Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

βοηθεια freelander προβληματα

βοηθεια freelander προβληματα

Δημοσίευσηαπό teo14 » 14 Ιουν 2008, 17:47

Καταρχας καλως σας βρηκα

ειμαι κατοχος ενος freelander 2002
χωρις πολλα προβληματα γενικως αν εξαιρεσεις μια αλλαγη κινητηρα γιατι τον εσπασα εγω ομως!!!

λοιπον εχω 3 προβληματα

1. οταν αναβω την 1 φορα τα xenon κατεβαινει το πισω τζαμι :<
εχει τυχει σε κανεναν αυτο και αν γνωριζει κανεις την λυση

2.οταν κανω οπισθεν και μετα παω μπροστα ακουγεται ενα δυνατο τακ??????
καμια ιδεα για το τι μπορει να ειναι?

και
3. οταν στριβω ειτε δεξια ειτε αριστερα ακουγεται μερικες φορες ενας θορυβος απο το κεντρο η απο πισω σαν κατι να πηδαει δοντια μηπωσ ξερει κανεισ τι ειναι?????


ευχαριστω προκαταβολικα
Άβαταρ μέλους
teo14
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 14 Ιουν 2008, 17:28

Re: βοηθεια freelander προβληματα

Δημοσίευσηαπό stelioskal » 14 Ιουν 2008, 19:53

teo14 έγραψε:Καταρχας καλως σας βρηκα

ειμαι κατοχος ενος freelander 2002
χωρις πολλα προβληματα γενικως αν εξαιρεσεις μια αλλαγη κινητηρα γιατι τον εσπασα εγω ομως!!!

λοιπον εχω 3 προβληματα

1. οταν αναβω την 1 φορα τα xenon κατεβαινει το πισω τζαμι :<
εχει τυχει σε κανεναν αυτο και αν γνωριζει κανεις την λυση

2.οταν κανω οπισθεν και μετα παω μπροστα ακουγεται ενα δυνατο τακ??????
καμια ιδεα για το τι μπορει να ειναι?

και
3. οταν στριβω ειτε δεξια ειτε αριστερα ακουγεται μερικες φορες ενας θορυβος απο το κεντρο η απο πισω σαν κατι να πηδαει δοντια μηπωσ ξερει κανεισ τι ειναι?????


ευχαριστω προκαταβολικα

Καλησπέρα και απο μένα.
Κατ αρχήν αμφιβάλω αν έσπασες εσύ τον κινητήρα... Μάλλον κάηκε λόω φλάτζας και τον άλλαξες. Πές μας περισσότερα. Στα ερωτήματα τώρα

1. Το θέμα του πίσω τζαμιού είναι πονεμένη ιστορία. Εμένα έχει κατέβει μόνο του δύο φορές μέχρι τώρα. Είναι πρόβλημα στoν "εγκέφαλο". Κατεβαίνει πάντα όταν ανοίγεις τα φώτα? Τί εννοείς "την πρώτη φορά"? Αν αποσυδέσεις το ένα απο τα δύο συμβαίνει πάλι?

2. Μάλλον θέλει αντικατάσταση η εμπρός βάση του πίσω διαφορικού. Μην αγχεσαι, φθηνο είναι (15-30€)

3. Παραπλήσιο πρόβλημα είχα και γω πέρσι το καλοκαίρι. Το έκανε όταν ξεκινούσα και μετά απο 1km σταματούσε ο θόρυβος. Δεν μου το ξανάκανε. Ίσως έχει σχέση με οτι τα χριστούγεννα μου έσπασε το πίσω διαφορικό και έβαλα καινούριο (αγορά ανταλακτικού απο αγγλία στο 1/3 της τιμής). Μου έδινε πάντως ην εντύπωση οτι ο θόρυβος προερχόταν απο μπροστά...
Στέλιος Καλτσούνης
Φιλελευθερη Συμμαχία
Στάση Πολιτών
www.greekliberals.net
Άβαταρ μέλους
stelioskal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: 28 Δεκ 2005, 22:52
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Re: βοηθεια freelander προβληματα

Δημοσίευσηαπό teo14 » 14 Ιουν 2008, 20:45

σιγουρα το εσπασα εγω γιατι αμα πασ με 2αρα για κανενα λεπτο στουσ κοφτες γιατι ΕΝΑΣ ΜΑΛΑΚΑΣ(εγω) μιλαγε στο τηλεφωνο ευτυχως βρηκα κινητηρα με 1200 € απο ενα τουμπαρισμενο ευτυχως

στο θεμα μας τωρα

1.
εμεις βρηκαμε οτι φταινε τα ballast εχουν μικρη θωρακιση και θα αλαχθουν με αλλα με μεγαλητερη θωρακιση

2. θα το κοιταξω

3. εμενα δεν το κανει ποτε οταν κινουμε ευθεια παρα μονο οταν στριβω και αυτο μερικες φορες

θελω να παραγγειλω εναν καθρεπτη αλλα απο εδω εχει 200 €
κανενα καταστημα για να ψωνισω απο εξωτερικο με paypal

ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
teo14
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 14 Ιουν 2008, 17:28

Re: βοηθεια freelander προβληματα

Δημοσίευσηαπό stelioskal » 15 Ιουν 2008, 00:03

http://www.brookwell.co.uk/
Δεν έχει λίστα, επικοινώνησε με email
3. Και μένα μόνο στις στροφές το έκανε. Στις πρώτες 4-5 στροφές, μετά σταμάταγε. Τώρα δεν το κάνει.
Στέλιος Καλτσούνης
Φιλελευθερη Συμμαχία
Στάση Πολιτών
www.greekliberals.net
Άβαταρ μέλους
stelioskal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: 28 Δεκ 2005, 22:52
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Re: βοηθεια freelander προβληματα

Δημοσίευσηαπό teo14 » 15 Ιουν 2008, 15:47

3.
σημερα που πηγα μια αρκετα μεγαλη εκδρομη δεν μου το παρουσιασε καθολου παρολο που η διαδρομη ειχε παρα πολλες στροφες και κλειστες δεν ξερω τι να πω γιατι ωσ γνωστων οταν πας στο μηχανικο δεν το κναει το μαμημενο οτι και να του κανεις
Άβαταρ μέλους
teo14
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 14 Ιουν 2008, 17:28

Re: βοηθεια freelander προβληματα

Δημοσίευσηαπό Freelander » 17 Ιουν 2008, 21:55

teo14 έγραψε:3. οταν στριβω ειτε δεξια ειτε αριστερα ακουγεται μερικες φορες ενας θορυβος απο το κεντρο η απο πισω σαν κατι να πηδαει δοντια μηπωσ ξερει κανεισ τι ειναι?????

Viscous Coupling Unit. Μερικές φορές λόγω υπερθέρμανσης της σιλικόνης κλειδώνει κάνοντας στις στροφές σαν πολυβόλο. Βρίσκεται κάτω απο το χειρόφρενο.
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: βοηθεια freelander προβληματα

Δημοσίευσηαπό teo14 » 17 Ιουν 2008, 23:15

αυτο το ανταλακτικο ευτυχως οταν το αγορασα σαν μεταχειρισμενο απαιτησα να αλλαχθει αν και δεν ηξερα τι ακριβως εκανε εντελως τυχαια γιατι δεν μου αρεσε ο θορυβος που εκανε αλλα ακομα και τοτε το εκανε τον θορυβο αλλα πολυ πιο δυσκολα
Άβαταρ μέλους
teo14
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 14 Ιουν 2008, 17:28

Re: βοηθεια freelander προβληματα

Δημοσίευσηαπό teo14 » 22 Ιουν 2008, 22:57

στο 2 βρηκαμεω τι εφταιγε ητν μιση στροφη ξεβιδωτη μια βιδα που ενωνε το ψαλιδι με το σασι μετα που σφιχτηκε ολα οκ
Άβαταρ μέλους
teo14
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 14 Ιουν 2008, 17:28

Re: βοηθεια freelander προβληματα

Δημοσίευσηαπό sakkasstauros » 11 Ιούλ 2008, 19:01

.
Eχω ένα fleelander του 2002. Μήπως γνωρίζετε ηλεκτρονικές διευθύνσεις, που θα μπορούσα να παραγγείλω ανταλλακτικά από Αγγλία, καθώς επίσης και τους τρόπους πληρωμής, εάν κάτι τέτοιο είναι εφικτό; κι επίσης πως μπορώ να μάθω το κόστος μεταφοράς; Σε περίπτωση που έχετε κάποια εμπειρία πάνω σε αυτά τα θέματα μπορείτε να με ενημερώσετε εάν συμφέρει κάτι τέτοιο ή είναι άδικος κόπος;
Άλλη ερώτησή μου είναι: γνωρίζετε μήπως πως μπορούμε να ελέγξουμε το συνεκτικό σασμάν/σύνδεσμο(Viscous Coupling Unit) διότι στα συνεργεία….
Έχω κάνει το test του πίσω τροχού και δεν γυρίζει αλλά δεν κάνει άρνηση στις επιτόπιες στροφές
Με εκτίμηση
Σ.ΣΑΚΚΑΣ
Άβαταρ μέλους
sakkasstauros
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2008, 18:01

Re: βοηθεια freelander προβληματα

Δημοσίευσηαπό Land_over » 30 Ιούλ 2008, 17:54

Γεια σας, δεν ξερω αν μπηκα στο σωστο φορουμ και στο καταλληλο θεμα αλλα εχω να παραθεσω καποια προβληματα στο γνωστο μας LAND ROVER FREELANDER.

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ:

1) ΕΚΑΨΕ ΦΛΑΤΖΑ - ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΑ ΠΡΙΝ 6 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΟΚ
2) ΚΑΛΩΔΙΑ ΜΗΧΑΝΗΣ - ΤΑ ΑΛΛΑΞΑ ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΟΚ
3) ΗΛΙΟΡΟΦΗ - ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΑ ΠΑΛΙ ΧΑΛΑΣΕ - ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΑΜΑΝ ΠΙΑ!!!

ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΤΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΕΡΙΤΟ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ...ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ - ΚΟΣΤΟΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2000 EURO.

ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ:

ΠΡΟΒΛΗΜΑ TC KAI ABS LED LIGHT ON (TRACTION CONTROL KAI ABS ΑΝΑΒΟΥΝ ΣΤΟ ΤΑΜΠΛΟ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΣΗΝΕΧΩΣ)

ΚΑΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ (ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΙΑΣΕΙ ΣΚΟΝΗ Η ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟΙ Η ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕΤΑΚΙΝΗΘΕΙ!!!)

ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΛΗΜΑ ΤΟ ABS ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΑΓΗ 600 ΕΥΡΩ.

ΕΡΩΤΗΣΗ:

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ? ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ ΑΚΡΗΒΩΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΘΑΡΗΣΩ? ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΓΑΛΩ? ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΜΕΤΑΚΙΝΗΘΕΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΠΑΝΑΦΕΡΩ?

ΚΑΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΛΗΜΑ TC KAI ABS ΝΑ ΠΕΣΩ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΦΡΕΝΟ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΓΚΡΙ ΔΙΑΚΟΠΤΗ-ΚΑΛΩΔΙΟ.ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΠΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΛΗΘΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΔΕΙΞΗ ΣΤΟ ΤΑΜΠΛΟ TC KAI ABS.

ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ RESET ΑΠΟΣΥΝΔΕΩΝΤΑΣ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΚΑΙ ABS....KAI ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΤΑΝ ΤΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΠΑΛΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΤΟ ΠΙΣΩ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ.

ΑΝ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΛΥΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΝ ΣΤΗ LANDROVER KAI ΠΑΛΙ ΝΑ ΣΚΑΣΩ ΑΠΟ 500 ΕΩΣ 1000 ΕΥΡΩ.

ΓΙΑΥΤΟ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΥ ΑΚΡΗΒΩΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΘΑΡΗΣΩ - ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ LANDROVER KAI TA 1000 EURO.
Άβαταρ μέλους
Land_over
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2008, 17:32

Re: βοηθεια freelander προβληματα

Δημοσίευσηαπό Culture » 22 Σεπ 2020, 23:12

Καλησπερα στη παρεα!

Εχω και εγώ ένα "προβληματακι"... Όταν ξεκινάω με το τιμόνι στριμμενο ακουγεται σαν πολυβολο μέχρι να ισιώσω το τιμόνι. Μόνο στο ξεκίνημα ή σε πολυ χαμηλές ( έως 20χλμ/ωρα) ταχυτητες μου το κάνει. Freelander1- 1,8 είναι. Το VCU του δουλευει συμφωνα με όλα τα τεστ που έχω κανει. Γυρνάνε οι πισω ρόδες δλδ με γρυλλο, με πολυ δυσκολία όμως ναι. Πρέπει να τονίσω κάτι, αν βοηθάει στη "διάγνωση"... Πριν κάτι μήνες είχαμε παει για ποδηλασια με τη μικρή μου και όταν γυρισαμε στο αμάξι βρήκα το πισω λάστιχο σκασμένο από μαχαίρι ξεκάθαρα. Σημείωση: είχα παρκαρει κανονικότατα... Έβαλα ένα μεταχειρισμένο ίδιων διαστάσεων καθώς θεώρησα άσκοπο να αλλάξω και τα 2 χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Είναι καλά τα λαστιχα, 3 χρόνια τα έχω τωρα και με πολυ λίγα χιλιόμετρα. Μόνο Σ/Κ το κυκλοφορώ. Έχω όμως την εντυπωση ότι ο θόρυβος ξεκίνησε από τότε. Δεν το συνδιασα αμέσως για αυτό και δεν είμαι σίγουρος.
Ευχαριστώ για οποία συμβουλή από κάποιον που το έχει αντιμετωπίσει.
Και παλι καλώς σας βρήκα.
Culture
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 23 Αύγ 2020, 14:38


Επιστροφή στο Freelander

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 0 επισκέπτες