Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Γνωμες, γνωμες, γνωμες........

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Γνωμες, γνωμες, γνωμες........

Δημοσίευσηαπό tedos » 17 Απρ 2005, 09:03

Για ριξτε μια ματια τι λενε μερικοι απο το "χωρο μας"(??) για τους αγωνες και το Offroad......

http://www.jimnyclub.gr/forum/viewtopic.php?p=20591#20591

Εσεις τι λετε????

Θα διαχωρίσω έστω και αυθαίρετα ίσως για κάποιους την καταστροφή που προκαλούν τα 4κίνητα οχήματα στις εκδρομές με την καταστροφή που προκαλείτε στους αγώνες.

Στις εκδρομές πρέπει να καταπονούμε την φύση το ελάχιστο δυνατόν και μόνον για λόγους ασφαλείας να προχωράμε σε καταστροφή όπως το κόψιμο ενός δέντρου , που και πάλι δεν το επικροτώ και θα προτιμούσα από το να κόψω ένα υγιές δέντρο να γύριζα πίσω. Ουτε λέξη βέβαια για σκουπίδια , μαζί με τα αυτοκίνητα ,το λέμε πάντα εξάλλου , μια σακούλα σκουπιδιών.

Τους αγώνες όμως πρέπει να τους δούμε από άλλη οπτική γωνία. Αποτελούν το πρόσωπο του 4χ4 πρός τα έξω και με την διαφήμιση που έχουν οι αγώνες με τις συνεχείς παρουσιάσεις μέσα από τον Ειδικό τύπο και τα ΜΜΕ μπορούν να αποτελέσουν το κλειδί είτε για την κλείσιμο των δασικών δρόμων για τους 4κίνητους(κάτι που συμβαίνει στην υπόλοιπη Ευρώπη ως επί το πλείστον) ή τον τρόπο για να δείξουμε τις ευαισθησίες μας για την φύση.

Τελικά δεν είμαι σίγουρος για το τί ακριβώς γίνεται. Διαβάζω για πασαλάκια, για κορδέλες , για διαδρομές ....διαβάζω από διοργανωτές αγώνων για την αξία του fair play και μετά βλέπω αυτό ...


Διαβαστε, διαβαστε εχει ενδιαφερον......

Ιδίως απο αυτούς που βάζουν το προσωπικό κέρδος, που βλέπουν την φύση σαν παιδείο εργασίας, παρά σαν αγαθό που χρειάζεται την αγάπη μας...
Τελικά μάλον καλά έκαναν στο εξωτερικό και αποαγόραυσαν τις off road διαδρομές
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Γνωμες, γνωμες, γνωμες........

Δημοσίευσηαπό IKE » 17 Απρ 2005, 11:28

IKE έγραψε:Ρε παιδιά ο Γιάννης το έφερε σαν ακραίο παράδειγμα, πως αν είναι να καταστρέφουμε την φύση καλύτερα να ισχύουν οι απαγορεύσεις.

Το συμπέρασμα είναι να προσέχουμε να μη καταστρέφουμε τη φύση ωστε να μην χρειαστούν οι απαγορεύσεις.

Ας προσέχουμε όλοι λοιπόν και οι επαγγελματίες ας δώσουν το καλό παράδειγμα.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό tedos » 17 Απρ 2005, 14:29

jimnyman εγραψε

ΙΚΕ,δεν το είπε σαν παράδειγμα.(δεν φάνηκε αυτό).
Το λέει καθαρά. Ας κάνουμε οτι κάνουν και στο εξωτερικό !!!!!!


ΟΧΙ !!!!!!!!!!!!!!

Θέλω να είμαι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ να πάω ΟΠΟΥ ΘΕΛΩ.
Ακόμα και για ΧΕΣΙΜΟ στην εξοχή ! (όπως λέει και ο Ψαχνιώτης)

Ειναι η κληρονομιά μας και θα την αφήσουμε και στα παιδιά μας.
Καλό ειναι να κοιτάμε , πως να την προστατέψουμε και αυτο δεν θα γίνει με απαγορεύσεις !
Ούτε αν "λέμε" εδω μέσα,τι πρέπει να κάνουν ΟΛΟΙ ! Αυτό εννοείται. Όποιος δεν το καταλαβαίνει αυτό,δεν εχει καμία σχεση με το "άθλημα".

Προσωπικά>> ΔΕΝ ΠΑΤΑΩ ΣΕ ΧΩΡΑΦΙΑ, ΔΕΝ ΠΕΤΑΩ ΤΟ ΠΟΤΗΡΙ ΜΟΥ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΜΑΞΙ όταν τελειώνει ο καφές μου , ΔΕΝ ΠΕΤΑΩ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑΤΙΚΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ . Και άλλα πολλά,που για μερικούς είναι ΜΙΚΡΟΠΡΑΓΜΑΤΑ.

Βάζω "απαγορεύσεις" στον εαυτό μου,δεν χρειάζεται να το κάνει άλλος για'μένα !!!!!!!γιατι όταν ξαναπάω στο σημείο,ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ,ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ.........
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό IKE » 17 Απρ 2005, 15:44

Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό tedos » 17 Απρ 2005, 15:51

IKE έγραψε:http://www.jimnyclub.gr/forum/viewtopic.php?t=1571


Mε αυτο το link ανοιξα την ενοτητα...θα το ειχες δει αν ειχες ισως κανει τον κοπο να διαβασεις προτου απαντησεις!!!

Ευχαριστω παντως που το...ξαναπαραθετεις!!!!
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό IKE » 17 Απρ 2005, 21:51

Το link το ξαναπαρέθεσα ωστε να γίνει σαφές πως όποιος θέλει αντί να σχολιάζει απο την κλειδαρότρυπα μπορεί να συνεχίσει εκεί.

Καταλαβαίνω πως ξεκίνησες το τόπικ αυτό για να κάνεις πάλι φασαρία αστείε ανθρωπάκο αλλα δεν βλέπω διάθεση απο άλλους, θα πρέπει να τους μπριζώσεις λίγο ακόμα μάλλον.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό tedos » 17 Απρ 2005, 22:00

IKE έγραψε:
Καταλαβαίνω πως ξεκίνησες το τόπικ αυτό για να κάνεις πάλι φασαρία αστείε ανθρωπάκο αλλα δεν βλέπω διάθεση απο άλλους, θα πρέπει να τους μπριζώσεις λίγο ακόμα μάλλον.


:twisted: :twisted: :twisted: Ο αξιοτιμος κυριος ΙΚΕ δεν συμφωνει με τις ενοτητες που ανοιγουμε?? Ζηταμε ταπεινα συγνωμη την επομενη φορα θα υποβαλλουμε στην επιτροπη λογοκρισιας της αξιοτιμης "τσουτσους" για να παρουμε αδεια!!!

ΥΓ Καλα δεν εχεις βαρεθει να σε λενε γελοιο και γραφικο οπου και να γραψεις?? Τελευταια στην ειπανε στους diesel και τωρα κρυβεσαι ε??? :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Τι λέτε ρε παιδιά πως είναι δυνατών να παραδεχθεί ότι κάνει λάθος ο ένας και μοναδικός αλάθητος του πλανήτη ,λογο του ότι ο άλλος (o Πάπας) πέθανε ??????????


Όταν κάποιος δεν έχει προσωπική εμπειρία από κάτι δεν γίνεται να το κατανοεί , είναι σαν να λέμε ότι κάποιος ξέρει τα πάντα γύρω απ το sex ότι έχει διαβάσει και μελετήσει το καμα σουτρα και το ξέρει απ έξω αλλά δεν το έχει κάνει ο ίδιος ..... !!!!!!!!!!!!!


Τι σου λενε οι ασχετοι εεε?????
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό tazmania » 18 Απρ 2005, 00:59

1ον Κόφτε τις αντιπαραθέσεις και τοποθετηθείτε επί του θέματος. :evil:
2ον IKE, κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να γράφει σε όλα τα fora, όπως και κανείς δεν μπορεί ν' απαγορεύσεις σε κάποιον να "παίρνει" θέμα από άλλο forum. :wink:
3ον Όταν ο ψαράς πετάει το αγκίστρι και το ψάρι τσιμπάει, ποιος φταιει, ο Ψαράς ή το ψάρι; :wink: :wink:
4ον Tedo, σταμάτα να postάρεις ασύστολα όταν απουσιάζω. Ξέρω ότι ο άμεσος στόχος σου είναι να φτάσεις τον αριθμό των post μου, αλλά αυτό είναι αθέμιτος ανταγωνισμός και δεν θα το αφήσω έτσι :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό IKE » 18 Απρ 2005, 01:14

1. Δεν υπάρχει αντιπαράθεση, ο tedos έχει κάποιο πρόβλημα μαζί μου μάλλον και επειδή δεν μπορεί ή δεν έχει το επιπεδο να το εκφράσει βρίζει , ποιο ακριβώς είναι το θέμα εδώ?
2.Δεν απαγόρεψα τίποτα σε κανέναν, αντί για αποσπασματική παράθεση ποστ του τόπικ στο jimnyclub καλύτερα να κοιτάξει κάποιος όλο το τόπικ.
3. Αρα όντως το τόπικ έχει σκοπό τη δημιουργία φασαρίας, ενας σοβαρός άνθρωπος δεν πετάει αγκίστρια, λέει ευθέως κάτι.
4....
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό tazmania » 18 Απρ 2005, 02:01

IKE έγραψε:1. Δεν υπάρχει αντιπαράθεση, ο tedos έχει κάποιο πρόβλημα μαζί μου μάλλον και επειδή δεν μπορεί ή δεν έχει το επιπεδο να το εκφράσει βρίζει , ποιο ακριβώς είναι το θέμα εδώ?
2.Δεν απαγόρεψα τίποτα σε κανέναν, αντί για αποσπασματική παράθεση ποστ του τόπικ στο jimnyclub καλύτερα να κοιτάξει κάποιος όλο το τόπικ.
3. Αρα όντως το τόπικ έχει σκοπό τη δημιουργία φασαρίας, ενας σοβαρός άνθρωπος δεν πετάει αγκίστρια, λέει ευθέως κάτι.
4....


1ον Συγνώμη, αλλά είσαι πολύ μικρός, σε ηλικία, για να κρίνεις την συμπεριφορά του tedos. Πόσο μάλλον, όταν δεν τον γνωρίζεις καθόλου.

2ον Ο Tedos, έδωσε το link από το πρώτο post και έκανε παράθεση και το ίδιο το post για όσους δε μπορούν να το δουν. Μήπως εσύ άρχισες τις παραθέσεις ως απάντηση σε ένα θέμα που μόνος σου παραδέχεσαι, κακός, ότι δεν καταλαβαίνεις πιο είναι;

3ον Εάν αυτό κατάλαβες από αυτό που ρώτησα, μπράβο σου. Τι να σου πω άλλο;

4ον Πάλι καλά που δεν το σχολίασες και αυτό :twisted: :twisted:

ΥΓ 1 Ο μόνος λόγος που σου απαντάω, είναι για να μην με περάσει στο postάρισμα ο Tedos :shock: :twisted:

ΥΓ 2 Ας σταματήσει εδώ αυτό το θέατρο παραλόγου. Εάν έχεις να πεις κάτι επί τους θέματος πες το, διαφορετικά άσε κανένα άλλο να μιλήσει και άνοιξε δική σου ενότητα αντιπαραθέσεων :wink:

Συμβουλευτικά

Τazmania o 1ος
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tedos » 18 Απρ 2005, 07:07

ε αφου ο ΙΚΕ εκανε τη συνηθισμενη του δουλεια και εδω- να χαλασει την ενοτητα- ας το γελασουμε λιγο......

Ο μόνος λόγος που σου απαντάω, είναι για να μην με περάσει στο postάρισμα ο Tedos


Οχι ρε γαμωτο με πηρες ειδηση???? :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:



Tedos ο Μεγαλοπρεπης
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 18 Απρ 2005, 08:44

Βασικά, όπως έχω ξαναπεί είναι καθαρά θέμα παιδείας την οποία, δυστυχώς, σας λαός στερούμαστε σε πολλά θέματα.
Θα τοποθετηθώ συνοπτικά.
1. Όχι στις απαγορεύσεις, θεωρώ αναφαίρετο δικαίωμά μου να μπορώ να πηγαίνω όπου γουστάρω, όποτε γουστάρω και όταν γουστάρω.
2. Πρέπει εμείς οι ίδιοι να δίνουμε το καλό παράδειγμα και μέσα από τις πράξεις μας να παροτρύνουμε και τους υπόλοιπους να κάνουν το ίδιο.
3. Οι διοργανωτές είναι υποχρεωμένοι μετά από κάθε αγώνα να μαζεύουν τα σκουπίδια (ταινίες, κορδέλες κλπ) και είναι υποχρέωσή μας να τους το υπενθυμίζουμε με κάθε ευκαιρία.
4. Δεν έχω τίποτα με τους αγώνες και τα 4x4 (το αντίθετο μάλιστα), αρκεί να σέβονται τη φύση και να μην την καταστρέφουν.
5. Όπως είναι πλέον γνωστό, ο Νο.1 κανόνας στη φύση είναι οτι φεύγοντας δεν πρέπει να αφήσεις τίποτα άλλο παρά μόνο τα αποτυπώματά σου.

ΥΓ. Όπως καταλάβατε, προσπαθώ να πλησιάσω τα post του Γιώργου και του Θοδωρή αλλά θέλω πολλά ψωμιά ακόμα :evil: :evil: :evil:
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό blackchris » 18 Απρ 2005, 18:59

tedos έγραψε:ε αφου ο ΙΚΕ εκανε τη συνηθισμενη του δουλεια και εδω- να χαλασει την ενοτητα- ας το γελασουμε λιγο......

Ο μόνος λόγος που σου απαντάω, είναι για να μην με περάσει στο postάρισμα ο Tedos


Οχι ρε γαμωτο με πηρες ειδηση???? :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:



Tedos ο Μεγαλοπρεπης


Πόσταρίσματα ?? Πίσω κουφάλες και σας έφαγα :twisted: :twisted:

Blackchris ο... ήταν σκληρός και τον έλεγαν .............. Βιτάμ :twisted:


Α !! και μην μου πειράζετε τον ΙΚΕ τον αλάθητο των απανταχού forum. Όταν ο Παπας κατάλαβε οτι ο ΙΚΕ είναι πιο αλάθητος ............ πέθανε !! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό taxideytis » 18 Απρ 2005, 21:38

πρέπει να αφήσεις τίποτα άλλο παρά μόνο τα αποτυπώματά σου.


αν πρόκειται καμιά φορά για σκαψίματα απο λάστιχα υπάρχουν μέρη που δέν πρέπει να τα αφήνεις ούτε αυτά.....
γι΄αυτό τον λόγο πρέπει να πάρετε όλοι αυτοκίνητα με μόνιμη τετρακίνηση και να αφήσετε τα μπαντιλίκια στο χώμα που κάνουν μερικά κατ'επιλογή τετρακίνητα με κατ' επιλογή τετρακίνητους οδηγούς, για τους ξενέρωτους....
τωρα για να μήν κάνω και διαφήμιση δεν λέω τι αυτοκίνητα κάνουν την ελάχιστη ζημιά στήν φύση... :lol:
Άβαταρ μέλους
taxideytis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2003, 23:42
Τοποθεσία: menidi

Δημοσίευσηαπό michailbm » 18 Απρ 2005, 22:35

Μια και χρησιμοποιήθηκε το ποστ μου θα ήταν αγενέστατο εκ μέρους μου να μην κάνω κι εγώ ένα ποστ (όχι πως μπορώ να σας φτάσω)! :D :D
Κατ αρχήν θα συμφωνήσω κι εγώ ότι πρέπει να θέτουμε ο καθ' ένας μας τα όρια και τους περιορισμούς στον εαυτό μας χωρίς να χρειάζεται κανένας μπαμπούλας ,..., αλλά έλα σου που υπάρχουν παρά πολλοί που δεν το κάνουν ... και τοτε τι γίνεται ; ,..., δεν πρέπει εμείς να επέμβουμε και να κάνουμε ότι είναι δυνατόν να γίνει από εμάς ;,..., ακόμα και να μαζέψουμε εμείς τα σπασμένα αν άλλοι που είναι υπεύθυνοι να το κάνουν δεν το έκαναν και μετά να πράξουμε τα δέοντα (και προβλεπόμενα δια παραδειγματισμό των υπόλοιπων) ; :!: :!: :!:

Ρε παιδία ας μου λύσει κάποιος την απορία τι γίνεται με αυτό το παιδί γιατι δεν μπορώ να καταλάβω ...... παρακαλώ πείτε μου ρε σεις κάποιος θα ξέρει δεν μπορεί..... :roll: :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες