Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΛΑΣΤΙΧΑ GENERAL

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

ΛΑΣΤΙΧΑ GENERAL

Δημοσίευσηαπό Tezas303 » 09 Απρ 2005, 17:55

Παιδιά γειά χαρά σε όλους.Γυρνώντας απο Παρνασσό ηταν να μου γίνει η καλη.Πανω στην Εθνική τεζαρισμένο το κοντέρ(οχι βεβαια το γκαζι) μου σκάσανε τα λινά απο το εμπρός αριστερό λάστιχο.Πέταξε βυζι σχεδον οσο το 1/3 του λαστιχου και φανταστήτε με διάσταση 32Χ11.5 πως φαινεται.Αποτέλεσμα να γυρίσω με Εχpress Service.Δε μπορω να πω όμως,το λάστιχο και τι δεν αντεξε.Το άλλαξα το 1998 και ήταν η πρώτη αλλαγή απο το 1990 που αγοράσαμε το αυτοκίνητο.Έχετε καμια ιδεα που θα βρω εμπορο General Tires στην Αθήνα?
Άβαταρ μέλους
Tezas303
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 29 Μαρ 2005, 03:25
Τοποθεσία: Γλυφαδα Αθηνα

Δημοσίευσηαπό pantg » 10 Απρ 2005, 15:05

Φίλε tezas303 γειά,

να σου πω ότι "άγιος σε φύλαξε" πρώτα και ας μην είμαι θερμός οπαδός της συλλογιστικής αγίων κλπ δοξασιών....

Το λάστιχό σου μάλλον χάλασε γιατί ίσως να ταξίδευες σε ταχύτηα ανώτερη από την επιτρεπομένη για τον συγκεκριμένο τύπο και διάσταση.
Λάστιχα διαστάσεων σαν το δικό σου 32 Χ 11.5 συνήθως δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιούνται σε ταχύτητες τόσο υψηλές όσο μας εκμυστηρεύτηκες ότι είχες όταν χάλασε. Τεζαρισμένο κοντέρ σε 90/110 είναι γύρω στα 160 με 180 χλμ αν θυμάμαι καλά????

Λίγο πιό ήσυχος συνάδελφε γιατί είναι κρίμα το ψευδώνυμο (tezas303) να γίνει επιθετικός προσδιορισμός της κατάστασης.

Aν σου αρέσει να ταξιδεύεις με τέτοιες ταχύτητες πούλα το Land Rover σου και αν επιτρέπουν τα οικονομικά αγόρασε ένα καινούργιο discoLR3 ή RaRo ή τουλάχιστον βάλε λάστιχα με μεγαλύτερο δείκτη ταχύτητας και βεβαίως και πιό καλά φρένα και χαμηλότερη ανάρτηση στο δικό σου.

Ο δείκτης ταχύτητας των ελαστικών βρίσκεται κοντά στον αριθμό που εκφράζει τις διαστάσεις τους και είναι ένα λατινικός γραμματικός χαρακτήρας (δηλαδή γράμμα του λατινικού αλφαβήτου)
Αρχίζει από το J για τα 100 χαω και ανεβαίνει ανά γράμμα κατά 10 χαω, δηλαδή Κ για 110, L για 120, Μ για 130, Ν για 140, δεν υπάρχει Ο, P για 150, δεν υπάρχει Χ, Q για 160, R για 170, S για 180, T για 190, U για 200, H για 210, δεν υπάρχει δείκτης για 220, 230, V για 240 και τέλος ο μικτός δείκτης VR για 210 έως 240.
Ο δείκτης για τα λάστιχα μεγαλυτέρων ταχυτήτων από 240 χαω αν θυμάμαι καλά είναι ΖR (αυτά έχει το RS2 μου τουλάχιστον)

Μην κάνεις αστεία που εκθέτουν εσένα και τους άλλους στο δρόμο σε κίνδυνο

Συγγνώμη αν ακούγομαι δυσάρεστος αλλά δεν θα ήθελα να έρθω αντιμέτωπος με ένα land rover με χαμένο τον έλεγχο διευθύνσεως όταν ταξιδεύω.

Αντιπρόσωπο της General Tyres δεν μπορώ να σου πω τώρα αλλά αν θέλεις ρωτάω φίλους μου λαστιχάδες μήπως ξέρουν. (για να απαντήσουμε και στην ερώτηση)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 10 Απρ 2005, 20:27

Ίσως να βοήθησε και η ηλικία του ελαστικού που θα ήταν τουλάχιστον 7 ετών.... και άν ήταν και ταλαιπωρημένο ή και "καμμένο" από τον ήλιο, άστα να πάνε..
Αλήθεια γιατί General; Τα θεωρείς καλά και αξιόπιστα;
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό Tezas303 » 11 Απρ 2005, 03:48

Φίλε Παντελή τα συγκεκριμενα λαστιχα που φοραω η μαλλον φορουσα γιατι τωρα εχουν μπει οι εργοστασιακες ζαντες προσωρινα,ειναι τα General Grabber ST με δεικτη ταχυτητας Η.Ακομα και μετα απο τοσα χρονια και τοσα χλμ θα ελεγα οτι κρατουσαν ικανοποιητικα αν και μετα το καλοκαιρι θα τα αλλαζα σιγουρα.Βεβαια το ενα παρεδωσε.Οσο για το πατημα στο δρομο με τετοια διασταση θα ελεγα οτι ειναι εντυπωσιακο για το τυπο και χαρακτηρα του αυτοκινητου οσο για τα φρενα του μετα απο τοσα χρονια ταξιδια Αθηνα-Θεσ/νικη και σε ολα τα βουνα της Ελλαδας,αν καλοζυγιζεις το ποδι σου μπορεις να πετυχεις εκπληκτικο φρεναρισμα.
Άβαταρ μέλους
Tezas303
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 29 Μαρ 2005, 03:25
Τοποθεσία: Γλυφαδα Αθηνα

Δημοσίευσηαπό Tezas303 » 11 Απρ 2005, 03:59

Το προβλημα βεβαια με τα φαρδια ελαστικα ειναι στη βροχη τα χιονια και off- road γενικα,για το χειμωνα βαζω τις μαμισιες με χιονολαστιχο 10ετειας και ειμαι μια χαρα.Ταξιδευω και Ευρωπη οχι βεβαια με το τζιπ, εχω κουρσα που ειναι φτιαγμενη για αλλες Εθνικες και γραφω πολυ χλμ.Το Land Rover, ειναι
Άβαταρ μέλους
Tezas303
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 29 Μαρ 2005, 03:25
Τοποθεσία: Γλυφαδα Αθηνα

Δημοσίευσηαπό Tezas303 » 11 Απρ 2005, 04:09

ειναι καθαρα εργαλειο διασκεδασης για το βουνο,το καλοκαιρι σε δραστηριοτητες κλπ.Να στε σιγουροι οτι σεβομαι τους γυρω μου πολυ περισσοτερο απο οτι αυτοι και με τα 2 μου αυτοκινητα,το παν ειναι να εχεις παιδεια και οταν οδηγεις ασχετως αν τρεχεις η οχι,να εισαι παντα συγκεντρωμενος και τα ματια οχι 400,1400.Αυτα παιδες
Άβαταρ μέλους
Tezas303
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 29 Μαρ 2005, 03:25
Τοποθεσία: Γλυφαδα Αθηνα


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες