Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Να αγοράσω Disco 3 ή όχι;

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Να αγοράσω Disco 3 ή όχι;

Δημοσίευσηαπό Μάκης » 25 Νοέμ 2014, 00:08

Κατ'αρχήν καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ και ελπίζω να μπορέσω να γίνω και εγώ μέλος της ομάδας σας.
Το όνομα μου είναι Γεράσιμος (ή Μάκης για τους περισσότερους) και θα ήθελα την βοήθεια σας προκειμένου να αποφασίσω και να δω αν τελικα πρέπει να προχωρίσω στην αγορά ενός Disco3.
Η οικογένεια μου είναι 6μελής και σκέφτομαι απο το νέο έτος να αποκτήσω ένα 7θέσιο αφου πλέον δύσκολα χωράμε στην gtv ακόμα και αν η σύζηγος το ανέχεται.
Το πρώτο και μάλλον τελευταίο 7θέσιο που με κάνει να το δω σαν την άλφα όταν το πλένω είναι το Disco3, δυστηχώς όμως όπου είπα την πρόθεση μου με πέρνουν απο τα μούτρα (οτι και με την άλφα δήλαδη) και όλοι μου προτείνουν Land cruiser :bang:
Έχει αλήθεια τόσες αδυναμίες και ιδίως με την ανάρτηση; και αν έχει στοιχίζουν τόσο όσο λένε; Το αυτοκίνητο θα χρησιμοποιήται καθημερίνα, θα γράφει αρκετά χλμ και γενικά θέλω να το χαίρομαι χωρίς να σκέφτομαι μην πάθει κάτι και πόσο θα κοστίσει. Συγκεκριμένα θέλω να φέρω απο Γερμανία ένα Disco3 2.7TDV6 του 2006-08 με χειροκίνητο κιβώτιο, έχετε να προτείνεται κάποια έκδοση,κάποια που θα έπρεπε να αποφύγω ή καλήτερα τι να προσέξω στην αγορά του;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων .
Μάκης.
Άβαταρ μέλους
Μάκης
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2014, 23:57

Re: Να αγοράσω Disco 3 ή όχι;

Δημοσίευσηαπό superspy » 25 Νοέμ 2014, 10:35

Σίγουρα το Disco 3 δεν έχει τα προβλήματα της ανάρτησης που παρουσιάζουν τα Land Cruiser ενώ και το μοτέρ του είναι ανώτερο.
Μιλάς για άλλη κατηγορία αυτοκινήτου και το Land Cruiser μοιάζει σαν (και είναι) φτωχός συγγενής μπροστά στο Disco 3.

Τα Disco 3 είναι απροβλημάτιστα και εφόσον δεν το παραλάβεις με "κουσούρι" (τα οποία κουσούρια συνήθως τα έχουν δημιουργήσει ή άσχετοι ιδιοκτήτες ή το κυριότερο άσχετοι μηχανικοί) θα σε εξυπηρετήσει.

Θα βρεις και στην Ελλάδα Disco 3 σε πολύ καλύτερη κατάσταση από τα αλατολιωμένα Γερμανικά - (μην πάρεις από Γερμανία όχημα που δεν το έχεις δει ο ίδιος).

Τώρα σε κάθε περίπτωση τα 6 μέλη της οικογένειας θα ταξιδέψουν άνετα αλλά σίγουρα όχι όπως σε ένα ΠΧ Opel Vivaro και τα συναφή, οπότε το Disco θα το δικαιολογήσεις μόνο για την πολυτέλεια του και τις δυνατότητες εκτός δρόμου που έχει
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Να αγοράσω Disco 3 ή όχι;

Δημοσίευσηαπό stav » 25 Νοέμ 2014, 18:49

Μακη, αν διαλεξεις d3, παρτο αυτοματο. Ειναι πολυ πιο ανετο στην οδηγηση και ταιριαζει περισσοτερο στο χαρακτηρα του αυτοκινητου. Επισης ειναι και πιο αξιοπιστο, καθως το μεγαλο βαρος του αυτοκινητου ζοριζει το συμπλεκτη του χειροκινητου, και εχει και ενα θεμα με το dual mass flywheel αποτι διαβαζω. Το αυτοματο αν ειναι καλοσυντηρημενο, γενικα δεν θα προβληματισει.
Άβαταρ μέλους
stav
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 12 Δεκ 2013, 09:17

Re: Να αγοράσω Disco 3 ή όχι;

Δημοσίευσηαπό Μάκης » 26 Νοέμ 2014, 00:32

Το οτι το Disco είναι σαφώς ανώτερο απο Cruiser το είχα καταλάβει αλλά σίγουρα δεν περίμενα να ακούσω πως είναι και πιο αξιόπιστο. Με την αξιοπιστία ως γνωμόνα σκεφτόμουν να επιλέξω χειροκίνητο σασμάν αλλα και για λόγους οδηγικής ευχαρίστης. Μου έχετε ανατρέψει οτι πίστευα,για αυτό όμως και σας ρώτησα αφού είστε μεσ΄τα πράγματα.
Το αμάξι θα πάω εγώ Γερμανία να το πάρω, να απολαύσω την επιστροφή αλλά και να εκμεταλευτώ το δικαίωμα της εν μερη ατελούς εισαγωγής αυτοκινήτου πριν το καταργήσουν και αυτό.
Να πω την αλήθεια αν δεν πάρω Disco θα πάρω πάλι αλφα, το θέμα είναι πως αρέσει το βουνό σε όλη την οικόγενεια.....και εμένα μόνο το Disco ως επταθέσιο.
Άβαταρ μέλους
Μάκης
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2014, 23:57

Re: Να αγοράσω Disco 3 ή όχι;

Δημοσίευσηαπό pouf » 26 Νοέμ 2014, 11:07

και γιατι δεν πας Ισπανια.......
καλους δρομους εχουν και κει και αναλατους.........

http://ww3.autoscout24.es/classified/26 ... asrc=st|as
Άβαταρ μέλους
pouf
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 16 Φεβ 2009, 17:30
Τοποθεσία: Σπιτι μας Ανοιξη

Re: Να αγοράσω Disco 3 ή όχι;

Δημοσίευσηαπό Μάκης » 26 Νοέμ 2014, 15:08

Οπς αυτό στην Ισπανία είναι οτι πρέπει, απλά στην Γερμανία υπάρχει συγκενικό πρόσωπο που ασχολείται με φορτηγά-αυτοκίνητα και θα βοηθούσε. Χωρίς να μιλάω την γλώσσα και κυρίως αγνωστο αυτοκίνητο προς εμένα φοβάμαι μην αγόρασω καμιά πατάτα.
Άβαταρ μέλους
Μάκης
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2014, 23:57

Re: Να αγοράσω Disco 3 ή όχι;

Δημοσίευσηαπό superspy » 27 Νοέμ 2014, 10:22

Οι τιμές στην Ελλάδα είναι δελεαστικές και σίγουρα θα το βρείς και εδώ σε εξαιρετική κατάσταση ;-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Να αγοράσω Disco 3 ή όχι;

Δημοσίευσηαπό Μάκης » 15 Φεβ 2016, 21:48

Καλησπέρα και πάλι.
Δυστηχώς τελικά δεν αγόρασα το αγαπημένο μου Disco, λόγο οτι άλλαξα επαγγελματικές συνήθειες προς το καλύτερο αλλά κάνω 700χλμ την εβδομάδα πλέον, πήρα ένα Φιατάκι Freemont 4χ4 2.0 diesel. Βέβαια δεν ανοίκο σε κάποιο απο τα γκρουπ του σιτε αλλα τι να κάνουμε, θα γυρίσει ο τροχός και θα πάρω το disco.

http://imagebucket.net/nprvv8na0fab/FREEMONT2.jpg
Άβαταρ μέλους
Μάκης
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2014, 23:57


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες