΦΟΥ του επετραπει να ξοδεψει χρηματα να αγωνιστει
ΑΦΟΥ του επετραπει να ρισκαρει εαυτον και οχημα ΟΛΕΣ τις μερες....

Κριμα......
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: WILD TERRAIN XANIA 2015

Δημοσίευσηαπό superspy » 19 Μάιος 2015, 12:49

Fokion βιάζεσαι και οδηγείσαι σε λάθος συμπεράσματα.

Οι άρχοντες του αγώνα γνώριζαν ότι το όχημα δεν μπορούσε να λάβει μέρος στην κατηγορία entry και ήταν ενημερωμένοι ότι μπορεί να συμμετέχει μόνο εκτός συναγωνισμού.

Το γιατί όχι μόνο δεν ακολούθησαν τον κανονισμό αλλά ούτε και την σχετική ενημέρωση απο την ΟΜΑΕ είναι ένα καλό θέμα, αλλά σίγουρα όχι του forum.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: WILD TERRAIN XANIA 2015

Δημοσίευσηαπό fokion » 19 Μάιος 2015, 13:56

Δε νομιζω οτι ειναι θεμα "βιασυνης" το οτι δεν γνωρισα την "ενημερωση απο την ΟΜΑΕ" που γνωριζαν μόνο οι αρχοντες του αγωνα.

Θελω να πω τα συμπερασματα μου ειναι τελικά ορθα - και προσθεσες κι ενα λογο ακομα. Το οτι ηξεραν απο πριν....

Δηλ οτι και ηξεραν απο πριν, και τον αφησαν να συμετασχει και τον ακυρωσαν μετα....

Πραγματικά δεν εχω λογια.....
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: WILD TERRAIN XANIA 2015

Δημοσίευσηαπό superspy » 19 Μάιος 2015, 14:09

Fokion, πρώτα απο όλα ποιος σου είπε ότι μόνο οι άρχοντες του αγώνα το γνώριζαν; Σίγουρα φυσικά αυτοί -τουλάχιστον- ήταν που θα έπρεπε να πράξουν τα δέοοντα.

Δεύτερο, κανείς δε μπορεί να πει ότι λαμβάνει μέρος σε έναν αγώνα (απο οποιαδήποτε θέση) και δεν γνωρίζει τους κανονισμούς.

Για το θέμα βιασύνης, καλό είναι να μην βγάζεις συμπεράσματα βασιζόμενος σε λανθασμένες υποθέσεις πάνω στις οποίες κτίζεις... και στη συνέχεια υπερθεματίζεις προς λάθος κατεύθυνση.
Σε κάθε περίπτωση το συγκεκριμένο όχημα δεν πληρούσε τις προδιαγραφές της κατηγορίας του.

Αυτό που για μένα είναι πιο δυσάρεστο καθώς καταδεικνύει μεγαλύτερο πρόβλημα: Καλά όσοι δεν τήρησαν τους κανονισμούς, στον αγώνα ήταν τόσος κόσμος ο οποίος είναι άμεσα εμπλεκόμενος, κανείς δεν αναρωτήθηκε; Δε ρώτησε; Μόνο οι κορδέλλες υπάρχουν σε έναν αγώνα;

Σε κάθε περίπτωση δεν είναι εδώ το κατάλληληλο θέμα για συζήτηση.

[edit mod post μεταφέρθηκαν απο το θέμα WILD TERRAIN XANIA 2015]
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: WILD TERRAIN XANIA 2015

Δημοσίευσηαπό fokion » 19 Μάιος 2015, 14:22

Me 3 λεξεις αν μου επιτρεπεις και κλεινω.

Συμφωνω.

Συμφωνω επεισεις

Δε θεωρω οτι βιαζομαι μια που το αυτοκινητο ΚΑΙ αγωνιστικε και βγηκαν οριστικά αποτελεσματα. Απλά η ΟΜΑΕ εκ των υστερων τα αλλαξε. Κι αυτα ειναι γεγονοτα κι οχι εικασιες.

Ισως γιατι ολοι ειχαν μια τελειως ( καλη ή κακη δε κρινω ) διαφορετική "θεωρηση" περι "υγιους ανταγωνισμού"....
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό GENERAL LEE » 19 Μάιος 2015, 22:04

Εγώ εδώ νομίζω ότι θα συμφωνήσω με τον fok ...θα συμφωνήσω γιατί δεν βλέπω και δεν ξέρω το παρασκήνιο !
Τι φταίει ο αγωνιζόμενος ? ρώτησε πριν τρέξει και του είπαν έλα !
Και τι είναι αυτή η δικαιολογία ??? δεν είχε παρπριζ !!! τεχνικό έφορο είχαμε ? έγινε παρατήρηση στον αγωνιζόμενο ?
απ την άλλη βέβαια , ναι είναι άδικο για τα αυτοκίνητα της κατηγορίας να έχουν να συναγωνιστούν 1 ssv και αύριο 2 και 3 ... συμφωνώ με την δημιουργία κατηγορίας αλλά δεν μου άρεσε ο τρόπος ...

Σπύρο να λέμε τα σύκα σύκα και την σκάφη σκάφη ... δυσαρεστήθηκε ένας αγωνιζόμενος ο οποίος και έξοδα έκανε και οδήγησε με την ψυχή του αυτό το πράμα που δεν πατούσε στη γη ... θα έπρεπε να είχε ενημερωθεί πολύ πριν το βάλει στο καράβι για Κρήτη ότι ή δεν παίζει ή δεν θα βαθμολογηθεί και τρέχει για την πλάκα του .

Μην μου πεις για το παρμπριζ , γιατι στον κανονισμό γράφει ότι αν το παρπριζ σπάσει θα πρέπει το πλήρωμα να φέρει Full face κράνος ή γυαλιά μοτοκρος για να μπορέσει να συνεχίσει ...που θα πει οτι όπως και να έχει το πράγμα κάποια δεδομένη στιγμή του αγώνα είναι νομότυπο να εκκινήσεις ειδική χωρίς παρπριζ ! Δεν έχουμε δα και την τραγικότερη έλλειψη ...

anyway ...
Πάμε Πάτρα τώρα ...
Άβαταρ μέλους
GENERAL LEE
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 23 Δεκ 2009, 19:58
Τοποθεσία: ATHENS

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό GENERAL LEE » 19 Μάιος 2015, 22:09

Κουτσομπολιό :
Ο Νταής δήλωσε ότι θα τρέξει με τους άντρες στην Πάτρα ! \:D/
Εγώ ρε , και τότε που το αμάξι μου ήταν Κ2 στην Κ3 έτρεχα !!!! 8)
Άβαταρ μέλους
GENERAL LEE
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 23 Δεκ 2009, 19:58
Τοποθεσία: ATHENS

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό fokion » 20 Μάιος 2015, 09:00

GENERAL LEE έγραψε: ναι είναι άδικο για τα αυτοκίνητα της κατηγορίας να έχουν να συναγωνιστούν 1 ssv και αύριο 2 και 3
............. αυτό το πράμα που δεν πατούσε στη γη ...


Παρεπιπτοντως ειχες τρεχει εναντιον ενος "τετοιου" απο οτι λεει το "ιστορικό μου αρχειο " στην ευβοια το 2011 οπου αυτο τερματισε 6ο ( και εδω θα μπορουσε να πει καποιος οτι δεν πεταγε, αρα δειχνει να ειναι εξαρτομενο απο το ειδος της διαδρομης - σκληρη - ευκολη ) κι εσυ..... μπροστοκινητος :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


GENERAL LEE έγραψε: Μην μου πεις για το παρμπριζ , γιατι στον κανονισμό γράφει ότι αν το παρπριζ σπάσει θα πρέπει το πλήρωμα να φέρει Full face κράνος ή γυαλιά μοτοκρος για να μπορέσει να συνεχίσει ...που θα πει οτι όπως και να έχει το πράγμα κάποια δεδομένη στιγμή του αγώνα είναι νομότυπο να εκκινήσεις ειδική χωρίς παρπριζ !


Αλλα ( αν θες να το πας καταλεξη ) αυτος ο κανονισμός βασιζεται στο γεγονος οτι.... στο τεχνικό ελεγχο, ΥΠΗΡΧΕ παρμπριζ, το οποιο εσπασε και μπλα μπλα μπλα....




GENERAL LEE έγραψε:Δεν έχουμε δα και την τραγικότερη έλλειψη ...


Ωπα. Αυτη η κουβεντα εινai πολυ risky buissnes, γιατι πως, ποιος, που, και πότε, θα θετει τα εκαστοτε "ορια"???
Για να μην αρχισει η γνωστη μανουρα "μα στο προηγουμενο με αφησανε ετσι"?????.

Οπως επεισεις δεν δεχομαι δηλωσεις τυπου "οι δικοι τους" "οι δικοι μας" που "πηρε το αυτι μου" κ.λ.π. κ.λ.π.

ΟΠΟΙΟΣ εχει την υπονοια οτι ο "Φωκιων" "κανει τα στραβα ματια" στον κολλητο του "Αρη" αλλά και "εξαντλει την αυστηρότητα" τον μη κολλητό του τον "Σπυρο", υπαρχει η γνωστη διαδικασία

"Χαρτι - Τράπεζα - Ζεμπιλι" ή σε απλά .........Ελληνικά "put your money were your mouth is"....

Αλλα απο την αλλη ας κοιταξει και την δικη του "καμπουρα" πριν....
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αγώνες αυτοκινήτων

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες

cron