Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Παγκόσμιο ENDURO Σέρρες --- Τα άτομα είναι ΑΛΛΟΥ!!!

Enduro, Scramble, Supermoto, Trial κ.α.

Παγκόσμιο ENDURO Σέρρες --- Τα άτομα είναι ΑΛΛΟΥ!!!

Δημοσίευσηαπό pino » 10 Οκτ 2005, 13:11

Τα άτομα είναι ΑΛΛΟΥ!!!

Πρωί του Σαββάτου μέσα στην ENDURO TEST στήνομαι γονατιστός δίπλα στο ποτάμι και περιμένω τους αναβάτες. Περνάει ένας μέσα από το ποτάμι δεύτερος τα ίδια, ο τρίτος τα ίδια. Ακούω τον επόμενο και περιμένω κοιτάζοντας μέσα από την φωτογραφική μηχανή. Ξαφνικά βλέπω μια μοτοσυκλέτα να περνάει πετώντας σχεδόν από πάνω μου, έχω μείνει σύξυλος και αφού τα μαζεύω πάω σε ένα άλλο πιο ασφαλές σημείο.
Συμπέρασμα ---> Ποτέ δεν ξέρεις από πού θα σουρθεί.

Στο ίδιο σημείο ακούω τον simi να φωνάζει - έρχεται έρχεται – εννοώντας τον Ivan Cervantes. Περιμένω πάλι με το βλέμμα στην TFT οθόνη της φωτογραφικής, κλικ και περιμένω την επισκόπηση της φωτογραφίας …..κενό μόνο δέντρα .
Συμπέρασμα ---> είναι πιο γρήγοροι από αυτό που νομίζεις.

Τα περάσματα από το ποτάμι, ένα σημείο που η διαφορά μεταξύ των αναβατών είναι έντονη. Οι περισσότεροι φρενάρουν και βουτάνε με την μπροστινή στο νερό. Οι 5 πρώτοι από όλες τις κατηγορίες σηκώνουν τον τροχό και πετάνε πάνω από το νερό.
Συμπέρασμα ---> ή αυτοί ασχολούνται με άλλο άθλημα ή αυτό που κάνουνε οι υπόλοιποι δεν λέγετε ENDURO.

Τα 250 4Τ που δεν μπορείς να καταλάβεις αν είναι 250 ή 450 γιατί είναι πιο γρήγορα στα σφιχτά και τα δουλεύουν στον κόφτη συνεχώς σε όλα τα σημεία
Συμπέρασμα ---> Θέλω 250 4Τ.

Τα μεγάλα 450 - 525 4Τ που φορτώνουν τις ταχύτητες σαν δαιμονισμένα και μαζεύουν άπειρα χιλιόμετρα όπου ισιώνει για λίγο η διαδρομή.
Συμπέρασμα ---> Θέλω 525

Μετά από 3 περάσματα το Σάββατο και άλλα 3 την Κυριακή πήγαιναν με τον ίδιο ρυθμό δηλαδή τέρμα.
Συμπέρασμα ---> Μάλλον τρώνε όλο το φαΐ τους για να αντέχουν τόσο.

Σιαφαρίκας. Οι χρόνοι του στην ENDURO TEST ήταν πάντα οι ίδιοι.
Συμπέρασμα ---> Τρώει και αυτός όλο το φαΐ του αλλά μάλλον πρέπει να βελτιώσει την τεχνική του.

Τα JUNIOR. Τα πιτσιρίκια είναι και αυτά ΑΛΛΟΥ. Άψογη τεχνική, κεφάτη οδήγηση πάντα στο όριο.

Giovani Sala . Το Σάββατο στο τρίτο πέρασμα περίμενε τον David Knicht λίγα μέτρα μετά την εκκίνηση και βγάζοντας την μπλούζα του «προσκύναγε» το εντυπωσιακό στυλ του Βρετανού που άφησε άφωνους τους θεατές με το πέρασμά του.
Συμπέρασμα ---> Έχουμε δει αναβάτες και μοτοσυκλέτα να πάνε «μαλλιοκούβαρα» αλλά στην περίπτωση του Βρετανού μάλλον πρέπει να εφεύρουμε άλλον όρο….

Τελευταία φορά που είδαμε τους παγκόσμιους στην Ελλάδα. Κρίμα γιατί ενώ είναι ο καλύτερος αγώνας του πρωταθλήματος κατά γενική ομολογία τον έκοψαν λόγω μικρής διαφημιστικής προβολής των χορηγών.
Συμπέρασμα ---> Το χρήμα κινεί τα πάντα.

Αναρωτιέμαι αν μπορώ να πάω κι εγώ σαν αυτούς έστω και για 2 λεπτά.
Ο smokie μου λέει να κουνήσω το κεφάλι μου ….και να ξυπνήσω…
Τελευταία επεξεργασία από pino και 10 Οκτ 2005, 17:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό pino » 10 Οκτ 2005, 17:47

Και για να δείτε την διαφορά στην τεχνική παραθέτω την φωτογραφία με τους δύο οδηγούς στο πέρασμα μετά το σημείο 9

Σημειώνω πως πριν το ποτάμι δεν υπάρχει άλμα, είναι κατηφορικό....

(Η φωτογραφία είναι μοντάζ 2 διαφορετικών λήψεων)
Τελευταία επεξεργασία από pino και 11 Οκτ 2005, 08:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό alexandros » 11 Οκτ 2005, 06:51

συγνώμη, αν κατάλαβα καλά ο Ivan σηκωνει το μηχανακι χωρις αλμα για να περασει ??

μπερδευτηκα !!
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό pino » 11 Οκτ 2005, 08:06

Ναι alex, αν και το σωστό θα ήταν "απογειώνει" το μηχανάκι σε κατηφόρα χωρίς άλμα...
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό sacram » 11 Οκτ 2005, 09:37

ρε παιδιά μήπως υπάρχει κάνα αόρατο αλματάκι???
Τυχεροί όσοι βρεθήκατε εκεί...
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Δημοσίευσηαπό cuspid » 11 Οκτ 2005, 09:39

Ε, λοιπόν ξέρετε γιατί οι ξένοι πάνε αέρα? Γιατί έχουν αφιερωθεί ολοκληρωτικά σε αυτό που κάνουν.
Ακόμα και οι πιτσιρικάδες της junior είναι επαγγελματίες αθλητές !!
Και αναφέρω παράδειγμα:
Το βράδυ της Κυριακής το πανηγύρι στις Σέρρες είχε τελειώσει και στις 11 γύρισα στο ξενοδοχείο (μέναμε στο ίδιο ξενοδοχείο με τις ομάδες – ζηλεύετε ε?).
Με ποιον ήμαστε στο ασανσέρ και ανεβήκαμε στα δωμάτια μας? Με τον Cervantes.
Ο πιτσιρικάς μόλις είχε στεφτεί παγκόσμιος πρωταθλητής και στις 11 το βράδυ αφού μας καληνύχτισε πήγε στο δωμάτιο του για ύπνο. Το ίδιο έκαναν και όλοι οι υπόλοιποι. Στις 8 παρά τέταρτο το επόμενο πρωί ήμαστε όλοι μαζί για πρωινό (knight, Cervantes κ.τ.λ. – ξαναζηλεύετε ε?). Ούτε ολονύκτια γλέντια ούτε καν λίγο παραπάνω πρωινός ύπνος!
Σε αντιπαράθεση θα αναφέρω τις μπύρες που κυκλοφορούσαν στις τέντες των ελληνικών ομάδων και τα τσίπουρα την Κυριακή το βράδυ.
Τι να πεις?
:smackbottom:
cuspid
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 16 Φεβ 2005, 14:34

αν το έχεις...

Δημοσίευσηαπό sacram » 11 Οκτ 2005, 11:48

cuspid έγραψε:Ε, λοιπόν ξέρετε γιατί οι ξένοι πάνε αέρα? Γιατί έχουν αφιερωθεί ολοκληρωτικά σε αυτό που κάνουν.
Ούτε ολονύκτια γλέντια ούτε καν λίγο παραπάνω πρωινός ύπνος!
Σε αντιπαράθεση θα αναφέρω τις μπύρες που κυκλοφορούσαν στις τέντες των ελληνικών ομάδων και τα τσίπουρα την Κυριακή το βράδυ.
Τι να πεις?
:smackbottom:


:lol: καλημέρα φίλε cuspid
τι να κάνεις... τουλάχιστον το διασκεδάζεις.
Πάντως στην Ελλάδα δεν νομίζω να μπορεί κάποιος να αφιερωθεί ολοκληρωτικά....εκτός και αν είναι εφοπλιστής ταυτόχρονα.
Επίσης μη ξεχνάμε οτι μερικοί άνθρωποι είναι γεννημένοι γι'αυτό που κάνουν.(κάθε άνθρωπος είναι δέσμιος του ταλέντου του). Δεν θα γίνουμε όλοι V.ROSSI αν το ρίξουμε στις προπονήσεις. :wink:
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Δημοσίευσηαπό doc » 13 Οκτ 2005, 19:58

alexandros έγραψε:συγνώμη, αν κατάλαβα καλά ο Ivan σηκωνει το μηχανακι χωρις αλμα για να περασει ??

μπερδευτηκα !!


Καλά αγόρι μου... τι μπερδεύτηκες... Εμείς πάντως θολώσαμε! Άλμα από το πουθενά, ενώ έκανε άλμα τους κάθετους κορμούς που άλλοι προσπαθούσαν να σκαρφαλώσουν... Τι να λέμε τώρα! Αλλά που ήσουν εσύ να έβλεπες???????????
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό doc » 13 Οκτ 2005, 20:30

cuspid έγραψε:Ε, λοιπόν ξέρετε γιατί οι ξένοι πάνε αέρα? Γιατί έχουν αφιερωθεί ολοκληρωτικά σε αυτό που κάνουν.
Ακόμα και οι πιτσιρικάδες της junior είναι επαγγελματίες αθλητές !!
Και αναφέρω παράδειγμα:
Το βράδυ της Κυριακής το πανηγύρι στις Σέρρες είχε τελειώσει και στις 11 γύρισα στο ξενοδοχείο (μέναμε στο ίδιο ξενοδοχείο με τις ομάδες – ζηλεύετε ε?).
Με ποιον ήμαστε στο ασανσέρ και ανεβήκαμε στα δωμάτια μας? Με τον Cervantes.
Ο πιτσιρικάς μόλις είχε στεφτεί παγκόσμιος πρωταθλητής και στις 11 το βράδυ αφού μας καληνύχτισε πήγε στο δωμάτιο του για ύπνο. Το ίδιο έκαναν και όλοι οι υπόλοιποι. Στις 8 παρά τέταρτο το επόμενο πρωί ήμαστε όλοι μαζί για πρωινό (knight, Cervantes κ.τ.λ. – ξαναζηλεύετε ε?). Ούτε ολονύκτια γλέντια ούτε καν λίγο παραπάνω πρωινός ύπνος!
Σε αντιπαράθεση θα αναφέρω τις μπύρες που κυκλοφορούσαν στις τέντες των ελληνικών ομάδων και τα τσίπουρα την Κυριακή το βράδυ.
Τι να πεις?
:smackbottom:



Εεεεπ! Μην τα ισοπεδώνουμε όλα! Θες να σου πω τι έκανε το ισπανάκι την κυριακή το βράδυ, και ο κολλητός του ο εγγλέζος ο Knight? Για το στριπτίζ που έκανε στο κωλόμπαρο με τις π@υτάνες έμαθες? Το ότι έγιναν τύφλα το έμαθες? το ότι γύρισαν στο ξενοδοχείο και τα κάνανε λίμπα? Άσε... όλοι οι εντουράδες παντού ίδιοι είναι... Ωραίοι...
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 14 Οκτ 2005, 08:54

Kαλά πώς έκανε αλμα στην κατηφόρα και χωρίς έστω ενα μικρό σαμαράκι? :shock:
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Δημοσίευσηαπό cuspid » 14 Οκτ 2005, 10:50

doc έγραψε:
cuspid έγραψε:Ε, λοιπόν ξέρετε γιατί οι ξένοι πάνε αέρα? Γιατί έχουν αφιερωθεί ολοκληρωτικά σε αυτό που κάνουν.
Ακόμα και οι πιτσιρικάδες της junior είναι επαγγελματίες αθλητές !!
Και αναφέρω παράδειγμα:
Το βράδυ της Κυριακής το πανηγύρι στις Σέρρες είχε τελειώσει και στις 11 γύρισα στο ξενοδοχείο (μέναμε στο ίδιο ξενοδοχείο με τις ομάδες – ζηλεύετε ε?).
Με ποιον ήμαστε στο ασανσέρ και ανεβήκαμε στα δωμάτια μας? Με τον Cervantes.
Ο πιτσιρικάς μόλις είχε στεφτεί παγκόσμιος πρωταθλητής και στις 11 το βράδυ αφού μας καληνύχτισε πήγε στο δωμάτιο του για ύπνο. Το ίδιο έκαναν και όλοι οι υπόλοιποι. Στις 8 παρά τέταρτο το επόμενο πρωί ήμαστε όλοι μαζί για πρωινό (knight, Cervantes κ.τ.λ. – ξαναζηλεύετε ε?). Ούτε ολονύκτια γλέντια ούτε καν λίγο παραπάνω πρωινός ύπνος!
Σε αντιπαράθεση θα αναφέρω τις μπύρες που κυκλοφορούσαν στις τέντες των ελληνικών ομάδων και τα τσίπουρα την Κυριακή το βράδυ.
Τι να πεις?
:smackbottom:



Εεεεπ! Μην τα ισοπεδώνουμε όλα! Θες να σου πω τι έκανε το ισπανάκι την κυριακή το βράδυ, και ο κολλητός του ο εγγλέζος ο Knight? Για το στριπτίζ που έκανε στο κωλόμπαρο με τις π@υτάνες έμαθες? Το ότι έγιναν τύφλα το έμαθες? το ότι γύρισαν στο ξενοδοχείο και τα κάνανε λίμπα? Άσε... όλοι οι εντουράδες παντού ίδιοι είναι... Ωραίοι...


Τι, πως, πότε?
πότε έγιναν αυτά και εγώ ήμουν για ύπνο? :sleeping:
Έπρεπε να ήμουν εκεί για φωτό, σε ρόλο παπαράτσι.
:band: :band: :occasion5:
Ήσουν παρών (για καθαρά δημοσιογραφικούς λόγους φυσικά :rock: :punch: :violent1: ) ή σου τα "σφύριξαν" το πρωί? :discussion:
cuspid
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 16 Φεβ 2005, 14:34

Δημοσίευσηαπό doc » 15 Οκτ 2005, 17:54

cuspid έγραψε:Ήσουν παρών (για καθαρά δημοσιογραφικούς λόγους φυσικά :rock: :punch: :violent1: ) ή σου τα "σφύριξαν" το πρωί? :discussion:


O σωστός δημοσιογράφος δεν αποκαλύπτει ποτέ τις πηγές του...! :twisted: :twisted: :wink:
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό Boomerang » 27 Μαρ 2006, 13:37

Μετά από την φωτογραφία με το μοντάζ με τον Cervantes μου εγ@μεύθη η ψυχολογία..ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ??? Εγώ όλο το Σάββατο έκανα ξανά και ξανά ΕΝΑ άλμα(το ίδιο) για να μάθω να κρατάω τα πόδια μου στα μαρσπιέ και να μην μου φεύγουν....Τελικά τα κατάφερα αλλά μικρή εώς και καθόλου σημασία δεν έχει πλέον μετά από αυτήν την φωτογραφία!!! Πείτε μου ότι μετά το μαγικό άλμα πέρασε και απέναντι χωρίς να πέσει καθόλου μέσα στο νερό και.....το πούλησα το ΚΤΜ!!!!Θα ξεκινήσω τη ζωγραφική....
Άβαταρ μέλους
Boomerang
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 24 Ιαν 2005, 01:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 27 Μαρ 2006, 15:41

Θα σε στενοχωρήσω αλλά μάλλον πρέπει να ξεκινήσεις(ούμε) την ζωγραφική. :wink: :D :D :D
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11


Επιστροφή στο Αγώνες Μοτοσυκλέτας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες