Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

DR-BIG 800/750

Honda - Yamaha - Suzuki - Kawasaki

DR-BIG 800/750

Δημοσίευσηαπό razorcool » 05 Οκτ 2006, 13:09

Καλιμέρα να ρωτισω υπαρχουν εδω αλλοι που να ειναι κατοχοι DR-BIG 800S H 750S ?????

θα ηθελα να ερθω σε επαφη μαζι τους να ανταλακσουμε αποψεις ,ιδεες και γνωσεις μεσω του φορουμ

το κλαμπ τησ delta big μαλον δεν υφιστατε πλεον οποτε και δεν ανοιγει η σελιδα


περιμενω με ανυπομονισια απαντησεις
Άβαταρ μέλους
razorcool
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 05 Οκτ 2006, 13:05
Τοποθεσία: lhmnos

DR-BIG 800/750

Δημοσίευσηαπό markd » 05 Οκτ 2006, 18:45

Βρέ καλώς τον!!!
Βρήκα παρέα παιδιά!!!
Έχουμε να πούμε πολλά εμείς οι δύο!!!
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

DR-BIG 800/750

Δημοσίευσηαπό disco » 05 Οκτ 2006, 21:00

Oxxx........... :bang:
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Re: DR-BIG 800/750

Δημοσίευσηαπό markd » 05 Οκτ 2006, 22:18

disco έγραψε:Oxxx........... :bang:


Προς τι το οχ???
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό kavadias » 05 Οκτ 2006, 23:04

άσχετες-σχετικές ερωτήσεις και λοιπά υπαρξιακά ερωτήματα...

τσιμπάνε λάδι οι bigoulες;;

πόσα χλμ. αντέχει το μοτέρ;

τι προσέχω σε μεταχειρώ με 80χιλιάδες;; θα σκορπίσει στα 100;; δεν το κοιτάω καν;

αυτά. έχω και άλλα. αλλά δίπλα μου είσαι θα σε δώ μετά το καρπενήσι :lol: :lol:
-Έλα Καβαδία, πότε σκοπεύεις να τερματίσεις;;
.
.
.
-ΠΟΤΕ;;;;;

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

παιδί τραύμα
Άβαταρ μέλους
kavadias
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 05 Φεβ 2006, 22:38
Τοποθεσία: Μαρούσι, Αθήνα

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΥΓΚΙΝΙΜΕΝΟΣ

Δημοσίευσηαπό razorcool » 06 Οκτ 2006, 05:59

υπαρχουν ακομα λατρεις του BIGOYLA????? OOOOOOOOOOOOOOOO

λοιπον ακουστε λιγο την ιστορια μου και θελω τα φωτα σας

το εχω εδο και 2 χρονια μενω λημνο οποσ καταλαβενετε δεν ζοριζετε μια και εχει απλα δρομου ασφαλτου και πολυ σπανια κατεβει η ταχυτητα στην 2 η 3 καμια φορα μονο εντος πολης το θεμα ειναι οτι ρε γμτ δεν υπαρχει ενας σωστος μηχανικος εδω περα και το πιο πιθανο να με πιανουν λιγο μλκ


