Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Απόψεις Για το Πρωτάθλημα Rally Raid 2006

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό doc » 02 Ιουν 2006, 16:40

stavrosd έγραψε:Θεώρησα όμως ότι χρειάζονται κάποιες βελτιώσεις σε οργάνωση(περισσότερα άτομα με πιο αισθητή την παρουσία και πιο γρήγορους χρόνους ανταπόκρισης, καθώς και κάποιο κίνητρο).


Σταύρο,
Καλώς ήρθες και μπράβο σου, γιατί εκτός από καλός οδηγός εκφράζεις και ολοκληρωμένες απόψεις.

Όσο για το γάμο σου... Τι να πω? Καλή ζωή! :P Αλλά αυτός δεν είναι λόγος απουσίας! Θα έρθετε μαζί, άλλωστε το Πήλιο έχει εκδρομικό χαρακτήρα!
Άσε που παθαίνω τα ίδια στις... 30/6... :cry: :cry: :cry:

Επί του συγκεκριμένου: Συνεχής και πιο αισθητή παρουσία ατόμων σε απλωμένη -ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΥΚΛΙΚΗ- διαδρομή 700 χλμ... από ότι υπήρχε... δύσκολο!
Όσο για τους χρόνους απόκρισης: Ο συντονιστής της όλης κατάστασης (και στην προκειμένη εγώ...) κρίνει τις προτεραιότητες και τις αμεσότητες κατευθύνοντας γιατρούς, ασθενοφόρα, "σκούπες" και λοιπούς κριτές! Στους τραυματισμούς π.χ. σπεύσαμε ΑΜΕΣΑ (παρατώντας οτιδήποτε άλλο...).
Αλλά για τεχνική βοήθεια, ξεκόλλημα κτλ... στο τέλος! Είναι φυσικό!

Υ.Γ. Δεν κατάλαβα τι εννοείς όταν λες "κάποιο κίνητρο"?
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό alexandros » 02 Ιουν 2006, 16:47

Το παιχίδι με τις μέσες ωριαίες το εξαντλήσαμε στον 2ημερο της Υπάτης.

Ολοι είδαμε ποσο μας χάλασε η μικρη μεση ωριαια.

Καλυτερα να κυνηγας τον χρονο και να καλυτερευεις το οδηγικο σου επιπεδο παρά να τον έχεις για κοφτη και να παλευεις να: 1.οδηγας 2.πλοηγήσε 3.παιζέις Lotto με τα δευτερόλεπτα.

τα 49 όπως έχει πει και ο Σπύρος και ο Doc είναι θέμα χρόνου για να πιάνεται απο πολλούς.

Δειτε τις μέσες ωριαίες όλων των αναβατών απ 'όταν ξεκινήσαμε να τρέχουμε μέχρι σήμερα και θα καταλάβετε.
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό alexandros » 02 Ιουν 2006, 16:52

doc έγραψε:Κυριακή πρωί θα ανέβει το... μυθιστόρημα...
Αύριο έχουμε γάμο!


Τι ??? ποιός παντρέυεται ????? :twisted: :twisted: :twisted:

χα χα !! θα τον πάμε συνοδεία ... με τις γουρούνες !!!!!
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Re: Αγώνες κωλοαντοχής

Δημοσίευσηαπό DRZakias » 02 Ιουν 2006, 16:56

Berg έγραψε:Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου αλλά σκέψου και το ακόλουθο. Όταν οι αγώνες Enduro με πολύ πιό δύσκολη διαδρομή έχουν μήκος περίπου 200km τότε πιστεύει κανείς ότι οι αγώνες Rally Raid θα πρέπει να έχουν μικρότερο μήκος?
Το δε Six Days Enduro είναι περίπου 250 - 300km την ημέρα για 5 συνεχόμενες μέρες. :oops: :oops: :oops:


Εαν οδευουμε για καταστασεις πιο επαγγελματικες θα συμφωνησω Berg.Αλλα εδω οι περισσοτεροι που τρεχουν νομιζω ειναι ερασιτεχνες.Προσωπικα ο συναγωνισμος μου αρεσει, η βαθμολογια(μεση ωριαια,χρονομετρησεις τι πως γιατι) με αφηνουν αδιαφορο.Αυτο που θελω ειναι να τερματιζω να κανω τη πλακα μου με φιλους και να γυρναω σπιτι μου σωος και αβλαβης.Και οσο παραπανω τα χιλ. τοσο μεγαλυτερες και οι πιθανοτητες πτωσης.Δηλαδη τα περσινα που ειχαν πιο λιγα χιλ. δεν θεωρουνταν RALLY RAIDS?

Berg έγραψε:Ευτυχώς από φέτος υπάρχει πολυφωνία στους χωμάτινους αγώνες για τις μοτοσυκλέτες οπότε υπάρχει δυνατότητα επιλογής:
Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Enduro, (Με όποια διοργανώτρια αρχή θέλετε)
Attica Enduro Cup
Trial Ride Raid
Rally Raid
Η επιλογή είναι δική μας. :wink: :wink: :wink:



Αυτο ειναι και το καλυτερο απ΄ολα :wink: :wink: 8)
Διαλεγεις και παιρνεις!!!!
Άβαταρ μέλους
DRZakias
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 12:55
Τοποθεσία: ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΓΙΑΠΙ

Re: Αγώνες κωλοαντοχής

Δημοσίευσηαπό KADALAS » 02 Ιουν 2006, 17:03

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΣΥΝΑΘΛΗΤΕΣ


ΚΑΤ’ ΑΡΧΗΝ ΝΑ ΣΥΣΤΗΘΩ,
ΓΙΩΡΓΟΣ «KADALAS» ΚΤΜ LC-4 640,
ΟΜΑΔΑ : «Ο ΛΑΓΟΣ ΚΑΙ Η ΧΕΛΩΝΑ»

Ο ΑΓΩΝΑΣ ΤΗΣ ΡΟΥΜΕΛΗΣ ΗΤΑΝ ΑΡΙΣΤΟΣ ΣΕ ΟΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ. ΗΤΑΝ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΝΑ ΜΑΣ ΖΗΤΑΝΕ ΤΗ 2η ΜΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ 290 χιλ. ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΔΥΟ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΙΑ ΓΙΑ ΠΡΩΙΝΟ. ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΘΑ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΣΤΗΝ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΡΕΙΣ ΤΣΑΝΤΕΣ…
ΜΙΑ ΜΕ ΣΚΗΝΗ ΚΑΙ SLEEPING BAG,
ΜΙΑ ΜΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ ΚΑΙ
ΜΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΩΙΝΟ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ.

ΠΕΡΑΣΑ ΥΠΕΡΟΧΑ ΠΑΡ’ ΟΛΟ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΤΑ 240 χιλ. ΤΗΣ 2ης ΜΕΡΑΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΩ ΛΟΓΩ ΕΝΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ, ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΦΥΛΑΞΩ ΤΟ ΟΧΗΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ ΧΑΜΗΛΑ.

ΚΑΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Η ΛΕΞΗ ΚΛΕΙΔΙ… «ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ»

ΕΙΜΑΙ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ.
Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΑ ΚΑΙ ΑΓΩΝΕΣ. ΔΟΥΛΕΥΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 8-9-10 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ. ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΜΟΥ, ΚΑΝΩ ΠΡΟΠΟΝΗΣΕΙΣ, ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ, ΑΛΛΑ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ. ΚΑΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΕΝΑ ΟΡΙΟ.

ΓΙ’ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ---ΔΕΝ--- ΘΑ ΕΡΘΩ ΣΤΟ ΠΗΛΙΟ.

ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ.
ΤΑ 350+ χιλ/μερα ΣΕ ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΠΟΝΗΣΕΙΣ ΕΓΩ ΤΑ ΑΝΤΕΧΩ… ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ, ΤΑ ΑΛΥΣΙΔΟΓΡΑΝΑΖΑ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΝ. ΕΝΑ ΠΙΣΙΝΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΑΝΤΕΧΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 1000 χιλ. ΔΗΛΑΔΗ ΤΡΕΙΣ ΚΥΡΙΑΚΕΣ ΑΓΩΝΑ Ή ΠΡΟΠΟΝΗΣΗΣ. ΑΝ ΟΜΩΣ ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΗΤΑΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 200 χιλ/μερα ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΙΛΑΓΑΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΙΣΙΝΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΚΑΘΕ ΠΕΝΤΕ ΚΥΡΙΑΚΕΣ ΑΓΩΝΑ Ή ΠΡΟΠΟΝΗΣΗΣ.
ΕΝΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ, ΤΑ 130 ευρω ΤΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΛΛΑ. ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΕΞΟΔΩΝ ΜΙΑΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΠΛΕΥΡΑ ΕΞΟΔΑ.

ΚΑΝΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ.

ΑΣ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.
ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΔΟΣΗΣ ΤΟΥ 0-300 ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟ Κο ΧΟΥΝΤΡΑ ΝΑ ΛΕΕΙ «ΑΦΗΣΤΕ ΤΙΣ ΚΟΝΤΡΕΣ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ» ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΠΑΡΟΧΕΣ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΟΥΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ ΟΠΩΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 20% ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΤΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ.
ΤΟ 50% ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΩΝ ΜΟΤΟ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΤΑ RALLY ΕΙΝΑΙ KTM.
ΜΗΠΩΣ ΕΙΔΕ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗ «ΜΑΜΑ» ΚΤΜ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΑΠΕΛΑΚΙ ΔΩΡΟ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ ΤΗΣ ???
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΤΙΠΟΤΑ.
ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΙΣ (3) ΠΡΩΤΕΣ ΚΟΥΠΕΣ ΠΗΡΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΛΑΣΤΙΧΑ ΔΩΡΟ ???
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ…

ΤΕΛΟΣ ΝΑ ΘΥΜΙΣΩ ΣΤΟ DOC ΠΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΤΑ TRAIL RIDES ΠΡΙΝ ΑΠΟ 4-5 ΧΡΟΝΙΑ.
ΗΡΘΕ ΤΟ 0-300 ΚΑΙ ΕΙΠΕ…
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ … ΕΣΕΙΣ OI ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΚΥΡΙΑΚΕΣ ΓΥΡΝΑΤΕ «ΓΥΡΩ-ΓΥΡΩ ΟΛΟΙ» ΣΤΗΝ ΠΑΡΝΗΘΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΡΧΕΣΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΤΕ ΑΠΟ 10 euro ΝΑ ΣΑΣ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΜΙΑ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΝΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ ???
ΚΑΙ ΠΗΓΑΜΕ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ ENDURO ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ON-OFF ΚΑΙ ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΔΙΚΑΒΑΛΟΙ.
ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ TRAIL RIDES ΦΤΑΣΑΝΕ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ RALLY.
OK !!!
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΚΟΣ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΠΙΣΩ.
ΚΑΛΑ ΚΑΝΑΝΕ ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΣΑΝ.
ΠΟΛΛΟΙ ΑΝΑΒΑΤΕΣ ΟΜΩΣ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΝΤΕΠΕΞΕΛΘΟΥΝ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΑΠΑΙΤΗΣΕΩΝ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ. ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ ???
ΑΝ ΝΑΙ...
ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ---ΕΣΟΔΑ--- ΤΟΥ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΓΩΝΑ (τα ---εξοδα--- τα ξερουμε ολοι).

ΤΕΛΟΣ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ …
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΚΟΣ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΠΙΣΩ.
ΚΑΛΑ ΚΑΝΑΝΕ ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΣΑΝ.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΩΣ ΑΚΟΜΑ ΜΕΡΙΚΟΙ ΝΕΟΙ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΓΥΡΝΑΝΕ «ΓΥΡΩ-ΓΥΡΩ ΟΛΟΙ» ΤΙΣ ΚΥΡΙΑΚΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΝΗΘΑ…
ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ «ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ» ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΞΕΤΙΝΑΞΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ, ΣΩΜΑΤΙΚΑ, ΨΥΧΙΚΑ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ…

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
KADALAS
«Ο ΛΑΓΟΣ ΚΑΙ Η ΧΕΛΩΝΑ»
vivere pericolosamente
Άβαταρ μέλους
KADALAS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 24 Αύγ 2005, 21:12

Re: Αγώνες κωλοαντοχής

Δημοσίευσηαπό DRZakias » 02 Ιουν 2006, 17:37

KADALAS έγραψε:
ΑΣ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.
ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΔΟΣΗΣ ΤΟΥ 0-300 ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟ Κο ΧΟΥΝΤΡΑ ΝΑ ΛΕΕΙ «ΑΦΗΣΤΕ ΤΙΣ ΚΟΝΤΡΕΣ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ» ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΠΑΡΟΧΕΣ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΟΥΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ ΟΠΩΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 20% ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΤΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ.
ΤΟ 50% ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΩΝ ΜΟΤΟ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΤΑ RALLY ΕΙΝΑΙ KTM.
ΜΗΠΩΣ ΕΙΔΕ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗ «ΜΑΜΑ» ΚΤΜ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΑΠΕΛΑΚΙ ΔΩΡΟ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ ΤΗΣ ???
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΤΙΠΟΤΑ.
ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΙΣ (3) ΠΡΩΤΕΣ ΚΟΥΠΕΣ ΠΗΡΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΛΑΣΤΙΧΑ ΔΩΡΟ ???
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ…



Αυτο γιωργο ισχυε τοτε στα GATOULIS ENDURO CUP οχι αντιπροσωπειες αλλα μια λιστα με 10-15 μαγαζια που ειχε απο 10% εως 30- 40% εκπτωση σε αγωνιζομενους για αναλωσιμα,λαστιχα κ.α. με την επιδειξη μιας καρτας.Κατι ηταν κι αυτο........ 8)
Άβαταρ μέλους
DRZakias
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 12:55
Τοποθεσία: ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΓΙΑΠΙ

Re: Αγώνες κωλοαντοχής

Δημοσίευσηαπό KADALAS » 02 Ιουν 2006, 17:57

DRZakias έγραψε:
KADALAS έγραψε:
ΑΣ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.
ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΔΟΣΗΣ ΤΟΥ 0-300 ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟ Κο ΧΟΥΝΤΡΑ ΝΑ ΛΕΕΙ «ΑΦΗΣΤΕ ΤΙΣ ΚΟΝΤΡΕΣ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ» ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΠΑΡΟΧΕΣ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΟΥΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ ΟΠΩΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 20% ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΤΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ.
ΤΟ 50% ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΩΝ ΜΟΤΟ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΤΑ RALLY ΕΙΝΑΙ KTM.
ΜΗΠΩΣ ΕΙΔΕ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗ «ΜΑΜΑ» ΚΤΜ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΑΠΕΛΑΚΙ ΔΩΡΟ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ ΤΗΣ ???
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΤΙΠΟΤΑ.
ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΙΣ (3) ΠΡΩΤΕΣ ΚΟΥΠΕΣ ΠΗΡΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΛΑΣΤΙΧΑ ΔΩΡΟ ???
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ…



Αυτο γιωργο ισχυε τοτε στα GATOULIS ENDURO CUP οχι αντιπροσωπειες αλλα μια λιστα με 10-15 μαγαζια που ειχε απο 10% εως 30- 40% εκπτωση σε αγωνιζομενους για αναλωσιμα,λαστιχα κ.α. με την επιδειξη μιας καρτας.Κατι ηταν κι αυτο........ 8)


ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ENDURO ΕΚΕΙΝΗΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΣΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟ 0-300 ΤΟΤΕ, ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ (βλ. supermoto κλπ.)

ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΤΙ ΗΤΑΝ ΚΙ ΑΥΤΟ...

ΣΗΜΕΡΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ?????
Άβαταρ μέλους
KADALAS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 24 Αύγ 2005, 21:12

Re: Αγώνες κωλοαντοχής

Δημοσίευσηαπό doc » 02 Ιουν 2006, 18:35

KADALAS έγραψε:ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΔΟΣΗΣ ΤΟΥ 0-300 ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟ Κο ΧΟΥΝΤΡΑ ΝΑ ΛΕΕΙ «ΑΦΗΣΤΕ ΤΙΣ ΚΟΝΤΡΕΣ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ» ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΠΑΡΟΧΕΣ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΟΥΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ ΟΠΩΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 20% ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΤΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ.
ΤΟ 50% ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΩΝ ΜΟΤΟ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΤΑ RALLY ΕΙΝΑΙ KTM.
ΜΗΠΩΣ ΕΙΔΕ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗ «ΜΑΜΑ» ΚΤΜ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΑΠΕΛΑΚΙ ΔΩΡΟ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ ΤΗΣ ???
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΤΙΠΟΤΑ.
ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΙΣ (3) ΠΡΩΤΕΣ ΚΟΥΠΕΣ ΠΗΡΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΛΑΣΤΙΧΑ ΔΩΡΟ ???
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ…

ΤΕΛΟΣ ΝΑ ΘΥΜΙΣΩ ΣΤΟ DOC ΠΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΤΑ TRAIL RIDES ΠΡΙΝ ΑΠΟ 4-5 ΧΡΟΝΙΑ.
ΗΡΘΕ ΤΟ 0-300 ΚΑΙ ΕΙΠΕ…


Λες να μην θυμάμαι? 0-300 ποιός ήταν 10 χρόνια? ...και είναι ακόμη? Το 0-300 ποιός το ξεκίνησε? Τα Trail Ride ποιανού ιδέα ήταν?

Όσο για την ΚΤΜ, αλλά και τις άλλες αντιπροσωπίες, έχουν παροχές για αγωνιζόμενους. Στο προηγούμενο μάλιστα Trail Ride ήταν η ΚΤΜ χορηγός και μοίρασε πολλά!
Όσο για λάστιχα κτλ, έχουμε κατά καιρούς μοιράσει πολλά!
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Re: Αγώνες κωλοαντοχής

Δημοσίευσηαπό Bleu » 02 Ιουν 2006, 21:15

Ωπα ρε Doc.
Σιγά τις παροχές της KTM.
Αν δε κάνω λάθος εσείς πήγατε στις εγκαταστάσεις τους(Τσάμπα διαφήμιση τους κάνατε).
Αν δε κάνω λάθος η ΚΤΜ έλεγε για δωρεάν μεταφορά των μοτοσυκλετών σε αγώνες. Και για εκπτώσεις στα ανταλλακτικά.
Δε κατάλαβα? Για ποιούς αγωνιζόμενους ισχύουν αυτά?
Τώρα τα πήρα.
Και μη πιάνεστε κοροιδα σιγά το επίπεδο των άλλων αγώνων μοτό στην Ελλάδα.
Ενα κομματάκι τους είμαστε και μείς και διεκδικούμε ότι μας ανήκει.'Οσο μικρό και άν είναι αυτό.
Ευτυχώς που βρεθήκαν οι δυό τρελλοί δηλαδή και φτιαξαν τα Rally Raid γιατί αλλιώς με τα τρωκτικά της Δημ/πούλου για extreme sports θα είμασταν
Αλλα ας δεχτώ ότι εμείς είμαστε κουλοί.Σε ποιόν αγώνα θα τρέξει ό αλλος πιο έυκολα.Με τον Μανιάτη και τον Πράσσο ή με μένα που καβαλάω μηχανή από αγώνα σε αγώνα????????Πού θα μπεί πιο εύκολα?
Ναι θέλω να τρέχω σε αγώνες δύσκολους και να βγαίνω πρώτος (αλλά και αν δε βγώ πρώτος τουλάχιστον να τερματίζω).
Και πίνοντας μπύρες να λέμε τις ιστορίες μας.
Ο Πάρης για τις βαλβίδες του και άλλα τέτοια.
Και να κοιτάω τη Δευτέρα που έχασα χρόνο και αν δε χανόμουνα τι θέση θα έπερνα.
Αλλά να αξίζει το κόπο.
Τα χιλιόμετρα δε πάιζουν ρόλο για να χαρακτηρίσουμε έναν αγώνα αντοχής.
Μπορεί λιγα και δύσκολα η πολλά και εύκολα. Και όλοι οι δυνατοί συνδιασμοί εκτός από μικρός και έυκολος. Που ακόμα και αυτός έχει θέση κάπου μέσα στο πρωτάθλημα
Εδώ θα πρέπει για ακόμα μία φορά να ξεκαθαρίσουμε τη διαφορά ανάμεσα στο κόστος και την αξία.
Λέει ο συνάδελφος "αυτοκινητάς"(καλό?)΄τι του κόστισε ο αγώνας 1500 ευρά.
Η ερώτηση μου είναι: Τα άξιζε? Τα φχαριστήθηκες ρε αδελφέ?
Γιατί είμαι σίγουρος ότι αν έδινες 50 Ευρά σε έναν άθλιο αγώνα δε θα ξαναπήγαινες.
Και για να το πιασουμε από αλλη πλευρά το θέμα των συμμετοχών.
Doc και Σπύρο σας τα είχα γράψει πρίν τον αγώνα.
Το αρθρο για τον αγώνα ανέβηκε μία εβδομαδα πριν.
Πώς να ξεσηκωθεί ο άλλος να έρθει.
Ο καθένας σας για τους δικούς του απόλυτα σεβαστούς λόγους δεν είχε χρόνο για κάτι καλύτερο.
Αλλά αν ήμουν χορηγός δεν θα ήμουν και πολύ ευχαριστημένος με αυτό.
Από την άλλη πλεύρα μου φαίνεται τεράστιος άθλος η διοργάνωση ενός αγώνα με την έκταση της Ρούμελης και με τα μέσα που είδα.
Το λέω και πάλι:
Mην υποτιμάτε την προσπάθειά σας και το επίπεδό σας.
Διοργανωτές και αγωνιζόμενοι.


Και πα΄με όλοι μαζί "Αθηνα γα@@##@νη ο ΠΑΟΚ δε πεθαίνει"
Άβαταρ μέλους
Bleu
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: 10 Απρ 2005, 18:20

Re: Αγώνες κωλοαντοχής

Δημοσίευσηαπό Berg » 03 Ιουν 2006, 09:14

Bleu έγραψε:Ωπα ρε Doc.
Σιγά τις παροχές της KTM.
Αν δε κάνω λάθος εσείς πήγατε στις εγκαταστάσεις τους(Τσάμπα διαφήμιση τους κάνατε).
Αν δε κάνω λάθος η ΚΤΜ έλεγε για δωρεάν μεταφορά των μοτοσυκλετών σε αγώνες. Και για εκπτώσεις στα ανταλλακτικά.
Δε κατάλαβα? Για ποιούς αγωνιζόμενους ισχύουν αυτά?


Κώστα τελειώσαν οι καλές εποχές. Τώρα οι πωλήσεις έχουν ανέβει και για τους περισσότερους η αγορά ΚΤΜ είναι μονόδρομος.

Bleu έγραψε:Και πα΄με όλοι μαζί "Αθηνα γα@@##@νη ο ΠΑΟΚ δε πεθαίνει"


Περαστικά :P :P :P

Λοιπόν να θέσω ένα ερώτημα: Τι προτιμάτε να θυμάστε έναν εύκολο και σύντομης διάρκειας αγώνα με χαμηλή ΜΩΤ ή κάτι σαν την Ρούμελη 2006 και τον αγώνα της Δράμας? (α ρε Σίμο). :?: :?: :?: :?:
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό karka » 03 Ιουν 2006, 09:51

Berg έγραψε:

[u]Ευτυχώς από φέτος υπάρχει πολυφωνία στους χωμάτινους αγώνες για τις μοτοσυκλέτες οπότε υπάρχει δυνατότητα επιλογής:

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Enduro, (Με όποια διοργανώτρια αρχή θέλετε)
Attica Enduro Cup
Trial Ride Raid
Rally Raid [/u
]

τωρα θα θυμωσω και εγω!
τα δικα μας ποταπα μικρα enturo sprint, με κοστος 10 ευρω την συμμετοχη, γιατι δεν τα αναφερεις? ε?
επιδη μαζευουν 60-70 συμμετοχες που δεν της βλεπουν ουτε στον υπνο τους πια οι πρωταθληματικοι αγωνες?

ντροπη σου, παλιο σουηδεζα!

για να επανορθωσεις κανονισε το προγραμμα σου και της 16/06 ελα απο παρασκευη βραδυ στο κουνουπελι club oceanic (παραλια στην ηλεια, μετα την καλογρια)
με σκηνη και μοτοσακο για το 3 enduro sprint δυτικης ελλαδος, που διοργανωνει ο Α.Ο.Δ.Π. το σαββατο το βραδυ εχει αρνια!!!!!!!!!!!!!

απο βδομαδα θα ανεβει το αναλογο ποστ,
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Αγώνες...

Δημοσίευσηαπό doc » 03 Ιουν 2006, 10:09

Bleu έγραψε:Ωπα ρε Doc.
Σιγά τις παροχές της KTM.
Αν δε κάνω λάθος εσείς πήγατε στις εγκαταστάσεις τους(Τσάμπα διαφήμιση τους κάνατε).
Αν δε κάνω λάθος η ΚΤΜ έλεγε για δωρεάν μεταφορά των μοτοσυκλετών σε αγώνες. Και για εκπτώσεις στα ανταλλακτικά.
Δε κατάλαβα? Για ποιούς αγωνιζόμενους ισχύουν αυτά?
...
Το αρθρο για τον αγώνα ανέβηκε μία εβδομαδα πριν.


Είσαι άδικος! Και μάλιστα πολύ!
Ελεύθερη αγορά υπάρχει, οι αγωνιζόμενοι κρίνουν τις προσφορές της κάθε εταιρίας και διαλέγουν την μοτοσυκλέτα τους! Είναι τυχαίο ότι έχουμε πλημμυρίσει στα ΚΤΜ? Λίγα έδωσε τόσα χρόνια η εταιρία στους αγώνες? Και άλλες εταιρίες δε λέω! Αλλά μην τα μηδενίζεις κι όλα!
...
Όσο για το άρθρο... αυτοί που ήταν να έρθουν στην Ρούμελη, ήρθαν! Κανείς δεν θέλει την μαμά του να τον τραβάει από το χεράκι!
Το άρθρο ανέβηκε Μεγάλο Σάββατο...
Όσο για τους χορηγούς... έλα πες μου άλλους αγώνες που θα είχαν καλύτερη προβολή, όχι μόνο σε σχέση με αυτά που προσφέρουν, αλλά γενικότερα. Για αυτό άσε τουλάχιστον αυτούς ήσυχους! Και μην τους βάζεις ιδέες γιατί μάλλον κακό κάνεις...
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό cuspid » 03 Ιουν 2006, 10:43

Διαβάζοντας τα παραπάνω ποστ έχω την εντύπωση ότι κάτι δεν πάει καλά.
Κάπου έχουμε ξεφύγει. Πολλοί από εμάς έχουμε μπερδέψει τα πρωταθλήματα – κύπελλα - έπαθλα, τις διοργανώσεις και τα είδη αγώνων.

Φέτος υπάρχει στο αγωνιστικό πρόγραμμα μια μεγάλη ποικιλία από αγωνιστικές εκδηλώσεις τόσο για μοτοσικλέτες όσο και για αυτοκίνητα.
Οι διοργανωτές προτείνουν και οι αγωνιζόμενοι επιλέγουν.
Στον «δικό» μας αγωνιστικό μικρόκοσμο υπάρχουν από φέτος οι αγώνες τύπου Trail Ride και τα Rally Raid.
Ο διαχωρισμός των δυο τύπων αγώνα έγινε ώστε να υπάρξει η εξειδίκευση που απαιτείται στον καθένα, με σκοπό να πάμε ένα βήμα εμπρός.

Κατά την γνώμη μου τα Rally Raid βρίσκονται στον σωστό δρόμο.
Μετά από κόπους 3 ετών, μπορούμε πλέον να είμαστε υπερήφανοι για το γεγονός ότι αποτελούμε μέρος ενός είδους αγώνων με «άρωμα Αφρικής». Αγώνες διαφορετικούς, που έχουν την ικανότητα να σε ταξιδεύουν.

Το έχω αναφέρει και στο παρελθόν, οι αγώνες αυτοί δεν ξεκίνησαν μετά από μια τεχνοκρατική έρευνα αγοράς. Δεν μπήκε στο ζύγι «πόσα θέλω για να το διοργανώσω, πόσους πελάτες θα έχω» και αφού ο υπολογισμός βγήκε θετικός... άντε πάμε.
Ξεκίνησαν μέσα από το όραμα και το πάθος κάποιων. Στην πορεία βρέθηκαν πολλοί ακόμα με το ίδιο όραμα και τους στήριξαν.

Σήμερα βρισκόμαστε σε ένα αρκετά υψηλό επίπεδο (πάντα υπάρχουν περιθώρια βελτιώσεων) και μπορούμε να πούμε ότι τα Rally Raid έχουν βρει τον δρόμο τους, τον χαρακτήρα τους. Δεν πιστεύω ότι πρέπει να αλλοιώσουμε αυτόν τον χαρακτήρα.
Ένας αγώνας Rally Raid, είναι πάνω από όλα ένας αγώνας αντοχής.
Ένας αγώνας που φτάνει στα όρια τους σώματα και μηχανές. Τα πολλά χιλιόμετρα είναι αναγκαία συνθήκη για να υπάρχει η έννοια της αντοχής.
Πλοήγηση – αντοχή – ταχύτητα, αυτά είναι τα στοιχεία των Rally Raid.
Αν λείψει κάποιο από αυτά ο χαρακτήρας αλλοιώνεται και το Rally Raid μετατρέπεται σε Trail Ride, σε αγώνα Enduro, σε παιχνίδι εύρεσης θησαυρού, σε εκδρομή κ.τ.λ.
Ο.Κ. καλά όλα αυτά, να διοργανώσουμε κάποιο αν το γουστάρετε, αλλά μην παραμυθιάζεστε ότι θα έχετε τερματίσει σε αγώνα αντοχής. Θα είναι κάτι εντελώς διαφορετικό. Μπορεί να είναι εξίσου ενδιαφέρων αλλά δεν θα είναι Rally Raid.
Τα Rally Raid πρέπει να κινούνται σε συγκεκριμένο πλαίσιο λειτουργίας. Και δεν αναφέρομαι απλά στους κανονισμούς, άλλωστε αυτοί είναι δεδομένοι. Αναφέρομαι στο γενικότερο «πνεύμα» αυτών των αγώνων.
Μόνο έτσι θα περάσουμε στο επόμενο βήμα. Μόνο έτσι θα προχωρήσουμε μπροστά (ή θα γκρεμοτσακιστούμε βέβαια – όλα παίζουν) προς κάτι μεγαλύτερο, ομορφότερο.

Το «άγχος» των λίγων συμμετοχών πρέπει επιτέλους να ξεπεραστεί.
Αν περιμένουν κάποιοι 120 συμμετοχές σε διήμερο αγώνα 700 χιλιομέτρων ας το ξεχάσουν. Άλλωστε οι απαιτήσεις σε ασφάλεια και logistics θα ήταν τεράστιες. Βέβαια όλα γίνονται αν υπάρχει θέληση και εμπειρία. Και υπάρχουν.
Αν πρέπει να γίνονται λιγότερα Rally Raid μέσα στην αγωνιστική σεζόν, αλλά να είναι «υπόδειγμα» διοργάνωσης και αγωνιστικής δράσης, εγώ το γουστάρω.
Όχι όμως «εκπτώσεις» για να προσελκύσουμε «πελάτες».

Λεοπόταμε να ζήσετε ευτυχισμένοι!!!!!!
cuspid
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 16 Φεβ 2005, 14:34

Re: Αγώνες κωλοαντοχής τσέπης

Δημοσίευσηαπό sacram » 03 Ιουν 2006, 11:10

KADALAS έγραψε:ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΣΥΝΑΘΛΗΤΕΣ

ΚΑΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Η ΛΕΞΗ ΚΛΕΙΔΙ… «ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ»

ΕΙΜΑΙ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ.
Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΑ ΚΑΙ ΑΓΩΝΕΣ. ΔΟΥΛΕΥΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 8-9-10 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ. ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΜΟΥ, ΚΑΝΩ ΠΡΟΠΟΝΗΣΕΙΣ, ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ, ΑΛΛΑ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ. ΚΑΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΕΝΑ ΟΡΙΟ.

ΓΙ’ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ---ΔΕΝ--- ΘΑ ΕΡΘΩ ΣΤΟ ΠΗΛΙΟ.

ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ.


Συμφωνώ απόλυτα και πιστεύω οτι είμαστε οι περισσότεροι στην ίδια φάση.
Θα μου πείτε Δημοκρατία έχουμε αν θες τρέχεις, αν δεν θές μη τρέξεις, αλλά ας μην ακούω οτι: εντάξει 1500ευρω μου στοιχισε ο αγώνας αλλά πέρασα ωραία, άρα άξιζε, γιατί ακουγεται τουλάχιστον εκκεντρικό. Βέβαια όλα αυτά ξεκινάνε από την διαφορετικότητα των ανθρώπων(κυρίως στην τσέπη:lol: ) Τέλος πάντων...ναι στις καλές διοργανώσεις αλλά με οικονομικό μέτρο.
Ναι δεν λέω, εννοείτε πως λέμε ναι στον χαβαλέ, στην φιλική ατμόσφαιρα, εννοείτε πως με τον συνδιασμο υπερκατασκοπο και doc θα περάσουμε τέλεια, αλλά βασικο είναι να μπορέσουμε να πάρουμε μέρος χωρίς να αναγκαστούμε σπάσουμε όλους τους κουμπαράδες μας(κουμπαράς???τι είναι αυτό? :lol: ) ή γενικότερα να διαμορφώσουμε την ζωή μας έτσι :
1η του μήνα τράπεζα και ανάληψη μισθού-παράβολο συμμετοχής-λαστιχα αλυσιδογράναζα-πανακριβες διανυκτερεύσεις και στο τέλος πάλι στην τράπεζα για δάνειο
:lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Re: Αγώνες κωλοαντοχής τσέπης

Δημοσίευσηαπό madive » 03 Ιουν 2006, 18:37

Καλησπέρα σε όλους. Σας “διαβάζω” ανανεωμένους και ξεκούραστους (μετά από τόσες μέρες άλλωστε).
Καταρχήν περαστικά στους τραυματίες!!!
Leopotame και Τόνια σας εύχομαι καλή ζωή!!!
Ερώτηση: Θεωρείτε ιδανικό να αλλάξει η πορεία των Rally Raid? –αναφέρομαι μόνο σε αυτά-. Από όσο ψηλά μπορεί να βρίσκεται να αρχίσει τώρα να φθίνει?
Πιστεύω πως όλοι εσείς οι συμμετέχοντες, λίγοι ή πολλοί, θελήσατε να έχουν αυτήν την εξέλιξη. Η πορεία τους δείχνει, πως σας αρέσει και η διοργάνωση και τα χλμ και η κούραση.
Είναι προτιμότερο να γίνονται λιγότεροι αγώνες το χρόνο αυτού ή και καλύτερου επιπέδου παρά η φθίνουσα πορεία. Χορηγίες, χρήματα, επιβίωση των οργανωτών, δικό τους θέμα.
Οι απόψεις όλων πρέπει ν΄ ακούγονται, για να τις λάβει σοβαρά ο ιδρυτής αυτού του θεσμού. Ουσιαστικά είναι, το “παιδί” του και ο μόνος που μπορεί να το κάψει ή να το ανεβάσει ακόμη περισσότερο.
Άβαταρ μέλους
madive
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 23 Μαρ 2006, 10:20

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 23 επισκέπτες