Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΕΛΑΣΤΙΚΑ ..... ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΧΡΗΣΕΙΣ...... ENDURO!

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

ΕΛΑΣΤΙΚΑ ..... ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΧΡΗΣΕΙΣ...... ENDURO!

Δημοσίευσηαπό superspy » 11 Δεκ 2003, 16:04

Χα... νομίζατε οτι θα σας άφηνα έτσι........ :haha:

Να μου τη λέτε συνεχώς, για τα Michelin μου...... :bricks:

Οχι ρε..... απαντήστε μου, έχετε δοκιμάσει κάτι καλύτερο απο τα MICHELIN Baja για γενική χρήση με "ειδικό" βάρος στο χώμα; :nono:

Ξεκινάω νέο καβγά :punch: και περιμένω :starwars:

Fatman κράτα το λάδι σου (2Τ) για αργότερα! Θα το χρειαστούμε! :puke:

Pino, Azo, Smokie και λοιποί endurαδες μην κρύβεστε! :megaman:

:b: :a: :j: :a: :assshaking:
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό pino » 11 Δεκ 2003, 16:50

Τα BAJA είναι καλά μόνο για αναβάτες που πηγάινουν "όρθιοι" στις στροφές. :huh:
Γαι όλους τους άλλους δεν κάνουν καθώς τους λείπουν τα πλευρικά τακούνια.
Η αντοχή τους είναι πάντως εκτός συναγωνισμού...
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό superspy » 11 Δεκ 2003, 17:07

Πλευρικά τακούνια;
Χμ...... μάλλον μπέρδεψες το Baja με το ED.!!!!
Έχεις βάλει το Baja σε μικτή διαδρομή; Λάσπη; Πέτρα; Άμμο; Ξερό έδαφος;
Το "όρθιοι" το αφήνω στο κενό! Μια και δεν υπάρχει περίπτωση να στρίψεις με τη μοτοσικλέτα κάθετη με το έδαφος! Εκτός αν τη σπρώχνεις πεζός!

Παρόλαυτα δεν άκουσα προτάσεις......
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό pino » 11 Δεκ 2003, 23:27

Αν δεν κάνω λάθος το BAJA είναι αυτά
Εικόνα
είναι ελαστικά DOT δηλαδή είναι εγκεκριμένα για χρήση σε δημόσιους δρόμους, πράγμα που σημαίνει πως χάνουν από την απόδοσή τους στο χώμα. Εξάλου η MICHELIN λέιει πως είναι για μοτό άνω των 600cc.

Τα BRIDGESTONE ED 12 για πίσω
Εικόνα
δεν είναι DOT και μπορούν να τοποθετηθούν και σε μικρότερες μοτό.
Εγώ τα φοράω εδώ και 8 χρόνια και έχω να πω πως δεν αποδείδουν τα μέγιστα αλλά είναι μέτρια σε ΟΛΑ τα εδάφη εξάλλου είναι ένα λάστιχο σχεδιασμένο στις αρχές τις προηγούμενης δεκαετίας και δείχνει τα χρονάκια του στις καινούργιες off road μοτό. Επίσης έχει τριπλό ΑΤΣΑΛΙΝΟ σκελετό που του δίνει μεγάλη αντοχή και μπορείς να το οδηγήσεις και με λιγότερο από 1at αν πάθεις λάστιχο. Δεν κόβει τακούνια στην πέτρα και δεν στομώνει εύκολα στην πολύ λάσπη. Η διάρκειά του επίσης είναι πολύ μεγάλη. Για τον ερασιτέχνη που δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις στην απόλυτη απόδοση και έχει σαν κριτήριο την διάρκεια νομίζω πως είναι μια τίμια επιλογή.

Το μπροστινό ED 11
Εικόνα

μου στοίχισε δύο πτώσεις με έναν βγαλμένο ώμο την πρώτη φορά και ένα σπασμένο καπάκι κινητήρα την δεύτερη. Για μπροστινό δεν θα το συνηστούσα γιατί εδώ δεν υπάρχει το κριτήριο της διάρκειας καθώς το μπροστινό είναι το 90% της μοτοσυκλέτας στην συμπεριφορά της στο χώμα. Η ασφάλεια έρχετε σε πρώτο πλάνο.

Η νέα μου επιλογή/δοκιμή θα είναι τα MICHELIN M12
Εικόνα

O smokie τα δοκίμασε και μάλλον θα μας πει περισσότερα.
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό smokie » 12 Δεκ 2003, 10:51

pino έγραψε:
Η νέα μου επιλογή/δοκιμή θα είναι τα MICHELIN M12
Εικόνα

O smokie τα δοκίμασε και μάλλον θα μας πει περισσότερα.


Σωστά.... πηγαίνω για το <b>τρίτο</b> ζευγάρι... και ενα έχω να πώ...
<b>Δεν τα αλλάζω με τίποτα!!!! </b>
Εκπληκτικό <b>μπροστινό!!!</b> σε όλες τις συνθήκες ...
Αραιοτάκουνο <b>πισινό</b>, πολυ καλό για λάσπη, φλατ διαδρομές, μονοπάτι, ακομη ακομη και για πετρώδες έδαφος... (δεν κόβει τακούνια)
Ενα ακόμη μεγάλο του πλεονέκτημα είναι η μεγαλη διαρκεια... αν και motocross λαστιχο συναγωνίζεται σε διαρκεια τα ED.
To μοναδικό του <b>μειονέκτημα</b> η απόδοση του στο ξερό (το κατακαλόκαιρο) και στην βρεγμένη ασφαλτο.. (εκει θέλει πολύ προσοχή)

Φυσικά όλα τα παραπάνω ισχύουν για το μοτορι μου των 110Kg και των 40+ ps στο τροχούλι του...
Τώρα σε ένα ΚΤΜ των 160 Kg (στα χαρτια :) ) πως θα ταίριαζαν;;; ... θα πρέπει να μας απαντήσει ο φίλος μας ο SuperSpy!!!
Άβαταρ μέλους
smokie
Site Admin
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2002, 20:22
Τοποθεσία: Δράμα

Δημοσίευσηαπό superspy » 12 Δεκ 2003, 11:42

Χα...... την πατήσατε...... Δείτε τις φωτό του μπροστινού, BAJA και Μ12...... δε το βλέπετε......
Pino το DOT (Depart. Of Transp) δείχνει ότι το λάστιχο έχει έγκριση για χρήση στο δρόμο (υψηλές ταχύτητες). Το Baja έχει τον ίδιο σκελετό με το DESERT (είπες τίποτα για αντοχή), δουλευείς άνετα πίσω με 12 psi ακόμα και σε σκληρό και στην Τυνησία πέσαμε για 120 χιλιόμετρα άμμου στα 7psi..... Μπροστά "παίζεις" με 14-18 (για τα δικά μου κιλά)

Τώρα μια και βάλατε τις φώτο ναι..... το Baja έχει καλύτερα τακούνια απο το ED12 άλλα όχι σαν του M12.
To ED12 είναι πιο μαλακό και κρατάει καλύτερα στην άσφαλτο απο το BAJA, αλλά αν ήταν να διαλέξω λάστιχο μικτό που να κρατάει στην άσφαλτο δεν θα έβαζα το ED.....
Εντωμεταξύ το ED μπροστά "μπουκώνει" με το παραμικρό!!!!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό sacram » 05 Αύγ 2005, 09:33

SOS...SOS
χαιρετώ κ επαναφέρω το θέμα<λαστιχα, λάστιχα>μετά από καιρό.
Τι θα μου προτείνατε για TTR600 τώρα που έρχεται ο χειμώνας και όλα τα καλά του(λασπούλα...)?
Ως τώρα φοράω τα Τ63 τα οποία μου φαίνονται καλά στην άσφαλτο αλλά στο χώμα και κυρίως σε λάσπες, μέτρια. Κάποιος μου πρότεινε PIRELLI MT21. Εσείς τι λέτε για χρήση κυρίως χώμα αλλά να μπορώ να πάω οδικώς μέχρι το χώμα, πχ Ως την Πάτρα ή το Πήλιο....
Σημαντικός παράγοντας και η τιμή τους εννοείτε
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Παιδιά καλά όλα αυτά

Δημοσίευσηαπό AXAROS » 05 Αύγ 2005, 10:39

αλλά ρωτήσατε τελευταία πόσο κάνουν τα Baja ;
Σύμφωνα με τους νέους καταλόγους της Michelin, τουλάχιστον αυτό μου λένε σαν δικαιολογία όσους ρώτησα, η καλύτερη τιμή για το ζευγάρι είναι 325 Euro ...
Παιδιά sorry είπαμε να κάνουμε το ψωνιο μας αλλά τόσα δεν δίνω ...
Τελευταία επεξεργασία από AXAROS και 08 Αύγ 2005, 10:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
ΧΩΜΑ και ξερό ψωμί
Άβαταρ μέλους
AXAROS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 18 Ιαν 2005, 14:13
Τοποθεσία: Να μη σας νοιάζει αδιάκριτοι

Λάθος πληκτρολόγηση ...

Δημοσίευσηαπό AXAROS » 05 Αύγ 2005, 12:43

Sorry παιδιά 225 είναι μου έφυγε στο γράψιμο ...
Όπως είπα όμως καλά χρυσά τα Baja αλλά πολύ ακριβά (τουλάχιστον στην Ελλάδα) γιατί στην Γερμανία :

http://www.ktm-sommer.de/PDF_2005/073_078_REIFEN.pdf

κατεβάστε το PDF,και τώρα πείτε μου κάποιοι μας δουλεύουν κανονικά και με τον νόμο ή υπερβάλλω ;

Και επειδή έχω βαρεθεί να προσπαθούν να με δουλέψουνε οι απανταχού επιχειρηματίες - τυχοδιώκτες στην Ελλάδα, είστε διατεθιμένοι να παραγγείλουμε απ' έξω και να μοιραστούμε τα μεταφορικά;
Και πάμε και σε κάποιον όλοι μαζί για την τοποθέτηση-ζυγοστάθμιση ...
ΧΩΜΑ και ξερό ψωμί
Άβαταρ μέλους
AXAROS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 18 Ιαν 2005, 14:13
Τοποθεσία: Να μη σας νοιάζει αδιάκριτοι

Λάθος πληκτρολόγηση ...

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 08 Αύγ 2005, 08:46

ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ.ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑ GROUP BUY ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ :wink:
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Ποιοι άλλοι είναι μέσα

Δημοσίευσηαπό AXAROS » 08 Αύγ 2005, 10:00

Θάνο ήδη ενδιαφέρεται και ο Πετρούτσος .
Εάν μαζευτούμε αρκετοί πιθανά να πετύχουμε και καλύτερη ακόμα τιμή από τον Γερμανό και αν το κανονίσουμε και πάμε όλοι μαζί σε όποιο λαστιχάδικο θέλετε για να μας τα "φορέσει" υποθέτω ότι δεν θα μας γδάρει ...
Αν και μάλλον δεν θα πηδήξει από την χαρά του αν πάμε με τα δικά μας λάστιχα στα χέρια ...
Για Baja ψάχνεις και εσύ;
ΧΩΜΑ και ξερό ψωμί
Άβαταρ μέλους
AXAROS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 18 Ιαν 2005, 14:13
Τοποθεσία: Να μη σας νοιάζει αδιάκριτοι

Re: Ποιοι άλλοι είναι μέσα

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 08 Αύγ 2005, 10:22

AXAROS έγραψε:Θάνο ήδη ενδιαφέρεται και ο Πετρούτσος .
Εάν μαζευτούμε αρκετοί πιθανά να πετύχουμε και καλύτερη ακόμα τιμή από τον Γερμανό και αν το κανονίσουμε και πάμε όλοι μαζί σε όποιο λαστιχάδικο θέλετε για να μας τα "φορέσει" υποθέτω ότι δεν θα μας γδάρει ...
Αν και μάλλον δεν θα πηδήξει από την χαρά του αν πάμε με τα δικά μας λάστιχα στα χέρια ...
Για Baja ψάχνεις και εσύ;


Bασικά αυτή την στιγμή είμαι ΟΚ από λάστιχα αλλά τον χειμώνα θα χρειαστώ καινούργια σίγουρα....και μιας και για αρκετό καιρό ακόμα δεν πρόκειται να αλλάξω (καταραμένη φτώχεια :( ) το 620 με κάτι ελαφρύτερο και τα baja λένε ότι είναι καλά για βαριά μηχανάκια,και επειδή τα έχω πάρει με τους δικούς μας αγιογδύτες,είμαι μέσα για αγορά από εξωτερικό. :wink:
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Re: Ποιοι άλλοι είναι μέσα

Δημοσίευσηαπό AXAROS » 08 Αύγ 2005, 13:26

THANOS_KTM έγραψε:
AXAROS έγραψε:Θάνο ήδη ενδιαφέρεται και ο Πετρούτσος .
Εάν μαζευτούμε αρκετοί πιθανά να πετύχουμε και καλύτερη ακόμα τιμή από τον Γερμανό και αν το κανονίσουμε και πάμε όλοι μαζί σε όποιο λαστιχάδικο θέλετε για να μας τα "φορέσει" υποθέτω ότι δεν θα μας γδάρει ...
Αν και μάλλον δεν θα πηδήξει από την χαρά του αν πάμε με τα δικά μας λάστιχα στα χέρια ...
Για Baja ψάχνεις και εσύ;


Bασικά αυτή την στιγμή είμαι ΟΚ από λάστιχα αλλά τον χειμώνα θα χρειαστώ καινούργια σίγουρα....και μιας και για αρκετό καιρό ακόμα δεν πρόκειται να αλλάξω (καταραμένη φτώχεια :( ) το 620 με κάτι ελαφρύτερο και τα baja λένε ότι είναι καλά για βαριά μηχανάκια,και επειδή τα έχω πάρει με τους δικούς μας αγιογδύτες,είμαι μέσα για αγορά από εξωτερικό. :wink:


Οκ. Εγώ μάλλον θα τα φορέσω πριν την Πάτρα .. Οπότε θα τα πούμε στο άμεσο μέλλον.
ΧΩΜΑ και ξερό ψωμί
Άβαταρ μέλους
AXAROS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 18 Ιαν 2005, 14:13
Τοποθεσία: Να μη σας νοιάζει αδιάκριτοι

Επειγόντως διακοπές !!!

Δημοσίευσηαπό geco » 08 Αύγ 2005, 15:35

Φίλε Παναγιώτη,

επειδή οι μηχανικοί είναι απατεώνες, οι εισαγωγείς ελαστικών είναι απατεώνες, οι γιατροί είναι απατεώνες, οι υδραυλικοί είναι απατεώνες και γενικά όλοι οι επαγγελματίες μας κοροϊδεύουν και μας κλέβουν προτείνω την δημιουργία ενός κοινοβιακού, συνεταιριστικού, μη κερδοσκοπικού οργανισμού όπου όλοι θα κάνουμε από όλα ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ όπως άλλωστε ξεκίνησαν και οι πρόγονοι μας στην αρχαιότητα πριν η εξιδίκευση και ο επαγγελματισμός καταστρέψουν την αγνότητα και την εντιμότητα των ανθρώπων!

Ο Γιατρός* συνιστά "Διακοπές γρήγορα" !!!



* Ο καλός, όχι ο απατεώνας !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Δεκτή η πλάκα Geco

Δημοσίευσηαπό AXAROS » 08 Αύγ 2005, 16:04

αλλά μάλλον εσένα σε πείραξε η ζέστη,
και ξέχασες να κάνεις πρόσθεση ...

Κατά τα άλλα έχεις δίκιο ... Ζούμε σε μια χώρα που η ελεύθερη αγορά δουλεύει άψογα, οι τιμές ανταποκρίνονται στα εισοδήματα μας και oι όλοι οι επαγγελματίες είναι εξειδικευμένοι σε ύψιστο βαθμό ....

Για την ακρίβεια δεν θα πρέπει σε καμία περίπτωση να αντιμετωπίζει κανείς τα πράγματα με σκεπτικισμό και καχυποψία γιατί όλα μα όλα δουλεύουν πρίμα εδώ στο Νότο. Απορώ με τον ευατό μου δηλαδή πως διανοήθηκα να ανατρέξω σε καταλόγους μίας χώρας της Ένωσης αφού εντός των συνόρων βιώνουμε όλοι μας ένα τιμολογιακό παράδεισο ...

Ρε Geco μας δουλεύεις ή μας επεξεργάζεσαι;
ΧΩΜΑ και ξερό ψωμί
Άβαταρ μέλους
AXAROS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 18 Ιαν 2005, 14:13
Τοποθεσία: Να μη σας νοιάζει αδιάκριτοι

Επόμενο

Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες

cron