1)το καλοκαι ρι τον μαιο αλαξα κυλινδρο τσιμοθχεσ φλαντζεσ κεφαλησ και μαλιστα μου ειπε οτι εβαλε και διπλεσ κοστος 1000 ευρω ελα ντε ομοσ ποθ βγαζει λαδια απο τον κυλινδρο απο την βαση του οχι πολυ αλλ αβγαζει χορια του οτι την μηχανη πανο απο 4-5 με 5 και μισο χιλιαδες στροφεσ (δεν ειναι πολες στροφες νομιζο?)δεν την δουλευο ειναι λογικο αυτο?
2)επισης παρατηρισα μερικεσ μερεσ τορα οτι το προι και για λιγο οταν το βαζο μπροστα που ειναι παγωμενη βγαζει καπνο ασπρο για λιγα λεπτα δεν ξερω τι σημενει για αυτο ρωταο εσας να μαθω
3)τα φρενα τορα που ψιλο μπικε ο χειμωνασ και μετα απο μια αλαγη υγρων το προι δεν πιανουν οπος θα επρεπε καλα αλλα το προι μονο μετα ολα καλα τι σημενει αυτο οτι θελει εξαερωση?
4)ανταλακτικα ρε παιδια που βρισκετε αν παθει κατη η μηχανη σας?
5)υπαρχουν εταιρειες με κιτ να την υποστιριζουν?
6)εχει σπασει η βελονα του κοντερ επισκευαζετε η πρπει να αλαξω ολο το κοντερ?
7) προσπαθω να ριθμισω τα φωτα λιγο πιο ψηλα αλλα ο μηχανικος μοθ λεει οτι ειναι στο τερμα και δυστυχως αν αυτο ειναι το τερμα χεσε μεσα η μεν μικρη σκαλα φεγγει στα 1-2 μετρα η μεν μεγαλη στα 5-6 κατι δεν μπορει να γινει να ανεβει λιγο? καμια πατεντα?
8) η εξατμιση οταν ειμαι με 100 χιλμ-120χιλμ και κλεινο γκαζει κανει σκασιματα μηπος να εχει κενο καπου στο λαιμο και περνει αερα και τα κανει? η κατι αλλο?( ακουο ιδεες και αποψεις)
9( φιλτρο λαδιου ποθ μπορο ν απαραγειλω εδω μαλον με δουλευεουν και δεν το χουν αλαξει εδω και κανα 6 μηνο
10) μια προοταση για λαδακια? για την μηχανη μου?
(υποψιν εγω την χρισιμοποιω μονο καλοκαιρι και μεχρι τελη οκτομβρη και απο αρχεσ μαιου και αλαζω τα λαδια καθε 1000 χλμ προλιπτικα)

σωστε λιγο την κατασταση pls τα φωτα σας θελω υποψιν μη με ρωτισετε μηχανικους ορισμους δεν εχω ιδεαααααα

υπαρχει καποιο club? για τους κατοχους του big?
Άβαταρ μέλους
razorcool
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 05 Οκτ 2006, 13:05
Τοποθεσία: lhmnos

Re: ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΥΓΚΙΝΙΜΕΝΟΣ

Δημοσίευσηαπό markd » 06 Οκτ 2006, 06:45

razorcool έγραψε:1)το καλοκαι ρι τον μαιο αλαξα κυλινδρο τσιμοθχεσ φλαντζεσ κεφαλησ και μαλιστα μου ειπε οτι εβαλε και διπλεσ κοστος 1000 ευρω ελα ντε ομοσ ποθ βγαζει λαδια απο τον κυλινδρο απο την βαση του οχι πολυ αλλ αβγαζει χορια του οτι την μηχανη πανο απο 4-5 με 5 και μισο χιλιαδες στροφεσ (δεν ειναι πολες στροφες νομιζο?)δεν την δουλευο ειναι λογικο αυτο?


Με τόση συμπίεση που έχει το μηχανάκι χρειάζεται οπωσδήποτε την μαμά φλάτζα.

razorcool έγραψε:2)επισης παρατηρισα μερικεσ μερεσ τορα οτι το προι και για λιγο οταν το βαζο μπροστα που ειναι παγωμενη βγαζει καπνο ασπρο για λιγα λεπτα δεν ξερω τι σημενει για αυτο ρωταο εσας να μαθω


:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

razorcool έγραψε:3)τα φρενα τορα που ψιλο μπικε ο χειμωνασ και μετα απο μια αλαγη υγρων το προι δεν πιανουν οπος θα επρεπε καλα αλλα το προι μονο μετα ολα καλα τι σημενει αυτο οτι θελει εξαερωση?


Τί τακάκια φοράς?

razorcool έγραψε:4)ανταλακτικα ρε παιδια που βρισκετε αν παθει κατη η μηχανη σας?


Η suzuki έχει τα πάντα!!!

razorcool έγραψε:5)υπαρχουν εταιρειες με κιτ να την υποστιριζουν?


Τα μηχανικά μέρη καλό θα είναι να μην τα πειράζεις. Πάντα τα μαμα!

razorcool έγραψε:6)εχει σπασει η βελονα του κοντερ επισκευαζετε η πρπει να αλαξω ολο το κοντερ?


Μπορώ να σου δώσω το δικό μου!

razorcool έγραψε:7) προσπαθω να ριθμισω τα φωτα λιγο πιο ψηλα αλλα ο μηχανικος μοθ λεει οτι ειναι στο τερμα και δυστυχως αν αυτο ειναι το τερμα χεσε μεσα η μεν μικρη σκαλα φεγγει στα 1-2 μετρα η μεν μεγαλη στα 5-6 κατι δεν μπορει να γινει να ανεβει λιγο? καμια πατεντα?


Ψάξ' το λίγο το θέμα! Σίγουρα υπάρχει λύση!

razorcool έγραψε:8) η εξατμιση οταν ειμαι με 100 χιλμ-120χιλμ και κλεινο γκαζει κανει σκασιματα μηπος να εχει κενο καπου στο λαιμο και περνει αερα και τα κανει? η κατι αλλο?( ακουο ιδεες και αποψεις)


Τη μαμά φοράς? Κι εμένα το ίδιο κάνει (leovince). Δέν είναι τίποτα!

razorcool έγραψε:9( φιλτρο λαδιου ποθ μπορο ν απαραγειλω εδω μαλον με δουλευεουν και δεν το χουν αλαξει εδω και κανα 6 μηνο


Είπαμε........suzuki!!!

razorcool έγραψε:10) μια προοταση για λαδακια? για την μηχανη μου?
(υποψιν εγω την χρισιμοποιω μονο καλοκαιρι και μεχρι τελη οκτομβρη και απο αρχεσ μαιου και αλαζω τα λαδια καθε 1000 χλμ προλιπτικα)


H suzuki δίνει motul, αυτά προτείνω κι εγώ!

razorcool έγραψε:υπαρχει καποιο club? για τους κατοχους του big?


Μπά!!!

Ποιό μοντέλο έχεις?

Καλό θα είναι να το φέρεις αθήνα και να το πας στη suzuki. Εκεί είναι ο καλύτερος μηχανικός για big!!!
Θα πάμε μαζί!!!

Γιά δες κι αυτό: http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtop ... art-0.html
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

xmmmm na sou po

Δημοσίευσηαπό razorcool » 06 Οκτ 2006, 07:36

1)ΔΕΝ Θυμαμε τι τακακια φοραω απλα το πηγα στο μηχανικο και ζητησα να μου τα αλαξει οποτε μαρκα χμμμμμμμ δεν ξερω

2)η τελικη της εξατμισης ειναι λασερ ψιλοελευθερας εχει αυτο το κατι ρε παιδι μου στο θορυβο

3)αααα και ατι ακομα υπαρχει καποια λαμπα να αλαξω να χω καπωε καλιστερο φωτισμο? εβαλα μια η τουλαχιστον ετσι μου ειπε ο μηχανιος οτι μου εβαλε τυπου μπλε ιριδιζων αλλα καμια διαφορα δεν ειδα ουτε στην ποιοτητα ουτε στην ποσοτητα και οταν τον ροτισα η απαντηση του ηταν οτι το εσωτερικο που αντανακλα το φως ειναι λεει παλαιου τυπου και δεν αποδιδει καμια προταση πχ μαρκα τυπο watt λαμπας και απο που την παραγγελνουμε/

4) ειπες να μου δοσεις το δικο σου κοντερ?? γιατι δεν λειτυουργει η μηχανη σου? :( ποσο θα μου κοστισει να σου κανω καταθεση να μου το στειλεις

5)επεισις στο ταμπλω των οργανων τα λαμπακια δεν εχουν ικανοποιητικο φωσ με αποτελεσμα σε απολυτο σκοταδι να μην μπορο να δο με τι χλμ παο και στις ποσες στροφες ειναι ειναι φυσιολογικο η κατι φταιει και μπορο να το βελτιωσω?
6) μια εξηγηση για τον καπνο το προι απο την εξατμιση ειναι η υγρασια μου ειπαν ειναι λογικο η οχι?
7) δεν ξερω ειλικρινα αν εχω μαμισιες φλαντζες τσιμουχες μεχρι τωρα ειχα τυφλη εμπιστοσυνη στον μηχανικο αλλα οπος βλεπεις πλεον εψαξα και σας βρηκα γιατι <<κατι σαπιο υπαρχει στο βασιλειο μου(αμλετ σκηνη 3 πραξη 4)>>

8) η μπαταρι αμου ειναι κλειστου τυπου επραξα καλα η οχι?

9)motoul ποια λαδια 40αρια? ποια δοσε μου τον τυπο σε παρακαλο
Άβαταρ μέλους
razorcool
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 05 Οκτ 2006, 13:05
Τοποθεσία: lhmnos

πακέτο

Δημοσίευσηαπό sacram » 06 Οκτ 2006, 10:58

razorcool έγραψε:6) μια εξηγηση για τον καπνο το προι απο την εξατμιση ειναι η υγρασια μου ειπαν, ειναι λογικο η οχι?


αναλόγως από το χρώμα και την ποσότητα καπνού.
Αν πάντως όταν το βάζεις μπροστά κρύο σου πετάει ΝΤΟΥΜΑΝΙ ίσως να τσιμπάει.....λάδια :cry:

YΓ:βρές κάνα φίλο να σου δείξει 5 βασικά πράγματα πάνω στα μοτο, για να την ψηλοσυντηρείς μόνος και να μην τρέχεις για το παραμικρό σε συνεργεία :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Re: πακέτο

Δημοσίευσηαπό razorcool » 06 Οκτ 2006, 22:34

sacram έγραψε:
razorcool έγραψε:6) μια εξηγηση για τον καπνο το προι απο την εξατμιση ειναι η υγρασια μου ειπαν, ειναι λογικο η οχι?


αναλόγως από το χρώμα και την ποσότητα καπνού.
Αν πάντως όταν το βάζεις μπροστά κρύο σου πετάει ΝΤΟΥΜΑΝΙ ίσως να τσιμπάει.....λάδια :cry:

YΓ:βρές κάνα φίλο να σου δείξει 5 βασικά πράγματα πάνω στα μοτο, για να την ψηλοσυντηρείς μόνος και να μην τρέχεις για το παραμικρό σε συνεργεία :wink: :wink:


to xroma toy kapnoy einai aspro kai bgazei kapno mono gia 1 min to poly 1 kai miso kai mono otan to bazo mprosta to proi poia einai h apopsh sou ?
Άβαταρ μέλους
razorcool
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 05 Οκτ 2006, 13:05
Τοποθεσία: lhmnos

Re: xmmmm na sou po

Δημοσίευσηαπό markd » 06 Οκτ 2006, 23:07

razorcool έγραψε:1)ΔΕΝ Θυμαμε τι τακακια φοραω απλα το πηγα στο μηχανικο και ζητησα να μου τα αλαξει οποτε μαρκα χμμμμμμμ δεν ξερω

2)η τελικη της εξατμισης ειναι λασερ ψιλοελευθερας εχει αυτο το κατι ρε παιδι μου στο θορυβο

3)αααα και ατι ακομα υπαρχει καποια λαμπα να αλαξω να χω καπωε καλιστερο φωτισμο? εβαλα μια η τουλαχιστον ετσι μου ειπε ο μηχανιος οτι μου εβαλε τυπου μπλε ιριδιζων αλλα καμια διαφορα δεν ειδα ουτε στην ποιοτητα ουτε στην ποσοτητα και οταν τον ροτισα η απαντηση του ηταν οτι το εσωτερικο που αντανακλα το φως ειναι λεει παλαιου τυπου και δεν αποδιδει καμια προταση πχ μαρκα τυπο watt λαμπας και απο που την παραγγελνουμε/

4) ειπες να μου δοσεις το δικο σου κοντερ?? γιατι δεν λειτυουργει η μηχανη σου? :( ποσο θα μου κοστισει να σου κανω καταθεση να μου το στειλεις

5)επεισις στο ταμπλω των οργανων τα λαμπακια δεν εχουν ικανοποιητικο φωσ με αποτελεσμα σε απολυτο σκοταδι να μην μπορο να δο με τι χλμ παο και στις ποσες στροφες ειναι ειναι φυσιολογικο η κατι φταιει και μπορο να το βελτιωσω?
6) μια εξηγηση για τον καπνο το προι απο την εξατμιση ειναι η υγρασια μου ειπαν ειναι λογικο η οχι?
7) δεν ξερω ειλικρινα αν εχω μαμισιες φλαντζες τσιμουχες μεχρι τωρα ειχα τυφλη εμπιστοσυνη στον μηχανικο αλλα οπος βλεπεις πλεον εψαξα και σας βρηκα γιατι <<κατι σαπιο υπαρχει στο βασιλειο μου(αμλετ σκηνη 3 πραξη 4)>>

8) η μπαταρι αμου ειναι κλειστου τυπου επραξα καλα η οχι?

9)motoul ποια λαδια 40αρια? ποια δοσε μου τον τυπο σε παρακαλο


2) δεν αλλάζεις κανέναν υαλοβάμβακα?
3) δεν νομίζω πως υπάρχει
4) μάλλον δεν είδες τις φωτό της παραπομπής. Θα κανονίσω να σου το στείλω από Δευτέρα.
5) μιά χαρά φέγγουν!
6) ή βαλβίδες ή ελλατήρια
7) αν σου έβαλε διπλή δεν είναι μαμά
9) 10-40 το γράφει και η τάπα
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό markd » 06 Οκτ 2006, 23:09

kavadias έγραψε:άσχετες-σχετικές ερωτήσεις και λοιπά υπαρξιακά ερωτήματα...

τσιμπάνε λάδι οι bigoulες;;

πόσα χλμ. αντέχει το μοτέρ;

τι προσέχω σε μεταχειρώ με 80χιλιάδες;; θα σκορπίσει στα 100;; δεν το κοιτάω καν;

αυτά. έχω και άλλα. αλλά δίπλα μου είσαι θα σε δώ μετά το καρπενήσι :lol: :lol:


Δεν πιστεύω να πάρεις big για raid :shock: :shock: :shock:
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό kavadias » 07 Οκτ 2006, 03:41

όχι δεν θέλω να πάρω big για raid. Δεν με λένε markd :lol: :lol:

άντε απάντα τώρα... όλο σχόλια είσαι... :P
-Έλα Καβαδία, πότε σκοπεύεις να τερματίσεις;;
.
.
.
-ΠΟΤΕ;;;;;

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

παιδί τραύμα
Άβαταρ μέλους
kavadias
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 05 Φεβ 2006, 22:38
Τοποθεσία: Μαρούσι, Αθήνα

Re: πακέτο

Δημοσίευσηαπό sacram » 07 Οκτ 2006, 13:09

razorcool έγραψε:
sacram έγραψε:
razorcool έγραψε:6) μια εξηγηση για τον καπνο το προι απο την εξατμιση ειναι η υγρασια μου ειπαν, ειναι λογικο η οχι?


αναλόγως από το χρώμα και την ποσότητα καπνού.
Αν πάντως όταν το βάζεις μπροστά κρύο σου πετάει ΝΤΟΥΜΑΝΙ ίσως να τσιμπάει.....λάδια :cry:

YΓ:βρές κάνα φίλο να σου δείξει 5 βασικά πράγματα πάνω στα μοτο, για να την ψηλοσυντηρείς μόνος και να μην τρέχεις για το παραμικρό σε συνεργεία :wink: :wink:


to xroma toy kapnoy einai aspro kai bgazei kapno mono gia 1 min to poly 1 kai miso kai mono otan to bazo mprosta to proi poia einai h apopsh sou ?


Σε μονοκύλινδρο 600 μου έχει τυχει αυτό, και ήταν λάδια.
Κραταει τόσο γιατι μετά ζεσταίνετε...μειόνονται τα πιθανά μπόσικα κτλ κτλ.
Τελος πάντων μέτρα τα λάδια σου και αν δεν έχεις σημαντική απώλεια στην ποσότητά τους...relax
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Δημοσίευσηαπό markd » 07 Οκτ 2006, 17:52

kavadias έγραψε:όχι δεν θέλω να πάρω big για raid. Δεν με λένε markd :lol: :lol:

άντε απάντα τώρα... όλο σχόλια είσαι... :P



Δεν μπορώ να πώ τίποτα, με κάλυψες!
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Επόμενο

Επιστροφή στο Ιάπωνες!

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες

cron