Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Διοργάνωση αγώνων

Enduro, Scramble, Supermoto, Trial κ.α.

Διοργάνωση αγώνων

Δημοσίευσηαπό zapmaria » 18 Ιούλ 2006, 10:37

Βασικά η συζήτηση ξεκίνησε στο άσχετο, αλλά επειδή η ιδεά άρχισε να μου αρέσει, και επειδή δεν ξέρω αν υπάρχει ήδη αντίστοιχο topic θα θέσω εδώ την απορία μου.
Για να στηθούν αγώνες σε κάποιο μέρος, τι προΰποθέσεις πρέπει να ισχύουν???
Πάμε Νυμφαίο

SUZUKI IGNIS 4x4
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zapmaria
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3670
Εγγραφή: 09 Φεβ 2006, 09:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Berg » 18 Ιούλ 2006, 17:06

Ωχ φωτιά άναψε πάλι. :flames:
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό aapo » 18 Ιούλ 2006, 17:45

Αδεια Αδεια Αδεια απο ΕΘΕΑ , το Υπ.Δημ.Ταξης (την παίρνη η ΕΘΕΑ αναλογα με την διαδρομή) μετα από εγκριση που δίνουν οι κατα τόπους Αστ.Διοικήσεις στο Υπουργείο. αα
aapo
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 14 Οκτ 2003, 17:05
Τοποθεσία: Αγιος Στέφανος

Re: Διοργάνωση αγώνων

Δημοσίευσηαπό geco » 18 Ιούλ 2006, 18:00

zapmaria έγραψε:Βασικά η συζήτηση ξεκίνησε στο άσχετο, αλλά επειδή η ιδεά άρχισε να μου αρέσει, και επειδή δεν ξέρω αν υπάρχει ήδη αντίστοιχο topic θα θέσω εδώ την απορία μου.
Για να στηθούν αγώνες σε κάποιο μέρος, τι προΰποθέσεις πρέπει να ισχύουν???


Χμμμμμμμμμμμ !!!

Καλή ερώτηση !

Λοιπόν γιά στηθούν αγώνες σε κάποιο μέρος θα πρέπει :

Να υπάρχουν άτομα που θα βγάλουν μιά διαδρομή γύρω στα 300-350 χλμ. χώμα γιά κάθε μέρα αγώνα! Την διαδρομή θα πρέπει να αποτελούν δασικοί, αγροτικοί χωματόδρομοι, φαρδιά μονοπάτια (να χωράνε τζιπ), κομμάτια εκτός δρόμου κλπ.
Όλα αυτά πρέπει να περνάνε όσο πιό μακρυά γίνεται από κατοικημένες περιοχές, γιά ευνόητους λόγους !

Στην πράξη θα πρέπει ο Σπύρος ή ο Doc να την δουν και να αποφασίσουν ότι κάνει!

Θα πρέπει να βρεθεί κατάλληλη ημερομηνία στο αγωνιστικό ημερολόγιο και να εγκριθεί από την ΕΘΕΑ. Αυτό βέβαια να προγραμματιστεί γιά τον επόμενο χρόνο και να υποβληθεί με το ετήσιο πρόγραμμα αγώνων.

Όλα τα άλλα τα κανονίζουμε αρκεί βέβαια να μην υπάρχουν απαγορεύσεις διέλευσης λόγω "εθνικών δρυμών", προστασίας σπάνιων ζώων, φυτών κλπ.

Φιλικά διακείμενοι Δήμαρχοι, πρόεδροι κοινοτήτων και άλλοι τοπικοί παράγοντες μπορούν να παίξουν σημαντικό ρόλο στην διευκόλυνση της οργάνωσης !

Αυτά γιά αρχή και βλέπουμε ...
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Re: Διοργάνωση αγώνων

Δημοσίευσηαπό tedos » 18 Ιούλ 2006, 18:34

zapmaria έγραψε:Βασικά η συζήτηση ξεκίνησε στο άσχετο, αλλά επειδή η ιδεά άρχισε να μου αρέσει, και επειδή δεν ξέρω αν υπάρχει ήδη αντίστοιχο topic θα θέσω εδώ την απορία μου.
Για να στηθούν αγώνες σε κάποιο μέρος, τι προΰποθέσεις πρέπει να ισχύουν???


Γυρνα πισω στη μπαρα γυναικα...αντε περιμενουν οι πελατες!!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Re: Διοργάνωση αγώνων

Δημοσίευσηαπό cuspid » 18 Ιούλ 2006, 23:08

zapmaria έγραψε:Βασικά η συζήτηση ξεκίνησε στο άσχετο, αλλά επειδή η ιδεά άρχισε να μου αρέσει, και επειδή δεν ξέρω αν υπάρχει ήδη αντίστοιχο topic θα θέσω εδώ την απορία μου.
Για να στηθούν αγώνες σε κάποιο μέρος, τι προΰποθέσεις πρέπει να ισχύουν???


Πρέπει να διαθέτεις balls και guts.
balls για να μπορέσεις να γίνεις κακός και να έρθεις σε αντιπαράθεση με πολλούς και διάφορους ώστε να γίνει όπως πρέπει,
και guts για να αντέξεις τις π@π@ριες που θα εκτοξεύσει μετά ο κάθε σχετικός-άσχετος-σωτήρας-ειδήμων-κασσάνδρα.

Ού μπλέξεις!! :crazy:
cuspid
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 16 Φεβ 2005, 14:34

Re: Διοργάνωση αγώνων

Δημοσίευσηαπό zapmaria » 18 Ιούλ 2006, 23:35

Από τα παραπάνω:
Διαδρομή με 300 χλμ. και άνω μάλλον είναι το μοναδικό πρόβλημα. Δεν ξέρω αν μπορεί να δημιουργηθεί τέτοιου μήκους διαδρομή. Αυτό θέλει το πιο πολή ψάξιμο. Γιατί δρόμοι πολλοί αλλά πρέπει κάπως να ενώνονται για να βγουν τα χιλιόμετρα.
Μακριά από κατοικημένη περιοχή εξαρτάται από το πόσο μακριά. Αυτό κανονίζεται
Για τις απαγορεύσεις διέλευσης δεν ξέρω τι ισχύει στην συγκεκριμένη περιοχή, αλλά μπορώ να το βρω. Αν και νομίζω ότι στο συγκεκριμένο κομμάτι που σκέφτομαι δεν ισχύει.
Όσο για Προέδρους κοινότητας κ.λ.π αυτό είναι το μόνο εύκολο. Είναι του χεριού μας
Πάμε Νυμφαίο

SUZUKI IGNIS 4x4
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zapmaria
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3670
Εγγραφή: 09 Φεβ 2006, 09:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό vagelis » 19 Ιούλ 2006, 07:16

Βασικο,χρειαζονται και αγωνιζομενοι κατι που αναβαλει πολλους αγωνες.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό zapmaria » 19 Ιούλ 2006, 09:53

Το θέμα βασικά είναι να γίνουν όλα τα υπόλοιπα.
Αγωνιζόμενοι πιστεύω θα βρεθούν, γιατί υπάρχουν πολλοί που γνωρίΖω στην περιοχή οι οποίοι ασχολούνται με το άθλημα αλλά δεν τρέχουν στους αγώνες γιατί είναι μακριά. Δεν είναι και εύκολο να κατεβαίνεις κάθε λίγο και λιγάκι από την Βόρεια Ελλάδα στην Αθήνα ή στο Πήλιο ή στην Ρούμελη για να τρέξεις σε αγώνες.
Πάμε Νυμφαίο

SUZUKI IGNIS 4x4
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zapmaria
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3670
Εγγραφή: 09 Φεβ 2006, 09:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό zapmaria » 19 Ιούλ 2006, 15:24

Ξέχασα να ρωτήσω το πιο σημαντικό. Από χρήματα για τι ποσό μιλάμε???
Πάμε Νυμφαίο

SUZUKI IGNIS 4x4
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zapmaria
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3670
Εγγραφή: 09 Φεβ 2006, 09:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό doc » 20 Ιούλ 2006, 01:16

zapmaria έγραψε:Ξέχασα να ρωτήσω το πιο σημαντικό. Από χρήματα για τι ποσό μιλάμε???


Η Ρούμελη στοίχισε περίπου 23.000 €
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό ayrton » 20 Ιούλ 2006, 10:14

45.000 ΕΣΟΔΑ - 23.000 ΕΞΟΔΑ = ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΧΛΙΔΑΤΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΠΟΥ ΛΕΓΑΜΕ !!!!! :P :dancing: :bricks: :haha: :jail:
Άβαταρ μέλους
ayrton
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: 15 Ιαν 2004, 20:49
Τοποθεσία: Aθήνα

Γιά ... ξανασκέψου το !

Δημοσίευσηαπό geco » 20 Ιούλ 2006, 10:39

zapmaria έγραψε:
Αγωνιζόμενοι πιστεύω θα βρεθούν, γιατί υπάρχουν πολλοί που γνωρίΖω στην περιοχή οι οποίοι ασχολούνται με το άθλημα αλλά δεν τρέχουν στους αγώνες γιατί είναι μακριά.


Τώρα ανοίγεις μεγάλη πληγή!

Δυστυχώς τα "πατριωτάκια" σου από Θεσσαλονίκη και τα πέριξ, λάμπουν διά της απουσίας τους !!!

Πράγματι υπάρχουν πολλά αξιόλογα άτομα (αναβάτες και οδηγοί) και πολλά μηχανάκια - αυτοκίνητα αλλά απέχουν ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ από τα Ράλλυ ρέιντ!

Το μακρυά είναι πολύ σχετικό!
Γιά πολλούς κατοίκους της Αθήνας η Θεσσαλονίκη είναι σχετικά κοντά!
Γιά τους Θεσσαλονικείς ο ... Βόλος είναι μάλλον λίγο μακρυά !
Θέμα νοοτροπίας!

zapmaria έγραψε:Δεν είναι και εύκολο να κατεβαίνεις κάθε λίγο και λιγάκι από την Βόρεια Ελλάδα στην Αθήνα ή στο Πήλιο ή στην Ρούμελη για να τρέξεις σε αγώνες.


Είδες;
Ενώ από Αθήνα, είναι πολύ εύκολο !!!
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Γιά ... ξανασκέψου το !

Δημοσίευσηαπό zapmaria » 20 Ιούλ 2006, 17:46

Δεν διαφωνώ σε αυτό geco. Άλλωστε και σε εμένα η Αθήνα φαίνεται μακριά. Ίσως είναι και το θέμα της Εθνικής. Αν φτάσεις στην Λάρισα τα πράγματα είναι εύκολα. Αλλά τα Τέμπη σκέφτεσαι να τα περάσεις λόγω του δρόμου και των όσων έχουν γίνει εκεί.
ΑΑΑ και τελικά η τιμή για το trial είναι μάλλον απαγορευτική. Τουλάχιστον έτσι όπως το σκέφτομαι.
DOC μπορείς να γράψεις μια αναλυτική κοστολόγηση για να δούμε αρχικά αν γίνεται να μειωθεί το κόστος για να αρχίσω να το βλέπω πιο σοβαρα??
Αν δεν μπορείς εδώ στείλε π.μ. ή e-mail: nimfeo1@yahoo.gr
Πάμε Νυμφαίο

SUZUKI IGNIS 4x4
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zapmaria
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3670
Εγγραφή: 09 Φεβ 2006, 09:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Άστο καλύτερα !

Δημοσίευσηαπό geco » 20 Ιούλ 2006, 21:51

zapmaria έγραψε:...και σε εμένα η Αθήνα φαίνεται μακριά. Αν φτάσεις στην Λάρισα τα πράγματα είναι εύκολα. Αλλά τα Τέμπη σκέφτεσαι να τα περάσεις λόγω του δρόμου και των όσων έχουν γίνει εκεί.



Μαρία, Μαρία !!!

Τα πάντα είναι στο μυαλό !!!

Μόνο αν αλλάξεις νοοτροπία, ξεφύγεις από το αραλίκι και το φραπόγαλο και κολλήσεις το μικρόβιο της περιπέτειας και του ταξιδιού, παύουν να υπάρχουν όρια !!!

Όσοι περιμένουν οι αγώνες να έρθουν στο σπίτι τους, (αντι να πάνε εκείνοι στους αγώνες), δεν θα τρέξουν ποτέ !

zapmaria έγραψε:ΑΑΑ και τελικά η τιμή για το trial είναι μάλλον απαγορευτική. Τουλάχιστον έτσι όπως το σκέφτομαι.


Δεν μιλάμε γιά trial αλλά γιά Rally raid !

Δηλαδή πως το σκέφτεσαι, περίπου ; Μήπως πετύχεις καμμιά ευκαιρία τώρα στις εκπτώσεις ;

zapmaria έγραψε:DOC μπορείς να γράψεις μια αναλυτική κοστολόγηση για να δούμε αρχικά αν γίνεται να μειωθεί το κόστος για να αρχίσω να το βλέπω πιο σοβαρα??


Την θέλεις σε ... θεωρημένο χαρτί ή βολεύεσαι και με ... ταμειακή ;
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Επόμενο

Επιστροφή στο Αγώνες Μοτοσυκλέτας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 15 επισκέπτες

cron