Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Enduro 2007;

Enduro, Scramble, Supermoto, Trial κ.α.

Πώς βλέπετε το μέλλον του Enduro;

Όλα θα πάνε καλά...
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Μαύρο...
3
33%
Χρειάζεται δουλειά απο όλους
1
11%
Χρειάζεται επανασχεδιασμός και αλλαγή
3
33%
Το πρόβλημα είναι αλλού
1
11%
Enduro? Τι είναι αυτό;
1
11%
 
Σύνολο ψήφων : 9

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Enduro 2007;

Δημοσίευσηαπό superspy » 14 Οκτ 2006, 15:21

Αναφέρω τις φήμες:

Ο ΣΑΜΕ ζητά απο την ΕΘΕΑΜ:

- Μείωση του παραβόλου από 80 σε 40 ευρώ.
- Την ανάληψη του κόστους της χρονομέτρησης απο την ΕΘΕΑΜ
- Την ανάθεση των αγώνων 2007 σε promoter αποδεδειγμένης ικανότητας.
- 4 αγώνες διήμερους για το πρώτο εξάμηνο του 2007 αλλά και επιμέρους (πχ Attica Cup)
- Την κάλυψη απο την ΕΛΠΑ όλων των απαραίτητων μέσων για την διαξαγωγή των αγώνων
- Οι λέσχες να χρηματοδοτούνται για την διοργάνωση των αγώνων
- Η ΕΘΕΑΜ να αναλαμβάνει εξ ολοκλήρου το κόστος ασφάλισης των αγωνιζωμένων
- Να υπάρχει πλήρης κάλυψη απο TV κλπ

Ποιά ειναι η γνώμη σας;
Τελευταία επεξεργασία από superspy και 07 Δεκ 2006, 14:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

ΠΠ Enduro 2007;

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 15 Οκτ 2006, 13:17

Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που πιστεύει οτι η ΕΛΠΑ θα σκεφτεί να κάνει κάτι από τα παραπάνω. Είναι ένας φαύλος κύκλος αφού κανείς δεν θέλει να επενδύσει στο ΠΠ έστω και αν για 2 χρόνια μπορεί να μην δεί ουτε ευρώ στη τσέπη του. Αφού λοιπόν κανείς δεν επενδύει ούτε καναλια ΤV και κατά συνέπεια ούτε promoter και φυσικό επακόλουθο ούτε σπονσορες και τέλος αγωνιζόμενοι...... Εδώ το μοτοκρος που είναι και πιο εύκολα προσβάσιμο και έχει προβλήματα. Είπαμε...εμείς στη μπριζόλα και στο ταβλάκι και οι Φιλανδοί στο εντούρο!!
Εικόνα
Δίχρονο μέλος :dancing:
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Re: ΠΠ Enduro 2007;

Δημοσίευσηαπό doc » 15 Οκτ 2006, 17:30

ktmakis έγραψε:Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που πιστεύει οτι η ΕΛΠΑ θα σκεφτεί να κάνει κάτι από τα παραπάνω. Είναι ένας φαύλος κύκλος αφού κανείς δεν θέλει να επενδύσει στο ΠΠ έστω και αν για 2 χρόνια μπορεί να μην δεί ουτε ευρώ στη τσέπη του. Αφού λοιπόν κανείς δεν επενδύει ούτε καναλια ΤV και κατά συνέπεια ούτε promoter και φυσικό επακόλουθο ούτε σπονσορες και τέλος αγωνιζόμενοι...... Εδώ το μοτοκρος που είναι και πιο εύκολα προσβάσιμο και έχει προβλήματα. Είπαμε...εμείς στη μπριζόλα και στο ταβλάκι και οι Φιλανδοί στο εντούρο!!


Μήπως το ψωμοτύρι ότι "φταίει για όλα η ΕΛΠΑ που δεν..." είναι απλά η δικαιολογία για τα δικά μας σφάλματα; Λέω μήπως...
Η ΕΛΠΑ σε πληροφορώ, έχει κάνει πολλά, και καλά και κακά, πάντως ΚΑΝΕΙ! Το χειρότερο κακό όμως γίνεται αυτό αυτούς που δεν κάνουν τίποτα....
Εδώ δεν πάμε ούτε να παρακολουθήσουμε Παγκόσμιο που γίνεται δίπλα στο σπίτι μας... για Promoter και χορηγούς μιλάς???

Τάβλι λοιπόν, και τηλεόραση... :cry: :cry: :cry:
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Re: ΠΠ Enduro 2007;

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 16 Οκτ 2006, 09:31

Δεν ξεκινάει από την Ελπα φίλε Δημήτρη από τους υπόλοιπους ξεκινάει...αυτούς που δεν βάζουν το χέρι στη τσεπη να προωθήσουν το σπόρ. Βασικές αρχές marketing να ξερεις θα είχες κάνει 1000 πράγματα παραπάνω από όσα έχουν γίνει μέχρι τώρα. Γιατί στο Αττικό έχει 135 συμμετοχές και στο ΠΠ 60? Γιατί στο φιλικό στο Πύργο περυσι όλες οι απλές ήταν γεμάτες κόσμο? Παέι ο κόσμος να δεί αυτό που ακουσε και όταν φτάνει στα paddocks δεν ξέρει που να παέι και τι να δεί γιατί κανένας δεν ενδιαφέρεται να τους πεί.Γραμματεία κοινού 1η φορά άκουσα οτι θα γίνει στο Αττικό. Πήγαμε Ιταλία να και πάθαμε πλάκα στη Matelica..Δεν είπα να οργανώσουμε Παγκόσμιου Επιπέδου αγωνα αλλά όλοι στο χωριό έιχανε γιορτή και η πόλη ξενυχτησε με Live και βεγγαλικά. Και 1ος από όλους ο Δήμαρχος!! Σέρρες?? Δεν έχει ούτε χάρτη για τα paddocks, ούτε για τις ειδικές!!!
Εικόνα
Δίχρονο μέλος :dancing:
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Δημοσίευσηαπό Berg » 16 Οκτ 2006, 10:18

Μια χαρά τα λέτε.

Πρέπει να καταλάβουν οι διοργανωτές και οι "αρχή" ή μάλλον οι "αρχές" του μηχανοκίνητου αθλητισμού ότι εν έτη 2006 δεν αρκούν οι διοργανωτές της διαδρομής για όλη την υπόλοιπη προετοιμασία και προβολή.

Χρειάζονται υπεύθυνοι μηχανοργάνωσης, και ιδίως χρειάζονται υπεύθυνοι προβολής και marketing. Χωρίς αυτά μην περιμένετε ποτέ μα ποτέ να έρθει κόσμος σε οποιαδήποτε μορφή αγώνα και αντίστοιχα να προβληθούν οι αγώνες από τα ΜΜΕ και το κυριώτερο να έρθουν χορηγοί και χρήματα για τους συμμετέχοντες και τις λέσχες.

Ο promoter ίσως είναι η ιδανική λύση μια που φαίνεται ότι στο εξωτερικό λειτουργεί καλά. Αρκεί να είναι εξοπλισμένος με το κατάλληλο έμψυχο δυναμικό.

Αλλιώς θα είμαστε όπως είμαστε τώρα και πιστέψτε με είναι το ίδιο ίσως και χειρότερα από ότι ήταν το 1989 όταν άρχισα τους αγώνες Enduro.

Τα ανωτέρω συνοψίζονται με δύο λέξεις: ΠΡΟΒΟΛΗ & ΘΕΑΜΑ.
Η ασφάλεια εννοείται.

Καλή υγεία και δύναμη σε όλους.
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό karka » 17 Οκτ 2006, 00:30

ρε παρι ολα αυτα τα χρονια πες μου εναν προμοτερ, εναν, που να επενδυσε στο χορο για να τα παρει αργοτερα. εναν που να ειδε με αλλο ματι το χορο, και οχι της αρπαχτης.
εγω αμα θελω να ανοιξω μαγαζι, νοικιαζω ενα το βαφω το στολιζω πληρωνω εμπορευμα κανω διαφημηση και περιμενω των πελατη να μου κανει την τιμη να μπει μεσα.
εδω ολοι αυτοι με τα ψεματα κανουν του επαγγελματιες. και για να μην ειμαι απολυτος αφηνω και ενα περιθοριο καποι οι-ος, να ειναι η εξερεση που δυστυχως επιβεβαιωνει τον κανονα.
σκατα, η ιστορια εδειξε οτι οι προμοτερ ειναι μουφα για το χορο.
μονο οι λεσχες μπορουν και ξερεις γιατι ? γιατι μπορουν για την ιδεα και το γαμοτο, να μαζεψουν κοσμο που δεν θελει το μεροκαματο καθε απογευμα κυριακης, σαν τα συνεργεια απο ρουμανους και αλβανους που μαζευουν της ελιες αυτην την εποχη.
και για ολα αυτα ξαναφταιει η ελπα.
ο καθης με 20 συγκενεις κανει λεσχη και δεν δινει λογαριασμο σε κανεναν.
ετσι ξεπερναει το σκοπελο της ελπα για να παρει αγωνες και τζουπ να το μεροκαματο.
αν η ελπα ζητουσε καθε χρονο πρωτα ελενγχο απο το τοπικο πρωτοδικιο για το ταμιο, της αρχαιρεσιες και τα υπολοιπα, για να δωσει αγωνες για την επομενη χρονια θα σου ελεγα εγω ποσες λεσχες θα ειχαμε τωρα.
αλλα η ελπα 20 χρονια τωρα ουτε μια φορα δεν ενδιαφερθηκε αν εχουν γινει εστω και μια φορα εκλογες και εχει υπαρκτο διοικητικο η καθε λεσχη. της φτανει που ο καθε ανδρεας, δημητρης, κωστας, παρις, ζητα καθε δεκεμβριο αγωνες και αυτη σημπληρωνει τα αναλογα πρωταθληματα και επαθλα για να τα στιλει στην fim.
θα μπορουσα να γραφω για ωρες αλλα δεν αλαζει τιποτα.
το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι.

αυτα τα γραφω εγω που για δυο δεκαετιες δεν εχω τρεξει η διοργανωσει αγωνα εκτος ελπα.
εγω που την εποχη που ακομα κραταγε το "εναλακτικο" της μοτοε, γυρναγα λογο δουλειας ανα την πελοπονησο και εδινα αγωνα να μαζευτουμε ολοι στην ελπα.
αν πραγματικα ηθελε η ελπα (γιατι σιγουρα μπορουσε) σημερα θα ηταν καλυτερα τα πραγματα.
αλλα δυστυχως τα φωτισμενα μυαλα δεν ηρθαν ποτε στο χορο αυτο.
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Δημοσίευσηαπό superspy » 18 Οκτ 2006, 13:32

Εκτός απο την ψήφο σας....
Κάντε τον κόπο να πείτε και τη γνώμη σας;
Η σας "κρατάει" κάποιος;
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό cuspid » 18 Οκτ 2006, 16:30

Λοιπόν, εφαρμόζοντας την γνωστή τακτική του γνωστού – αγαπητού – διπόστατου – με δυο ονόματα - «μπουρλοτιέρη» ... θα τα πω και ας με κράξουν οι διάφοροι πιο άμεσα εμπλεκόμενοι:
Ο ΣΑΜΕ προσπαθεί να εφαρμόσει την μικροπολιτική των δασκάλων...
Ζητά «της Παναγιάς τα μάτια» για να πάρει το ξεροκόμματο που θα του πετάξει η ΕΛΠΑ και να «επιδείξει» έργο στα μέλη – φίλους του.
Η πλάκα είναι ότι αυτά που ζητά θα ακούγονταν λογικά σε μια «άλλη χώρα – άλλη πραγματικότητα» αλλά στην Ελλαδάρα μας μόνο το μιδίασμα μπορούν να προκαλέσουν...
Με τις υγείες σας...
:alright: :bang:
cuspid
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 16 Φεβ 2005, 14:34

Φταίει το στραβό το ριζικό μας...

Δημοσίευσηαπό doc » 18 Οκτ 2006, 16:54

Ρε Berg και ktmakis... τι λέτε τώρα?
Γιατί πρέπει κάποιος να φταίει? Ντε και καλά?
Φταίνε οι οργανωτές, φταίνε οι promoters, φταίει η ΕΛΠΑ...

Αγώνες, συμμετοχές, θεατές...
Είδαμε και την Τουρκία με την πίστα της πόσο κόσμο είχε στο Motogp!
Είδαμε και οι αγώνες αυτοκινήτου πόσο έχουνε...
Είδαμε και το Acropolis πόσο κόσμο είχε...!
Πάλι οι promoter φταίνε? Μα όλοι άρχηστοι είναι (είμαστε)?

Γιατί επιτέλους δεν μπορούμε να παραδεχτούμε -είτε είναι θέμα παιδείας, είτε όχι- ότι η δυναμική της χώρας μας αυτή είναι!!! Τελεία και παύλα! Τόσες συμμετοχές, τόσοι θεατές! Δεν μπορεί να μεγαλώσει! Άπαξ και δημιουργήθηκαν το internet, η τηλεόραση, αλλά και τα περιοδικά, οι θεατές κάθονται στο... καναπέ!
Οι κάποιες εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα.
Εσείς: πόσες φορές πήγατε στους σπουδαίους θεσμούς της μοτοσυκλέτας στην Ελλάδα? Motocross Μεγαλόπολη? SM παγκόσμιο?
Αφού προτιμάμε την τηλεόραση! O promoter φταίει?

Αμάν πια! Υπεκφυγές και δε συμμαζεύεται!

Εμείς φταίμε και ο καθένας μας ξεχωριστά!
Έχουμε ότι μας αξίζει.

Ισπανοί και Ιταλοί δεν θα γίνουμε ποτέ.
Κι όποιος νομίζει ότι μπορεί να τα καταφέρει καλύτερα, όχι μόνο στη θεωρία αλλά και στην πράξη, ας προσέλθει!

Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα!

Από κριτική χορτάσαμε!

Υ.Γ. Η EΛΠΑ ζητάει άτομα - συμβούλους. Χωρίς πλάκα! Όποιος διατίθεται λοιπόν να βγάλει το φίδι απ' την τρύπα, να η ευκαιρία! Για να δούμε; Τολμάει κανένας? Μπααααα!
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Enduro 2007;

Δημοσίευσηαπό doc » 18 Οκτ 2006, 17:03

Ο ΣΑΜΕ ζητά απο την ΕΘΕΑΜ:

- Μείωση του παραβόλου από 80 σε 40 ευρώ.


...και οι αγωνιζόμενοι ζητάνε παράβολο συμμετοχής 40 € από 80 €!

Αν είναι δυνατόν! Ο οργανωτής και η ΕΛΠΑ -και η κάθε ΕΛΠΑ- να πληρώνει για το χόμπι του αγωνιζόμενου!

Ας σοβαρευτούμε λίγο! Μηχανοκίνητο Αθλητισμό κάνουμε, κι όχι στίβο!
Ο άλλος θα πληρώσει την κ@ύλ@ μας?
Έχουμε μηχανάκι 9.000 €, εξοπλισμό άλλα 1000 €, αξεσουάρ και ρούχα άλλα 1000 €, αμάξι, τρέιλερ, τα χώνουμε σε λάστιχα, λαδίξιδα, ζημιές, κέρατα... και θα μας κολλουν τα 80 € της συμμετοχής? Σοβαρά?
Πληρώνουμε σε βενζίνες 100 € στον αγώνα και θα πληρώνουμε συμμετοχή μικρότερη? Σοβαρά μιλάμε?
Πληρώνουμε ξενοδοχεία - φαγητά - ταξίδια... και θα κολλήσουμε στα 40 € της επιπλέον συμμετοχής? Τι λέτε τώρα!

Τότε γιατί δεν πλημμύρισε σε συμμετοχές το Πρωτάθλημα Enduro της ΜΟΤΟΕ με τα 30 € συμμετοχή?

Γιατί φίλε ktmakis έχει τόσες συμμετοχές το Attika Cup? Γιατί φίλε μου, ο αναβάτης φοβάται τα δύσκολα και δεν πάει στο πρωτάθλημα, σνομπάρει τα εύκολα και δεν έρχεται στα Trail Ride αλλά παράλληλα θέλει να λέει ότι κάνει αγώνες enduro και πάει στο Attika Cup! Μπας και χτυπήσουμε και κανά κυπελλάκι... Έχω άδικο? Πες μου! Γιατί όσος αυτός ο κόσμος δεν τρέχει στο Πρωτάθλημα? Για σκέψου λίγο?
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Re: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Enduro 2007;

Δημοσίευσηαπό geco » 18 Οκτ 2006, 17:15

superspy έγραψε:Αναφέρω τις φήμες:

Ο ΣΑΜΕ ζητά απο την ΕΘΕΑΜ:

- Μείωση του παραβόλου από 80 σε 40 ευρώ.
- Την ανάληψη του κόστους της χρονομέτρησης απο την ΕΘΕΑΜ
- Την ανάθεση των αγώνων 2007 σε promoter αποδεδειγμένης ικανότητας.
- 4 αγώνες διήμερους για το πρώτο εξάμηνο του 2007 αλλά και επιμέρους (πχ Attica Cup)
- Την κάλυψη απο την ΕΛΠΑ όλων των απαραίτητων μέσων για την διαξαγωγή των αγώνων
- Οι λέσχες να χρηματοδοτούνται για την διοργάνωση των αγώνων
- Η ΕΘΕΑΜ να αναλαμβάνει εξ ολοκλήρου το κόστος ασφάλισης των αγωνιζωμένων
- Να υπάρχει πλήρης κάλυψη απο TV κλπ

Ποιά ειναι η γνώμη σας;




Και εγώ επειδή επενδύω πολλά χρόνια στο ... σπορ , ζητάω :

1. ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ !

2. ΟΔΗΓΟ ΝΑ ΜΕ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΦΕΡΝΕΙ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ !

3. ΜΑΣΑΖ (ΣΤΟΥΣ 2ΗΜΕΡΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ)

4. ΚΑΛΥΨΗ ΤΩΝ ΕΞΟΔΩΝ ΜΟΥ ΑΠΟ ΧΟΡΗΓΟΥΣ !

5. ΣΥΝΤΑΞΗ, ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΡΕΧΩ ΠΙΑ !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Re: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Enduro 2007;

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 19 Οκτ 2006, 07:45

Φίλε Doc γιατί να λέει κάποιος ότι κάνει αγώνες enduro δεν κατάλαβα....Μπορεί να μην έχει καν μηχανάκι και να λέει ότι κάνει και freestyle....Οσο για τα 40 ευρώ έχεις δίκιο. Αφού και εσύ ξέρεις ότι για να πάρεις κυπελλάκι στο Αττικα πρέπει να προσπαθήσεις πολύ..Το επίπεδο είναι και εκεί υψηλό. Επίσης αν κάποιος ήθελε κυπελλάκι φίλε δεν θα έτρεχε φέτος Αττικα αλλά ΠΠ Enduro με ένα 125 όπου οι συμμετοχές δεν ξεπερνάνε τις 5!! Και επειδή σκέφτομαι φίλε Δημήτρη, ο λόγος που οι συμμετοχές του Αττικα είναι τόσες είναι πολύ απλός: Οταν θέλεις ξενοδοχεία, βενζίνες (50 ευρώ για αυτοκίνητο τουλαχιστον) φαγητά και ταλαιπωρία φυσικά και τρέχεις Αττικα και αντί να τα χώσεις στα παραπάνω τα χώνεις στο μηχανάκι σου στη τελική.
Τα ΤR δεν είναι εύκολα διότι το navigation είναι και αυτό τέχνη. Θα δούμε συμμετοχές στο ΠΠ στις 3-4 /12 και τα ξαναλέμε.
Πάντως επειδή κάποιοι καβαλάνε μηχανάκι στο βουνό δεν σημαίνει ότι εχουν ξοδέψει 11.000 ευρώ για να πάνε σε ένα αγώνα.
Προσωπικά επέλεξα Αττικα για τους παραπάνω λόγους όπως και πολλοί άλλοι επισης...και διότι τρέχουν και οι φίλοι μου εκεί. Κυπελλάκια δεν έχω και δεν πιστεύω να αποκτήσω από το enduro.
Εικόνα
Δίχρονο μέλος :dancing:
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Re: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Enduro 2007;

Δημοσίευσηαπό doc » 19 Οκτ 2006, 10:19

ktmakis έγραψε:Φίλε Doc γιατί να λέει κάποιος ότι κάνει αγώνες enduro δεν κατάλαβα....Μπορεί να μην έχει καν μηχανάκι και να λέει ότι κάνει και freestyle....Οσο για τα 40 ευρώ έχεις δίκιο. Αφού και εσύ ξέρεις ότι για να πάρεις κυπελλάκι στο Αττικα πρέπει να προσπαθήσεις πολύ..Το επίπεδο είναι και εκεί υψηλό. Επίσης αν κάποιος ήθελε κυπελλάκι φίλε δεν θα έτρεχε φέτος Αττικα αλλά ΠΠ Enduro με ένα 125 όπου οι συμμετοχές δεν ξεπερνάνε τις 5!! Και επειδή σκέφτομαι φίλε Δημήτρη, ο λόγος που οι συμμετοχές του Αττικα είναι τόσες είναι πολύ απλός: Οταν θέλεις ξενοδοχεία, βενζίνες (50 ευρώ για αυτοκίνητο τουλαχιστον) φαγητά και ταλαιπωρία φυσικά και τρέχεις Αττικα και αντί να τα χώσεις στα παραπάνω τα χώνεις στο μηχανάκι σου στη τελική.
Τα ΤR δεν είναι εύκολα διότι το navigation είναι και αυτό τέχνη. Θα δούμε συμμετοχές στο ΠΠ στις 3-4 /12 και τα ξαναλέμε.
Πάντως επειδή κάποιοι καβαλάνε μηχανάκι στο βουνό δεν σημαίνει ότι εχουν ξοδέψει 11.000 ευρώ για να πάνε σε ένα αγώνα.
Προσωπικά επέλεξα Αττικα για τους παραπάνω λόγους όπως και πολλοί άλλοι επισης...και διότι τρέχουν και οι φίλοι μου εκεί. Κυπελλάκια δεν έχω και δεν πιστεύω να αποκτήσω από το enduro.


Τελικά, τα ίδια πράγματα λέμε!

Για να παρακολουθήσεις ένα πρωτάθλημα enduro, δεν σε κολλάει ούτε το παράβολο συμμετοχής, ούτε τόσα άλλα!
Γιατ'ί φταίει η ΕΛΠΑ και οι Promoters?
Αν θες να το παρακολουθησεις, το βάζεις στόχο από την αρχή της χρονιάς, κανονίζεις το budget σου και προχωράς!

Σωστά αυτά που λες για το Αττικα, δεν ήθελα να προσβάλω κανέναν, αλλά γενικά τρομάζει τον άλλο η έννοια του να τρέξει πρωταθληματικό αγώνα! Δεν το τολμάει, ακόμη κι αν πολλές φορές, φιλικοί σαν το Αττικα είναι πιο δύσκολοι από πολλούς πρωταθληματικούς.
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό doc » 19 Οκτ 2006, 10:21

Και στο κάτω κάτω, να σου πω κάτι; Θυμάμει που πλήρωνα 25.000 δρχ να τρέχω έναν αγώνα! Μετά από τόσα χρόνια, δεν βλέπω τρομακτική αύξηση!
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Re: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Enduro 2007;

Δημοσίευσηαπό DRAGONFOX » 19 Οκτ 2006, 15:03

doc έγραψε:
ktmakis έγραψε:Φίλε Doc γιατί να λέει κάποιος ότι κάνει αγώνες enduro δεν κατάλαβα....Μπορεί να μην έχει καν μηχανάκι και να λέει ότι κάνει και freestyle....Οσο για τα 40 ευρώ έχεις δίκιο. Αφού και εσύ ξέρεις ότι για να πάρεις κυπελλάκι στο Αττικα πρέπει να προσπαθήσεις πολύ..Το επίπεδο είναι και εκεί υψηλό. Επίσης αν κάποιος ήθελε κυπελλάκι φίλε δεν θα έτρεχε φέτος Αττικα αλλά ΠΠ Enduro με ένα 125 όπου οι συμμετοχές δεν ξεπερνάνε τις 5!! Και επειδή σκέφτομαι φίλε Δημήτρη, ο λόγος που οι συμμετοχές του Αττικα είναι τόσες είναι πολύ απλός: Οταν θέλεις ξενοδοχεία, βενζίνες (50 ευρώ για αυτοκίνητο τουλαχιστον) φαγητά και ταλαιπωρία φυσικά και τρέχεις Αττικα και αντί να τα χώσεις στα παραπάνω τα χώνεις στο μηχανάκι σου στη τελική.
Τα ΤR δεν είναι εύκολα διότι το navigation είναι και αυτό τέχνη. Θα δούμε συμμετοχές στο ΠΠ στις 3-4 /12 και τα ξαναλέμε.
Πάντως επειδή κάποιοι καβαλάνε μηχανάκι στο βουνό δεν σημαίνει ότι εχουν ξοδέψει 11.000 ευρώ για να πάνε σε ένα αγώνα.
Προσωπικά επέλεξα Αττικα για τους παραπάνω λόγους όπως και πολλοί άλλοι επισης...και διότι τρέχουν και οι φίλοι μου εκεί. Κυπελλάκια δεν έχω και δεν πιστεύω να αποκτήσω από το enduro.


Τελικά, τα ίδια πράγματα λέμε!

Για να παρακολουθήσεις ένα πρωτάθλημα enduro, δεν σε κολλάει ούτε το παράβολο συμμετοχής, ούτε τόσα άλλα!
Γιατ'ί φταίει η ΕΛΠΑ και οι Promoters?
Αν θες να το παρακολουθησεις, το βάζεις στόχο από την αρχή της χρονιάς, κανονίζεις το budget σου και προχωράς!

Σωστά αυτά που λες για το Αττικα, δεν ήθελα να προσβάλω κανέναν, αλλά γενικά τρομάζει τον άλλο η έννοια του να τρέξει πρωταθληματικό αγώνα! Δεν το τολμάει, ακόμη κι αν πολλές φορές, φιλικοί σαν το Αττικα είναι πιο δύσκολοι από πολλούς πρωταθληματικούς.
Επειδη θα δηλωσω συμμετοχη στο ΑΤΤΙΚΑ και επειδη ειναι ηπρωτη φορα που θα τρεξω σε αγωνα του ειδους νομιζω πως θα ηταν χρησιμο(στη συζητηση σας) να σας πω τους λογους που το κανω.1.Ειναι διπλα στο σπιτι μου που σημενει λιγοτερα εξοδα μετακινησης και λιγοτερος χρονος ,2.ειναι ενας αγωνας που δεν με τρομαζει απο τον τιτλο του και μονο,δηλαδη πχ.πανεληνιο πρωταθλημα3.τρεχουν πολλοι γνωστοι μου .4.Η αττικη διψαει για τετοιου ειδους αγωνες .5.Οι αγωνες ειναι 4 πραγμα που τους κανει ποιο οικιους σε συνδιασμο οτι γινωντε σε κοντινες περιοχες για τους περισσοτερους αγωνιζομενους. Επισης νομιζω πως π.π enduro το Δεκεμβρη θα εχει πολλες συμμετοχες για παρομοιους λογους!
Άβαταρ μέλους
DRAGONFOX
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 20 Σεπ 2005, 19:51
Τοποθεσία: AYLONAS ATTIKHS

Επόμενο

Επιστροφή στο Αγώνες Μοτοσυκλέτας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες