Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

1o Garmin 4x4 & Enduro Experience - Σύνοψη του αγώνα

4Χ4, Enduro, Trophy & Trial, Rally κ.α.

1o Garmin 4x4 & Enduro Experience - Σύνοψη του αγώνα

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 20 Οκτ 2003, 10:02

Καλημέρα σε όλους,
Ο τερματισμός του αγώνα μας βρήκε στη 15η θέση της Γενικής και στη δεύτερη στην κατηγορία Lada Niva ενώ το άλλο πλήρωμα της ομάδας (xontros, chriska) στην 20η θέση Γενικής και στη δεύτερη στην κατηγορία Suzuki Vitara.
Ο αγώνας το Σάββατο δεν είχε μεγάλο ενδιαφέρον (οδηγικά), με στεγνούς δρόμους αλλά την Κυριακή μας αποζημίωσε με πολλή και δύσκολη λάσπη :D :D :D .
Παρώντες ήταν και οι φίλοι superspy, fyz, xappas, Dr.Format και friar.
Περισσότερα για τον αγώνα από τον superspy σε σχετικό άρθρο με πολλές φωτογραφίες.
Από πλευράς οργάνωσης, υπήρχαν παράπονα την πρώτη ημέρα από πολλούς αγωνιζόμενους όσον αφορά το πόσο κοντά έπρεπε να περάσουμε από τα ΣΕΔ (σημεία ελέγχου διαδρομής), με τον κανονισμό να αναφέρει 10 μέτρα και τελικά πολλοί αγωνιζόμενοι (συμπεριλαμβανομένου και του γράφοντα) μάταια να προσπαθούν να πλησιάσουν στην επιθυμητή απόσταση, ενώ τελικά όπως πληροφορηθήκαμε κατά τον τερματισμό ήταν αρκετό να περάσουμε απλά από το μέρος που υπήρχε στη φωτογραφία του Roadbook. Έτσι χάθηκε πολύτιμος χρόνος και χρεωθήκαμε με 16 λεπτά ποινής γαι την ημέρα.
Την επόμενη, χάσαμε πολύ χρόνο με ένα συγκεκριμένο σημείο το οποίο τελικά προσπαθούσαμε να πλησιάσουμε από λάθος πλευρά και όσες προσπάθειες κάναμε να κόψουμε δρόμο απέβησαν άκαρπες οδηγώντας μας σε αδιέξοδα και κομμένους δρόμους. Αποτέλεσμα ήταν να χρεωθούμε με σχεδόν 100 λεπτά ποινή και θα είχαμε αποκλειστεί αν η οργανωτική επιτροπή δεν αποφάσιζε να παρατείνει κατά μισή ώρα το περιθώριο χρόνου για τον τερματισμό λόγω μεγάλης δυσκολίας.
Η ουσία πάντως ήταν ότι το διασκεδάσαμε πολύ και ανυπομονούμε να το επαναλάβουμε του χρόνου με περισσότερους φίλους από το φόρουμ :P :P :P
Να ευχαριστήσουμε όλους τους διοργανωτές και χορηγούς του αγώνα και φυσικά το OFF-ROAD.GR :D :D :D :D για την ευχάριστη και συναρπαστική περιπέτεια και τη βοήθειά τους.
Τα λέμε,

Αντώνης
Τελευταία επεξεργασία από Metalaxe και 20 Οκτ 2003, 15:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό superspy » 20 Οκτ 2003, 10:23

Πάνω απο 200 φωτό απο όλες τις συμμετοχές 3-4 video της πρώτης μέρας στο ποτάμι και πολλά άλλα, αμέσως μόλις γράψω το άρθρο..... Υπομονή!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό chriska » 20 Οκτ 2003, 11:25

:D :D :D Ολα όσα ανέφερε ο Αντώνης για το Experience τα προσυπογράφω και εγώ.Σίγουρα ήταν ένα καταπληκτικό διήμερο ανάμεσα στα βουνά.Προσπαθήσαμε, κουραστήκαμε,κάποιες στιγμές νευριάσαμε αλλά το κυριότερο το χαρήκαμε.Πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους εμπλεκόμενους και ιδιαίτερα στον οδηγό μου xontros.
Οσο για την 20ή θέση ας όψεται το πήγαινε-έλα στο βενζινάδικο στο Προκόπι!!!!!!
Οσο για το GPS που είχαμε μάλλον προτιμώ ένα καλό road book.Μέχρι και Dr.Format χάθηκε!!! :o :o :o
Του χρόνου πάλι εκεί θα είμαστε.
chriska
Άβαταρ μέλους
chriska
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 02 Απρ 2003, 17:53
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ, ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό xontros » 20 Οκτ 2003, 12:03

Έχω την υποψία ότι οι Dr Format και Xappas δεν χάθηκαν, αλλά σταμάτησαν για φαγητό σε ταβέρνα που είχαν σταμπάρει την 1η μέρα, δεν υπάρχει άλλη εξήγηση :lol: :lol: :lol:
Πάντως, αν υπήρχε βραβείο για την πιο πρωτότυπη διαδρομή, νομίζω ότι θα έπρεπε να το πάρει η ομάδα μας, αφού για να κόψουμε δρόμο κινηθήκαμε ακόμα και σε παρθένα φύση όπου δεν υπήρχε ούτε μονοπάτι, "μπεκατσόδρομος" όπως είπε ο συνοδηγός :shock:
Άσε που κάναμε τα περισσότερα χωμάτινα κομμάτια της 2ης μέρας σε αρκετά γρήγορους ρυθμούς, λόγω επαγγελματία συνοδηγού (chriska) και γρήγορου πλοηγού (metalaxe), (παρα)βιάζοντας το όριο ταχύτητας αρκετές φορές ακόμα και με "κοντά", και τρώγοντας βέβαια το ανάλογο μεγαλοπρεπές καπέλλο 8) 8) 8)
Συγχαρητήρια και από εμένα στον tetrakinisi και στην υπόλοιπη οργάνωση για την υπέροχη εμπειρία που μας πρόσφεραν αυτό το διήμερο, και περιμένουμε ακόμα καλύτερο το επόμενο Experience :!: :!: :!:
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 20 Οκτ 2003, 12:23

Πάνω στη βιασύνη μου :oops: :oops: ξέχασα να ευχαριστήσω τους συνοδηγούς μου (ήμασταν τριμελές πλήρωμα) Μανώλη και Κώστα για την πολύτιμη βοήθειά τους (χωρίς τους οποίους θα ήμουν ακόμα στα βουνά). Η συνεργασία μας ήταν άψογη και ακόμα απορώ πως δεν ζαλίστηκαν από τα στροφιλίκια και το κοπάνημα :!: :!: :!: :!:
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Ζηλευω !!!!

Δημοσίευσηαπό pavlox » 20 Οκτ 2003, 13:15

Ζηλευω, ζηλευω ζηλευω......
:twisted: Χαιρομαι που περασατε καλα.....ελπιζω να ειμαι και γω εκει την επομενη φορα....μου φυλαξατε καθολου λασπη ???
Αντωνη, κερναω καφε αυτη τη φορα...να μαθω περισοτερα!!
Ζηλευω ..ειπα!!! :P
Άβαταρ μέλους
pavlox
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 23 Δεκ 2002, 11:28
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό samgr » 20 Οκτ 2003, 14:42

και εγώ με τη σειρά μου, θέλω να δώσω τα συγχαρητρήρια στην οργάνωση και επίσης στους συμμετέχοντες.
Δυστηχώς δεν κατάφερα να σας ψάξω στους τερματισμούς, διότι ως συνήθως τερμάτισα το Σάββατο με αργοπορεία. Δεν πειράζει όμως σε επόμενη συνάντηση θα τα πούμε.
Όντως θα συμφωνίσω με τους προλαλισαντες όσον αφορά το μεγάλο πρόβλημα του μηδενισμού του gps σε κάθε waypoint, πράγμα που μας στοίχισε την πρώτη μέρα στο πρώτο κιόλας σημείο μίαμιση ώρα καθυστέρηση και φυσικά την εμπειρία να κατεβούν τα αυτοκίνητα σχεδόν από την πλαγιά του βουνού. Ευτηχώς λόγο υπερβολικής αργοπορίας πέσαμε πάνω στους οργανωτές οι οποίοι μας επισημάνανε ότι σημείο, θεωρείται η φωτογραφία στο roadbook και όχι το μηδέν του gps, διότι το gps σε κάθε σημείο είχε απόκλειση 70 με 110 μέτρα.
Τα συγχαρητήρια μου επίσης και σ' αυτούς που έκαναν όλα τα κομματιά την δεύτερη ημέρα, άσχετα με την βαθμολογική τους κατάταξη.
Δυστηχώς το άλλο αυτοκίνητο της ομάδας μου διέθετε λάστιχα ΑΤ και μαζί με κάτι άλλες συμμετοχές μπλεχτήκαμε στον μηδενισμό του 5ου σημείου και στις λάσπες του 8-9 σημείου της δεύτερης μέρας και μας έφαγε τουλάστιχον 3 ώρες με αποτέλεσμα να γυρίσουμε Χαλκίδα τουλάχιστον έγκαιρα για να πάρουμε σημαία.
samgr
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2002, 13:29
Τοποθεσία: Αιγάλεω, Αθηνα

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 20 Οκτ 2003, 15:10

samgr έγραψε:Τα συγχαρητήρια μου επίσης και σ' αυτούς που έκαναν όλα τα κομματιά την δεύτερη ημέρα, άσχετα με την βαθμολογική τους κατάταξη.
Δυστηχώς το άλλο αυτοκίνητο της ομάδας μου διέθετε λάστιχα ΑΤ και μαζί με κάτι άλλες συμμετοχές μπλεχτήκαμε στον μηδενισμό του 5ου σημείου και στις λάσπες του 8-9 σημείου της δεύτερης μέρας και μας έφαγε τουλάστιχον 3 ώρες με αποτέλεσμα να γυρίσουμε Χαλκίδα τουλάχιστον έγκαιρα για να πάρουμε σημαία.

Σωστός ο φίλος samgr, σημασία έχει η πρόκληση και η ευχαρίστηση παρά η βαθμολογία. Κι εμείς είμασταν από τα αυτοκίνητα που πέρασαν όλα τα σημεία τη δεύτερη μέρα παρότι αργήσαμε σχεδόν 2 ώρες και προλάβαμε στο τσακ τον αποκλεισμό. Δυστυχώς δεν συναντηθήκαμε αλλά θα τα πούμε από κοντά σύντομα.
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό fyz » 20 Οκτ 2003, 17:05

:lol: ΕΓΩ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΠΗΡΑΝ ΜΕΡΟΣ,ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙΑ...ΧΑΡΗΚΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ ΟΛΟΥΣ,ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΣΥΝΤΟΜΑ,ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΠΑΛΙ,ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΝΤΙΝΟ ΒΟΥΝΟ...ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ,ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΜΟΝΤΑΖ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΤΟΙΜΟ ΤΟ CD ΜΕ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ Ο ΑΚΗΣ... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
fyz
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 27 Σεπ 2003, 19:46

Δημοσίευσηαπό friar » 20 Οκτ 2003, 18:17

Αχ δυστυχία μου, μπλέξαμε. Τώρα θα πρέπει να βάζω και συντεταγμένες στις φωτό.
friar
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2002, 18:43
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 20 Οκτ 2003, 19:17

friar έγραψε:Αχ δυστυχία μου, μπλέξαμε. Τώρα θα πρέπει να βάζω και συντεταγμένες στις φωτό.

Στο εξής όταν δίνουμε ραντεβού για βόλτες θα δίνουμε συντεταγμένες αντί για ονόματα (π.χ. Goody's στον Αγ. Στέφανο και αηδίες...) :!: :!: :!: :!: χα,χα,χα,χα,χα,χα... :roll: :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό friar » 20 Οκτ 2003, 20:37

Ας δώσουμε όμως ένα ραντεβού Ν38 και κάτι, Ε24 βγάλε κάτι στην Terradura Κυριακή 26 (δύσκολη ημερομηνία ομολογουμένως) για το 15ο Trial και δεν θέλω να ακούσω αηδίες να είστε όλοι εκεί.

Και αν περισσεύει κανά εκπτωτικό κουπόνι από το Road Book του experience ξέρω κάποιον με πολλούς ιμάντες για ανταλλαγή.
friar
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2002, 18:43
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό ChrisG » 21 Οκτ 2003, 14:01

Καλησπέρα σε όλους,

Παρακολουθω το forum αρκετο καιρο αλλα, στην απ'έξω 8) , κριμα που δεν γραφτηκα νωρίτερα για να μπορέσουμε να γνωριστούμε στον αγώνα :wink: Εμείς με τον κολλητό μου "τρέξαμε" :!: :!: :?: με ενα κοκκινο DEFENDER 90. Χωρις ιδιαιτερη εμπειρία αλλα με αρκετη τυχη και με ένα καταπληκτικο αυτοκίνητο καταφέραμε να τερματισουμε 9οι γενικής και δεύτεροι στα LAND ROVER.
Η οργάνωση ηταν αρκετα καλη σχεδον αψογη αλλα θα ήθελα να επισημανω την -κατα την γνώμη μου- λιγο διαφορετικη αντιμετωπιση στην ιδιαιτερα συμπαθη κατηγορια των φιλων endurάδων.
Κατ'αρχην το gps12 που τους δοθηκε δεν ειχε τα μενου και τις ευκολιες του 176 που ειχαμε στα αυτοκίνητα,και εκτος αυτου απο προσωπικη εμπειρια , καθως διαθετω και εγω ένα ιδιο παρουσιαζει προβλημα στους κραδασμους και σβυνει :!: κατι το οποιο μου το ειπαν και μερικοι απο τους αγωνιζόμενους μοτοσυκλετιστες, και αν αναλογιστούμε πως δεν υπηρχε συνοδηγός να τους λεει τον δρόμο αλλα έπρεπε να σταματανε και να τον βρισκουνε μονοι τους και ειδικά την δευτερη μερα κατω απο βροχή, ισως οι οργανωτες θα πρεπει να σκεφτουν καποια λύση έτσι ώστε στο επόμενο να μπορουν να βρισκουν πιο ευκολα τα σημεια.
Παρ'ολα αυτα θα ηθελα να συγχαρω όλους οσους συνεβαλαν στη διοργανωση αλλα και σε ολους τους συμμετεχοντες τερματισαντες και μη. Περασαμε ΤΕΛΕΙΑ :lol: :lol: ευχομαι να ειμαστε ολοι καλα και να τα πουμε συντομα.

ΥΓ αν καποιος administrator του site διαβασει το μηνυμα έχω καποιες φωτογραφιες απο τον αγωνα σε πολυ καλη αναλυση αλλα δεν ξερω που και πως να τις "ανεβασω".
Άβαταρ μέλους
ChrisG
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: 21 Οκτ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό pino » 21 Οκτ 2003, 15:03

ChrisG έγραψε:
ΥΓ αν καποιος administrator του site διαβασει το μηνυμα έχω καποιες φωτογραφιες απο τον αγωνα σε πολυ καλη αναλυση αλλα δεν ξερω που και πως να τις "ανεβασω".


Στο Gallery...members album αφού κάνεις login...
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δυστυχώς Πατώσαμε ...

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 22 Οκτ 2003, 11:52

xontros έγραψε:Έχω την υποψία ότι οι Dr Format και Xappas δεν χάθηκαν, αλλά σταμάτησαν για φαγητό σε ταβέρνα που είχαν σταμπάρει την 1η μέρα, δεν υπάρχει άλλη εξήγηση :lol: :lol: :lol: ...


Φίλε "xontros",

  η υποψία σου δεν επαληθεύεται :oops: . Ούτε χαθήκαμε :!: αλλά η τακτική μας και κάποια "προβληματάκια" :? μας έφτασαν στον αποκλεισμό την δεύτερη μέρα. (Οχι ότι την πρώτη μέρα τα πήγαμε και σπουδαία) :mrgreen:

  Πάντως οφείλω να ευχαριστήσω τον συνοδηγό μου Νίκο και τους Xappas και Βαγγέλη, τους άλλους δυο της ομάδας μας (4x4 Magazine), για την καταπληκτική τους συνεργασία και διασκέδαση. Τέλος συγχαρητήρια στον Κο Τετρακίνηση για το event και την καταπληκτική του οργάνωση. Βέβαια υπάρχουν και μερικές μικρολεπτομέρειες που θα μπορούσαν να ήταν λίγο καλύτερα, αλλά το τελικό αποτέλεσμα που για εμάς ήταν η ευχαρίστηση του "παιχνιδιού" μας αποζημίωσε πλήρως. :D

Μπράβο Γιάννη :!:

Υ.Γ.: Εύγε στους ΝΙΒΑκηδες που πολέμησαν κόντρα στα θηρία και τα πήγαν περίφημα :o :o και εύγε σε όλους τους αγωνιζόμενους ...
Tetrakinisi έγραψε:... για την άψογη αγωνιστική συμπεριφορά. Και την πρωτόγνωρη για τα αγωνιστικά δεδομένα αρχοντιά όλων των αγωνιζόμενων, είτε πήγαν καλά, είτε όχι.
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Επόμενο

Επιστροφή στο Αγώνες αυτοκινήτων

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες