Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΔΙΛΗΜΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ (HELP)

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

ΔΙΛΗΜΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ (HELP)

Δημοσίευσηαπό macedonas » 08 Μάιος 2005, 09:52

Δίλημμα μεταξύ καινούργιου NIVA και μεταχειρισμένου VITARA.
Έφτασε η ώρα να κάνω και εγώ ένα όνειρο ζωής πραγματικότητα . Την αγορά ενός 4Χ4 .(είμαι κυνηγός και λάτρης του βουνού )
Μετά από πολύ ψάξιμο σε διάφορα sites και προπάντων στο δικό σας και πολλές γνώμες ειδικών και μη, κατέληξα σε αυτά τα 2 . Η δυνατότητα για αγορά πιο ακριβού μοντέλου δεν υπάρχει αλλά και δεν μου είναι απαραίτητη .
Μπαίνω αρκετό καιρό στο site και έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις συζητήσεις σας και μου άρεσε το κλίμα που επικρατεί και το αίσθημα φιλίας ανάμεσα στα μέλη και αποφάσισα να γραφτώ και εγώ και να επωφεληθώ από τις γνώσεις σας..
Περιμένω τη γνώμη σας.
Άβαταρ μέλους
macedonas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: 08 Μάιος 2005, 08:37
Τοποθεσία: Πολύκαστρο

Δημοσίευσηαπό xristost » 08 Μάιος 2005, 12:30

Φιλε macedomas ! Ειμαι οποδος του νιβα και θα ειμαι αντικημενικος νιβα να παρεις!!!!! Λοιπον τι θες απο το αυτ/το. Αν θες περηπετεια, κυνηγια,βολτες στο βουνο χωρις εξοδα νιβα και ξερο ψωμι. Αν θες ποιο λαιτ ζωη και να σου αδιαζουν τις τσεπες οι κουστουματοι ντιλερ βιταρα! Ριξε μια ματια το τι προσφορες εχει η lada!! YΓ. Ασε που με τα χρηματα του μεταχηριζμενου βιταρα περνεις φουλ το καινουριο νιβα και εχεις και ρεστα :wink:
ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΤΟΥ!!!
Άβαταρ μέλους
xristost
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 334
Εγγραφή: 12 Αύγ 2004, 18:59
Τοποθεσία: ΖΕΦΥΡΙ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό IKE » 08 Μάιος 2005, 13:24

Το Vitara είναι καλύτερο αυτοκίνητο παντού εκτός ίσως απο το κόστος αν και κατα τη γνώμη μου το Νίβα είναι πανάκριβο για αυτό που αγοράζεις.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό macedonas » 08 Μάιος 2005, 13:41

Όταν αναφέρομαι σε μεταχειρισμένο εννοώ εισαγωγής από το εξωτερικό επειδή μπορώ να το φέρω χωρίς τελωνείο . Αν αγοράσω καινούργιο θα πάρω σίγουρα το NIVA .Σε γερμανικά site που μπαίνω με μεταχειρισμένα βλέπω ότι με 6-7 χιλιάρικα θα πάρω σχετικά καινούργιο μοντέλο. Αυτό που με προβληματίζει είναι το τι θα μου βγει ,μια και οι γνώσεις μου δεν είναι και τέτοιες ώστε να μπορώ να το ελέγξω
Άβαταρ μέλους
macedonas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: 08 Μάιος 2005, 08:37
Τοποθεσία: Πολύκαστρο

Δημοσίευσηαπό xristost » 08 Μάιος 2005, 14:03

IKE έγραψε:Το Vitara είναι καλύτερο αυτοκίνητο παντού εκτός ίσως απο το κόστος αν και κατα τη γνώμη μου το Νίβα είναι πανάκριβο για αυτό που αγοράζεις.
Αυτα που δινεις σε σχεσει με αυτα που περνεις για τι νιβα :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: !!!!!!!!!!!Θα πεσει φωτια να μας καψει!!!!! Για παρε με 13.00ε καινουριο?? Μετ/νο απο εξω??? εχεις ρωτησει ποσο θα σου βγει ?? Και πρεπει να ειναι μεχρι 4 ετων. :shock:
ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΤΟΥ!!!
Άβαταρ μέλους
xristost
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 334
Εγγραφή: 12 Αύγ 2004, 18:59
Τοποθεσία: ΖΕΦΥΡΙ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό IKE » 08 Μάιος 2005, 14:14

Σε αυτά τα λεφτά δεν νομίζω να κερδίσεις αν το φέρεις απο έξω.

Το Νίβα είναι φτηνό αλλα είναι παρωχημένης τεχνολογίας και μέτριας (για να το πώ επιοικώς) ποιότητας, με αυτή την έννοια το κόστος του είναι μεγάλο για αυτό που είναι.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό xristost » 08 Μάιος 2005, 14:31

Το νιβα ειναι ενα εργαλειο για να σε πηγενει ποιο μακρια απο εκει που βλεπεις!! Παραγεται εδω και 25 χρονια και θα παραγεται για 10 τουλαχιστον ακομα!Αυτα που δινης για την αποκτηση του με αυτα που σου δινει και αυτα που σου ζηταει ειναι πολυ λιγα. Και κληνω εδω γιατι θα τον μπερδεψουμαι τον φιλο macedonas. :D
ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΤΟΥ!!!
Άβαταρ μέλους
xristost
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 334
Εγγραφή: 12 Αύγ 2004, 18:59
Τοποθεσία: ΖΕΦΥΡΙ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό blackchris » 08 Μάιος 2005, 18:20

Ρε για κοίτα που θα συμφωνήσω με τον ΙΚΕ !!!!!!!!! :shock: :shock: :shock:
Έτσι μου έρχεται να προτείνω Niva :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Φίλε Χρίστο και οι κασμάδες υπάρχουν 100 χρόνια αλλά υπάρχουν και τα κομπρεσέρ :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό taxideytis » 08 Μάιος 2005, 20:51

Φίλε Χρίστο και οι κασμάδες υπάρχουν 100 χρόνια αλλά υπάρχουν και τα κομπρεσέρ


στο βουνο κομπρεσερ κουβαλάς ετσι;
:lol:
Άβαταρ μέλους
taxideytis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2003, 23:42
Τοποθεσία: menidi

Δημοσίευσηαπό blackchris » 08 Μάιος 2005, 22:16

taxideytis έγραψε:
Φίλε Χρίστο και οι κασμάδες υπάρχουν 100 χρόνια αλλά υπάρχουν και τα κομπρεσέρ


στο βουνο κομπρεσερ κουβαλάς ετσι;
:lol:


Ναι τα βγάζει μια εταιριούλα η ARB :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Mόνο για Νiva δεν βγάζει :shock: :shock:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό tazmania » 08 Μάιος 2005, 22:41

blackchris έγραψε:
taxideytis έγραψε:
Φίλε Χρίστο και οι κασμάδες υπάρχουν 100 χρόνια αλλά υπάρχουν και τα κομπρεσέρ


στο βουνο κομπρεσερ κουβαλάς ετσι;
:lol:


Ναι τα βγάζει μια εταιριούλα η ARB :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Mόνο για Νiva δεν βγάζει :shock: :shock:


Βγάζει μόνο για όσα το χρειάζονται :lol: :lol:

Φίλε macedonas, όλα τα περιοδικά του χώρου και όλοι όσοι ασχολούνται έστω και λίγο με το 4Χ4, αναφέρουν ότι το Niva είναι από τα ποιο τίμια 4Χ4, σε σχέση με τιμής και κόστους συντήρησης / με αυτό που προσφέρουν. Φυσικά και δεν περιμένεις, όταν πάρεις ένα Niva να αγοράσεις όλη την τεχνολογία μέσα σ' ένα αυτοκίνητο. Το αγοράζεις γι' αυτό που είναι και γιατί μπορεί να σε πάει εκεί που σε πάει. Δεν είναι LR ούτε Jeep (αναφέρομαι στα καθαρόαιμα), αλλά ούτε SUV ή Vitara :lol: :lol: Είναι απλά τίμιο. Εάν λοιπόν, αυτό θες να το πάρεις. Εάν τα χιλιόμετρα στην άσφαλτο και τα ταξίδια σου θα είναι περισσότερα από τα χιλιόμετρα στο χώμα, ίσως πρέπει να κοιτάξεις κάτι άλλο, αν και αυτό παίζεται με το νέο Niva που αρχίζει να είναι τίμιο και εκεί..

Καλή επιλογή
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό blackchris » 08 Μάιος 2005, 23:56

Ναι πάρε Niva να γίνεις αυθεντία στην μηχανολογία, να κάνεις κουμπαριές στην Lada Hellas και αν φτάσεις μέχρι την Δράμα να μας το λες συγκινημένος λες και πήγες Αυστραλία :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Και μην μασάς και ο tazmania για Vitara ψήνεται θα μας το σκάσει σιγά σιγά όπως ο Dista :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό TLG » 09 Μάιος 2005, 00:19

blackchris έγραψε:Ναι πάρε Niva να γίνεις αυθεντία στην μηχανολογία, να κάνεις κουμπαριές στην Lada Hellas και αν φτάσεις μέχρι την Δράμα να μας το λες συγκινημένος λες και πήγες Αυστραλία :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Και μην μασάς και ο tazmania για Vitara ψήνεται θα μας το σκάσει σιγά σιγά όπως ο Dista :twisted: :twisted:



=D> =D> \:D/ :cheers: :cheers: :thumbright: :thumbleft: :headbang: :hello1: :notworthy: :notworthy: :occasion5:
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό blackchris » 09 Μάιος 2005, 05:07

TLG έγραψε:
blackchris έγραψε:Ναι πάρε Niva να γίνεις αυθεντία στην μηχανολογία, να κάνεις κουμπαριές στην Lada Hellas και αν φτάσεις μέχρι την Δράμα να μας το λες συγκινημένος λες και πήγες Αυστραλία :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Και μην μασάς και ο tazmania για Vitara ψήνεται θα μας το σκάσει σιγά σιγά όπως ο Dista :twisted: :twisted:



=D> =D> \:D/ :cheers: :cheers: :thumbright: :thumbleft: :headbang: :hello1: :notworthy: :notworthy: :occasion5:


Γείτονα και εγώ πετρούπολη μένω πως και δεν σε έχω "τρακάρε"ι πουθενά ? (άσχετο :D )
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 09 Μάιος 2005, 07:15

Αγαπητέ Macedona αν θες να αγοράσεις ένα αμάξι της προκοπής θα σε συμβούλευα να αγοράσεις Suzuki και μόνο !!! .
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Επόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες

cron