Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Εσεις τη θα κανατε???

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Εσεις τη θα κανατε???

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 30 Ιαν 2006, 12:11

Σημερα το απογευματακι λιγο πριν νυχτωση πηγα μια βολτα εγω κ η κοπελα μου στα δρομακια στο βουνο της πεντελης. Αφου μπουμε δεξια προς το βουνο το δρομο σε καποια φαση θα δουμε μια μεγαλη αλανα στα δεξια του δρομου. Μπηκαμε μεσα με 4χ4 στις ροδες κ φυγαμε. Τοτε ανακαλυψα πως υπαρχουν δρομακια που σε βγαζουν σε καποιες ωραιες διαδρομες μονο μου σε καποια φαση καποια αναχωματα κοβουν το δρομο κ δεν μπορεις να συνεχισης. Στο γυρισμο ολα καλα να που ομως με επιασε η τρελα να ανεβω ενα βουναλακι απο λασπη βου ηταν ακομε στρωμενο με χιονι που ειχε αποδυχθη τελικα πως ηταν παγος. Η κοπελα μου με γελοιο μου ειπε πως δεν προκειται να ανεβω. Τοτε εγω με μια δυο φορες προσπαθουσα κ το φεροζα μου συνεχεια εκει που πηγε να ανεβη χωνοταν μεσα στον παγο απο χιονι κ σταματαγα. ειδου μερικες φοτο.

Εικόνα

Εικόνα

να που ομως στην επομενη προσπαθεια ο παγος με παρεσειρε πιο διπλα απο το βουναλακι κ κολλησα με την μπροστινη ροδα αριστερη στον παγο. Τη με 4Η τη με 4L τιποτα εκει το ρημαδι. ειδου κ φοτο.

Εικόνα

τοτε (σαν πολυμηχανος που ειμαι) πηρα ενα μακρυ ξυλο κ εσκαψα σιγα σιγα ολες της ροδες απο γυρω γυρω μεχρι να χαμηλωση το αυτοκινητο κ να βρουν οι ροδες λιγο εδαφος κ να ξεκολλησω. Μετα αφου τελειωσε ο καθαρισμος απο γυρω απο τις ροδες ξεκινησα κ με την δευτερη προσπαθεια ξεκολλησα κ φυγαμε. Τωρα εσεις τη θα κανατε στη θεση μου κατι πιο ευκολο η οτιδηποτε???. Κατι ακομα το αυτοκινητο ουτε μπροστα πηγαινε ουτε πισω με ροδες δρομου κ για λασπη περιπου.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Εσεις τη θα κανατε???

Δημοσίευσηαπό teroulas » 30 Ιαν 2006, 18:44

Νομίζω ότι το ίδιο θα έκανα. Μια χαρά τα κατάφερες :D
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Εσεις τη θα κανατε???

Δημοσίευσηαπό mato » 30 Ιαν 2006, 19:06

έχω βγει από παρόμοια κατάσταση σηκώνοντας το αυτοκίνητο με γρύλο και "μπαζώνοντας" κάτω απ' τις ρόδες.
Πάντως ένα φτυαράκι καλό είναι να υπάρχει.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 30 Ιαν 2006, 20:35

Θα άκουγα την κοπέλλα μου (χωρίς γέλια ) ......!
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

ΑΧ ΤΙ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ!!!

Δημοσίευσηαπό Igor_Giganski_Antiatom » 30 Ιαν 2006, 21:00

Μετά ηπιάτε και APPELIA?(αχ τι περιπέτεια!)
υ.γ.:πάρε ενα πτυοσκάπανο μικρό-φτηνό-ελαφρύ-πολυχρηστικό έχει καπού στα 10Ε
be a racer not a poser(death to cafe posers)! GAS GAS EC 250 01' "ERZBERG CERTIFIED"
Άβαταρ μέλους
Igor_Giganski_Antiatom
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 13 Απρ 2005, 03:08
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 31 Ιαν 2006, 07:34

Τι λάστιχα είπαμε ότι φοράς ??? :roll:
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 31 Ιαν 2006, 11:12

Ναι το ξερω τα λαστιχα ειναι scorpion ενας θεος ξερει γιατι τα εβαλε ο πατερας μου. Παντως ειναι πολυ καλα για λιγο χωμα κ μεσα στην πολη ειτε βρεχει ειτε οχι. Οταν θα αλλαχτουν θα ηθελα να μαθω τη λαστιχα να εβαζα που να εινια καλα για την πολη αλλα να αντεχουν κ να γατζονουν καλα στο χωμα? Παντως με ολα οσα εχει περασει στη ζωη του με ψιλο χωματινες καταστασης οκ τα λαστιχα αλλα οταν επιαναν λασπη γινοντουσαν σαν ντονατς με βαζελινι.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό michailbm » 31 Ιαν 2006, 11:41

Ναι το ξερω τα λαστιχα ειναι scorpion

Αυτος είναι ο κύριος λόγος που κόλλησες (αν κατάλαβα καλά απ τις φωτο χιόνι ~10εκ + πάγο έτσι?) με καλυτερα τυπου Α/Τ ή M/T δεν θα κολλούσες εκεί!

Αυτό που είπε ο μάτο είναι το ενδεδειγμένο σε τέτοιες περιπτώσεις γιατι αν το χιόνι ήταν περισσότερο και έκανες το ίδιο θα το κατέβαζες ναι μεν στο έδαφος αλλά δεν θα μπορούσες να το βγάλεις γιατι θα ήταν πιο βαθιά στο χιόνι!
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό mytilini » 31 Ιαν 2006, 18:12

Μόνιμα στο αυτ/το ένα πτυσσόμενο πτυοσκαπανάκι-αλυσσιδούλες μήπως;
Λαστιχάκια καινούργια;Καλή διάθεση δεδομένη... :D :D :D :D :D
mytilini
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2004, 06:32
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό blackchris » 31 Ιαν 2006, 19:38

Όπως λένε και οι καλοί συνάδελφοι ένα σπαστό πτυοσκάπανο στο αυτοκίνητο είναι σωτήριο. Το έχω μόνιμα κάτω απο το κάθισμα του συνοδηγού (έχοντας στερεώσει με σύρμα την θήκη του απο κάτω). Το είχα σχεδόν ξεχάσει ότι το είχα όταν το χρειάσθηκα σε τρακάρισμα σε χιόνι στην Πάρνηθα. Μπορεί να μου πείρε καμιά ώρα αλλά τελικά απεγκλωβίστηκα.
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό michailbm » 31 Ιαν 2006, 19:45

τρακάρισμα

?????????
Ή μηπως εννοείς τακάρισμα?
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό blackchris » 31 Ιαν 2006, 19:53

michailbm έγραψε:
τρακάρισμα

?????????
Ή μηπως εννοείς τακάρισμα?


:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Και βέβαια εννοώ τακάρισμα :D :D
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 01 Φεβ 2006, 00:54

Οκ θα βαλω καλυτερα λαστιχα αλλα τα λαστιχα που εχει τωρα εγω δεν ειχα διπλωμα κ ο πατερας μου εβαλε οτι πιο απλο βρηκε. Αλλα μωλις ερθει η ωρα θα βαλω καλυτερα. Καλα απο αλυσιδες δεν νομιζω να παρω γιατι δεν προκειται να τις βαλω γιατι δεν ειμαι κ καθε μερα στα βουνα. Μονο λαστιχα θελω ΑΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΗ ΕΝΑΣ ΚΑΠΟΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 01 Φεβ 2006, 00:54

Οκ θα βαλω καλυτερα λαστιχα αλλα τα λαστιχα που εχει τωρα εγω δεν ειχα διπλωμα κ ο πατερας μου εβαλε οτι πιο απλο βρηκε. Αλλα μωλις ερθει η ωρα θα βαλω καλυτερα. Καλα απο αλυσιδες δεν νομιζω να παρω γιατι δεν προκειται να τις βαλω γιατι δεν ειμαι κ καθε μερα στα βουνα. Μονο λαστιχα θελω κ ειμαι οκ
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Re: Εσεις τη θα κανατε???

Δημοσίευσηαπό Camelius » 01 Φεβ 2006, 19:02

heroicentaur έγραψε:τοτε (σαν πολυμηχανος που ειμαι) πηρα ενα μακρυ ξυλο κ εσκαψα σιγα σιγα ολες της ροδες απο γυρω γυρω μεχρι να χαμηλωση το αυτοκινητο κ να βρουν οι ροδες λιγο εδαφος κ να ξεκολλησω. Μετα αφου τελειωσε ο καθαρισμος απο γυρω απο τις ροδες ξεκινησα κ με την δευτερη προσπαθεια ξεκολλησα κ φυγαμε. Τωρα εσεις τη θα κανατε στη θεση μου κατι πιο ευκολο η οτιδηποτε???. Κατι ακομα το αυτοκινητο ουτε μπροστα πηγαινε ουτε πισω με ροδες δρομου κ για λασπη περιπου.


Χμ, πάρε ενα Niva, βαλε μπλοκε και με οπισθεν οι πισω τροχοι θα κανουν το θαυμα τους 8-)....

Καλα καλα μην βαρατε, ενα αστειο ειπα...
Άβαταρ μέλους
Camelius
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 21 Μαρ 2004, 18:38
Τοποθεσία: Κηφισιά, Αθήνα

Επόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες

cron