Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΜΕΤΑ... 3o ENDURO SPRINT ΚΟΥΝΟΥΠΕΛΙ Α.Ο.Δ.Π

Enduro, Scramble, Supermoto, Trial κ.α.

Δημοσίευσηαπό jimmy-ttr » 18 Ιούλ 2006, 18:13

Εκ μέρους του Δ.Σ. του Α.Ο.Δ.Π. προς άρση παρεγηγήσεων, και επειδή το τελευταίο μύνημα άφησε πολλά υπονοούμενα πρέπει να λεχθούν τα εξής: Ο karka είναι μόνιμο, ενεργό μέλος του ομίλου, ο οποίος μετά από πολύχρονη εμπειρία διοργάνωσης αγώνων μοτοσικλέτας βοηθάει τα μέγιστα σε αυτόν τον τομέα τον Α.Ο.Δ.Π. τον τελευταίο ένα χρόνο περίπου που ο όμιλος αναδιοργανώθηκε. Με κύριο κορμό τον Ανδρέα, διοργανώθηκε ο καλλίτερος αγώνας του κυπέλλου rally raid το 2005 ενώ με δική του ιδέα προκυρήχθηκε το έπαθλο enduro sprint που αγκαλιάστηκε από τον χώρο της μοτοσικλέτας και έβαλε στον χορό των αγώνων χομπίστες αναβάτες που δεν το ξανά είχαν τολμήσει. Ο ίδιος παραμένει ο κορμός των αγωνιστικών δραστηριοτήτων του ομίλου και απολαμβάνει την πλήρη στήριξη και εμπιστοσύνη του.
Οσον αφορά τον συγκεκριμένο αγώνα σαφώς και ισχύουν οι περιορισμοί και οι συμβιβασμοί του συγκεκριμένου χώρου/χρόνου που αναφέρθηκαν νωρίτερα.
Στην ανακοίνωση του αγώνα σαφώς και αναφέρεται ότι η διαδρομή θα ήταν κορδελιασμένη (άρα και πασαλάκια) και σε προηγούμενο κειμενό μου στην παρούσα συζήτηση είχα αναφέρει ότι η διαδρομή θα είναι σφιχτή. Το μόνο φάουλ του ομίλου είναι πως είχε ανακοινώσει ότι δεν θα υπάρχει άμμος, η οποία όμως ήρθε στην επιφάνεια με το φρεζάρισμα και τα πρώτα περάσματα. Η πίστα ήταν μικρότερη κατα 300 μέτρα από τα δύο χιλιόμετρα που ανακοινώθηκε, αλλά για τα ATV-QUAD έγιναν τρία σκέλη οπότε οι συμμετέχοντες οδήγησαν αρκετά.
Ο τελικός απολογισμός του αγώνα από όλες τις απόψεις είναι (υπερ)θετικός αλλά το Δ.Σ. του ΑΟΔΠ αισθάνεται άβολα που κάποιοι φίλοι έκαναν τόσα χιλιόμετρα και κόπο για να τρέξουν, και τελικά δεν έτρεξαν. Οι παρατηρήσεις καταγράφηκαν, λαμβάνονται υπ 'οψιν για τους επόμενους αγώνες, και εν τέλει τους ευχαριστεί γι'αυτές και για την προθεσή τους να συμμετάσχουν. Φυσικά και είστε προσκαλεσμένοι σε όλες μας τις μελλοντικές εκδηλώσεις.
Άβαταρ μέλους
jimmy-ttr
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 06 Απρ 2006, 22:32
Τοποθεσία: Πάτρα

Φωτογραφίες

Δημοσίευσηαπό jimmy-ttr » 18 Ιούλ 2006, 18:22

Το cd είναι έτοιμο και θα φύγει από τα Ελληνικά βραδυδρομεία αύριο.
Ως τότε δύο ακόμη φωτογραφίες...
Άβαταρ μέλους
jimmy-ttr
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 06 Απρ 2006, 22:32
Τοποθεσία: Πάτρα

Φωτογραφίες

Δημοσίευσηαπό zman » 18 Ιούλ 2006, 18:33

Ρε Μαικ πως το εσωσες αυτο...
Άβαταρ μέλους
zman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2005, 01:24
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό doc » 18 Ιούλ 2006, 19:00

YFZ450s έγραψε:Οταν εμεις τρωγαμε την ταλαιπωρια των εξακοσιων χιλιομετρων για να ερθουμε να στηριξουμε τους αγωνες που κανατε στα κιουρκα με κοστος τουλαχιστον 400 ευρο την καθε φορα τη στιγμη που εσεις κανατε 10-15 χιλιομετρα για να φτασετε ηταν καλα???

Έχεις απόλυτο δίκιο, σου ζητώ συγνώμη - γράψε λάθος! Ξέρω πόσο πολύ στηρίξατε το θεσμό, δεν αναφερόμουν σε σας.

YFZ450s έγραψε:να πηγαινω σαν κοτα ,γιατι το μηχανακι μου ειχε δουλεψει λιγοτερο απο μιαμιση ωρα μετα απο γενικη επισκευη, και δεν ηθελα να το δουλευω 1-2 κοφτη.

Εδώ έχεις λάθος και το ανέλησα παραπάνω... Μια τρίτη χαλαρή ήταν όλη η πίστα...


YFZ450s έγραψε:Γιατι δεν λες τιποτα για την ζημια που επαθε ο Μιχαλης?

Αγώνες τρέχουμε! Τι περιμένεις? Να μην σου συμβεί η παραμικρή ζημιά? Τι έπαθε ο Μιχάλης? Τρίχες!

YFZ450s έγραψε:Αν εκει ειχε μια ανατροπη και οχι full-lock αναποδο (γιατι πιστευω ξερεις τι σχεση εχουν τα γουρουνια με τις ανατροπες)τοτε θα κλεγαμε ολοι γιατι το πασαλακι δεν θα του διαλουσε την δισκοπλακα αλλα θα καρφωνονταν σε καποιο μερος του σωματος του!!

Σαφώς και δεν έχεις εμπειρία σε αγώνες, αλλά να το εξηγήσουμε κι αυτό: Παντού, σε όλο τον κόσμο, οι πίστες οριοθετούνται με πασαλάκια και κορδέλα. Πάντα οι αναβάτες είναι ντυμένοι με προστατευτικό εξοπλισμό! Τώρα αν.... και αν... και αν... καρφωνόταν... Με αυτό το σκεφτικό δεν θα τρέχαμε ποτέ αγώνες. Τουλάχιστον ένα επιχείρημα είναι πως οι ταχύτητες ήταν μικρές.

YFZ450s έγραψε:Δεν ηρθα εκει κατω ουτε για να σνομπαρω κανενα αλλα ουτε και να με σνομπαρουν,ουτε να βρισω αλλα ουτε να με βρισουν.

Σαφώς και δεν πιστεύω ούτε εγώ ούτε κανείς άλλος κάτι τέτοιο. Ούτε κανείς σε έβρισε -πέρα από την πλάκα. Απλώς ρε παιδάκι μου, και συ να ήσουν στην αντίθετη πλευρά, σαν σνομπάρισμα θα το έβλεπες! Κάτσε και σκέψου το! Αλλά εντάξει! Δεν έγινε και τίποτα... Παρεξηγήσεις θα δημιουργούνται πάντα, φίλοι είμαστε, θα βγάλουμε τα μάτια μας και θα τα ξαναβρούμε... :wink:

YFZ450s έγραψε:Και στην τελικη που ηταν φιλε Doc οι υπολοιποι τουATV-CUP

Έλα μου ντε! Και οι από πάνω που φωνάζανε? Για αυτό σου λέω ότι δεν αναφερόμουνα σε σας. Ξέρω πόσο έχετε ματώσει... :wink:
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό doc » 18 Ιούλ 2006, 19:14

Quadmaniac έγραψε:3) Γιατί δεν μπορείς να παραδεχτείς οτι ο αγώνας ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΓΙΑ ΓΟΥΡΟΥΝΕΣ. Μπράβο σε αυτούς που τον έτρεξαν αλλά εμάς δεν μας ενδιέφερε. Δηλαδή είναι κακό να το παραδεχτείς;;;


Άν μας καλέσεις θα έρθουμε στο Αίγιο και οτι και να είναι θα τρέξουμε αυτήν την φορά.


Μια χαρά ήταν ΚΑΙ για γουρούνες! Μην επιμένεις... Αφού δεν την είδες καν ούτε την οδήγησες... Μην τα ξαναλέμε. ΑΠλώς δεν έχεις άποψη από πίστες. Δεν είναι κακό αυτό. Άποψή σου λοιπόν, αλλά όχι σωστή.
Γιατί να παραδεχτεί ο karka κάτι που το ασπάζεσαι εσύ κι άλλοι τρεις και όχι την άποψή του, που την αποδέχτηκαν κάποιοι 70+?
ΟΛΕΣ ΟΙ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΑ!!!
Από τους οδηγούς τους εξαρτάται... Αυτοί χωλαίνουν. Δυστυχώς!

Θα τα πούμε στο Αίγιο... Φυσικά και θα είστε καλεσμένοι!
Όσο για την λάσπη... ο karka το παρατράβηξε. Μην τον παρεξηγείς. Δούλεψε πολύ για αυτό, και πικράθηκε πολύ με το μόνο γεγονός που τον "χάλασε"...
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό doc » 18 Ιούλ 2006, 19:20

zman έγραψε:He's got a point...


Όχι! Ειδικά εδώ δεν υπάρχει κανένας πόντος Παναγιώτη! Έχεις δει πίστες χωρίς πασαλάκια? Θα τρελαθούμε τελείως?

ΜΑ ΚΑΛΑ!!! ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΠΙΣΤΕΣ???? MOTOCROSS, ΕΙΔΙΚΕΣ ENDURO, SCRAMBLE??? Εκεί δεν κινδυνεύουν οι αναβάτες?????

Μου φαίνετε ότι δεν έχετε δει, και για αυτό δεν έχετε -σωστή- άποψη. Sorry κιόλας!

Κάντε μια βόλτα στο MOTORS TV να δείτε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Enduro, να δείτε ειδικές enduro cross country και extreme να τους φεύγει ο τάκος από την "επικινδυνότητα", τα γκρέμια, και τα βράχια!
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό doc » 18 Ιούλ 2006, 19:23

YFZ450s έγραψε:ΑΓΑΠΗΤΕ ΚΑΡΚΑ μαλλον δεν βλεπεις καλα γιατι η απαντηση μου ηταν προς τον doc, και ηταν και η πρωτη μου απαντηση σε ολο το θεμα!!!Δεν σου εριξα λασπες ποτε και δεν προσπαθησα να δικαιολογηθω!!!

Έχεις δίκιο, karka είσαι "φάουλ"


YFZ450s έγραψε:Οσο αφορα τους τυχον τραυματισμους δεν νομιζω οτι κανεις απο αυτους που λαμβανουν μερος σε τετοια event δεν τους λαμβανουν υποψην!!Με πασαλακια 20ποντα ανα 2 μετρα Μην το πεις πουθενα θα σε κραξουν!!!


Δυστυχώς εδώ δείχνεις άγνοια... Το ξαναλέω...
Πέστο παντού! Όχι μόνο δεν θα σε κράξουν, αλλά θα σε ρωτήσουν "που είναι το περίεργο?"
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό karka » 18 Ιούλ 2006, 19:47

oquadmaniac εγραψε:
Εγω σταματώ να γράφω εδώ για το θέμα γιατί στο τέλος θα το χοντρύνουμε και θα παρεξηγηθούμε.

και αφου ξαναεγραψε μερικες φορες ακομα ηρθε το κερασακι στην τουρτα!!!

Ευτυχώς που πήραμε ένα τηλέφωνο στην λέσχη και μάθαμε. Τώρα οτι πεις μαζί σου...........

ετσι! ετσι! μην το χοντρυνουμε και παρεξηγηθουμε κιολας !!!
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Δημοσίευσηαπό YFZ450s » 18 Ιούλ 2006, 20:21

doc έγραψε:
YFZ450s έγραψε:ΑΓΑΠΗΤΕ ΚΑΡΚΑ μαλλον δεν βλεπεις καλα γιατι η απαντηση μου ηταν προς τον doc, και ηταν και η πρωτη μου απαντηση σε ολο το θεμα!!!Δεν σου εριξα λασπες ποτε και δεν προσπαθησα να δικαιολογηθω!!!

Έχεις δίκιο, karka είσαι "φάουλ"


YFZ450s έγραψε:Οσο αφορα τους τυχον τραυματισμους δεν νομιζω οτι κανεις απο αυτους που λαμβανουν μερος σε τετοια event δεν τους λαμβανουν υποψην!!Με πασαλακια 20ποντα ανα 2 μετρα Μην το πεις πουθενα θα σε κραξουν!!!


Δυστυχώς εδώ δείχνεις άγνοια... Το ξαναλέω...
Πέστο παντού! Όχι μόνο δεν θα σε κράξουν, αλλά θα σε ρωτήσουν "που είναι το περίεργο?"
Οντος η αληθεια ειναι οτι δεν εχω την εμπειρια και φυσικα εχω αγνοια σε καποια πραγματα, αλλα φιλε doc τα τελευταια 2 χρονια που ασχολουμαι με τα γουρουνια και παρακολουθω αγωνες με αυτα, κανενας απο αυτους τους αγωνες δεν γινοταν σε πιστα με φαρδος 2 μετρα.Και παλι δεχομαι οτι εχω αγνοια σε καποια πραγματα και δεν προσπαθω να σε πεισω για κατι απλα αναφερω την γνωμη μου. ΦΙΛΙΚΑ Νικος
YFZ450s
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 09:18
Τοποθεσία: AGRINIO

Δημοσίευσηαπό karka » 18 Ιούλ 2006, 23:20

α) να ευχαριστησω το Δ.Σ του Α.Ο.Δ.Π για την στηριξη του.

β) προχειροι υπολογισμοι για το θεμα "ασφαλεια" στο μονο που εδωσα βαση απο της "παρατηρησεις σας"

71 αναβατες χ 2 γυρους =142 γυρους αγωνα.
χοντρικα απο 10 γυρους δοκιμαστικα εκαστος = 710 γυρους.
συνολο = 850 γυροι, πανω απο 1000 αν βαλεις και της απογευματινες δοκιμες του σαββατου.

δεν ανοιξε ουτε μυτη. ετσι απλα!

επιμενεται για το θεμα ασφαλεια?
ακομα και μετα απο 1000 γυρους?
ποσα αν... χωρανε οι 1000 γυροι?
εκ του αποτελεσματος κανενα!
πιαστε αλλη καραμελα αυτη ελιωσε.
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Δημοσίευσηαπό zman » 19 Ιούλ 2006, 09:55

Δεν ξερω για τις προδιαγραφες των πασσαλακιων, αλλα νομιζω οτι θα ηταν καλα να ηταν λιγο πιο φαρδια και τετραγωνα στο πανω μερος, σφηνοειδη, πως να το πω...
Με τρομαζαν λιγο μερικα.
Μου τσαμπουκαλευτηκαν δυο-τρια και το πληρωσαν με τη ζωη τους (ραντιαλ 300αρι λαστιχο που δεν καταλαβαινει τιποτα)
Λοιπον, ενταξει με τα εξοαγωνιστικα, το κραξιμο-γκρινια που ΕΠΡΕΠΕ να πεσει επεσε, αναδειχτηκαν τα σχετικα θεματα, ολοι καταλαβαν αυτα που πρεπει και τωρα ξερουμε ΟΛΟΙ (και αυτοι που δεν ταν εκει) οτι υπαρχει ενας σκληρος πυρηνας απο 10 ατομα και οργανωτες με διαθεση να τους στηριξουν. Παμε γι αλλα λοιπον, βλεπε Αιγιο και Terradura.
Άβαταρ μέλους
zman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2005, 01:24
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό doc » 19 Ιούλ 2006, 10:54

YFZ450s έγραψε:Οντος η αληθεια ειναι οτι δεν εχω την εμπειρια και φυσικα εχω αγνοια σε καποια πραγματα, αλλα φιλε doc τα τελευταια 2 χρονια που ασχολουμαι με τα γουρουνια και παρακολουθω αγωνες με αυτα, κανενας απο αυτους τους αγωνες δεν γινοταν σε πιστα με φαρδος 2 μετρα.


Ξεχνάς όμως κάτι βασικό: Άλλο πίστα όπου θα δώσουν μάχη 30 γουρούνια μαζί και έχουν να πέσουν προσπεράσεις και προσωπικές κόντρες, και άλλο κορδελιασμένη ειδική που μπαίνει ο καθένας μόνος του και παλεύει με το χρονόμετρο!
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό Berg » 19 Ιούλ 2006, 16:38

jimmy-ttr έγραψε:Οι παρατηρήσεις καταγράφηκαν, λαμβάνονται υπ 'οψιν για τους επόμενους αγώνες, και εν τέλει τους ευχαριστεί γι'αυτές και για την προθεσή τους να συμμετάσχουν. Φυσικά και είστε προσκαλεσμένοι σε όλες μας τις μελλοντικές εκδηλώσεις.


Μπράβο σας. Αυτή είναι σωστή αντιμετώπιση. Σας εύχομαι τα καλύτερα. Καλή δύναμη.
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Quadmaniac » 19 Ιούλ 2006, 20:33

karka έγραψε:oquadmaniac εγραψε:
Εγω σταματώ να γράφω εδώ για το θέμα γιατί στο τέλος θα το χοντρύνουμε και θα παρεξηγηθούμε.

και αφου ξαναεγραψε μερικες φορες ακομα ηρθε το κερασακι στην τουρτα!!!

Ευτυχώς που πήραμε ένα τηλέφωνο στην λέσχη και μάθαμε. Τώρα οτι πεις μαζί σου...........

ετσι! ετσι! μην το χοντρυνουμε και παρεξηγηθουμε κιολας !!!


Εγώ πάλι πιστεύω ότι συγκρατήθηκα αρκετά με τις προσβολές που εξαπέλυσες. Ότι δεν τα βρίσκουμε πουθενά είναι το μόνο σίγουρο.
Quadmaniac
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 12 Ιαν 2005, 11:38
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Quadmaniac » 19 Ιούλ 2006, 20:50

doc έγραψε:
Quadmaniac έγραψε:3) Γιατί δεν μπορείς να παραδεχτείς οτι ο αγώνας ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΓΙΑ ΓΟΥΡΟΥΝΕΣ. Μπράβο σε αυτούς που τον έτρεξαν αλλά εμάς δεν μας ενδιέφερε. Δηλαδή είναι κακό να το παραδεχτείς;;;


Άν μας καλέσεις θα έρθουμε στο Αίγιο και οτι και να είναι θα τρέξουμε αυτήν την φορά.


Μια χαρά ήταν ΚΑΙ για γουρούνες! Μην επιμένεις... Αφού δεν την είδες καν ούτε την οδήγησες... Μην τα ξαναλέμε. ΑΠλώς δεν έχεις άποψη από πίστες. Δεν είναι κακό αυτό. Άποψή σου λοιπόν, αλλά όχι σωστή.
Γιατί να παραδεχτεί ο karka κάτι που το ασπάζεσαι εσύ κι άλλοι τρεις και όχι την άποψή του, που την αποδέχτηκαν κάποιοι 70+?
ΟΛΕΣ ΟΙ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΑ!!!
Από τους οδηγούς τους εξαρτάται... Αυτοί χωλαίνουν. Δυστυχώς!

Θα τα πούμε στο Αίγιο... Φυσικά και θα είστε καλεσμένοι!
Όσο για την λάσπη... ο karka το παρατράβηξε. Μην τον παρεξηγείς. Δούλεψε πολύ για αυτό, και πικράθηκε πολύ με το μόνο γεγονός που τον "χάλασε"...


Φίλε DOC στις μπηχτές είσαι άπαιχτος. Άποψη σου να πιστεύεις οτι έκανε η διαδρομή, οτι δεν έχουμε άποψη από πίστες (δεν είπαμε οτι έχουμε ούτε και θίξαμε την δική σου πείρα) και οτι σαν οδηγοί χωλαίνουμε. Άν νομίζεις στην τελική οτι κοτέψαμε, δικαίωμα σου. Δεν τρέχουμε για να αποδείξουμε κάτι. Να ακούμε ξέρουμε δόξα το θεό.

Για να τελειώσουμε........

Δεν θέλαμε να προσβάλουμε κανέναν και αν το κάναμε ήταν άθελα μας (δεν είμαστε τέτοια άτομα). Οπότε συγνώμη προς αυτούς που το πήραν προσωπικά. Άν κι εσείς είχατε συγκρατήσει τους δικούς σας τόνους θα είχαμε γράψει όλοι λιγότερα. Βέβαια σαν γνήσιοι πωρομένοι είμαστε όλοι αγύριστα κεφάλια και ευέξαπτοι.

Φυσικά συνεχίζουμε να έχουμε την άποψη μας και δεν νομίζω να θέλετε να σταματήσουμε να την λέμε.

Μάνος
Quadmaniac
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 12 Ιαν 2005, 11:38
Τοποθεσία: Αθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αγώνες Μοτοσυκλέτας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες