Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Σε ποια συνεργεία να μην πάτε ποτέ ...

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

Re: Τα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα ....

Δημοσίευσηαπό markd » 05 Νοέμ 2005, 07:20

iceberg έγραψε:
markd έγραψε:Ακούστε κι αυτό.
Μόλις πήρα το DR 800 το πήγα σε ένα συνεργείο suzuki για service.
Ο τύπος μου είπε ότι δέν το αναλαμβάνει γιατί είναι '92 μοντέλο.
Τί λέτε γι' αυτό???


Στο συνεργείο που πάω εγώ το δικό μου BIG (και έιναι το 2ο μου suzuki εδώ και 20 χρόνια, χωρίς ποτέ να αλλάξω συνεργείο), ο μηχανικός μου (παραπάνω απο εξουσιοδοτημένος) μου ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕ να το πάω οπουδήποτε άλλου έστω και για λάδια, γιατί θεωρεί οτι είναι πολύ ιδιαίτερο και μοναδικό -το ξέρουμε όλοι- και μπορεί για πλάκα να του κάνουν ζημιά κάποιοι που δέν το ξέρουν 100%.
Το BIG άνοιξε μία κατηγορία στη μοτοκίνηση και έμεινε μόνο του όταν όλοι οι άλλοι στράφηκαν αλλού. (800 κυβικά σε ένα κύλινδρο για όσους δέν το θυμούνται) αντίβαρα κλπ που δέν υπάρχουν σε κανένα άλλο.
Με βάση αυτό, γιατί αποκλείουμε ο μηχανικός που αναφέρεις να αναγνώρισε την δικαιολογημένη του άγνοια με αυτό τον τρόπο;
Και αν είναι έτσι, δέν θα είναι ένας λόγος όσους δεχτεί να κάνουν ουρά έξω απο το μαγαζί του μιά και θα είναι ο ποιό υπεύθηνος απο όλους;

ΥΓ. Ο μηχανικός μου είναι και συγγενής μου και όχι μόνο δέν κερδίζει απο μένα, άλλα υποχρεώνεται στους εργοδότες του σε κάθε μου επίσκεψη κάνοντας μου 30% έκπτωση στα ανταλλακτικά και 0€ εργασία.

ΥΓ.2 Στο DR 250S με είχε παρακαλέσει να πηγαίνω μόνο για σοβαρό λόγο, και με είχε παραπέμψει σε εξουσιοδοτημένο για τα απλά.



Θα μου πείς πού είναι να το πάω κι εγώ?
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό iceberg » 05 Νοέμ 2005, 13:55

Στο θέμα "SUZUKI DR BIG 800S...ακούει κανείς" σου μίλησα για αυτό φίλε markd και σου έστειλα και pm για να σε συστήσω. Αν δέν το έλαβες πάρε τηλ να τα πούμε.
Άβαταρ μέλους
iceberg
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 12:01
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττική

Δημοσίευσηαπό markd » 05 Νοέμ 2005, 16:14

Ok ευχαριστώ πολύ!
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Re: Πες τα μας όλα !

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 22 Δεκ 2005, 11:30

Κύριοι είναι γεγονός ότι σε κάποια θέματα σαν Ελληνες έχουμε σοβαρό πρόβλημα.
Και εγω έχω φάει τα συνεργεία στη μάπα χρόνια τώρα και έχω πληρώσει πολλά λεφτά για λάθη άλλων (έμμεσα δικά μου). Το αποτέλεσμα βεβαίως τις πιο πολλές φορές κρίνει την αποδοτικότητα του ειδικού.
Εκτός αυτού βέβαια το μόνο που πολλόυς "μηχανικούς" ενδιαφέρει είναι να τσεπώσουν το χρήμα. Εχω δει σημεία και τέρατα σε διάφορα συνεργεία της Αθήνας. Ποτέ δεν γύρισα να κάνω φασαρία και απλά έσπρωξα το μηχανάκι μου μέχρι τι σπίτι για να αρχίσω εγώ να το σκαλίζω πιστεύοντας ότι δεν θα τους κάνω εγώ επαγγελματίες (κακώς μάλλον αλλά δεν ειμαι του τσακωμού γενικά).
Το θέμα είναι οτι κανείς μηχανικός (εκτός πολύ λίγων εξαιρέσεων) δεν σέβεται την περιουσία το χρόνο και τα λεφτά του κόσμου. Απλά επειδή μυρίστηκαν χρήμα έχουν πέσει όλοι με τα μούτρα. Κοροιδεύουν το κόσμο και τα τσεπώνουν κιόλας γιατί ιστην ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΟΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ.
Οπως στην υπόλοιπη Ευρώπη ελέγχονται έτσι πρέπει να ελέγχονται και εδώ και να ακούγονται τα παράπονα του κόσμου. Και άδικο να έχει ο πελάτης όταν έχει παράπονο πρέπει να ακούγεται.
Εικόνα
Δίχρονο μέλος :dancing:
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Παρεπιπτόντως

Δημοσίευσηαπό AXAROS » 18 Ιαν 2007, 11:44

Σήμερα (18/01/07), Η μαρκίζα από "εξουσιοδοτημένο" στο συκγεκριμένο συνεργείο "έγινε "εξειδικευμένο" ....
Μαγικά ....
ΧΩΜΑ και ξερό ψωμί
Άβαταρ μέλους
AXAROS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 18 Ιαν 2005, 14:13
Τοποθεσία: Να μη σας νοιάζει αδιάκριτοι

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες