Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Εσείς, το μοτοσακό σας και το πιο "τρελό τουμπίδι"

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

Ένα μεγάλο ευχαριστώ

Δημοσίευσηαπό AXAROS » 11 Αύγ 2005, 13:22

υποθέτω στο Δήμο Χαλανδρίου για την αγορά οικοπέδου έναντι ελάχιστου τιμήματος (ξεπέτσιασμα και κάτι πλαστικά μείον του Beverly) χτες 10/08/05.

Γιατί :
Αφού βγήκα στην έξοδο της Αττικής οδού πριν την Δουκίσσης Πλακεντίας της οποίας δεν θυμάμαι τον κωδικό (στην ταμπέλλα γράφει "Χαλάνδρι - Τοπικές οδοί") και ενώ πήγαινα με καμιά 70αριά πάνω σε αυτό το στενό δρόμο στη μέση ακριβώς του οποίου υπάρχει μία ταμπέλλα με σήμα αδιεξόδου (και τίποτε άλλο) και ένα παλιό πεζοδρόμιο ενώ μετά η άσφαλτος συνεχίζει για να τερματίσει όντως σε αδιέξοδο σε καμιά 200αριά μέτρα, ουτε καν είδα το εν λόγω πεζοδρόμιο με αποτέλεσμα να βρεθώ ξαφνικά ιδιοκτήτης ...

Οι περίοικοι δεν με ρώτησαν "καλά δεν το είδες;", αλλά "δεν είσαι από εδώ έτσι;"...

Ευχαριστώ λοιπόν για άλλη μια φορά το Δήμο Χαλανδρίου για την ευγενική προσφορά του και τελειώνω "εμπαθώς" λέγοντας :

"Βάλτε βρε καραγκιόζηδες μία μπαριέρα στη μέση για να φαίνεται από μακρία και μην σκοτωθεί κανένας ειδικά τη νύχτα !!!!!"
ΧΩΜΑ και ξερό ψωμί
Άβαταρ μέλους
AXAROS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 18 Ιαν 2005, 14:13
Τοποθεσία: Να μη σας νοιάζει αδιάκριτοι

Re: Ένα μεγάλο ευχαριστώ

Δημοσίευσηαπό sacram » 11 Αύγ 2005, 15:22

AXAROS έγραψε:υποθέτω στο Δήμο Χαλανδρίου για την αγορά οικοπέδου έναντι ελάχιστου τιμήματος (ξεπέτσιασμα και κάτι πλαστικά μείον του Beverly) χτες 10/08/05.

Γιατί :
Αφού βγήκα στην έξοδο της Αττικής οδού πριν την Δουκίσσης Πλακεντίας της οποίας δεν θυμάμαι τον κωδικό (στην ταμπέλλα γράφει "Χαλάνδρι - Τοπικές οδοί") και ενώ πήγαινα με καμιά 70αριά πάνω σε αυτό το στενό δρόμο στη μέση ακριβώς του οποίου υπάρχει μία ταμπέλλα με σήμα αδιεξόδου (και τίποτε άλλο) και ένα παλιό πεζοδρόμιο ενώ μετά η άσφαλτος συνεχίζει για να τερματίσει όντως σε αδιέξοδο σε καμιά 200αριά μέτρα, ουτε καν είδα το εν λόγω πεζοδρόμιο με αποτέλεσμα να βρεθώ ξαφνικά ιδιοκτήτης ...

Οι περίοικοι δεν με ρώτησαν "καλά δεν το είδες;", αλλά "δεν είσαι από εδώ έτσι;"...

Ευχαριστώ λοιπόν για άλλη μια φορά το Δήμο Χαλανδρίου για την ευγενική προσφορά του και τελειώνω "εμπαθώς" λέγοντας :

"Βάλτε βρε καραγκιόζηδες μία μπαριέρα στη μέση για να φαίνεται από μακρία και μην σκοτωθεί κανένας ειδικά τη νύχτα !!!!!"


Aκριβώς με τον ίδιο τρόπο πριν δύο χρόνια δυκάβαλος(!) είχα αγοράσει ακόμα ένα οικοπεδο στην προνομιακή περιοχή : ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΣ ΦΙΛΟΠΑΠΟΥ(θησείο).
Παράλληλα με τον δρόμο υπάρχει πεζοδρόμιο ύψους 2 cm χωρίς έστω διακριτικό χρωματισμό, με αποτέλεσμα να φαίνεται σαν κανονική λωρίδα κυκλοφορείας. Εννοείτε δεν υπάρχει ούτε φωτισμος....
Οταν έπεσα οι περίοικοι μου είπαν : μην στενοχωριέσε κάθε μέρα αυτό συμβαίνει εδώ..(!)

Αλλά ξέρετε κάτι? Καραγκιόζης ο κάθε δήμος, αλλά μαλ..ες και εμείς που δεν κάνουμε μηνύσεις. Το σύστημα πέτυχε το σχέδιο του. Μας έκαναν να πιστέψουμε το τροπάριο: {δεν βαριέσαι μωρέ, ποιός βγάζει άκρη με δικαστήρια και δημόσιο...}
Ετσι απλά.. καλοκουρδισμένα και παθητικά ρομποτάκια

(Α! σήμερα κατά την πρωινή ποδηλατάδα μου, διαπίστωσα οτι το συγκεκριμένο σημείο είναι όπως και τότε... Το νου σας παιδιά!)
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Έχεις απόλυτο δίκιο ...

Δημοσίευσηαπό AXAROS » 11 Αύγ 2005, 15:27

Δεν έχω να πω τίποτε άλλο ... Με κάλυψες ...
Ομολογουμένος έπρεπε να μπω στη διαδικασία μύνησης ... Αλλά τι κάνει κανείς σε αυτές τι περιπτώσεις Γιάννη (εκτός από την πάπια).
Ρωτάω γιατί θέλω να μάθω ...
Υποθέτω καλείς την Τροχαία για να καταγράψει το συμβάν και μετά πρέπει να πας σε κρατικό νοσοκομείο για να πάρεις επίσημο χαρτί για τα παράσημα ;
Την μύνηση κατά ποιού την κάνεις ; Όντως κατά του Δήμου ;

Ξέρει κανείς κάτι ;
ΧΩΜΑ και ξερό ψωμί
Άβαταρ μέλους
AXAROS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 18 Ιαν 2005, 14:13
Τοποθεσία: Να μη σας νοιάζει αδιάκριτοι

Ρωτώντας πας στην πόλη

Δημοσίευσηαπό AXAROS » 19 Αύγ 2005, 12:33

Ρώτησα δικηγόρο και μου είπε ότι η μύνηση γίνεται :
1) κατά του Δήμου
2) κατά της Νομαρχίας
3) κατά του ΥΠΕΧΩΔΕ

και το δικαστήριο αποφασίζει ποιός είναι υπεύθυνος. Τα άλλα ισχύουν :
1) Καταγραφή του ατυχήματος από την Τροχαία
2) Χαρτί εισαγωγής σε κρατικό νοσοκομείο που περιγράφει την κατάσταση σας

Αυτά, μπας και την γλιτώσει κανένας δυστηχής γιατί το μόνο που ευαισθητοποιεί τους "υπεύθυνους" τη σήμερον ημέρα είναι η επιβάρυνση της τσέπης τους ...

Να προσέχετε παιδιά ....
ΧΩΜΑ και ξερό ψωμί
Άβαταρ μέλους
AXAROS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 18 Ιαν 2005, 14:13
Τοποθεσία: Να μη σας νοιάζει αδιάκριτοι

Ρωτώντας πας στην πόλη

Δημοσίευσηαπό sacram » 23 Αύγ 2005, 16:28

ΤΟ ΤΡΕΛΟ ΤΟΥΜΠΙΔΙ!!!!
Mια εβδομάδα πριν το trail στη Πεντέλη ξεκίνησα για μια απλή βουνόβολτα.
Καθώς ανεβαίνουμε την Παρνηθα συναντάμε δυο ελαφια κ αρχίζουμε να τα ακολουθάμε. Αυτα πανικοβλημενα από την <μουρμούρα> του ttr αρχίζουν το τρέξιμο για κανα χλμ περίπου. Σε κάποιο σημειο λοιπόν κάνουν ένα άλμα σε ένα γκρέμι κ φεύγουν. Εμεις λοιπόν λέμε: {δεν συνεχιζουμε από εδώ?} Με το που κανουμε ένα βημα απο το σημείο όπου τα ελαφάκια την κοπανήσανε, αγοράζω το πρώτο οικοπεδό με αποτέλεσμα να μείνω χωρίς μανέτα μπροστινου φρένου! Δεν πτωούμε κ συνεχίζω λέγοντας στον εαυτό μου καλά να πάθεις, άλλη φορά να αφήνεις τα ελαφια στην ησυχία τους. Σε κάποια φάση αποφασίζουμε απόπειρα επισκευής μανέτας με κλαρια και tyre up. Καθως λοιπόν δέναμε τα tyreups φεύγει μια αδέσποτη από τον drακια και μου κάμει την μύτη τούμπανο! Και πάλι όμως δεν το έβαλα κάτω. Κανουμε λιγο μετά στάση για νερό(όλα αυτα χωρις φρένο!!) και έχοντας αφήσει το κράνος πάνω στη σέλα, ένας απότομος άνεμος το ρίχνει κάτω κ σπάει ο γυσός! (75ευρώπουλα). Καπου εκεί άρχισα να σκέφτομαι οτι δεν ήταν η μέρα μου... Καθώς φοράω το κράνος μου κ ξεκινάμε να εγκαταλείψουμε την endurάδα μας έπειτα απο όλα αυτα, με το που κάνω δέκα μετρα σκάει το μπροστινό μου λάστιχο!!!! Με τα χίλια ζόρια καταφέρνω κ βγαίνω άσφαλτο κ λέω:{ουφ...επίτελους}
Και εκείνη την στιγμή σε ένα δεξι κατηφορικό πέταλο, πέφτει ο επίλογος: ο μεταλικός ηχος της μπροστινής ζάντας που βρίσκει άσφαλτο λόγο κλαταρίσματος και εγω να κανω surf στην ασφαλτο ρίχνωντας μπινελίκια.
Απολογισμός: στραβό τιμόνι και βάσεις τιμονιού, Σπασμένη μανέτα , γδαρμένα πλαστικά, καμμένα γόνατα, και πρησμένη μύτη.

Ηθικό δίδαγμα??? Αν δεν είναι η μέρα σου κάν΄το την επόμενη
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Θερμά συγχαρητήρια για μία πραγματικά ιδιοφυή λύση !!!!

Δημοσίευσηαπό AXAROS » 16 Σεπ 2005, 14:19

Δεν μπορώ παρά να δώσω τα θερμά μου συγχαρητήρια στο δήμο Χαλανδρίου γιατί με περίτεχνο τρόπο έλυσαν το θέμα του πεζοδρομίου που ξεφυτρώνει μες το δρόμο (δείτε σχετικό ευχαρηστήριο post πιο πάνω) :

Χθες το απόγευμα (γύρω στις 6) περνούσε ένας φίλος μου (Harama) ο οποίος ήξερε τι είχε συμβεί και είδε στο σημείο ένα περιπολικό. Σταμάτησε λοιπόν και ανέφερε στους αστυνομικούς την πρωτοβουλία του δήμου να μου χαρίσει ένα οικοπεδάκι στην περιοχή ...

Η απάντηση αποστομωτική :
Ο Δήμος έχοντας φάει ένα αρκετά μεγάλο αριθμό μυνήσεων εξέλαβε (ψυχραιμότατα θα έλεγα) την ιδιοφυή απόφαση ότι για ένα διάστημα της ημέρας θα πρέπει να υποχρεώσουν αστυνομικούς να βρίσκονται στο σημείο εκτελώντας καθήκοντα μπάστακα φόβητρου....

Υποθέτω ότι βιαστικές λύσεις του τύπου να στείλουνε κάποιον με ένα κομπρεσέρ να το ξηλώσει δεν αρμόζουν στην περίσταση.
Άσε που υπάρχει και πιθανότητα να μπουν στο "Πάμε στοίχημα" (θα πέσει δε θα πέσει) με σαφώς ευνοϊκους όρους για την έδρα !!!!!

Μπράβο παιδιά πάντα τέτοια !!!!!
ΧΩΜΑ και ξερό ψωμί
Άβαταρ μέλους
AXAROS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 18 Ιαν 2005, 14:13
Τοποθεσία: Να μη σας νοιάζει αδιάκριτοι

Θερμά συγχαρητήρια για μία πραγματικά ιδιοφυή λύση !!!!

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 16 Σεπ 2005, 15:21

Kαι το βράδυ τι γίνετε?
Σου λένε...ας σκοτωθούν και κανάδύο πρώτα και βλέπουμε :banging: :madman:
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Γιατί σκέφτεσαι αρνητικά ;

Δημοσίευσηαπό AXAROS » 16 Σεπ 2005, 15:26

Γιατί είσαι τέτοιος παλιοχαρακτήρας και κάνεις ερωτήσεις ....
Και για το βράδυ υπάρχει μέριμνα :
Θα στήνει καραούλι κατευθείαν το ΕΚΑΒ ...
No problem !!!!!! ΟΛΑ ΚΑΛΑ !!!!!!
ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ !!!!!!!!
ΧΩΜΑ και ξερό ψωμί
Άβαταρ μέλους
AXAROS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 18 Ιαν 2005, 14:13
Τοποθεσία: Να μη σας νοιάζει αδιάκριτοι

Επίσης

Δημοσίευσηαπό AXAROS » 16 Σεπ 2005, 15:36

από 2-6 το πρωϊ θα οργανωθεί και extreme sport αθλοπαιδειά για το τίτλο "o Αρσεν Λουπέν που κρύβεις μέσα σου". Στο ίδιο σημείο θα δέχονται δωρεές οι γιατροί του κόσμου και γενικά θα μπορούν να λάβουν χώρα events που θα αναβαθμίσουν το πολιτιστικό και κοινωνικό επίπεδο της περιοχής ....

ΑΝΤΕ ΠΙΑ ΑΧΑΡΙΣΤΟΙ !!!!!!
ΧΩΜΑ και ξερό ψωμί
Άβαταρ μέλους
AXAROS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 18 Ιαν 2005, 14:13
Τοποθεσία: Να μη σας νοιάζει αδιάκριτοι

Επίσης

Δημοσίευσηαπό superspy » 30 Μαρ 2006, 17:05

Τι έγινε.... σταματήσαμε να.... πέφτουμε;
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό kosdros » 30 Μαρ 2006, 20:10

Όχι! Συνεχίζουμε να πέφτουμε κανονικότατα!
O Δρ. Δρακατώρ!
kosdros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 06 Μαρ 2004, 17:26

Δημοσίευσηαπό superspy » 31 Μαρ 2006, 11:25

Είδα απάντηση απο σένα και.... κατευθείαν σκέφτηκα την... τελευταία σου περιπέτεια..... :-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

ΤΟΥΜΠΙΔΙ SPECIAL

Δημοσίευσηαπό DRZakias » 31 Μαρ 2006, 16:56

Πεφτουμε φυσικα και μαλιστα σε καλο τουμπιδι οπως αυτο που ειχα φαει πριν ενα χρονο παιρνεις δωρο εναν υπεροχο μπροστινο κομμενο ΧΙΑΣΤΟ!!!! :evil:
Οδηγωντας σε γνωστα κομματια κοντα στο autofestival σε μια τυφλη δεξια βρισκω αφρεναριστος σε φυτευτη με τη πισω και :angel: πτηση ολυμπιακης 0900 για ζυριχη :shock:Super θεαμα για τους πισω οπως μου 'παν.Το μηχανακι
back flipPER (πολυ ψηλα) σκαει με τη μουρη καθετα στο εδαφος αραζοντας στην ακρη κοιτωντας τους πισω που ερχονται να μαζεψουν τον γρηγοριδη.Ο οδηγος αφου
τρωει μια καλη στο αριστερο γονατο οντας πανω στη μηχανη απογειωνεται....
ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΗΧΑΝΗΣ:Σπασμενο μπροστα φτερο γδαρμενη μασκα και σπασμενο πλαστικο της μιας χουφτας.Μια χαρα αν σκεφτεις το τουμπιδι.
ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΝΑΒΑΤΗ:Μια ωρα τεζα κατω(κλασσικα μετα το διλεπτο το μηχανακι ενταξει ειναι?Σηκωστε το!!!!!!) τα σχετικα γδαρσιματα και κατοπιν μαγνητικης ενας ωραιοτατος κομμενος χιαστος!
ΑΙΤΙΑ:Λαθος ρυθμισμενες αναρτησεις-οδηγαμε ορθιοι-και δεν τρεχουμε ΜΕΓΑΛΕ στο παγκοσμιο χαλαρωσε.
:D
Καποια στιγμη θα το σφαξω αλλα με τοσους αγωνες που παιζουν φετος πως να το παρω αποφαση εε?
Κυριακη σκληροπυρηνικο δευτερα μεσα να προλαβουμε για νοεμβριο καπως ετσι το σκεφτομαι προλαβαινω?
:lol: :lol: :lol: :lol:

Θα κανουμε και κοντρες ποιος ειναι πιο αργος με τον sacram μετα :D

ΠΑΜΕ ΠΑΜΕ ΡΕΕΕ

ΥΓ. Χερια ποδια θα 'χει μεινει τιποτα στα σαραντα αραγε?

:roll:
Άβαταρ μέλους
DRZakias
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 12:55
Τοποθεσία: ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΓΙΑΠΙ

Re: ΤΟΥΜΠΙΔΙ SPECIAL

Δημοσίευσηαπό sacram » 31 Μαρ 2006, 17:42

DRZakias έγραψε:Θα κανουμε και κοντρες ποιος ειναι πιο αργος με τον sacram μετα :D

xa :evil: :evil: δεν ξέρω για σένα, αλλά εγώ έχω πει οτι από εδώ και πέρα θα οδηγάω πιο προσεχτικά.....
δηλαδή.......πάντα όρθιος στα μασπιέ, παντα τάπα, και στα δυσβατα, οχι τιποτα άλλο αλλα γιατί ετσι πρέπει, τέρμα γκάζι όρθιος και η πίσω ρόδα ζωγραφίζει

DRZakias έγραψε:ΥΓ. Χερια ποδια θα 'χει μεινει τιποτα στα σαραντα αραγε?
:roll:


εμπειρίες ρεεεεεε

ΥΓ ακου εκει ποιος ειναι πιο αργος

πάμε πάμεεεεε
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Re: ΤΟΥΜΠΙΔΙ SPECIAL

Δημοσίευσηαπό sacram » 20 Απρ 2006, 13:26

πέρισι ακριβώς τέτοια εποχή εγώ και ο φίλος μου joker.1208 ξεκινάμε μετά από νυχτερινή κρεπάλη για endurada. Tόπος εξόρμησης: τα βουνα της Κορίνθου, ωρα: 6,00πμ.
Μια συνεφιά προειδοποιούσε αλλά σιγά μη ξενερώναμε.
Μπαινοντας χώμα γλύστρα από δω γλύστρα απο΄κει. Αρχίζει ψιλόβροχο...και τα δύο 600ρια κινούνται με 100+χλμ. Πρόσφυση τέλεια και τα μυαλά στα κάγκελα (συγνώμη...στις λάσπες ενοούσα). Φτάνουμε στη βάση ενός πανύψηλου βουνου, ζωγραφισμένο από συνεχόμενες φουρκέτες.....
Τάπααααα λέμε και φύγαμε. Ελα όμως που ως άπειρος εγώ ήμουν με καλοκαιρινό γάντι.....
Κατά τα μισά του βουνού το ψιλόβροχο έχει γίνει μπόρα και τα σύνεφα ομίχλη(ε βέβαια, αφού τα διασχίζαμε.. ) Στην επόμενη φουρκέτα λοιπόν ο εγκέφαλος λέει πάτα φρένο να διπλώσει,τέρμα γκάζι και έστριψες...Ελα όμως που ήταν σαν να μην έχω δάχτυλα....Ευθεία λοιπόν και βουτιά με τα μούτρα σε νερόλακο:shock: . Δεν πειράζει, πάμε παμε λέω, να φτάσουμε τον joker. Στην επόμενη δεξιά πάλι η ίδια ιστορία και εγώ αγκαλια με ένα θάμνο:shock:
Ο κακομοίρης ο joker αραχτός πιο πάνω με το Αυστριακό 620 σε ρομαντική στιγμή με περιμένει. Τι να του εξηγήσω??? Βγάζω τα γάντια και βλέπω 10 δάχτυλα τούμπανα και μωβ!!!
Τι να κανουμε να διορθώσουμε το κακό, τρώμε στα γρήγορα δύο κρουασάν που είχαμε πάρει για κολατσιό, και χρησιμοποιώ τα σακούλια τους για γάντια!!!! Αluminium βλέπεις. Σε 10 λεπτά όλα οκ και τα δύο 600ρια κατεβαίνουν το βουνα με 100++χλμ.

ΑΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΤΑ ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΑ ΓΑΝΤΙΑ...ΦΑΕ ΚΡΟΥΑΣΑΝ :lol: :lol: :lol: : :P :P :P
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 11 επισκέπτες