Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

MOUNTAIN BIKE

Γενικώς!
Mountain bike, ορειβασία, σκι, κατασκήνωση κλπ, κλπ κλπ

Σας ενδιαφέρει το Mountain Bike;

Όχι καθόλου.
10
16%
Λίγο
15
24%
Με τρέλα και κορδέλα!
38
60%
 
Σύνολο ψήφων : 63

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 27 Οκτ 2005, 15:32

Eγώ δεν θα είμαι στα πέριξ αυτό το τριήμερο..αλλά ετοίμασα ποδηλατικό μπλουζάκι με το nickname μου επάνω ,ώστε την επόμενη φορά να μην χαθούμε :wink:
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 27 Οκτ 2005, 20:00

THANOS_KTM έγραψε:Eγώ δεν θα είμαι στα πέριξ αυτό το τριήμερο..αλλά ετοίμασα ποδηλατικό μπλουζάκι με το nickname μου επάνω ,ώστε την επόμενη φορά να μην χαθούμε :wink:


Χμμ, καλη ιδεα, γενικα, αυτο με το μπλουζακι!!! 8)
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό esky_t » 07 Νοέμ 2005, 17:12

Είμαστε μια παρέα (άνδρες-γυναίκες) και εδώ και λίγο καιρό έχουμε δείξει κάποιο ενδιαφέρων για το MTB. Επειδή είμαστε εντελώς άσχετοι με το θέμα, θα θέλαμε κάποιες πληροφορίες όσο αφορά το 1ο μας ποδήλατο, τι πρέπει να προσέξουμε και πόσο περίπου θα μας στοιχίσει. Οι ανάγκες μας προς το παρών είναι να κάνουμε κάποιες κοντινές διαδρομές μάλλον κατά Πάρνηθα μεριά και για 1-2 φορές τον μήνα (πιθανών αργότερα και περισσότερο).

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ζήτω η τρέλα!!!!
Άβαταρ μέλους
esky_t
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 20 Ιαν 2004, 16:49
Τοποθεσία: Αθήνα, Λαμπρινή

Δημοσίευσηαπό sacram » 07 Νοέμ 2005, 18:36

φίλε esky

αν σε ενδιαφέρει cross-country χρήση, δηλαδή διάσχιση δασικών δρόμων, μονοπάτια, ποταμάκια, ή τελος πάντων εξερεύνηση και εκδρομές στη φύση κτλ κτλ, τότε πάρε ενα mtb κατηγορίας cross-country. Aυτής της κατηγορίας τα mtb εχoυν μπροστινή ανάρτηση, είναι ελαφρυά (αλουμίνιο), και φρόντισε να διαλέξεις μία σχετικά άνετη σέλα.

Αν πάλι σκέφτεστε για καταβάσεις λόφων με τέρμα γκάζια κτλ κτλ, τότε πάρτε ενα downhill mtb, των οποίων η μπροστινή ανάρτηση είναι μεγαλύτερης διαδρομής, καθώς επίσης έχουν και πίσω ανάρτηση, γεγονός το οποίο απαιτεί μεγαλύτερη ενέργεια εκ μέρους σου κατα τις πεταλιές, διότι η πίσω ανάρτηση αποροφά αρκετή δύναμη από τις πεταλιές σου. Επίσης αυτής της κατηγορίας τα mtb είναι πιο βαριά από τα cross-country

Προσωπικά εγώ προτιμώ την πρώτη κατηγορία (c.country), και το ποδήλατο που επέλεξα μου στοίχισε 230ευρώ. Μην ξεκινήσετε με πανάκριβα ποδήλατα (αν δεν είστε σίγουροι οτι θα ασχοληθείτε με την φάση αυτή), αλλά ούτε με πάνφθηνα σαν αυτά των super market γιατί θα χαλάσουν στο βουνό.

Ελπίζω να βοήθησα και να μην σε μπέρδρεψα.
Καλές βόλτες
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 08 Νοέμ 2005, 11:06

θα συμφωνήσω σε όλα με τον φίλο sacram...πρώτα αποφάσισε για ποιά χρήση το θέλεις και μετά ότι θέλεις ρωτάς.
Και σίγουρα μην πάρεις ποδήλατο από supermarket....η διαφορά είναι πολύ μεγάλη από ένα σχετικά καλό ποδήλατο επώνυμο.Θα το καταλάβεις και εσύ.Εγώ έχω δύο mountainbike ένα ideal alma που το είχα αγοράσει πριν 10 χρόνια 200.000δρχ και ενα Fimas χειροποίητο που το αγόρασα πρίν 5 χρόνια 750.000δρχ.....το ένα σε σχέση με το άλλο είναι σαν να οδηγάς παπί(ideal) και enduro KTM :razz: (fimas) :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Δημοσίευσηαπό esky_t » 08 Νοέμ 2005, 11:10

Φίλε sacram σε ευχαριστώ πολύ. Αυτό που μας νοιάζει είναι σίγουρα το cross-country και το ποσό για την αγορά ενός τέτοιου ποδηλάτου τελικά είναι βατό. Κάπου εκεί υπολόγιζα και εγώ με max τα 300 ευρώ. Αν υπολογίσεις και την αναγκαία σχάρα ή κάποια άλλη λύση για την μεταφορά τους, κάποιο κράνος και ενδεχομένως και κάποιο ακόμα εξοπλισμό τότε το κόστος ανεβαίνει.
Δεν με μπέρδεψες καθόλου και θα ήθελα να ρωτήσω, αν δεν κουράζω, ποιά είναι τα βασικά οφέλη ενός ακριβού ποδηλάτου και ενός ποδηλάτου στην τιμή που συζητάμε.

Ευχαριστώ και πάλι
Άβαταρ μέλους
esky_t
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 20 Ιαν 2004, 16:49
Τοποθεσία: Αθήνα, Λαμπρινή

Δημοσίευσηαπό sacram » 08 Νοέμ 2005, 11:54

esky_t έγραψε:Φίλε sacram σε ευχαριστώ πολύ. Αυτό που μας νοιάζει είναι σίγουρα το cross-country και το ποσό για την αγορά ενός τέτοιου ποδηλάτου τελικά είναι βατό. Κάπου εκεί υπολόγιζα και εγώ με max τα 300 ευρώ. Αν υπολογίσεις και την αναγκαία σχάρα ή κάποια άλλη λύση για την μεταφορά τους, κάποιο κράνος και ενδεχομένως και κάποιο ακόμα εξοπλισμό τότε το κόστος ανεβαίνει.
Δεν με μπέρδεψες καθόλου και θα ήθελα να ρωτήσω, αν δεν κουράζω, ποιά είναι τα βασικά οφέλη ενός ακριβού ποδηλάτου και ενός ποδηλάτου στην τιμή που συζητάμε.

Ευχαριστώ και πάλι


Καλημέρα σε όλους

Φίλε esky αν προτιμίσεις ένα αρκετά ακριβό ποδήλατο σε σχέση με ενα των 230-300ευρώ, θα έχει πιο ενισχυμένο σκελετό και ζάντες, χειριστήρια ακριβείας (μη φανταστείς οτι των 250 ευρώ δεν θα εχει), επίσης θα μπορείς να έχεις δισκόφρενα, ρυθμιζόμενες αναρτήσεις, ισως ανεκτικότερα γρανάζια κτλ κτλ. Ολα αυτα δεν σημαίνουν οτι με ένα πιο προσιτό σε λεφτά θα έχεις πρόβλημα, απλά οτι πληρώνεις παίρνεις
Μην Ξεχάσεις
tips: κράνος, γάντια, σαμπρέλα και τρόμπα(!)
Μία απλή σχάρα για αυτοκίνητο στοιχίζει 40 με 45 ευρώ.

Το σίγουρο είναι οτι θα το διασκεδάσεις :wink:
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 11 Νοέμ 2005, 10:08

Ειδικα σε θεματα ασφαλειας esky, μην το αμελησεις, με τα καινουρια ποδηλατα μπορεις ανετα να πιασεις ταχυτητες μηχανης σε χωματοδρομο 30-40 χλμ σε ελαφρο κατηφορο δεν ειναι δυσκολο. Χωρια τι κλαρι εχεις να γλυτωσεις στο δασος. Καθε φορα που θα το ακους να χτυπαει στο κρανος 8α ευχαιστεις τον Θεο και την τσεπη σου που δεν ειναι το κεφαλι σου!
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό esky_t » 11 Νοέμ 2005, 16:14

χαχαχα Ευχαριστώ Leipsippos. Μέχρι τώρα είχα σκεφτεί ότι το κράνος χρειάζεται κατά την πτώση.
Λοιπόν αφού ενημέρωσα την παρέα με τις πληροφορίες που μου δώσατε αποφασίσαμε στις γιορτές να προβούμε στην αγορά των ποδηλάτων και των υπολοίπων εξαρτημάτων που χρειάζονται.
Οπότε εντυπώσεις αλλά και γιατί όχι και κάποιες βόλτες μαζί σας σε λίγο καιρό.

Ευχαριστώ και πάλι για της πληροφορίες που μου δώσατε.
Ζήτω η τρέλα!!!!
Άβαταρ μέλους
esky_t
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 20 Ιαν 2004, 16:49
Τοποθεσία: Αθήνα, Λαμπρινή

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 15 Νοέμ 2005, 14:20

Για συμβουλες ειμαστε , να μην μας ματιασω ολοι πρωτοι και καλυτεροι, ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!

Θα αρχισω τις προσωπικες ποσκλησεις με Π.Μ. μου φαινεται γιατι δνε βγαζουμε ακρη ετσι γενικα και αοριστα. Οχι οτι εγω ειμαι αμεπτος ευθυνων αλλα καποιος πρεπει να κανει την αρχη.
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 15 Νοέμ 2005, 16:09

Και πολύ καλά θα κάνεις...ΑΝΤΕ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΟΥΜΕ :wink:
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 23 Νοέμ 2005, 15:09

O καιρος τελικα μας τα χαλασε και αναγκαστηκα και το παροπλισα για αυτη την σεζον το ποδηλατο. Ηταν ωραια και πολυ το χαρηκα το ποδηλατακι το καλοκαιρι.
Σερβις λοιπον και εις αναμονη της ανοιξης.
(Εκτος αν μας την βαρεσει και παμε στα χιονια με τα ποδηλατα , πραγμα οχι δυσκολο με τους τρελους εδω μεσα! :D :D )
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 24 Νοέμ 2005, 10:17

Kαι όμως τον χειμώνα είναι η καλύτερη εποχή για mountainbike.Αντεεεε να χιονίσει :wink:
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Δημοσίευσηαπό Quadmaniac » 24 Νοέμ 2005, 11:14

leipsippos έγραψε:O καιρος τελικα μας τα χαλασε και αναγκαστηκα και το παροπλισα για αυτη την σεζον το ποδηλατο. Ηταν ωραια και πολυ το χαρηκα το ποδηλατακι το καλοκαιρι.
Σερβις λοιπον και εις αναμονη της ανοιξης.
(Εκτος αν μας την βαρεσει και παμε στα χιονια με τα ποδηλατα , πραγμα οχι δυσκολο με τους τρελους εδω μεσα! :D :D )


Μέσα. Θα βάλουμε και λάστιχα με καρφιά.

Ένα entry level hardtail για χρήση cross country πόσο κοστίζει. Και ποια προτείνετε;;;
Quadmaniac
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 12 Ιαν 2005, 11:38
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 24 Νοέμ 2005, 12:50

Διάβασε ποιό πάνω και αν έχεις ακόμα απορίες ξαναρώτα να σου πούμε. :wink:
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mountain

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες