Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ξερεις απο Μανιβέλα;(κατα το "ξερεις απο vespa;)

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

Ξερεις απο Μανιβέλα;(κατα το "ξερεις απο vespa;)

Δημοσίευσηαπό patrinos » 04 Φεβ 2007, 12:46

Για δωστε τα φωτα σας ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ... :D Περι μανιβελας ο λογος διοτι ως γνωστον... :roll: ειμαι πλεον κατοχος ενος TT600R και διαθετει και μανιβελα το ματοσακο λεμεεεεε....Μονο μανιβελα ομως... :evil: :twisted:
Επειδη δεν εχω ξαναματαχρησιμοποιησει μανιβελα παρα μονο σε ενα βεσπακι που ειχα εδω και...18 χρονια :shock: ... :oops: (τα εχουμε τα...νιατα μας)μπορειτε να μου πειτε σχετικα με την χρηση μιζας προκειμενου να παιρνει μπροστα η μοτοσυκλετα;...Απ'οτι διαπιστωσα εχει και 'τσοκ" αερα οπότε θα ηθελα να μου πειτε καποια πραγματακια σχετικα με τον ΣΩΣΤΟ τροπο που παιρνει μπροστα η μοτο με τη μανιβελα.Τι πρεπει να προσεξω;σε συνδιασμο με αερα,ανοιγμα γκριπ βενζινης(γκαζιου),ζεστο ή κρυο κινητηρα και καθε αλλη παραμετρο που εχει να κανει με την σωστη χρησιμοποιηση της μανιβελας...Ποιος ειναι ο σωστος τροπος που χρησιμοποιω τη μανιβελα για εκκινηση κινητηρα;...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σας... :wink:
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Ξερεις απο Μανιβέλα;(κατα το "ξερεις απο vespa;)

Δημοσίευσηαπό doc » 04 Φεβ 2007, 13:16

patrinos έγραψε:Για δωστε τα φωτα σας ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ... :D Περι μανιβελας ο λογος διοτι ως γνωστον... :roll: ειμαι πλεον κατοχος ενος TT600R και διαθετει και μανιβελα το ματοσακο λεμεεεεε....Μονο μανιβελα ομως... :evil: :twisted:
Επειδη δεν εχω ξαναματαχρησιμοποιησει μανιβελα παρα μονο σε ενα βεσπακι που ειχα εδω και...18 χρονια :shock: ... :oops: (τα εχουμε τα...νιατα μας)μπορειτε να μου πειτε σχετικα με την χρηση μιζας προκειμενου να παιρνει μπροστα η μοτοσυκλετα;...Απ'οτι διαπιστωσα εχει και 'τσοκ" αερα οπότε θα ηθελα να μου πειτε καποια πραγματακια σχετικα με τον ΣΩΣΤΟ τροπο που παιρνει μπροστα η μοτο με τη μανιβελα.Τι πρεπει να προσεξω;σε συνδιασμο με αερα,ανοιγμα γκριπ βενζινης(γκαζιου),ζεστο ή κρυο κινητηρα και καθε αλλη παραμετρο που εχει να κανει με την σωστη χρησιμοποιηση της μανιβελας...Ποιος ειναι ο σωστος τροπος που χρησιμοποιω τη μανιβελα για εκκινηση κινητηρα;...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σας... :wink:



Ααααααχ! Έμπλεξες.... Γιατί? Δεν παίρνει εύκολα? Υπήρχε μια γενιά TTR 600 που μουλάρωναν και δεν έπαιρναν με τίποτα... Ελπίζω να μην είναι από αυτά...
Για την προσθήκη μίζας ξέχασέ το! Καλύτερα να έπαιρνες άλλο μηχανάκι.
Για την διαδικασία καλύτερα να βρεις κάποιον να στην δείξει εκεί στην Πάτρα. Τι να λέμε τώρα από μακριά...
Ο καλύτερος να σου πει είναι ο Sacram... που σε πήρε στο λαιμό του... :D :D

Ήθελες κι έμπλεξες... Ρώταγες, ρώταγες, τελικά έκανες του κεφαλιού σου! Τελικά οι παροιμίες έχουν πάντα βάση!
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Re: Ξερεις απο Μανιβέλα;(κατα το "ξερεις απο vespa;)

Δημοσίευσηαπό patrinos » 04 Φεβ 2007, 13:20

doc έγραψε:Ααααααχ! Έμπλεξες.... Γιατί? Δεν παίρνει εύκολα? ...


Μα δεν ειπα οτι ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ... :( Ουτε οτι εχω προβλημα...Ειπα απλα να πειτε καμμια κουβεντα για να ΜΗΝ εχω προβλημα... :roll: :roll: :roll:
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Ξερεις απο Μανιβέλα;(κατα το "ξερεις απο vespa;)

Δημοσίευσηαπό doc » 04 Φεβ 2007, 13:24

patrinos έγραψε:
doc έγραψε:Ααααααχ! Έμπλεξες.... Γιατί? Δεν παίρνει εύκολα? ...


Μα δεν ειπα οτι ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ... :( Ουτε οτι εχω προβλημα...Ειπα απλα να πειτε καμμια κουβεντα για να ΜΗΝ εχω προβλημα... :roll: :roll: :roll:


ΟΚ! Μακάρι!
Γενικά, όταν δεν παίρνει πρέπει να το ξεμπουκώνεις. Με τον αποσυμπιεστή πατημένο (έχει?) και το σβηστήρι πατημένο και το γκάζι ανοιχτό, κατεβάζεις τη μανιβέλα ,ερικές φορές κούφιες για να πλυθεί ο κύλινδρος.
Μετά, ρίχνεις μια καλή από ψηλά, αφού σπάσεις λίιιιγο τη συμπίεση!
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Re: Ξερεις απο Μανιβέλα;(κατα το "ξερεις απο vespa;)

Δημοσίευσηαπό sacram » 04 Φεβ 2007, 16:23

αποσυμπιεστή πατημένο (έχει?)

den εχει. Δηλαδή έχει αλλά είναι αυτόματος
Ο καλύτερος να σου πει είναι ο Sacram... που σε πήρε στο λαιμό του...

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Λοιπόν...οταν είναι κρύο...
1ο) Ανοιγεις chock
2ο) Τα φώτα σβηστά(!)
3ο) κατεβάζεις την μανιβέλα προσεχτικά μέχρι(!!)να ακούσεις κλικ(αποσυμπιεστής)
4ο) μολις ακουσεις το κλίκ(!) ελευ8ερώνεις μανιβέλα να ανέβει στην αρχική της 8έση και
5ο) τραβάς μια σωστή μανιβελιά(εννοείτε με κλειστό γκάζι) από αρχη μέχρι τέλος διαδρομής. Θα πάρει. Αν οχι με την πρώτη. με 2η,3η θα 'σε οκ.
Το νου σου...μετά απο περίπου ένα λεπτό λειτουργείας που 8α κλείνεις το chock σκας και μια γαζιά να το βοηθήσεις να μην σβήσει!!! Μετα είσαι οκ.

Σε περίπτωση που μπουκώσει...μετά από τούμπα ακινησία κτλ κτλ
(το παρακάτω πιάνει και σε xr...)
1) κλείνεις βενζίνη
2) κλεινεις διακόπτες (ρεύμα)
3) ανοίγεις τέρμα γκαζι(!)
4) με ανοιχτο τέρμα το γκαζι σκας 4/5 μανιβελιες συνεχόμενες από πάνω μέχρι κατω..τζούφιες δηλαδη. Τώρα έχει ξεμπουκώσει
Ανοιγεις βενζινη, διακόπτες, chok(αν είναι κρυο) και ακολου8εις την κλασική διαδικασιά που γράφω παραπάνω.
Γενικώς ο ΤΤRas, κυρίως στο βουνό και 20/30 λεπτά σβηστό να είναι...ανοιγεις chock μετά

Σχετικά με ττρ που δεν παίρνουν μπροστά.....πάνε σε λάθος συνεργεία:wink:
Σημαντικο!!! Αν έχεις σωστά ρυθμισμένο αποσυμπιεστή παίρνει μπροστά και με το ΧΕΡΙ(κυριολεκτώ).
Εγώ δύο φορές αντιμετώπισα σημαντικο πρόβλημα με μανιβέλα η 1η ήταν στον αγώνα στα Ψαχνα...που βούτηξα ΚΑΝΟΝΙΚΑ στο ποτάμι...και το 600 εγινε υποβρύχιο:lol: :lol: .... και 2η φορα μετά από μετωπική με ΚΤΜ σε μονοπάτι όπου μου κόπηκε η ντιζα αποσυμπιεστή
:lol: :lol:

Για να καταλάβεις...διαβασε κ αυτό
http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtop ... art-0.html
και εγώ όταν το είπα πάρει είχα τρομάξει...αλλά δεν 8έλει κόπο...θέλει τρόπο. Αν σου δείξει κάποιος από κοντά ξεμπέρδεψες...όπως λέει κ ο DOC

ααα και κάτι σχετικά με μανιβέλες...όταν χτύπησα το γόνατο και αναγκάστηλα να το αφήσω ακίνητο...τό είχα στο garage 4 μήνες. Οταν πήγα να το βάλω μπροστά έκανα 4/5 τζούφιες σαν αυτες που γράφω πιο πάνω...και μόλις ανοιξα τον διακόπτη..πήρε με την 2η μανιβελιά!!! Ηταν μπροστά και ο DRZakias!!!Μετά από 4ης μήνες ακινησιας!!! Πιο μιζάτο θα έπαιρνε?? : :shock: :P :P
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Re: Ξερεις απο Μανιβέλα;(κατα το "ξερεις απο vespa;)

Δημοσίευσηαπό doc » 04 Φεβ 2007, 17:38

sacram έγραψε:Μετά από 4ης μήνες ακινησιας!!! Πιο μιζάτο θα έπαιρνε?? : :shock: :P :P


Τι δικό μου! :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Re: Ξερεις απο Μανιβέλα;(κατα το "ξερεις απο vespa;)

Δημοσίευσηαπό patrinos » 04 Φεβ 2007, 19:03

sacram έγραψε:
Ο καλύτερος να σου πει είναι ο Sacram... που σε πήρε στο λαιμό του...

...................


Γιαννη thanks...μια χαρα!!!!Εληφθησαν ολα και πλεον σε αναμονη ορεων και βουνων :) :) :)
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό doc » 04 Φεβ 2007, 20:05

Πάντως, χωρίς πλάκα, δεν νοείται στην εποχή μας τετράχρονο χωρίς μίζα πλέον! Προχωράμε μπροστά! Εχουμε και κάτι υπόλοιπα με τους μηνίσκους μας...
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Η μίζα της μίζα..μίζα

Δημοσίευσηαπό sacram » 04 Φεβ 2007, 20:42

Πάντως, χωρίς πλάκα, δεν νοείται στην εποχή μας τετράχρονο χωρίς μίζα πλέον! Προχωράμε μπροστά! Εχουμε και κάτι υπόλοιπα με τους μηνίσκους μας...

ε κοίτα να δεις. Η αλήθεια να λέγετε
Εννοείτε πως σε επόμενη :P :P κ μελλοντική επιλογή μότο....αν με παίρνει θα κοιτάξω να έχει ΚΑΙ μίζα!!!
ΧR650 as πούμε :D :D :D :D
Αλλά ας μη μιλάμε για μέλλον γιατί επικρατεί χάος στο κεφάλι μου σχετικά με μότο σχέδια!!!
Η κατάρα του μηχανόβιου..........πρέπει να έχει πολλά μοτο για να είναι καλυμένος...ένα ταξιδιάρικο...ένα κα8αρό....ένα απο εκείνα τα δαιμονισμένα με τους 4 κυλινδρους... Ενα από όλα και είμαστε κομπλέ
:lol: :lol: :lol: :lol:

Εξάλλου και εγώ μιζάτος είμαι....έχει το παπί μίζα :lol: :wink: :bang:
Οσο για τους μηνίσκους....καταλαβαίνω απόλυτα!!!:?
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Re: Ξερεις απο Μανιβέλα;(κατα το "ξερεις απο vespa;)

Δημοσίευσηαπό drMel » 04 Φεβ 2007, 21:00

και το δικό μου
drMel
 

Μη μασάς...

Δημοσίευσηαπό Spiraras » 04 Φεβ 2007, 21:14

Πατρινέ άν κάνεις όσα ακριβώς σου είπε Ο Γιάννης δε θα έχεις πρόβλημα. Πριν ένα μήνα αγόρασα κι εγώ ένα ttr 600 αλλά ευτυχώς είχα δυο φίλους με αντίστοιχα μηχανάκια (ο ένας ο Γιάννης παραπάνω) και μου είπαν τα μυστικά τα παραπάνω και δεν έχω μεγάλα προβλήματα. Που γυρνάς στη Πάτρα και δε σε έχω μπανίσει?
Άβαταρ μέλους
Spiraras
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 04 Φεβ 2007, 11:49
Τοποθεσία: Ηράκλειο Αττικής

Re: Μη μασάς...

Δημοσίευσηαπό patrinos » 04 Φεβ 2007, 22:09

Spiraras έγραψε:Πατρινέ άν κάνεις όσα ακριβώς σου είπε Ο Γιάννης δε θα έχεις πρόβλημα. ... Που γυρνάς στη Πάτρα και δε σε έχω μπανίσει?

Eτσι... :wink: Στην Πατρα γυρναω...γυρω γυρω...και περισσοτερο στα βουναααααα :wink: Στειλε κανα ΠΜ να τα πουμε απο κοντα...Κωστας :D
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Μη μασάς...

Δημοσίευσηαπό doc » 04 Φεβ 2007, 22:13

patrinos έγραψε:
Spiraras έγραψε:Πατρινέ άν κάνεις όσα ακριβώς σου είπε Ο Γιάννης δε θα έχεις πρόβλημα. ... Που γυρνάς στη Πάτρα και δε σε έχω μπανίσει?

Eτσι... :wink: Στην Πατρα γυρναω...γυρω γυρω...και περισσοτερο στα βουναααααα :wink: Στειλε κανα ΠΜ να τα πουμε απο κοντα...Κωστας :D


Στείλε μήνυμα στον karka να σε βάλει στα κόλπα εκεί χάμω... :D
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Re: Μη μασάς...

Δημοσίευσηαπό sacram » 04 Φεβ 2007, 22:31

ωχ αμάν!!!! 8α τους ξεπαγιάσει χειμωνιάτικα ο Karka. Aφού είπαμε..είναι αυτοθερμενόμενος αυτός...έχει και μόνωση :wink: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ


Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες