Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Σε ποια συνεργεία να μην πάτε ποτέ ...

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 07 Ιούλ 2005, 19:04

Xontros, επειδη εχω παει για αλλαγη ελαστικου και εχω μεινει απο φρενα γιατι τα μαστορια στην Μοτο Ροδα κοιμοντουσαν καλο θα ηταν σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ περιπτωση πρεπει να βαλεις τη μηχανη συνεργειο να ελεγχεις τα φρενα με δυναμη εκει κοντα, ει δυνατον μπροστα τους οποτε να μη ν υπαρχει και πολυς αντιλογος για το τι φταιει. Λενε και συγγνωμη αμα τους κοιταξεις περιεργα. Εγω το μονο που εχω να πω ειναι οτι στην Μοτο Ροδα στην Αλεξανδρας οταν ειχα παει να βαλω τα Sahara sto Kawasaki εκτος του οτι με αφησαν χωρις πισω φρενο, φροντισαν να βαλουν και λαθος τον μπροστινο τροχο με αποτελεσμα να σπασει η επαφη του ατερμονα που δινει κινηση στην ντιζα του κοντερ εν κινηση στην εθνικη. Ηταν τελη Δεκεμβριου και επρεπε να μετραω τα χιλιομετρα βαση της οδικης σημανσης για να ξερω ποση βενζινη εχω, βεβαια ηταν 11 το βραδυ, εβρεχε και ειχε κρυο και εγω ερχομουν αθηνα απο Λαμια μεσω Πατρας, χμμμμ , ναι πηγαινα γυρευοντας αλλα ηταν περισοτερη η τρομαρα και η χρονικη στιγμη που εγινε, παρα αυτο καθεαυτο το γεγονος. Η πλακα ηταν μετα που ρωτησα τιμες για να το αντικαταστησω το ατιμο και μου εφυγαν τα μαλλια, μπηκε ροδα απο KLR και τελειωσε το θεμα.

Το προβλημα ηταν οτι και παλι δεν γλυτωσα 200 ευρω και ταλαιπωρια επειδη στανταρ ο μαστορας θα τα ριξει αλλου, στον καιρο, την υγρασια, τους Αμερικανους, την εταιρεια, ποτε δεν φταιει αυτος που το σκαλιζει.
Αρα συμπαιρενουμαι οτι ουτε σε αυτον το τομεα υπαρχει προστασια καταναλωτη. Και εδω παιζονται η ζωες μας δεν ειναι τηλεορασεις και ελλατωματικα κλειδια.
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 07 Ιούλ 2005, 19:15

Κανονικα θα επρεπε να εχουν τα συνεργεια αστικη ευθυνη για τυχον ατυχηματα που προκαλουνται απο λαθος εργασιες, αλλα αντε τρεχα στην Ουγκαντα που ζουμε!!!
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό xontros » 07 Ιούλ 2005, 22:01

Ερώτηση κρίσεως: πόσες φορές έχετε πετύχει συνεργεία να χρησιμοποιούν δυναμόκλειδο? Όλοι έχουν, δεν αμφιβάλλω, αλλά πόσοι το χρησιμοποιούν? Και πόσες φορές έχετε δει να ανοίγουν TFM? ΟΚ, έχουν την εμπειρία, αλλά είναι δυνατόν να τα θυμούνται όλα απέξω? Με κάτι τέτοια, πώς να μη σου μπουν ιδέες ότι μπορείς και εσύ?
Και για να μη λέω όλο στραβά, έχω περάσει και από τη Μοτορόδα για λάστιχα και γκριπ, και δεν είχα κανένα παράπονο, πολύ γρήγορο σέρβις με ελάχιστα τσιμπημένες τιμές...
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Άλλο AXAROS, άλλο ASXETOS !

Δημοσίευσηαπό geco » 07 Ιούλ 2005, 22:26

AXAROS έγραψε:O κάθε άσχετος μπορεί επίσης πριν κάνει οτιδήποτε να ρωτήσει κάποιον μηχανολόγο σαν τον όποιο Σπύρο και να μην κάνει τίποτα εάν κάποιος που έχει εμπειρία στην όποια διαδικασία θέλει να ολοκληρώσει δεν είναι παρόν.
Χωρίς βιασύνες ...

Αλλά Geco μη μου λες ότι είναι και Rocket Science το να λύσεις μονοκύλινδρο κινητήρα ...


Ρε Παναγιώτη, γιά κούλαρε λιγάκι !

"Τα έχεις πάρει" και όποτε μιλάω γιά άσχετους θεωρείς ότι φωτογραφίζω εσένα!

Αυτό όμως δεν συμβαίνει για τους παρακάτω λόγους :

α. Δεν ξέρω την τεχνική σου παιδεία και γνώσεις.
β. Δεν είπα ότι το λύσιμο ενός μονοκύλινδρου μοτέρ είναι rocket science
(Άν και γιά πολλούς είναι !)
γ. Δεν σου απόδωσα ευθύνη γιά την βλάβη που έπαθες
δ. Δεν έχεις φωτογένεια!

Άν είχες την πείρα μου θα ήξερες ότι οι άσχετοι είναι "Μάστιγα" γιατί χωρίς να γνωρίζουν ΥΠΟΘΕΤΟΥΝ και με την βεβαιότητα και το θράσος της αγνοίας κατηγορούν τους πάντες και τα πάντα εκτός φυσικά από τον εαυτό τους !

Σου είπα ξανά να μην χάνεις την αυτοεκτίμηση σου, να ζητήσεις εξηγήσεις, να διεκδικήσεις ευθύνες (όπου υπάρχουν), να οργανώσεις την άμυνά σου, να τεκμηριώσεις τις κατηγορίες σου !

Ίσως σου φαίνονται υπερβολικά όλα αυτά αλλά δυστυχώς δεν γίνεται αλλοιώς !
Τώρα το "κάν'το μόνος σου" είναι καθαρά δικό σου θέμα. Αφού είσαι ενήλικος είσαι και υπεύθυνος γιά τις συνέπειες των ενεργειών σου !

Good luck !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 08 Ιούλ 2005, 00:24

axaros έγραψε:Αλήθεια πως η αντιπροσωπεία της ΚΤΜ εξουσιοδοτεί κάποιο συνεργείο ;
Πραγματικά θέλω να μάθω ...

Και θα ρωτήσω και τους ίδιους τους Αυστριακούς έτσι από περιέργεια ...



Εδω δεν μου αρεσει το τελικο αποτελσμα με την εννοια οτι απο την μια λες οτι θα βαλεις χερι μονος σου στο μηχανακι , και απο την αλλη ψαχνεις να βρεις για την πιστοποιηση των συνεργειων ΚΤΜ. Αν σε ενδιαφερει η πιστοποιηση και σου αρκει για να εισαι ενταξει το βραδυ στον υπνο σου οτι το μηχανακι ειναι ΟΚ με το σερβις και ο,τι ππροβλημα προκυψει , βρεσ τι γινεται και πηγαινε εκει. Απο την στιγμη που θα του βαλεις χερι, ως ερασιτεχνης πλεον δεν θα εχεις κανενα δικαιωμα να πεις οτι δεν δουλευει, γιατι απλα μονος σου λυνεις τους οποιουσδηποτε ορους εγγυησης, και αφ' ετερου δεν σε ενδιαφερει στην πραγματικοτητα η εγγυηση και πιστοποιηση των συνεργειων απο την εταιρεια. Αφου ουτως η αλλως, δεν τα αναγνωριζεις εσυ, τι να κανει η ΚΤΜ ? Αυτα δεν τα λεω για να σου "την πω" απλα πιστευω οτι επειδη ειναι η φυση της μηχανης τετοια, και δη η συγκεκριμενη που δεν ειναι ακριβως το αδυναμο εντουρακι που εχουμε για την πλακα μας, αλλα σοβαρο εργαλειο το οποιο με ενα λαθος στην συναρμολογηση στην καλυτερη να σου κοστισει μερικες εκατονταδες ευρω, στην χειροτερη ομως να βρεθεις νοσοκομειο, και τοτε θα προτιμουσες να καιει τα λαδια. Δεν νομιζψ οτι και ο geco προσπαθει να πει κατι διαφορετικο.
Απο προσωπικη εμπειρια, να σου πω οτι εχω σπουδασει οικονομικα και η δουλεια μου ηταν μεχρι τωρα σε τραπεζες, καμια σχεση με μηχανολογια η οτιδηποτε εστω παρεμφερες, και τα ειχα παρει με ενα μηχανικο που μου ελεγε οτι το καρμπυρατερ ενος ΛΑΔΑ που εχω, ειχε γεμισει βιδες για αυτο το αμαξι δεν πηγαινε, τσαντιστηκα και το ελυσα ολο μονος μου, ε ακομα λυμενο ειναι και σκουριαζει σε μια αυλη στην Κορινθο, γιατι 45 μαστορες ψαχνουν να βρουν ποια χαζη επαφη δεν κανει ενωση να παρει μπροστα. Δεν με χαλασε καθολου. Aπλα θα μπορουσα να βρω αλλο συνεργειο και να εχω τουλαχιστον αυτοκινητο τωρα!!!!
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό DRZakias » 08 Ιούλ 2005, 12:08

[leipsippos εγραψε]
Εγω το μονο που εχω να πω ειναι οτι στην Μοτο Ροδα στην Αλεξανδρας οταν ειχα παει να βαλω τα Sahara sto Kawasaki εκτος του οτι με αφησαν χωρις πισω φρενο, φροντισαν να βαλουν και λαθος τον μπροστινο τροχο με αποτελεσμα να σπασει η επαφη του ατερμονα που δινει κινηση στην ντιζα του κοντερ εν κινηση στην εθνικη
[φίλε μου να σου πω να γελάσεις;στο προηγούμενο μηχανάκι μου ΚΤΜ LC4 400 σε αλλαγή σαμπρέλας στο μπροστινό λάστιχο η Μοτορόδα στον Πειραιά φρόντισε και σε μένα να περιποιήθει τον ατέρμονα με αποτέλεσμα η βελόνα του κοντέρ να πηγαίνει λίγο μεθυσμένα!!!!οπότε καταλαβαίνεις ότι το συγκεκριμένο στο κάνουν δώρο σε οποιαδήποτε Μοτορόδα και να πας!!Εκτός του ότι την είδαν και λιγάκι γιάτροι και αλλάζουν σαμπρέλα με 20e.
Άβαταρ μέλους
DRZakias
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 12:55
Τοποθεσία: ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΓΙΑΠΙ

Περί Πιστοποίησεων

Δημοσίευσηαπό AXAROS » 08 Ιούλ 2005, 13:45

leipsippos έγραψε:
axaros έγραψε:Αλήθεια πως η αντιπροσωπεία της ΚΤΜ εξουσιοδοτεί κάποιο συνεργείο ;
Πραγματικά θέλω να μάθω ...

Και θα ρωτήσω και τους ίδιους τους Αυστριακούς έτσι από περιέργεια ...



Εδω δεν μου αρεσει το τελικο αποτελσμα με την εννοια οτι απο την μια λες οτι θα βαλεις χερι μονος σου στο μηχανακι , και απο την αλλη ψαχνεις να βρεις για την πιστοποιηση των συνεργειων ΚΤΜ. Αν σε ενδιαφερει η πιστοποιηση και σου αρκει για να εισαι ενταξει το βραδυ στον υπνο σου οτι το μηχανακι ειναι ΟΚ με το σερβις και ο,τι ππροβλημα προκυψει , βρεσ τι γινεται και πηγαινε εκει. Απο την στιγμη που θα του βαλεις χερι, ως ερασιτεχνης πλεον δεν θα εχεις κανενα δικαιωμα να πεις οτι δεν δουλευει, γιατι απλα μονος σου λυνεις τους οποιουσδηποτε ορους εγγυησης, και αφ' ετερου δεν σε ενδιαφερει στην πραγματικοτητα η εγγυηση και πιστοποιηση των συνεργειων απο την εταιρεια. Αφου ουτως η αλλως, δεν τα αναγνωριζεις εσυ, τι να κανει η ΚΤΜ ? Αυτα δεν τα λεω για να σου "την πω" απλα πιστευω οτι επειδη ειναι η φυση της μηχανης τετοια, και δη η συγκεκριμενη που δεν ειναι ακριβως το αδυναμο εντουρακι που εχουμε για την πλακα μας, αλλα σοβαρο εργαλειο το οποιο με ενα λαθος στην συναρμολογηση στην καλυτερη να σου κοστισει μερικες εκατονταδες ευρω, στην χειροτερη ομως να βρεθεις νοσοκομειο, και τοτε θα προτιμουσες να καιει τα λαδια. Δεν νομιζψ οτι και ο geco προσπαθει να πει κατι διαφορετικο.
Απο προσωπικη εμπειρια, να σου πω οτι εχω σπουδασει οικονομικα και η δουλεια μου ηταν μεχρι τωρα σε τραπεζες, καμια σχεση με μηχανολογια η οτιδηποτε εστω παρεμφερες, και τα ειχα παρει με ενα μηχανικο που μου ελεγε οτι το καρμπυρατερ ενος ΛΑΔΑ που εχω, ειχε γεμισει βιδες για αυτο το αμαξι δεν πηγαινε, τσαντιστηκα και το ελυσα ολο μονος μου, ε ακομα λυμενο ειναι και σκουριαζει σε μια αυλη στην Κορινθο, γιατι 45 μαστορες ψαχνουν να βρουν ποια χαζη επαφη δεν κανει ενωση να παρει μπροστα. Δεν με χαλασε καθολου. Aπλα θα μπορουσα να βρω αλλο συνεργειο και να εχω τουλαχιστον αυτοκινητο τωρα!!!!



Φίλοι leipsippos, Geco,
ούτε τα έχω πάρει ούτε έχω κόπλεξ κατωτερώτητας. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι ενώ σε οποιαδήποτε άλλη Ευρωπαϊκή χώρα υπάρχει η έννοια της πιστοποίησης στην Ελλάδα όποιος αναφέρει το συγκεκριμένο όρο μάλλον είναι γραφικός ...

Και ρωτάω ποιο το ποσοστό μηχανολόγων στα εξουσιοδοτημένα συνεργεία (αφήστε τα μη) οποιασδήποτε εταιρείας στην Ελλάδα;

Γιατί δεν υπάρχουν κανόνες διάφανοι και ελέγξιμοι από όλους ;
Τι ακριβώς σημαίνει πιστοποιημένο συνεργείο; Την πιστοποίηση την λαμβάνει εφόρου ζωής ; Δεν την ανανώνει ποτέ ;
Το προσωπικό που δουλεύει πως και από ποιον εκπαιδεύεται ;

Π.Χ.
Το μηχανάκι μου έπρεπε σύμφωνα με τη διαδικασία (που θεωρώ σίγουρο ότι έχει ορίσει η ΚΤΜ) να του κάνει service μηχανικός πχ επιπέδου Β σε συνεργείο με εγκεκριμένο από την ίδια την εταρεία εξοπλισμό και εργαλεία, ο οποίος θα ακολουθήσει ευλαβικά τις διαδικασίες που περιγράφονται στα repair manuals και έχει παρακολουθήσει την τεχνολογική εξέλιξη του μοντέλου σε πιστοποιημένο πές μάθημα πες σεμινάριο πες το εργαστήριο.

Ο όρος μηχανικός Β πχ σημαίνει ότι
έχει το τάδε πτυχίο (πχ μηχανολόγου) ότι έχει χ χρόνια εμπειρία ότι ότι ότι ...
Καταγεγραμμένα και προσβάσιμα στον πελάτη !!!
Στο τέλος κάνει έλεγχο στο μηχανάκι ο μηχανικός Α που αντίστοιχα έχει τις μπλα μπλα μπλα πιστοποιημένες δεξιότητες.

Το standard service περιλαμβάνει τις Χ εργασίες και κοστίζει ψ λεφτά χωρίς να είναι αντικείμενο ελεύθερης μετάφρασης.(Βλέπε Λούλης - Λουλάκης.)

Σε μία λέξη ΚΑΝΟΝΕΣ θέλω παιδιά .
Και αντί αυτού χρησοπληρώνω τη ζούγκλα του ΜΠΑΡΜΠΑ ΜΗΤΣΟΥ με άποψη..

Τέλος το δήλωσα ρητά ότι αποκλειστικά εγώ θα ευθύνομαι για όποια ζημιά στη μηχανή μου.
Δεν ζητάω πλέον ρέστα γιατί απλά μου τα πήρανε ρε παιδιά !!!
Και τα ρέστα και τα σώβρακα !!!!
Τελευταία επεξεργασία από AXAROS και 08 Ιούλ 2005, 14:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
ΧΩΜΑ και ξερό ψωμί
Άβαταρ μέλους
AXAROS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 18 Ιαν 2005, 14:13
Τοποθεσία: Να μη σας νοιάζει αδιάκριτοι

Περί Πιστοποίησεων

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 08 Ιούλ 2005, 13:56

Mακάρι να είχα τις γνώσεις για να κάνω κάποια πράγματα πάνω στην μηχανή μου και κανένας "μηχανικάρας" δεν θα την ακουμπούσε ποτέ.....(όχι ότι έχω πρόβλημα με τον μηχανικό που την ακουμπά τώρα)...θα γλύτωνα και κάποια ευρουδάκια. :wink:
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Re: Περί Πιστοποίησεων

Δημοσίευσηαπό avatar » 08 Ιούλ 2005, 14:58

AXAROS έγραψε:
leipsippos έγραψε:
axaros έγραψε:Αλήθεια πως η αντιπροσωπεία της ΚΤΜ εξουσιοδοτεί κάποιο συνεργείο ;
Πραγματικά θέλω να μάθω ...

Και θα ρωτήσω και τους ίδιους τους Αυστριακούς έτσι από περιέργεια ...



Μέχρι στιγμής έχω πάει σε 2 εξουσιοδοτημένα συνεργεία της ΚΤΜ (δεν ξέρω αν πρέπει να τα πω). Και από τα δύο μπορώ να πω ότι έμεινα ικανοποιημένος. Από το δεύτερο δε (που συνεχίζω και να πηγαίνω) έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος και δεν σκοπεύω να το αλλάξω.

Πάντως Πάνο, αν συγκρίνεις τα εξουσιοδοτημένα της KTM με τα εξουσιοδοτημένα αλλων εταιρειών (Honda, Yamaha) τότε πρέπει να θεωρείς τον εαυτό σου πολύ τυχερό που έχεις ΚΤΜ. Δε λέω θα υπάρχουν και καλά, απλά δεν έτυχαν σε μένα με τις παλιές μου μηχανές

Δυστυχώς ανήκω στη μερίδα των αναβατών που ούτε γνώσεις έχουν, ούτε χρόνο αλλά ούτε και χώρο για να σχοληθούν :-(
KTM Adventure 640
KTM EXC 250
Sponcored by Χρέπια.gr
Άβαταρ μέλους
avatar
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 11:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Περί Πιστοποίησεων

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 09 Ιούλ 2005, 14:28

[quote="avatar
Πάντως Πάνο, αν συγκρίνεις τα εξουσιοδοτημένα της KTM με τα εξουσιοδοτημένα αλλων εταιρειών (Honda, Yamaha) τότε πρέπει να θεωρείς τον εαυτό σου πολύ τυχερό που έχεις ΚΤΜ. Δε λέω θα υπάρχουν και καλά, απλά δεν έτυχαν σε μένα με τις παλιές μου μηχανές

Δυστυχώς ανήκω στη μερίδα των αναβατών που ούτε γνώσεις έχουν, ούτε χρόνο αλλά ούτε και χώρο για να σχοληθούν :-([/quote]

Όντως, αντε βρες εξουσιοδοτημενο συνεργεριο της Kawasaki στην περιοχη Αμπελοκηπων, Ζωγραφου, Χαλανδριου, δεν υπαρχει επισημα, απλα η αντιπρψσοπεια συνεργαζεται, δηλαδη σου λενε αν τους ρωτησεις ποιοι μαστορες ειναι γνωστοι τους , για το πας εκει. Εγω ειχα καταληξει στον Πλετσα στην Μιχαλακοπουλου, ο ανθρωπος βεβαια ειχε συνεργειο για BMW, αλλα ηταν πιο σοβαρος απο κατι τυχαιους στο Κουκακι, που καναν σερβις σε βεσπες και παραλληλα ο,τι εμπαινε απο τα υπολοιπα.
Τωρα ειδα οτι ανοιξε στην περιοχη Ελληνορωσων ενα συνεργειο ΥΑΜΑΗΑ και γραφει εξουσιοδοτημενο. Μου εκανε εντυπωση η λεξη αυτη για συνεργειο μηχανων. Θα ρωτησω τα παιδια στο καταστημα τις Μεσογειων να δω τι σχεση εχει με την αντιπροσωπεια. Παντως η ΚΤΜ εχει καλυτερο δικτυο συνεργειων απο οποιαδηποτε αλλη εταιρεια, πλην BMW, στην Αθηνα. Γισ τις υπολοιπες απλα δεν υπαρχουν.
Τωρα αν ο φιλος ΑΧΑΡΟΣ θελει να βαλει χερι στο ΚΤΜ του, με γεια του, στην τελικη, και καλη επιτυχια, μονο μην σκοτωθεις απο δικια σου παραλειψη η κουταμαρα. Δεν εχω κατι αλλο να πω, Α! και οτι δεν υπαρχει προστασια καταναλωτη στην χωρα μας, να πω επισης, για αλλη μια φορα.
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Re: Περί Πιστοποίησεων

Δημοσίευσηαπό AXAROS » 11 Ιούλ 2005, 10:52

leipsippos έγραψε:Όντως, αντε βρες εξουσιοδοτημενο συνεργεριο της Kawasaki στην περιοχη Αμπελοκηπων, Ζωγραφου, Χαλανδριου, δεν υπαρχει επισημα, απλα η αντιπρψσοπεια συνεργαζεται, δηλαδη σου λενε αν τους ρωτησεις ποιοι μαστορες ειναι γνωστοι τους , για το πας εκει. Εγω ειχα καταληξει στον Πλετσα στην Μιχαλακοπουλου, ο ανθρωπος βεβαια ειχε συνεργειο για BMW, αλλα ηταν πιο σοβαρος απο κατι τυχαιους στο Κουκακι, που καναν σερβις σε βεσπες και παραλληλα ο,τι εμπαινε απο τα υπολοιπα.
Τωρα ειδα οτι ανοιξε στην περιοχη Ελληνορωσων ενα συνεργειο ΥΑΜΑΗΑ και γραφει εξουσιοδοτημενο. Μου εκανε εντυπωση η λεξη αυτη για συνεργειο μηχανων. Θα ρωτησω τα παιδια στο καταστημα τις Μεσογειων να δω τι σχεση εχει με την αντιπροσωπεια. Παντως η ΚΤΜ εχει καλυτερο δικτυο συνεργειων απο οποιαδηποτε αλλη εταιρεια, πλην BMW, στην Αθηνα. Γισ τις υπολοιπες απλα δεν υπαρχουν.
Τωρα αν ο φιλος ΑΧΑΡΟΣ θελει να βαλει χερι στο ΚΤΜ του, με γεια του, στην τελικη, και καλη επιτυχια, μονο μην σκοτωθεις απο δικια σου παραλειψη η κουταμαρα. Δεν εχω κατι αλλο να πω, Α! και οτι δεν υπαρχει προστασια καταναλωτη στην χωρα μας, να πω επισης, για αλλη μια φορα.


Εντάξει όλα αυτά φίλε leipsippos αλλά επειδή από όσα έχεις πει μέχρι τώρα δεν μου φαίνεται ότι εξετάζεις τα πράγματα επιφανειακά, ξαναρωτάω :

Και ρωτάω ποιο το ποσοστό μηχανολόγων στα εξουσιοδοτημένα συνεργεία (αφήστε τα μη) οποιασδήποτε εταιρείας στην Ελλάδα;


Σε περίπτωση ατυχήματος και εφόσον αποδεικτεί ότι οφειλόταν σε λάθος του όποιου μηχανικού ξέρετε κάποιον που βρήκε το δίκιο του στη χώρα μας, γιατί εγώ όχι ...

Και έχω ακούσει για τραγικά πράγματα : σε καινούργια μηχανάκια να μην έχουν βιδωθεί οι τάπες λαδιού και να πέφτουν στα πρώτα 500 μέτρα και άλλα τέτοια ωραία ... Από "ειδικούς" ...
ΧΩΜΑ και ξερό ψωμί
Άβαταρ μέλους
AXAROS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 18 Ιαν 2005, 14:13
Τοποθεσία: Να μη σας νοιάζει αδιάκριτοι

Re: Περί Πιστοποίησεων

Δημοσίευσηαπό sacram » 11 Ιούλ 2005, 11:11

γειά σε όλους ....
θα ήθελα να σας πω κ εγω την γνώμη μου για το πακέτο που εφαγε ο Αχαρος, μιας κ ήμουν μάρτυτας από τη αρχή.
11/6/05 : σημείο συναντησης : mc donalds κ το λάδι έχει αρχίζει να ξεχειλίζει με το καλημέρα.......,
Δεν ξέρω πόσο καλός μηχανικός μπορεί να ήταν ο τύπος(!) ,αλλά οταν έχεις βάλει μισό λιτρο λάδι παραπάνω σε ένα μοτερ, με αποτέλεσμα να φτύνει το άμοιρο το KTM μεχρι το πήλιο σχεδόν, τότε μάλλον εχεις κάνει παπαρ@*&ια!!!!!
ασε το άλλο.... να έχεις κουμπώσει κ τα καπάκια λάθος??????????
Κ τώρα το αποκορύφωμα: φτάνουμε Βολο κ στο πρώτο φανάρι ακούω το KTM να παραπονιέται...... το μοτέρ φωνάζει: ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ... Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟς ΜΕ Γ@@@@Ε.
Ελεος... αν δεν εφταιγε το συνεργείο τοτε μπορει να έφταιγε η PAMELA.
Πάλι καλά που δεν έφυγε κ καμία ρόδα στον δρόμο.

Φίλε Αχαρε πιστεύω ότι η απόφαση σου είναι σωστή γιατι επί 375χλμ έβλεπα στα μάτια σου τον ορισμο της ξενέρας.....
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Who is who ?

Δημοσίευσηαπό geco » 11 Ιούλ 2005, 16:25

Μήπως ο leipsippos είναι ο πρώην prop; και αν ναι γιατί άλλαξε όνομα ;
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Η μυστικη ταυτοτητα του κρυφου ψευδωνυμου!

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 12 Ιούλ 2005, 00:52

geco έγραψε:Μήπως ο leipsippos είναι ο πρώην prop; και αν ναι γιατί άλλαξε όνομα ;

το αλλαξα τωρα που ειναι νωρις και δεν με ξερει κανεις οποτε να μην δημιουργησω προβλημα στο μελλον (που θα με ξερουν ολοι!!, τι ψωνιο Θεε μου!!!!)
Ειχα ενα προβληματακι με την δημιουργια του προφιλ μου οταν το εφτιαχνα και εβαλα προπ γιατι το δεχοταν. Δεν ξερω πως και γιατι, αλλα το αλλο απλα με πεταγε σε cannot find server. Αλλαξα και εγω δυο τρεις παραμετρους μεχρι να το δεχτει. Μαλλον στο δικο μου υπολογιστη κατι λαθος εχω γιατι βλεπω αλλους με εξισου μακροσυρτα ψευδωνυμα και τα δεχεται ανετα το συστημα.
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Η μυστικη ταυτοτητα του κρυφου ψευδωνυμου!

Δημοσίευσηαπό HarAma » 14 Ιούλ 2005, 13:23

Γεια χαρά...
Ενδιαφέρον θέμα έχετε ξεκινήσει εδώ... Εχω και εγώ με τη σειρά μου να υποβάλλω μια μικρή ερωτησούλα, σε σχέση με τα παραπάνω. Υπάρχει κανείς που να είναι ΤΟΣΟ ευχαριστημένος με το ΠΡΩΤΟ συνεργείο (εξουσιοδοτημένο ή μη) που πήγε το δίκυκλό του, ώστε ακόμα να πηγαίνει σε αυτο? Αν κρίνω από τον κύκλο των γνωστών μου (μικρός, το παραδέχομαι), είναι πολύ μικρό το ποσοστό αυτων... Αυτό δεν λέει κάτι? Γιατί αλλάζουμε συνεργεία (& κατ' επέκταση και μηχανικούς)? Αν εξαιρέσει κανείς τα σηνήθη κριτήρια, 'είναι κοντα στο σπίτι μου', 'είναι κοντα στη δουλειά μου', 'είναι φτηνά', ποιά είναι τελικά τα 'αντικειμενικα' κριτήρια που πρέπει να έχουμε για να επιλέξουμε ένα συνεργείο? Το να παραμένουμε απλώς ζωντανοί, όντας πάνω σε ένα δίκυκλο, μήπως... υποβιβάζει λιγάκι την όλη ιστορία? Με τέτοιες σκέψεις, τείνω προς την 'θέση' του ΑΧΑΡΟΥ, ότι δηλαδή, είναι καλό η 'εργασία' που γίνεται στο δίκυκλό μας, (λαμβάνοντας υπ' όψην μας και το ότι οι περισσότεροι από εμάς, έ, δεν δουλέυουμε από χόμπυ,) & την πληρώνουμε καλό είναι να είναι κάποιου επιπέδου. Με έχουν κοροιδέψει σε αρκετά συνεργεία. Πέρασα τη φάση που έβαζα χέρι μόνος μου στο δίκυκλό μου και στενοχωριέμαι που τωρα δεν έχω τον χρόνο να το επαναλάβω, γιατί εκείνη την περίοδο που το έκανα αυτό, είχα... αξιόπιστο δίκυκλο!!! Ετοιμο, ανά πάσα στιγμή να κάνει ένα ταξίδι, ή να δεχτεί πίεση. Σε αντίθεση με την περίοδο που απλά δοκίμαζα (εξουσιοδοτημένα ή μη) συνεργεία. Κλείνω λέγοντας απλά ότι ΔΕΝ είμαι μηχανολόγος, μηχανικός ή κάτι τέτοιο.
HarAma
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2005, 12:56
Τοποθεσία: Vrilissia

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες