Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Το Χρονικό ενός προαναγγελθέντος ... Maverick 2.0 (MA03)

Συντονιστής: SUVord

Το Χρονικό ενός προαναγγελθέντος ... Maverick 2.0 (MA03)

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 27 Φεβ 2006, 15:51

Συνάδελφοι,

Θα σας αναπτύξω ένα ιστορικό βλαβών που εμφανίστηκαν στο αυτοκινητό μου MAV 2003 2,0lt, Ημερομηνια αγοράς 02/01/04.

1) Τις πρώτες μέρες που το πήρα δε δουλευε σωστα ο συναγερμός (της μανας του) δεν ανοιγαν τα φώτα alarm οταν παταγα το κουμπι να αφοπλίσει. Πήγα και μου το ρύθμισαν και ολα οκ. Στην εγγυηση.
2) Μετα απο 20 μερες περίπου ακουγα ένα τρίξημο απο το μέρος της μηχανής οταν ξεκίναγε το αμάξι. Πήγα στο είδαν και το έφτιαξαν, ένα λαστιχο ήταν το οποίο δεν είχε δεθεί καλά στη βάση της μηχανής. Ολα οκ. Στη εγγύηση.
3) Περίπου στα 5000 χλμ αρχισε στο ξεκίνημα να σκορτσάρει ο δίσκος. Το πήγα το είδαν και τον αλλαξαν με καινούργιο. Ολα οκ. Στη εγγύηση.
4) Στα 14000 ξανα το ίδιο πρόβλημα ο δίσκος αρχισε να σκορτσάρει στα ξεκινήματα. Το πήγα το είδαν και το έφτιαξαν, αλλαγή δίσκου για δεύτερη φορά. Όλα οκ και όλα στην εγγύηση.
5) Πηγαίνοντας για το ετήσιο σέρβις τους ανέφερα οτι ακουγα κάποιους περίεργους θορύβους όταν εστριβα το τιμόνι ελαφρώς δεξιά και αριστερά (εβρισκε σαν σε κενό). Το είδαν και μου αλλαξαν ολόκληρη τη κρεμαγιέρα με καινούργια. Όλα οκ και πάντα στην εγγύηση.
6) Γράσαρα μόνος μου το μηχανισμο του παράθυρου του οδηγού γιατι στο ανέβασμα έτριζε και σφύρισε. Όλα οκ
7) Στα 24000 χλμ αρχισα να ακούω θορύβους απο το εμπρός δεξί τροχό σε μικρές ανωμαλίες του δρόμου. Το πήγα το κοίταξαν και δεν μπορούν να βρούν τίποτα. Αλλαξαν το δεξί αμορτισέρ αλλα ματαια. Μάλλον πρέπει να είναι η βάση της μηχανής μου είπαν. Μετά απο 5 μέρες, κλείνοντας ραντεβού, το πήγα να μου αλλάξουν τη βάση της μηχανης γιατι δεν είχαν ανταλλακτικό και έπρεπε να το παραγγείλουν. Πήγα την αλλαξαν αλλα μάταια ο θόρυβος εξακολουθούσε. Μένει το αυτοκίνητο μου 3 μέρες στο σέρβις και τελικά ήταν το δεξί ψαλίδι. Το παρείγγειλαν το αλλαξαν και επιτέλους ο θόρυβος εξαφανίστηκε. Α, και όλα στην εγγύηση (για να μην ξεχνιόμαστε).
8) Θέλοντας να φτιάξω την ψυχολογία μου πήγα να αλλάξω λάστιχα. Έβαλα τα Bridgestone dueler 694 τα οποία είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ και τα συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους σας. Αθόρυβα, κράτημα κλπ. καμία σχέση με τα Goodyear Wrangler ATR που είχα. Έτσι λοιπόν σηκώνοντας το αυτοκίνητο να αλλάξουν τα λάστιχα ο ανθρωπος εκεί μου είπε οτι τα δύο πίσω αμορτισέρ έχουν σκάσει και δακρύζουν!! Πραγματικά εσκυψα και τα είδα Ήταν μούσκεμα στο λάδι και τα δύο. Δεν μπορεί λεω, τη μούντζα έχω φάει?....Βάζοντας λοιπόν τα λάσιχα τα εγκαινίασα με μιά βόλτα στο σέρβις της Βελμάρ να δώ τι γίνεται. Μετα απο τις εγκάρδιες χειραψίες και φιλοφρονήσεις (Εχω συνάψει και γνωριμίες βλέπετε, τόσες φορές που έχω πάει...) τους λέω για τα αμορτισέρ και μένουν κάγκελο!! Ερχεται ο αρχιμηχανικός και μας λέει οτι είχε ρίξει σπρέη αντισκωριακό όταν έψαχνε για το θόρυβο που είχα πρόβλημα (βλέπε 6). Μακάρι λέω να είναι αυτό. Δεν το βάζουμε στη ράμπα να μετρήσουμε τα αμορτισέρ καλύτερα? (έτσι για να μήν σας πρίζω συνέχεια με το αυτοκίνητο) και το βάζουμε . Τα αποτελέσματα ήταν ότι όντως ήθελαν αλλαγή (50% το δεξί και 75% το αριστερό έχασκαν). Έτσι λοιπόν έκλεισα ραντεβού για την Τετάρτη να μου αλλάξουν τα αμορτισέρ..... Στην εγγύηση......Ολα στην εγγύηση για περάστε...
Υπόψιν οτι το αμάξι είναι σε αριστη κατάσταση χωρίς να μπάινω συνεχώς σε extreme offroad καταστάσεις ιδιαίτερα.

Λοιπόν μετά απο όλα αυτά θα πρέπει να χρησιμοποιώ το παρατσούκλι Mavericklover? Νομίζω πως όχι. Κουράστηκα. Δεν έχω χρόνο να πηγαίνω στο συνεργείο καθε τρεις και λίγο.
Θα ανοίξω ένα topic εδώ με Rav4 06 ή GV06 να κοιτάξω να πουλήσω το mav να ησυχάσω πιά!!!
Είναι και τα δυο αυτοκίνητα που μου αρέσουν.
Α, όσο αφορά το σέρβις της Ford Velmar δεν έχω παρά να πώ τα καλύτερα λόγια απο αποψη εξυπηρέτησης. Σε όλες τις περιπτώσεις μου έδωσαν αυτοκίνητο για να κάνω τις δουλειές μου όσο το αυτοκίνητό μου ήταν στο συνεργείο τους. Οδήγησα ένα ΚΑ, ένα Fiesta, και ένα Mondeo. Έχει αλλα μοντέλα η Ford ? ή μου ξέφυγε κανένα σε κανα σέρβις (να ζητήσω δηλαδη)......
Οποιαδήποτε σχόλια δεκτά....

ΥΓ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ:
JUAN,
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΑΠΟ MAVERICKLOVER ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?
SOS SOS SOS SOS
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 27 Φεβ 2006, 23:21

Παναγιώτη πρέπει να το αλλάξεις οπωσδήποτε. Ασυζητητί. Εχεις σκεφτεί κάτι? Τo Bonpan ή το Bonbon ή το Panpan κατά το Tenten πως σου φαίνονται?
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

Δημοσίευσηαπό juan » 28 Φεβ 2006, 00:28

Παναγιώτη ,

Είναι μια χαρά το nick name !!

Σε έχουμε μάθει έτσι :P :P :P

Juan
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 28 Φεβ 2006, 01:26

Καλα,
Θα το κρατήσω το όνομα μεχρι να πουλησω το αυτοκίνητο..... :lol: :lol: :lol:

Δείτε και εδώ η ford έχει κάνει και club ή κάνω λάθος? Εχει και φόρουμ...Πρέπει να γίνεις μέλος για να δεις τις συζητήσεις... Και εκεί βλέπω παράπονα....
http://www.clubford.gr/forum/
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό Rav4er » 03 Μαρ 2006, 23:30

Συνάδελφοι το πούλησα 22.000 ευρώ!!
Παρήγγειλα το Rav4 το οποίο ελπίζω να μην με στεναχωρήσει όπως το mav.
Αλλαξα και όνομα, έτσι για να με πάει καλά Rav4er.
Ελπίζω να μήν απογοήτευσα τους συνάδελφους με τα maverick αλλα δεν γινόταν αλλιώς.
Η πλάκα ήταν οτι μόλις βγήκα απο το συνεργείο την τελευταία φορά που επισκέφθηκα για την αλλαγή των πίσω αμορτισέρ, ξεκίνησε κάποιος περίεργος ήχος απο το μέρος του πορτμπαγκάζ όταν περνούσα απο σαμαράκια του δρόμου σαν να κάθεσαι σε πολυχρησιμοποιημένη πολυθρόνα!!
Μόλις το αντιλήφθηκα απο την τσαντίλα μου επισκέυθηκα την Toyota και έκλεισα το Rav.
Δεν αντεχα πια νισαφι!!!
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Rav4er
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 03 Μαρ 2006, 23:04

....

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 04 Μαρ 2006, 01:22

Θα ξεχάσεις τα συνεργεία όμως και δεν ξέρω αν θα τ αντέξεις. Πως θα περνάς τον χρόνο σου?
Τελευταία επεξεργασία από PAPAGN και 29 Δεκ 2006, 00:11, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

Σώθηκες

Δημοσίευσηαπό larrymav » 04 Μαρ 2006, 10:24

Καλορίζικο το καινούριο εργαλείο. Παναγώτη πόσα χιλιόμετρα είχες με το μαβ?
Papagn μήν τα ισοπεδώνουμε όλα. Άλλο κακή επιλογή εταιρείας και άλλο κακή επιλογή μοντέλου και εξ' άλλου δε νομίζω πως όλοι έχουν τα ίδια προβλήματα με το μαβ? Εντάξει μπορεί να έχεις δίκιο στη δικιά σου περίπτωση αλλά ας περιμένουμε να δούμε και καλύτερα το καινούριο Ραβ. Πάντως το παλιό δεν έχει καμία (για μένα) σχέση σε ποιότητα κύλισης στο δρόμο με το Μαβ. Ίσως με το καινούριο τα πράγματα να είναι καλύτερα....
larrymav
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 23 Δεκ 2004, 12:38
Τοποθεσία: Νεα Σμύρνη

Re: Σώθηκες

Δημοσίευσηαπό Rav4er » 04 Μαρ 2006, 11:07

larrymav έγραψε:Καλορίζικο το καινούριο εργαλείο. Παναγώτη πόσα χιλιόμετρα είχες με το μαβ?
Papagn μήν τα ισοπεδώνουμε όλα. Άλλο κακή επιλογή εταιρείας και άλλο κακή επιλογή μοντέλου και εξ' άλλου δε νομίζω πως όλοι έχουν τα ίδια προβλήματα με το μαβ? Εντάξει μπορεί να έχεις δίκιο στη δικιά σου περίπτωση αλλά ας περιμένουμε να δούμε και καλύτερα το καινούριο Ραβ. Πάντως το παλιό δεν έχει καμία (για μένα) σχέση σε ποιότητα κύλισης στο δρόμο με το Μαβ. Ίσως με το καινούριο τα πράγματα να είναι καλύτερα....


Larrymav,
Είχα 27.000χλμ. Ήμουν απλά ατυχος. Αλλα υπάρχουν τάσεις γενικώς και απο αλλους που έχουν mav για ζημιές....Τώρα όσο αφορά την περίπτωση του PAPAGN πραγματικά είναι ιδιάζουσα περίπτωση και δίκιο έχει ο ανθρωπος να αντιδρά έτσι.
Όσο αφορά το προηγόυμενο rav4, όπως είχα αναφέρει και στο φόρουμ παλαιότερα, το θεωρούσα ένα υπερυψωμένο yaris, λόγω χώρων και εμφάνισης. Τώρα με το καινούργιο τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά είναι πιό μεγάλο και πιό προηγμένο τεχνολογικά. Ας ελπίσουμε να μήν τραβήξω τα ίδια που τράβηξα με το mav...
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Rav4er
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 03 Μαρ 2006, 23:04

Απάντηση

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 04 Μαρ 2006, 11:10

Θεωρώ όπως και σύ τον Παναγιώτη αξιόπιστο συνομιλητή. Θα περιμένουμε να δούμε τα νέα του. Απλά έχω την άποψη ότι θα ξεχάσει τα συνεργεία και τις συνεχείς ταλαιπωρίες. Τώρα για την οδική συμπεριφορά πάλι θα μας πεί ο Παναγιώτης.
Τελευταία επεξεργασία από PAPAGN και 15 Σεπ 2006, 20:33, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

Απάντηση

Δημοσίευσηαπό larrymav » 04 Μαρ 2006, 20:48

Ελπίζω και εγώ Παναγιώτη να τελειώνουν οι ταλαιπωρίες σου όπως κι εσένα PAPAGN. ΄
Βρε παιδία μήπως ξέρει κάποιος να μου πει γιατί το καινούριο vitara βγαίνει με ταμπούρα στους πίσω τροχούς? Ασχετο με το forum αλλά΄το είδα και έχω απορία...
larrymav
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 23 Δεκ 2004, 12:38
Τοποθεσία: Νεα Σμύρνη

Απάντηση

Δημοσίευσηαπό Lepes » 08 Μαρ 2006, 08:42

Καλοριζικο το rav :):) ......... το πουλησες πολυ καλα εε !!! εγω οταν εψαχνα με το ζορι μου διναν 20.000.Αντε και αυτο να μην σου καψει ουτε ασφαλεια ;)
ΒRAT PRESIDENT
www.brat???.gr
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Απάντηση

Δημοσίευσηαπό Rav4er » 08 Μαρ 2006, 09:56

Lepes έγραψε:Καλοριζικο το rav :):) ......... το πουλησες πολυ καλα εε !!! εγω οταν εψαχνα με το ζορι μου διναν 20.000.Αντε και αυτο να μην σου καψει ουτε ασφαλεια ;)


Απο το στόμα σου και στου Θεού το αυτί!!

ΑΜΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Rav4er
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 03 Μαρ 2006, 23:04

Re: Απάντηση

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 08 Μαρ 2006, 17:03

larrymav έγραψε:Βρε παιδία μήπως ξέρει κάποιος να μου πει γιατί το καινούριο vitara βγαίνει με ταμπούρα στους πίσω τροχούς? Ασχετο με το forum αλλά΄το είδα και έχω απορία...


To GV οπως και το Forester έχουν ταμπούρα πίσω καθαρά για λόγους προσανατολισμού ''εκτός δρόμου'' και ΟΧΙ για οικονομια. Και αυτό γιατί όταν περνάς λάσπες, ποτάμι (κυρίως) και οτιδήποτε αλλο με πολυ νερό μπορεί όταν στιγμιαία φρενάρεις να μην έχεις φρένο, πράγμα που αποτρέπεται με τα ταμπούρα....
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 08 Μαρ 2006, 21:10

Καρατσιγγουνιά του κερατά είναι.... :evil: :evil: :evil: :evil:
Για ποιόν off road προσανατολισμό μιλάμε; με δέρματα και φρού φρού κι αρώματα; Με αυτοφερόμενο αμάξωμα; Με ανεξάρτητες αναρτήσεις και χαμηλοπρόφιλα λάστιχα; Έλεος πιά! Όλα γαργάρα τα κάναμε πιά;
Μιλάτε βρέ σκληροπυρηνικοί Βιταράκηδες!!!!
Ένα πολύ καλό SUVλάκι έγινε πιά το GV!!!
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό Rav4er » 08 Μαρ 2006, 23:21

tasos953 έγραψε:Καρατσιγγουνιά του κερατά είναι.... :evil: :evil: :evil: :evil:
Για ποιόν off road προσανατολισμό μιλάμε; με δέρματα και φρού φρού κι αρώματα; Με αυτοφερόμενο αμάξωμα; Με ανεξάρτητες αναρτήσεις και χαμηλοπρόφιλα λάστιχα; Έλεος πιά! Όλα γαργάρα τα κάναμε πιά;
Μιλάτε βρέ σκληροπυρηνικοί Βιταράκηδες!!!!
Ένα πολύ καλό SUVλάκι έγινε πιά το GV!!!


Τα παράπονά σου στους Γιαπωνέζους..... :twisted: :twisted: :twisted: :lol:

Όλα suv θα γίνουν στο τέλος........ΖΗΤΩ ΤΟ ΣΟΥΒΛΑΚΙ !!!! (με καλαμάκι)
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Rav4er
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 03 Μαρ 2006, 23:04

Επόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες

cron