Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Τι θα γίνει με το πρωτάθλημα το 2006;

Enduro, Scramble, Supermoto, Trial κ.α.

"Πρωτάθλημα"

ΕΘΕΑΜ
4
50%
ΜΟΤΟΕ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
ΟΜΕ
1
13%
Άλλο
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Αλλού είναι το πρόβλημα....
3
38%
 
Σύνολο ψήφων : 8

Τι θα γίνει με το πρωτάθλημα το 2006;

Δημοσίευσηαπό DARK_QUEEN » 22 Νοέμ 2005, 15:24

ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ Η ΠΑΡΟΥΣΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΩΝ ΟΜΕ ΚΑΙ ΜΟΤΟΕ ,ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝΕ ΝΑ ΒΡΟΥΝΕ ΜΙΑ ΧΡΥΣΗ ΤΟΜΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΜΙΑ ΚΟΙΝΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΜΕ ΚΟΙΝΟ ΣΤΟΧΟ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΗΣΗ ΤΟΥ ΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΠΡΟΣ ΟΦΕΛΟΣ ΤΩΝ ΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΩΝ![/b]
DARK_QUEEN
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 20 Οκτ 2005, 14:56
Τοποθεσία: EDESSA

Ομοσπονδίες...

Δημοσίευσηαπό doc » 22 Νοέμ 2005, 22:02

Φίλε μου ανοίγεις ένα πολύ μεγάλο θέμα, που υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει για πολύ καιρό ακόμη. Κατ΄αρχήν δεν είναι μόνο οι δύο ομοσπονδίες που αναφέρεις, είναι και η... Αρχή του Σπορ... η ΕΛΠΑ, χωρίς την έγκριση της οποίας δεν μπορούν να γίνουν νομότυπα αγώνες. Όσο για τις ομοσπονδίες, καμία δεν έχει αποκτίσει την "βούλα" ως αθλητική της Γ.Γ.Α.
Όσο για την εγκυρότητα και την αξία της καθεμίας, η ΜΟΤΟΕ είναι μια καταξιωμένη ομοσπονδία που έχει αναδείξει ιστορία χρόνων, η ΟΜΕ ας μην το συζητάμε καλύτερα τι "ομοσπονδία" είναι και το πως έχει δημιουργηθεί... γιατί θα μας κάνει κι άλλη μήνυση ο δικηγόρος πρόεδρός της (κάτσε πρώτα να εκδικαστεί η πρώτη που μας έχει κάνει...)
Για τους επίσημους αγώνες των πρωταθλημάτων μοτοσυκλέτας, η ΕΛΠΑ θα προκηρύξει κανονικά πρωταθλήματα κι αγωνιστικό ημερολόγιο. Η ΜΟΤΟΕ δεν ξέρω αν έχει τα εχέγγυα και τις δυνατότητες να το κάνει, αν και έχει πει ότι θα το κάνει. Όσο για την ΟΜΕ... δεν νομίζω να το δικαιούται καν...

Μπορείς να διαβάσεις και το τελευταίο editorial στο Dirty Section του 0-300 που αναφέρεται ακριβώς σε αυτό το θέμα...

Πάντως να ξέρεις εν περιλήψει, ότι τα πρωταθλήματα είναι αυτά που συμμετέχουν και τιμούν οι "πρώτοι" αθλητές, οι καλύτεροι, οι καταξιωμένοι, που είναι στην τελική ανάλυση οι υπέρτατοι κριτές και οι άμεσα ενδιαφερόμενοι. Πρωτάθλημα χωρίς την συμμετοχή αυτών, δεν μπορεί να υπάρξει ή να λέγεται πρωτάθλημα ένας θεσμός που δεν συμμετέχει η "Α' Εθνική". Είναι στο χέρι της κάθε λέσχης και του κάθε διοργανωτή, να πείσει για τις ικανότητές του, την αξία του, την εγγυρότητά του και τις παροχές του όλους αυτούς τους εμπλεκόμενους που χρόνια επενδύουν και βοηθούν το χώρο (αθλητές, χορηγούς, εταιρίες). Προς το παρόν, καλώς ή κακώς, μόνο η ΕΛΠΑ μπορεί να διασφαλίσει την (περισσότερο) απροβλημάτιστη διεξαγωγή αξιόπιστων πρωταθλημάτων.

Το κακό πάλι με τις ομοσπονδίες είναι ότι έχουν διαχωρίσει την Ελλάδα με μία νοητή γραμμή, διαχωρίζοντας δυστυχώς... βορά και νότο...
Βοήθειά μας...
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Ομοσπονδίες...

Δημοσίευσηαπό superspy » 24 Νοέμ 2005, 23:36

Πάλι βόρειοι και νότιοι;

Μήπως το πρόβλημα δεν είναι μόνο εχέγγυα και δυνατότητες αλλά η φασαρία γίνεται (και) για το "μαλλί";

Ποια είναι η υπόσταση των ξεχωριστών «πρωταθλημάτων» και στο κάτω-κάτω ποιος θα είναι ο … πρωταθλητής; Ο βόρειος, ο νότιος, ο της ΕΘΕΑΜ, ο της ΜΟΤΟΕ ή ο άλλος;

Αναρωτιέμαι δεν αρκούν τα υπόλοιπα προβλήματα; Μήπως πρέπει να ασχοληθούμε περισσότερο με αυτά;
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Ομοσπονδίες...

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 26 Δεκ 2005, 02:31

O Eλληνας αντί να δώσει μόνο να παίρνει ξέρει. Αυτό έχει αποδειχθεί εδώ και χρόνια....
Doc θυμάσαι κάποτε (αρχές 90) το κόσμο στο enduro και κοίτα και τώρα τι θεατές υπάρχουν στους αγώνες!
Από τότε μέχρι τώρα έχουν αλλάξει πολλά πράγματα αλλά τίποτα από αυτά δεν βοήθησε την προβολή του μηχ/του αυτού σπορ. Οσο για την Α Εθνική αν τους βοηθούσε λίγο παρπάνω η χώρα τους θα διεπρεπαν σίγουρα παντου.. Ο Ελληνας δεν θέλει και πολύ. Λίγο να τον σπρώξεις ...... απογειώνεται!!!
Η κατάσταση πάντως αντί για λαμόγια που μυριστληκανε χρλημα θέλει ανθρώπους που αγαπάν τη μοτοσυκλέτα και δεν τη βλέπυν σαν ευκαιρία πλουτισμού ούτε γραφειοκρατες δημοσίου χαρακτήρα που περιμένουν τη σύνταξη και δεν δίνουν δεκάρα. Τελικά θα αρκεστούμε σε μια Κυριακάτικη enduράδα στο βουνό με τους κολλητούς και τους αγλωνες θα τους βλέπουμε σε dvd!!! Βοηθάν οι φτωχοί και κάθονται οι πλούσιοι!!!
ενα μεγάλο Βravo σε όλους όσους το παλεύουν (η Α' Β' και Γ' εθνική συμπεριλαμβάνεται)
Εικόνα
Δίχρονο μέλος :dancing:
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Τι θα γίνει το 2006;

Δημοσίευσηαπό geco » 26 Δεκ 2005, 14:42

Χμμμμμ!!!

Επειδή ασχολούμαι πολλά χρόνια με το αντικείμενο αγώνες (κοντά στα 30) και έχω δεί το έργο από διάφορες θέσεις (Οργανωτής, κριτής, αγωνιζόμενος) έχω καταλήξει σε συμπεράσματα αλλά μου έχουν μείνει και απορίες !

Κάποτε, οι περισσότεροι, πιστεύαμε ότι η ΕΛΠΑ είναι ένα είδος "Μεγάλου αδελφού" που καταδυναστεύει το άθλημα, εμποδίζει την πρόοδο, φρενάρει την εξέλιξη. Την είχαμε στο μυαλό μας σαν ένα είδος "Χούντας" που διοικεί το σπόρ αλλαζονικά και αντιδημοκρατικά κατέχοντας το αποκλειστικό δικαίωμα εκπροσώπησης της χώρας μας και της έγκρισης τέλεσης αγώνων στην Ελληνική επικράτεια.

Με τον καιρό, μέσα από τους αγώνες και την εμπλοκή μας σε αυτούς μάθαμε πολλά και είδαμε ότι τα πράγματα δεν είναι έτσι ακριβώς.

Συμπέρασμα Νο 1. : Το σπόρ διοικείται "Αριστοκρατικά"! Αυτό σημαίνει ότι κάνουν κουμάντο οι καλύτεροι, εμπειρότεροι, ικανώτεροι μέσα από στελέχη που δοκιμάζονται στην πράξη!

Συμπέρασμα Νο 2. : Το δημοκρατικό μοντέλο διοίκησης είναι πρακτικά ανεφάρμοστο αφού οι διαφορές μεταξύ των στελεχών και των απόψεών τους είναι ποιοτικές και όχι ποσοτικές. Δηλαδή εδώ δεν ισχύει το "οι πολλοί έχουν δίκιο" διότι απλά οι πολλοί δεν γνωρίζουν!

Συμπέρασμα Νο 3. : Παγκόσμια αρχή των αγώνων μοτο είναι η FIM και οι κατα τόπους εκπρόσωποί της ,δηλαδή στην χώρα μας η ΕΛΠΑ.

Τώρα, αν μπορεί και πρέπει να γίνουν 3 πρωταθλήματα και ποιά είναι η καλή και η σωστή ομοσπονδία και ποιός έχει τα προσόντα και ποιός πρέπει να έχει το "πάνω χέρι" η απάντηση, γιά όσους δεν ξέρουν, είναι δύσκολη.

Στην πράξη θα αυτορυθμιστούν τα πράγματα και εκείνοι που πραγματικά μπορούν θα το αποδείξουν σύντομα όπως και το αντίθετο!

Μην ξεχνάτε ακόμα ότι οι αγώνες εκτός από συναρπαστικό παιχνίδι είναι και επικίνδυνο πράγμα που μπορεί να έχουν σαν παρενέργεια ακόμα και θάνατο (αγωνιζόμενου, κριτή, θεατών!). Κάποιος λοιπόν πρέπει να πάρει την ευθύνη και γι'αυτό.
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Δημοσίευσηαπό Berg » 26 Δεκ 2005, 18:32

Θα συμφωνήσω με τον φίλο μου τον geco.

Επίσης θα συμπληρώσω ότι η ΕΛΠΑ δεν ασχολείται καθόλου με την οργάνωση του κάθε αγώνα και τελευταία ούτε καν με την επίβλεψη. (Θοδωρή που είσαι?).

Δημοσιότητα καμία, θεατές άφαντοι (λογικό επακόλουθο), έτσι και αλλιώς είναι δύσκολο άθλημα στην παρακολούθηση. Πάντως οργανώσεις Παγκοσμίου στα Καλάβρυτα από την Iron Team είναι ακόμα σημείο αναφοράς.

Οι λέσχες συνήθως δεν έχουν άτομα πολλά και ικανά ώστε να αναπεξέλθουν στις απαιτήσεις ενός αγώνα. Οι περισσότερες ειδικές είναι χωρίς κριτές.

Ισως σαν λύση είναι να αναλάβει το πρωτάθλημα μια εξειδικευμένη ομάδα ή εταιρεία και σε συνεργασία με την τοπική λέσχη να διοργανώνει τον κάθε αγώνα.

Επίσης θα πρέπει από τους αναβάτες να υπάρχει κάποιος ή κάποιοι που να ελέγχουν την διαδρομή και τους χρόνους μια μέρα πριν τον αγώνα.

Η εποχή των "φιλικών" αγώνων έχει τελειώσει και οι οικονομικές απαιτήσεις για συμμετοχή σε ένα αγώνα είναι μεγάλη για τους αναβάτες. Πράγμα το οποίο κανείς δεν δέχνει να σέβεται.

Πάντως δεν είμαι αισιόδοξος γιατί αφού το motocross παραμένει τόσο χρόνια στα χάλια που έχει φτάσει, δεν νομίζω ότι το enduro θα έχει καλύτερη τύχη.
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

scripta manent

Δημοσίευσηαπό mavrofidi » 24 Νοέμ 2006, 22:19

geco έγραψε:Επειδή ασχολούμαι πολλά χρόνια με το αντικείμενο αγώνες (κοντά στα 30) και έχω δεί το έργο από διάφορες θέσεις (Οργανωτής, κριτής, αγωνιζόμενος) έχω καταλήξει σε συμπεράσματα αλλά μου έχουν μείνει και απορίες !
Κάποτε, οι περισσότεροι, πιστεύαμε ότι η ΕΛΠΑ είναι ένα είδος "Μεγάλου αδελφού" που καταδυναστεύει το άθλημα, εμποδίζει την πρόοδο, φρενάρει την εξέλιξη. Την είχαμε στο μυαλό μας σαν ένα είδος "Χούντας" που διοικεί το σπόρ αλλαζονικά και αντιδημοκρατικά κατέχοντας το αποκλειστικό δικαίωμα εκπροσώπησης της χώρας μας και της έγκρισης τέλεσης αγώνων στην Ελληνική επικράτεια.
Με τον καιρό, μέσα από τους αγώνες και την εμπλοκή μας σε αυτούς μάθαμε πολλά και είδαμε ότι τα πράγματα δεν είναι έτσι ακριβώς.
Συμπέρασμα Νο 1. : Το σπόρ διοικείται "Αριστοκρατικά"! Αυτό σημαίνει ότι κάνουν κουμάντο οι καλύτεροι, εμπειρότεροι, ικανώτεροι μέσα από στελέχη που δοκιμάζονται στην πράξη!
Συμπέρασμα Νο 2. : Το δημοκρατικό μοντέλο διοίκησης είναι πρακτικά ανεφάρμοστο αφού οι διαφορές μεταξύ των στελεχών και των απόψεών τους είναι ποιοτικές και όχι ποσοτικές. Δηλαδή εδώ δεν ισχύει το "οι πολλοί έχουν δίκιο" διότι απλά οι πολλοί δεν γνωρίζουν!
Συμπέρασμα Νο 3. : Παγκόσμια αρχή των αγώνων μοτο είναι η FIM και οι κατα τόπους εκπρόσωποί της ,δηλαδή στην χώρα μας η ΕΛΠΑ.
Τώρα, αν μπορεί και πρέπει να γίνουν 3 πρωταθλήματα και ποιά είναι η καλή και η σωστή ομοσπονδία και ποιός έχει τα προσόντα και ποιός πρέπει να έχει το "πάνω χέρι" η απάντηση, γιά όσους δεν ξέρουν, είναι δύσκολη.
Στην πράξη θα αυτορυθμιστούν τα πράγματα και εκείνοι που πραγματικά μπορούν θα το αποδείξουν σύντομα όπως και το αντίθετο!
Μην ξεχνάτε ακόμα ότι οι αγώνες εκτός από συναρπαστικό παιχνίδι είναι και επικίνδυνο πράγμα που μπορεί να έχουν σαν παρενέργεια ακόμα και θάνατο (αγωνιζόμενου, κριτή, θεατών!). Κάποιος λοιπόν πρέπει να πάρει την ευθύνη και γι'αυτό.


Βρε Γιωργο,
δεν φταιω εγω, αλλα οσο ψαχνω βρισκω διαφορα μπροστα μου.
αληθεια οταν εγραφες τα παραπανω (περσι τετοιο καιρο) ησουν νηφαλιος ή ειχες πιει κανενα ποτηρακι....
δεν πρεπει να σου απαντησω και εγω?
1. συμφωνοι ασχολεισαι με τους αγωνες 30 χρονια. 30 χρονια προσφερεις χαρα και γελιο στον κοσμο. πρεπει αυτο να το αναγνωρισουμε. κατι σαν ο Ολυμπιακος στο Champions League....
2. επειδη ολα αυτα τα χρονια εμαθες πολλα και προσπαθεις να μεταλαμπαδευσεις την γνωση σου στους νεους:
α. οταν λες οτι το σπορ πρεπει να διοικεται "αριστοκρατικα" μαλλον την εποχη εκεινη διαβαζες πολυ Πλατωνα (την Πολιτεια του Πλατωνα, αυτη εννοω, την ξερεις?).
πως σουρθε ρε παληκαρι αυτο? οι καλυτεροι, οι εμπειροτεροι, οι ικανωτεροι, οι δοκιμασμενοι στην πραξη....
υποψιαζομαι τι ψηφιζεις...
εννοεις αυτους της ΕΘΕΑΜ? τρομερη αντιληψη...
β. το δημοκρατικο μοντελο διοικησης ειναι πρακτικα ανεφαρμοστο.... ρε μεγαλε, δεν ζεις στην Ελλαδα σιγουρα. ή ζεις σε αλλη χωρα ή σε αλλη εποχη. αληθεια, αυτα τα εφαρμοζεις και στη ζωη σου? να το πεις και στους αλλους να σε προσεχουν...
γ. συμφωνοι η παγκοσμια αρχη ειναι η FIM και η ιθαγενης η ΕΛΠΑ. ο καιρος ομως μπορει να εχει και γυρισματα.
μην εκδηλωνεσαι τοσο. επαγγελματιας εισαι...
3. το μονο σωστο που γραφεις ειναι οτι τα πραγματα θα αυτορυθμιστουν. αυτοι ομως που θα τα ρυθμισουν δεν ειναι οι αριστοκρατες του εκαστοτε πυργου, αλλα αυτοι που δινουν λογο υπαρξης στους αγωνες, οι αναβατες.
γιατι Γιωργο μου, χωρις αναβατες δεν υπαρχουν αγωνες. κανω λαθος?
αχ βρε Γιωργο μου,
φιλικα,
o mavrofidis
ΥΓ 1 αν δεν θελεις να απαντησεις, μπορεις να συνεχισεις να μου γραφεις ποιηματακια. με τρελαινουν.....
ΥΓ 2 για τους υπολοιπους: το παραπανω θεωρειται υβριστικο?
Άβαταρ μέλους
mavrofidi
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 11:04
Τοποθεσία: οπου υπαρχει λασπη...

Re: scripta manent

Δημοσίευσηαπό drMel » 25 Νοέμ 2006, 12:25

βελτιώνεσαι.

Και μιάς και δείχνεις φανατικός πιά του forum, αφού έχουν ανοίξει τόσες συζητήσεις επι συζητήσεων σχετικά με το enduro, γιατί δεν μπαίνεις στην ουσία να εκφράσεις μια εμπεριστατωμένη άποψη. Χωρίς ειρωνίες και περιττά σχόλια.
Επί του θέματος πές κάτι!!
drMel
 

Re: scripta manent

Δημοσίευσηαπό disco » 25 Νοέμ 2006, 12:36

Μαζέψτε κανένα φράγκο και να τρέχετε σε κανέναν αγώνα στο εξωτερικό ( Έστω και μια δυο φορες το χρόνο). Νέος ήμουν και γέρασα και δεν άλλαξε τίποτα, ούτε και θα αλλάξει.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό mavrofidi » 26 Νοέμ 2006, 16:18

drMel έγραψε:βελτιώνεσαι.
Και μιάς και δείχνεις φανατικός πιά του forum, αφού έχουν ανοίξει τόσες συζητήσεις επι συζητήσεων σχετικά με το enduro, γιατί δεν μπαίνεις στην ουσία να εκφράσεις μια εμπεριστατωμένη άποψη. Χωρίς ειρωνίες και περιττά σχόλια.
Επί του θέματος πές κάτι!!


ευχαριστω για τα ευσημα.
τις αποψεις μου τις εχω εκφρασει απο τις 17-11-2006 και ειναι οι παρακατω

Οι λυσεις δεν ειναι αγνωστες. Καποιοι ομως καθε Οκτωβρη τις σκεπαζουνε με φρεσκια λασπη για να μην τις βλεπετε.
1. Αθλητικη Ομοσπονδια
2. Δυνατος και με συμμετοχη στις αποφασεις συνδεσμος αγωνιζομενων
3. Απεξαρτηση του χωρου απο νομικα τερτιπια
4. Προσφυγη για αναγνωριση του νεου status στο Διεθνη χωρο.
Τα 2 πρωτα υπαρχουν. Δεν ξερω αν ειναι αυτα που χρειαζονται, αλλα μπορειτε να συμμετεχετε για να τα αλλαξετε...


οπως ακριβως ειχαν γραφτει τοτε...
στην συνεχεια ομως, αν θυμασαι καλα, αρχισε ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΧΑΒΑΛΕΣ των συμφωρουμιστων.
παλιο κολπο, οταν κατι δεν μας συμφερει, το ριχνουμε στο χαβαλε.
ή οπως τωρα, κανουν οτι δεν το ειδαν και ασχολουνται πχ με το αν τα burk busters πρεπει να ειναι ανοιχτα ή κλειστα....
δυστυχως ετσι αποδεικνυουν την κενοτητα την θεσεων τους.
Άβαταρ μέλους
mavrofidi
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 11:04
Τοποθεσία: οπου υπαρχει λασπη...

Δημοσίευσηαπό drMel » 27 Νοέμ 2006, 12:54

Με τις 4 εντολές μοιάζουν παρά με απόψεις ολοκληρωμένες.
Συγκεκριμένα πράγματα, μην ξεχνάς ότι μιλάς σε εμάς και όχι στα "ινδαλματά" μας.
Ποια αθλητική ομοσπονδία?Κάποια υπάρχουσα ή κάποια νέα?
Πώς θα συμμετέχει ο Σύνδεσμος των οδηγών?? Δι'αντιπροσώπων?
Πώς θα πρέπει να γίνει το θεσμικό πλαίσιο??

Φιλικά
Μελέτης
drMel
 

scripta manent ?

Δημοσίευσηαπό geco » 27 Νοέμ 2006, 15:56

mavrofidi έγραψε:

αληθεια οταν εγραφες τα παραπανω ησουν νηφαλιος ή ειχες πιει κανενα ποτηρακι....

30 χρονια προσφερεις χαρα και γελιο στον κοσμο. πρεπει αυτο να το αναγνωρισουμε. κατι σαν ο Ολυμπιακος στο Champions League....

επειδη ολα αυτα τα χρονια εμαθες πολλα και προσπαθεις να μεταλαμπαδευσεις την γνωση σου στους νεους:

πως σουρθε ρε παληκαρι αυτο? οι καλυτεροι, οι εμπειροτεροι, οι ικανωτεροι, οι δοκιμασμενοι στην πραξη....
υποψιαζομαι τι ψηφιζεις...
εννοεις αυτους της ΕΘΕΑΜ? τρομερη αντιληψη...

ρε μεγαλε, δεν ζεις στην Ελλαδα σιγουρα. ή ζεις σε αλλη χωρα ή σε αλλη εποχη. αληθεια, αυτα τα εφαρμοζεις και στη ζωη σου? να το πεις και στους αλλους να σε προσεχουν...


μην εκδηλωνεσαι τοσο. επαγγελματιας εισαι...


o mavrofidis
ΥΓ 1 αν δεν θελεις να απαντησεις, μπορεις να συνεχισεις να μου γραφεις ποιηματακια. με τρελαινουν.....
ΥΓ 2 για τους υπολοιπους: το παραπανω θεωρειται υβριστικο?



Θοδωρή συγγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά έτρεχα στο Ράλλυ Ρέιντ της Πάτρας μαζί με τον Τασούλη, τον Pino, τον Berg, τον Bleu, τον Husqy, τον Gangan, τον LC8er, τον Σταυρινάκη, τον MarkD, τον Epital, τον Geokat και άλλους φίλους !

Τελικά, θα πρέπει να περνάς χοντρό ζόρι, σε προσωπικό επίπεδο γιά να βγάζεις τόση χολή!

Δεν θα σε μιμηθώ να απομονώσω λόγια σου και να τα ερμηνεύσω όπως θέλω. Ούτε να παραποιήσω τα λεγόμενά σου !

Πουθενά δεν είπα ότι το σπορ ΠΡΕΠΕΙ να διοικείται "αριστοκρατικά". Διαπίστωση έκανα !

Το άν είναι υβριστικά αυτά που λές ας το κρίνουν όσοι μας διαβάζουν.

Αν όμως η κακοήθεια ήταν ... άθλημα, θα μπορούσες να είσαι πρωταθλητής !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Re: scripta manent ?

Δημοσίευσηαπό mavrofidi » 27 Νοέμ 2006, 18:30

geco έγραψε:Θοδωρή συγγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά έτρεχα στο Ράλλυ Ρέιντ της Πάτρας μαζί με τον Τασούλη, τον Pino, τον Berg, τον Bleu, τον Husqy, τον Gangan, τον LC8er, τον Σταυρινάκη, τον MarkD, τον Epital, τον Geokat και άλλους φίλους !

Τελικά, θα πρέπει να περνάς χοντρό ζόρι, σε προσωπικό επίπεδο γιά να βγάζεις τόση χολή!

Δεν θα σε μιμηθώ να απομονώσω λόγια σου και να τα ερμηνεύσω όπως θέλω. Ούτε να παραποιήσω τα λεγόμενά σου !

Πουθενά δεν είπα ότι το σπορ ΠΡΕΠΕΙ να διοικείται "αριστοκρατικά". Διαπίστωση έκανα !

Το άν είναι υβριστικά αυτά που λές ας το κρίνουν όσοι μας διαβάζουν.

Αν όμως η κακοήθεια ήταν ... άθλημα, θα μπορούσες να είσαι πρωταθλητής !


Γιωργο μου,
σε βλεπω σοβαροτερο αυτη τη φορα. Μαλλον γιατι ειχες σωστη παρεα αυτο το Σαββατοκυριακο...
Οχι, ευτυχως δεν περναω κανενα ζορι τελευταια. Μαλλον δεν αντεχω να διαβαζω αυτα που γραφεις.
Παντως, για να μην ειμαι κακοηθης, υβριστης και παρερμηνευτης αντιγραφω αυτα που ειχες γραψει και ειχα σχολιασει σε προηγουμενο post:

Κάποτε, οι περισσότεροι, πιστεύαμε ότι η ΕΛΠΑ είναι ένα είδος "Μεγάλου αδελφού" που καταδυναστεύει το άθλημα, εμποδίζει την πρόοδο, φρενάρει την εξέλιξη. Την είχαμε στο μυαλό μας σαν ένα είδος "Χούντας" που διοικεί το σπόρ αλλαζονικά και αντιδημοκρατικά κατέχοντας το αποκλειστικό δικαίωμα εκπροσώπησης της χώρας μας και της έγκρισης τέλεσης αγώνων στην Ελληνική επικράτεια.

Με τον καιρό, μέσα από τους αγώνες και την εμπλοκή μας σε αυτούς μάθαμε πολλά και είδαμε ότι τα πράγματα δεν είναι έτσι ακριβώς.

Συμπέρασμα Νο 1. : Το σπόρ διοικείται "Αριστοκρατικά"! Αυτό σημαίνει ότι κάνουν κουμάντο οι καλύτεροι, εμπειρότεροι, ικανώτεροι μέσα από στελέχη που δοκιμάζονται στην πράξη!

Συμπέρασμα Νο 2. : Το δημοκρατικό μοντέλο διοίκησης είναι πρακτικά ανεφάρμοστο αφού οι διαφορές μεταξύ των στελεχών και των απόψεών τους είναι ποιοτικές και όχι ποσοτικές. Δηλαδή εδώ δεν ισχύει το "οι πολλοί έχουν δίκιο" διότι απλά οι πολλοί δεν γνωρίζουν!

Συμπέρασμα Νο 3. : Παγκόσμια αρχή των αγώνων μοτο είναι η FIM και οι κατα τόπους εκπρόσωποί της ,δηλαδή στην χώρα μας η ΕΛΠΑ.

Τώρα, αν μπορεί και πρέπει να γίνουν 3 πρωταθλήματα και ποιά είναι η καλή και η σωστή ομοσπονδία και ποιός έχει τα προσόντα και ποιός πρέπει να έχει το "πάνω χέρι" η απάντηση, γιά όσους δεν ξέρουν, είναι δύσκολη.


το σχολιο ας ειναι αυτων που τα διαβαζουν....
Άβαταρ μέλους
mavrofidi
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 11:04
Τοποθεσία: οπου υπαρχει λασπη...


Επιστροφή στο Αγώνες Μοτοσυκλέτας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες